DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN I lil ji* Honderd en zestiende Jaargang. ZATERDAG 10 OCTOBER. Invaliditeitswet. Rijkspostduivendienst. Iflf :i 'Ijl No. 240. □It nummer bestaat uit 2 bladen. 1914. Do Duitschers en do Belgen. Duitschland en de verbondenen. De Oostenrijkers en de Kussen. te ALKMAAR, op Maandag 2 November 1914. DUITSCHLAND. r 'lil >tve Courant wordt eiken avond» behalve op 7<>n *ti "Stdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden v"oj Alkmaar f0,80; franco door het peheele Rijk fi.— Af/.ondetlijke nummers 3 Cents Telefoonnummer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 10 October. De beschieting van Antwerpen is geëindigd: zooals te voorzien was, is het pleit spoedig beslist geworden en is de val der stad slechts een kwestie van eenige dagen geweest. Maar het waren dagen van verwoes ting en verschrikking I Welk een leed is er in die paar dagen veroorzaakt, welk een schade toegebracht I Aan grijpend zija de verhalen over gebouwen en stads gedeelten die in puin of in brand geschoten werden en men kan zich voorstellen, welk een ontzettende angst zich van degenen heeft meester gemaakt, die de stad niet waren ontvlucht, doch achter zijn gebleven en in kelders een schuilplaats hadden gezocht, cloch ook daar weldra niet veilig bleken 1 Nogmaals geluk kig de opgejaagde vluchtelingen, die in ons land een vluchtheuvel vonden welke hun een veilige schuil plaats, een groote sympathie en steun in elk opzicht biedt! De val van Antwerpen was te voorzien, van het oogenblik af aan, dat de stad onder het bereik viel van het zware belegeringsgeschut. Zoodra dit geschut vergenoeg vooruitgeschoven kon worden, was over het lot der stad beslist. Toen kon den de onverzettelijkste voornemens, om haar tot het laatst toe te verdedigen, niet meer baten. Wij hebben dezer dagen reeds geschreven dat de vestingoorlog tegenwoordig heel anders gevoerd wordt dan vroeger, dat er, eenmaal een bres iu den buitensten fortengor del geschoten, tegenwoordig geen houden meer aan de vesting is. De verdedigers kunnen zich voornemen, de vesting tot den laatsten steen te verdedigen, den vij and straat voor straat hardnekkig te betwisten de uitslag is ai lang voordat de strijdende soldaten el kaar in de oogen kunnen zien, gekomen 1 Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, hebben wij geen duidelijke voorstelling van de overgave, of liever, wij hebben daarvan heelemaal geen voorstel ling. De telegrafische en telefonische gemeenschap tusschen de gebombardeerde stad en de buitenwereld is natuurlijk zoo goed als geheel verbroken, personen, die de overgave hebben bijgewoond, zijn nog niet aan het woord gekomen en de Duitsche officieele berichten zeggen .enkel, dat de stad zich sinds gistermiddag in Duitsch bezit bevindt en dat de commandant en de be zetting zich buiten de vesting hebben begeven. Werd de witte vlag geheschen en is burgemeester De Vos generaal von Beseier tegemoet getreden om hem de sleutels der stad aan te bieden? Of hebben de Duit- schers de stad met een algemeene bestorming geno men? Welke zijn de voorwaarden, waarop de stad zich heeft overgegeven? Is de schoone en welvarende handelsstad grootendeels een rookende en smeulende puinhoop geworden, of zal de vernieling in de groote, mooie wereldstad per slot van rekening toch nog blijken mee te vallen? Op deze en andere vragen zullen nadere be richten het antwoord moeten geven. In een der berichten lazen we, dat de Engelschen, die met hun zware scheepsgeschut in de tweede