Mi I Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. FEUILLETON. VARIA. tv NEDERLAND. Telegrammen yan heden. Nederland. Varia. komt dan tot het geweldige cijfer van 44 milliard gul den. HethandeUverkeervan China met Europa en Japan is door den oorlog met 40 pet. ver minderd. Dat is een veel erger achteruitgang dan b.v. Engeland tot dusver van den oorlog ondervindt. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat een groot aan tal gemeentebesturen zich gewend heeft tot het depar tement van financiën om een voorschot, teneinde te kunnen voorzien in de uitgaven, noodig voor het on derhoud van Belgische vluchtelingen. liet juiste aan tal hier te lande vertoevende Belgen is nog niet op te geven, maar als zeker mag worden aangenomen, dat dit getal niet ver beneden een millioen is. Hiervan worden velen door particulieren onderhouden, maar verreweg het grootste deel komt ten laste van het rijk. Neemt men nu aan, dat de verplegingskosten per hoofd 0,30 per dag bedragen, en dat het aantal van rijkswege te onderhouden Belgen op ongeveer 500,000 mag worden geschat, dan is dit voor het rijk een uit gave van 150,000 per dag. Naar het „Hbld." verneemt heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan den burgemeester van Amsterdam een schrijven gezonden, waarin deze namens den Minister van Binqenlandsclie Zaken wordt uitgenoodigd tot de vluchtelingen de vraag te richten of zij tot terugkeer bereid zijn. Zij, die bepaaldelijk weigeren, behooren niet gedwongen te worden, maar een zachte drang om terug te keeren schijnt den Minister niet misplaatst. Er zal tot nader order dagelijks van 8 uur 's mor gens tot 3 uur 's namiddags van Roosendaal elk uur een trein naar Antwerpen vertrekken voor vervoer van uitgewekenen. De Nederlandsche spoorwegmaatschap pijen laten in aansluiting daarop uit verschillende vluchtelingencentra extra-treinen rijden, die voor 1500 personen plaatsruimte 3de klasse hebben. Het vervoer geschiedt kosteloos. Zoo heeft gisterochtend te 7.10 uur de H. IJ. S. M. een extra-trein van Amsterdam la ten loopen. Bijzonder groot scheen de animo voor het vertrek niet te zijn; ten minste toen de trein in Den Haag aankwam bleek, dat de stations Amsterdam, Haarlem en Leiden te zamen ongeveer 100 passagiers hadden opgeleverd. Hun aantal werd in de residen tie met een zestigtal vermeerderd. Uit Bergen op Zoom zijn gisteren zeer velen ver trokken, Maandag vertrokken er 8000. Het aantal vluchtelingen, dat gisteren van Breda in de richting van Antwerpen is vertrokken, bedroeg 2200. Met een bijzonderen trein uit Utrecht gingen gisteren Blechts 50 personen mee. Er is een adres gezonden aan H. M. de Koningin, onderteekend door graaf De Baillet Latour, senator en oud-gouverneur van de provincie Antwerpen, de Kamerleden Duysters en Van Cauwelaert, beiden van Antwerpen, vele advocaten enz., waarin grooten dank wordt gebracht voor de ontvangst der uitgewekenen. Jhr. Boreel, Hr. Ms. Hofmaarschalk, is van de hem door H. M. de Koningin verstrekte opdracht naar de met Belgische vluchtelingen gevulde plaatsen in het zuiden des lands teruggekeerd. Overal is in alle opzichten de toestand van de Nederlandsche bevol king goed, verklaarde jhr. Boreel in een persgesprek. De laatste weken is door de bewoners der grensplaat sen eigenlijk nacht en dag gearbeid, zeide hij, en het was voor mij haast onbegrijpelijk op welke wijze men in zulk een korten tijd zooveel tot.stand