iii h1 i ^NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. Duitschland en de verbondenen. In België. Dnitschland, Oostenrijk en Rusland, Nederland. Varia. spoedig mogelijk te heratellen, moet een torpedo-paci fist zijn, d.w.z. hij heeft wel eens de meening te kenner gegeven, dat de torpedo aan den zee-oorlog een eind zou maken. Mac-Donald ia inmiddels _sei ue eenige. die zooveel goeds van de torpedo verwacht. Ook de Duitsche geleerde Wilhelm Ostwald Is een torpedo-enthousiast. Hij redeneert: Door de torpedo der duikbooten wordt de waarde van het slagschip bijna tot nul gereduceerd. -Eindelijk zal het slagschip inderdaad niets meer beteekenen. Maar dan is het absurd, nog artillerieschepen te bouwen. En zijn er geen artillerieschepen, dan heeft men ook geen tor pedobooten en torpedojagers noodig, en kan de aan bouw der onderzeeërs stop worden gezet. Want voor de vredesvrienden is het groote voordeel van de tor pedo gelegen in het feit, dat zij alleen onder water schade kan aanrichten. Zooals vanzelf spreekt zijn de torpedo-pacifisten in hun vertrouwen gesterkt door bet in den grond boren der drie Engelsche kruisers. HANDELSGEEST. Een inwoner van Luik, een zekere Bastiaans, heeft een Hollandschen naam, maar ook een Hollandschen handelsgeest. Arme stakkers laat hij wat verdienen met het oprapen van projectielen en die verkoopt hij voor gewichten aan koekoeks- en andere klokken, presse-papiers, enz. KORTE BERICHTEN. De bekende bioscoop-tooneelspeler Max Llnder is gesneuveld. Ofschoon Max LInder van Duitsche afkomst was, heeft hij toch als Fransch staatsburger in de gelederen der Franschen voor België gevochten. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCQMITé. Bij het comité zijn berichten ingekomen omtrent en kele liefdadige stichtingen tot verpleging van minder jarigen bejaarden, lijdenden of gebrekkigen, welke stichtingen door de drukkende tijdsomstandigheden de haar gewoonlijk toevloeiende giften en contribu- tiën ernstig zagen minderen, zoodat er vrees ontstond, dat deze noodzakelijke arbeid zou moeten worden in gekrompen of gestaakt. Op grond hiervan heeft het comité besloten tot het instellen van een sub-commissie met het oog op deze aangelegenheid. Als leden dezer sub-commissie traden op de heeren jhr. mr. J. W. G Boreel van Hogelanden, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Armenzorg en Weldadigheid; jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, voor zitter van den Nederlandschen Bond tot Kinderbe scherming; dr. J. Th. de Visser, voorzitter van den Centraal-Bond van Christelijke Philantropische In richtingen, en mr. dr. A. P. N. Kooien, lid van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius Paulo Als voorzitter werd aangewezen het lid van het Kon. Nationaal Steuncomité de heer J. R. Snoeck Henkemans; als secretaris werd aan de commissie toegevoegd de heer mr. dr. H. H. A. van Gijbland Oosterhoff, secretaris van het comité. Het Kon. Nat. Steuncomité is echter niet dan na ernstige overweging tot de instelling van bovenge noemde commissie overgegaan. Het gevaar toch, dat, nu het Kon. Nat Steuncomité de betreffendè zaak ter hand heeft genomen, het denk beeld zou post vatten, dat de hierbedoelde instellin gen niet meer even krachtig als voorheen door parti culieren gesteund behoeven te worden, is niet denk beeldig. Het Kon. Nat. Steuncomité waarschuwt te gen dit standpunt; zouden de particuliere beurzen ge sloten blijven, dan zal het comité onmogelijk kunnen beantwoorden aan het doel, dat ze zich voor oogen heeft gesteld. Donderdagmiddag is bovengenoemde eommissie door minister Treub geïnstalleerd. AFKONDIGING STAAT VAN BELEG. Een buitengewone Staats-Courant bevat het Kon. besluit d.d. 25 September, tot het in staat van beleg verklaren van verschillende gemeenten of gedeelten, te weten: in Friesland, Schiermonnikoog, in Gronin gen, Kantens (voor zooveel betreft het onderdeel Rot