DAGBLAD VOOR ALKMaAR EN OMSTREKEN. Van hat retell oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterrein. I No. 249. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. WOENSDAG 21 OCTOBER. In de lioXönlën. BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. ii' .3 ALKMAAR, 21 October. Een schooljongen zei dezer dagen, dat er door den oorlog een nieuwe geschiedenis kwam. En hij zei daarmee meer dan hij zelf kon vermoeden. De bedoe ling van zijn opmerking was natuurlijk, dat er aan het van buiten te leeren lijstje van jaartallen en de uit het hoofd op te zeggen reeks oorlogsdaden een ver lengstuk zou komen, waarmede de schoolkinderen in latere jaren op min of meer aangename wijze te doen zouden krijgen. Doch in hetgeen hij zeide lag nog een andere, ook juiste, maar verdergaande strekking. De geschiedenis, die door dezen oorlog wordt ge maakt, is ook nieuw in dien zin, dat zij verschilt van die, welke er aan voorafgaat. Wij hebben op school een groot aantal slagen geleerd, d. w. z. ontmoetin gen van vijandelijke legers, welke binnen enkele uren tot een tijdelijke of blijvende beslissing leidden. De woorden Austerlitz, Jena, Waterloo, Sedan, om slechts enkele heel bekende te noemen, geven even zoovele groote, historische slagen aan. Den oorlog van '70'71 kunnen wij netjes indeelen: de drie sla gen bij Weissenburg, Wörth en Saarbrücken openden voor Frankrijk's vijanden Frankrijk's poorten, de drie slagen bij Courcelles, Mars la Tour en Gravelotte slo ten deze poorten den toegang tot het vijandelijk land voor Frankrijk's troepen af. Voegt men daarbij Beau mont, Sédan, Straatsburg en Metz, dan heeft men in dit korte bestek aangeduid, hoe de Fransche hoofd macht binnen drie maanden werd vernietigd in het open veld en in de vestingen. Kom daar nu eens om! De menschen klagen, dat er thans zoo weinig slagen plaats vinden. Om de klagers van ongelijk te over tuigen heeft een buitenlandsch blad dezer dagen be cijferd, dat er reeds een 500 slagen zijn geleverd. Maar een slag lijkt tegenwoordig op een schermutse ling, welke intusschen wat doodeu en gewonden be trek, voor vele groote historische slagen niet behoeft onder te doen. De cavalerie-gevechten van tegen woordig, zij beteeken en heel wat meer dan bijv. de nederlaag welke prins Maurits, dank zij zijn 800 rui ters, die voor 't eerst vuurwapens hadden, den Span jaarden in 1597 bij Turnhout toebracht. Bij Water loo sneuvelden aan beide zijden te zamen 60.000 man het zou niet moeilijk vallen, wanneer men de verlie zen wist, om thans een slag aan te geven, welke even veel menschenlevens heeft vernietigd. Toen Napole on in October 1805 de vesting Ulm deed capituleeren en 25.000 Oostenrijkers zich moesten overgeven, was dit een opzienbarend feit van groote beteekenis dat er den 7 den September j.l. alleen bij Maubeuge niet minder dan 40.000 man capituleerden, gaat ons bijna als een ééndagsvlieg voorbij. Telkens wanneer men in de officieele communiqué's leest „de aanvallen van den vijand werden afgesla gen", „wij wonnen terrein," dan mag men het er in vele gevallen wel voor houden dat er zooiets heeft plaatsgevonden, dat men vroeger een slag noemde. En zelfs bij schijnbaren stilstand, wanneer geen der par tijen vorderingen maakt, wordt er herhaaldelijk een slag geleverd. Treffend was dit dezer dagen aange geven in een geillustreerd blad. Een slagveld was geteekend met hier en daar een lijk: „op den linker vleugel is de toestand niet veranderd." Fietzelfde ge ïllustreerde oorlogsbericht werd viermaal gegeven, de toestand bleef dus onveranderd, maar inmiddels deed de veldartillerie haar verdelgingswerk en.het slag veld werd daardoor geheel met lijken bedekt. Men heeft het ouderwetsdie begrip „slag" willen toepassen op de krijgsverrichtingen in dezen oorlog. Men heeft gesproken van den slag aan de Mame het ging niet. Toen werd het „slag aan de Aisne" dat ging spoedig