DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Ï3e Europeesche Oorlog*. is7 I No. 229- Honderd enjjzestiende Jaargang, 1914 MAANDAG 28 SEPTEMBER. Duitschland en Japan. Duitschland en de verbondenen. De Oostenrijkers en de Russen. De Duitschers en de Rassen. De Duitschers en de Engelschen. BELGIE. -JE I Maabenge Bapaame I Amicus Péronne St. Qneutin IHam ler> l Noyou Compiègue Tergnier La Fère Novon Laon l Soissons I Mezières Sedan l Retbel I Reims Montfaucon Varennes Etain Verdun Woêvre I Metz Meanx la Ferté PARIJS ICouIommiers Sezanne I Chalonssnr Marne I VItry St. MIchiel Pont Monsson Domèvre Nancy Lunéville I Chateau Salins I St. Dizler Tonll I Epinal ALKMAAR, 28 September. De officieele communiqué'a geven den indruk alsof thans de slag in Noord-Frankrijk het laatste stadium is ingetreden, alsof dus in de geweldige worsteling tu8schen de milioenen-legers de laatste ronde wordt uitgevochten, waarin zal worden uitgemaakt, wie „boven komt". De Bchijn kan ook nu bedriegen, maar zeker is, dat er thans gestreden wordt over de geheele linie, welke wij hierboven afgebeeld hebben. Gaan wij het front van veertien dagen loopen even na, beginnende bij het noord-westen, dan ontmoeten we daar allereerst de poging der Franschen om den uitersten vleugel der Duitschers, opgesteld van St. Quentin tot la Fère en dus bijna loodrecht staande op de hoofdstelling aan de Aisne, om te trekken. Spra ken de communiqué's, die we in het nummer van Za terdag nagingen, over een vechten op het zuidelijke uiteinde van dien vleugel, die Bteunt op de forten van la Fère, de sindsdien verschenen officieele mededee- lingen houden zich bezig met een aanval op den geheelen flank. En wanneer men op het situatie-plan Bapaume ziet liggen en men leest uit het Duitsche communiqué, dat een Fransche divisie daar een aan val heeft gedaan, doch teruggedreven werd, dan be grijpt men, dat de Franschen hun omsingelende bewe ging hier wel zeer ver noord-westelijk uitstrekken. Doel van deze beweging is, dezen vleugel „op te rol len" en daardoor de geheele Duitsche legermacht te nopen tot een achterwaartsche beweging naar de Bel- gisch-Luxemburgsche grens. De Duitschers echter trachten door te breken bij Noyon, in de richting van Compiègne, teneinde daar door de in het noord-westen opereerende legermacht te scheiden van de Fransche hoofdstelling. Korter gezegd: de Franschen trachten den uitersten Duitschen rechtervleugel tot terugtrekken te dwingen, de Duitschers den uitersten Franschen linker vleugel te verslaan of wel af te snijden van de hoofdmacht. Nu geven de communiqué's, welke tot vanmorgen werden ontvangen, niet veel houvast omtrent den stand der operaties in dit gebied. Het Fransche com muniqué zegt, dat de Franschen merkbaar vooruitge gaan zijn, zonder dat ook maar eenigszins blijkt, waaruit die vooruitgang dan bestaat. En het Duit sche communiqué verklaart, dat de omtrekkenden aanval tot staan is gebracht, doch geeft als bewijs en kel op, dat daar heel in het noorden een op Bapaume gerichte Fransche divisie is teruggedreven Terwijl vele dagen achtereen de Duitschers in de hoofdstelling, door het aanbrengen van loopgraven met houten ammunitie-magazijnen en emplacementen voor het belegeringsgeschut en zelfs van bomvrije rustplaatsen voor de verdediging geschikt gemaakt, de aanvallen der verbondenen hebben afgeslagen, zijn zij thans opnieuw tot den aanval overgegaan. Wij vermoeden, dat zij hiertoe zijn besloten naar aanlei ding van de omstandigheid^ dat de Fransche opperbe velhebber voor de vleugelbewegingen het front wel verzwakt zal hebben. Het Duitsche communiqué zegt, dat men met den aanval