Wtm 4 FEUILLETON. VAB1A. ff li 3'!:*i 11 De 8un/,itffU*Zeep gfktatj&happfj blijf! doorgaan do orders op aUutroSoepem onmiddellijk utU to mwr&a» i it, „Hulp aan jonge Belgen vooral aan soldaten in burgerkleeding mag niet verleend worden tot vervoer naar Engeland. Vertrek naar Engeland uit eigen 'be weging dient zooveel mogelijk te worden belet. L)e sub-commissie voor huisvesting ontving van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken een telegram, waarin uitdrukking gegeven werd aan de wenschelijkheid om in afwachting van den te rugvoer der vluchtelingen dezen niet verder in het land te verspreiden. De treinen, die gistermorgen van Roosendaal naar AntwerpenMerxem vertrokken, waren stampvol. Om 11 uur, toen juist een trein uit Rotterdam aankwam op het oogenblik, dat de trein naar BelgiG tot vertrekken gereed stond, moesten eenige honderdien tot de volgen de gelegenheid wachten. De Belgische wagens gingen gisterenmorgen ook reeds naar Boxtel en Bergen op Zoom, om van daar en de tusschengelegen stations de vluchtelingen naar hun woonsteden terug te brengen. De bedoeling is, schrijft het Hbld. dat deze treinen successievelijk verder het land in gaan, om den alge- meenen terugtocht te vergemakkelijken. Ook uit Breda zijn vele vluchtelingen teruggegaan, vanuit Middelburg wil het echter nog maar zeer ma tigjes. 300 Vluchtelingen te Vlissingen hebben een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezon den, waarin zij mededeelen, gaarne naar Antwerpen terug te gaan, doch dat zij dit niet durven. Wie geeft ons de verzekering, aldus het telegram, dat wij geen slavendiensten hebben te verrichten in ons onschuldig vaderland? Wie geeft ons de verzeke ring, dat ons leven zal worden ontzien en dat wij niet noodeloos zullen worden geprikkeld op ondrage lijke wijze? Excellentie, wij hopen op een woord van de Neder- landsche regeering. In haar stellen wij vertrouwen en dat vertrouwen wordt nog versterkt door de onuit sprekelijke dankbaarheid, die ons bezielt jegens het onuitputtelijk gastvrije Nederlandsche volk en zijn edele Vorstin. Mocht onze edele gastvrouw, de Neder landsche regeering, er toe kunnen besluiten te zeg gen: keert terug naar de plaats, waar ge gezaaid hebt: wij zijn zedelijk overtuigd, behoudens onvoorziene verandering der oorlogskansen, dat die stap u niet be rouwen zal, dan, Excellentie, zullen wij niet aarze len, met een handdruk en een traan afscheid te nemen van uw volk, dat dank zij onvolprezen gastvrijheid in het boek onzer historie zich een bladzijde zal toege voegd zien, beschreven met gulden letters, naast een pagina beschreven in bloed. Leve Koningin Wilhelmina en haar doorluchtige ge maal, leve de Nederlandsche regeering, leve het Ne derlandsche volk! In de gisteravond gehouden vergadering van de Gezondheidscommissie te Amsterdam deelde de direc teur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer J. W. C. Teilegen, als voorzitter van de sub-commissie voor de huisvesting der Belgische vluchtelingen mede, dat het in de bedoeling ligt de daar ter stede vertoevende uit gewekenen te centraliseer en op de Y- en Handelskade. In overleg met het gemeentebestuur besloot de com missie, den oud-hoofdcommissaris van politie, den heer H. S. Hordijk, als beheerder van het vluchtelin gen-établissement aan te stellen. Bij den burgemeester van Haarlem hebben zich gisteren slechts 150 vluchtelingen van de 3000 uit Haarlem en omgeving aangemeld, om naar Antwer pen terug te keeren. ENGELAND EN ONZE ONZIJDIGHEID. In een artikel van de „Pall Mall Gazette" wordt de positie van onzijdige staten als Nederland en De nemarken besproken. Liet blad zegt dat de ondoor dachte meening als zou het voor Engeland beter zijn indien Nederland aan den