NEDERLAND. YARIA. Telegrammen van lieden. Duitschland en de verbondenen. De Duitschers en de Russen. In België. Nederland. Yaria. gezicht komt, het oog bleekt en het wapen vol bloed I zit. Een koude rilling loopt je dan over den rue J Maar men gewent aa nalles." Den volgenden dag moest de korporaal m.. troep naar Sjabats trekken. Nauwelijks zate^ of ze werden opnieuw beschoten. Eerst vouue hij zich nog mensch, maar toen hij zijn luitenant zag vallen werd hij een wild dier. Allen hadden toen nog maar één enkel gevoel: van wraak en doodslaan. KORTE BERICHTEN. Te Keulen heeft een dienstmeisje al haar spaarpenningen gegeven voor de geldinzame ling ten behoeve van de door den oorlog gewonden, ten bedrage van 1200. Als bewijs van waardeering heeft ze van de Keizerin een gebedenboek, voorzien van de handteekening der Keizerin gekregen. Een Engelsch kolenschip dat van Shields naar Antwerpen voor, is op een mijn gestooten en gezonken. E>e bemanning wist de booten nog te bereiken en werd opgenomen door een visschersschuit, die haar naar Lowestoft bracht. Te Newmarket in Engeland zijn wedrennen ge houden. In de hoofdtribune was de opkomst, volgens de Times, spaarzaam, maar op de goedkoope rangen was het vol. BURGERLIJKE EN MILITAIRE BEZOLDI GING VAN BURGERLIJKE GEMOBILISEERDE AMBTENAREN. Staatscourant No. 231 bevat een Kon. Besluit, waarbij in art. 1 wordt bepaald, dat burgerlijke amb tenaren en andere doorloopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen voor zoover zij vanaf 1 October 1914, bij de gemobiliseer de strijdmacht anders dan voor eerste oefening onder de wapenen zijn vanaf dien datum bezoldiging aan hun burgerlijk ambt of hunnen burgerlijken dienst verbonden, genieten, indien en voorzoover deze hoo- ger is dan hetgeen zij in militairen dienst als soldij jaarwedde of traktement genieten. AANHOUDEN VA NSCHEPEN. Het stoomschip „Rotterdam" van de Holland Amerika-lijn, dat reeds sinds 22 September te Ply mouth ligt, moet aldaar het koper lossen, hetgeen neerkomt op een algeheele lossing, wijl het koper ge heel onderaan is gestuwd. Onze gezant te Londen, jhr. De Marees van Swin- deren, is. meldt het „Hbld.", naar Rotterdam gekomen om overleg te plegen over het oponthoud dat de Ne- derlandsche schepen ondervinden. VERGOEDINO AALMOEZENIERS EN VELDPREDIKERS. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan de aalmoezeniers en veldpredikers, voor zoover ieder hunner zulks verlangt, toegekend wordt een bedrag van 200 in eens, ter tegemoetkoming in de kosten voor noodzakelijke uitrusting en gedurende den tijd, dat zij als zoodanig bij het leger te velde dienst doen, toegekend een vergoeding van 10 per dag. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw noodigt in verband met het gebrek aan veevoeder den voorzitter en secretaris of twee leden der afdeelingsbesturen uit tot het bijwonen van een vergadering, te houden te Rotterdam op Dins dag 6 October. Uit Berlijn is telegrafisch bericht ingekomen, dat van een algemeen verbod van uitreiking van „Het Volk" in Duitschland geen sprake is. Het schijnt een plaatselijke verbodsbepaling geweest te zijn, waarvan wij gisteren melding maakten. Gistermiddag zijn bij het zeilen op de Loos- drechtsche plassen twee soldaten verdronken. Een is afkomstig uit Vlaardingen, de andere uit Maassluis. De commandant van het veldleger heeft in de gemeente Nijmegen het houden van paardenmarkt ver boden. De eerstvolgende paardenmarkt zou zijn ge houden op 14 dezer. Er zijn weer 16 Engelsche schipbreukelingen uit IJmuiden vertrokken. Vier worden er thans nog ver pleegd. Het voorstel van B. en W. van Rotterdam tot deelneming der gemeente in een vennootschap voor heide-ontginning tot werkverschaffing aan Rotterdam- sche arbeiders, zal in de volgende vergadering wor den behandeld, besloot men gisteren. In den raad van Maastricht werd er door alle leden over geklaagd, dat op masale wijze is uitge voerd brood, zeep, petroleum, aardappelen enz., waardoor de detailprijzen aanmerkelijk zijn gestegen. De burgemeester zei van den grooten brooduitvoer kennis