Dnitschland en Japan. ENGELAND. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. RUSLAND. SERVIË. AMERIKA. YARIA. NEDERLAND. YARIA. Telegrammen van heden. Dnitschland en de verbondenen. De Duitschers en de Russen. In België. DE STRIJD OM KIAUTSJOU. De Duitsche troepen te Tsingtao hebben in den nacht van Zondag op Maandag een tegenaanval on dernomen, die door de Japanners is afgeslagen, zoo meldt men uit Tokio. De Duitschers hebben 47 doo- dende verliezen der Japanners bedroegen 5 dooden en 8 gewonden. Het belegeringsgeschut der Japan ners heeft gevuurd op de Duitsche kanonneerboot litis, die zich verwijderde na het vuur met enkele granaat kartetsen te hebben beantwoord. NEDERLANDS NEUTRALITEIT. Robertson Scott, de schrijver van het betrouwbare boek over Nederland„Een vrije boer in een vrij land" en die zich nog dezer dagen in Nederland ophield, schrijft in een hoofdartikel in de „Daily Mail". „Ik spreek hier met het hoogste gezag ai steunend op de meest betrouwbare inlichtingen, als ik verklaar, dat de houding der Nederlandsche regeering tegen over de Engelsche correct en vrienschappelijk is ge weest. „In de eerste plaats en voor alles, wenschen de Ne derlanders onafhankelijk te blijven, en als wij onze naaste en neutrale buren fatsoenlijk behandelen, dan kunnen wij rekenen op den steun van de meeste Ne derlanders, gebaseerd op hun liefde voor de vrijheid en den afkeer van militairisme, door het Nederland- sche en het Engelsche volk gelijkelijk aan den dag ge legd. „Maar wij zullen de vrienschappelijke betrekkingen met Nederland belemmeren, in plaats van versterken, als wij het onvoorzichtiglijk zouden willen dwingen tot het besluit om deel te nemen aan den oorlog. Een dergelijk besluit moet het geheel alleen nemen." DE KROONPRINS VAN ROOF BESCHUL- v DIGD. De Parijsche „Matin" maakt een brief bekend van de baronesse De Baye, waarin zij verklaard, dat de Duitsche kroonprins twee dagen heeft verbleven in haar kasteel bij Champaubert, en dat hij persoonlijk het museum heeft geplunderd, dat een zeer waarde volle oudheidkundige verzameling bevatte, vrucht van opsporingen van baron De Baye gedurende 28 ja ren van reizen en navorschingen in den Kaukasus. Baronnesse De Baye voegt hieraan toe, dat de kroonprins wapens, vazen, ikons, en geschenken van den Tsaar heeft meegenomen en dat hij orders gaf om de meubels, de waardevolle schilderijen en de ta pisserieën naar Duitschland te verzenden. Eigenhandig vernielde hij de portretten van Tsaar en Tsarina die in de kapel hingen. RUDOLF HERZOG GEWOND. De bekende schrijver, Rudolf Herzog, die sedert eenigen tijd gedetacheerd was bij het hoofdkwartier van één der leger-afdeelingen van het westelijk oor- logstooneel, is door een granaatkartets niet ernstig aan de knie gewond. [Rudolf Herzog schreef o. m. de Wiscottens, de Hanzeaten, de Neder-Rijners enz.] CHOLERA. De gezondheidsdienst van het ministerie van bin- nenlandsche zaken deelt mede, dat 4 gevallen van cho lera asiatica bacteriologisch zijn vastgesteld. De ziek te deed zich voor bij personen die van het Noordelijke oorlogtooneel waren aangekomen. RUSLAND. DE TSAAR NAAR HET OORLOGSTERREIN Naar het hoofdkwartier meedeelt is de Tsaar op het front van het leger te velde aangekomen. GEVECHTEN IN HET VEROVERDE GEBIED. Ih Istip ten Z.O. van Uskub is het tusschen de in woners en Servische gendarmen tot bloedige gevechten gekomen, omdat de inwoners hadden geweigerd zich bij het Servische leger te laten inlijven. Tal van ge zinnen zijn naar Stroemnitza ten Z. O. van Istip ge vlucht. AMERIKA EN DE VREDE. Minister Bryan, een bijeenkomst ten gunste van den vrede gepresideerd, zeide dat president Wilson met ongeduld het oogenblik afwachtte, waarop hij de voor stellen kon hernieuwen, die konden leiden tot het her stel van de vrede, tusschen de mogendheden, die thans in oorlog zijn. Duizenden dollars werden beschikbaar gesteld door de kerken van alle gezindten ten gunste van het Roode Kruis. De toevloed was gisteren bijzonder talrijk in de kerken van Nieuw-York, voornamelijk in de Free Sy nagogue, waar de heer Bryan zijn redevoering hield. Verschillende bladen bevatten afdrukken van de preeken, Zondag in de kerken gehouden ten gunste van den vrede. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Ardmount", uit Do ver naar Zeebrugge vertrokken met een lading graan, is in de Noordzee opeenmijngeloopen. De bemanning van 35 koppen is gered. Japan heeft volgens een mededeeling van den Japanschen consul te Lyon, een groote bezending papieren onderkleeren ter beschikking van de Engel sche en Fransche troepen gesteld. TWEEDE BUITENGEWOON CREDIET VAN 50 MILLIOEN. Ingediend is een suppletoire oorlogsbegrooting 1914, om den post: „Uitgaven, voortvloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen der-militie en van de landweer ai uit alle verdere maatregelen, verband houdende met ae buitengewone omstandigheden, die tot dat onder de wapenen roepen hebben geleid", te verhoogen met een som van 50.000.000 en mitsdien te brengen op 100.000.000. J ira„ In de memori van toelichting deelt de minister van Oorlog o.a. mede, dat de som, die ter bestrijding van de uitgaven over Augustus, September en October te beschikking van de korpsen en onderdeden van het op oorlogsvoet gebrachte leger moest worden gesteld, in rond cijfer 28.500.000 beliep, waarvan een met onbelangrijk gedeelte voor uitgaven in ééns, zooals voor het in staat van verdediging brengen van de stel lingen in liniën en afzonderlijke posten ai het dooi van noodzakelijke aanschaffingen van allerlei aard. De betaling, die rechtstreeks door de korpsen geschie den en in gewone tijden in den regel nog geen 1 Yi millioen per maand beloopen, zullen voor de verderen duur der mobilisatie allicht 7 a 8 millioen s maands "eDe1Srden«ordermg, die grotendeels in de eerde dagen der mobilisatie heeft plaats gehad, nscht eat uitgaaf, die op 7,000,000 kan worden gesteld, be halve de nog aan die vordering verbonden kosten van reis- en verblijfkosten en vacatiegelden voor de vorde ringscommissarissen en taxateurs, enz. Het bedrag van de vergoeding, ten behoeve van de gezinnen van militie- en landweerplichtigen uit te be talen, zal weinig minder dan 3,000,000 per maand beloopen. Aan de oproeping zelve waren bovendien belangrijke uitgaven verbonden, inzonderheid wegens de telegraphische oproeping en reiskosten van in het buitenland vertoevende dienstplichtigen. De minister wijst dan nog op de uitgaven voor aan vulling van den voorraad kleeding- en uitrustings stukken, aanschaffing van levensmiddelen, eenz. Uitgaven van veronderstelling, dat de aanvankelijk toegestane som voldoende zal zijn tot dekking van de uitgaven over het tijdvak van het begin der mobilisa tie tot het einde van September en dat in den loop van dit jaar nog niet tot demobilisatie zal kunnen worden overgegaan, wordt daarom bij dit wetsont werp andermaal een buitengewoon krediet van vijftig millioen gulden aangevraagd. In hoeverre het mogelijk zal blijken, hieruit ook de schadevergoeding te betalen, die zullen moeten worden uitgekeerd ingevolge de onteigeningswet, de wet op den staat van oorlog en van beleg, de militaire inun- datiedienst en de z.g. kringenwet van 21 Dec. 1853, valt nog niet te zeggen; het beloop dier vergoedingen kan trouwens nu nog niet geraamd worden, ook om dat de werkzaamheden, die aanleiding geven tot scha devergoedingen, nog voortduren. Tegenover enkele van de hierover vermelde uitgaven zullen, zij het dan ook tot een lager bedrag, buitenge wone ontvangsten kunnen worden gesteld. Zoo zul len, tenzij onverhoopt de oorlogstoestand mocht intre den, de gevorderde paarden grootendeels weder kun nen worden verkocht, hetzij aan derden, en zal ook een deel van de opgelegde verplegingsmiddelen voor zoo veel zij niet in Rijksinrichtingen verbruikt kunnen wor den, ten verkoop worden bestemd. w ULLEN HANDSCHOENEN VOOR DE SOLDATEN. Belangstellende ingezetenen worden uitgenoodigd nunne medewerking