oorlog deelnam, desnoods als aan Engeland vijandige partij, nimmer had moeten verkondigd worden, en dat er ook geen druk^op het land behoort te worden geoefend om zich bij Enge land en zijn bondgenooten aan te sluiten. Het is zaak voor ons zegt de „P. M. G." de rechten van Nederland en Denemarken hoog te houden met alle middelen welke ons ten dienste staan, vooral door verdraagzaamheid. Wij moeten zoowel de moeilijk heden als de gevaren van deze kleine staten erkennen en niets doen wat er toe kan leiden om hen in de ar men van den vijand te voeren. Anderzijds mogen wij ook billijkheidshalve verwachten dat zij onze moeilijk heden ten aanzien van het recht om schepen te door zoeken zullen inzien. NEDERLAND EN DE OORLOG. BELANGEN VAN UIT BELGIG GEWEKEN NEDERLANDERS. Ten einde de uit België geweken Nederlanders en andere Nederlanders die belangen in BelgiG mochten hebben in staat te stellen de behartiging dier be- langen toe te vertrouwen aan den reeds naar België vertrokken regeeringscommissaris mr. W. A. Rutgers, door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 31) De unioniste voelde dat het bloed haar naar het hoofd steeg. Door het verhaaltje, dat een straatjongen den steen gegooid had, liet zij zich niet misleiden. Al leen een wever had zoo iets kunnen doen en die heele menigte, die onverschillig was blijven doorloopen, had slechts gediend om den dader te verbergen. Clara was heel zenuwachtig en kon zich van haar gevoelens geen rekenschap geven. Bovenal was zij verontwaardigd. Wonder toebrengen, bloed doen vloeien; maar waar was dan nu het beginsel van liefde, dat haar al tijd zoo aantrok in de Unie? Zij dacht er over, dat Wolfram gedood had kunnen worden, zij zag in ge dachten hoe de sterke, jeugdige man, dien zij gezien had in al zijn kracht en levenslust, thuisgebracht werd, liggend in de donkere auto en ze sidderde. Zij had een pijnlijk gevoel, waneer zij aan de Unie dacht, een gevoel van schaamte, dat ons bekruipt, wanneer een slechte daad met onze omgeving in verband staat. Terwijl zij hierover peinsde, riep het geschel van de telefoon haar in de studeerkamer. Zij herkende de stem van gravin Hermann Ringer, de grootmeesteres van Hare Majesteit, die haar namens de koningin uit- noodigde voor de thee 's avonds. Den eersten keer, dat zij daarheen ging, was zij minder zenuwachtig geweest, dan toen zij zich dien avond naar de bibliotheek van de koningin begaf. Maar nu was het een weldadige aandoening; o, hoe had de uitnoodiging van het koningspaar haar f?e*r?. fen onder deze omstandigheden, waarin zij haar blijk gaven van hun sympathie om haar geheel af te schei den van elke herinnering aan den aanslag! Ja, niet meer haten scheen haar het bestezij was niet geschapen voor haat. Kon men niet, zonder zijn heeft de minister van buitenlandsche zaken een com missie in Nederland benoemd, bij welke belangheb benden hun verzoeken zullen kunnen indienen. Voor zitter dezer commissie ismr. dr. J. van Best, lid van de Tweede Kamer te Eindhoven. De commissie is belast met het onderzoek van alle bij haar aan te brengen verzoeken tot het behartigen en beschermen van persoonlijk of zakelijke belangen van Nederlanders in België. Na onderzoek en na zoo noodig belanghebbenden gehoord te hebben, zendt de commissie de aanvragen aan den regeerings-commis- saris toe, vergezeld van de noodig geachte toelichting. EEN HOLLANDSCH STOOMSCHIP DOOR EEN DUITSCHEN ONDERZEEëR AANGE HOUDEN. Het Hollandsche stoomschip „Batavier IV" werd, meldt het „Hbld.", Zaterdag aangeroepen en aange houden door een Duitschen onderzeeër, toen het van Tilbury naar Rotterdam voer. Dit geschiedde ter hoogte van het Maaslichtschip. De onderzeeër naderde de „Batavier" tot op een af stand van omstreeks 