DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m Honderd en zestiende Jaargang. 1914. VRIJDAG 9 OCTOBER. Broodvoorziening. De Duitschers en de Belgen. Duitschland en de verbondenen. De Oostenrijkers en deRnssen. De Oostenrijkers en de Russen. De Duitschers en de Engelschen. DUITSCHLAND. ENGELAND. YARIA. NEDERLAND. I jze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en Fe» 'dagen uitgegeven. Abonnementsprijs p^r 3 maanden voor Alkmaar f0.80; tranco door het geheele Rijk f 1. Mzonderlijke nummers 3 Cents TRlefonnnummBr 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ti HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 9 October. Het vemietingswerk aan den breeden Scheldestroom gaat zijn gang. Vluchtelingen doen ook thans hier ter stede aangrijpende verhalen over de ver woestingen, welke het zware geschut reeds in Antwer pen heeft aangericht en op Nederlandsch grondgebied bij Putte, kon men gisteravond de courant lezen bij het licht van den vuurgloed boven de gebombardeerde vesting „De Koningin der Schelde" wordt opgeofferd. Oeeft men de stad prijs, omdat men de stelling hoopt te houden, of omdat men denkt, dat door standhouden hier de tans om in Noord-Frankrijk te winnen wordt verbeterd? Het zijn de eenige verklaringen, welke aan vaard kunnen worden, indien men uitgaat van het ver trouwen, dat Belglë's bondgenooten inderdaad Bel- gië's heil beoogen. De Daily Chronicle betoogt, dat de Belgen niet sterk genoeg waren om de buitenste forten-linie te verdedigen, maar daarom is er, meent het blad, geen reden om aan te nemen, dat zij, voor een meer beperk te Mak gesteld, er niet in kunnen slagen om den vij and evenals aan de Aisne is geschied, schaakmat te zetten. De Duitschers hebben alreeds hevige verliezen geleden, zij zullen er nog meerdere krijgen en zij kun nen wel geen troepen genoeg afzonderen voor een geheele belegering. De einduitslag hangt deels er van af, met hoeveel schade de stad kan standhouden, deels hiervan, hoeveel soldaten de Keizer wil verspillen. Men ziet het het Engelsche blad weet ook al niets in te brengen, dat den Belgen tot troost zou kun nen strekken. Men weet, dat de Engelschen thans de leiding van de verdediging hebben genomen. Maar het is een raadsel op welken grond zij meenen, de Duitschers weer uit hun gunstige stellingen te kunnen verdrijven. Zelfs al was de Duitsche infanterie niet zoo sterk als wordt vermoed, hoe zal het Belgische veldleger, ver meerderd met de Engelsche troepen, wier aantal nog steeds op zeer uiteenloopende wijze wordt opgegeven, een krachtigen tegenstand kunnen bieden in het open veld tusschen de buitenste en de binnenste forten-li nie? Die ruimte zal toch wel veel te klein voor een leger van zeg 125.000 man zijn, om zich behoorlijk te kunnen ontplooien en bewegen. En dan zou het artillerievuur van het Duitsche zware geschut, binnen welks bereik het leger zich dan zal bevinden, spoedig den tegenstand moeten breken. Wij zien geen andere mogelijkheid, dan dat Ant werpen spoedig zal vallen en zooals wij gisteren reeds gezegd hebben, hoe eerder hoe beter. Men weet, dat de regeering reeds naar Ostende is overgeplaatst en men zal misschien vragen, wat er dan eigenlijk te regeeren valt als schier het heele land en de beide grootste steden zich in 's vijand hand bevinden. Maar men moet den Kongo niet vergetenSlagen de Duitschers erin de Belgische re geering ook uit Ostende te verdrijven, dan zal zij ze ker wel in Frankrijk, of nog waarschijnlijker, in Enge land worden gevestigd. Het moge vreemd klinken, maar het is wel vaker voorgekomen, dat de zetel eener regeering naar het buitenland werd verplaatst. Ve len zullen zich wellicht nog wel herinneren, dat in den Boerenoorlog de regeering van Oranje-Vrijstaat haar toevlucht in de Transvaal zocht. De aanwezigheid van den koning te Salzaete, vlak bij