Sill Van liet oostelijk oorlogsterreln. Pi J ffl Wi BELGIE. ENGELAND. Andere Mogendheden. VARIA. NEDERLAND. YARIA. Telegrammen van heden. d;j.ivfj f 'Vi it I HET LAATSTE VERBET IN BELGIë. Het laatste verzet in Noord-België is gebroken met de overgave van generaal De Schepper en zijn getrou wen aan de Nederlandsche grenswacht. De correspondent van het „N. v. d. D." te Eindho ven seint: Hedenmiddag heb ik mij naar Achel begeven en beu ooggetuige geweest van de beschieting der Kluis. Drie Duitsche kanonnen waren opgesteld nabij het station. Nadat de onderhandelingen met generaal De Schep per op niets waren uitgeloopen, hadden de Duitschers hedenmorgen een geweervuur op het Klooster ge opend, doch zonder resultaat. Vervolgens gebruikten zij de kanonnen. De Belgi sche sergeant, die aan den schouder is gewond, is naar het hospitaal te Valkenswaard gevoerd. De Duit sche artillerie arriveerde hedenmiddag met een aantal wielrijders, te zamen ongeveer 1000 man. Het klooster werd omsingeld, de Belgen hadden zich verschanst. Een gepantserde auto stond gereed om de grens over te komen. De Belgen beantwoordden het geweer- en geschut vuur der Duitschers met een mitrailleur. De kleine to ren der Kluis werd geraakt en stortte ineen. Daarna liet de generaal zich met 250 man door de Nederland sche grenswacht bij Valkenswaard interneeren. De Belgen worden onder Hollandsche bewaking naar Valkenswaard gebracht en gaan naar Gaasterland. De generaal en de officieren zijn te Eindhoven. De paters van het klooster zijn eveneens naar Holland gevlucht. Ook zijn weer Duitschers verschenen te Extel, Lom mei, St. Hubert en Hamont. In Extel hebben zij 28 huizen afgebrand en 95 stuks vee meegenomen. DE BELGISCHE REGEERINGSZETEL. De correspondent te Antwerpen van het „Berliner Tageblatt" zegt van goed ingelichte zijde te hebben vernomen,: Onder de tegenwoordige omstandigheden is Belgio nog slechts een aardrijkskundig begrip. Doch Enge land heeft er voor gezorgd, dat België staatsrechter lijk nog invloed uitoefenen kan. Engeland moet voor België een nieuw gebied hebben gegeven en de Belgi sche regeering het eiland Guemsy voor den duur van den oorlog hebben afgestaan. Op dit eiland zou op het oogenblik de Belgische regeering verblijf houden. De koning zelf moet naar Londen gevlucht zijn. STEUN AAN DE BELGEN. In Canada is men zeer begaan met het treurig lot van België en overal in het land worden commissies gevormd om de Belgen te hulp te komen. De „Women's Canadian Club" te Ottawa heeft reeds balen vol lkeederen voor de noodlijdenden afge zonden en tevens een som gelds voor hen bijeenge bracht. De regeering van de Dominion heeft 125.000 be schikbaar gesteld en de provincie Quebec eveneens, de provincie Alberta heeft 5000 zakken meel gegeven, Nieuw-Schotland rust een reddingsschip uit en ande re provincies zullen dit voorbeeld volgen. Het Huis van Vertegenwoordigers van Australië heeft een gift van 1,200,000 voor de Belgen toege- staan. WEER EEN COURANT IN ANTWERPEN. Met ingang van heden zal, zoo verneemt de N. Rott Ct te Antwerpen een blad verschijnen onder den titel „Antwerpsche Tijdingen". Het gemeentebestuur en de Duitsche Kommandantur hebben er het toezicht over. Alle Duitsche, Fransche, Engelsche, Nederlandsche en andere berichten zullen er in opgenomen worden, zonder eenige censuur. De redactie staat onder de lei- ding van het gemeenteraadslid mr. Karei Weyler. EEN SYMPATHIEBETUIGING AAN BELGIë. In het park van Wimbledon bij Londen was Zater dag een menigte van duizenden personen saamge- stroomd om de Belgische vlag te begroeten en op die wijze innige sympathie te betuigen aan het Belgische volk. Toen de vlag werd geheschen, waarop de laatste stralen van de ondergaande zon vielen, staken trom