te willen verleenen tot het ver- Krijgen, vervaardigen of doep vervaardigen van wol len handsclioenen voor militairen. Zij gelieven tot dat doel gebruik te maken van de tussclienkomst van de plaatselijke steuncomité's, welke comité's worden uit genoodigd, de ontvangen handschoenen vrachtvrij toe te zenden aan het hoofd van 't Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, die de geschatte waarde der goedgekeurde handschoenen aan de betrokken comité's zal overmaken. De modellen, waaraan de te vervaardigen hand- schoenen zoo mogelijk moeten beantwoorden, zullen kunnen worden bezichtigd bij de bedoelde steuncomi té s en bij de magazijnen van kleeding van het leger of wel bij militairen, die in het bezit daarvan zijn. De steuncomité's kunnen voor zooveel noodig aan het hoofd voornoemd enkele paren van die hand schoenen aanvragen. Ter voorkoming van teleurstelling wordt ten zeer ste aanbevolen deze modellen zoo getrouw mogelijk te volgen, aangezien onbruikbare handschoenen niet kunnen worden teruggezonden, noch de waarde daar van kan worden vergoed. DE UITZETTING VAN Ds. DE JONG. Naar het christen-socialistisch weekblad „Op waarts" verneemt, heeft het Provinciaal Kerkbestuur voor Noord-Brabant en Limburg gemeend, zich als kerkelijke overheid te moeten wenden tot het Klassi kaal Bestuur te Eindhoven, met de opdracht een on derzoek in te stellen, op welke uitlatingen de militaire overheid het uitzettingsbesluit, Ds. De Jong betreffen de, heeft gegrond. Het Klassikaal Bestuur heeft toen gepoogd inlich tingen te winnen bij generaal-majoor Terwisga. De divisie-commandant echter heeft verklaard, dat hij, om geen praecedent te scheppen, tot zijn spijt geenerlei inlichtingen geven kan. Hij is slechts aan den Minister van Oorlog verantwoording verschul digd. Het Klassikaal Bestuur heeft zich thans tot den Mi nister van Oorlog gewend. BEGRIJPELIJKE VREES. De schipper van den logger „Cornelia K.W. 175" rapporteerde Maandag bij binnenkomst te IJmuiden, dat bij het inhalen der netten een mijn werd opge- vischt, die vlak voor de boeg sprong, waardoor een twintigtal netten werden vernietigd. Overigens be kwam het schip geen schade, doch was, wordt aan de „Tel." bericht, de schrik den meesten zóó om het lijf geslagen, dat met grooten spoed de thuisreis werd aanvaard, ofschoon de vangst nog niet groot was. EEN VREDES-RAAD de anderen stelt men zich in verbinding met de sub- comité's. De heer Bos is door het comité gemachtigd hierin handelend op te treden. Heden en morgen zullen verschillende groepen naar Amsterdam, Hattum, Almelo en Wijk aan Zee gaan. Wij troffen gistermorgen in „Kerdijk" vluchtelin gen uit Lier, Aerschot, Leuven, Mechelen, Neerbergen, Begijnendijk en Rethy, ze bezitten niets meer dan hun kleeren. De goede zorg aan de arme menschen besteed, deed zich reeds merken. Ze gevoelden zich reeds iets op hun gemak. De kinderen deden reeds hun spelletjes. Bij het vervoer op de boot zat de schrik er nog zoodanig in dat de menschen voor elk geluid schrok ken. Een moeder van vier kinderen was er met een kind. Het lot van de drie anderen was haar onbekend. Gaarne bleven allen in Egmond De vluchtelingen zullen door de prachtig werkende menschlievende or ganisatie wel spoedig elders goed onder gebracht worden. VARIA. Het Hbld. meldt, dat van de schepoi der Hol land-Amerika Lijn, die in het Kanaal worden vastge houden door de vier vrachtbooten Sommelsdijk, Soest- dijk, Sloterdijk en Noorderdijk vrijgegeven en naar Rotterdam onderweg zijn. Ze zullen na aankomst on middellijk gelost worden om weer zoo spoedig moge lijk met uitgaande lading te kunnen vertrekken. Gisteravond zijn te Scheveningen 16 lijken van de onlangs gezonken Kruisers aangespoeld. i Gisteren werd te Maastricht een Duitsch soldaat binnengebracht, die geïnterneerd worden zal. Uit Saigon verdreven Duitschers wordoi zoo meldt Wolff's bureau, op Java liefderijk opgenomen. Te Buitenzorg vormde zich een comité, dat twee hui zen inrichtte voor de