Sas van Gent, wijst er op, dat men zoolang moge lijk de verbinding van Antwerpen met Ostende en Duinkerken in stand wil houden. Duitsche cavalerie is reeds aan de kust gesignaleerd en vermoed mag wor den, dat achter deze verkenners en wegbereiders spoe dig Duitsche infanterie en artillerie zullen volgen om de verbindingslijnen te verbreken. Het is duidelijk, dat er dan ook daar zeer dicht aan onze grens zal worden gevochten, misschien wordt in die streek zelfs nog een groote slag geleverd. Terwijl het bovenstaande reeds geschreven was, kwamen telegrammen in, die gewaagden van Duitsche troepen (20.000 man) van Luik naar Antwerpen en van het trekken van het Belgische veldleger naar het land van Waes, waardoor de veronderstelling over een slag in deze streek nog wordt versterkt. Wanneer wij van den stand der krijgsverrichtingen in Noord-Frankrijk spraken, dan onderscheidden we altijd een vleugel en een hoofdstelling. De vleugel is echter door het steeds noordelijker uithalen der om trekkende beweging der Franschen en het daardoor geboden noordwaarts oprukken der Duitschers zoo zeer uitgerekt, dat men thans gerust mag spreken van een nieuw, naar het Westen gericht Duitsch front, loopend over de lijn RijselArrasBapaume Al- bert—Roye en rechthoekig staande op het oude Aisne front. Er zijn dus in de vier weken, welke de slag aan de Aisne thans duurt, twee geheel verschillende slagfronten gevormd, die in de buurt van Roye samen komen, waar, blijkens het laatste Fransche communi qué nog steeds hevig wordt gevochten. Scheen eerst 'n Duitsche poging om daar door te breken, te geluk ken, sindsdien hebben echter de Franschen de Duit schers teruggeworpen en 't verloren terrein herwon nen. Beide partijen zullen hier wel voortdurend ver sterkingen laten aanrukken en 't is dan ook in deze streek, dat 't hevigst wordt gevochte. Een dergelijke troepenverschuiving kan tot verrassingen leiden: Het is b.v. mogelijk, dat de eene partij 'n zwakke plaats in de linie der tegenpartij weet te ontdekken en daar gaat aanvallen op een oogenblik, waarop de kans schoon is en versterkingen moeilijk aangevoerd kunnen worden. Men kan dus nimmer met zekerheid zeggen, waar het belangrijkste treffen is, maar voor het oogenblik zal dit wel zijn in het Noord-Westen. Terwijl de Duitschsrs en de Russen nog steeds be zig zijn de wereld duidelijk te maken, dat zij bij Soe- walki hebben gewonnen, komt nu een Duitsch communiqué verzekeren, dat een Russische colonne Lyck heeft bereikt. Dat zegt niets omtrent Soewalki, maar dat zegt overigens genoeg, dat zegt immers, dat de Russen weer op Duitsch grondgebied staan. En wanneer men zich herinnert, hoe trotsch de Duit schers waren, dat ze den vijand over hun grenzen had den verdreven, dan zal men ook beseffen, dat de Rus sen hun thans een gevoeligen klap hebben gegeven, zoowel in strategisch als in moreel opzicht. HEI BOMBARDEMENT VAN ANTWERPEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben de Duitschers de stad geweldig beschoten en vele hui zen werden door de shrapnells vernield, terwijl de stad op verscheidene plaatse in brand stond. Aan de verschillende stations staan reusachtige menschenmas- sa's, het oogenblik afwachtend waarop ze in de ge reedstaande tremen naar Nederland worden gebracht. Zonder dat eenige betaling wordt geëisch, worden ze daarmee naar Esschen en Koozendaal gebracht. De forten om Antwerpen zijn versterkt met een En gelsche troepenmacht van 40.000 50.000 fhan, ter wijl men Fransche hulptroepen verwacht. De verdedi gers zijn besloten al het mogelijke te doen om Ant werpen te behouden. Naar de „Tel." verneemt heeft het Belgische leger, waarbij de Koning zich bevindt, zich teruggetrokken tot over de Schelde. Het zou, volgens verhalen van vluchtelingen, trachten westwaarts te trekken. De correspondent van de „Daily Chron." zegt, dat