DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN UITBETALING van VERGOEDINGEN m no. m. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. DONDERDAG 15 OCTOBER. a •r De Duitschers en de Belgen. LANDWEER en MILITIE. Duitschland en de verbondenen. De Duitschers en de Russen. De Oostenrijkers en de Russen. Duitschland en Japan. BELGIE. DUITSCHLAND. TURKIJE. ALKMAAR, 15 October. De medewerker van de Times te Petrograd meldt, dat Duitschland al zijn troepen, welke het, zonder zijn positie te zeer te verzwakken, kon missen, van het westelijk naar het oostelijk oorlogsterrein heeft ge zonden. Volgens een matige schatting staan er aan het oostelijk front thans 1.500.000 man, waarbij niet in rekening zijn gebracht de Oostenrijksche troepen, waarvan niet minder dan omstreeks 270.000 man op het Silezische front opereeren. Het genoemde blad berekende eenige dagen geleden, dat er zich in Fran krijk eveneens een Duitsch leger van 1.500.000 man bevindt en wanneer men bedenkt, dat er nog gelegen heid was om ook nog troepen voor Antwerpen af te zonderen, hoewel naar verluidt deze legermacht niet sterk moet zijn geweest,- dan heeft men een denkbeeld van de geweldige massa strijders, welke Duitschland in het veld heeft. De cijiers doen voorts zien, dat, al mogen de krijgs verrichtingen in het Oosten feitelijk neven-operaties zijn, terwijl de hoofdactie op Franschen bodem wordt gevoerd, Duitschland op beide oorlogstooneelen evenveel troepen noodig heeft. En al ligt het oostelijk oorlogsterrein ver weg, al heeft men een neiging om zich van de gevechten bij allerlei plaatsen met vreem de, moeielijk uit te spreken namen weinig aan te trek ken en de dikwijls zoo tegenstrijdige communiqué's uit Petrograd, Weenen en Berlijn maar over te slaan of vluchtig in te kijken, toch mag de overzichtschrij ver niet nalaten ook op den daar gevoerden strijd af en toe de aandacht te vestigen en de beteekenis van de daar geleverde gevechten uiteen te zetten. Nu het reeds weer eenige dagen geleden is, dat wij de operaties in Oost-Pruisen, Rusland en Oostenrijk uitvoerig behandelden het laatst geschiedde dit tien dagen geleden, immers 5 October mogen wij daarvoor thans wel eens weer eenige belangstelling vragen. ISCHIRWINDT MARIAMPOL OLITA SIMNO LYCK BIALLA SJTSJOETSJIN SOEWALKI AUGUSTOW ORODNO BLOMZO BROZAN B POELTOESK BMODLIN I WARSCHAU B1ALYSTOK Warschau t* g.lwangorod O Kalisch o Czenstochow o o Tarnow Q Q.Jaroslaw O Krakau °c O O O O Medyka Przemysl Lemberg 10 Sambor OOSTENRIJK Wij hebben de bovenstaande situatie-kaartjes bijge werkt, zoodat men de plaatsen, welke de laatste dagen in de telegrammen zijn genoemd en welke hier thans zullen worden herhaald, daarop zal kunnen vinden. Eigenlijk doet men het best zich voor te stellen alsof de strijd wordt gevoerd over een lange lijn loopend door Oost-Pruisen, Polén en Galicië. Men herinnert zich vermoedelijk nog wel, dat de Russen oorspronke lijk aanvallend zijn opgetreden in Oost-Pruisen. Zij waren al een aardig eindje in het Duitsche gebied doorgedrongen, toen generaal von Hindenburg hen door de Masurische meren naar hun eigen grenspalen terugdreef en hen achtervolgde tot Soelwalki waar dadelijk een Duitsch goevemement werd ingesteld. Maar toen de Russen weer wat op verhaal gekomen waren en versterkingen hadden gekregen traden ze weer aanvallend op en drongen in een slag bij Soewal- ki en Augustow, welke van 25 September tot 3 October duurde, den vijand weer terug. Over dit treffen zijn de meest uiteenloopende berichten verspreid. Wij meenen, dat