25 meter, en toen vroeg de Duit- sche kapitein naar bijzonderheden omtrent het schip en de bestemming ervan. Ook vroeg de Duitscher of er soms Engelsche oorlogsschepen in de nabijheid waren. De kapitein van de „Batavier" gaf geen antwoord doch de onderzeeër vertrok en was spoedig verdwe nen, met groote snelheid aan de oppervlakte voort gaande. WEOGELOOPEN! Gisteren ontbraken, zoo wordt uit Arnhem aan de N. Crt. gemeld, op het appèl 61 Belgische geïnterneer den in het kamp te Harderwijk. De commandant ver zocht aan de burgemeester van omliggende gemeenten hun opsporing en aanhouding. HET ENGELSCHE VOLKSLIED. De kenners der Britsche volkshymnen zijn het niet eens over den dichter en componist van het beroemde „God save the King". Men weet niet, voor welken koning destijds deze bede is afgesmeekt, zegt een oud muziekschriftje afkomstig van het jaar 1800. Er zijn over deze kwestie reeds heel wat geleerde betoogen gehouden, elk met een ander resultaat. De historicus Gerber noemt Carly den dichter en meent dat Koning George er in bewogen wordt. Andere namen die ge noemd worden zijn Clarey en Koraï. Enkele theorieën verkondigen, dat het lied oor spronkelijk heeft geluid: God save great James, our King, hetgeen dus op Koning Jacobus zou doelen. Een rransche dame, Madame de Crequi, heeft ook haar stem in de kwestie doen hooren. In haar mé moires beweert zij, dat de beroemde melodie op ver langen van Madame de Maintenon speciaal voor de school van St. Cyr is gecomponeerd en gedicht door eene Madame Brinon de Lulli. Het lied werd do~r de leerlingen gezongen, iederen keer, wanneer Lodewijk XIV de school bezocht. Toen George I den Britschen troon besteeg, zoo heet het verder in de interessante mémores. werd het gedicht vertaald en Handel-ge- rangeerde de melodie opnieuw. Volgens bij de Stoomvaart-Mij. Nederland ont vangen berichten, is het stoomschip Koningin Emma door de autoriteiten te Bezerta naar Marseille gediri geerd, om aldaar lading, die als contrabande be schouwd wordt, te lossen. Het geheele postverkeer met het door de Duit- schers b«zette deel van België is gestoord, opheffing dezer stoornis is vooreerst niet te wachten. Zaterdagavond is te Delft de burgerwacht opge komen, met het oog op de vele vreemde elementen, die thans daar verblijf houden. Eenige oud-leerlingen van wijlen den heer H. J. Dijkstra, onderwijzer te Amsterdam, die bij de eerste vijandelijkheden in BelgiG te Esneux doodgeschoten werd, hebben een commissie gevormd om bij den te rugkeer van het stoffelijk overschot te Amsterdam, een gedenkteeken op het graf op te richten. De Western Union Talegraph Company te Nieuw-York heeft ongeveer 3000 ter beschikking ge steld van haar agent voor Holland. De helft komt ten goede aan het Kon. Nat. Steuncomité 1914 en de an dere helft aan het Ned. Comité tot steun van Belgi sche slachtoffers. De commissie voor de inzameling van gelden tot verstrekking van sigaren en tabak aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen, bericht, dat zij thans aan 37,233 onderofficieren en soldaten uitsluitend behoorende tot hen die verblijf houden is grens- en kuststreken of in forten rookmateriaal heeft ver schaft. Voor ruim 6000 man is of komt eerstdaags nog voorraad beschikbaar. Door de Duitsche regeering is o. a. verboden den uitvoer uit België van varkens naar Nederland. Het Staatsblad No. 497 bevat het Kon. besluit van 17 October 1914, houdende tijdelijke opheffing maatschappelijk geloof te verloochenen, de persoon lijkheden losmaken van het begrip, dat men verfoeide? Zij ging de kleine salon-bibliotheek binnen, waar de pertroleumlamp een geelachtig schijnsel wierp op het groene kleed over de ronde tafel. De binnentredende werd niet opgemerkt; alle aanwezigen