petters, gekleed in ouderwetsche uniformen, hun trom petten en bliezen een fanfare. De duizenden aanwezi gen zwaaiden met Belgische vlaggetjes. De muziek viel in en een koor van vijftienhonderd scholieren zong het Belgische volkslied. Daarop verschenen Chaptin, leider van de conserva tieve partij en O'Conner, leider van de Iersche nati onalisten, voor het eerst te zamen op hetzelfde plat form en huldigden het Belgisch© volk. Ten slotte leg den alle aanwezigen met opgeheven hand den volgen den eed af: -i Het moge kosten aan goed en bloed wat het wilwij zullen het zwaard niet opsteken, voordat België be vrijd is, het Belgische volk genoegdoening is gegeven en een verdrag niet meer een stuk scheurpapier is, doch een krachtig bewapende vesting beteekent, waar achter duizenden Engelschen gereed staan ter verde diging tot den dood. DE DUITSCHERS IN ENGELAND. Ernstige anti-Duitsche woelingen hebben Zaterdag- avond te Deptford, een voorstaa van Londen, plaats gehad. De door Duitschers gehouden winkels werden geplunderd; een werd zelfs in brand gestoken. De politie deed Zaterdag een inval in het Weensche koffiehuis in de New-Oxford Street en nam daar onge veer twintig kellners in hechtenis. Een menigte volks vernielde een aantal winkels van Duitschers in de High Street. Eerst nadat de politie versterkt was, slaagde zij er in de orde te herstellen. PORTUGAL. MOBILISATIE IN PORTUOAL. Te Genève is uit Lissabon het bericht ontvangen, dat de Portugeesche minister-president na afloop van een ministerraad een conferentie heeft gehad met de leiders der partijen, wien hij mededeelde, dat de alge- meene mobilisatie ten spoedigste te wachten was. In het tegenwoordige kabinet zullen de leiders van de verschillende groepen worden opgenomen, w.j.- door het ministerie wordt uitgebreid tot een kabinet van nationale verdediging. DOKTOREN, DIE GEEN DOKTOREN WAREN Volgens verhaal is de Daily Telegraph hadden de Franschen buiten, Amiens een Duitsch Roode Kruis convooi genomen. Het trok de aandacht dat de con- vooi-voorraden uitsluitend uit wapenen, echter niet uit medische artikelen en verbandstoifen bestonden. Niet temin werden de EHiitsche doktoren door hun fran sche confraters uitstekend behandeld, ook werd hun toegezegd, dat zij tegen gevangen Fransche Koode Kruis-doktoren zouden worden uitgewisseld. Een ge zellig diner vereenigde 's middags gastheeren en ge vangenen, Aan tafel kwam men ook over de behande ling van wonden te spreken. Het viel op dat verschei den Duitsche doktoren aan het gesprek niet deelnamen Dit wekte argwaan; en nu werd aan allen op hun beurt een examentje in de algemeene wondbehande- lingsleer afgenomen. Het bleek dat er van de 48 Koo de Kruisdoktoren 37 bonafide geneesheeren en kwasi-dotoren waren. Deze laatste werden wegens het misbruik maken van het Roode Kruis-teeken gefu- sileerd. KORTE BERICHTEN. De heer Wilhelm von Mallinckrodt verzoekt aan „de Maasbode" tegentespreken, dat hij met de Duitsche troepen Antwerpen is binnengetrok ken. Van het uitbreken van den oorlog af is hij niet meer in België geweest. Een nieuw zoeklicht van 500 millioen kaarsen, het werk van een Duitschen uitvinder Heinrich Beek, zal op de werf te Brooklyn (Amerika) beproefd wor den. Daar het licht zijn stralen kan uitzenden over een afstand van vele mijlen, zal het den nacht in dag kunnen veranderen. ONZE LANDSVERDEDIGING. Het Hbld. schrijft: Word er in deze tijden nog iets gedaan aan verster king van onze landsverdediging? Onze soldaten wor den in dezen tijd steeds geoefend, ons leger wordt thans voortdurend beter. Wordt het ook grooter en daardoor nog sterker? Ieder voelt de mogelijkheid groeien dat de oorlog nog zeer, zeer lang zal duren en zoolang de oorlog duurt, zoolang is er ook een kans voor ons