op sommige punten vooruit gekomen is, het Fransche, dat men heftige aanvallen tusschen de Aisne (die langs Noyon en tusschen Ham en La Fère loopt) heeft afgeslagen. Deze vage be weringen spreken elkaar niet tegen, ze kunnen beide best waar zijn en leer en dan, dat er ook hier, zooals zoo dikwijls, met wisselend succes is gestreden. Hoe zeer er in dezen oorlog gewrongen en gedrongen wordt, getuigt de mededeeling van een Times-man, dat er soms twaalf keer op een bepaald stuk grond gestreden is en dat een dorp zoovaak door Franschen en Duitschers werd bestormd en verdedigd, dat het heele dorp letterlijk weggevochten Isl Het Fransche communiqué preciseert nog een ge deeltelijk succes tusschen Reims en Souain, waar de garde volgens deze lezing krachtig opdrong maar te ruggeworpen werd en een weer goedgemaakte neder laag tusschen Souain en het Argonnerwoud. Zéér beslist in het nadeel geraakt zijn de Franschen tusschen Verdun en Toul en de Duitsche Kei zer heeft naar aanleiding hiervan zijn gemalin „een goede tijding" gezonden. Evenwel de krijgskans kan zoo gemakkelijk keeren bij de snelle troepenverplaatsing, welke in dezen oorlog steeds meer mogelijk blijkt. Zaterdag hebben wij betoogd, dat wanneer de sperforten tusschen genoemde vra tingen kwamen te vallen er een rechtstreeksche ge meenschap tusschen de Duitsche troepen op Fransch d.i. het leger van den Kroonprins van Beieren) en op Duitsch grondgebied(d.i. de legers der opstelling MetzDelmeSalins) zou ontstaan, terwijl de Duit sche verschansingen op de vlakte van Woevre niet langer zouden worden bestreken door het zware Maas- vuurgrachut en eindelijk de Duitschers in de Maas van Luik tot Toul een prachtige retraite-linie zouden krijgen, veel korter en veel gemakkelijker te verdedigen dan die, welke ze thans bezitten. Het Duitsche communiqué van gisteren zegt, dat de forten ten zuiden van Verdun tot zwijgen is gebracht en dat de Beiersche artillerie thans de Franschen be schiet, die zich op den Wratenlijken Maasoever hebben opgesteld, maar het Fransche communiqué zwijgt daarover. Dé om drie uur ontvangen communiqué's brengen in bovenstaande beschouwingen geen wijziging. Wij moeten thana nog even stilstaan bij BelgiB. De geruchten, dat de Duitschers spoedig een aanval zul len beproeven op Antwerpen nemen toe in aantal en in Btelligheid. Er komen versche troepen uit Aken, welke naar het Zuiden en Oosten der Schelde-stad worden getransporteerd, zwaar belegeringsgeschut wordt aan de Oostzijde in positie gebracht, verschan singen worden opgeworpen en op uitgebreide schaal worden er van uit de lucht verkenningen gedaan. Maar ook de Belgen zitten niet stil, ook zij maken zich sterk. Of een omsingeling, om het garnizoen te verhinderen uitvallen te doen, die de Duitschers blijk baar meer last veroorzaken, dan ze verwacht hadden, dan wel een belegering wordt beoogd moet nog wor den afgewacht. De Russen zetten hun zegetocht voort. Zij hebben nu Rzeszow bezet, een der groote steden van Galicië en 'n belangrijk kruispunt van spoorwegen, zoodat zij alweer dichter genaderd zijn tot de belangrijke stad Krakau. En ze stellen zich niet alleen tevreden met Galicië, doch trekken nu ook al op Noordelijk Honga rije af. Of ze dwars door de Karpathen naar Boeda pest willen optrekken met de bedoeling, als het tot een gunstigen vrede komt niet enkel een stuk Galicië bin nen te palmen, maar ook een brok Hongarije te nemen? In elk geval de bondgenooten zagen de Russen stellig liever naar Berlijn dan naar Boedapest optrekken I Eén van de begeleidende verschijnselen van den oor log heeft zich reeds in Galicië doen geldende cho lera. Er worden nog maar sporadische gevallen van rWe vreeselijke ziekte gemeld, maar wanneer zij een maal is uitgebroken in oorlogstijd grijpt zij gewoon lijk snel om zich heen. Over de verliezen wordt betrekkelijk weinig in dezen oorlog medegedeeld. Alleen de Engelschen die dit uiteraard ook gemakkelijker kunnen doen dan de Franschen en de Duitschers geven cijfers. Maar nu komt een opgave van generaal v. Hindenburg in eens een sluier oplichten: 159.000 Russen zijn In de Masurische meren verdronken of op het slagveld om gekomen. 