stonden bij el kaar bij den schoorsteen en bekeken met alle aandacht een voorwerp, waarvan het gezicht hun gesmoorde uit roepen ontlokte. De koning was de eerste, die zich oprichtte en Clara bemerkte. Hij droeg de uniform van kolonel der huzaren, de tressen deden hem breed schijnen, hij hield het hoofd iets achterover, waardoor de rossige baard naar voren stak: hij had een wit ver band en stak de hand uit naar juffrouw Hersberg. „O Sire!" riep zij uit in de eerste opwelling van haar spontane natuur,- „'t is afschuwelijk, wat er ge beurd is, ik ben diep verontwaardigd." „Stil maar!" zei hij luchtig, „u zal misschien nog wel eens wat anders zien De koningin onderbrak het gesprek, in de hand hield zij een steen van de grootte van een kleinen ap pel. „Kijk eens, juffrouw Hersberg, hier is de steen!" Clara nam den steen, die al door iedereen bekeken was; zij rolde hem heen en weer in haar groote, fijne hand, zij hijgde naar adem: onwillekeurig gingen haar oogen naar het gewonde voorhoofd van Wolf ram: zij hadden een uitdrukking van onuitsprekelij- ken angst. Zij mompelde: „Het is stellig een krankzinnige geweest. „Poeh, een krankzinnigezei een ironische stem. En zij bemerkte hertog Bertie van Oldany, die haar nieuwsgierig aankeek aoör zijn lorgnet. De staats- maarscnalk, wiens reuzengestelte de figuur van den lerschen prins des te nietiger deed schijnen, voegde er aan toe van onder zijn borsteligen snor: „Er zijn er dertig duizend, die aan denzelfden waanzin lijden Froningue, die ook op dezen intiemen avond ge- noodigd was, verklaarde plechtig: „Door het opsporen van de schuldigen te verbieden, van het verbod van uitvoer van houtskoolbriketten. Te Utrecht is de prijs van het brood met twee cent verhoogd. In de IJpolders is, meldt het Nws., vanwege de regeering ongeveer 6500 H.A. ongedorschte tarwe, bijna uitsluitend bij minnelijke schikking, aangekocht. In het gisteren van Baltimore te Rotterdam aan gekomen Nederlandsche stoomschip „Westerdijk" is 8700 ton graan, bestemd voor de Nederlandsche re geering. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE REIS VAN Mr. TROELSTRA. Het partijbestuur van de S. D. A P. deelt aan het „Volk" mede, dat het bericht over de reis van mr. P. J. Troelstra gedeeltelijk onjuist is. De pogingen om in overleg met de Belgische partijgenooten het Inter nationaal Socialistisch Bureau over te brengen naar Nederland, zijn reeds eenigen tijd in gang, en de cor respondentie daarover wordt door mr. Troelstra ge voerd. Hij gaat naar Zweden ter bijwoning van het congres over de portefeuillekwestie, en doet Berlijn aan ten einde Kautsky een bezoek te brengen naar aanleiding van diens 60sten verjaardag. UIT HOORN. Gisteren had de plechtige overdracht plaats van het nieuw gestichte gebouw der Rijkstuinbouwwinter- school te Hoorn aan het Rijk. Onder de autoriteiten werden opgemerkt dr. K. H. M. v. d. Zande, inspecteur van 't Landbouwonder wijs, de beeren Ketelaar en Zijp, leden van Ged. Staten, de heer W. de Jong, lid der 2e Kamer, de heer Van Lennep, secr. v. d. Nederl. Tuinbouwraad, de heer Hazeloop, rijkstuinbouwleeraar, de heeren P. Bos, G. J. v. Leersutn en G. Wonder, leden der Prov. Staten. De heer A. A. de Jongh, burgemeester van Hoorn droeg de school over aan den regeerlngsvertegen- woordiger, den heer v. d. Zande. Deze aanvaardde de school namens de regeering met een rede, waarin hij wees op het gewichtige oogenblik daarin voor dit nijvere deel van ons land gelegen. Nog werd het woord gevoerd door de heeren Avis (Midwoud), Voorzitter der Comm. van Toezicht en Ketelaar, Van Lennep en De Jong, waarna het gezelschap zich aan tafel vereenigde. Aan den Minister van Landbouw werd in een telegram van hulde gebracht voor de