ook niet meer. Vervolgens „slag der rivieren", heel mooi gevonden, doch weldra alweer onjuist geworden. Daarna „slag in Noord-Frank rijk" een tijdje ging het goed, maar weldra deugde het al niet meer, immers de slag wandelde naar Bel gië en naar de zee. De schoolboekjes zullen vermoedelijk later niet spreken van den slag bij dit of den slag bij dat, zij zullen den oorlog niet netjes kunnen indeelen in veld slagen, omdat de vijandelijke legers eerst naar ouder- wetschen trant in het open veld slag leverden, daarna in het front een positie-oorlog aangingen en zich in vaste veldstellingen ingroeven, aan den eenen vleugel een vestingoorlog voerden en den anderen vleugel zoover uitrekten, dat nu zelfs een eskader met haar scheepsgeschut aan het vechten heeft kunnen meedoen, het vechten, dat nu al weken, weldra maanden, achter een voortduurt. Zoo iets is zonder weerga in de ge schiedenis en het zal ons benieuwen, onder welken vorm het later aan de jeugd zal worden geleerd. De samensteller van de geschiedenisboekjes moge later een moeilijke taak hebben, de schrijver van dage- lijksche overzichten heeft het ook niet gemakkelijk I De berichten, waarop de kroniek van den dag moet wor den gebaseerd, zijn meestal weinig zeggend het blijft dikwijls raden en tasten. Natuurlijk moet men altijd rekening er mee houden, dat in oorlogstijd 't oordeel der communiqué-schrijvers telkens verandert. Een klein voordeel wordt een groote overwinning, die ern stige gevolgen zal hebben, en wanneer de tegenstander een dergelijk voordeel beHaalt, wordt het plotseling een onbeteekenend feitl NOORDZEE Blanken berghe Ostende Nleuwpoort o Veurne Dlxmulden Kortrijk Yperen Armentières .Lgs Rljssel I La Bassée I Lens Atrecht Het is moeielijk het rechte spoor te vinden, maar men moet het beproeven! Gelijk bekend is, hadden de Duitschere hoop, dat zij na Antwerpens val het Belgische veldleger te pakken zouden krijgen en van Antwerpen langs de kust zegevierend naar Calais zouden kunnen trekken. Het een zoowel als het ander is mislukt. Het gevaar, dat voor de Belgische en En- gelsche troepen dreigde, n.l. afgesneden te worden door een Duitsche wig, die van Kortrijk uit in de richting der kust zou worden gedreven, is afgewend. En de weg langs het strand is voor de Duitsche troe pen uit Antwerpen evenzeer afgesloten als die, langs welken zij den linkervleugel der verbonden troepen zouden kunnen bedreigen. Tot zoover gaat alles goed: de Duitsche opmarsch is tegengehouden. Maar hoe? Dat is de groote vraag van het oogenblik, die wij niet kunnen beantwoorden. Een paar dagen geleden hoorden we, dat er bij Dix- muiden Franschen stelling hadden genomen om den terugtrekken den Belgen den linkerflank te dekken, dat de Duitschers de lijn Ostende-Kortrijk nog niet had den overschreden, dat een Duitsche aanval werd af geslagen aan het kanaal dat van Y peren naar de IJser loopt, dat de Belgen aanvallen op de IJser te ruggeworpen hadden. Hieruit viel op te maken, dat de Belgen met de bondgenooten samenwerkten op de lijn Yperen Nieuwpoort. Maar ook, dat de Belgen afzonderlijk tegen de Duitschere opereeren. En nu krijgen wij uit de laatste Fransche communiqué's den indruk, dat dit laatste het geval is. Het communiqué van gistermiddag zegt: „Ondanks hevige aanvallen „van de Duitschers heeft het Belgische leger zich „langs de IJser weten te handhaven. Andere (cure, „van ons) gevechten zijn gaande in den streek van „Yperen." En in het pas ontvangen communiqué van gisteravond elf uur wordt wel gezegd, dat de dag van gisteren zich kenmerkte door Duitsche aanvallen op alle deelen van het front, maar weer wordt in het uiterste noorden het Belgische leger afzonderlijk ver meld. Dit alles wijst er op, dat de Belgen en Duit schers hier nog afzonderlijk vechten, terwijl de Engel- sche vloot de Belgen met het scheepsgeschut steunt. Wij zullen echter nadere, vollediger berichten