BELGIE. ENGELAND.* FRANKRIJK. DUITSCHLAND. VARIA. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. Duitschland en de verbondenen. In België. DE ANTWERPSCHE TOREN. De Haagsche „Nieuwe Courant" vroeg, naar teren meldden, „in naam der beschaving"? tic oer O. L. Vröuwekerk te Antwerpen one; mmg van een neutrale mogendheid te stellen, oren üescher- omdat ■laar machinegeweren en een station voor draadlooze teiegralie waren opgesteld, naar de „Maasbode meld de. De Antwerpsche correspondent van „De Tijd", be treurende dat dergelijke ongecontroleerde berichten de wereld in gezonden worden, spreekt het met be slistheid tegen, op grond van een door hem ingesteld onderzoek. Van het geheele bericht, zegt hij, is geen woord waar. GENERAAL BOTHA AAN HET WOORD. Generaal Botha hield gisteren een rede tot zijn Transvaalsche medeburgers, waarin hij de houding der regeermg ten opzichte van den oorlog verklaarde. zuid-Afrika, deel uitmakende van het Britsche rijk, was ook een deel der oorlogvoerende machten. Botha hezwoer de Zuid-Afrikaanders de regeering te steu nen. Hij bezat inlichtingen omrtent de Duitsche am- mties met Zuid-Afrika die hun de haren te berge zou den doen rijzen. De Keizer wilde voor het nageslacht doorgaan als een tweede Napoleon. Hij zag in Zuid- Afrika een geschikte plek voor het surplus der Duit sche bevolking. Verder zei de generaal Botha dat de Unie medezeg genschap zou krijgen in de beschikking over Duitsch Zuid-West-Afrika. Hij bracht zijn gehoor in geest drift bij de herinnering aan wat Holland, België en Frankrijk deden voor de Boeren in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog, en stelde dit tegenover Duitschland's volstrekte vijandelijkheid toen het getij verliep. Er was onder den Keizer geen vrijheid mogelijk. Botha beweerde, dat de Duitschers het eerst het grondgebied der Unie geschonden hadden. Maar dat deed niet ter zake. De hoofdzaak was, dat Zuid- Afrika was in oorlog en zijn plicht moest doen. STEUN UIT ZUID-AFRIKA. De president van de Kamer voor het mijnwezen te Johannesburg heeft kennis gegeven van een schenking van de zijde der Kamer van 480.000 voor de inrich ting van een hospitaalschip. Hij drukte daarbij het vertrouwen uit, aat de goudmijnen goud zouden blij- ven produceeren, hetwelk een belangrijk wapen zou kunnen worden bij de beslissing der overwinning van de geallieerden. UKOKO BEZET. De regeering heeft bericht gekregen dat de Fran sche kanonneerboot „Surprise" tijdens de krijgsver- richtingen tegen Kameroen en Togo Ukoko heeft be zet. Ükoko is een station in het Duitsche Muni-gebied, dat bij het verdrag van 1912 door Frankrijk Duitschland is afgestaan. EEN HOOOE ONDERSCHEIDINO. De keizer verleende aan den 22-jarigen garde-lui tenant uit Potsdam Von der Linde, de orde „Pour le merite", de hoogste militaire onderscheiding in Prui sen, die sedert 1866 niet meer aan subalterne officie ren verleend was. Luitenant von der Linde schildert in een brie! aan zijn ouders, hoe hij door de overrompeling van het fort Malonne bij Namen de orde verdiende: „Ik moest, aldus schrijft de luitenant mei500 man onbeschermd langs een weg, waar vermoedelijk mijnen gelegd waren, op het fort aanrukken. Ik koos vier man uit en ging met hen voort tot aan de brug over de fortgracht. Ik deed den commandant roepen en verlangde, onmiddellijke overgave van het fort, met de bedreiging, dat anders de artillerie met de beschie ting zou beginnen. De commandant liet zich ovet*- bluffen en stond mij en mijn mannen toe, het fort bin nen te trekken, waarna hij zijn sabel overgaf en de bezetting ontwapend wera. Behalve den commandant, werden vijf officieren en twintig man