men het dichtst bij de waarheid komt, wanneer men een vergelijking trekt met hetgeen in Noord-Frankrijk is geschied, waar de Duitschers te ruggedreven werden, zonder dat hun vervolgens in staat waren hen uit elkaar te slaan en te vernietigen. Het voornaamste resultaat, door de Russen op Duitsch grondgebied behaald, was de 8 October vermelde be zetting van Lyck, door een afdeeling uit Lomse, dus van de Russische Narewlinie. Den 12den October meldde het Russische communiqué, dat de Duitschers druk bezig waren langs de spoorwégen versterkingen voor hun grensstellingen in Oost-Pruisen aan te voe ren. En het Duitsche communiqué van gisteren deelt mede, dat Lyck door de Duitschers is bezet (deze stad is nu al tweemaal Russisch geweest en tweemaal ont zet, zoodat er vermoedelijk weinig van zal zijn over gebleven), dat de Duitsche plaats Bialla door de Rus sen werd ontruimd. Dé toestand is dus hier na twee en een halve maand oorlogvoeren precies zoo als toen de wapens werden opgenomen. En langs dezen weg zijn de Russen voorloopig nog niet te Berlijn. Doch er is nog een andere weg, die de Russen naar de Duitsche hoofdstad kan brengen. Hij loopt door het zuidelijke gedeelte van het Oostelijk oorlogs terrein, doch ook daar heeft de krijgskans zich thans weer tegen de Russen gekeerd en ook daar gaat het tongetje van de schaal om den evenwichtstoestand heen en weer. De Russen wilden aanvankelijk ver dedigend optreden in het Zuiden. Maar de Oosten rijkers behaalden daar overwinningen (Krasnik, Lu blin), de Russen wisten echter de Oostenrijksche legermachten terug te drijven. En alweer terwijl de Russen het voorstelden, alsof de terugtrekkende Oostenrijksche legers geheel uit elkaar geslagen waren is dit achterna onjuist gebleken, immers toen de Duit schers hun bondgenooten te hulp kwamen, hadden ze in hen goed geformeerde troepen van goede gevechts- waarde. De Russen hadden o. m. Lemberg en Jaros- law bezet, Przemysl ingesloten en zij bedreigden Kra kau. Zij waren daar zeer sterk, zoo sterk, dat zij meenden wel troepen te kunnen afzonderen om de Duitschers uit Soewalki te verdrijven. Het doel werd bereikt de spoorwegen bewijzen in dezen oorlog goede dienstenMaar aan den anderen kant kan het voortdurend heen en weer zenden van troepen noodlot tig worden, omdat de ter versterking weggetranspor- teerde divisies natuurlijk een verzwakking van de blij vende legermacht achterlaten. De Duitschers die oprukken uit Silecië en de Oostenrijkers, die zich hersteld hadden, gingen samen onder het krachtige commando van generaal v. Hindenburg en.de Russen bleken niet meer voldoende troepen ter plaatse te hebben om den noodigen weerstand te bieden. De Duitsch-Oostenrijksche legermacht trok van de lijn KrakauCzenstochowKalisch oostwaarts op. De Russen moesten al heel spoedig de spoorlijn Tarnow Jaroslaw prijsgeven en verloren ook verder 't ver overde terrein. De Oostenrijkers konden zelfs de Rus sische belegeraars der vesting Przemysl zoodanig met omvatting bedreigen, dat deze zich ijlings moesten terugtrekken. De sterke vesting, waarvoor de Russen geen groote mortieren hadden, werd dus ontzet. Zou de val der vesting voor Oostenrijk het verlies van Ga- licië hebben beteekend, nu zij weer in Oostenrijksche handen is, zal het Rusland moeielijk vallen ook de rest van Galicië met Lemberg te houden. Voorts is voor de Russen onmogelijk geworden 't oprukken der verbondenen in het noorden, in Polen, te verhinderen. De voorhoede der verbonden legers is dan ook reeds bij de Weichsel aangekomen, op