te hebben gegeven aan den minister. In afwach ting van diens antwoord, zal de burgemeester in ge val van ongemotiveerde prijsverhooging weten in te grijpen- Daar op uitvoer der lijsters naar België en Frankrijk niet kan worden gerekend, worden nage noeg geen pogingen gedaan in het Noorden van ons land, om deze vogels met de bekende strikken te van- gen. Voor de te 's-Gravenhage te houden verloting van kunstwerken zijn reeds 535 schilderijen, aquarel len, etsen, enz. binnengekomen. In de kwestie tusschen het Ned. Tooneel en een 6-tal artisten, werd door den kantonrechter, mr. Hö- felt te Amsterdam, toegewezen de vordering der artis ten, om het Ned. Tooneel te veroordeelen tot betaling van één vervallen termijn plus de wettelijke rente. Ten aanzien van het ontbonden verklaren der overeen komst moet nog uitspraak gedaan worden. STADNIEUWS. HET NUT. In de gehouden algemeene vergadering van het de partement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd de rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar goedge keurd en verslag van het Departement en zijne instel lingen uitgebracht. Aan het jaarverslag van den secretaaris, den heer M. Alb. de Lange, ontleenen we, dat het ledental sta tionair bleef (161). Met de vereeniging tot oprichting en instandhouding eener openbare leeszaal en boeke rij te Alkmaar werd een overeenkomst gesloten, waar bij onder bepaalde voorwaarden aan die vereeniging de Volksbibliotheek in bruikleen werd gegeven. Het bedrijf der Spaarbank blijft zich op bevredigen de wijze ontwikkelen. De inlagen overtroffen de te rugbetalingen met ruim 27000, terwijl het saldo tegoed aaninleggers op 31 December 1913 bijna 574,000 bedroeg, d. i. het hoogste sedert de oprich ting. Wegens de groote koersdaling der effecten moest een belangrijk bedrag als waarde-vermindering wor den afgeschreven, hetgeen op de reserve voor koers verschillen en de reserve is afgeboekt, hierna bedraagt deze reserve thans pl. m. 95,600. Het aantal geplaatste spaarbusjes bedroeg 295, te gen 264 in het voorafgaande jaar. Van de 123 gedane aanvragen om voorschot van de Hulpbank konden 119 wordeningewilligd. Een be drag van 13 110 werd verstrekt tegen een rente van 2 pet. met 1 pet. restitutie voor geregelde aflossing m 51 weken. Op de borgen moest 77 worden verhaald. Aan. 56 leene™ kon wegens prompte wekelijksche af- loss-u. uvw.s 55,50 worden gerestitueerd. ,wi uu ieg op 1 Juli 1914 Wat de Toynbee-vereeniging betreft, er hadden zich 176 leerlingen aangemeld. Les werd gegeven in 13 vakken. In het verslag omtrent de Nutsfröbelschool wordt geconstateerd, dat door verschillende omstandigheden het bezoek helaas aanmerkelijk kleiner is geworden. De cursus 1913/1914 telde 31 leerlingen, terwijl de nieuwe cursus, wegens het vertrek der oudste leerlin gen naar de lagere school, met 20 is begonnen; in den regel stijgt dit aantal echter door tusschentijdsche aanmelding. Men begrijpt, aldus het verslag, dat daardoor de finantieele steun van het departement niet gemist kan worden. Het zou zeer te betreuren zijn, indien deze offers allengs zoo groot zouden worden, dat tot opheffing der school zou moeten worden overgegaan; vooralsnog hoopt het bestuur, dat deze instelling, die voor zoovele kinderen nuttig en ont wikkelend werkt, genoegzame levensvatbaarheid moge toonen om te kunnen blijven bestaan. Ter vervulling der vacature in het bestuur der Spaarbank, ontstaan door het overlijden van den heer S de Lange P.Bzn., werd gekozen de heer H. W. Fre- se, in die van den heer J. Houtsmuller, periodiek af tredend op 31 December 1914 en niet herkiesbaar, de heer C. Bosman Gzn., oud-bestuurslid. Door het be danken van den heer Dr. J. H. Pameijer koos de ver gadering tot lid in het departementsbestuur den heer Dr. G E. W. van Hille, en door het bedanken van den heer N. Meijer tot lid in de commissie der Fröbel school den heer H. P. Kluitman. ALO. AFD. ZIEKENFONDS. In de onder voorzitterschap van den heer dr. R. G. C. Schroder alhier gehouden algemeene vergade ring van de afd. Alkmaar en Omstreken van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst werden als bestuursleden uit de vertegenwoordigers der ver zekerden gekozen de heeren J. A. B. Fenijn te Alk maar, F. Butter te Oudkarspel en J. Smit te Scher- merhorn. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat op 30 Juni j.l. reeds in het fonds werd deelgenomen door 22 apotheekhoudende geneeskundigen en 15939 verzekerden, waarvan 10048 volwassenen en 5891 kinderen. Besproken werd de weistandsgrens voor ingezete nen voor Alkmaar (voor een gezin f 900, één per soon f 700). Door het bestuur werd voorgesteld het bedrag van f900 voor een gezin ie brengen op f 1100 daar eerstgenoemd bedrag te laag gebleken is. Uit de vergadering werd voorgestela f 1200 als grens te bepalen, over welk voorstel in de volgende algemeene vergadering zal worden beslist. Vóór deze vergadering kan men voorstellen indienen tot wijzi ging van den welstandsgrens voor de andere ge meenten. Besloten werd, op voorstel van het bestuur, het salaris van den secretaris-penningmeester op f 500 te bepalen. VERPACHTINO. Bij de op gisteren ten Stadhuize gehouden ver pachting van de gemeentelijke aanplakborden en muurvlakten heeft de gunning plaats gehad aan Th. Schouten, alhier, voor f 225 per jaar. DE TAND DES TIJDS. Gisteravond viel van de toren van het stadhuis een ijzeren ornamentstuk van 9 K.G. gewicht naar bene den. Het kwam zonder een ongeluk te veroorzaken in de Langestraat terecht. CINEMA AMERICAIN. In bovengenoemde bioscope-theater wordt met in gang van morgen vertoond de bekende film „Quo Vadis" naar den even bekenden roman van die naam van Henry Sienkiewicz. De heer Weber verzoeke ons er op te wijzen, dat de vertooning niet geschiedt met een oude afgewerkte film, waarvan titels enz. ontbre ken. De film is nieuw en de beelden dientengevolge helder, zoodat het kunstwerk naar waarde zal worden weergegeven. „EVANGELISCHE UNIE." De Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden al hier stelt zich voor, in de wintermaanden wederom hare godsdienstige bijeenkomsten te houden. De eerste zal plaats hebben a.s. Zondag 4 Oc tober, 's avonds 7 uur, in de Kapelkerk. In deze bijeenkomst hoopt dan voor te gaan de WelEerw. Heer Ds. F. W. J. van den Kieboom, uit Bergen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR 4 October. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Dijk, van Broek op Lan- gendijk. Avond 6 uur Ds. de Pree, voorbereiding H. Avondmaal. 8 October, avond 7 uur, Bidstond, waarbij Herv. predikanten zullen optreden. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Evangelische Unie, avond 7 uur, Ds. v. d. Kieboom van Bergen. Evangelisch Luthersche Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Remonstrantsch Geref. Kerk, 10.30 uur, Ds. C. M. A. A. Lindeman, rem. pred. te Waddingsveen. Geref Kerk, 10 uur, godsdienstoefening, Avond 6 uur, Ds. v. d. Vliet, van St. Pancras. Woensdagavond, 8 uur, vergadering van de Jonge- lingsvereeniging „Paulus". Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Gebouw „Waakt en Bidt", Laat: Zaterdagavond 8.30 10 uur, vergadering van de Christ. Jongelingsvereeniging „Zacheus", voor jonge lieden van 16 jaar. Zondagmiddag 5.30 7 uur, vergadering van de Christ. Knapenvereeniging „Timotheus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. POLDER EGMONDERMEER. In de Woensdag gehouden vergadering van dijk graaf en heemraden van den polder Egmondermeer werd tot secretaris gekozen de heer H. de Sonnaville te Bergen, in de plaats van den heer J. M. de Sonna ville, die gedurende 23 jaren deze functie heeft ver vuld. LAATSTE BERICHTEN. INSTALLATIE COMMISSIE—BEURSWET. 