opname der Duitschers. De rijksambtenaren te Maastricht hebben op de boot der Maastrichtsche Stoombootmaatschappij aan gehouden en in beslag genomen nogal groote hoeveel heden levensmiddelen, waarvan de uitvoer verboden is als rijst, havermout, vermicelli. Ze zouden in de richting Luik vervoerd worden. De politie te Maastricht heeft melidt het Hbld., aangehouden een persoon, die zich uitgaf voor jhr. Van Palland. Hij had te Amsterdam een auto ge huurd en was te Maastricht afgestapt in een hotel. Hij deed flink royaal. Het bleek te zijn een gedeserteerd genie-soldaat. Te Rozeüdaal is gisteren een Belgisch kanon nier, die in de stelling Antwerpen gevochten heeft doch afgedwaald was, geïnterneerd. Nog meerderen worden verwacht. BINNENLAND. Op aanstichting van het Hoofdbestuur van „Vrede door Rechtis er een Nederlandsche Vredes-Raad op gericht, waarin vrienden van den vrede van alle poli tieke partijen en de vakbeweging zitting hebben geno men. Het is de bedoeling der oprichters, dezen Raad ad vies te laten uitbrengen over alle vraagstukken de vre desbeweging betreffende, opdat er overeenstemming zal zijn omtrent de wijze, waarop de meest belangrijke kwesties tot oplossing zijn te brengen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De heer mr. dr. van Cauwelaert, die namens den Belgischen minister Schollaert de vorige week het „Nederlandsch Comité tot Steun van de Belgische Slachtoffers" bezocht, drong er bij het Comité op aan om de door de Belgische regeering gestuurde vluchte lingen op te nemen, er daarbij op wijzende, dat men deze niet in België kon houden, daar de menschen toch de grens overtrokken. In overleg met de afdeeling Huisvesting, Rokin 73, Amsterdam, werd dan ook besloten allereerst de door de regeering gestuurde vluchtelingen te helpen. Het Comité tracht in verbinding met de overal in den lande gevestigde Sub-Comité's de vluchtelingen onder dak te brengen. Met de stoomboot „Eugenie" kwamen er een 270 uit Antwerpen Zaterdag te Rotterdam aan, waar een 114 van de niets bezittenden vriendelijk ontvangen werden door de directie van de HollandAmerika lijn en opgenomen in de loodsen, waar hun avond eten, een nachtverblijf en ontbijt werd verschaft, ter wijl ze Zondagmorgen onder de leiding van den heer A. C. Bos, van het Tehuis van het Centraal Genoot schap te Egmond aan Zee, welk Genootschap zijn va cantie-kolonies gratis ter beschikking van het Comité had gesteld, naar Egmond aan Zee werden vervoerd, waar ze Zondagmiddag om 3 uur aankwamen. Hoewél men in „Kerdijk" pas om half twaalf het telefonisch bericht van de komst der vluchtelingen ontving, had men daar, dank zij de hulp van de da mes die des zomers in de kolonie helpen en die van den boekhouder van de kolonie, alles in orde. Het middagmaal stond voor de 47 mannen en vrouwen en de 54 kinderen gereed. De mannen en vrouwen toonen zich zeer behulp zaam bij het huiselijk werk. Voor de kinderen werd dadelijk speelgoed gebracht, terwijl men uit het dorp verschillende gaven in natura ontving. Duizenden vluchtelingen worden in de koloniehui zen, we'ke als doorgangshuizen gebruikt worden, verwacht. Reeds was het gisteren mogelijk een familie van vier personen naar Baam over te plaatsen, voor Gemengd Nieuws. 's RIJKS MUNT. Wat 's Rijks Munt presteert, toont het volgende: Sedert 1 September j.l. zijn er, naar men verneemt, op 's Rijks Munt niet minder dan 4.2 millioen guldens geslagen, dit is voor ongeveer 8 ton per week. Het lioogste bedrag destijds aan zilverbons in omloop was bijna 19 millioen gulden, thans bedraagt het 17 millioen drie ton. Daaruit zou dus zijn af te leiden, dat de zilvercirculatie iets geregelder is. Echter heeft de voorlaatste week de bank nog weer anderhalf mil lioen gulden voor de circulatie uitgegeven. De schade die het Rijksmuntgebouw door den brand heeft geleden, wordt op 25 h 30.000 gulden ge schat. UIT HENSBROEK. De Middenbrug in ons dorp, welke dateerde van het jaar 1863 begon te laboreeren aan verval van