gevangen geno- men. De overige 400 man der bezetting hadden reeds eerder de vlucht genomen. Hoe verbluft de Belgische officieren stonden te kijken, toen zij zagen, hoe klein de Duitsche strijdmacht was en dat wij met over artillerie beschikten, is niet te beschrijven. Vier zware kanonnen en veel oorlogsmateriaal werden buit gemaakt." DE MBRET VAN ALBANIë. Prins Wilhelm zu Wied, die vóór zijn vertrek naar Albanië ritmeester was bij de garde uhlanen te Pots dam, heeft te Weenen laten polsen, of men daar zijn wensch, om weder in de gelederen van het Duitsche leger plaats te nemen, zou willen steunen. Van ge zaghebbende zijde is hem daarop medegedeeld, dat hij weder in Duitschen krijgsdienst kon tenigkeeren EEN NIEUWE MBRET VAN ALBANIë. Uit Zürich ontvangt de „Köln. Ztg." het bericht, dat volgens een telegram uit Milaan de Albanische Senaat na een beraadslaging van twee dagen den zoon van den vroegeren Sultan van Turkije Abdul Hamid, Burchan ed Din Effendi, tot Vorst van Alba nië heeft gekozen. KORTE BERICHTEN. De krijgsraad te Trier heeft een Belgischen chauffeur, die een door de Duitschers in beslag genomen auto onbruikbaar had gemaakt, tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De Anglo-Oestreichische bank heeft 60.000 en de Creditanstait 72.000 voor de n o o d 1 ij d e n- denteWeenen geschonken. Het aantal uit Galicië naar Weenen gevluchte per sonen wordt op 70,000 geschat. De bisschoppelijke rechtbank te Straatsburg heeft abbé Wetterlé wegens zijn houding in dezen oorlog geschorst en zijn naam van de lijst van de dio cesane priesters geschrapt. Uit Berlijn wordt tegengesproken het bericht, dat Duitsche soldaten het familiegraf der Poincare s zou den hebben geschonden en daarin Duitsche soldaten hebben begraven. Uit Ottawa (Canada) wordt gemeld dat het contingent der Franschen in Canada voor het gealli eerde leger 5000 man sterk zal zijn. De Tel. verneemt uit Antwerpen dat de verkoop van de „IVie uwe Rotterdamsche Courant" verboden is in het niet door Duitsche troepen bezette gedeelte van België. De N. R. Crt. verneemt, dat de bekende bioscoop- tooneelspeler Max Linder niet gesneuveld is. Hans Richter, gewezen kapelmeester aan de ope ra te Weenen en later in Manchester gevestigd, heeft het eeredoctoraat van Oxford en zijn 1 raties teruggestuurd. DE REDDERS VAN ENGELSCHE TMrFKI SCHIPBREUKELINGEN. Gisteravond is het stoomschip Flora, juist 8 dagen nadat het met de 288 geredde Engelschen te ljmui den binnenkwam, van Leitli aangekomen. Bij fcerte ;AFS' l? T aan den gezagvoerder en de '...f.. blijken van erkentelijk heid gegevm vooi cubing onder zoo moeilijke om standigheden van een groot aantal opvarenden der ge zonken kruisers. De gezagvoerder, de eerste stuur man en de machinist van de Flora werden des avonds ten huize van den burgemeester van Leith ontvangen, die hun verzekerde, dat Engeland nimmer zal verge ten, wat het aan den gezagvoerder en de bemanning van de Flora verschuldigd is. Den volgenden morgen ontving kapitein Voorham van de Flora officieel bezoek van een officier van een der te Leith gelegen Engelsche oorlogschepen, die hem namens de Engelsche regeering verzekerde, dat deze het niet vergeten zal. Ook de bevolking van Leith liet zich niet onbetuigd de bemanning van de Flora werd overladen met aller lei geschenken en herinneringen. Bij aankomst te IJmuiden ontving de gezagvoerder een brief van het Britsche vice-consulaat met een dank betuiging namens de Engelsche regeering. AAN DE BELGISCHE GRENS. De stoomtram-Antwerpen zal te beginnen met mor gen niet verder gaan van de Nederlandsche grens (station Wemhout). De toestand in de landstreek rondom Antwerpen wordt