de Duitschers bij de beschieting der Antwerpsche for ten hun 42 c.M. kanonnen steeds op slechts één fort tegelijk richten. DE BELEGERAAR VAN ANTWERPEN. Naar „de Tijd" verneemt is de belegeraar van Ant werpen, generaal von Beseier, een uiterst bekwaam krijgskundige, die reeds 64 jaar oud is. Hij werd in 1850 geboren, bracht zijn jeugd te Berlijn door en trad op 18-jarigen leeftijd in het leger. Hij maakte twee jaren later den veldtocht van 1870 mede en ont ving toen het ijzeren kruis. Hij nam deel aan het be leg van Metz en Parijs. Na den oorlog werd hij leeraar aan de militaire academie en later zag hij zich in den generalen staf opgenomen. Hij is ook in 1893 afdeelingschef gewor den in het ministerie van oorlog. In September 1904 werd hij benoemd tot chef van het ingenieurs- en pio nierskorps en tot generaal-inspecteur der vestingen. Vooral op het gebied van vestingbouw is hij een des kundige, en vandaar waarschijnlijk, dat hem het beleg van Antwerpen is toevertrouwd. In 1907 werd hij tot generaal benoemd en in 1909 was hij opperscheidsrechter bij de groote manoeuvres. In 1912 werd hij op non-activiteit gesteld. Maar, even als von Hindenburg, bood hij bij het uitbreken van den krijg zijne diensten weer aan het vaderland aan. DE BELGISCHE LEGERMACHT. In de meeste gemeenten hebben de Duitschers zoo verneemt de Matin d'Anvers", de registers van den burgerlijken stand opgeëischt en daaruit de na men genoteerd van de jongelieden der lichtingen 1914 en 1915 en van de mannen der lichting 1889 en 1888. Deze werden door de Duitschers belet zich in het leger te laten opnemen. Sommige jongelieden, die hadden willen vluchten, zijn zelfs gearresteerd, maar werden den volgenden dag weer vrijgelaten. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. Het communiqué van gisternamiddag 3 uur luidt: Op onzen linkervleugel in het gebied van het de partement du Nord is de vijand niet vooruitgerukt, maar heeft op zekere punten moeten wijken, in het bij zonder ten noorden van Atrecht (Arras), waar de operaties zich in voor ons gunstige omstandigheden ontwikkelen. De operaties van onze cavalerie en die van den vijand ontwikkelen zich thans bijna tot aan de Noord zee. Tusschen de Somme en Oise, in de streek van Roye, is de vijand nog steeds talrijk, maar wij hebben het grootste gedeelte van de posities, die wij hadden moe ten afstaan, herwonnen. Ten noorden van de Aisne schijnt de sterkte van de Duitsche troepen verminderd te zijn Op de hoogten van de Maas, tusschen Verdun en St. Mihiel. is de vijand teruggeweken ten noorden van Hattonchatel. Hij bezet nog steeds St. Mihiel en eenige posities ten noorden van St. Mihiel op den rechteroever der Maas. In Woevre zijn de hevige aanvallen, die hij ten wes ten van Aprémont ondernomen heeft, mislukt. HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Het groote Duitsche hoofdkwartier bevindt zich thans, nadat het eerst in Koblenz en daarna in Luxem burg gevestigd was in een Fransche stad, op 50 kilo meter achter het front, meldt een bericht uit Duitsche bron. De dagkoerierdienst brengt de koeriers in drie dagen over Luxemburg, Keulen van Berlijn naar het hoofdkwartier heen en terug. AAN DE OOST-PRUISISCHE GRENS. Een Parijsch communiqué meldt, dat aan het front i" Oost-Pruisen het offensief der Russen voortduurt. z^eer levendige gevechten worden er geleverd aan de grens ten westen van Soewalki. De Russische legatie meldt nog: Op de Oost-Pruisische grens bieden de Duitschers, versterkt door troepen van het garnizoen te Konings bergen en voordeel trekkend van de moerasachtige ter- teinen en de doorgangen in de meren-streek, heftigen tegenstand op een front dat zich uitstrekt van Wla- dislavow naar Lyck. In het Zuid-Westen van Polen hebben ontmoetingen plaats gehad tusschen Russische en Duitsche voor hoeden in de streek tusschen Opatow