Koning zij xi DUITSCHLAND. NEDERLAND. FEUILLETON. VARIA. Telegrammen van heden. Duitschland-Rusland. Duitschland en de verbondenen. In België. Nederland. eenige nota's, op dit onderwerp betrekking hebbende, te Brussel bestaan. Het verdient opmerking, dat de vermelde datum, n.l. 1006, het jaar was, volgende op dat waarin Duitschland, evenals in 1911, een dreigen de houding had aangenomen tegenover Frankrijk met betrekking tot Marokko en met het oog op het aanwe zig gevaar voor een aanval op Frankrijk door België was het natuurlijk dat over mogelijke gebeurtenissen van gedachten werd gewisseld. De onmogelijkheid, dat België partij zou zijn geweest in eenige overeen komst van den aangegeven aard of in eenig plan tot schending der Belgische neutraliteit wordt duidelijk aangetoond door de herhaalde verklaringen door haar reeds vor vele jaren afgelegd, dat zij tot het uiterste elke schending van haar onzijdigheid zou weerstaan, van welke zijde of in welken vorm zulk een schending ook mocht geschieden. Het verdient aandacht, dat deze beschuldigingen van aanvalsplannen van de zijde van andere mogendheden door Duitschland gedaan worden, dat sinds 1906 een reusachtig netwerk van strategische spoorwegen heeft tot stand gebracht, van den Rijn naar de Belgische grens leidende door woes te, schaars bevolkte streken, en met voordacht aange legd om den onverwachten aanval op België mogelijk 'te maken, welke voor twee maanden werd uitgevoerd DE „MBRET". Prins Wilhelm von Wied, de vroegere „Mbret" van Albanië, is als majoor h la suite bij den generalen staf geplaatst en naar het front vertrokken. HET GEMEENTEBESTUUR IN DEN STRIJD. In de Lübecksche gemeente Hollenbeck is het ge- heele gemeentebestuur (burgemeester en raadsleden) door hun militaire plichten weggeroepen. Een oude, vroegere burgemeester is nu als zoodanig benoemd. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN TERUG? De N. Rott. Ct. gaat de berichten over den toestand in Antwerpen na, wijst op de verklaring van dr. Franck, den voorzitter der internationale commissie te Antwerpen, volgens wien men goed doet terug te keeren naar Antwerpen, en die van een tweetal Ant- werpsche advocaten, waarmee het blad een onderhoud had. Het blad schrijft dan Begrijpen wij alles wel, dan is tegen dejj.. terugkeer van de groote massa bewoners van andere plaatsen dan Antwerpen op het oogenblik geen enkel bezwaar, hoe gering ook. De beide bovengenoemde Antwerp- sche advocaten bevestigden ons dit ook. Volgens schatting bevinden zich ongeveer een anderhalf mil- lioen Belgen in ons vaderland. Zezer de helft daarvan is van buiten Antwerpen afkomstig. Of voor hun hun vlucht naar ons land andere reden was, dan dat eene algemeene paniek de door den oorlog zoo geteis terde bevolking had aangegrepen, laten wij in het midden. Doch dit lijkt ons zeker, dat voor langer ver toef van dezen in ons land thans geen reden hoege naamd meer bestaat. Wij ontveinzen ons de moeilijkheden, welke nog te overwinnen zullen zijn, eer de her- en derwaarts door ons land verstrooide bevolking weer goed en wel in haar eigen woning verblijf en rust zal hebben gevon den, geenszins, doch wij twijfelen niet, of bij den geest van medewerking en hulpvaardigheid, die zich onder de burgerij van ons land heeft vertoond, zullen de moeilijkheden kunnen worden overwonnen, indien wij zeiven thans maar in de gedachte houden, dat, zooals nu, na de uiteenzettingen van dr. Franck, de zaken staan, aan de Belgen geen beter dienst kan worden bewezen, dan door hun terugkeer te bevorde ren. Het „N. v. d. D." wijst er op, dat vele menschen niet terug willen, zoolang de Duitschers baas zijn. Ze willen niet werken voor den Duitscher, ze vertrouwen hem niet Hetblad meent, dat de regeering vooral niet te streng mag optreden. De regeering onderhandelt herhaaldelijk met de Duitsche regeering, maar de vraag is geoorloofd: Waarom onderhandelt onze regeering niet óók met de Fransche en Engelsche. Indien ons