krachten. Door het polderbestuur werd daarom het besluit genomen een geheel nieuwe brug te doen maken van gewapend beton. Thans is ze na een maand van onverpoosden arbeid kant en klaar en naar het oordeel van deskundigen een mooie reclame voor den bekenden betonwerker Jb. de Boer. UIT CASTRICUM. •Aan het strand alhier is een lijk aangespoeld. VAN TEXEL. In de Zaterdag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd o. a. mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van den heer J. S. Dijt, dat hij zijne herbenoeming tot wethouder aanneemt. Vastge steld werd de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur over het jaar 1915 tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 5852,44°, met eene subsidie van 3500 De gemeente-begrooting over 1915, tot een bedrag van 149547,21°, werd gesteld in handen eener commissie van onderzoek. Aan mej. Achterbergh werd op verzoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres te Den Burg Tot onderwijzeres aldaar werd be noemd mej. Joh. de Kronnie te Cocksdorp. Besloten werd tot den bouw van eene nieuwe school met on- derwijzerswoning te Oost. Zondagavond omstreeks 10 uur strandde in de tierlandsche gronden een schip, geladen met ijs en bestemd voor Ostende. De bemanning, bestaande uit elf man, wist zich te redden. De kapitein bleef evenwel aan boord. Deze werd gistermorgen met een redding boot aan wal gebracht. UIT GRAFT. De gemeenteraad van Graft vergaderde in voltallige zitting. De gemeente, die reeds sedert jaren volgens art. 53 der wet op het lager onderwijs subsidie was gegeven, ontving nu de mededeeling van het Ministerie van Binnen landsche Zaken, dat er geen termen waren om de aangevraagde 600 subsidie toe te kennen. Daarna werd de begrooting en subsidie van de Burgerlijke Armbesturen vastgesteld. Aan dat van West-Graftdijk werd een subsidie van 400 en aan dat van Oost-Graftdijk 100 subsidie toegekend. Om de gemeente-begrooting voor 1915 sluitend te maken werd besloten 15 opcenten meer op het perso neel te heffen en deze alzoo te brengen van 25 op 40 opcenten van de personeele belasting. De gemeente- begrooting voor 1915 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 17763,61°. Voor het Herhalingsonderwijs waden voor dezen cursus benoemd de heeren: J. Klinkenberg te Graft, B. Keizer te West-Graftdijk en J. Hannema te Oost- Graftdijk en voor het onderwijs in de nuttige hand werken de onderwijzeressen in deze gemeente. Daarna ging de Raad in geheime zitting tot het op maken van het suppletoir kohier. UIT AKERSLOOT. Zondagavond ruim 11 uur heeft men bij de wed. B. op Starting door openschuiving van een raam trach ten in te breken. De vrouw werd hierdoor uit haar slaap gewekt. Toen zij ging kijken was het raam open en stond er een man voor. De vrouw greep zijn hand, maar de inbreker wist zich los te rukken en ver dween op zijn rijwiel dat hij op het erf had neergezet. De politie doet onderzoek. UIT WINKEL. In de gehouden raadsvergadering, waarin alle leden aanwezig waren, is besloten het besluit der vorige vergadering, tot het aangaan van een tijdelijke leening voor de gasfabriek van 6000, tegen een rente, over eenkomende met den tegenwoordigen toestand, een besluit waartegen bij den Commissaris da Ko ningin bezwaren bestonden, in te trekken, aange zien het Burg. en Weth. is gelukt, op ongevea nor male voorwaarden te leenen. Voorts is besloten om voor den voorgenomen schoolbouw voor één jaar ontheffing te vragen, even eens met het oog op den tegenwoordigen toestand. UIT ZIJDEWIND. Langen tijd is het goed gegaan met de straatschen derij, maar Zondagnacht moest er weer eens wat ge beuren. Een naambordje werd afgescheurd, een koe in een weide vastgezet en er werd bij een ingezetene met een klinker door een groot ruit in de woonkamer gegooid. Wat een heldendaden! 