de hoogte ongeveer van Iwangorod. Het Duitsche communiqué van giste ren meldt, dat bij 't terugwerpen der Russische voor hoede-troepen op Warschau 8000 gevangenen ge maakt werden. Nu noemt men dit alles van Russische zijde „stra tegische bewegingen": men heeft om „strategische" redenen Przemysl prijsgegeven, men heeft om betere stellingen te kunnen innemen zich „strategisch" te ruggetrokken. Doel heet te zijn de Duitschers ver in Polen te lokken en hen dan slag te leveren op een voor hen ongunstige linie, hetgeen dus neerkomt op de methode van generaal Joffre. Niet onwaarschijnlijk herhaalt zich op het oostelijk oorlogsterrein de loop der gebeurtenissen van 't westelijk, treedt er ook thans een toestand in van zich hier vastgraven en elders vastleggen, van daar verdedigend, ginds aanvallend optreden, kortom een toestand van niet opschieten zooals men eigenlijk in het Oosten in twee en een halve maand heelemaal niet opgeschoten is. Voor het overige is er weinig nieuws. Wij vestigen de aandacht op een betoog van de Daily Chronicle, welke de Belgische vluchtelingen in ons land wil la ten op kosten van Engeland ongetwijfeld is de be doeling goed, maar de verwezenlijking van dit denk beeld voor ons land in meer dan één opzicht onge- wenscht. Nog altijd weten we niet, wat er van het Belgische leger geworden is, of er bijv een deel te Ostende is ingescheept en de rest tracht zich aan te sluiten bij den linkervleugel der verbondenen. Die vleugel heeft ttians volgens het laatste Fransche com muniqué Belgisch grondgebied bereikt, n.l. door de bezetting van IJperen. Wat dit beteekent, valt op het oogenblik niet te zeggen. Open plaatsen zijn spoedig bezet maai ook gauw weer verlaten. Zoo meldt de Daily Chronicle, dat de Duitschers uit Rijsel verdre ven waren, terwijl nadien de stad ook al weer door de Duitschers is bezet. In elk geval wordt er vinnig ge streden, eenerzijds om terrein te winnen en de zee te bereiken (Calais), aan den anderen kant om dit te verhinderen en de vijandelijke troepen noordelijk te rug te werpen. Ten opzichte van Antwerpen verdient de volgende uitlating der Times vermelding: „Wij hebben dikwijls de wijze van oorlogvoeren der Duitschers veroor deeld, maar de eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat zij Antwerpen blijkbaar met de grootste verschooning hebben behandeld." Uit Londen wordt voorts gemeld, dat commandant Maritz slechts over 500 aanhangers beschikt, Duit schers daaronder begrepen, zoodat men aan deze re bellie niet veel gewicht behoeft te hechten. Generaal Botha heeft een sterke strijdmacht tegen de malcon tenten uitgezonden. DE BELGISCHE TROEPEN. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt: De vijand in België, waartoe een deel van de bezet ting van Antwerpen behoort, bevindt zich in haastige aftocht van Gent naar het Westen en de kust. Onze troepen vervolgen hem. DE TOESTAND IN ANTWERPEN. De correspondent van de N. Rott. Crt. meldt over den toestand in Antwerpen nog het volgende: De toe gang tot Antwerpen is zeer gemakkelijk, doch het vertrek wordt niet toegestaan, tenzij men van een pas is voorzien, die zeer moeilijk verkrijgbaar is. Op de voornaamste punten van de stad hebben de Duitschers mitrailleuses opgesteld en zandversperringen opge richt. In Antwerpen bevinden zich thans vrij veel troepen, meest oudere landweerplichtigen en marine soldaten. Hun gedrag is onberispelijk. DE BRUSSELSCHE OORLOGSSCHATTING. Over den huidigen stand van de kwestie 'der Brus- selsche oorlogsschatting verneemt het „Hbld." van