volk dan zelf te zeer benauwd wordt om deze honderdduizenden, die niet terug willen, te blijven voeden, kunnen dan de bondgenooten, althans medestanders der Belgen zich niet over die ongeluk- kigen ontfermen? Het blad wijst dan op de gisteren door ons vermel de uiting van de Daily Chronicle", welke de beste weg acht voor de Belgen, dat ze in Nederland blijven op kosten van Engeland, indien dit aldus kon worden geschikt. Mocht deze oplossing in de praktijk onuitvoerbaar blijken, of acht onze regeering zich te trotsch om „een herbergiersrekening in te dienen bij het Engelsche gouvernement, dan, aldus het „Nws.", moet er toch iets anders op gevonden worden dan terugzending der Belgen tegen hun zin. Bij een zorgvuldige verdee- ling over het geheele land kunnen de ves millioen Nederlanders nog wel 'n paar honderdduizend men schen te gast houden voor een poos. Komaan, het moet maar, als 't niet anders tón. door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 28) o Clara bleef een heelen tijd peinzend voor zich uit staren. Toen zij weer sprak, was het met de zachte, langzame stem van een vrouw, die iets van haar diepsten innerlijken droom laat zien, aarzelend, bijna bevend, zei ze: „Ieder van ons draagt in zich het beeld van de ge- luksstad, de stad der liefde, die wij voor de menschen willen bouwen. Dat is een lichtend visioen, een onuit- wischbaar beeld, waarnaar onze blik zich altijd richt. Wanneer de tegenwoordige maatschappij ons wanho pig heeft gemaakt bij het zien van haar afschuwelijk heden, keeren wij terug naar het beeld in onzen geest en dan zien wij eendracht, vrede, schoonheid en ge rechtigheid. En wij zijn geen krankzinnigen of dwe pers; de poëzie van onze opvattingen is gegrond op een wetenschapwij berekenen en maken statistieken, alles is van den practischen kant bekeken. Het werk, de productie, het verbruik, alles hebben wij gelijk ver deeld onder de menschen. Wij zijn niet verfoeilijk, Sire, wij hebben ons aan de menschheid gegeven om haar te helpen den afstand gauwer af te leggen, wr dringen haar naar het geluk toe, naar gelijkheid, naar liefde. De tijd nadert, waarin de schandelijke, onrecht vaardige verdeeling van rijken en armen niet meer zal bestaan, waarin een broederlijke gelijkheid allen haat zal doen verdwijnen. Wij kennen maar één maatschap pelijk beginselIeder geeft naar zijn krachten, ieder krijgt naar zijn behoeften." Zij zweegzij was zichtbaar aangedaanzij ver wachtte, dat de Vorst toornig zou uitvallen, maar hij antwoordde niet. Hij glimlachte bijna onmerkbaar, maar zonder ironie. Een paar maal streek hij lang- Lee» eens na, wat (in Arme Viaschro) de Genestet dichtte, Hugo navolgend: Ha, duivelsch, peinsde Huib, Vijf en nog twee da's zeven! Hoe moet, hoe zal dat gaan? Wij hadden 't toch a leven Niet breed 't Ga zooals 't kan Dat is mijn zaak niet. Dat moet Hij daarboven we ten Gij herinnert u, lezer, hoe Geerte dan naar 't bed vliegt en juicht„Ze zijn er al Wel, die Belgische vluchtelingen zijn er ook al. Durven ze nog niet weg, laat ze dan nog een poos blijven. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De centrale regeeringscommissie tot behartiging van de belangen der vluchtelingen deelt mede, dat zij er reeds in geslaagd is, verschillende Belgische fami lies tot elkaar te brengen. De vluchtelingen worden allen op kaartsysteem ingeschreven, bij welken om vangrijke arbeid het secretariaat belangloos wordt ge holpen door een staf van 60 personen, onder wie vele dames en bovendien vele heeren van het Haagsche vrijwilligerskorps. Nog lang niet alle vragen zijn beantwoord; deze beloopen ongeveer 500 per dag, doch zoodra alle ge meenten de politielijsten zullen hebben ingezonden, hoopt het secretariaat de vragen te kunnen beantwoor den. Het secretariaat is gevestigd Lange Voorhout 45, den Haag. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de zwaarste nood voorbij. Het is nog wel geen algeheele terugtocht, maar toch keerden gisteren enkele duizenden met paarden en karren naar hun geboorteland terug. ENGELSCHE GIFTEN VOOR DE VLUCHTELINGEN. De mailboot heeft Dinsdag te Vlissingen levens middelen van de Engelsche regeering aangebracht voor de vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De te Londen gevestigde directie eener verzeke ringsmaatschappij heeft, meldt het Handelsblad, aan haar vertegenwoordiger voor ons land te Amsterdam geseind, dat een bedrag van 100 pond 1200) be schikbaar moest worden gesteld ter leniging van den nood der in ons land vertoevende Belgische vluchte lingen. KON. NAT. STEUNCOMITé. Bij het Kon. Nat. Steuncomité is tot dusver ingeko men 550,422,32y2. Onze gezant te Bordeaux heeft in een ingezonden stuk in „L'Illustration" er op gewezen, dat geen Duit sche troepen door Zuid-Limburg zijn getrokken, zoo als op een kaartje in genoemd blad was aangegeven. Paul Lepage, een tijdelijk te Rotterdam verblij vend Antwerpsche tooneelkunstenaar, is, meldt de N. Rott. Crt., voornemens thans in ons land toevend Belgische musici bijeen te roepen, ten einde gezamen lijk een aantal concerten te kunnen geven, waarvan de opbrengst uitsluitend zal worden aangewend tot het lenigen van de werkloosheid in Nederland. Zestig Belgische lanciers, onder wie één gewon de officier, werden gisteren te Aardenburg geïnter neerd. De gepensionneerde generaal-majoor Kleijnhens is ontslagen als regeeringscommissaris van 't vlucht oord te Veenhuizen, op grond, dat hij bezwaar maak te zich te gedragen naar de bevelen van de regeering in zake het onderbrengen van de Belgische vluchtelin gen, die naar Veenhuizen werden gedirigeerd. Te Udenhout (N.-B.) is de stukrijder W. v. V. onder een kar geraakt, met het gevolg, dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Te Haarlem is een 5-jarig jongentje, beboorende tot de Belgische vluchtelingen, overleden. In Harderwijk mag geen beschuit meer worden gebakken. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE RIJKSMIDDELEN. Met belangtselling zal men schrijft de N. Crt. ver nemen, datde opbrengst van 's Rijks middelen in de afgeloopen maand September betrekkelijk gunstig kan heeten. Natuurlijk werd er minder ontvangen dan ver- - leden jaar September, en wel 1,962,134.64 H. Doch waar de Augustusmaand met die van verleden jaar een nadeelig verschil opleverde van 3,274,075.90, kan de opbrengst van September niet zoo zeer tegen vallen, vooral waneer daarbij in aanmerking wordt genomen, dat de successierechten ongeveer 4 ton min der in de schatkist brachten dan in September 1913. Totaal weid ontvangen 12,728,096. 48, tegen 14,690,231.12 H in September van het vorig jaar. Waren er de vorige maand slechts drei bronnen van inkomst, die, bij het vorig jaar vergeleken, waren geste gen, in September zijn op de lijst een achttal posten aan te wijzen, die tot hooger bedrag zijn gekomen dan het vorig jaar. Het zijn de grondbelasting met een hooger bedrag ?aam met de smalle hand over het voorhoofd; Clara zweeg al een paar minuten, maar nog steeds scheen hij met de oogen gesloten naar haar te luisteren. Plotseling antwoordde hij met groote kalmte, zoo als iemand, die van heel ver terugkomt: „De maatschappij is niet een kunstmatig organis me, dat gevormd is door het genie van een of anderen wijsgeer: zij is de noodzakelijke resultante van milli- oenen betrekkelijkheden. De maatschappij is een le vend lichaam, gij, hersenschimmigen, wilt er een au tomaat van maken." „Die hersenschimmigen zijn bereid hun leven te ge ven voor hun hersenschim." „Een gewoon burger mag u beoordeelen naar uw edelmoedigheid, maar hij, wiens werk gij ondermijnen wilt en die de bewaker is van het heele organisme van den staat, moet recht op uw waandenkbeelden afgaan. Nu dan, ik verklaar het u hier: Heinsius is een valsch profeet; de kleine Conrad een dichter, wiens hoofd op hol is, en Kosor een dweper." Clara sprong op. „Kosor heeft een degelijk verstand, Sire; hij is bo vendien een groot