't Is te hopen, dat de politie, die een onderzoek in stelt, de daders op het spoor komt. De heeren A. Strijker en J. Ligthart zijn door den Commissaris der Koningin benoemd tot zetter da directe belastingen. UIT LIMMEN. Bij de gistaen te Limmen gehouden verkiezing werd met op één na algemeene stemmen hakozen tot Hoofdingeland van den Hondsbossche en Ehrinen tot Petten de heer P. Kraakman te Akersloot. KORTE BERICHTEN. Gisternamiddag heeft in de pettenfabriek van de firma Troost Co., in de Rustenburgerstraat te Am sterdam, een jongmensch een moordaanslag gepleegd op een der ateliermeisjes. Hij loste twee schoten op haar uit een revolver, waardoor ze niet gevaarlijk in den bovenarm werd gewond. De dada, die verkeering had met het meisje, is gearresteerd. Jalouzie schijnt hem tot zijn daad te hebben gebracht. DE TOESTAND. PARIJS, 5 Oct. Het communiqué van elf uur 's avonds luidt De algemeene toestand blijft onveranderd. Op onzen linkervleugel duurt de strijd voort. In het Argonnegebied en op de hoogten aan de Maas hebben wij de zoowel 's nachts als over dag op ons gerichte aanvallen afgeslagen. Grootvorst Nicolaas zond aan den minister van oorlog een telegram voor generaal Joffre, waarin de overwinning bij Augustowo gemeld werd. Generaal Joffre zond in zijn naam en in dien van het Fransche leger hartelijke gelukwenschen aan den opperbevelhebber van het bevriende en verbonden leger met de behaalde zege, een waarborg voor vada succes. LONDEN, 6 Oct. (Reuter's bijz. dienst aan het Hbld.: De „Daily News" verneemt uit Rouaan, dat verleden week tweemaal een kleine troepenafdeeling der bondgenooten tijdelijk de verbindingen in den rug van het Duitsche leger vernielde, met het gevolg, dat eensklaps de vliegtuigen hun arbeid moesten staken, daar er gebrek was aan benzine. De toevoer van levens middelen was eenige dagen verstoord. DUITSCHE BERICHTEN. BERLIJN, 6 Oct. (Corr. E.) De jongste be richten van het westelijk oorlogstooneel luiden De buitengewoon zware gevechten bij Arras houden nog steeds aan, met uitzicht op goed gevolg voor de Duitschers. Generaal von Kluck zet zijn actie op den rechtervleugel der Duitschers met succes voort in de omgeving van Roye. Den vorigen Vrijdag hebben de Franschen daar groote verliezen geleden. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 6 Oct. Op den rechtervleugel in Frankrijk werden de gevechten met succes voort gezet. In Polen heeft de in de richting van de Weich- sel ageerende Duitsche strijdmacht voeling ge kregen met de Russische troepen. DE SLAG BIJ AUGUSTOWO. PETROGRAD, 6 Oct. (Russisch Telegr. Agent aan het Hbld). De generale staf meldt, dat de terugtocht der Duitschers naar de Oost-Pruisische grens voortduurt. De Duitschers poogden de versterkte stellingen langs de grens van Wirballen tot Lyck vast te houden. De Russische troepen namen tot 3 October duizend Duitschers krijgs gevangen, en maakten tal van kanonnen buit, waarvan een op een automobiel geplaatst, be nevens caisons, automobielen, motorrijwielen enz. DE STRIJD IN POLEN EN GALICIë. WEENEN, 6 Oct. Ambtelijk wordt medege deeld d.d. 5 October: De opaaties in Russisch Polen en in Galicië namen een gunstig valoop. Te zamen strijdend wierpen Duitsche en Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen van Opatow en Kli- mentow tegen de Weichsel terug. In de Karpathen werden de Russen aan de Ucsokerpas geheel en al verslagen HET BELEG VAN ANTWERPEN. ANTWERPEN, 6 Oct. Officieel wordt ge meld, dat een hevig artillerie-duel op de gansche linie plaats had. De Duitschers deden hardnekkige pogingen de Nethe over te steken bij Lier, doch de Belgen bo den hevige tegenstand. Ook trachten de Duit schers ten Noorden van Dendermonde door te breken om de verbinding tusschen Antwerpen en Ostende af te snijden, doch ze werden hierin door de Belgische forten verhinderd. Aan de bevolking is gemeld, dat de straatver lichting niet meer ontstoken wordt. Ook zullen de burgers geen licht mogen branden, dat van buiten zichtbaar is. GENT, 6 Oct. Het laatste officieele Belgische communiqué meldt, dat Engelsche versterkingen

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2