land om er in betrokken te geraken. Zoo weten wij allen, dat, als de regeering wil, er mannen genoeg zijn om onze legermacht in aantal te verdubbelen. Zijn wij echter voorbereid, zijn er wa pens? Toch is het wel zeker Duitschland, waar thans mannen, die slechts zeer korten tijd geoefend zijn, in het veld trekken, bewijst het dat reeds meni ge dienst in een uitgebreide verdedigende stelling als de onze door kort geoefende troepen kan worden ver richt. Engeland maakt thans een leger. Engeland verwacht dus, dat na den tijd, noodig voor de oefening van dat leger, de oorlog nog in vollen gang kan zijn. Is het dan niet onze plicht zooveel wij kunnen ons le ger te versterken? Wie twijfelt er aan, dat de kans voor Nederland om in den oorlog betrokken te worden geringer wordt naar mate ons leger is? Wie twijfelt er b.v. aan, dat België buiten de oorlogsramp zou zijn gebleven als een goed uitgerust leger van b.v. 600.000 man er zijn of waren 1, 400,000 man tusschen de leeftijden van 20 en 50 jaar in België voor den vij and had kunnen plaatsen? Wie, die nu gevoelt en ziet wat de rampen van den oorlog zijn, zal tegenspreken dat geen offer ons groot genoeg kan zijn om met eere die ramp van ons af te wenden? En wat waar is van ons leger, is even waar voor on ze vloot Of wij pantserschepen noodig zullen hebben, zal onze volksvertegenwoordiging, na er een paar we ken over gesproken te hebben, beslissen. Maar dat Nederland zijn kust ook met onderzeebooten kan ver dedigen, kan elke straatjongen u vertellen. Het is ze ker dat het noodzakelijk is onze geheel onvoldoende onderzeevloot zoo spoedig mogelijk uit te breiden. Wij hebben vernomen dat althans één Nederlandsche wen even goed als buiten landsche werven in een paar maanden onderzeebooten kan bouwen. Indien het mogelijk is, dat de dreiging van een ster ke Nederlandsche onderzeevloot mede kan helpen om onze buren van een schending van onze neutraliteit af te houden, mag dan één dag gewacht worden met ver sterking van die vloot? DE BELGISCHE HONGERSNOOD. Het Duitsche gezantschap te 'B-Gravenhage heeft een mededeeling gedaan naar aanleiding van het com muniqué van het Belgische gezantschap te 's-Graven- liage, waarin gezegd werd, dat er in het door Diut- sche troepen bezette deel van België een hongersnood zou zijn uitgebroken. Evenals in Luik en in Brussel zou de Belgische bevolking ook in de provincies Na men, Luxemburg en Henegouwen aan de noodzake lijkste levensmiddelen gebrek hebben. In hetzelfde communiqué werd er op gewezen, dat het Duitsche legerbestuur, onder het schenden van art. 43 der I laagsche Conventie, de Belgische bevolking zou laten verhongeren, nadat zij haar van alle hulpbronnen zou hebben afgesneden. Het Duitsche gezantschap publiceert tegenover deze beweringen eenige met de Nederlandsche regeering gewisselde stukken. Hieruit blijkt, dat het gezant schap 15 Augustus een schrijven richtte aan onzen Minister van Buitenlandsche Zakes, jhr. Loudon, waarin gewezen werd op de grootste ellende, welke de oorlog en zijn verwoestingen onder de bewoners van het zuidelijk deel vas België zou meebrengen. Of schoon deze gebeurlijkheid betreurende, zal het op pergezag van het Duitsche leger niet in staat zijn om te helpen bij den tegenwoordigen stand van zaken. De Keizerlijke regeering erkent, dat van een standpunt van menschelijkheid de plicht wordt opgelegd, alles te doen wat in haar macht is om deze dreigende ellen de te voorkomen. Zij noodigt dus de Nederlandsche regeering uit, zulke maatregelen te nemen, die haar nuttig schijnen om aan de Maas levensmiddelen en mondvoorraad te verzamelen, die de Belgische bevol king kunnen voeden. Het oppergezag van het Duit sche leger is van zijn kant bereid, de spoorwegtrans portmiddelen te