Stalhouderij en Onderneming van Begrafenissen ""HSg Verhuizingen door geheel Europa, onder garantie. KONINGSTRAAT, KufeKe ton je nog. zingen, zing dan mee, Droge bergplaats voor Inboedels. Belast zich met het Inklaren van Buitenlandsche Goederen. Wij verkoopen Belgisch geld tegen den koers van 451 j if*xiia,xoxa.RIDDERSTRAAT TH 4 Oorïogsvaria. Langestraat KROON's Muziekhandel, Beleefd aanbevelend, in Eindhoven, om daar bij honderdtallen Neder- landsche dagbladen te koopen, die ze in de Bel gische grensplaatsen verkoopen. EEN ROEMEENSCH SCHIP AANGEHOUDEN. WEENEN, 20 Oct. (Hbld.) Uit Boecharest wordt aan de „Reichspost" bericht: De Fransche vloot heeft in de Middellandsche Zee het Roe- meensche stoomschip „Juil" geladen met hout, aangehouden en opgebracht naar Algiers, waar het gelost werd. De waarde van de lading werd later door de Franschen vergoed. Het bleek, dat zij het stoomschip voor een Duitsch schip hadden gehouden, omdat de kapi tein Aschinger heet OVERLEDEN. HAARLEM, 21 Oct. De Engelsche machinist Stokes, één der geredden van de drie gezonken kruisers, is alhier in het Gasthuis overleden. DE GESCHIEDENIS VAN DEN HOSPIT AALTREES- Voor het transport der gewonden hebben de Duit- sche militaire autoriteiten al langen tijd groote zorg gehad. Zij hebben speciale hospitaaltreinen laten bouwen die thans blijk kunnen geven van hun prac- tisch nut. De hospitaaltrein van tegenwoordig heeft reeds een heele geschiedenis achter zich, waarover Dr. Christian een en ander vertelt in het Duitsch genees kundig weekblad. De eerste pogingen voor de samen stelling van een hospitaaltrein in dienst van het Duit- sche leger gaan terug tot 1859. Men maakte allereerst gebruik van hangmatten en opgehangen draagbaren, van welk sijsteem men al spoedig moest afzien om het vele schommelen. In 1861 kwam men op het denk beeld stroozakken te gebruiken. Deze waren zoo inge richt, dat ze tevens dienst konden doen als draagbaar, waardoor de gewonde minder vaak hoefde te worden verlegd. Deze stroozakken legde' men bij 7 a 8 tallen in overdekte goederenwagens. Dergelijk treinen wer den in den oorlog van 1866 zeer veel gebruikt. Geheel en al voldoen konden ze echter niet en men ging over tot een systeem, door de Amerikanen toegepast in den D., Secessie-oorloggewone draagbaren werden met lussen opgehangen aan gummi-haken, voor dit doel in de binnenzijde van een goederenwagen aangebracht. Ook dit beviel niet en in 1869 werd voorgesteld, de ligplaatsen weer op den bodem van den wagen aan te brengen, doch ze van veeren te voorzien. Dit systeem wordt gedeeltelijk nog toegepast. De oorlog 1870/71 leverde allerlei practische ervaringen op. Alereerst werd ingevoerd een keuken, een apotheek en een magazijn; ook een verblijfplaats voor de bege leidende artsen en beambten bleek noodig. In de tweede helft van den oorlog maakte men reeds gebruik van hospitaaltreinen met 20 ziekenwagens, een keu kenwagen, twee magazijnwagens, een wagen voor de autoriteiten, een apotheek, een dokterswagen, een wa gen voor vrouwelijk verpleegpersoneel, een wagen voor brandstofmateriaal en een goederenwagen, totaal 28 wagens voor 200 gewonden. De wagens waren op D- wijze met elkaar verbonden. In iedere ziekenwagen waren aan de beide lengtezijden zes ligplaatsen aan gebracht. In 1877 werd het systeem nog eens verbe terd, door de stroozakken niet allen op de veeren doch ook door middel van een bevestiging aan de wanden tegen schudden te behouden. De behouden techniek en veel nieuwerwetscher com fort is in den hospitaaltrein-1914 aangebracht, zoodat men hier werkelijk het idieale nabij is. Jammer is ech ter, dat het aantal nog niet voldoende is. Steeds meer moet er gebruik worden gemaakt van noodtreinen. De gewonden, die zitten kunnen, vervoert men in speciaal daarvoor ingerichte le, 2e en 3e klas wagens. DE COURANT IN OORLOGSTIJD. Het Berliner Tageblatt van Zaterdag 1.1. bevatte niet minder dan twintig bladzijden advertenties. En dat in een oorlogvoerend land, hetwelk den economi- schen druk van zulk een tijd zwaar moet voelen! Zou hier alleen het idee „we moeten de krant steu nen" in 't spel zijn? Of welbegrepen eigenbelang van den