forten- linie de verdediging voerden, gistermiddag het noode- looze van verder pogen inzagen en terugtrokken. Op welken grond, de schoone stad aan het bombardement is prijsgegeven, is nog altijd niet opgehelderd dat zal later moeten blijken. Van belang is het echter reeds nu vast te stellen, dat de Engelsche troepen, die hulp konden verkenen, manmoedig voor de Belgen zijn opgekomen. De beteekenis van den val van Antwerpen is voor al, dat nu alle machtsmiddelen behalve het veld leger, waarover zoo aanstonds meer van den Bel gischen staat in handen van de Duitschers zijn geko men, immers alle vestingen en het land met zijn hulp bronnen, zijn wijd vertakt spoorwegnet, zijn bevaar bare waterwegen. Thans komen er een deel van de Duitsche troepen vrij, die elders de strijdkrachten kun nen gaan versterken en wellicht daar de beslissing in handen krijgen. Vooral de moreele invloed van den spoed igen val dezer schier onneembaar gewaande vesting moet zeer groot zijn. Wanneer het beroemde centraal reduit van Antwerpen, waarvan de eigenlijke belegering eerst 29 September begonnen is, reeds 9 October gevallen is, dan moet dat een groote ontmoe diging ten gevolge hebben in de staten, die zich zeker waanden tegenover de bestaande kanonnen men denke maar eens even aan het geval, dat de Duitschers in staat zijn Parijs te belegeren. Heeft zulk een spoe dige val van een dergelijke vesting een slechten in vloed op den geest in de vijandelijke kampen, in het eigen leger geeft hij natuurlijk moed. En stellig maakt hij ook indruk op de neutrale staten, van wie er vele o zoo graag naar de wapens zouden grijpen, wanneer ze maar wisleu, dat ze zich aan de zijde der toekomstige overwinnaars schaarden! Het geeft in dit stadium van den krijg o. i. geen pas het Belgische veldleger hard te vallen over zijn terug trekken in het centraal reduit. Liever willen we na gaan, wat er van het veldleger geworden is. Herhaal delijk hebben wij uiteen gezet, dat het grootste mili taire en politieke doel van een oorlogvoerend land steeds moet zijn het vijandelijk leger in handen te krij gen. En hoewel België door zijn aardrijkskundige ligging de vijand van Duitschland is geworden, aan vankelijk enkel zijn neutraliteit en niet zijn onafhan kelijkheid had te verdedigen, waarvoor het mobiele veldleger het machtigste middel was, spreekt het wel van zelf, dat dit veldleger ook thans een begeerd doel voor de Duitschers is. Voor hetgeen thana volgt, kan het onderstaand kaartje, waarop de ligging der steden Antwerpen, Gent, benevens die van enkele kleinere plaatsen is aangegeven en de Nederlandsche grens schetsmatig is aangeduid, van dienst zijn. o Sas v. Gent 0 o o ANTWERPEN Salzette St. Nicolaas. Lokeren Hamme 4 Dendermonde MECHE! Dezer dagen is reeds gemeld, dat het Belgische le ger grootendeels Antwerpen ontruimd had en dat de verdediging was opgedragen aan Engelsche troepen, die van Ostende via St. Nicolaas in de vesting waren aangekomen. Slaagt het Belgische leger er nu in den zelfden weg in omgekeerde richting af te leggen, dan kan het van Ostènde uit geëxpedieerd worden en ver der aan den strijd der bondgenooten deelnemen en misschien in Noord-Frankrijk nog wel een beslissen de factor worden. De groote vraag van het oogenblik is, of die po ging zal gelukken. En met de beschikbare gegevens voor oogen kunnen we niet anders dan twijfel uitspre ken. De weg van Antwerpen naar Ostende is lüü K.M., hij loopt over St. Nicolaas, dat slechts 25 K.M. verwijderd is van het zich in Duitsche handen bevin dende