159.000 in één slagl Hoeveel tranen worden er gestort, hoeveel inkt wordt er verschreven als er een Titanic of een Empress of Ireland vergaat en wat beteekent het verlies van menschenlevens tegenover dat van één modernen slag? Ook ai is men op de hoogte van de krijgsgeschiede nis, dan nog ijst men van het getal 159.000. Het overtreft de ergste verwachtingen. Austerlitz kostte „maar" 29.000, Eylau 40.000, Waterloo 60.000 men scheen het leven. In den slag van Moekden, welke van 23 Februari tot 12 Maart, duurde, sneuvelden 42.000 Japanners en 50.000 Russen. De slag aan de Masurische meren kent in bloedig heid zijn weerga niet in de geschiedenis. Daar in Oost-Pruisen alleen is in eenige dagen tijds 12 milli- oen kilo Russisch rnenschenvleesch geslacht en on schadelijk gemaakt. Strakjes komen de Duitsche verliezenen dan de verliezen in Noord-Frankrijk. Naar wat men thans hoort, mag men vei wachten, dat ook de verliezen daar vreeselijk en vreeselijk zullen zijn. In de negentiende eeuw, immers de eeuw van voor uitgang vroeg de oorlog dagelijks een rente van 400 menschenlevens perdag. Die rentevoet zal ln de twintigste eeuw die ondanks haar jeugd reeds Rus sisch- Japansche-, Balkan- en Europeesche oorlogen heeft gehad op ontzettende wijze worden verhoogd. De 159000 omgekomen Russen ze zijn de sini stere voorboden van de rampzalige opgaven over de ontzaggelijke verliezen van dezen oorlog. DE STRIJD IN NOORD FRANKRIJK. Fransche berichten melden: „Op den linkervleugel wordt de strijd voortgezet. Tusschen de Oise en de Somme en in het noorden heb- wij merkbare vorderingen gemaakt. Wij hebben hefti ge aanvallen tusschen de Oise en Reims afgeslagen en eveneens een aanval van de Pruisische garde tus schen Reims en Souain. Van Souain tot de Argonne behaalde de vijand gis teren voordeden, in den loop van den avond wonnen wij echter terrein. In Woëvre srekt het front der Duitschers zich uit van St. Michel tot ten noordwesten van Pont h Mous- son. In Lotharingen, de Vogezen en den Elzas is in den toestand zeer belangrijke wijziging gekomen." Aan de Londensche „Times" wordt uit Parijs ge meld, dat over eiken duimbreed grond, telkens weder opnieuw wordt gestreden somtijds wel een dozijn keeren. Eén dorp, waar van de naam door den cen sor geschrapt is, werd zoo dikwijls bestormd door Franschen en Duitschers beiden, dat het thans niets meer in dan een puinhoop. De Duitschers betoonden zich zeer schappelijk in de vele gevallen, dat de bewoners hun verschaften wat zij vroegen. Hoewel de Duitschers dertien dagen te Compiègne waren, heeft de stad zoo goed als niet geleden. De mooie brug werd door het Britsche leger vernield, toen het terugtrok Uit Kopenhagen wordt bericht, dat Duitschland reeds een millioen Mk. aan Luxemburg heeft betaald als vergoeding voor de schade, aangericht door den inval der troepen. De Duitsche generale staf bericht uit het groote hoofdkwartier: De vijand heeft onder gebruikmaking van zijn spoorwegen een uitval over een breed front gedaan tegen den rechterflank van het Duitsche leger, Een Fransche divisie, die in de richting van Bapaume trok, is door