Duitsche zijde het volgende: Die schatting was, zooals men zich herinneren zal door de het eerst inrukkende leger op 50 millioen francs vastgesteld. Hiervan betaalde burgemeester Max allereerst 20 millioen, waarvan 3Vz millioen in contant geld. Voor de rest gaf hij kasbons af, die hij echter op een gege ven moment weigerde in te lossen. Van het restant van nog 30 millioen wilde hij heelemaal niet hooren. Daarop werd hij, door den militairen gouverneur van Brussel, in hechtenis genomen en naar Duitsch land gebracht om in een vesting geïnterneerd te wor den. De schepenen losten eerst de vraag der kasbons tot bei derzij dsche tevredenheid op, en deden daarna voor de rest van 30 millioen een bod tot de helft dier som. Nu schijnt het echter wel uitgesloten, dat de Duitsche regeering voor 't resteerende bedrag tot op 15 millioen zal laten vallen; maar er wordt op dit moment nog over onderhandeld, en het ontbreekt aan de eene noch aan de andere zijde aan den emstigen wil tot een gunstige oplossing van het vraagstuk te komen. DE UITWERKING DER 42 cM. KANONNEN. Uit het dagboek van een Belgischen ingenieur, die zich in het tot de stelling van Luik behoorende fort Boucelles bevond gedurende de beschieting door de Duitsche mortieren van 42 cM., deelt de Times een en ander mede over de opmerkingen, die betrekking hebben op den dag voor de overgave van het fort. Na aanvankelijk heftige aanvallen door de infanterie, wer den de aanvallen op het fort van den 6 tot den 13 Augustus gestaakt. Op 13 Augustus schrijft de inge nieur: „Aankomst der zware Duitsche artillerie, die zoo danig opgesteld is, dat we ze evenmin zien als be schieten kunnen. 14 Aug. 6 uur 's morgens: Ons fort wordt twee uur lang op de vreeselijkste wijze gebombardeerd. On ze telefoonverbindingen zijn vernietigd. Er komt' be vel onze koepels te sluiten en verder af te wachten wat komen zal. A 8 uur 's morgens: Twee Duitsche officieren vragen ons in het Fransch of wij ons willen overgeven. „Gi; hebt nu de vreeselijke werking onzer kanonnen kunnen zien. De vernietiging zal in een oogenblik voltrokken zijn. Geeft u over!"" Het antwoord onzer officieren luidt: „Onze eer verbiedt ons over te geven; wij zul len tot het laatst weerstand bieden." Al onze man schappen bekrachtigen dat door luid geroep van in stemming. Een half uur later begint de beschieting opnieuw, ditmaal van twee kanten. De schoorsteen van onze machinekamer valt in elkaar, en het vuur tast het gebouw aan. Het electrisch licht gaat uit een verstikkende walm vult alle ruimten. 15 AugOm 6 uur 's morgens storten de gewelven in, waarin onze kanonnen opgesteld zijn. De pantser- dekken zijn gebroken; van een onzer mannen is een hand afgerukt, twee andere zijn zwaar gewond. Ver- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de 8e uit- keerlng (loopende over het ttydvak van O October tot en met 15 October) zal plaats hebben ten Stadhulze op ZATERDAG 17 DC- TOB£R a. s. voor zooveel de LAIDWBBR betreft van 10-11 nnr en voor zooveel de MILITIE aangaat van 11—13 uur. Alkmaar, 15 October 1014. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. dere weerstand schijnt nutteloos. Drie witte vlaggen worden geheschen. Wij geven ons over, en als we bui ten komen, kunnen we waarnemen, dat ons fort nog slechts een puinhoop is." DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. Een Duitsch legerbericht meldt: Rijssel is door ons bezet Hier werden 4500 gevan gen gemaakt. De stedelijke overheid had Rijssel tot open stad verklaard. Desniettegenstaande schoof de vijand bij een omvattingspoging van Duitsche troepen daarheen met de opdracht zich te handhaven tot het omvattingskorps zou zijn aangekomen. Aangezien dit niet kwam, was hiervan het natuurlijk gevolg, dat de doelloos verdedigde stad bij de innpming door onze troepen werd beschadigd. Van het front valt niets nieuws te melden. Geconstateerd is, dat dicht bij de kathedraal van Reims weer zware Fransche batterijen zijn opgesteld. Verder werden lichtsignalen van een der torens van de kathedraal opgemerkt. Natuurlijk zullen al onze troepen bij dergelijke maatregelen van den vijand op treden zonder de kathedraal te sparen. De Franschen dragen dus zoowel thans als vroeger zelf de schuld als het kerkgebouw verder het offer van den oorlog wordt. DE STRIJD AAN DE OOST-PRUISISCHE GRENS. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt: De Russen zijn in het gevecht bij Schirwindt terug geworpen met een verlies van 3000 gevangenen, 26 stukken geschut 12 mitrailleurs. Lyck is weder in onze handenBialla van vijand ge zuiverd. Bij het terugwerpen van de Russischen voorhoede op Warschau werden 8000 man gevangen genomen en 25 kanonnen veroverd. DE VERNIELDE KRUISERS IN DE OOSTZEE. De mededeeling van het officieele Petersburgsche Telegraafbureau, volgens welke bij de vernietiging van de Russische kruiser „Pallada" twee Duitsche onderzeebooten werden in den grond geboord, is, naar het Berlijnsche Wolfi-bureau meldt, in ieder op zicht onjuist. DE STRIJD IN GALICIë. De Oostenrijksche generale staf deelt mede: In de linie. StarySamborMedyka werden ver sterkte stellingen van den vijand door onze troepen aangevallen. Deze gevechten nemen in uitbreiding toe. In de Karpathen hebben wij Toronya na een strijd van vier dagen genomen. Wij vervolgen den vijand naar Wyskow. Kleinere gevechten, die ons succes brachten, hadden plaats met de terugtrekkende vijan delijke afdeelingen ook in het Visso-dal. ONTRUIMING VAN TSINGTAU DOOR DE NEUTRALEN. Uit Tokio wordt uit gezaghebbende bron medege deeld: _De Duitsche commandant van Tsingtau nam het voorstel van den Keizer van Japan aan, om de stad te doen ontruimen door de neutralen, om verlies van menschen levens tegen te gaan. De ontruiming zal geschieden over de spoorweglijn van Sjantoeng. DE KONINGIN VAN BELGIë. De „Evening Standard" weet uit zeer betrouwbare bron mede te deelen, dat de koningin van België niet naar Engeland gegaan is, maar nog in België verblijf houdt. Tijdens de reis van koning Albert, verleden week, in het Noorden van België, is de koningin geregeld aan de zijde van haar gemaal gebleven, zeer waar schijnlijk zal zij dus in België blijven vertoeven, zoo lang de koning bij zijn leger blijft DE OOGST. Volgens de ramingen van deskundigen is de oogst dit jaar van wintertarwe, winterrogge en haver nog in geen voorgaand jaar overtroffen. Aan wintertarwe werd dit jaar 2.182.000 ton geoogst, aan winterrogge 8.401.000 ton, aan haver 5.949.000 ton, aan zomer- gerst 1.705.000 ton, aan wintergerst 70.000 ton, zo- mertarwe 360.000 ton, zomerrogge 64.000 ton. De aardappeloogst is minder goed uitgevallen. Geoogst werd 32.63 ton, tegen 39.22 ton in 1913. SPANNING TUSSCHEN TURKIJE EN RUSLAND? Volgens berichten in Weensche en Duiische bladen neemt de spanning tusschen Rusland en Turkije meer en meer toe. In Konstantinopel voelt men zich erover bezwaard dat Rusland tegenover Turkije een uiterst beleedigende taal voert. y ALKMAARSCH ODRANT. m H O a O O O O O O O o O O O O O O O O O O O i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1