thans gevaarlijk geacht. Van Wemhout af kan men per omnibus op Belgisch gebied verder reizen. Den ganscben dag, van den vroegen ochtend af, voert, wordt uit Eindhoven aan de N. R. Crt. gemeld, de Meierijsdie tram van de Belgische grens groote massa's Belgische vluchtelingen hierheen. Uit Baarle-Nassau wordt aan het Dgbl. v. Nbr, gemeld: Er worden ernstige dingen in de Kempen verwacht, tallooze vluchtelingen komen hier aan. Bij honderden trekken zij met hun karretjes en huisraad langs de wegen en zoeken veiligheid in het gastvrije Neder land. Zij vertellen, dat de Duitschers, die plan schij nen te hebben op Antwerpen aan te rukken, begon nen zijn de Kempen en heel Noord-België schoon te vegen; zij worden te Turnhout eiken dag verwacht. De zusters van het H. Graf uit Turnhout zijn naar hier gevlucht. De krankzinnigen uit Gheel hebben ook ae vlucht genomen. DE CRISIS EN DE BRANDERIJEN. De burgemeester van Schiedam is met twee per sonen uit den Schiedamschen handel, in particuliere audiëntie bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ontvangen. Met den minister werd de ernstige toestand der Schiedamsche branderij-indus trie besproken en vooral de hulp der Regeering inge roepen in zflkp den invoer van granen uit Amerika en Engeland. De minister gaf zoo meldt het Hbld. de stellinge verzekering, dat hij in beginsel bereid is hiertoe mede te werken en verdere plannen in overwe- ing te nemen, die strekken moeten om het branders- bedrijf te doen herleven. VERGOEDING WEGENS KOSTWINNERSCHAP. De minister van Oorlog heeft bij brief van 26 dezer aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien aan een militieplichtige, ter zake van wiens verblijf in werkelijken dienst vergoeding wordt genoten, tij delijk verlof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of minder de vergoe ding mag worden uitbetaald, ook over die verlof dagen. Wordt het verlof echter verleend voor den tijd van vijf of meer achtereenvolgende dagen, dan mag uitkeering van vergoeding over den verloftijd niet plaats hebben. OVER DE NEDERLANDSCHE GRENS. Maandag tegen den middag Is, meldt de L. K., een Duitsche wielrijder van het 89ste garde-regiment uit Schwerin te Maastricht binnengebracht. Hij had zich vergist en was tusschen Canne en Wolder oyer de Hollandsche grens gekomen, voor hij het wist. Hij zit thans In de kazerne Les Bons Enfants, in afwachting dat over zijn loslating of interneering zal besloten zijn. op de waterleiding was, niet de volle kracht ontwik kelen. Eerst een uur na het begin van den brand, kwa men de stoomspuiten opdagen, daar men nergens paarden kon krijgen om ze te vervoeren. Groote schade is aangericht in het smelthuis, in de stempel- en medaillefabriek, zoomede in de smederij en in de stootkamer. Het bedrijf zal, hoewel gestoord, kunnen door gaan. De schade is zeer aanzienlijk, vooral doordat ae reductiekamer is vernield. UIT BERGEN. Hedenmorgen geraakte de cavalerist Appel, die wegens verlof van den vorigen bestuurder voor het eerst bij bet uitrukken van de troep het lastige span paarden voor de ziekenwagen bestuurde, door het schrikken der paarden onder den wagen. Met een gebroken been en een paar gebroken ribben werd hij per auto naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. „HET WITTE KRUIS". De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield gisteren haar 56ste algemeene vergade ring te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. H. J. C. van Tienen. Het jaarverslag meldde, dat het ledental in het af- geloopen jaar met ruim 2Ü00 is vooruitgegaan. De begrooting werd goedgekeurd tot een eindcijfer van 32.942, met een te dekken nadeelig saldo van 