's-GRAVENHAGE, 2 Oct. Hedenmorgen in stalleerde het departement van L. N. en H. minis ter Treub de commissie, welke Z. Exc. van voor lichting dienen zal bij de uitvoering van de Beurs wet 1914. Dé minister sprak als volgt: „Bij de Beurswet is voor den tijd dat deze wet van kracht zal zijn ten aanzien van den geld- en fondsen handel een even groote als buitengewone bevoegheid aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del toevertrouwd. Die bevoegheid brengt een zware aansprakelijkheid met zich. De wetgever zou mij, als Minister van Han del, zeer zeker die bevoegdheid niet hebben toegekend en ik zou even stellig de daaruit voortspruitende aan sprakelijkheid niet hebben durven aanvaarden, indien mij niet van meet af de voorlichting van eene commis- oic van deskundigen ware verzekerd geweest. De commissie van deskundigen van de Beurswet heeft naar de bedoeling des wetgevers ten aanzien van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een plaats te bekleeden welke is te vergelijken met die welke de afdeelmg voor geschillen van bestuur van uen Raad van State inneemt tegenover de Regeering. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal aan de adviezen van de commissie van deskundigen niet zijn gebonden. Dte beslissing blijft bij hem. Maar de bedoeling des wetgevers is zonder twijfel geweest, dat de verhouding tusschen den Minister en de com missie van deskundigen zoodanig zou wezen dat hij ais regel zal kunnen volstaan met eene bekrachtiging van het advies dat hij van de commissie zal ontvan gen. Waar het nu wel van zelf spreekt, dat zoowel bij den Minister als bij de commissie de ernstige wil vooi zit om niet alleen de letter van de wet na te leven, maar ook haar geest en bedoeling te verwezenlijken, daar volgt uit de verhouding, die de wet bedoelt, dat in werkelijkheid een groot deel van de aan den Minis ter toegekende bevoegdheid, maar daarmede tevens een groot deel van de daarmede gepaard gaande ver antwoordelijkheid komt te rusten op de schouders van de commissie van deskundigen. Het gaat bij deze aangelegenheid om groote finan- cieele belangen, om financieele belangen, waarbij dui zenden van de bevolking betrokken zijn. En die be langen wijzen niet steeds in dezelfde richting. Inte gendeel telkens, bij schier elk eenigszins belangrijk vraagpunt, zullen belangen van de eene groep van daarbij betrokken, zich kruisen met belangen van een of meer groepen van andere belanghebbenden. De taak van allen, die bij de uitvoering van de wet een rol zullen hebben te vervullen, zal wezen met het ernstigste streven van strikte onpartijdigheid, met den vasten wil algemeene volksbelangen hooger te stellen dan belangen van bepaalde groepen der bij den geld en fondsenhandel betrokkenen, dezen handel uit het tijdperk van ongekende beroering, waarin hij ver keert, langzaam, maar zeker terug te leiden naar den toestand van vrijheid, waarin Regeerings-inmenging niet slechts overbodig zijn zou, maar hinderlijk voor eene gezonde en krachtige ontwikkeling. Die taak is moeilijk, zij stelt hooge eischen. Zij ver langt, dat allen, die aan haar deelnemen, zich zullen weten te plaatsen op hooger peil dan waarop men zich bevindt, als uitsluitend met de belangen van een bepaalde groep van belanghebbenden behoeft te wor den gerekend. Wat mijzelven aangaat, ik heb begrepen dat mijn aandeel in die taak, waar ik slechts zulk een klein deel van mijn tijd en van mijn denken daaraan zou kunnen wijden, voor mij te zwaar zou zijn, indien ik daarin voor de dagelijksche uitvoering der wet niet werd bij gestaan door enkele vertrouwde en ter zake kundige personen. Ik heb het daarom op hoogen prijs gesteld, dat ik een drietal mannen van erkende kunde en die wegens hun karaktereigenschappen algemeen geacht worden, bereid heb gevonden mij den bijstand, dien ik in deze zoozeer noodig heb, te verleenen. Ik breng hun, die op mijn verzoek liter mede tegenwoordig zijn, voor die bereidwilligheid mijn dank. tiet zou echter een groote dwaling zijn te meenen dat de instelling der commissie van bijstand in de uit voering der wet iets te kort deed aan de groote betee- kenis van het aandeel in onze gemeenschappelijke taak dat Gij, mijne heeren, als leden en plaatsvervangende leden der wettelijke commissie van deskundigen hebt willen op u nemen Welke die beteekenis is, heb ik zooeven reeds met een enkel woord aangestipt, ik acht het onnoodig daaraan iets toe te voegen. Dat gij, voorzitter en onder-voorzitter van de Am- sterdamsdie Kamer van Koophandel, het