ITALIË. OOSTENRIJK. FRAKNBIJK. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. Duitschland en de verbondenen. Duitschland-Rusland. Oostenrijk-Rusland. den Belgischen staf slechts de militaire maatregelen raakt noodig voor het geval Duitschland de Belgische neutraliteit mocht schenden. En een Fransche aanval op Duitschland over Belgisch grondgebied is, schrijft de gezant, is toch even waarschijnlijk. Voorts schrijft hijVan Fransche zeide dreigt niet slechts gevaar in het zuiden van Luxemburg, maar langs de geheele zuidelijke grens. Wij hebben daar voor positieve bewijzen. De gedachte aan een omtrek kende beweging van het noorden uit behoort ongetwij feld tot de combinaties der Entente Cordiale. Wanneer dat niet het geval ware, dan zou het plan om Vlissingen te versterken niet zulk een lawaai te Parijs en te Londen ontketend hebben. Men heeft Haar geen geheim gemaakt van de redenen waarom men wenschte dat de Schelde onverdedigd blijven zou. Men had daarbij het plan op het oog om ongehinderd een Engelsch garnizoen naar Antwerpen te brengen en in België een basis te vinden voor een offensieve be weging naar den Beneden-Rijn en Westfalen." De even perfide als naïeve mededeelingen van Ba- mardiston ten tijde van het sluiten der entente cordiale hebben duidelijk aangetoond waarom het hier ging. Toen bleek, dat wij ons niet bang lieten maken door het gevaar van een sluiting van de Schelde, werd het plan gewijzigd in dier voege, dat het Engelsche leger niet op de Belgische kust doch in de naastbij zijnde Fransche havens aan land gebracht zou worden. Het Haar gelande Engelsche leger zou dan langs de grens naar Longwy marcheeren, maar dadelijk bij ons in het noord-westen binnendringen. Het was dringend noodig bij voorbaat een krijgs plan van het Belgische leger te ontwerpen, ook voor deze mogelijkheid. Dit gebied vooral het belang van onze militaire verdediging als ook de leiding van on ze buitenlandsche politiek in geval van den oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk. De beschouwingen van onbevooroordeelde zij de stellen op overtuigende wijze het feit vast, dat Enge land, hetwelk zich nu beschermer voor de Belgische onzijdig paradeert, België had gestemd voor een een zijdig partij kiezen ten gunste van de verbondene der Ententente en dat het op een bepaald tijdstip zelfs aan een schending van de Nederlandsche onzijdig heid heeft gedacht. Het verdere blijkt hieruit, dat de Belgische regeering terwijl zij aan de Engelsche In blazingen gehoor verleende, zich schuldig heeft ge maakt aan een zwaren inbreuk op de plichten welke haar als neutrale macht waren opgelegd. Het vervullen van deze plichten zou hebben meege bracht, dat zij, de Belgische Regeering ook de schen ding van de Belgische neutraliteit door Frankrijk had voorzien en dat zij ook voor dit geval over eenkomsti- ge afspraken had gemaakt met Duitschland evenals met Frankrijk en Engeland. De gevonden stukken bewijzen ten zuidelijkste wat trouwens lang voor het uitbreken van den oorlog in Duitschland bekend was dat de Belgen met de mogendheden van de Entente samenwerken zouden. Zij dienen ter rechtvaardiging van ons militair op treden en ter bevestiging van de door het Duitsche legerbestuur ontvangen berichten over de Fransche PlDoOT deze publicatie kan het Belgische volk de ooizen geopend worden voor de'vraag aan wien net de kastastophe te danken heeft, die thans over het onge lukkige land losgebroken is. DE NIEUWE OORLOOSMINISTER. Het verzoek om ontslag van Grandi, den Italiaan schen minister van oorlog, is aangenomen. In zijn plaats is tot minister benoemd generaal-majoor Zu pelli. SCHENDINO VAN HET VOLKENRECHT. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering teekent protest aan tegen een schending van het volkenrecht door de Montenegrijnen. De Oostenrijksdie lances werden, zoo vaak zij dienst deden, door Mon tenegrijnen beschoten, hoewel ae vlag van het Gened- sche Kruis op de hooge stokken was aangebracht. Te Cerovopolje werd de oprichting van verband- plaatsen geheel en al verhinderd, daar de Montene- grijnsche artillerie, onmiddellijk nadat de vlag van het Roode Kruis was geheschen, het vuur daarop richtte. DE REOEERING. De regeering is niet voornemens naar Parijs terug te keeren, zoolang nog een Duitsch soldaat gewapend op Fransch grondgebied staat. EEN VLIEGER OEWOND. De bekende Fransche vlieger Brindejonc de Mouli- nais is bij een verkenningstocht zwaar gewond. DE VOORLICHTINO IN PARIJS. Volgens de laatste berichten uit Antwerpen, zoo heet het in Parijs, hebben de Duitschers nog slechts de voorsteden bezet. De 24 forten aan beide oevers van de Schelde blijven krachtigen tegenstand bieden. (Wij geven dit zgn. officieele Reuterbericht slechts als een bewijs hoe slecht men In Parijs over den toestand in België is ingelicht). REOEERINOSORAAN. De Regeering heeft tot dusverre voor een bedrag van acht tot tien millioen gulden graan gekocht. Hier bij zijn de bedragen, besteed aan aankoop van maïs, enz. niet inbegrepen. DE OEINTERNEERDEN. Een zestal Engelsche soldaten zijn bij St. Kruis aangekomen en geïnterneerd. De Belgische en Engelsche soldaten te Zwolle en ook te Kampen geintemeerd, kunnen het slecht samen vinden. De Belgen verwijten den Engelschen hun rampspoed. Te Kampen zijn de Engelsche soldaten dan ook reeds verplaatst. „r.„orv, DE GEÏNTERNEERDEN TE BEROEN. De oorlogscorrespondent van de Nürnberger Ztg. dr. Curt Abel-Musgrave heeft het intemeeringskamp te Bergen bezocht. Hij meent dat de meeste geïnter neerden ten onrechte worden vastgehouden. Van de 122 Duitschers (thans zij er meer) zijn 107 door het Ned. Roode Kruis als gewonden op Belgisch grondge bied opgenomen. Hun werd de gevraagde toezegging gedaan, aldus de correspondent, dat ze naar Duitsch gebied zouden worden vervoerd, zoodra ze waren ver bonden. Ze verklaarden den correspondent eenstem mig, dat ze in geen geval de diensten der Hollandera zouden hebben aanvaard indien ze hadden geweten dat ze zouden worden vastgehouden. De Nieuwe Courant oordeelt, dat indien de bedoel de Duitschers inderdaad tegen hun wil, buiten hun weten, of op de door hen gestelde voorwaarde door het Roode Kruis op Nederlandschen bodem waren ge bracht, de zaak zóó eenvoudig zou zijn, dat hun in vrijheidstelling vermoedelijk op het eerste verzoek hun nerzijds zou zijn gevolgd. i Is de voorstelling van den correspondent juist, ai- dus de N. Crt. dan zullen ze op vrije voeten moeten worden gesteld. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De Centrale Regeeringscommissie tot behartiging van de belangen der vluchtelingen maakt bekend, dat aan haar secretariaat, Lange Voorhout 45, Den Haag, alle inlichtingen betreffende uitgeweken personen zijn te verkrijgen, voor zoover dit althans nu reeds moge lijk is. Dank zij de medewerking der Commissarissen der Konmgin en burgemeesters wordt de commissie in staat gesteld een zoo volledig mogelijk register aan te leggen van de vluchtelingen hier te lande. Dit register zal eerst geheel in orde zijn, zoodra de stroom der vluchtelingen eenigszins tot rust is gekomen. Voor de huisvesting op kosten van de