heelt kunnen brengen. De groote samenwerking tusschen eiviele en burgerlijke autoriteiten was hem opgevallen. Generaal Snijders, de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, heeft in een order aan alle troe pen van Land- en Zeemacht de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat onder de duizenden vluchtelin gen, die gedurende de laatste dagen ons land hebben overstroomd, er vele vrouwen zijn van verdacht al looi, wier omgang met de soldaten voor de laatsten de treurigste gevolgen kan hebben. KARDINAAL MERCIER OVER DEN TERUGKEER DER VLUCHTELINGEN. Een correspondent van „De Tijd" heeft een onder houd gehad met kardinaal Mercier, den aartsbisschop van Mechelen, die in de eerste plaats aandrong op den terugkeer van de vele naar Nederland uitgeweken priesterSj wier hulp in de parochie van het aartsdio- cees hij dringend noodig noemde. In alle oprechtheid, aldus Z. Eerw., is er geen en kel gevaar te vreezen. Hij kreeg de volgende toezeg gingen van de Duitsche overheid en was gerechtigd deze in haren naam te doen: lo. De jongelieden be hoeven niet te vreezen, naar Duitschland te worden weggevoerd, om in het Duitsche leger te dienen of tot dwangarbeid verplicht te worden. 2o. Indien ergens het politie-reglement doo renkele personen overtreden wordt, zal de overheid de daders opsporen en de plichtigen straffen zonder de schuld aan de gansche bevolking toe te schrijven. 3o. De Duitsche en Belgi sche overheden zullen alles in 't werk stellen om te beletten, dat er gebrek aan voedsel ontsta. Uit het verdere onderhoud blijkt, dat de Kardinaal door COLETTE YVEfi. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 32) „En zoo heeft men het volk lief op een voortreffelijke manier." Clara kreeg een gevoel van haat tegen hem en de lust om met hem te strijden, kwam bij haar op. „Maar, Hoogheid." riep zij uit, „de waardigheid van het volk brengt mee, dat het zichzelf leiden kan. Wij lichten de massa voor wat haar belangen betreft, maar het gevoel van broeders te zijn maakt het ons on mogelijk ons haar meesters te noemen. Waar is recht in een volk, waar geen gelijkheid heerscht?" Hertog Bertie liet zijn monocle vallen. Hij glim lachte, met iets spottends in zijn lach. Hij zeide: „Gelijkheid? Waarom gelijkheid? Er bataat geen gelijkheid. In ieder geval is de ongelijkheid geen on recht." „Hoogheid, dat is een paradtixe", zei Clara inwen dig trillend. „Weineen, hëelemaal niet", zei de hertog. Op dat oogenblik ging de deur geruischloos open de Ier draaide zich om bij het hooren van een rui- schende japon, er trilde iets in zijn anders zoo onbe wogen gelaat. Het was de aartshertogin. Zij kwam om de thee aan te bieden. Over haar japon van gui pure droeg zij een klein schortje van grijze kant. De komst van dit ondoorgrondelijke meisje veranderde de atmosfeer in het kleine salon. Men had voor niemand oogen dan voor haar. De thee werd binnengebracht. De dames stonden om de koningin heen. De aartshertogin bediende den koning, daarna den staatsmaarschalk, die de heele kamer deed dreunen toen hij toesnelde om die attentie deze maatregelen had voorgesteld en dat ze zijn goed gekeurd. De Kardinaai is niet naar ons land gevlucht, doch hij heeft den plicht de zijnen te volgen, gevolgd. Hij is thans weer naar Mechelen. Z. Eerw. toonde zich zeer voldaan over de goede ontvangst den vluchtelingen hier ten deel gevallen. „Holland is een edelmoedig land. Hoe dankbaar.... oneindig