voorzitter schap en het plaatsvervangend voorzitterschap van de commissie van desxundigen van de Beurswet hebt willen aanvaarden, wordt niet alleen door de Regee ring, maar zeker door heel het land gewaardeerd. Ader ziet daarin terecht een waarborg te meer voor de onpartijdigneid der adviezen, welke van uwe com missie zullen uitgaan. En Gij, mijne Heeren leden en plaatsvervangende leden der commissie, bij Uwe keuze is rekening ge houden met de verschillende groepen uit den geld- en effectenhandel, die aanspraak er op mogen maken, dat op hunne belangen zal worden gelet. Echter is het de bedoeling allerminst geweest, dat ieder uwer in de commissie zich zou gevoelen als de pleitbezorger van de groep, waartoe hij zelf behoort. Integendeel, van ieder uwer wordt verwacht, dat gij de vragen, waarover gij zult hebben te adviseeren, breeder bezien zult dan alleen uit den gezichtshoek van den kring die u aanbeval. Bij de samenstelling der commissie uit vertegen woordigers van verschillende groepen van belangheb- beuüen, neeh niet net ueukoeeiu voorgezeten een aau- ,ai pleiioezoi^eis van velschillende groepsbelangen oijccii te breugui, maai wei er voor te waken uai nei unoieugeii uer auviezen niet zou geschieden met een onwillekeurig verwaarloozen van bepaalde groepsbe langen. liet algemeene beiang toch van hen, die bij de Beurswet betrokken zijn, is de resultante van de be langen der verschillende groepen, waaruit de beurs- wereld is samengesteld, zoomede van de belangen van het publiek, dat achter die groepen staat. Het samen brengen van een aantal deskundigen, die ieder meer in het bijzonder de belangen en de inzichten van een bepaalde groep kennen, maar die daarbij van het ge- heeie zakenleven op beursgebied zoodanig op de hoogte zijn, dat zij de beteekenis hunner eigen groep voor het geheel met bijzondere kennis van zaken be- oordeelen kunnen, waarborgt dat bij het opmaken der resultante de verschillende krachten, die haar bepa len, in haar relatieve sterkte met juistheid zullen wor den gemeten. Aan niemand is het gegeven zich geheel te ont trekken aan den invloed van zijn milieu. Men mag dus van U leden en plaatsvervangende le den der commissie, die bepaalde groepen vertegen woordigt, niet verlangen en niet verwachten dat Gij zult kunnen wat niemand kan. Maar wel wordt van U verwacht en verlangd, dat gij beseffen zult dat gij steeds bij het uitbrengen van uw advies zult hebben te streven naar den hoogst bereikbaren graad van ob jectiviteit, met den meesten ernst zult moeten pogen het belang van uw groep en van het deel van het pu bliek, dat achter haar staat, in de juiste verhouding te stellen tot dat der andere groepen die te zamen het al gemeen belang bepalen. Ik houd mij overtuigd, dat aan het beroep dat ik met deze woorden op uw aller toewijding en uw aller streven naar onpartijdigheid doe, door u zou zijn ge hoor gegeven al had ik het niet openlijk uitgesproken. Waar het hier echter om zoo groote, zoo ingewikkel de en zoo wijd vertakte belangen gaat, heb ik ge meend dat beroep tot dekking van mijne eigen verant woordelijkheid zij het ook ten overvloede niet achterwege te mogen laten. Het licht dat van ieder uwer zal, uitschijnen, zal ook bij het ernstigste streven naar objectiviteit, min of meer gekleurd zijn; de samenstelling uwer commissie geeft echter recht tot de verwachting dat uit de combi natie dier kleuren het witte licht der objectiviteit zal te voorschijn komen. Hoe dichter uwe commissie tot dat ideaal zal kun nen naderen, hoe hooger de waarde harer adviezen niet slechts voor de Regeering maar ook voor het pu bliek zijn zal, en hoe grooter tevens de voldoening zal waarop gij, mijne heeren, als uwe taak zal zijn afgeloopen, daarop zult kunnen terugzien. Hiermede verklaar ik uwe commissie voor geïnstal leerd en verzoek ik u, mijnheer de voorzitter, het prae- sidium te willen aanvaarden DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 1 Oct. (Communiqué van 11 uur), Hedenavond valt niets bijzonders te vermelden, behalve dat in de buurt van Roye een hevig gevecht heeft