moeten afwachten. Overigens hebben de Duitschers het of fensief hernomen, zonder echter, naar het Fransche communiqué zegt, voordeelen te. hebben behaald, daar de Duitsche aanvallen overal werden afgeslagen. De militaire medewerker van de Times is van oor deel, dat de beteekenis van hetgeen er thans geschiedt moeielijk te overschatten is. De overwinning be tee kent volgens hem, dat de strategische vrijheid hersteld wordt. Winnen de bondgenooten, dan kan België wor den hernomen, indien geen beslissing werd verkregen, zouden de toestanden, welke er thans aan de Aisne heerschen, in zekeren zin hier herhaald worden. En wanneer de Duitschers winnen, zullen ze de kust vrij krijgen om Engeland op de een of andere wijze te be stoken en bovendien den linkervleugel der verbonde nen wellicht kunnen oprollen. Het Italiaansche blad de Stampa verzekert stellig niet ten onrechte, dat, terwijl de gewonden van het front worden weggevoerd, achter de vuurlinie steeds versterking met nieuwe troepen plaats heeft. Het moet onmogelijk zijn de troepenmacht aan beide zijden te schatten, maar het blad neemt aan, dat zij reusachtig zijn. In elk geval wat er in het Noord-Westelijke Bel- gisch-Fransche grensgebied geschiedt is van groot be lang, al moet ook hier weer rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de strijd weer weken gaat duren en tenslotte op niets uitloopt. De geruchten, volgens welke de Duitsche Keizer op het Oostelijk oorlogstooneel zou zijn aangekomen, hou den aan. De Daily News beweert nu, dat hij te Czen- stochau zou vertoeven in een huis, dat geheel met prik keldraad en versperringen zou zijn afgezet! Overigens vernemen we uit Oostenrijksdie bron, dat de veldslag in Midden-Galicië nog i3 toegenomen in hevigheid. De Serviërs berichten, dat zij een aanvang hebben gemaakt met de beschieting van de forten om het Oostenrijksche Cattaro door de artillerie wie sprak daar van een afstraffing door den grooten Oos tenrijksdien mpn van het stoute Servische kind? Voor een weinig humor heeft ook de Fransche Mid del landsche zeevloot gezorgd, door een Roemeensch houtschip op te brengen wijl.de kapitein zoo'n Duitschen naam had (Aschinger) I DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK EN BELGIë. Het Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur mddt: Niettegenstaande de felle aanvallen op het Belgische leger heeft dit zich staande gehouden langs de IJser. Ook in de buurt van Yperen worden gevechten ge leverd. Op onzen linkervleugel houden de Duitschers nog steeds uen toegang tot Rijssel in de richting Armen tières, Foumes en La Bassée bezet. Aan de Maas heeft de vijand vergeefsche pogingen gedaan om afdeelingen van onze troepen, die voort trokken langs den rechteroever op 't schiereiland Camp des Romains, terug te slaan. Alles bijeengenomen hebben wij den 19en op ver schillende punten kleine voordeelen behaald. DE STRIJD IN POLEN. Een Fransch communiqué meldt: De toestand in Oost-Pruisen en aan de Weichsel is niet veranderd. Pogingen van de Oostenrijkers om over de San te trekken zijn verijdeld. Ten zuiden van Przemysl duurt de slag voort onder voor de de Russen gunstige omstandigheden. Het officiëele Oostenrijksche legerbericht zegt: In den slag oostelijk van Chyrof en Przemysl bracht de dag van gisteren ons nieuwe groote successen. Vooral bij Mizyniec was de strijd zeer verbitterd. De hooge Magiera die tot dusver in handen van den vijand was en onzen opmarsch zeer bemoeilijkte, werd na krachti ge beschieting door de artillerie des middags door on ze troepen genomen. Ten noorden van Mizyniec na derden we tot op bestormingsafstand onzen tegenstan der. Oostelijk van Przemysl, aan den zuidelijken slag vleugel, werden de voornamelijk tegen de hoogten zuidwestelijk van Stary Sambor gerichte ook des nachts voorgezette aanvallen der Russen afgeslagen. In de dalen yan de Stryj en Surca dringen onze