dankbaar men ik het Hollandsche volk voor alles wat ze aan onze arme vluchtelingen gedaan heeft. Dien dank kan ik niet genoegzaam uitdrukken ik heb verslagen gehoord van terugkeerende priesters en ik ben er diep van ontroerd. Ze vertelden me, hoe de soldaten in Roosendaal hun brood aan de vluchte lingen gaven, terwijl ze wisten, dat ze vooreerst zelf geen ander krijgen zouden. Neen, voor zoo'n opoffe ring kan men nimmer dankbaar genoeg zijn. En ka tholiek en niet-katholiek hebben daaraan meegedaan. Dat is mooi, zeer, zeer schoon." PROCES OVER LEVERING VAN MEEL. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde de firma Wessanen en Laan te Wormerveer om te voldoen aan de vorderingen, ingesteld door den Haarlemschen bakker H. Flink en de N. V. van Dijk's Beschuitfa briek te Schoten inzake de levering van tarwe en rog gebloem, die deze bakkers in voorkoop hadden. De rechtbank verwierp, wat de levering van tarwebloem betreft, het opgeworpen verweermiddel, dat door den regeeriugsmaatregel overmacht ontstaan was. De rechtbank veroordeelde gedaagde om het gevor derde meel te leveren, subsidiair schadevergoeding, benevens schadevergoeding, veroorzaakt door het niet op tijd voldoen aan de levering. GRAAN EN MEEL. Bij de Tweede Kamer in ingediend een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de Landbouwbe- grooting 1914. Aangevraagd wordt een bedrag van 4,312,000, voor het nadeelig saldo van den aan- en verkoop van regeeringswege van graan en meel in het belang van de volksvoeding en van veevoeder in het belang van landbouw 2,500,000, bijdrage aan het Kon. Nat. Steuncomité 1914 600.000. Voor den aankoop van regeeringswege van levensmiddelen, welke ter beschikking worden gesteld van het Kon. Nat. Steuncomité, 200,000. Het ligt in het voornemen van den minister In 1914 maandelijks voor een bedrag van pl.m. 6 millioen gul den aan graan en meel in het buitenland aan te koo- pen, wat over het loopende jaar een bedrag zal uit maken van pl.m. 20 millioen gulden. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat deze sommen grooten dee ls door de afnemers wor den terugbetaalcL maar het is waarschijnlijk dat er een nadeelig saldo voor het Rijk zal komen, daar bij de bepaling van den prijs waarvoor het graan en meel van regeeringwege wordt beschikbaar gesteld, er re kening mee moet worden gehouden dat de broodprij zen niet hooger zullen stijgen dan strikt noodzakelijk is. WOL EN SAJET. Wanneer het uitvoerverbod door Engeland van wol, sajet enz. gehandhaafd blijft, zullen meldt het Hbld., de fabrieken van wollen stoffen te Tilburg binnen niet te langen tijd, bijvoorbeeld vier h zes weken, wegens febrek aan grondstoffen moeten worden stopgezet, en voorstel van de groot- in dustrieelen, om het ver bod op te heffen onder voorwaarde, dat van hier niets aan het buitenland, met name Duitschland, zal wor den afgeleverd, is bij de Engelsche regeering in be handeling gegeven. WAT ZAL ER GEBEUREN? Men schrijft ons uit Amsterdam Sedert enkele dagen vertoeven hier een groot aantal min of meer gewichtig-doende Engelschen en Duit- schers, die herhaaldelijk met elkaar confereeren. Zij logeeren first-class, en uit het feit, dat zij geregeld te legrammen laten wegbrengen en een zeer groote „post' ontvangen, wordt afgeleid, dat het menschen zijn, in hun vaderland een invloedrijke positie innemen, en die naar Amsterdam zijn getogen met een gewichtige opdracht. De