tum), Finsterwolde, Beerta, Nieuweschans, Belling- wolde, Vlagtwedde; in Drente: Emmen, Schoonebeek, Dalen en Coevorden; in de provincie Overijsel: Gramsbergen, Hardenberg (stad), Hardenberg (Ambt), Vriezenveen, Tubbergen, Ootmarsum, Dene kamp, Weerselo, Oldenzaal, Losser, Enschedé, Lonne- ker, Haaksbergen; in de provincie Gelderland: Eiber gen, Groenlo, Winterswijk, Aalten, Lichtenvoorde, Wisch, Dinxperlo, Gendringen, Bergh, Didam, Zeve naar, Ubbergen, Nijmegen, Groesbeek en Heumen; in Limburg: Mook-Micfdelaar, Ottersum, Gennep en Bergen; in Zeeland: Rilland-Bath (voor zooveel be treft het onderdeel Volckerpolder). Militaire overwegingen spelen hierbij niet de hoofd rol. De pogingen, om de verschillende uitvoerverboden te ontduiken en allerlei waren, waarvan de uitvoer niet geoorloofd is, toch over de grenzen te smokkelen, begonnen zulke afmetingen aan te nemen, dat de re geering zich verplicht zag, krachtiger in te grijpen dan door het toezicht van de ambtenaren der uitvoer rechten mogelijk was VERBODEN VAN UITVOER. Bij Kon. Besluit is verboden de uitvoer van briket ten, lijnzaad, kool- en raapzaad, andere oliezaden (uitgezonderd karwijzaad, mosterdzaad en blauw- maanzaad), meel van rijst en rijstafval, meel van peulvruchten, lijnkoek en lijnmeel, raapkoek en grond notenmeel, katoenzaadkoek en katoenzaadmeel, andere krachtvoederkoeken, alsmede meel en afval daarvan, gedroogde pulp en suikerpulp, gedroogde spoeling, bostel of bierdraf, vleeschmeel, suikerbieten en katoen- afval. EEN NOODfWET TEGEN ONTRUIMING VAN HUURWONINGEN? Het Correspondentie-bureau Vaz Dias, te Amster dam, meldt, dat het Tweede Kamerlid, Mr. Mendels, binnen enkele dagen namens de Sociaal-Democratische Kamerfractie aan de Staten-Generaal een wetsontwerp zal aanbieden ter voorziening in de door die fractie onvoldoende geachte werking van de uitstelwet ten opzichte van gevraagde ontruimingen van huurwo ningen. WEINIG NAUWGEZETTE HANDELAARS. Aangezien gebleken is, dat op onze Oostelijke gren zen op groote schaal gesmokkeld wordt, zal ook daar, evenals voor het Zuiden van ons land reeds geschiet is, de staat van beleg worden afgekondigd. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal de regeering ook voor andere landsgedeelten voor krasse maatre gelen niet terugschrikken. Er zijn helaas Nederland sche handelaars, die alleen dan den weg naar de de partementen van algemeen bestuur weten te vinden, als zij in ongelegenheid verkeeren, maar in andere omstandigheden het al te licht buiten alle voorlich ting meenen te kunnen stellen, ofschoon b.v. de com missie voor den handel (Lange Voorhout 1, Den Haag) steeds bereid is, hen van advies te dienen. DOORVOER VAN SUIKER. Met stelligheid kan worden medegedeeld, dat de Engelsche regeering alleen den doorvoer van Duit sclie suiker naar Engeland heeft willen verhinderen, doch den invoer van Nederlandsche suiker geenszins heeft verboden. Met behulp van certificaten van her U.oist zal te die" wel een zoodanige regeling geaoïten kunnen woruti, dat moeilijkheden niet te .reezen zijn. De Duitsche suiker, welke hier te lande reeds aanwezig is, zal in een veem worden opgesla gen en daar tot het einde van den oorlog bewaard blijven. DE TARWE VOOR DE REGEERING. Van het uit Nieuw-York te Rotterdam aangekomen stoomschip „Rijndam", van de HollandAmerika- lijn, zijn te Queenstown, waar het onderweg werd heengebracht, 6 dienstplichtige Duitschers van boord gehaald. De 5000 ton tarwe, die de „Rijndam" voor de re geering aan boord heeft, wordt met elevators gelost, aangezien het stoomschip Zondagmiddag weer moet varen. De tarwe wordt gelost in 22 gehuurde lichters, die, wanneer ze vol zijn, ligplaats zullen nemen in de Spoorhaven. Van daar zal het graan vanwege de re geering worden gedistribueerd. SOLDATENBOUFFANTE DIE VLUG GEREED IS. Men schrijft aan het „U. D": Een soldaten-bouffante wordt gebreid van sokken- wol. Men zet op 3 naalden 120 steken