2938. Bij de voorstellen tot statutenwijziging ondervond net voorstel der commissie van advies, waarbij werd voorgesteld dat de functies van secretaris en penning meester voortaan vereenigbaar zullen zijn, van ver schillende zijden bestrijding. Aangenomen werd een amendement van de afdee- nug den Helder, waarin wordt uitgesproken, dat de functies van secretaris en penningmeester onvereenig- baar zijn, met groote meerderheid (178 tegen 7 stem men) aangenomen. De andere voorgestelde wijzigingen werden goed gekeurd, o. m. een nieuw artikel, waarin het hoofdbe stuur verplicht wordt om een accountant aan te wij zen ter jaarlijksche controleering van het financieel beheer der vereeniging en van hare instellingen. In plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren Van Tienen, Van den Berg en Nobel, van wie alleen de eerste herkiesbaar, werden- gekozen de heeren mr. H. J. C. van Tienen te Amsterdam, H. W. Frese te Alkmaar, en D. H. Prins te Avenhom, die verklaarden hunne benoeming aan te nemen. Het bekende voorstel-Zaandijk inzake het terrein te Schoorl werd op voorstel van den voorzitter door genoemde af deeling ingetrokken. Daarna werd de vergadering gesloten. Mr. WENTHOLT. t Gistermiddag had onder zeer groote belangstelling op Oud Eik en Duin de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Mr. Wentholt, advocaat generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Aan de groeve huldigden de minister van justitie, de procureur-generaal en de president de groote Ver- uiensten van den ontslapene. Eis. de Bie sprak een slotwoord. KORTE BERICHTEN. De Rekenkamer heeft den minister van L., N. en H., er op attent gemaakt, dat de declaratiën I wegens reis- en verblijfkosten niet steeds met de noodige zorg worden opgemaakt aan dat departe ment. De minister heeft dit onder de aandacht van de ambtenaren gebracht. Het Staatsblad bevat een Kon. Besluit van 19 dezer, houdende bepalingen tot bescherming van mollen en kikvorschen. De N. R. Crt. verneemt, dat het van Rotterdam naar Nieuw-York bestemde Nederlandsche stoomschip Sophie H (gecharterd door de Holland-Amerika-lijnj naar Falmouth is opgebracht. STADNIEUW8. tot ïngelsche deco- het Hier te lande heeft zich een commissie gevormd om mede te werken tot hernieuwing der boekerij van de oude academiestad Leuven. Tot een groot aantal Eersonen zijn uitnoodigingen- gericht, zich reeds nu ereid te verklaren om na den oorlog boeken voor dit doel af te staan. - Het stoomschip „Gelria", dat aangehouden en naar Plymouth opgebracht was, is gistermorgen half- tien te IJmuiden aangekomen. Van de lading werd te Plymouth niets gelost; ook van de passagiers be hoefde niemand ontscheept te worden. De marechaussee Gustin uit Visé, die in het Gaasterland was geïnterneerd, is in vrijheid gesteld, daar is gebleken, aat hij ontvluchte gevangene van de Duitschers is. De directie van de Hollandsche spoor heeft, meldt het N. v. d. D., bepaald, dat na 30 dezer, wan neer de vacantiekaarten feitelijk niet meer geldig zijn, deze nog mogen worden verstrekt aan alle in uniform gekleede militairen, zoowel hoogere als mindere, te gen den vastgestelaen prijs van 4, 3, ƒ2, voor resp. 1 e, 2e en 3e klasse. Volgens te IJmuiden particulier ontvangen tele grammen zullen met ingang van October alle havens aan de Oostkust van Engeland gesloten worden voor visschersschepen herkomstig van neutrale landen. Het voornemen bestaat, vermoedelijk in de twee de helft van October, het aantal reizigerstreinen op de lijnen der staatsspoorwegen weer belangrijk uit te breiden. Ter voorziening in dringende behoefte wor den reeds enkele schooltreinen ingelegd. Naar „Het Volk" verneemt, is