Dendermonde, terwijl de Duitschers de Schelde hebben geforceerd en dus den Belgen in de flank hun uer marsch-colonne kunnen aantasten. Zonder slag oi stoot zal het Belgische veldleger dus wel niet te Us tende kunnen komen. De mogelijkheid is zeer groot, dat die slag of die stoot dicht bij onze grenzen valt het feit, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen Belgische en Engelsche troepen in zeer grooten getale zijn gevallen en daar ontwapend zijn, wijst er op, dat de Duitschers reeds een zeer grooten druk op den weg van het Bel gische veldleger uitoefenen. En de laatste berichten luiden ongunstig voor de Belgen. De Duitschers zijn kunnen doordringen tot Moerbeeke, 13 kilometer ten westen van St. Nicolaas gelegen. En bij St. Nicolaas zijn de Duitschers er reeds in geslaagd, de achterhoede der. Engelschen eu Belgen af te snijden, vele gevangenen makend, terwijl in Zeeuw-Vlaanderen 3200 Belgen en 800 Engelschen geïnterneerd zijn. Waar er vermoedelijk nog wel ernstig gevochten zal worden vlak aan de grens, daar is het van belang even na te gaan of ons land ook gevaar zou kunnen loopen daardoor in den oorlog te worden gewikkeld. Men stelle zich voor, dat de Belgen staan bij Selzaete en de Duitschers daar ten zuiden. Gesteld nu dat de Belgen onze grens naderen. De commandant van ons leger, dat daar opgesteld is, waarschuwt hen, over schrijden zij de grens, dan worden ze gesommeerd zich over te geven met voldoening mag worden vastgesteld, dat er onzerzijds gisteren met veel tact werd opgetreden, toen de aanzienlijke macht van 4000 man ontwapend moest worden. Het is duidelijk van welk groot belang het is, dat wij aan onze gren zen een sterk, machtig leger hebben. Denkbaar is het, dat achtervolgde Belgen onze grenzen overschrijden en onze bewakingstroepen in een gevecht gaan wikkelen. Is dat dan een schen ding van onze neutraliteit? Wij zouden dan geweld met geweld gaan beantwoorden en in de conventie van 1907 wordt uitdrukkelijk bepaald, dat geweldda dig afweren van aanslagen op de onzijdigheid nooit als een vijandige daad mag worden aangemerkt. Bel gië kan dus in een derge'ijk optreden onzerzijds nooit aanleiding vinden pm ons den oorlog ie verklaren en voor Duitschland is er in dat geval natuurlijk heele maal geen reden. Anders zou het zijn, indien vijande lijke troepen maar lïjdeloos op ons grondgebied wer den geduld. Maar nu wij sterk zijn aan de grens, is er geen gevaar te vreezm. Het is goed in dezen tijd reke ning te houden met verschillende mogelijkheden. Bijzonder aangenaam is het echter, wanneer men zulks doende een geruststellende verzekering kan ge ven! Waar Antwerpen de geheele belangstelling bezig houdt, komen we aan de andere oorlogsterreineu niet toe. Trouwens veel nieuws i3 er ook niet, maar uit Noord-Frankrijk zouden nu weldra wel eens be slissende berichten kunnen komen. ANTWERPEN GEVALLEN. Een bericht uit het Duitsche groote hoofdkwartier meldt, dat Antwerpen gistermiddag in handen der Duitschers is gevallen. De stad werd door den bevel- uebber en de bezetting verlaten. De Belgen hadden reeds eerder de wijk genomen in westelijke richting, naai het land van Waes. Wel bevinden zich nog enke le forten om de stad in handen der verdedigers, doch dit doet, meldt het Duitsche bericht, aan het bezit van de stad geen afbreuk. In. Berchem, een voorstad van Antwerpen, hebben de Engelschen en Duitschers een verwoed bajonetge vecht geleverd, doch ten slotte moesten de Engelsche infanteristen terugtrekken. Eerst na hevigen tegenstand zijn