op en maakt het breiwerk rond. Men breit zooveel toeren recht, dat het werk 8/« el lang is. Daarna werkt men een toer als volgt: één steek recht, één steek laten vallen. Dan trekt men het breiwerk zoolang uit tot alle gevallen steken zijn weggezakt, waardoor de bouffante de ver- eischte lengte verkrijgt. Nu breit men nog eenige toeren, waarbij steek aan steek geminderd wordt, zoo dat elke volgende toer de helft van het aantal steken aer vorige toer heeft. Deze minderingtoeren worden voortgezet tot er 6 steken over zijn, die worden afge- kant. Aan de andere zijde der bouffante worden de lus sen van de opgezette steken opgenomen en-wordt het werk eveneens door minderingtoeren afgewerkt en vervolgens afgekant. Men maakt twee kwasten aan de uiteinden. Gisterochtend heeft H. M. de Koningin weer een militairen inspectietocht gemaakt. Te Maastricht is een nieuwe Fransche oorlogs krant opgericht: „Le Courier de la Meuse". 260 Engelsche dames en kinderen, die sinds 1 Augustus te Berlijn waren opgehouden, zijn Donder dagavond te Oldenzaal aangekomen en van daar ver der naar Hoek van Holland gegaan. De regeeringscommissaris in het vluchtoord bij Oldebroek verzoekt hem voorloopig geen goederen meer te zenden, daar de sorteerruimte te kort komt en voor het oogenblik in de behoefte is voorzien. In de Rotterdamsche haven zijn van de week een d0 schepen binnengekomen, in gewone omstandighe den tussclien 200 h 230. Men is al 1000 schepen ten achter bij vorig jaar. De raad van Enschede heeft besloten medewer king te verleenen tot de oprichting van een gemeente lijke credietbank en tot dat doel voorloopig tot een bedrag van 20,000 aandeelen te nemen. De hoeveelheid maïs, voor welker aanvoer de re geering zorg gedragen heeft, moet zoo groot zijn, dat er alle hoop bestaat, dat de buitensporige prijzen, welke thans voor dit artikel gevraagd worden, zich niet zullen handhaven. Ook zonder het stellen van een maximum-prijs voor maïs zal dus het gevaar, dat varkens met tarwe en rogge instede van met maïs gevoed worden, kunnen worden bezworen. Het personeel der Staats- en Centraal-spoorweg- maatschappijen heeft over de maand Augustus j.l. als eerste gave ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 37,859,51° beschikbaar gesteld. De recherche heeft aan boord van het s.s. „Rijndam" aangehouden den hofmeestersbediende W., uit Scheveningen, wiens aanhouding werd ge vraagd door de politie in Den Haag, zijnde hij verdacht van verduistering van twee schilderijen van Anton Mauve. De werken zijn reeds in den Haag in beslag genomen. Aan de Pruisische grenzen Is het getal Pruisi sche commiezen zeer ingekrompen, omdat velen als vrijwilliger in den oorlog zijn gegaan. Zij zijn ge deeltelijk vervangen door militairen, welke voor den oorlog onbruikbaar zijn geworden. BINNENLAND. eerllngeo voor de win tercursussen der Toyn bee-Ver eeniging plaats hebben. Dat deze evenals andere aren, druk bezocht zullen worden, daaraan twijfelt de Commissie niet. Vele oud-leerlingen zullen zeker weer nieuwelingen meebrengen, die ook gaarne in 't een of ander vak willen onderwezen worden. Ver scheidene dames en heeren hebben zich voor 't leiden van een cursus beschikbaar gesteld. Zal echter de Commissie aan alle lesaanvragen kunnen voldoen, dan zal zij zeker nog op de medewerking van eenige onderwijskrachten moeten kunnen rekenen. Nodt heeft zij vergeefs een beroep gedaan op de hulp van hen, die iets voor Toynbee-werk gevoelen. Lust om voor anderen één uur in de week nuttig te kunnen zijn, moge dan ook nu weer eenigen aansporen zich bij de Secretaresse. Mej. C. J. van der Lee, Emmastraat 9, of op Donderdagavond 1 Oct. aan 't Nutsgebouw, voor de leiding van een vak aan te melden. We hopen, dat de Toynbee-Vereeniging ook dezen winter in staat zal zijn velen eenige aangename en nuttige uren te verschaffen. VOOR DE MILITAIREN. De afdeeling Alkmaar van de R. K. Vereeniging voor Volkszang