Duitschers en Engelschen zijn zeer vriendelijk tegen elkaar, zij geven elkaar handjes en sigaren of cigaretten, als het regent loopen ze soms onder één parapluie, en druk pratend en gesticuleerend ziet men ze van tijd tot tijd door de Kalverstraat gaan. Het Amsterdamsche publiek begrijpt er dan niets van. En gelschen en Duitschers, als vrienden met elkaar om gaand? Het is te begrijpen ,dat hier allerlei geruchten de ronde doen, en dat er verteld wordt, dat in Amste - dam tusschen de Duitschers en de Engelschen gecon fereerd wordt om tot een compromis te geraken. De vrede van Amsterdam zou dan aan den oorlog var 1914 een eind maken. Zijn wij goed ingelicht, dan trachten de Duitschers en Engelschen inderdaad met elkaar tot een compio mis te komen. Maar.de vrede wordt ni§t voorbe reid. Het gaat over zaken. En Amsterdam is het rendez-vous voor de zakenmenschen. Er moet grof geld verdiend worden met dit zaken doen. te voorkomen; zijn verlegenheid was niet maar ge veinsd, hij, die den vader had willen leiden als een kind, scheen werkelijk verlegen om uit de handen van de dochter een kopje thee aan te nemen. Den avond vóór een redevoering die hij in het parlement zou houden over algemeene belangen, had hij met Wol fram heftige beraadslagingen gehad, waar hij zie dend van terug was gekomen. Maar in het openbaar zou hij zich voor 's konings voeten geworpen hebben, als een voorbeeld van blinde onderworpenheid. Toen Wanda naar hertog Bertie toekwam, met het schoteltje in de eene en den suikerpot in de andere hand, merkte Clara een kleinen vertikalen rimpel op, die aan het hooge voorhoofd van het jonge meisje een eigenaardige lijdende en harde uitdrukking gaf. Hij keek haar aan, terwijl hij haar bedankte en toen herkende Clara zijn blik niet, die anders zoo ironisch en koud was Hij was ernstig, bijna verlegen. Zij bleven bij elkaar staan en spraken met gedemp te stem over een boek, dat de Ter aan de prinses had geleend. „Ik vond die weerlegging van de stellingen van de Unie heel goedik had nooit zoo goed begrepen, wat de collectivistische geest eigenlijk is. Ik weet, waarom u het mij heeft laten lezen, u was zeker bang voor den invloed van zeker iemand op mij, maar u kan gerust zijn, die persoon heeft nooit van mijn vriendschap ge bruik gemaakt om mij gedachten op te dringen, die ik niet mag hebben. Als u het mij hadt toegestaan, zou ik haar zelfs graag dat boek hebben laten lezen. Die arme juffrouw Heraberg, ik zou haar zoo graag wil len overtuigen „Het is nu nog te vroeg", zei hertog Bertie. „Wacht nog. Later." Alsof zij voelde, dat er over haar gesproken werd, keek Clara tersluiks naar het bekoorlijke jonge meisje en dien ijskouden man. Zonder zijn kopje te hebben leeggedronken, kwam de hertog weer naar de tegen standster toe. „Begrijp wel, juffrouw Hersberg", zei hij, „dat de unionisten valsche herders zijn geweest. Ik weet, dat H. M. de Koningin heeft gistermiddag het militair hospitaal te 's-Gravenhage bezocht. De rechtbank te Assen veroordeelde een koop man te Barger Oosterveen wegens het behulpzaam zijn bij het nitvoeren van een paard uit Nederland naar Duitschland tot 6 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het niet in beslag ge nomen paard, de uitlevering daarvan bevolen, of bij niet uitlevering betaling van een bedrag van f 400, subs. 2 maanden hechtenis. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft weder om een verpleegster naar Vlissingen gezonden, be nevens bedden, linnengoed, kinderondergoed, ont smettingsmiddelen naar de Zuidelijke grensplaatsen, een en ander ten behoeve der zieleen en gewonden. BINNENLAND. Nieuws. UIT HEERHUGOWAARD. Hedenmorgen omstreeks drie uur is het burger woonhuis met slachtplaats, bewoond door Gebrs. Klaver, te Rustenburg, gem. Heerhugowaard, afge brand. De perceelen, welke verzekerd zijn, behoorden aan den heer J. Plevier. KORTE BERICHTEN. Het pantserschip „Piet Hein"is gisteren verkocht aan Wilton's Scheepswerf te Rotterdam voor 90.000 plus 10 pet. kosten. Te Apeldoorn herdacht de heer H. v. Ekeren in goeden welstand zijn lOlsten geboortedag. LAATSTE BERICHTEN. BRAND IN EEN GASFABRIEK. EINDHOVEN, 21 October. Gisteravond ont stond brand in de gemeentegasfabriek alhier. De oude kantoren brandden geheel uit, terwijl ook een gedeelte van de fabriek verbrandde. De schade is vrij aanzienlijk. MIDDENSTANDSBOND. AMSTERDAM, 21 Oct. In de gisteren onder voorzitterschap van den heer J. F. Meuwsen te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond werd het nieuwgekozen bestuurslid, de heer M. H. G. Th. Fiedeldy Dop geïnstalleerd. Hierna werd op voorstel van het Dag. Best. besloten aan het D. B. met het oog op den kritieken toestand, twee le den toe te voegen, zoodat het thans bestaat uit de heeren Meuwen, voorzitter, M. Harmens Moens, secreaaris, J. Das Dzn., penningmeester, L. Bern, J. Gorris en M. Fiedeldy Dop. De heer Meeuwsen stelde namens het D. B. voor aan het permanent bureau voor den Midden stand nog eenige uitbreiding te geven en tot cen traal consultatiebureau voor den Middenstand in Nederland te maken, waar alle bij den Bond aan gesloten middenstandsvereenigingen zoowel als de leden dier vereenigingen gedurende de crisis kosteloos advies kunnen bekomen. Tenslotte werd met algemeene stemmen beslo ten het volgende middenstandscongres in Sept. 1915 te den Haag te doen houden. De agenda zal in de e. v. bestuursvergadering worden vast gesteld. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 21 Oct. Het communiqué van gister avond 11 uur luidt: De dag van gisteren is gekenmerkt door aan vallen der Duitschers over het geheele front. Ten eerste in het uiterste Noorden, waar het Belgische leger merkwaardig stand hield; Ten tweede bij La Bassée waar de Duitschers vooral krachtig aangevallen hebben; ten Noorden van Atrecht; Ten derde bij Mametz tusschen Peronne en Al- bert; Ten vierde bij Vanquois ten Oosten van de Ar- gonne Ten vijfde op den Maasheuvel en in de streek van Champhon. Overal zijn de Duitsche aanvallen afgeslagen. AAN DE KUST. LONDEN, 21 Oct. De „Times" ontving een telegram van de Fransche kust, meldende, dat twee Engelsche kanonneerbooten, die in den morgen van 19 October Duitsche kustbatterijen aanvielen, door Duitsche onderzeeërs werden aangevallen. Engelsche torpedobooten kwamen te hulp en verdreven de onderzeeërs, waarna het beschieten der kustbatterijen werd voortgezet. gij een ideaalstaat, dje allen gelukkig maakt, wilt vor men en dat sommige voorstanders zich reeds van te voren daarin verblijden. Maar tegenover een handje vol menschen, die het in goed vertrouwen aannemen en al het andere loslaten, staat de meerderheid van de maatschappij, die met alle kracht vasthoudt aan de orde, waaraan zij eeuwen gewend is. De leefwijze, die door onze voorouders geheiligd is, is een vaderland voor onzen geest; het zijn de gewoonten, die door