en Sandomirz, echter zonder beslissende resultaten. IN DE KARPATHEN. In de streek der Karpathen hebben Russische troe- pen-afdeelingen op de Oostenrijkers artillerieparken en treinen vermeesterd en gevangenen gemaakt ten Westen van Sanok in Galicië en ten Oosten van Mun- cacz, in Hongarije. DE VERNIELDE DUITSCHE TORPEDOBOOT. Op 6 October 's namiddags is de torpedoboot „S. 116", die op patrouilledienst was, in de Noordzee door een torpedoschot van een Engelsche duikboot ge troffen en gezonken, meldt een Duitsch bericht. Van de bemanning, die- 60 koppen telde, zijn 9 man verdronken. De overige werden op Duitsche schepen gebracht. De boot was in 1902 gebouwd en had 420 ton waterverplaatsing. VIJANDELIJKE VLIEGERS BOVEN KEULEN EN DUSSELDORF. Gistermiddag zag men een vijandelijk vliegtuig bo ven de loodsen der vliegtuigen „Pickendorff" bij Keu len. Om het vuur der machinegeweren te ontgaan vloog het in de richting over de gasfabriek van £h renfeld. Het wierp daar een bom en vloog verder over de zuidelijke brug en vandaar naar het fort Deckstein. Het verdween ten slotte in westelijke richting. De bom richtte geen schade aan. Gemeld wordt, dat ook bij Dusseldorf een vliegtuig schade heeft aangericht door het werpen van een bom op de loodsen der luchtschepen. SUIKER OPGEKOCHT. Volgens Londensche bladen heeft de regeering, ter voorkoming, dat de suiker uit winstbejag wordt op gekocht, op Demara, Mauritius en Java 900,000 ton nen ruwe suiker opgekocht voor 216 millioen gulden. De regeering zal die suiker h contant aan de raffina deurs verkoopen, die zich verplichten aan de detail listen te verkoopen. DE BRITSCHE HANDEL. De Engelsche Board of Trade bericht dat de statis tiek voor September vergeleken met die van Augustus een toeneming aanwijst in alle takken van den handel. Deze toeneming valt aan te wijzen bij alle belangrijke artikelen, waarutt blijkt dat de handel van het land zich uitstekend heeft hersteld na den eersten schok tengevolge van den oorlog. De toeneming sinds Augustus bedraagt in ronde cijfers: invoeren bijna 36 millioen gulden, uitvoeren van eigen goederen 30 millioen, uitvoeren van vreem de en koloniale goederen 9 millioen. Uitgevoerde voorraden voor vloot en leger zijn hieronder niet be grepen. 1 NOG EEN OORLOGVOERENDE MOGENDHEID. Volgens de „Manchester Guardian" heeft een rijk Engelschntan een duikboot gekocht en is bezig een be manning van vrijwilligers te verzamelen. Hij wil in den Indischen Oceaan gaan kruisen, om daar den Duitschen kruiser de „Emden" op te zoeken en te ver nielen. OORLOG VOORHEEN EN THANS. De voormalige Italiaansche Minister van Financiën Luiqi- Luzzatti vraagt zich in de „Corriere della Sera" af, of de oorlogen thans afschuwelijker en wreeder Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat van Maan dag 13 October a.s. al tot nader bericht, door de bakkers ln deze gemeente, ln verband met de aanwezige voorraden meel, niet anders zal worden gebakken en afgeleverd dan brood, samengesteld uit 50 o/0 gebuild tarwe meel en 50°/q ongebulld tarwemeel, tegen maximum prijzen als volgt: melkbrood 23 eent en waterbrood 19 cent per K.G. (gaar gebakken). B(| uitzondering zal alleen wittebrood worden gebakken en afgeleverd ten behoeve van zieken, op geneeskundige verklaring van een geneesheer. Alkmaar, 9 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. gevoerd worden dan ze in vroeger tijd waren en komt daarbij tot het resultaat, dat niet alleen de strijd op de slagvelden er slechts bloediger en vreeselijker op geworden is, doch dat thans ook het heele oeconomi- sche leven door den oorlog een gevoeligen knauw krijgt, iets wat men vroeger in veel geringer mate kende. Luzzatti rekent daartoe niet alleen het staken van verschillende betalingen in het internationaal ver keer, doch ook b.v. een waardeloos-verklaring van alle