voortreffelijke maat regelen thans door hem in 's lands belang genomen, terwijl een dronk werd gewijd aan H. M. de Koningin. UITHEILOO. In de laatste raadsvergadering werd medegedeeld, dat de ambtenaar ter secretarie met ingang van 1 Ja nuari door B. en W was ontslagen. Naar wij vernemen, was den heer K. Blankestijn van een ontslag als ambtenaar ter secretarie dezer gemeen te totaal niets bekend, hoewel dit 6 Juli j.l. moet zijn geschied buiten zijn weten. Genoemde heer B. zal den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren hier- mede.in kennis stellen, opdat het recht naar behooren zijn loop kan krijgen. KORTE BERICHTEN. Voor de Utrechtsche rechtbank is gisteren tegen een 29-jarigen boekhouder, wegens verduistering van 4500 ten nadeele van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, aan welke instelling hij werkzaam was, een gevangenisstraf geëischt van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van de voorhechtenis. BUITENLAND. AARDBEVINGEN IN GRIEKENLAND. Zaterdagmorgen tegen 8 uur werden door geheel Griekenland aardschokken gevoeld. Het middelpunt was Thebe, waar eenige honderden huizen instort ten. Talrijke personen werden verwond, de inwoners vluchtten op het veld en verzochten om tenten. Ook Chalcis werd ernstig beschadigd. Te Athene kregen talrijke huizen scheuren in de muren. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Openbare Werken zijn naar het tooneel van de ramp gegaan. De aard schokken duren nog zwak voort. STADNIEUWS. DE VERMISTE RIJWIELEN. We maakten Zaterdag melding van de vermissing van een drietal rijwielen, welke de eigenaars buiten hadden laten staan. Alle drie karretjes zijn terecht. Twee blijken te zijn ontvreemd, terwijl omtrent het derde kennis is gegeven aan de politie, dat de eige naar het weer terug had. Men zal zich misschien herinneren, dat we-veertien dagen geleden berichtten, dat een uit Duitschland afkomstige, tengevolge van de mobilisatie hier in gar nizoen zijnde soldaat een door hem gehuurd rijwiel aan een paar jongelui verkocht had voor 4. Deze soldaat zat deswege in de Cadettenschool in voorar rest. Donderdag is hij daaruit weten te ontsnappen en heeft kans gezien zijn militair tenue te verwisselen met het burgerpakje, dat hij bij zijn komst zoo noode had uitgetrokken Hij had namelijk al meermalen zich heeft Uwe Majesteit een grootsch voorbeeld gegeven van vergevensgezindheid en grootmoedigheid. Clara had juist met hevige aandoening in haar stem en alleen hoorbaar voor den koning, hetzelfde gezegd in eenvoudiger woorden. Wolfram antwoordde: „Laten ze mij uit elkaar laten springen door een bom. ik weet wat den staatshoofden tegenwoordig te wachten staat en ik hecht niet aan het leven, maar van zoo'n kleinigheid hoeft niet zoo'n ophef gemaakt te worden. Het land heeft wel gewichtiger zaken om zich mee bezig te houden." Hij sprak op blijmoedige toon; toch ging er een kalme, mysterieuse kracht van hem uit. Overigens scheen hij deze onverschillige woorden alleen voor Clara bestemd te hebben. „Heeft Uwe Majesteit veel pijn?" vroeg zij. Bij deze woorden, waarin al haar vrouwelijke ge voeligheid zich openbaarde, kwam er iets triomfante lijks in zijn blik. Hij had Clara dien avond voor de thee laten noodigen, maar in werkelijkheid had hij het gedaan uit een soort politieke behaagzucht, omdat hij de teergevoeligheid van de socialiste had gepeild en hij zich aan haar wilde vertoonen als een slachtoffer. Hij zou zelfs graag het verband van zijn hoofd gerukt hebben en de bloedende wonde hebben laten zien om in dat hart, dat hij zoo teer en voor indrukken vatbaar wist, de afkeuring voor wat de Unie op haar geweten had, te doen opkomen. Zonder te weten waarom, stond hij er op deze vijandin te