troe pen al vechtend voorwaarts. Ook aan de San werd gisteren op verschillende plaatsen gestreden. Een na het invallen der duisternis op onze bij Jaroslaw aan den oostelijken oever der rivier opvergezette troepen ondernomen aanval mislukte volkomen. In Russisch Polen sloeg de vereenigde Duitsch-Oos- tenrijksch-Hongaarsche cavalerie een groote vijande lijke cavaleriemacht, die westelijk van Warschau trachtte voort te dringen, over Soekatsjif terug. DUITSCHE EILANDEN BEZET. Het Japansche ministerie van marine bericht, dat de Duitsche Mariannen-, Marshall-, Oost-Carolinen- en West-Carolinen-eilanden, alle in den Grooten Oceaan, om militaire redenen bezet zijn. EEN DUITSCHE TORPEDOBOOT VERNIELD. Officieel wordt uit Tokio gemeld: De Duitsche tor pedoboot „S. 90", die onder begunstiging van de duisternis uit Tsingtau was ontkomen, is teruggevon den 60 mijlen ten zuiden van Kiautsjou, waar zij aan den grond was geraakt en vernield. DE BELGISCHE REGEERINO IN FRANKRIJK. De correspondent van de N. R Crt. meldt dat de Belgische regeering in het z. g. Nice havrais bij Ha vre geinstalleerd is. De Fransche regeering heeft exterritorialiteit verleend aan de hotels en de villa's, waar de leden de Belgische regeering en het diploma tieke corps bij het Belgische hof, intrek genomen heb ben. Van daar verzonden stukken en brieven worden met Belgische postzegels gefrankeerd. De Broquevil- le, de minister-president, is niet hier. Hij houdt zich in de nabijheid der Belgische troepen, evenals de Belgische koning en de Koningin. Carton de Wiart, onder-voorzitter van den ministerraad, vervangt de Broqueville. SCHEND1NO VAN HET VOLKENRECHT. De „Reichsanzeiger" schrijft in het officieele gedeel te: De keizerlijke regeering deed het volgende niede- deelen aan de Fransche regeeriug en de regeeringen der neutrale staten, omtrent de schending van hel vol kenrecht door de Fransche troepen en franctireurs, te gen wier houding scherp wordt geprotesteerd: Tegen het beginsel, dat gewonden en zieken in het eigen leger verpleegd en verzorgd moeten worden, hebben de Fransche troepen en franctireurs gehan deld, doordat zij Duitsche gewonden die in hun han den waren gevallen, niet alleen ruw hebben behan deld, maar ze ook hebben beroofd, jazelfs gedeeltelijk op beestachtige wijze verminkt en vermoord hebben. In strijd metde bepalingen van den ambulance dienst hebben de Fransche troepen Duitsche automo bielen met gewonden aangevallen, ambulancewagens beschoten, hoewel het Roode Kruis duidelijk herken baar was. Ook werden Duitsche ambulances overval len en personeel en uitrusting geplunderd. Verder werd de leider van een ambulance door een Franschen commandant gearresteerd en weggesleept, een geneesheer, die een egwonde wilde helpen, werd door Fransche troepen beschoten. Ook werd op een geneesheer en manschappen, die een ambulance begeleidden, gevuurd; voorts werden ziekendragers bij het zoeken van gewonden door Fransche troepen en franctireurs aangevallen, gewond en gedood of krijgsgevangen gemaakt. Eveneens werd een Duitsche veldprediker door Fransche troepen gevangen genomen en als een ge meen misdadiger behandeld. De keizerlijke regeering protesteert plechtig tegen de ongehoorde schending van een door alle beschaaf de staten gesloten were'dverdrag. DE PRUISISCHE LANDDAG. Bij den Pruisischen Landdag zal in de eerste zitting op 22 October een wetsontwerp worden ingediend, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt tot uitgifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 1500.000.000 Mark. In de toelichting wordt o. a. gezegd: Het grootste gedeelte der oorlogsuitgaven wordt voorloopig slechts gedaan in den vorm van voorschotten, die la ter door terugontvangsten weder gedegld zullen wor den, zoodat er geen definitieve kredietwet noodig is. Onder de opgesomde groepen van uitgaven zijn van bijzonder belang die ten behoeve van de