de Duitschers er in geslaagd, de Schelde over te trekken. Met behulp van een noodbrug wisten ze over de ri vier te komen bij Dendermonde, en rukten op Sint-Ni- kunneu insluiten. De Belgen lieten daarom de brug- colaas aan, om Antwerpen ook aan de noordzijde te gen over de Durme een zijriviertje van de Schelde bij Hamme en Lokeren springen. Waarschijnlijk hebben de Belgen vóór hun aftocht enkele forten in de lucht laten springen. Ook hebben ze de 5 petroleumtanks in brand gestoken om te voorkomen dat ze in handen der Duitschers vielen. Om dezelfde reden werden alle lichters met graan tot zinken gebracht. Antwerpen zelf staat op verscheidene plaatsen in brand. Op de Eiereumaikt en de Handschoenmarkt staan de huizen in lichte laaie. Een klooster in de Congostraat is door bommen getroffen, terwijl de ma gazijnen van Nieuw-Engeland één vuurzee vormen. Het bericht van de vermeestering der stad veroor zaakte groote opwinding in Duitschland. In Keulen werden alle klokken ook de Domklok geluid en bin nen enkele minuten was de stad in vlaggentooi, zoo verneemt de N. R. Crt. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. De officieele Franscne mededeeling van gistermid dag drie uur luidt: De algemeene toestand is onveranderd. Op onzen linkervleugel is de ruiterij van beide par tijen nog steeds ten Noorden van Rijssel en La Bassée in actie. Op de linies, loopende langs de streken van LensAtrecht—Bray (aan de Somme)Chaulnes Roye en Lassigny wordt de strijd voortgezet. in het centrum, van Otse tot Maas, zijn slechts on beduidende gevechten voorgevallen. Op onzen rechtervleugel, in Woevre, is over het geheele front een artilleriegevecht geleverd. In Lotha ringen, de Vogezen en den Elzas is de toestand onver anderd. DUITSCHLAND EN VERB. BOMMEN IN PARIJS. De „Times" verneemt uit Parijs, dat Donderdag een Duitsche vliegmachine over de buitenwijken vloog en eenige bommen liet vallen, waardoor materieeie scha de werd aangericht, terwijl een gendarme, diens vrouw en kind werden gewond. DE STRIJD IN GALICIë. De krijgsverrichtingen om Przemysl nemen een steeds guustigier wending, zoo meldt een Russisch bericln. De Russische troepen hebben stormenderhand een der vooru itgeschoveli werken genomen van de voornaamste verdedigingslinie dezer vesting. Uit Oostenrijk wordt gemeldt: „Het garnizoen der vesting Przemysl heeft met groot succes verschillende uitvallen gedaan door de liniëu der belegeraars terug te dringen en talrijke krijgsgevanget en mee te brengen. Al de tegen aanvallen der Russen werden afgesla gen onder het vuur van onze forten, dat hun hoogst aanzienlijke verliezen toebracht. Wat betreft de gevechten in het consulaat van Uny geleverd, verneemt men eerst thans, dat de Russische strijdkrachten daar bestonden uit anderhalve divisie infanterie en eene divisie kozakken; de Honvéddivisie, die ze reeds :na hunne nederlaag vervolgde, bereikte reeds den 5em dezer-, het grondgebied van Galicië te Siarski, de R:ussen trokken zich terug op Sainbor. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door hen, die daarop recht meenen te hebben, een ouderdomsrente als bedoeld bij art. 370 der Invaliditeitswet kan wor den aangevraagd hoogstens 2 maanden vóór het be reiken van het 70e levensjaar en dat zulks kan ge schieden bij den daarvoor aangewezen Tusschenper- soon, den heer A. OVER, die daarvoor eiken werkdag van 91 uur des vóórmiddags te spreken is op de Gemeente-Secretarie alhier. De Burgemeester voornoemd: G. RIPPING. Alkmaar, 9 October 1914. Nagenoeg tegelijkertijd