op orde van den stellingscommandant van Amsterdam bekend gemaakt dat het ten strengste verboden is, De Arbeid en De Gaswerker te lezen of bij zich te hebben. De beide bladen zijn syndikalistisch en van politieke strekking anarchistisch. De oorlog heeft ook invloed op het dienstboden- vraagstuk. In Zuid-Limburg blijkt dit althans. Op een advertentie, in welke een dienstbode wordt ge vraagd, komen nu heel anders dan vroeger tal van aanbiedingen. Limburgsdhe meisjes, die in ge wone tijden gaarne te Luik of in het Luiksche dienen, zijn nu vrij. Ook wordt de arbeid in de fabriek thans niet zoo ruim beloond. Een gepensionneerd Nederlandsch onderofficier, die te Vroennoven (België) woont, is door Belgische gendarmen gevangen genomen, aangezien hij ver dacht wordt in verstandhouding te staan met de Duit schers. Het banvonnis over de anti-rev. „Nieuwe Hoo- geveensche Courant" is ingetrokken door luitenant kolonel Feickens te Assen. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht gisteren Eindho ven en omgeving, ter bezichtiging van de verschillen de gebouwen ingericht voor het Roode Kruis. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 's RIJKS MUNT IN BRAND. Gisteravond omstreeks negen uur brak te een groote brand uit in den linkervleugel nieuwe, in 1912 in gebruik gehomen Muntgebouw. De brand ontstond in de smeltzaal in de bovenverdie ping. De brandweer werd onmiddellijk gewaar schuwd, doch kon, Utrecht van het doordat er niet voldoende druk MILITAIR TEHUIS VAN DEN VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Het Bestuur der Afdeeling Alkmaar van den Volks bond heeft ons verzocht er de aandacht op te willen vestigen, «lat wegens het amoveeren van het perceel a„n de Koorstraat, waarin het Militair Tehuis geves tigd was, dit Tehuis heden verplaatst wordt naar de Tuinzaal van de Harmonie, ingang Lombardsteeg. NUTSVOLKSBIBLIOTHEEK EN OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Men schrijft ons: De boeken der Volksbibliotheek van het departe ment Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn, nadat met het bestuur der Openbare Lees zaal en Boekerij alhier een overeenkomst voor in bruikleen geving was aangegaan, in het nieuwe ge- buuw der Leeszaal, Doelenstraat 28, overgebracht. Bij deze overeenkomst is bepaald, dat zij die gedu rende het leesseizoen 1912/12 of 1913/14 als lezers der Volksbibliotheek waren ingeschreven, nog gedurende 5 jaar, dus tot 1 Juli 1919 het recht zullen hebben op dc oude voorwaarden boeken te leen en. Deze voor waarden zijn: Tegen betaling van 10 cent wordt een leeskaart gegeven, die recht geeft éénmaal per week een boek te leenen, gedurende de maanden October tot en met Maart. Voor de maanden April tot en met Juni worden eveneens leeskaart en uitgegeven 10 ct., waarop 2 boeken geleend kunnen worden in de 14 da gen. Bovendien zullen de houders van leeskaarten voor taan ook de boeken der Openbare Leeszaal en Boekerij kunnen leenen Nieuwe lezers worden dus bij de Volksbiblio theek niet meer aangenomen, terwijl na 1 Juli 1919 geen leeskaarten meer zullen verstrekt worden. Alle personen die na 1 October 1912 niet als lezer der Volksbibliotheek waren ingeschreven en thans boeken van de bibliotheek of van de Openbare Lees zaal en Boekerij wenschen te leenen, moeten lid wor den van de Openbare Leeszaal en Boekerij, minimum contributie 0,50 per jaar (desgewenscht in twee ter mijnen te voldoen). Tegenover deze iets hoogere bij drage staat het voordeel dat de leden der Leeszdal het geheele jaar door ook meer dan één boek per week kunnen leenen, terwijl de uitleening plaats heeft op alle werkdagen van 's morgens 10 uur tot 's avonds