regeering houdt de commissie steeds voeling met de dartoe aan gewezen autoriteiten; voor huisvesting tegen matige vergoeding beschikt het secretariaat over ruim 4000 adressen, terwijl tevens steeds meer aanbiedingen bin nenkomen van personen die zich daartoe belangloos bereid verklaren. Het aantal te Amsterdam vertoevende vluchtelingen wordt op 25000 geschat. Ze worden er goed ver zorgd, te goed zelfs, zooals kan blijken uit een op merking, welke het „Hbld." maakt. Zoo lezen we: Velen tracteeren wat zij aan den weg aan vluchte ling ontmoeten. Ons is reeds uit één vluchtelingen- huis medegedeeld, dat kinderen, vooral die een aardig gezichtje hebben, daardoor ziek werden in de over volle vluchtelingenhuizen geeft zulk een ziek kind last en vuiligheid. Een mannelijke vluchteling werd zóó getrakteerd, dat hij 's avonds zwaar beschonken in net vluchtelingenhuis kwam. En toen men den dron ken man niet in het huis vol vrouwen en kinderen durfde toelaten en de politie vroeg den man in afzon dering zijn roes te laten uitslapen, trok het dierbare publiek de partij van den man en bedreigde de be stuurders van het huis die zoo „ongastvrij" waren. Wie helpen wil, trakteere niet, maar zende zijn ga ven aan het comité." Hoe zeer de Belgische vluchtelingen een ruime plaats innemen in het hart der Nederlandsche bevol king, kan blijken uit de verschillende inschrijvingen, welke de N. Rott. Crt. terstond heeft geopend. Voor het Kon. Nat. Steuncomité kwam in rond 13000, voor de Algemeene Commissie tot Steun te Rotterdam 17000 en voor de Belgische vluchtelin gen in Nederland 66.000. Bij een onzer landweerbataljons, in kwartier in een Noord-Brabantsch dorpje, vernam men, kort vóór de uitbetaling van het tractement, de vlucht der Belgi sche uitgewekenen naa rons land. Op het bataljons bureau werd een offerbus geplaatst in den vorm van een sigarenkistje en weldra vloeiden daarin van het pas ontvangen traktement rijkelijk de gaven. De gevallen dat de geheele soldij gestort werd, wa ren niet weinig. Het resultaat was dan ook, dat een bedrag van 65.47 aan den commandant kon worden afgedragen. KAASHANDELAREN. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van kaashandelaren heeft tot den minister van landbouw nijverheid en handel een brief gericht, waarin ver klaard wordt, dat de vereeniging met ingenomenheid het optreden der Nederlandsche regeering heeft be groet, in zake het invoeren van lijnkoeken voor de boeren, die persoonlijk geen veevoeder uit het buiten land invoeren, terwijl dit den handel door enkele der oorlogvoerende mogendheden moeilijk gemaakt wordt. De vereeniging doet echter een ernstig woord van protest hooren, naar aanleiding van het feit, dat bi de verstrekking van de lijnkoeken niet de in den han del gebruikelijke weg werd gevolgd, maar de hande laar, die toch reeds groote schade lijdt, geheel were uitgeschakeld. Voorts verzoekt het bestuur den minister nogmaals, wel te willen overwegen, of er verwege de regeering iets zou kunnen gedaan worden om den handel te hel pen bij het verheffenen van vorderingen, vooral in België en Frankrijk, waar de banken niets meer uitbe talen, zelfs niet meer de gelden, welke door dibiteuren daar zijn gestort tot dekking van vorderingen. Tevens vestigt het bestuur de aandacht van den mi Cister op den steeds ongunstiger wordenden wissel- oers op Duitschland. De uitvoer van Nederlanc naar Duitschland zou groote belemmeringen kunnen ondergaan, wanneer, bij gebrek aan voldoende tegen vorderingen, geen cheques op Nederland meer kunnen worden verstrekt. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOGRAAD. (Opgericht 8 October 1914.) Er is een oproeping verzonden aan het Nederland sche volk, waaraan we het volgende ontleenen: De mogen niet nalaten te beproeven wat mogelijk is voor de zaak der zwaar getroffen menschheid. Ons land is klein, doch met andere landen kan het ongetwijfeld gewicht in de schaal leggen. De oorlog voerende partijen stellen alles in he werk om ons te overtuigen van hun goed recht, hetgeen reeds een aan wijzing is, dat zij het oordeel van de openbare mee ning ook in een klein neutraal land op prijs stellen De Nederlandsche Regeering heeft en wel in de Tweede-Kamerzitting van 3 Augustus j.l. te kennen gegeven, dat zij, als de omstandigheden daarvoor gun stig zijn, hare goede diensten tot herstel van den vre de zal aanbieden. Wij zijn er van overtuigd, dat het nuttig kan zijn dat in dit pogen, evenals bij de hand having van de neutraliteit net geval is, op een gegeven oogenblik het volk achter haar staat. Doch bovenal is het onze meening, dat een bestrijding van den oorlog in het algemeen voor het vervolg zal moeten uitgaan van de massa des volks zelve, voorgelicht door de mannen en vrouwen, die in staat zijn studie te maken van de middelen en wegen, die kunnen leiden tot het groote doel: de duurzame bestrijding van den oorlog. Welnu, wij hebben vrijheid gevonden, tot den aan vang van dezen arbeid den stoot te geven. Wij deden het met den schroom van menschen, die weten hoe zwaar de taak is en hoe zwak de enkeling staat tegenover de geweldige factoren, die tot heden beschikten over het lot der volkeren. Maar wij deden het in de overtuiging, dat zeer velen gevoelen wat wi gevoelen, en dat in ieder geval een begin moet wor den gemaakt. Wij dan stichtten een organisatie, die zich ten doel stelt de totstandkoming van den vrede in bovenbe doelden geest. Wij doen een beroep op U allen om ons daarin te steunnen Die steun zal in hoofdzaak kunnen zijn van moree- len, voor een gering deel van materieelen aard. Onze arbeid zal grootendeels hierin bestaan a. de oorzaken te bestudeeren, welke tot den tegen woordigen oorlog hebben geleid en in de toekomst tot nieuwe oorlogen zouden kunnen leiden; b. de middelen te onderzoeken, welke zouden kun nen bevorderen, dat de tegenwoordige oorlog wore beëindigd en een vrede wordt gesloten, welke niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt; c. de gevolgen te bestudeeren van den tegenwoordi gen oorlog op economisch, moreel en intellectueel ge bied; d. de hervormingen te overwegen, welke in de nat onale en internationale verhoudingen moeten worden aangebracht om oorlogen in de toekomst te voorko men; e. te streven naar een krachtige nationale en inter nationale organisatie van alle tegenstanders van den oorlog. I Zoo zal het o. m. noodzakelijk zijn te onderzoeken, welke lessen uit het uitbreken en het verloop van den huidigen oorlog te trekken zijn voor de ontwikkeling van het volkenrecht; en of niet, b.v. door meerdere in ternationale organisatie te brengen in de staten van Europa, door grondige herziening van de methode van behandeling der buitenlandsche politiek, en door tevens krachtig te werken in de richting van ontwape ning tusschen de Europeesche staten onderling, de oorlog met vrucht kan worden bestreden. Met ernst zal dit alles moeten worden overwogen en zullen deze gedachten uit de sfeer van vage wenschen moe ten worden overgebracht naar het terrein van zoo concreet mogelijke voorstellen. Voor deelneming aan de door ons beoogde studie hopen wij niet te vergeefs een beroep