een zwakkere Duitsche strijdmacht terug geslagen. Ook overigens is de opmarsch tot staan gebracht. In het midden van het slagfront zijn wij bij onzen aanval op enkele plaatsen geavanceerd De aangeval len sperforten ten zuiden van Verdun hebben het vu ren gestaakt. Onze artillerie is thans in gevecht met troepen, die de vijand aan de wratzijde van de Maas in stelling heeft gebracht. Op de andere oorlogsterreinen is de toestand on veranderd. EEN DUITSCHE VLIEGMACHINE BOVEN PARIJS. Een Duitsche vliegmachine, die gebruik maakte van den mist, vloog gistermorgen elf uur boven Pa rijs en wierp in den omtrek van den Eiffeltoren een aantal hommen. Een bom viel in de Avenue du Tro- cadéro om den hoek van de rue de Freycinet, waar door een grijsaard en diens dochter werden gedood. Men gelooft dat de bommen bestemd waren voor het radiotelegrafisch station op den Eiffeltoren. Drie andere hommen werden door dezelfde vlieg machine geworpen, een op de renbaan te Auteuil, waar thans het vee graast dat als voedsel voor de be volking moet dienen. Em koe werd gedood. De twee de viel in de rue Veneuse, de derde in de rue de la Pompe waar veel Amerikanen wonen. Zij bracht ech ter geen schade aan. HET MODERNE SLAGVELD. In de „Daily Mail" geeft Hamilton Five over den modernen oorlog eenige gedachten. Deze oorlog wordt niet een oorlog van menschcn genoemd, doch eea oorlog van machines. Een officier verklaarde dan ook, dat er iets beestachtig onmensche- lijks in is, dat mannen een handvat omdraaien, zoodat de dood er in groote bundels uitvliegt Slechts machi nes kunnen zulk een wreed werk verrichten, want zouden menschen op zoo groote schaal moeten slach ten, dan zouden ze uitroepen soldaten te zijn ge slachters. Een massa Duitsche infanterie, die uiteen geslagen werd, liet een wal van lijken na, zoodat de verbonde nen er met paarden overheen moesten springen. Op een beetwortelveld lagen de Duitschers bij hon derden, alsof ze door den bliksem getroffen waren. Ook worden mannen dood gevonden zonder eenige verwonding. Men vindt ze in knielende of zittende houding, alsof ze nog leefden. Ze waren door de me- liniet-dampen uit de granaten verstikt. Een Roode-Kruis-zuster, die ook op het Balkan slagveld werkzaam was geweest, noemde den aanblik der slagvelden aan de Aisne en de Marne afschuwe lijk. Twee millioen manneu staan daar tegenover el kander en in hun midden ontploffen de granaten met doodelijke juistheid. Duitschland en Frankrijk beginnen dan ook beide één groot hospitaal te worden. De correspondent verklaart, dat in Frankrijk alle openbare gebouwen, alle scholen, gestichten, spoor wegstations zijn veranderd in hospitalen, en dat men reeds oedden te kort komt, terwijl toch de licht ge wonden zoo spoedig mogelijk plaats maken voor de nieuw aankomenden. DE STRIJD IN GALICIë. Berichten uit Petrograd melden, dat het Oostenrijk- scfae leger teruggetrokken is naar het westen, met veel vuldige gebruikmaking van de spoorwegen naar Kra kau. De Russische troepen hebben na twee regimen ten honveds te hebben verslagen Toerka (in Galicië) bezet Ook hebben zij Debica bezet Een groot Oostenrijksche colonne, die terug trok van Przemysl naar Sanok, werd door de Russische ar tillerie beschoten en vluchtte met achterlating van zijn artillerie en automobielen. De verbinding met Prze mysl zijn alle afgesneden en de stad biedt nog slechts passieven tegenstand. Gura en Wisloka zijn door de Russen bezet. De Oostenrijksche achterhoede trekt terug op Donauretz. Bij den Oejok-pas versloegen de Russen een vijan delijk detachement, namen zijn geschut en maakten een groot aantal krijgsgevangenen. Bij de vervolging rukten zij Hongarije binnen. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de Oosten rijkers, die op Krakau terugtrekken, In Pzremysl juist genoeg troepen hebben achtergelaten om de stelling te verdedigen. Men denkt, dat dit verband houdt met het besluit van de Duitschers om met de Oostenrijkers te Krakau tot het uiterste stand te houden en om die belangrijke vrating te gebruiken als basis van waaruit sterke tegenstand geboden zal worden tegen 't opruk ken der Russen. Aanzienlijke Duitsche versterkingen worden er heengevoerd en duizenden worden gebruikt voor het aanleggen van veldversterkingen, Bperforten en prikkeldraadversperringen. DE GEVECHTEN IN SOEWALKI. Een communiqué van den Russisch en generalen staf meldt, dat de Russen een gevecht begonnen tegen de Duitschers in de streek van Sopotskin en Droeske- nyki, in het gouvernement Soewalki. De Duitschers werden teruggeslagen, doch keerden opnieuw terug. De Russen trokken op, zoodat de Duitschers naar het gouvernement Soewalki terugtrokken. De Russische vesting Ossowertz werd door Duitsch belegeringsge schut beschoten, doch hield stand. EEN ZEPPELIN BOVEN WARSCHAU. Een telegram uit Warschau naar Londen meldt, dat Zaterdagochtend een Zeppelin boven de stad ver scheen en twee bommen naar beneden wierp, welke slechts onbeteekenende schade aanrichtte. Het luchtschip werd bij het fort Modlin naar bene den geschotende bemanning is gevangen genomen. DE STRIJD OM KIAUTSJOU. Een Duitsch bericht meldt, dat de Japansche artil lerie bij Kiautsjou heeft moeten terugtrekken, Haar tengevolge van zware regens de rivieren buiten hun oevers getreden en de forten door het water omgeven waren, hetgeen de operaties tegen Kiautsjou voorloo- plg onmogelijk maakt. De Japanners hebben nu ver sterkingen geplaatst voor de buitenste verdedigings linie, dié door 5 Duitsche forten wordt verdedigd. Daarachter liggen drie binnenforten die buitengewoon sterk zijn. De Japanners hebben het nu voorzien op de waterleiding, die op 4 mijl afstands van de ves ting ligt. Zij willen zoo de verdedigers uit de vesting lokken. De Duitsche strijdkrachten moeten, in drie afdeelingen verdeeld, ter hoogte van Loenkoe staan. Keizerlijke boodsenappers zoo meldt een bericht uit Tokio, zijn naar Tsingtau vertrokken met de groeten van den Japanschen keizer aan de Japanners en de Engelschen, die te Kiautsjou tegen de Duitschers sa menwerken. IN DE AFRIKAANSCHE KOLONIëN. Een Duitsche patroelje heeft in de Walvischbaai (Duitsch Z.W. Afrirka) een inval gedaan en 'n onder officier van politie gevangen genomen. Zij trachtte den haven dam te doen springen en een sleepboot te verwoesten, maar heeft geene schade aangericht. Door de Zuid-Afrikaansche troepen werd Luderitz- bocht genomen. Toen de Engelschen daar aan kwa men, had het Duitsche garnizoen de stad verlaten. De inboorlingen waren zeer ingenomen met de komst der Engelsche troepen. De Duitschers hadden alles on beschadigd gelaten, behalve het radio-telegrafische station, dat zij hadden vernietigd. De Engelschen vonden heel weinig levensmiddelen en geld. WEER EEN BOMBARDEMENT VAN MECHELEN. De „Telegraaf' verneemt uit Antwerpen: Gisteren (Zondig) chtend zijn de Duitschers opnieuw met de beschieting van Mechelen begonnen en wel met een ongehoorde razernij. Het regent den geheelen voor middag granaten op de stad. De bevolking heeft in allerijl de vlucht genomen. Op verren afstand van de stad nabij Waelhem zag ik om elf uur de schrapnells springen. Op verschillende plaatsen is reeds brand uitgebroken. Het stationsgebouw ligt grootendeels -IB. J" 9 <&88

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1