leveren, zoodra het meent, er over te kunnen beschikken. In een nota van 3 October Z.Exc. had tevoren doen weten dat de regeering met sympathie had ken nis genomen van de mededeeling antwoordde jhr. Loudon o.m.: „De Belgische Regeering, tot wie ik mij hieromtrent had gewend, heeft met dankbaarheid aangenomen ons voorstel om bij voorkomend geval de landelijke bevol king van de streek, gelegen tusschen de Maas en de Fransche grens, van levensmiddelen te voorzien. Echter deed zij opmerken, dat de z,org voor deze pro viandeering op Duitschland rustte. Deze opmerking is insgelijks gemaakt door Frankrijk en Groot-Brittan- nlë, die zich zelfs verzetten tegen de uitvoering van ons plan, die in hun oogen de neutraliteit der Neder landen in de waagschaal zou stellen, gegeven zijnde, dat Duitschland, zich alzoo onttrekkende aan zijn plichten, de bevolking van levensmiddelen te voor zien, voor zijn eigen legers des te aanzienlijker le vensmiddelen ter beschikking zou hebben. Onder deze omstandigheden betreurt de Regeering der Koningin het, van haar bovengenoemd oogmerk te moeten afzien." OP EEN MIJN GELOOPEN. Het stoomschip „Noordam" van de Holland— Amerika-lijn is Zaterdagmiddag op een mijn geloo- pen. Gisternacht half twee is het geassisteerd door drie sleepbooten den Nieuwen Waterweg binnengeko men. Van Falhmouth naar Rotterdam koers zettend, were het stoomschip in de Duins aangehouden door een Engelsch marine-vaartuig. Twee officieren kwamsn aan boord van de „Noordam". Zij stelden vast, dat de uitklaring in orde was, en gaven toen vergunning om door te varen. Op de vraag van kapitein Krol, welke de veiligste route naar Hoek van Holland was, teekende, schrijft de N. Rott. Crt., een der Engelsche officieren, op ver zoek van den heer Krol, op de zeekaart de Noordelijke grens van het mijnenveld aan. Hij maakte daarbij de opmerking, dat, als de „Noordam" ten Noorden van deze grens bleef, het schip veilig naar den Hoek kon varen. De gezagvoerder volgde die aanwijzing stiptehjk op, doch ongeveer 6 mijlen Noordelijk van de limiet stoomende, stiet de „Noordam" plotseling op een mijn. net schip xreeg een zeer hevigen schop; de passagiers schrikten geweldig op en dachten in de eerste oogenblikken, dat de „Noordam" er geweest was. Na de ontploffing en den schok bleek evenwel wel dra, dat, ofschoon de schade, aan bet schip toi bracht, zeer belangrijk is, liet met het ongeval bijzon- zier goed was afgeloopen. Noch een van de beman ing, noch een van de passagiers had eenig letsel be komen. Al dadelijk werd vastgesteld, dat de stoomstuurma- chine, het stuurgerei en het roed totaal vernield wa ren. Het roer hangt nu dwars achter het schip. Het duikeronderzoek rapporteerde ernstige schade onder water. De gezagvoerder liet onmiddellijk na het ongeval alle ruimen peilen. Daaruit bleek, dat al leen de achterpiek van het schip was volgeloopen; al de overige ruimen hadden geen water gemaakt. Het achterpromenade-dek is opgezet; de lieren en stutten zijn gebroken. Verder is aan het schip op ver schillende plaatsen lichte schade toegebracht. Heta voorloopige onderzoek bracht o. m. aan het licht, dat met de beide hoofdmachines kon worden ge- manouvreerd. Kapitein Krol besloot toen, de reis met afwisselend werken van de beide schroeven voort te zetten naar Hoek van Holland, waarvan de „Noor dam" bij de ontploffing ongeveer 80 mijl verwijderd was. De lading van de „Noordam" heeft hoogstwaar schijnlijk niet geleden. Het regeeringsgraan, dat het schip heeft medegebracht, is in elk geval niet bescha digd. De „Noordam", die zoo gauw mogelijk gedokt zal worden, zal ten minste twee rondreizen aan den dienst onttrokken moeten worden. GIROVERKEER VOOR RIJKSBELASTNGEN. De Minister van Financiën maakt bekend, dat van 2 