patenten, welke toebehooren aan een Staat, waar mee het zich op voet van oorlog bevindt, zooals door de Engelsche regeering is voorgesteld. Nog veel scherper echter is het verschil bij vroeger op de slag velden, want sedert eeuwen is er geen oorlog geweest, die te meten is, wat bloed en gruwel betreft, met den tegenwoordigen. De Balkan-oorlog 19121913 is tot op zekere hoogte als het voorbeeld te beschouwen, volgens hetwelk thans de Europeesche legers te werk gaan. En bij het ontzettende aantal afschuwelijkhe den, die thans gepleegd worden, kan men zich niet eens verontschuldigen met de bewering, dat het gaat om iets van beteekenis, de verdediging van de vlag, of de vrijheid van den geboortegrond. Waar is een ex cuus te vinden voor de laaghartige wreedheid, een gewond soldaat op het sjagveld de oogen uit te ste ken! Tot de demoraliseering der moderne wijze van oorlogvoeren rekent Luzzatti ook het aanvoeren vau Afrikaansche of Aziatische troepen, waardoor het ge vecht volgens hem een ongeciviliseerd karakter moet krijgen. Met de Turco's is Luzzatti dus blijkbaar niet zoo zéér ingenomen als de Parijzenaren. De Italiaan sche politicus herinnert aan de gevechten, die het oude Rome met Griekenland heeft gevoerd, en meent, dat er tusschen dien tijd en den tegenwoordigen een vergelijking is te treffen, die lang niet ten gunste van het heden uitvalt: Rome heeft de zeden van het over wonnen Griekenland aangenomen, zekere volkeren van Europa zijn echter op weg, zich de zeden van de door hen overwonnen wilden van Azië en Afrika ei gen te maken. Nadere weinig aangename gezegden sluit Luzzatti met de opmerking, dat de moderne „cultuur" absoluut geen recht heeft, geringschattend op vroeger tijden terug te zien. In de uiterlijkheden van het leven waren onze voorvaderen wellicht min- der geraffineerd dan wij, doch zij hebben een werke lijke beschaving van den innerlijken mensch bezeten, die onze veelgeroemde tijdgenooten steeds meer missen. KORTE BERICHTEN. In Duitschland heeft zich een rijks-comité ge vormd, om te komen tot Duitsche modevor men en zich los te maken van de Fransche mode. Het militaire bestuur te Saarburg heeft bevolen binnen 2 maal 24 uur alle Fransche opschrif- t e n van huizen, winkels enz. te verwijderen. Tegen begin October zijn er in het Duitsche le ger 150 Joden tot officier bevorderd. Te Weenen verneemt men, dat de naar Spezzia terugkeerende deelnemers aan den tocht van den ont voerden onderzeeër gearresteerd werden. DE ZAANLANDSCHE VERLOTING. Men meldt ons: Zóoals bekend is, was oorspronkelijk onder den in druk van de eerste oorlogsberichten, toen bijna de ge heele wereld in een angstige spanning verkeerde, door het Bestuur de Zaanlandsche Verloting afgelast. Toen echter daarna de algemeene toestand, vooral in ons land, zich langzamerhand herstelde, ontving het Bestuur van verschillende zijden het verzoek op het genomen besluit terug te willen komen. Men meende, welke meening ook in tal van inge zonden stukken in de bladen tot uiting kwam, dat de maatschappij het best gediend werd al3 alle zaken haar geregelden gang gingen. Een fout werd het ge acht, dat velen, voor wie dit om financieele redenen toch niet noodig was, zich van verschillende uitga ven onthielden, waardoor aan anderen inkomsten werden onthouden. Zoo was het ook, meende men, met de Zaanland sche Verloting. Waarom, zoo werd gevraagd, zou men hen die daartoe in staat zijn verhinderen een lot te koopen, waarvan immers zoo velen (leveranciers wederverkoopers, drukkers, enz.) voordeel trekken? Voor die betoogen is het Bestuur ten slotte ge zwicht en heeft het besloten de verloting toch te doen doorgaan. Alleen werd het gewone aantal van 15000, dat in normale omstandigheden te klein bleek voor de groote vraag, teruggebracht tot 10.000. f I ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1