geeft Maandag en Dinsdag a.s., half acht, in 't lokaal „Het Gulden Vlies", een feestavond voor de militairen hier ter stede. Uitgevoerd worden door het koor van den heer Kuiper een aantal liederen uit „de Leeuwerk", verder een vijftal liederen van Lmiel Hullebroeck. Sommige van deze liederen zullen den aanwezigen geleerd worden en daarna worden meegezongen. Een en ander wordt afgewisseld door viool- en pianonummera van de dames Blom, door voordrachten enz. LOTISIGO. Een twintigtal hoorders van polissen van Lotisico was gisteravond bijeen gekomen in het lokaal van den heer W. Mooij om een bespreking te houden over de vraag wat te doen staat tegenover de actie, die Lo tisico heeft gesteld naar aanleiding van haar besluit om de door haar uitgegeven polissen te converteeren in obligaties of deposito bewijzen ten laste dier Ven nootschap. Deze vergadering die belegd was door de in het be gin van dit jaar benoemde commissie, werd geleid door den heer J. J. Piek. Uitvoerig besprak deze de handeling van Lotisico, erop wijzende dat het voor de polishouaers van het grootste belang was, zich aaneen te sluiten, teneinde gezamelijk eikaars belangen te be hartigen. wanneer dit noodig mocht blijken. Voor net geval op een polis te Alkmaar thuis be- hoorende een prijs mocht vallen en Lotisico de uitbe taling weigerde, zou een gezamelijke actie meer macht kunnen afwerpen dat dan dit gedaan werd door den op zich zelf staande houder. Hij wees op het voorbeeld, dezer dagen te Amster dam gegeven waar reeds een vereeniging van polis houders was Opgericht. Ook voor Alkmaar achtte hij een dergelijke vereent ging van groot belang die dan tevens de belangen van de talrijke houders uit de omgeving kon beharti gen en zoo noodig aansluiting kon zoeken bij elders opgerichte Vereenigingen. Nadat enkele door de aanwezigen gestelde vragen waren beantwoord werd met algemeene stemmen be sloten ook hier een vereeniging op te richten, die de naam zal dragen van: Vereeniging ter behartiging der belangen van polishouders van Lotisico voor Alk maar en Omstreken. Alle aanwezigen traden als lid toe. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. J. Piek, P. Borjeson, A Pels Jr., C. Hooyboer, D. Vis ser, H. W. Frese en W. J. D. Appel. In een dezer dagen te houden bestuurs-vergadering zullen de bestuurs-functies onderling worden ver deeld terwijl besloten werd de contributie zoo laag mogelijk te stellen, opdat allen lid dezer vereeniging kunnen worden. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. De dienst in de Remonstrantsche Kerk begint mor gen niet om half tien, doch om h a 1 f e 1 f. VRIJE SOCIALISTEN-VEREENIGING. Dinsdag a.s. zal in de groote zaal van de „Harmo nie" voor de Vrije Socialitsen-Vereeniging de heer Domela Nieuwenhuis het onderwerp behandelen „De arbeidersklasse en de oorlog". PRIJSCOURANT. De prijscourant voor 1914 van bloembollen- en tuinbouwartikelen, ons door de firma Boot en Kluft toegezonden, ziet er keurig uit en is zeker voor velen een welkome voorlichter, die hun het geheele jaar van dienst kan zijn. Gemengd Nieuws. UIT BEROEN. Onder voorzitterschap van den heer J. van Reenen vergaderde gisteravond in het Oranje-Hotel de afd Bergen van de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis" Slechts 8 leden, waaronder het bestuur, waren op gekomen. De agenda voor de 56e algemeene vergadering leverde weinig stof tot besprekingen. Het voorstel Zaandijk tot het tegen den kostenden prijs overnemen van het bekende te Schoorl gelegen terrein, vond, mede met het oog op de tijdsom standigheden, weinig bijval. Ten opzichte van alle punten werd den afgevaardigden vrij mandaat ver leend. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J. Oldenburg en P. B. van Don, en tot plaatsver vanger de heer B. Huizinga. Tot bestuurslid der afd. in de plaats van den heer J Oldenburg, die niet herkiesbaar was, werd met algemeene stemmen benoemd de heer P. B. van Don De vergadering werd hierna na gehouden rond vraag gesloten. KORTE BERICHTEN. In het Academisch ziekenhuis te Leiden werd een man geopereerd, in wiens maag een aantal meta len voorwerpen werden gevonden, geldstukken, spij kers, tot zelfs een beitel toe; hij had deze voorwerpen blijkbaar opzettelijk ingeslikt. De patiënt verkeert levensgevaar. Donderdag werd tijdens de strafzitting der recht bank te Heerenveen in hechtenis genomen de 19-jarige juffrouw M. B., te Donkerbroek, verdacht van meineed als getuige h charge in een onbeduidende strafzaak. De tegen Zondag a.s. uitgeschreven voetbalwed strijd tegen de Belgische geïnterneerden is door den burgemeester van Gaaster land verboden. Te Leende is de wed. M. onder een Roode-Kruis- auto geraakt en doodgereden. De politie te Haarlem heeft thans twee daders van den inbraak bij luitenant Koning te Heemstede gesnapt. Het zijn 20-jarige losse werklieden. Al het gestolene is nu terecht. STADNIEUWS. GESIGNALEERD. Door den hoofdcommissaris van politie te Amster dam en den commissaris van politie te Vlissingen wordt de aanhouding verzocht van den 18-jarigen P S., uit Alkmaar, van beroep varensgezel, die zich verschillende gemeenten schuldig heeft gemaakt oplichting en diefstal. TOYNBEE-VEREENIGING. Men schrijft ons: A.s. Donderdagavond zal de inschrijving van DE SLAG AAN DE AISNE. Het Fransche Communiqué van gisteravond zegt: le. Op onze linkervleugel in het gebied ten N, W. van Noyon zijn onze troepen gestooten over overmachtige vijandelijke afdeelingen, met het ge volg, dat zij hedenmorgen een weinig moesten terugtrekken. Na versterking te hebben gekregen zijn zij met kracht weer tot het offensief overge gaan! De strijd op dit gedeelte van het gevechts- veld neemt een uiterst scherp karakter aan. 2e. Van het centrum valt niets nieuws te mel den. 3e. Op onzen rechtervleugel in het Midden- Wociregebied zijn de Duitschers voor de aanval len van uit Toul en Nouen deboucheerde troepen teruggegaan op de rivier Rupt-de-Mad (zijrivier van de Moezel). Op de Maashoogte duurt de strijd voort. De Duitschers hebben weten door te dringen tot de omgeving van St. Michiel, maar zijn er niet in geslaagd de Maas over de gaan. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt De voortzetting der operaties op onzen uiter- sten rechtervleugel heeft aanleiding gegeven tot nieuwe gevechten, die nog niet tot een beslis send resultaat hebben geleid. In het midden van het slagfront is heden afgezien van enkele kleinere gevechten, niets gebeurd. Het fort Camp des Romains bij St. Michiel is als het eerste der sperforten ten zuiden van Verdun, heden gevallen. Het Beiersche regiment-van der Tann heeft er de Duitsche vlag geheschen. Onze troepen hebben daar de Maas over schreden. Overigens hebben noch in het westen noch in het oosten wijzigingen plaats. EEN OORLOGSSCHATTING. LONDEN, 26 Sept. Te Boulogne aangekomen vluchtelingen melden, dat de straten van Valen ciennes, dat door de Duitschers is bezet, zijn gebarricadeerd. De stad moet een oorlogsschat ting van 14 millioen francs betalen. DE STRIJD IN BELGIË. GENT, 26 Sept. Donderdagmiddag zijn groote Belgische troepen vanuit Antwerpen hier aan gekomen. Men zegt, dat deze troepen voor Dendermonde en Brussel zijn bestemd. De Duitschers hebben Aalst weer bezet. Toen Donderdagmorgen een tram vanuit Brus- sel naar Engheen vertrok, werd deze door Duit schers te Vlesembeek aangehouden. Alle passa giers werden gefoilleerd met het gevolg, dat 200 personen, die kranten en brieven bij zich hadden, in hechtenis werden genomen. DE STRIJD IN GALICIë. ROME, 26 Sept. Een telegram uit Petrograt meldt, dat de Russen de bezetting van geheel Ga- licië hebben voorbereid en thans meester zijn van de passen in de Karpaten. DE GROOTE HANDELSSTEDEN IN STAAT VAN BELEG? 