alle eeuwen heen gevolgd zijn, herinneringen, het gevoel van veiligheid, het verleden in één woord, dat den mensch zoo dierbaar isl Dat zal men verdedigen, wanneer gij het aanvalt 1 De daad van gisteren. „Komaan, laat u juffrouw Hersberg met vrede," kwam de koning, die ongetwijfeld naderbij gekomen was, tusschenbeiden, „wij zijn hier in kleinen, intiemen kring, waar twistgesprekken uitgesloten worden; wij zijn hier onder vrienden, niet waar, juffrouw Hers berg?" „Sire, als men niet de opvattingen, maar de perso nen beschouwt en als de vriendschap, waarvan Uwe Majesteit spreekt, wat mij aangaat, beteekent: eer bied, achting, toewijding, dan zou Uwe Majesteit geen betere woorden hebben kunnen kiezen „Maar dat is toch zeker zoo," zei Wolfram vroolijk; vanavond zijn hier geen opvattingen, er zijn alleen maar menschen, die allen met elkaar op goeden voet kunnen staan." De hertog glimlachte heimelijk: hij dronk een slok thee en keek naar den koning met een soort bewonde ring; blijkbaar vermaakte de vorst hem, hij vond hem een handige charmeur, die door een zekere aantrekke lijke overheersching zijn ergsten vijand wist te be dwingen. De uniform van huzaar, die hem zoo goed stond en zijne hooge gestalte maakten hem nog indrukwekkender. Terwijl hij sprak, bracht hij als zelf de hand naar het voorhoofd, alsof hij het verband recht wilde trekken. Welke vrouw, dacht de Ier, zou geen belang in hem stellen 1 En Clara, die met haar geweten in vrede was, door 't vrij onnoozele voorwendsel, dat men daar alleen maar was als intellectueelen, die elkander waard wa- DE STRIJD IN Z.-W. BELOI6. AMSTERDAM, 21 Oct. Uit Sluis wordt aan de „Telegraaf' gemeld: Verleden week hebben 40.000 Duitschers de stad Rousselaere bezet. Na allerlei opeischingen gedaan te hebben, werden ze naar Nieuwpoort en Dixmuiden gezonden. Slechts 100 man bleven achter. Zondagochtend kwamen van Yperen 200 Fransche dragonders, die de Duitschers voor Rousselaere doodden of verjoegen. Zondagavond bezetten eenige duizen den Franschen van Yperen de stad en richtten barricaden op. Maandagochtend kwamen Duit sche troepen van Brugge en Gent en bombardeer den de stad. Er werd veel schade aangericht. Tal van dooden en gewonden vielen aan beide zijden. Het gelukte de Duitschers de stad binnen te rukken. Een verwoed straatgevecht ontstond, waarbij ook tal van burgers werden gedood. De Franschen trokken in goede orde met alle kanon nen terug naar Oost-Nieukerke. De Duitschers bezetten Rousselaere en brandden een heele straat plat om de vuurlinie voor hun artillerie vrij te krijgen. Vele burgers moeten daarbij in ue kelders zijn omgekomen. Dinsdagochtend werd de strijd hervat. De Engelschen kwamen de Franschen te hulp. Naar verluidt, hebben de ge allieerden de stad hernomen. Rousselaere heeft 25000 inwoners. DE STRIJD IN GALICIë EN POLEN. WEENEN, 20 Oct. Hedenmiddag is de veld slag in Midden-Galicië ten noorden van de Stri- bia in hevigheid toegenomen. Onze aanval strekt zich meer uit aan het Oosten. Aan beide zijden wordt met groote verbittering gevochten. De po gingen van den vijand om ons Magiera weder te ontnemen, zijn mislukt. Onze troepen hebben de hoogten ten Noordoosten van Tyszkowce geno men en den vijand uit verscheidene dorpen ver dreven. Zij maakten vele Russen o. a. een gene raal krijgsgevangen. Ook machinegeweren wer den buitgemaakt. Onze troepen bezetten Stryj, Moeroesmezoe en Sereth. KEIZER WILHELM AAN HET FRONT. LONDEN, 21 Oct. (Hbld.) De „Daily News" verneemt uit Petrograd: Keizer Wilhelm zou Dinsdag te Czenstochau zijn aangekomen. Hij bevindt zich in een huis, dat geheel met prikkeldraad en versperringen is afgezet. CETTINJE. 