Duitscher, die, bij al zijn andere sterk sprekende eigenschappen ook bovenal die van een goed zaken man vertoont? vraagt het N. v. d. D. Boeken worden nauwelijks meer gelezen, kranten daarentegen verslonden. De Duitschers blijken er zich van bewust te zijn, dat in deze dagen een dag bladadvertentie honderd maal meer „trefkans" heeft dan in kalmer tijden. NEUTRALE SATIRE. Het „Hbld." bevat de volgende geestige satire door het Zwitsersche blad „la Suisse" naar aanleiding van een Wolff-telegram gemaakt: (Wolff's Bureau). Het leger van generaal von Kluck heeft Parijs veroverd, zonder dit eigenlijk zelf te heb ben bemerkt. Den 8sten bereikte men Vincennes, toen men dacht, dat men zich nog te Fontainebleau be vond. Het leger marcheerde door d^ leege stad, aan gezien de geheele bfevolking de wijk had genomen in de riolen en de onderaardsche tunnels van den Mé- tropolitain; dit verklaart de vergissing van den leger bevelhebber. Den lOen werd de Jardin des Tuilleries bezet. Maar waar zijn wij toch? informeerde de gene raal. In Barbizon, grinnikte een straatjongen, die evenals alle Franschen blagueur was gebleven. Den 12en ontving generaal von Kluck te Saint Clouc een telegram van zijn kameraad von Bülow, waarin hem werd verweten, dat hij te vlug had gemarcheerd, zoodat het contact tusscren beide legers verbroken was geraakt. Daarop besloot de eerste, op zijn schre den terug te keeren, evenwel nadat hij eerst een aan zienlijken krijgsbuit zou hebben meegenomen, waar van wij noemen den dom van de Invalides, den Eiffel- toren, liet beeld van Straatsburg, de wieken van den Moulin Rouge, de „tréteaux" van Tabarin, den staart van ci^i Rat Mort de zuil van Vendöme en de tong- ejes van Marguery. Een nieuwe moeilijkheid deed zich echter voor. De 420-centimeter mortieren bleken zóó geweldig ver te dragen, dat hun projectielen over Parijs heen schoten en gaten in den Atlantischen Oceaan sloegen; één bom was zelfs terecht gekomen op eenige mijlen van slieuw-York. Nadat president Wilson geprotesteerd ïad tegen hetgeen hij betitelde als een schending van iet volkenrecht, werd bevel gegeven aan het geheele leger om een strategischen terugtocht uit te voeren, waardoor het op een behoorlijken afstand zou komen van de forten der Fransche hoofdstad. Dus begon het Duitsche leger zijn terugtocht uit te voeren, nadat het alle vijanden zonder schoenen had gevangen geno men, die zich onvoorzichtiglijk in de vlakten van de Marne hadden gewaagd. De indruk is algemeen, dat de 420-stukken van uit Berlijn zullen kunnen worden gebruikt, om wat er nog van overblijft van de armza- 'ige verdediging van Frankrijk te vernietigen. De vrienden der waarheid zullen wel in hun omge ving het voorgaande willen verspreiden, ter wille van de rechtvaardige zaak van menschelijkheid en bescha ving. STADNIEUWS. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De heeren Kuyper en Oudt, die voor het Alkmaar- sche Comité voor Vluchtelingen naar Antwerpen zijn gegaan, om zich van den toestand op de hoogte te stellen, hebben heden het volgende telegram gezon den: „Adviseer neringsdoenden direct naar hier te ko men. Duitsche zijde is bezig gesloten zaken te forcee- ren. Ambachtslieden en sjouwerlieden kunnen hier rijk brood verdienen. Vooral spoor- en tramperso neel wordt terugverwacht. Alles rustig." JUBILEUM. Den 4en November herdenkt de heer H. Hofman den dag, dat hij 25 jaar geleden bij de firma A. H. Teljer, alhier, in dienst trad. PENSIOEN VERLEEND. Bij Kon. Besl. is aan H. de Jong, arbeider bij den gemeentelijken reinigingsdienst alhier, een pensioen verleend van 337 TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 19 October 1914. MannenBakkersknecht 3, Banketbakkersknecht 2, Betonwerker 1, Blikslager 1, Boekbinder 1, Boekdrukker 7. Boerenarbeider 5, Borstelmaker 1, Bouwk.