half tien. Ten slotte zij er op gewezen, dat de toegang tot de Leeszaal vrij is voor alle personen boven 18 jaar jongelieden van 16 en 17 jaar kunnen met schriftelijke toestemming van ouders of voogden toegelaten wor den. Voor het leenen van boeken is die schriftelijke toestemming niet vereischt. Te beginnen met Donderdag 1 October worden dus wederom de boeken der Volksbibliotheek uitgeleend, doch daar de gelegenheid daartoe op alle werkdagen bestaat, wordt men dringend uitgenoodigd niet uit sluitend op Donderdagavond te komen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 29 September. Tegen D. S., arbeider te Schagen en P. O., arbei der te Schagerbrug, beiden niet op het appèl, werd 15 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt wegens een knokpartijtje, dat ze den hulppostbode A. Kossen te Schagen hadden toegediend, op 5 Juli j.l. De werkman P v d. W., te Egmond-Binnen. heeft half Juli hout gehakt in het bosch van huize ter A. De rijksveldwachter N. Emmer te Egmond aan den Hoef, trof het op zijn erf aan en verbaliseerde hem. De eisch luidde 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. 27 Juli, ter gelegenheid van de kermis te Haren karspel, was de schippersknecht S. F. S., thans mili tair, dronken, wat leidde tot het plegen van weder- spanmgheid tegenover de gemeente-veldwachters J. Homan en P. Heneweer, resp. Harenkarspel en Si Maarten. Eisch tegen bekl., die al 2 maal veroordeeld werd, 1 maand gevangenisstraf. B. J. R. en J. R. zijn broeders-visschers te Hel der. Den 20 Juli waren ze dronken. Eerste bekl. heeft toen den 19-jarigen schilder J. Heijblok twee slagen gegeven en later hebben beiden zich tamelijk ernstig verzet tegen de politie-agenten Steinmeier en Caarls, toen men B. J. R. wilde arresteeren. Het O. M. eischte resp. 5 weken en 1 maand gevan genisstraf. Mr. A. J. M. Leesberg trad op als verdedi ger voor eerstgenoemde bekl. C. O., J. R., P. J. V., J. F. D. en F. N., te Groo tebroek, hebben ter gelegenheid van de kermis te Hem op 1 Juni huisvredebreuk gepleegd in de woning van J. Huisman. De eisch luidde resp. 20 subs. 10 da gen hecht., 14 dagen gevangenisstraf, 20 boete of i0 dagen hechtenis, dito en 1 week gevangenisstraf. J. B., J. G., C. M. en J. M., allen Grootebroe- kers, hebben 28 Juni 's avoncjs aan het station Boven- karspel D. Scherpenhuizen afgeranseld, o. a. zoodanig getrapt tegen het onderlijf, dat hij zich onder genees kundige behandeling .moest stellen. Tegen C. M. werd 1 maand, tegen de drie anderen elk 14 dagen gevange nisstraf geëischt. C. M., uit de vorige zaak, toefde 12 Juni in staat van dronkenschap in de herberg van S. Kamminga te Bovenkarspel, die hem niet tappen wilde. Hij sloeg toen een stoel in elkaar en vernielde buiten de taverne een fietsrek. Eisch wegens vernieling 1 maand ge vangenisstraf. De koopman P. Z. was vroeger in den kost bij den logementhouder Vreeken aan den Westerdijk te Hoorn. Daar hij nooit op tijd thuis kwam, werd hem het pension opgezegd. Maar Z., die blijkbaar slecht kon scheiden, wist telkens weer op de een of andere manier binnen te komen en z'n nachtelijke verblijf plaats op te zoeken, zoodat Vreeken zich genoodzaakt zag de politie hiermee in kennis te stellen. Zoo werd op een goeden keer proces-verbaal tegen Z. opge maakt wegens het gedurende voor de nachtrust be stemden tijd vertoeven op het erf bij een ander in ge bruik buiten den wil van den rechthebbende. Het O, M. eischte 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. VOOR DE MILITAIREN. De Geheelonthouders Zangvereeniging „D. O. V." geeft haar uitvoering voor de militairen op heden avond acht uur niet in de Cadettenschool, maar