overwinnen. Hij had eens aan hertog Bertie verklaard: „Wij moeten die juffrouw Hersberg winnen, haar colledivistische geest is geen goed voorbeeld voor de jonge gemoederen aan de universiteiten." „Maar wij kunnen haar winnen, wanneer Uwe Ma jesteit wil," had de raadselachtige vertrouweling ge antwoord. Dien avond nam de hertog van Oldany de schei kunde-dooente voortdurend op, peilde het diepst van haar ziel om zoo te zeggen. Hij naderde haar zelfs en begon een gesprek, en voortdurend bleef zijn blik, nog doordringender en beslister dan die van Wolfram uitgelaten over het plan den Duitschen bodem weer op te zoeken en het verkoopen van de huurfiets werd met de reisplannen in verband gebracht. Ditzelfde jongemensch nu heeft Donderdag en Vrij dag twee der vermiste rijwielen ontvreemd. Een der fietsen is alhier in beslag genomen, terwijl hij met de andere naar Haarlem is gereden. Degeen, dien hij daar Vrijdag het rijwiel te koop aanbood, zou het even „probeeren" en reed er mee naar.... het politie bureau. Er was wel iemand zoo goed mee te gaan, om den terecht onder verdenking staanden jongeman aan te houden! Het kon nu wel eens na den oorlog zijn, dat hij, die zoo hard naar Duitschland verlangt, de gelegenheid krijgt, er naar toe te gaan. KEURINGSDIENST OP EET- EN DRINK WAREN. B. en W. leggen aan den Raad over een rapport van den directeur van het gemeente-slachthuis over den keuringsdienst op voedingsmiddelen te Nijme gen, waar de keuringsdienst van eet- en drinkwaren geschiedt op het gemeente-slachthuis. Het wil dr. Keijser voorkomen, dat Alkmaar, overgaande tot een keuring der levensmiddelen, zich veel onkosten kan besparen, door het voorbeeld van Nijmegen te vol gen. Zoo zijn op het laboratorium van het slachthuis reeds verschillende instrumenten, die onmisbaar zijn bij iederen keuringsdienst als microscoop, broedsto- ven, balansen e. a. Hij berekent, dat de inrichting van de laboratoria ongeveer 1600 zal kosten, terwijl eenige verandering in de lokalen op 600 zou komen Ie staan, samen dus 2200. De onkosten (salarissen, laboratorium-behoeften enz.) waarop de gemeente jaarlijks komt te staan, raamt dr. Keijser op 3110. B. en W. achten het tot stand komen van een keu ringsdienst als in het rapport bedoeld van zoo groot gemeente-belang, dat de daaraas verbonden kosten geen bezwaar mogen opleveren. Ze stellen voor in beginsel tot de invoering, overeenkomstig het rap port, te besluiten en hen uit te noodigen de invoering van genoemden dienst ten spoedigste te bevorderen. Op dit voorstel is door de Gezondheidscommissie een advies uitgebracht, dat tevens door B. en W. wordt overgelegd. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat de stelling van het rapport van dr. Keij ser, dat de directeur van het slachthuis met de leiding van den keuringsdienst zal zijn belast onjuist is en dat er niet geringe practische bezwaren tegen bestaan, dat het onderzoek aan het slachthuis plaats vindt. De commissie oordeelt, dat de leiding van een keurings dienst behoort te worden toevertrouwd aan een schei kundige en niet aan een veearts, 's Heeren Keijser's antwoord wordt mede overgelegd; de beide stukken hebben B. en W. geen aanleiding gegeven in hun voorstel wijzigisg te brengen. SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGE KINDEREN. B. en W. stellen in verband met de tijdsomstandig heden niet zonder schroom, den raad voor te besluiten a. tot de oprichting van eene school voor zwakzin nige kinderen en daartoe aan te wijzen de voormalige handelsschool b. voor het doen inrichten dezer school aan Burg. en Weth. een crediet te verleenen van 4872 c. genoemd college te machtigen te zijner tijd over te gaan tot eene oproeping van sollicitanten voor hoofd op eene jaarwedde