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Overwogen wordt, of het geen aanbeveling zou verdienen de groote handelssteden onder den staat van beleg te brengen, opdat de handelscorrespondentie on der censuur kan worden gebracht, aangezien blijkt, dat een aantal kooplieden herhaaldelijk verschillende regeeringsmaatregelen tot verzeke ring van den toevoer van levensmiddelen en vee voeder trachten te ontduiken. DE OVERLEVENDE ENGELSCHEN. HOEK VAN HOLLAND, 26 Sept. De ge wonde Engelsche zeelieden vertrokken heden middag per boot naar Rotterdam. DE PRINS BEZOEKT DE GEWONDE ENGELSCHE ZEELIEDEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. De Prins heeft gisteren in het patronaatsgebouw aan de Hoek van Holland de gewonde Engelsche zeelieden bezocht. Heden bracht hij een bezoek aan de gewonden in de Roode-Kruis-inrichting te IJmuiden. OOK TWEE DUITSCHE TORPEDOBOOTEN VERNIELD. LONDEN, 26 Sept. Naar de Daily Chronicle uit Parijs verneemt, zou de Russische kruiser Bayan niet alleen een Duitsche kruiser, maar ook twee torpedobooten in den grond hebben geboord. HULP UIT DE ENGELSCHE KOLONIëN. ADEN, 26 Sept. Alle sultans en sikhs in Aden hebben koning George hun diensten aangeboden gedurende den oorlog. PRINS OSCAR VAN PRUISEN. BERLIJN, 26 Sept. (Hbld). Prins Oscar van Pruisen moest volgens hier ontvangen berichten zijn regiment verlaten en zich te Metz onder geneeskundige behandeling plaatsen. Te groote inspanning in het gevecht heeft den een acute hartverzwakking bezorgd, die rust en verzorging noodig maakt. AUSTRALISCH VLEESCH NAAR BELGRl OSTENDE, 26 Sept. (V.). Men verneemt hier, dat de z.g. Veekoning Sidney Kidman Victoria (Australië) pogingen doet om scheepsli dingen geslacht vee naar België te zenden daarbij door groote veeeigenaars gesteund word SCHADEVERGOEDING AAN LUXEMBURG BERLIJN, 26 Sept. (van Duitsche zijde). De schadevergoeding voor het nadeel, door den oor log berokkend aan het particuliere landbezit in Luxemburg, zal dezer dagen door de Duitsche re- geering worden uitbetaald. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel I der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is gegeven het kohier der Bedrijfsbeslasting No. 11, voor het dienstjaar 1914/15, executoir verklaard door den Directeur der directe be lastingen in Noordholland te Amsterdam den 24 September 1914: dat ieder veplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalde voet, te voldoen en dat heden ingaat de ter mijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaar schriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 26 September 1914. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. INGEZONDEN STUKKEN. OPROEP. LandgenootenWelk een heerlijke gewaarwording is het in tijden van nood te kunnen constateeren, dat de harten van onze medeburgers op de juiste plaats zitten, dat nu er „gedaan" moet worden, groot en klein zich niet verdiepen in theoretische bespiege lingen maar zonder aarzelen, ieder naar zijn vermo gen bijdragen tot leniging van heersckende en komen de nood. De bijdragen van het Algemeen Steuncomi té en zoovele andere bewijzen het, en wij kunnen nooit genoeg onze landgenooten aanmoedigen, dat comité, en zoovele andere die samenhangen met den gruwelij ken menschenstrijd die thans woedt, door verdere bij- dragen te steunen. Maar bij dat alles mogen wij niet vergeten dat er ook nog andere, oudere, Vereenigingen zijn, wier stre ven even edel is als dat der zooeven genoemden, wij hebben hierbij speciaal het oog op de „Vereeniging tot Opvoeding van Halfverweesde-Verwaarloosde-of Ver laten kinderen, in het Huisgezin". Leest Lezers nog eens met aandacht den titel van deze vereeniging. Hij zegt U alles en alles verdere commentaar ten opzichte van haar streven is overbodig. Landgenooten wij hebben lang geaarzeld in dezeD tijd een oproep tot U te richten, om niet den indm op te wekken, dat wij misbruik willen maken van <W hartverheffenden geest die thans liet Nederlandsen in aan

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2