werden twee detachementen Russen te Hosszument en te Kracsfalva geslagen. Het eerste, totaal verrast door de Hongaarsche troepen, was genoodzaakt zijn kanonnen in de Theiss te wer pen het laatstbedoelde, ten getale van duizenden manschappen, is geheel gevallen of gevangen geno men. EEN MOEDIGE VLIEGTOCHT. Een bewonderingwaardige vliegtocht maakte op 1 Oct. een Oostenrijksche stafofficier met zijn bestuurder naar de door de Russen belegerde vesting Przemysl, zegt een bericht van Duitsche zijde. Bij Duliesko, op een dagmarsch van de vesting, gelegen, kreeg de staf officier de eerste Russische troepen in het oog, die di rect op de machine begonnen te vuren. Het vliegtuig vloog ook over artillerie, doch slechts drie granaat scherven doorboorden de draagvlakken. Onder een hagel van projectielen bereikte de machine de vesting. Niet alleen bracht de machine bevelen voor de bezet ting, maai ook lang-ontbeerde couranten. De geheele tocht had juist een uur geduurd. De terugtocht naar Oostenrijksche liniën moest door buiig weer en sneeuwval tot 6 October uitgesteld wor den, maar zelfs op dez endag was het weer nog alles behalve gunstig. Nauw was de machine boven de vestingwerken zichtbaar, of de russen openden een zoo razend vuur, dat het gebulder van geschut zelfs het febrom van den motor overstemde. Menigmaal was et vliegtuig in een wolk van rondom ontploffende projectielen gehuld, waarvan de luchtdruk het niet zelden plots uit zijn baan perste, en achtmaal door boorden granaatscherven de draagvlakken. Maar al was het vliegtuig ook al aan het Russische vuur ontkomen, in de wilde sneeuwbuien, die al sedert weken over Galicië heenstormen, vond het een nog ge vaarlijker vijand, tenslotte zoover uit de koers, dat ze diep moesten dalen, om dien terug te vinden. Daarbij werd het vliegtuig door buien weer zoo heftig heen en weer geschut, dat bij een scherpe stijging de benzine leiding afknapte en de verkenner de buis met de hand tegen net benzinereservoir moest aangedrukt houden. Trots al dezen tegenspoed, bereikten de vliegers door nat, doodmoede en verkleumd na vier lange urn op nieuw de Oostenrijksche linies. OORLOG MET PORTUGAL? De oorlogsverklaring van Portugal kan ieder oogenblik tegemoet gezien worden, meldt een bericht uit Duitsche bron. VLIEGERS BOVEN KEULEN EN DUSSELDORF. De vlieger, die boven Keulen heeft geopereerd, had het waarschijnlijk voorzien op twee treinen die in de buurt van het perron van vertrek stonden te wachten tot de lijn vrij zou ziin, meldt de Köln Ztng. In de buurt van Gross Königsdorf wierp de vlieger van een hoogte van 2000 M. een bom die bij de spoor wegbrug neerkwam, echtre zonder schade aan te rich ten. De bom schijnt van Engelsch fabrikaat te zijn De vlieger, die boven Dusseldorf gekruist heeft, was daar gesignaleerd. Schildwachten schoten op hem Ook met machinegeweren werd op hem gevuurd. Plot seling voerde de vlieger een zeer snelle daling uit; en het gelukte hem een bom te laten vallen op het dak van de luchtschepenloods. De loods zelf is niet ern stig beschadigd; evenmin heeft het luchtschip averij van beteekenis gekregen. I 'lm® COORAN O O O n o co GENT De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de Ingeschrevenen der Militie der lichting 1915, die aanmerking wenschen te komen voor opleiding tot verzorger bij den Rijkspostduiven dienst, dat zij zich daartoe vóór 10 November a.s. rechtstreeks moeten wenden tot den shef van den Generalen Staf. Alkmaar, 10 October 1914. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1