van 20002400 en voor onderwijzeres op eene idem van 10001350: d. genoemd college uit te noodigen te zijner tijd een crediet aan te vragen voor aanschaffing van leer middelen enz. en de noodige voorstellen te doen tot vinding der kosten, die van de aanneming van deze voorstellen het gevolg zullen zijn. Het rapport der ingestelde deskundige commissie heeft uitgewezen, dat 21 kinderen van verschillende scholen geschikt konden worden geacht voor plaatsing op een school voor zwakzinnigen. Van een 16-tal kinderen kan als vaststaande worden aangenomen, dat zij een speciaal voor hen te openen school zullen bezoeken. SUBSIDIE AAN EEN CURSUS IN HET HOUT- EN MARMER-IMITEEREN. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten aan de afdeeling „Alkmaar" van den Nederlandschen Schildersgezellenbond, naar aanleiding van haar adres d.d. 14 September 1914, een subsidie te verlee nen van 100 voor het houden van een cursus in het hout- en marmer-imiteeren, gedurende de maanden November, December en Januari a.s., onder mededee- ling, dat voor het vervolg niet op deze subsidie mag worden gerekend. VOLKSHUISVESTING. B. en W. stellen voor met toewijzing van het raadsbesluit van 18 Juni 1913, de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" te ontheffen van de ver plichting tot aanleg van vier einden van dwarsstraten met schoeiingswerken, in verband waarmede wordt bepaald als volkt: De Noordwestelijke einden van de straten tusschen en naast de bouwblokken I, II, III en IV moeten voor zien worden van een hekwerk zooals te voren is om schreven, langs dat hekwerk moet ten genoegen van B. en W. eene grondkeering worden aangebracht. Indien draaibare gedeelten in de hekken gemaakt worden, mogen die niet over den openbaren weg rei ken. onderzoekend op haar gericht. Het gebeurde van den vorigen dag was tenslotte, zooals de „Gemeenschap" triomfantelijk opmerkte, de uiting van den geest, die algemeen heerschte. Die aanslag was een overwin ning voor de Unie. En hij voegde er bij „Wat denkt u er van juffrouw Hersberg?" Zij antwoordde met een gevoel alsof zij gepijnigd werd: „Wanneer de leer van de Unie dezen aanslag heeft ingegeven, dan heeft men haar verkeerd uitgelegd, wan zij verkondigt alleen naastenliefde en broeder schap." „O, o!" zei de hertog" zei de her;di vkjcmfwy „O, ozei de hertog, „dus was het liefde voor den koning, die de Unie den wevers inprentte?" Clara dacht aan de pamfletten, de beleedigende ka rikaturen, waarmee de wanden van het lokaal van het comité vol higen, maar zij bleef volhouden: „Wij hebben nooit geweld gepredikt. De koning moest uit beleefdheid zijn schilder eens aanspreken, maar hij verloor toch het onderhoud, dat hem zooveel belang inboezemde, niet geheel uit het oor. Froningue was heftig aan 't redeneeren met den hertog van Zoffern; beiden gingen te keer tegen de stakers: onder het spreken sloeg de maarschalk tel kens met zijn harde, behaarde vuist op den marmeren schoorsteenmantel; zijn onderkaak stak nog meer naar voren dan gewoonlijk; heel zijn oude lichaam sprak van het verlangen om de oproerigen te onder drukken. De koning luisterde naar Zeffera zonder er iets tegenin te brengen. Hij luisterde ook naar hertog Bertie, die tot Clara zei „De menschheid is geneigd haatdragend te zijn. Zij is het meer, naarmate men de maatschappelijke ladder afdaalt. Gij allen hebt gemeend het zaad van gelijk heid te zaaien, maar gij hebt de afgust, de nijdige af gunst aangekweekt. Wie de weldoener van het prole tariaat wil zijn, en zijn lot wil verbeteren, moet in stil te te werk gaan en geen redevoeringen houden. Men overlegt niet het volk, men moet het leiden." En koel voegde hij er bij j i III! H 1 o Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2