scheikundige." „Neen, neen, juffrouw Hersbergzegt u maar ge rust een groot alchimist. De geest die geregeld over leggend en werkelijk wetenschappelijk te werk gaat, is de uwe .Kosor zoekt nog den steen der wijzen!" Clara zei fier, maar heel zacht „Ik ben met hem verloofd,Ik zal eenmaal zijn vrouw zijn." De koning zei alleen maar: Hoe goed hij ook op de hoogte was, deze bijzonder heid wist hij blijkbaar niet, want zijn verbazing was duidelijk zichtbaar. Hij vroeg, op wanneer hun huwe lijk bepaald was; maar zij antwoordde even vaag, als dit punt in haar gedachten vaststond. Later zij wist 't nog niet Toen stond Wolfram op en terugkomend op het doel van de audiëntie, vroeg hij Clara met een zekere bit terheid, maar zeer beslist om niet meer op dit onder werp terug te komen. van 179,000, de bedrijfsbelasting met 134,000, de vermogensbelasting met 218,000, het recht op de mijnen met 9000, de suikeraccijns met 19,000, de zoutacrijns met 10,000, de rijkstelegraaf met ƒ213,000 en de jacht- en vischacten met 16,000. Achteruitgegaau zijn de volgende middelen: de per- soneele belasting met 67,000, de invoerrechten met J 722,000, de wijnaccijns met 51,000, het gedistil leerd met 128,000, de bier-accijns met 13,000, en die op het geslacht met 52,000, de belasting op gou den en zilveren werken met 38,000, de zegelrechten met 242,000, de registratierechten met 351,000, de hypotheekrechten met 21,000, de successierechten met J 440,000, de domeinen met 4000, de posterijen met 395,000, de Staatsloterij met 7000 en de loodsgelden met 223,000. De vermindering bij dit laatste middel is relatief het grootst, natuurlijk een gevolg van de stremming van het scheepvaartverkeer. Over de eerste negen maanden van dit jaar werd ontvangen 141,350,997,35°, tegen 142,192,615,21° in gelijk tijdperk van 1913. Konden we de vorige maand nog op een hoewel ge ring accrès wijzen over het afgeloopen jaargedeelte, deze toeneming van l,120,516,78y2 is thans geheei verdwenen en veranderd in een mindere ontvangst van 841,617,86. POLITIEKE REIS VAN Mr. TROELSTRA. Gisteravond ging Mr. P. J. Troelstra in opdracht van het partijbestuur der S. D. A. P. naar Berlijn, om daar met verschillende leiders der Duitsche soc. dem. partij besprekingen te voeren over den oorlog. Daar na zal de heer Troelstra zich naar Stockholm begeven waar de volgende week het congres der Zweedsche soc. dem. partij wordt gehouden en waar, in verband met den uitslag der Zweedsche Rijksdagverkiezingen, het deelnemen aan een te vormen kabinet een punt van ernstige bespreking zal uitmaken. Van daar zal de heer Troelstra naar Bern vertrek ken om er het Congres der Zwitsersche partij bij te wonen, waar de oorlog en de politieke toestand na den oorlog een onderwerp van discussie zullen vor men. De heer Troelstra zal, naar verder vernomen wordt, zijn verblijf te Berlijn, Stockholm en Bern be nutten om jogingen te doen het Int. Soc. Bureac, dat nu niet meer functioneert, van Brussel naar Holland te verplaatsen. In verband hiermede ligt het in het voornemen van den heer Troelstra ook naar Engeland te gaan teneinde het gevoelen van de Engelsche soci aal-democraten over deze laatste aangelegenheid te vernemen. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisteren is in het Koloniehuis „Zwartendijk" al hier den Belgischen vluchtelingen een aangenamen middag en avond verschaft. De familie Boesnach, uit Amsterdam, heeft de aanwezigen vermaakt met goo cheltoeren, liedjes enz., terwijl een Antwerpsch violist nog een mooi vioolnummer ten gehoore bracht, dat, evenals de andere nummers, veel bijval vond. Deze afleiding werd dan ook stellig zeer op prijs gesteld door de vluchtelingen. KORTE BERICHTEN. De heer A. Spruijt, hoofdbrievenbesteller, die als brievenbesteller actes M. O. Staatsinrichting en Staat huishoudkunde haalde, is bevorderd tot adjunct-com mies bij het hoofdbureau der P. en T. De rechtbank te Breda veroordeelde den 21-Jari gen landbouwersknecht te Wouw, wegens