21 Oct. (Hbld.) Heden wordt een aanvang gemaakt met de beschieting van de Oos- tenrijksche forten om Cattaro door de artillerie. AANKOOP VAN ALLE ROGGE. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Minister Treub heeft de burgemeesters, behalve die in de provin cie Groningen, in een circulaire in overweging gegeven, liefst voor gemeente- en anders voor Rijksrekening alle partijen rogge binnen de ge meente, voor zoover voor de consumptie geschikt, aan te koopen tegen 40 ets. per 100 K.G. beneden maximumprijs, zulks voor eerste kwaliteit rogge, andere kwaliteiten naar verhouding. EEN ENGELSCH STOOMSCHIP OETORPILEERD. CHRISTIAN IA, 21 Oct. Uit Stavanger wordt gemeld, dat een Duitsche onderzeeEr het Engel sche stoomschip Glithe nabij de Noorsche kust in den grond heeft geboord. De bemanning is ge red. Het stoomschip was afkomstig uit Leith. DE ACHELSCHE KLUIS. EINDHOVEN, 21 Oct. (V. D.) Hedenmorgen was onze correspondent bij de Achelsche Kluis, welke Zaterdag door de Duitschers werd bescho ten en ingenomen. Van een pater vernam hij, dat nog 30 Duitschers in de kluis aanwezig zijn. 'e hebben zich ordelijk gedragen. Hedennacht vloog een vliegtuig in Z.-W. richting over Achel. Te Neerpelt nabij Achel zijn juist weer 500 Duit schers aangekomen. Ze eischten levensmiddelen op en voeding voor paarden. De Belgische bevol king van de N. Brabantsche grens komt dagelijks ren, en dat niemand een meening vertegenwoordigde, kreeg een gevoel van rustig vertrouwen. Haar leer linge kwam naast haar zitten. De koningin maakte haar een complimentje over haar japon; de adjudant keek naar haar met opvallende, vriendelijke nieuws gierigheid; de schilder Froningue teekende in gedach ten haar mooie trekken. Zij genoot van de heerlijke omgeving; en om de weelde van dit uur nog te ver- hoogen. kwam Wolfram naast haar zitten en vroeg gemoedelijk, terwijl iedereen er met plezier naar luis terde „Kom, juffrouw Hersberg, vertelt u ons eens iets van het thermium IV. Op zekeren morgen om acht uur klopte de aartsher togin aan Clara's kamer. Haar voorhoofd had die verticale plooi, die haar zoo ernstig maakte, en een stormachtig bewogen gemoed verried onder een kalm uiterlijk. Zij dacht haar vriendin nog in bed te vinden, maar zij kreeg geen antwoord. Het jonge ka mermeisje, dat juist aankwam, zei met een buiging: „Hare Hoogheid zal juffrouw Hersberg in het labo ratorium kunnen vinden. De juffrouw is er, sinds een paar dagen, al van zes uur af aan 't werk." Wanda ging door de gang naar het laboratorium. Zij was angstig. Clara was juist bezig een flesclije schoon te maken, haar schort zat vol wijnroode vlek ken. Toen zij de aartshertogin zag, riep ze uit: „O! Wat een gezellig bezoek!" „Ik kom eens zien", zei het jonge meisje, „of u goed geslapen heeft." „Ja zeker, of ik, lieve Hoogheid, ik was moe, ik had gisteravond laat gewerkt. „Was u kranten blijven lezen?" zei Wanda. „Ik heb geen tijd meer om kranten te lezen; sinds een paar dagen heb ik, buiten onze lessen, al mijn ge dachten bij de vraag hoe ik de definitieve oplossing zal kunnen vinden van de thermium-kwestie". „Ozei de aartshertogin. (Wordt vervolsrd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2