loontrek- kenden van den staat, de werken tot vermindering der werkloosheid, vooral op 't gebied van spoorwegen en openbare gebouwen, de uitbreiding van den ont gonnen bodem, ter versterking van de productie van levensmiddelen voor menschen en vee door het ont ginnen van venen, vooral in de provincies Hannover en Sleeswijk-Holstein, verder voor maatregelen ter voorziening in de behoefte aan levensmiddelen, tot vermeerdering van de voorhanden levens- en voe dingsmiddelen en tot behoud van den veestapel. Het spreekt vanzelf, dat het de plicht van het algemeen is, het volk, dat in het belang van het rijk zulke zware offers moest brengen, geheel en al schadeloos te stel len en de gedeelten van het land, die zwaar beproefd zijn, te helpen om weder tot den vroegeren welstand te geraken. Ter heeling van de door de Russen aan Oost-Pruisen toegebrachte wonden zullen voorloopig onder voorbehoud van een latere volledige schade loosstelling bedragen tot een maximum van 400 mil- lioen Mk. beschikbaar gesteld moeten worden. STEUN UIT CANADA. In de verschillende Canadeesche districtscentra zijp orders uitgevaardigd om onverwijld voort te gaan met de aanwerving van vrijwilligers. Men verwacht binnen het jaar 100,000 man op de been te brengen, die in groepen op gezette tijden naar Engeland zullen worden overgezonden, naarmate het departement van oorlog te Londen er om vraagt DUITSCHERS IN ENGELAND. Aan Duitsche ingezetenen, die om een of andere re den gevaarlijk worden geacht, worden zware straffen opgelegd. Een Duitsche kapper, die verzuimd had zich te laten inschrijven als vijandelijk vreemdeling, kreeg 6 maanden dwangarbeid; een Duitscher, direc teur van een speelgoedfabriek, die zich voor een Zwit ser had uitgegeven, eveneens 6 maandeneen Duitsche kelner, die verzuimd had zich te laten inschrijven, eveneens 6 maanden; een Duitsch horlogemaker, die in het bezit werd gevonden van een camera en foto's, benevens van een kranten-uitknipsel, behelzende wat wel ep wat niet gekiekt mag worden, 3 maanden, enz. TT A T JE ITALIANEN IN HET FRANSCHE LEGER. De „Berl. Ztg. .aM." verneemt uit Rome, dat de beroemde te Rome woonachtige hoogleeraar in de philosophie Chiappelli een vermaning heeft gericht tot de Italiaansche jongelingen, die naar Frankrijk gaan om voor dat lanü hun leven te wagen in den oorlog tegen Duitschland. Prof. Chiappelli geeft hun den raad indachtig te zijn aan de plichten, die zij hebben jegens Italië en de Italiaansche neutraliteit. Zij moeten beseffen hoe weinig edel het is, de wape nen op te nemen tegen een volk, tegen hetwelk Enge land en Frankrij'k de halve wereld in het vuur hebben geroepen. De Italiaansche jongelingschap behoorde fatsoen lijker te wezen, evenals de Goden der Oudheid, die het steeds opnamen tegen den sterkste. Geen edel mensch aldus vervolgt ptof. Chiappel li kan den heldenmoed loochenen, waarmede het Duitsche volk tot dusver dezen strijd voor huis en hof heeft gevoerd. Geen offer is het te groot, geen vijand het te machtig geweest, om zijn vertrouwen op de overwinning en zijn liefde voor het vaderland te doen verzwakken. KORTE BERICHTEN. De Hamburgsche senator Strandes is naar België vertrokken o mden post van burgerlijk gou verneur van Antwerpen op zich te nemen. Te Heijst is Maandag een drijvende zee- m ij n aangedreven, welke tegen een der strandhoofden is ontploft; 3 kinderen, die in de nabijheid speel den, werden gedood. De cholera moet in Galicië en noordelijk Hongarije groote verwoestingen aanrichten. Er zijn op één dag 10,000 gevallen aangegeven. Een hoog percentage heeft een snellen doodelijken afloop. In een vergadering van de Vereeniging voor po litieke economie te Parijs heeft Yves Guyot getracht het verlies te berekenen, dat de geheele wereld door een oorlog van zes maanden zou lijden. Hij ALKMAARSCHE COURANT. i F R A N li It IJ K

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1