November 1914 af, voor personen en lichamen, die een rekening bij de Nederlandsche Bank hebben of wier bankier, kassier, commissionnair in effecten enz. een rekening bij de Nederlandsche Bank heeft, de ge legenheid zal bestaan om, door middel van over schrijving op de rekening van 's Rijks schatkist bij die Bank, te voldoen: a. alle directe belastingen; b. ter mijnen van afloopeud krediet wegens accijnzen. EEN VERPLICHTE LEENING. Naar de „Aruh. Crt." verneemt, wordt door de Re- geenng overwogen de uitschrijving eener verplichte ieening tot een bedrag van 250 millioen. Het onaan gename van den dwang zal worden verlicht doordat de Staat een vrij hooge rente garandeert. Voor het overige zullen tot deelneming daaraan alleen de hoogstaangeslagenen worden toegelaten. Naar het „Vad." uit welingelichte bron verneemt, staat hieromtrent nog niets vast DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Zaterdag zij nuit Zuudert een 4000 vluchtelingen naar Antwerpen teruggekeerd. In Zundert, waar thans nog ruim 8000 vluchtelingen zijn, heeft zich een ge vai van diplnerithus met doodelijken afloop voorge daan üok uit Roozendaal zjjn Zaterdag een 4000 gegaan. Van de gelegenheid om gratis-biljetten van Middelburg naar Lsschen te krijgen, hadden Zater dagmorgen 12 uur nog slechts 30 personen gebruik gemaakt. Te liansweert is een groote partij Engelsch brood en chocolade voor de Belgische vluchtelingen aange komen. Drie Engelsche vrouwelijke journalisten zijn Zaterdag in Vlissingen gekomen om den toestand in Zeeland op te nemen en in Engeland hulp te vragen. In den liaag is een „gemeentelijk interueermgs depot" opgericht voor verschillende der Belgische uit gewekenen, die zich daar ter stede in toevluchtsooi den als anderszins bevinden en wier samenzijn met de andere vluchtelingen om verschillende redenen minder wenschelijk werd geoordeeld. De „Berlingske Tidende", een Kopenhaagsch blad, is met een inzameling voor de Belgische vluchtelingen in ons land begonnen. De opbrengst zal worden ge zouden aan het Nederlandsche Comité. In enkele uren kwam er 4000 kronen in. Te Zaandam is in de kliniek voor zuigelingen, ook een vondeling opgenomen van, naar schatting, drie a vier maanden oud. Het kind werd te Esschen gevon den en meegenomen. In den burgerlijken stand voor de vluchtelingen werd het kind, dat van het mannelijk geslacht is, ingeschreven onder den naa mvan Japie van Es8clien. Een lid van het Gemeentebestuur en een ingezetene van Dordrecht zijn gisteren in Antwerpen geweest en tot voikomen overeenstemming gekomen met 't stads bestuur aldaar en de Duitsche militaire overheid be treffende de terugkeer der Belgische vluchtelingen op de schepen vóór Dordrecht. De terugkeer zal in den loop der volgende week geleidelijk plaats hebben. DE GEiN+hkNEËktrèN TE BERGEN. Naar aanleiding van hetgeen de oorlogscorrespon dent van de „Niunberger Zeitung", die het internee- ringskamp te Berken bezocht, schreef, zegt dr. Brocx, de leider van het hospitaal te Maastricht in een inge zonden stuk in de Niéuwe Courant., dat den gewon den Duitschers, die naar Maastricht zijn overgebracht, nooit de toezegging is gegeven, dat ze, na verbonden te zijn, naar Duitschland zouden worden terugge bracht. Op verzoek van Duitsche officieren zijn gewonden gehaald. Er werd altijd uitdrukkelijk bij gezegd, dat ze in Holland moesten blijven, zoo ze naar Maastricht gingen. En niet alleen zijn gewonden gehaald, ze zijn zelfs gebracht. Dr. Brocx wijst er op, dat de zwaar gewonden, dikwijls onder den invloed van morphine, de eerste dagen aan één stuk sliepen en de zeer gebrekkige herinneringen aan wat gebeurd is, deed hen thans misschien aan den correspondent din gen zeggen, die onjuist zijn. SMOKKELAARS. Zaterdagnacht zijn