in „het Gulden Vlies" aan de Choorstraat. AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden de zwerfster J. S., geboortig uit Assen, die reeds meermalen wegens diefstal werd veroordeeld. Thans heeft zij zich alhier schuldig gemaakt aan diefstal van een koperen ge wicht van 1/2 K.Q. Ze is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE DUITSCHE RECHTERVLEUGEL UITEENGESLAGEN? LONDEN, 30 Sept. (Pari. Handelsblad.) Een Exchange-bericht uit Parijs meldt, dat de geruch ten gaan, dat de Duitsche rechtervleugel uiteen geslagen is. De Duitschers worden door de bondgenooten vervolgd. Alle auto's in Noord- Frankrijk zijn voor die vervolging gerequireerd Gepantserde auto's met mitrailleurs nemen aan de vervolging van het terugtrekkende leger deel. EEN DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 30 Sept. Het groote hoofdkwartier deelt mede onder dagteekenihg 29 Sept. 'savonds: Op den rechtervleugel hadden tot heden nog on besliste gevechten plaats. Op het front tusschen de Oise en de Maas heerschte in 't algemeen rust Het met den aanval op de Maasforten belaste le ger sloeg de herhaalde Fransche aanvallen uit Verdun en Toul terug. Gisteren heeft belegeringsgeschut tegen een deel der forten van Antwerpen het vuur geopend Een uitval van Belgische troepen tegen de insluit- linie is afgewezen. DE SLAG AAN DE AISNE. LONDEN, 29 Sept. Het persbureau maakte om half twaalf het volgende communiqué bekend: De toestand is feitelijk onveranderd. Op den linkervleugel der bondgenooten zijn zeer scherpe gevechten geleverd, maar zij hebben zich gehandhaafd in hun stellingen. PARIJS, 29 Sept. Het communiqué van elf uur luidt: Niets nieuws. HET BELEG VAN ANTWERPEN. ANTWERPEN, 29 Sept. (Hbld.) Officieel wordt medegedeeld: Vandaag heeft de vijand de beschieting der forten Waelhem en St. Kathelijne Waver voortge zet. Het bombardement is afgenomen om 6 u., geëindigd 6.30 u. De forten hebben het vuur be antwoord. Den aanvaller is het niet gelukt de actiemiddelen der forten te verminderen, Soms verdwenen deze in dikke rookwolken, veroorzaakt door ontploffing der projectielen. Sommige bom men brachten bij de ontploffing rookwolken van meer dan 15 M. hoog voort. Het heftig bombar dement heeft geenszins het moreel van het garni zoen der forten aangetast. Nergens heeft de vijandelijk infanterie een beweging aangedurfd tegen de eerste verdedigingslinie. Een enkele poging was gericht tegen de forten Liezele en Breendonck. De Belgische troepen, welke de tusschenruimte dezer forten bezetten, hebben de vijandelijke infanterie laten naderen tot zij geheel onder scnot was. Toen hebben de artillerie en in fanterie der Belgen met bewonderenswaardige eenheid een regen van kogels en projectielen doen neerkomen op de aanvallende colonne, die wan ordelijk haastig terugtrok. Deze poging kostte heel veel manschappen aan de Duitschers, die be grijpelijk den aanval niet herhaalden. De gebeur tenissen van vandaag bevestigen het vertrouwen in de weerstandskracht der Belgische nationale verschansing. ANTWERPEN, 30 Sept. Bij Waelhem hebben de Duitschers een klein kruitmagazijn van weinig belang in de lucht laten vliegen. Ook trachtten zij de waterwerken bij Waelhem te vernielen. Te Antwerpen heeft men echter maatregelen geno men, dat de stad in ieder geval goea drinkwater zal hebben MAASTRICHT, 30 Sept. Iemand die uit Luik hier aankwam deelde mede dat in genoemde staa wederom zes groote 42 cM. kanonnen zijn aange komen, die naar Antwerpen getransporteerd zul len worden. Voorts kwamen te Luik 50 auto 8 met geniesoldaten aan. Ook deze vertrokken naar Antwerpen. nan

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2