te doen ook op bekwame personen, die thans nog geen deel van on zen Raad uitmaken. Tevens kan wellicht, gebruik makende van publici teit of van bestaande internationale verbindingen, al aanstonds iets worden gedaan tegen het aanwakkeren van den haat onder de inwoners van de verschillende oorlogvoerende landen. Wij hebben tot een en ander gesticht een „Neder landsche Anti-Oorlog Raad." Wij roepen U op, o mzo ospoedig mogelijk van uwe instemming te doen blijken. Gij kunt dit doen, door U persoonlijk als medestander van ons op te geven, maar daarnaast richten wij ons tot alle veree- nigingen en corporaties, welke leven in ons volk. Ver- eenigingen van allerlei aard, gewoon in normale tij den werken des vredes en der beschaving te verrich ten, vakvereenigingen en politieke partijen, vereenigin- gen voor wetenschap en kunst, alle organisaties, die op eenig maatschappelijk gebied werkzaam zijn, zij alle kunnen steun en medewerking verleen en. De oorlog het blijkt thans maar al te droevig treft de maatschappij in al hare beledingen en aan ieder streven onder normale omstandigheden berok kent hij enorme schade. Het is een volstrekt belang van allen om zich tegen dit gruwelijk kwaad aan te gorden. Wij willen niet op de gebeurtenissen vooruitloopen en de pretentie hebben van een definitief college met bovenomschreven omvangrijk doel. Mocht in een later stadium, met behoud van bereikte samenwerking, het wenschelijk zijn onzen Raad belangrijk aan te vullen of zelfs te reorganiseeren, dan zullen wij daartoe, ter wille van de goede en groote zaak, volgaarne mede werken. Thans echter moet een aanvang worden ge maakt en wij achten ons niet verantwoord langer wer keloos te blijven. Mannen en Vrouwen van Nederland! Naar menschelijke berekening is er plaats voor de opvatting, dat de oorlog pas aan den gang is en dat in de eerste maanden nog enkel het woord zal zijn aan het kanon. Evenwel is er reeds ontzaglijk vee geschied en deden zich reeds andere verschijnselen voor. Wij durven natuurlijk niets voorspellen om trent den duur van den noodlottigen krijg. Toch is langer uitstel, o mtijdig gereed te zijn, ongeraden Voorbereiding tot een krachtiger samenwerking, zoo wel in het binnen- als buitenland, kost veel tijd, en niet minder de studie tot de hoogst moeilijke vraag stukken, hierboven aangeduid. Daarom roepen wij U op om te handelen en spoedig van Uwe instemming, hetzij persoonlijk, hetzij georganiseerd, blijk te geven. Het Bestuur van den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad: F. M. Knobel, voorzitter, J. H. Schaper, onder voorzitter, Prof. Dr. D. van Embden, Mr. Dr. D. A P. N. Kooien, Mr. V. H. Rutgers, Mevr. W. Asser- Thorbecke, jenningmeesteres, Oosteinde 1, Amster dam, Jhr. Mr. Dr. B. de Jong van Beek en Donk, se cretaris, Theresiastraat 51, 's-Gravenhage. N B. De minimum-bijdrage voor personen bedraagt 0,25, voor Vereenigingen welke wenschen toe te treden tot den Raad 2,50, terwijl van grootere Bon den, welke zich over het geheele land uitstrekken, zoo mogelijk een bijdrage van minstens 25 wordt ver wacht. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Neder landsche Vereeniging Onze Vloot 100 geschonken als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belang stelling in de verstrekking van ontspanning of eenig genotmiddel aan het personeel der Nederlandsche vloot. Op dringend verzoek van de regeering is giste ren een groot aantal leden van het Leidsche Studenten Vrijwilligerscorps in uniform doch ongewapend, naar Rozendaal vertrokken ten einde daar hulp te verleenen BINNENLAND. Gemengd Nieuws. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram betreffende pestgevallen op Java en Madoera van 23 September tot en met 6 de zer meldt: Af deeling Malang 418 nieuwe gevallen 330 dooden; Toeloenggagoeng 31 nieuwe gevallen 29 dooden; Madioen 34 nieuwe gevallen, 32 dooden Kediri 161 nieuwe gevallen, 145 dooden. Stad Soe- rabaja 36 nieuwe gevallen, 34 dooden en het overig gedeelte der afdeeling Soerabaja 30 nieuwe gevallen, 28 dooden; Paree 83 nieuwe gevallen, 77 dooden Magatan 28 nieuwe gevallen, 26 dooden; Berbek 12 nieuwe gevallen, 11 dooden; Bangkalan 7 nieuwe ge vallen, 5 doodenPamekasan 20 gevallen, 8 dooden Modjokerto 2, Sidoardjo 1, Djombang 1 en Lamon gan 5 doodelijke gevallen. DROEVIG ONGELUK. Naar ongetwijfeld in het geheele land met groote deelneming zal worden vernomen, is gisteren de jongste zoon van minister Cort van der Linden, die als student in dienst van het Steuncomité voor vluch telingen een trein vluchtelingen naar Leeuwarden be geleidde, bij 's-Hertogenbosch van den trein geval len en met een voorhoodwonde en schedelbreuk opge nomen. De toestand van den patiënt is ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Hij is naar he Protestantsch zie kenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. De minis ter heeft hem daar gisteravond opgezocht. UIT EGMOND AAN ZEE. Door nu wijlen mejuffrouw I. C. P. Pabst, overle den te 's-Gravenhage, werd, meldt het Hbld., bij uiter ste wilsbeschikking tot universeele erfgename van haar nalatenschap benoemd de Prins-Hendrik-Stich ting voor behoeftige oude zeelieden, met een verplich te uitkeering in vruchtgebruik aan hare dienstbode tot onderhoud. Met deze uiterste wilsbeschikking voldeed de thans overledene aan den wenchs van haren reeds overleden broeder, den Hoog-Edelgestrengen Heer P. C. Pabst in leven gepensionneerd kapitein ter zee, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ, f 25.000: 10529. f 2.000: 11729. f 1.500: 9744 12584. f 1.000 20086. f 400: 6858 14926. f 200: 7593 16043 16153' 18407. f 100: 9706 13575 14087 15481 16816 17698, STADNIEUWS. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Er zijn gisteravond acht uur 351 Belgische vluchte lingen aangekomen, waarvan 100 zijn opgenomen in de remise, de anderen in de oude Ambachtsschool, i giooie gezin uus een danige uitbreiding heelt gekregen. Soldaten waren de vluchtelingen behulp zaam oij liet transporteeren van hun bagage, sommi gen droegen kinderen. Vreemd welke voorwerpen sommige vluchtelingen in hun haast hebben bijeenge- api, ten naaimacniue, een spiegel, een vogelkooi b.v. En dan hebben heel wat honden de reis naar hier meegemaakt. De vluchtelingen zijn weer buitengewoon harte lijk ontvangen. In de Ambachtsschool zaten ze in lan ge rijen aan de wèlvoorziene tafels en talrijke dames waren in de weer. Een druk opgewekt gepraat klonk door het lokaal. Nadat een flinke bodem in de maag was gelegd, werden de slaapplaatsen vlug opgezocht. De kinderen kregen eerst allen een flinke beurt, velen nieuwe on- derkleeren. Er lagen er heel wat te rusten in de ledi- kantjes in de kinderkamer. Van de gisteravond gekomen Belgen gaan er heden, zoo vernamen we vanmorgen, 80 naar Schagen, 50 naar Noord-Scharwoude, 50 naar Oudkarspel en 25 naar Nieuwe Niedorp. Er begint dus al mooi schot in te komen. Het was vanmorgen weer een heele drukte. Een man vertelde ons, dat hij, zijn vrouw en zeven kinderen in één gezin werden ondergebracht. Zijn kinderen, vertelde hij op erkentelijken toon, hadden alle nieuwe onderrokjes en onderbroekjes gekregen en gewasschen ge kent ze haast niet meer, zoo frisch. Dat het comité alhier wat doen kan, kan hieruit blijken, dat gisteravond om kwart voor zeven een te legram kwam met het verzoek aan het station te zor gen voor brood en melk voor 300 vluchtelingen, wel ke om zeven uur passeerden op weg naar Hoorn. En het was in orde! Naar we vernemen heeft het bestuur van „Alcma- ria", vereeniging ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer, gistermiddag besloten 100 te geven aan het comité. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. K. C. P., kermisreiziger, Rotterdam, gedetineerd, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. H. V., zwerver, Uitgeest, bedelarij, 12 dagen gev. K. J., werkman, Anna Paulowna, diefstal, 15 boe te subs. 10 dagen hecht. ,F. de G., voerman, Beemster, overtreding verbod van uitvoer uit de stelling Amsterdam, 25 boete subs. 10 dagen h*echt. E. C. M. K., waschvrouw, Helder, diefstal, 3 maan den gev. P. S., arbeider, Obdam, wederspannigheid, 14 da gen gev. L. K., kuipersknecht, en S. T., werkman, Enkhuizen, wederspannigheid, 14 dagen gev. BENOEMD. Tot conducteur 3e klasse te Amsterdam (spoorweg postkantoor No. 1) is benoemd de heer H. van Dru- nen, brievenbesteller alhier. CORRESPONDENTIE. EéN DER „EENIGE VRIENDEN VAN ALK MAAR" Zoudt gij even aan ons bureau willen ko men? DE STRIJD IN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 13 Oct. De officieele Fransche me- dedeeling van gistermiddag drie uur luidt: Verscheidene pogingen van den vijand om at- recht te vermeesteren en de Oise tusschen Lassig- ny en Roye over te trekken, zijn mislukt. In het centrum hebben wij enkele vorderingen gemaakt op de hoogvlakten aan den rechteroever van de Aisne beneden Soissons. Ten Oosten en Zuid-Oosten van Verdun heb ben wij een nachtelijken aanval afgeslagen. Ten noorden van St. Dié is een brigade marine fuseliers den 9en dezer en in den nacht van den 9den op den lOden dezer slaags geweest met de Duitschers en ze met groote verliezen teruggesla gen. PARIJS, 13 Oct. Het communiqué van gister avond luidt: Over de hevige aanvallen van het front is geen enkel nader bericht ontvangen. Op vele plaatsen hebben wij terrein gewonnen, ner gens verloren. EEN RUSSISCHE KRUISER GEZONKEN. PETROGRAD, 13 Oct. De marinestaf deelt het volgende mede: Zaterdag vielen Duitsche onderzeeërs in de Baltische Zee den kruiser „Admiraal Makaroff' aan, die in zee stil lag om een verdacht vaartuig, dat onder Nederlandsche handelsvlag voer, te in- specteeren. Een der onderzeeërs zond verschillen de torpedo's af, die echter geen doel troffen. Den volgenden dag (Zondag) viel een Duitsche onderzeeër de kruisers „Bajane" en „Pallada" aan. De „Pallada" werd getorpedeerd, een ont ploffing volgde en het schip verdween met de geheele bemanning in de diepte. De „Pallada" was een kruiser van 8000 ton, gewapend met o. m. twee kanonnen van 20.3 en acht van 15 c.M. Het schip had een bemanning van nagenoeg 600 man, was in 1906 van stapel geloopen en liep pl. m. 22 knoopen. DE GEVECHTEN IN POLEN. PETROGRAD, 13 Oct. De groote generale staf deelt het volgende mede: Op 11 October hebben de gevechten aan den rechter Weichseloever in de richting van Twangorod en Warschau een aan vang genomen. Overigens is van het front geen verandering te melden. Afdeelingen Russische ruiterij zijn dor verschillende passen in de Kar paten de vlakte van Hongarije binnengedrongen. DE STRIJD IN GALICIë. WEENEN, 13 Oct. (Officieel). Onze offensieve

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2