door de grenswacht te Beek, ge meente Bergh, drie personen gearresteerd, toen zi trachtten twee paarden over de grens te smokkelen. De paarden werden in beslag genomen. Te Nieuwerschans werd door de commiezen aange houden een waggon aardappelen, waarvan de bodem met bale nrijst was belegd. Onder de gemeente Schinveld is een smokkelaar, die twee paarden over de grens trachtte te brengen, gear resteerd Gisteren werd te Groningen een voetbalwed strijd gespeeld tusschen de Groninger voetbalvereeni- ging en een elftal uit de aldaar geïnterneerde Engel sche militairen Het „Concentratie-comité voor vredesstroomin gen" heeft zich in verbinding gesteld met den Anti- Oorlogs-Raad, om te trachten met dezen samen op te treden. Bij kon. besluit is mr. W. A. Rutgers, advocaat te Brussel, tijdelijk benoemd tot bijzonder regeerings- commissaris, toegevoegd aan Hr. Ms. gezantschap in België, voor de regeling van de belangen van uitge weken Nederlanders. B. en W. van Utrecht stellen met het oog op de tijdsomstandigheden voor, tot de opening van een ge meentelijke bank van leening over te gaan. Naar 9 September uit Batavia aan de Deli-Cou. rant werd geseind, werd van hooggeachte zijde in de Javabode bepleit de uitzending naar Tolland van een expeditionnair corps, waarvan de kern wordt ge vormd door een deel van het Indische leger, Eurapea- neu, Amboneezen en Menadoneezen, als daadwerkelij ken steun bij eventueele verdediging van Nederland, in geval dit in den oorlog betrokken wordt. Bij het Ned. Comité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers is thans ingekomen 109,204,53, fres 4,557,05° en M. 98.13. De totale opbrengst van de kerkconcerten door de dames Noordewier-Reddingius, de Haan-Manifar- ges en Anton B. H. Verhey, in verschillende steden van ons land gegeven, bedraagt 7263,39, welk be drag aan het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 afge dragen wordt. Uitsluitend om dienst te doen bij een der inter- neeringsdepots, kunnen een aantal gewezen onderof ficieren van landmacht, zeemacht of koloniale troepen worden aangenomen als opzichter, tegen een bezoldi ging van 2,50 per dag. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT BERGEN. Gisteren zijn drie Duitsche soldaten geïnterneerd, die, verdwaald van een patrouille, in Zeeuw-Vlaande- ren over de grens waren gekomen. STADNIEUWS. VERPLAATST. De heer J. Koesemans, rijksklerk 3e klasse der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen, is met inging van 1 November verplaatst van Rotterdam naar inspectie Alkmaar VOETBAL. ALCMARIA VICTRIX—Z. V. V. (ZAANDAM) 1-2 De tweede thuiswedstrijd van Alcmaria is voor de vrij talrijke toeschouwers (dank zij 't fraaie voetbal- weer) een treurige teleurstelling geweest, tenminste wat de prestatie van hun stadgenooten betreft. Met zoo'n elftal een nederlaag tegen Z. V. V. een middelmatige derde klasse? En toch voor hen, die den wedstrijd gezien hebben, is de uitslag wel te ver klaren. Aan den eenen kant Alcmaria, vertrouwende op de kracht van haar elftal, de capaciteiten van hare tegenstanders geringschattend en daarom kalm van stapel loopend. Aan den anderen kant een vurig vlug elftal, dat zich tot het einde flink weerde er een lei in stelde van een tweede klasser te winnen. Over twee stelden beide elftallen zich zoo sterk mogelijk op, onder leiding van den heer Gorter. Eerst een onstui mige aanval van Alcmaria, direct gevolgd door een opdringen van Z. V. V. Van Alkmaarsch overwicht was absoluut geen sprake. Door een grove fout van den Zaandamschen doelverdediger, die den bal in eigen doel wierp, verkreeg Alcmaria de leding. Even voor rust maakte Zaandam mooi gelijk. Stand met rust 1—1. Kort na de hervatting een vlugge door braak van den zeer slecht gedekten