moord, tot 10 jaar gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. GOEBEN EN BRESLAU IN DE ZWARTE ZEE. LONDEN, 16 Oct. Uit Rome wordt aan de „Daily Telegrph" geseind dat volgens telegram men uit Doejares en Weenen in de Zwarte Zee een gevecht plaats gehad heeft tusschen een Rus sisch eskader en de „Goeben" en de „Breslau" die de Duitsche vlag geheschen hadden. In diplo matieke kringen werd aan dit gevecht geloof ge hecht. AAN HET OOSTENRIJKSCH- RUSSISCHE FRONT. PETROORAD, 16 Oct. (Officieel). De gene rale staf deelt mede, dat de toestand aan het Oost-Pruisische front, aan den midden-Weichsel en de San onveranderd is. Ten zuiden van Prze- mysl heeft een Russische colonne de Oostenrijkers verslagen en zeven officieren en 500 soldaten ge vangen genomen, terwijl eenige machinegeweren werden buitgemaakt. KEIZER WILHELM NAAR HET OOSTELIJK FRONT? LONDEN, 16 Oct. De „Times" verneemt uit Petrograd, dat te Czenstochau, aan het oostelijk front, voorbereidingen zouden worden getroffen voor de ontvangst van Keizer Wilhelm. Vele „De bevolking van het platteland," zei hij, „heeft in de laatste verkiezingen getoond vertrouwen te hebben in mijn bestuur. Ik luister niet alleen naar Oldsbuig en naar de bevolking van de voorstad, maar aan de kern van de massa van het volk, die vertrouwt op haar koning. Hij zal haar niet in den steek laten." Bij de deur stak hij Clara de hand toe; zij scheen bedroefd. „Maar weet wel." zei hij, „dat in mijn weigering geen onwelwillendheid jegens uw persoon gelegen is." Zij maakte een droevig gebaar en ging de deur uit. II. De dagen waren voorbij gegaan en de audiëntie bi; den koning had bij Clara een pijnlijken, verwarrenden indruk achtergelaten. Zij voelde zich vernederd, dat zij Wolfram niet had kunnen overtuigen, dat zij hem de sterkste argumenten had gegund en verweet zich, dat zij op andere oogenblikken hem had ontstemd door al te vrijmoedig te spreken. Zij was onrustig en benieuwd om te weten, wat zijn oordeel over haar was. Zij was er zeker van, dat zij tijdens dit vluchtige on derhoud, niet had beantwoord aan de goede ver wachtingen, die hij te voren van haar had gehad. Zij trachtte dit zelfs op een handige manier van de aarts hertogin te weten te komen. Maar de koning had niets laten doorschemeren van dit onderhoud. En bo vendien scheen Hare Hoogheid op dit oogenblik met haar vader op gespannen voet te staan. Prins Géo had zeker voorslagen gedaan, die de koning geweigerd had. Hoe het ook zij, de koningin, die heimelijk de ge dachte aan dit huwelijk uit liefde koesterde en al haar invloed aanwendde ten gunste ervan, had den prins, die een goed beeldhouwer was, toestemming gegeven, om te beginnen aan een borstbeeld van Wanda. De geheime zijde van 't geval ging door voor de bedoe ling om den koning 'n verrassing te bereiden. Me vrouw de Bénouville was eerst alleen in vertrouwen genomen. Toen werd Clara, in haar hoedanigheid van „beste vriendin" ook ingewijd in 't geheim. En toen er Duitsche generaals begeven zich naar deze plaats waar een belangrijke militaire gebeurtenis wordt verwacht DE STRIJD IN NOORD-FRAKRIJK. PARIJS, 16 Oct. (Officieel). Gisteravond 11 u. Op verschillende punten van het front op den linkervleugel ten noorden van Lye zijn door de Franschen vorderingen gemaakt. Zij hebben daar Estaires genomen. Op het centrum ten noorden van Reims zijn we meer dan 2 K.M. vooruitgeko men. Voorts hebben wij voordeden behaald op de Maashoogten en in Woevre ten zuiden van St. Mihiel en Marchiville. TEGENSPRAAK. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. De Fransche lega tie spreekt tegen dat er voor Reims twee Fran sche batterijen zijn ontdekt en lichtseinen van den toren van den kathedraal kunnen zijn opge merkt en beweert dat de aankondiging der Duit schers, dat z ijonder deze omstandigheden de kerk niet meer zullen sparen, slechts een bedrei ging is, of een verontschuldiging bij voorbaat voor een nieuwen projectielenregen in den om trek van den kathedraal. DE OORLOGSSCHATTING VAN ANT WERPEN. AMSTERDAM, 16 Oct. In een te Tilburg ge houden vergadering van Belgische vluchtelingen deed de heer Langor, gemeenteraadslid van Ant werpen, eenige mededeelingen omtrent den huidi- gen toestand in de Scheldestad. Oogenblikkelijk bevinden zich in Antwerpen 17.000 marine-soldaten en 200 officieren, onder het commando van een admiraal. De eischen der Duitschers zijn de volgende: 15.000 K.G. aardappelen daags, 2000 flesschen wijn, brood voor het gansche garnizoen, 85.000 sigaren, 8500 K.G. vleesch, de betaling der soldij der soldaten en oversten, welke op fr. 50.000 daags ia geschat. EEN ONDERHOUD MET MINISTER TREUB. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Op de desbetreffen de vragen deelde minister Treub aan het corres pondentiebureau Belinfante en Vaz Dias mede, dat de meening, als zou de uitvoer van lijnolie zijn verboden, berust op een misverstand; dat geen aanleiding bestaat wijziging te brengen in de getroffen regeling inzake suiker en dat ver moedelijk binnenkort het verbod aan meelfabri kanten om bloem te malen van regeeringstarwe zal kupnen worden opgeheven. UITVOERVERBOD VAN AARDAPPELEN. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Hedenavond ver schijnt in de N. Crt. het uitvoerverbod van aar dappelen naar aanleiding van den onrustbarend grooten uitvoer van dit artikel. Een regeling zal worden getroffen om de noodige hoeveelheden voor binnenlandsch gebruik hier te houden, ter wijl de rest mag worden uitgevoerd. Ook ten aanzien van boter, kaas en varkens- vleesch zal iets dergelijks geschieden. NEDERLANDS POSITIE. LONDEN, 16 Oct. De „Times" bevat een hoofdartikel over de wettelijke positie van de Schelde, waarin de rechtsgeschiedenis wordt na gegaan. Het congres van Weenen bepaalde dat iedere Staat eigenaar was van dat deel der rivier die door zijn grondgebied stroomt, en dat zoo die Staat neutraal was, zij aan oorlogvoerenden niet kon toestaan oorlogsschepen daar te laten varen. Hierdoor was Duitschland voor het dilemma ge plaatst de Schelde niet te gebruiken of de neutra liteit van Nederland te schenden. DE GEÏNTERNEERDEN, 's GRAVENHAGE, 16 Oct Te bevoegder plaatse vernemen wij, dat er interneeringsdepots zijn of worden opgericht te Assen, Kampen, Zwolle, Harderwijk, Amersfoort en Loosduinen voor geïnterneerde Belgische soldaten en te Groningen en Leeuwarden voor Engelsche ge ïnterneerden soldaten. Het aantal geïnterneerden bedraagt totaal ongeveer 30000. Tijdens en na het belegeren van Antwerpen zijn geen Fransche of Duitsche soldaten geïnterneerd. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Het overleg van onze regeering met het Duitsche opperbestuur heeft tot resultaat gehad, dat alle vluchtelingen kunnen terugkeeren, niet alleen in Antwerpen en naaste omgeving, maar naar geheel België. De burgemeesters zullen worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk opgaaf te doen van de perso nen, die naar België willen terugkeeren, opdat deze weder van regeeringswege daarheen zullen kunnen worden vervoerd. Dienstplichtige mannen zullen echter krijgsgevangen worden gemaakt. De vluchtelingen in de 9 aken voor Dordrecht kunnen reeds thans terug. Vanwege den Commissaris der Koningin in Zeeland zullen reeds morgen eenige duizenden worden teruggezonden. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Het vervoer van Belgische vluchtelingen naar het noorden is thans gestaakt. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Ook de met het oog op eventueele epidemieón naar het zuiden gezonden barakken dienen thans tot het onder brengen van zieken. De Centrale Gezondheids raad zal zorgen voor nieuwe barakken voor mo gelijke epidemieën. eenige gelijkenis te zien was, werd zij uitgenoodigd om in de muziekzaal van Wanda te komen, die de kunste naar tot atelier had gekozen wegens het zachte, ge- heimzinnige licht. „O!" (Wordt vervolud.i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2