plaats gehad, dat gunstig voor ons is afgeloopen en dat wij in Argonne eenige vorderingen hebben gemaakt. De algemeene indruk blijft bevredigend. DUITSCH OFFICIEEL BERICHT. BERLIJN, 2 Oct. Uit het hoofdkwartier wordt officieel berichtOp 30 Sept. werden de hoogten van Roye en Tresnoy (ten N.W. van Noyon) aan de Franschen ontrukt. Ten Znidoosten van St. Mihiel werden op 1 Oct. aanvallen van Toul uit afgeslagen. De Franschen leden daarbij zware verliezen. De aanval op Antwerpen wordt met succes voortgezet. LONDEN, 2 Oct. De „Daily Telegraph" be richt: Gedurende den slag aan de Aisne vloog het kasteel Brilly bij Noyon in de lucht. Een aantal leden van het Duitsche hoofdkwartier zijn om het leven gekomen. De Duitschers werden verdreven uit eenige plaatsen op hun rechter flank, doordat de onbegraven lijken de lucht ver pestten. Aan de „Daily Telegraph" en de „Daily News" wordt uit Parijs bericht, dat 4000 Duitschers aan den linkervleugel der geallieerden bij Lassignj omsingeld zijn en door beschieting tot overgave gedwongen zullen worden. HULPTROEPEN NAAR DE RUSSISCHE GRENS, LONDEN, 1 Oct. Een telegram uit Rome zegt: „Blijkbaar doet Duitschland een uiterste poging oh aan Rusland het hoofd te bieden en het prestige vau het Oostenrijkscbe leger te herstellen. Op alle Boheemsche en Moravische lijnen wemelt het n.l. van Duitsche troepen, die naar de Russische grens worden gebracht. Bur gers mogen van de spoorwegen, speciaal van de hoofdlijnen, geen gebruik maken." HET BELEG VAN ANTWERPEN. ANTWERPEN. 2 Oct. O(fieieel). Geene wij ziging is in den toestand gekomen. Ten Zuiden van de versterkte stelling van Antwerpen heeft den ganschen dag een hevig artilleriegevecht gewoed. De Duitsche batterijen, die de forten linie te dicht naderden, zijn vernietigd of ge noodzaakt in allerijl terug te trekken. Tusschen de Schelde en de Senne werd geen enkele ernstige aanval der vijandelijke infanterie gewaagd. Tusschen Senne en Nethe heeft de vijand na langdurige beschieting 's avonds ge poogd het dorp St. Kathérine-Waver te naderen, De duisternis heeft echter spoedig een einde gemaakt aan die poging. Elders geen noemens waarde gebeurtenissen. De toestand is dus de zelfde als gisteren. DE DUITSCHERS IN BELGIë. GENT, 2 Oct. De bladen melden, dat de Duit schers ondanks al hun pogingen er niet in ge slaagd zijn de Schelde over te trekken. Donder dagmorgen bevonden zich bij Dendermonde aan den overkant van de Schelde niet meer dan 500 Duitschers. Nu en dan viel er een schot, de pro jectielen ontploften niet, waaruit is af te leiden, dat de artillerie was teruggetrokken. Ook aan den linkerkant blijven de Belgen zeer sterke stellingen bezetten. Donderdagmorgen half acht vloog een Taube over Munster, Seele, Lokeren en verschil lende andere gedeelten. Te Moerbeeke werd er op geschoten, men weet niet met welk resultaat. AANKOOPEN VAN REGEERINGSWEOE. 's GRAVENHAGE, 2 October. Behalve mais heeft de regeering ook een groote partij gerst en lijnkoeken aangekocht. GEEN MAXIMUMPRIJS VOOR BOTER. 's GRAVENHAGE, 2 October. De minister van L. N. en H. heeft, nu in den boterhandel normale verhoudingen allengs zijn teruggekeerd, besloten bij wijze van proef geen maximumprijs voor boter vast te stellen, zulks in het vertrou wen, dat geen abnormale prijsopdrijving zal plaats vinden. De burgemeesters zijn uitgenoo- digd van tijd tot tijd na te gaan of in verge lijking met de overeenkomstige tijdstippen in vorige jaren de boterprijzen zijn verhoogd en in dit geval daarvan mededeeling te doen aan den minister, die dan zoo noodig maatregelen zal overwegen. GOEDKEURING RAADSBELUIT. ZWOLLE, 2 October Ged. Staten van Over- ijsel hebben goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente tot deelname met een be drag van f 20000 in het kapitaal der gemeente lijke credietbank. DE IN BESLAG GENOMEN LADINGEN KOPER. WASHINGTON, 2 Oct. Spring Rice, de En gelsche ambassadeur te Washington, heeft op nieuw geconfereerd met de ambtenaren van M departement van buitenlandsche zaken over j 48,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2