rechtervleugel van Z. V. V. en een scherp schot in den versten hoek van 't doel bezorgt Z. V. V. de leiding. Toen pas werd Alc maria wakker. Zij trad veel vuriger op, doch beging de groote fout. V. V. V. in te sluiten. Steeds waren een zestal Zaandamsche spelers voor hun eigen doel om 't gevaar te keeren en daarenboven, vertoonde de Alcmaria voorhoede een spel, zoo hopeloos slecht, als wij 't nog maar zelden gezien hebben. Van schieten geen sprake, van spel naar de vleugels en voorzetten van de buitenspelers evenmin. De rechtsbuiten kreeg bijna niets te doen. Alles werd naar links gespeeld, waar op zeldzame wijze gepingeld werd. Corners wer den tientallen meters achter getrapt en vrije schoppen op onbeholpen manier verknoeid. Met de uitvallen der vlugge Zaandamsche voorhoede had de ver opge drongen verdediging telkens groote moeite. Het einde kwam met een 21 nederlaag voor Alcmaria. Z. V. V. had een aardig elftal, dat zeer goed ver dedigde en snelle vleugelspelers had. De keeper zwak. De spelers waren forscher en vlugger, zaten veel beter op den bal dan die van Alcmaria. En nu het elftal van onze stadgenooten! Keeper en backs zoo wel .rechts als links, uitstekend. Middenlinie goed. met rechtmidden als de beste. Doch de voorhoede! 't Is te hopen, dat er verbetering is aan te brengen of deze voorhoede haar vorm vindt, anders zal, ondanks de uitstekende verdediging, Alcmaria nog menige ne derlaag lijden. Vermelding verdient nog dat Zaandam een straf schop en een vrije schop voor doel, miste en dat een doelpunt van Alcmaria s rechtbinnen terecht wegens buitenspel ongeldig werd verklaard. Holland verloor in Wormerveer met 20. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Zaterdagmiddag half vier zijn 240 Belgische vluch telingen uit Amsterdam aangekomen en in de oude Ambachtsschool onder dak gebracht, terwijl om 6 uur nog een 60-tal kwamen, die in de remise werden gehuisvest. Ongeveer 100 zijn thans reeds „gepla- c.eerd". Vanmorgen is in de Nieuwe Doele de school ge opend voor Belgische kinderen van 613 jaar. Tot liet openen van deze school is overgegaan, nadat de Schoolopziener in de vergadering van B. en W. had verklaard, dat er plaats was noch op de openbare noch op de bijzondere scholen. Van de 45 kinderen die opgeroepen zijn, volgden hedenmorgen 30 liet on derwijs, dat gegeven wordt door twee Belgische on derwijzeressen, de dames Maria Mane en Anna Bo- gaerts. GEVESTIODE PERSONEN. Broers C. G. M. z.ber. r.k. Mient 12 Crefeld. Spruit G. arbeider Veerstraat 22, Oude-Niedorp. Wijk van J. Th. kantoorb. n.h. Snaarmanslaan 105, Rotterdam. Wed. A. Poortenaarde Hoog J. M. z.ber. n.h. Doe lenstraat 11, Den Haag. Gulik, van der P. z.ber. r.k. Keizerstraat 21 Delft. Wed. L. W. PostmaHaam Dz.ber. n.fa. Bloemstraat 10, Den Haag. Barten H. z.ber. geref. Clarissenbuurt 59, Amsterdam. Voort- huijzen H. z.ber. n.h. Diaconie, Heer-Hugowaard. Faesen A. C. kok, r.k. Spoorstraat 91, Soest. Sanders A. d.b. n.b. n.h. Baansingel 1, Edam. Vergunst W rem. sigarenmakersknecht, Laat 65, Amsterdam. Prins E. M. dienstbode n.h. Stationweg 35, Koedijk. Kamp van der H. commies Dir. Bel. n.h. Snaar manslaan 101. Roosendaal. Wed. J. v. d. Kroon-Miltenburg A. P. zber r.k Snaar manslaan 80, Bergen. Bos E. klerk Dir. Bel. geref. Oudergacht 161, Gouda. Grootes C. slagersknecht, n.h. Magdalenenstraat 4, Helder. Urk van K. d.b. geref. Luttik-Oudorp 33, Opperdoes. Simons C. z. ber. n.h. Strafgevangenis. Hoorn. Moraal A. agent Stoomtram, n.h. Nieuw-landersingel 72, Velsen. Admiraal P. arbeider n.h. Nieuwpoortslaan 60, Schoorl. Beumer M. W. z.ber. n.h. Oudegracht 253, Apeldoorn. DE SLAG AAN DE WEICHSEL. LONDEN, 19 Oct. Berichten uit Petrograd ji 1 i 11 1 I i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2