-teeke- naar 0, Cacaobewerkers 4, Electricien 1, Glazen- wasscher 1, Graandrager 1, Grondwerker 14, Hor logemaker 1, Houtbewerker 3, Houtzager 1, Instru mentmaker 2, Kaaspakhuisknecht 2, Kantoorbediende 4, Kermisreiziger 5, Kleermaker 13, Kruideniersbe diende 1, Letterzetter 2, Lampensorteerder 2, Lood gieter 0, Loopknecht 3, Magazijnbediende 1, Manden maker 1, Metselaar 22, Meubelmaker 7, Opperman 19, Pakhuisknecht 5, Photograaf 1, Reiziger 1, Rij wielhersteller 0, Schilder 17j, Schippersknecht 7' Schoenmaker 3, Sigarenmaker 1, Slagersknecht 1, Smid 4, Steenwerker 2, Stoelenmatter 2, Stoffeerder 3, Stoker 4, Straatmaker 2, Stucadoor 1, Suikerwerker 2, Tabakstripper 2, Timmerman 36, Tuinder Slen ter 14, Visscher 2, Voeger 3, Voerman 2, Wagen maker 1, Werkman (los) 126, Winkelbediende 1, Wijnkoopersknecht 2, ljzerwerker 10, Zadelmaker 1, Zandvormer 3. Totaal 398. VrouwenKamerverhuurster 2, Kantoorbediende 1, Loopmeisje 1, Magazijnbediende 1, Naaister 9, Strijkster 1, Waschvrouw 4, Werkvrouw 4. Totaal 23. LEZING VOOR HET STEUNCOMITé. Men deelt ons mede, dat op Vrijdagavond 23 Octo ber mejuffrouw Bruining, adjunct-archivaresse alhier, voor de H. B. S.- en Gymnasiumvereeniging V. O. K. Z. O. S., eene lezing zal houden over Maria Tessel- schade. De opbrengst zal komen ten bate van het Na tionaal Steuncomité. Wij hopen, dat, zoowel om dit in onze Nederlandsche letterkunde zoo geliefd onder werp, als om het goede doel, in de groote zaal der Unie geen plaats onbezet zal blijven. BROODCONTRÓLE. De heer W. O. E Valk heeft zijn melkbrood en be schuit onder contróle gesteld van het onder Rijkstoe- zicht staande Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. De afnemers van het brood van den heer Valk hebben hierdoor van heden af het recht dit brood al daar gratis te laten onderzoeken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 20 October. G. M. N. W.,. houtzager te Alkmaar, thans gede tineerd, had zich te verantwoorden terzake diefstal van twee zilveren horloges, resp. met gouden en nik kelen ketting, toebehoorende aan zijn kostbaas P. Constans, bij wien hij reeds 2y2 jaar woonde. Een der horloges beleende bekl. voor 10. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf. Tegen den zwervenden timmerman K. R., die 22 September zonder middel van bestaan rondliep in de Rijp, werd 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting geëischt. Dezelfde straf werd geëischt tegen den collega A. K. van den beklaagde uit de vorige zaak, die 28 September te Hoorn bedelend rondmarcheerde. Nog deelde dit lot de zwervende schilder C. F Th. F., die ook Hoorn had gepromoveerd tot arbeids veld. Tegen den bankwerker P. G. te Helder werd maanden gevangenisstraf geëischt wegens diefstal van een binocle, bij gelegenheid van den brand in de wo ning van den landbouwer G. W. Jimmink te Koe gras, gem. Helder, op 31 Augustus j.l. Hij had het voorwerp verkocht voor 4,50. 15 boete subs. 5 dagen hechtenis luidde de eisch tegen den veehouder C. v. d. K. te Uitgeest we gens mishandeling van C. Been op 5 September. A. K. te Bovenkarspel voer onlangs met een schuit, waarin ziuli ook zijn collega-arbeider J. Elders oevouü. Up den wal stond een bos bindstokken en een bos aanbinders, toebehoorend aan wed. de Boer. K., bekl., zei tot Elders: neem ze maar weg, dat kan je best doen. Elders nam ze weg doch gaf ze aan be klaagde. Deze merkte op, dat ze hem waren gegeven, doch de Pres. merkte op: a a ngegeven. Een paar kin deren hadden het wegnemen van de stokken enz. ge zien, zoodat er moeilijkheden konden ontstaan. Bekl. vroeg toen aan wed. de Boer of hij de voorwerpen mocht leenen, waartoe deze permissie gaf. De politie had toen echter het geval reeds in den neus, waarop iroces-verbaal wegens diefstal opgemaakt werd. Te gen bekl. werd een maand gevangenisstraf geëischt. C. R., J. R. en C. O. te Grootebroek, stonden daarna nog terecht. No. 1 en 2 hebben op een dag in de vorige maand den kastelein Jonker op diens eigen territoir afgeranseld, terwijl No. 3 den veldwachter, die de beide anderen in verzekerde bewaring zou stel ten, een klap gaf. Tegen No. 1 en No. 2 werd wegens huisvredebreuk en mishandeling 2 maanden gevange nisstraf geëischt, tegen den Dritte im Bunde wegens mishandeling 1 maand. Wij koopen Belgisch papier a 45. Belgisch zilver a 431/,- Deze koersen gelden tot nader aankondiging. BUROERLIJKE STAND. GETROUWD 21 Oct. Hendricus Johannes Morsch en Tjakkiena Christina Elizabeth Bielars. Philip Frie- drich Carl Walter Pehlig en Cornelia Jansen. GEBOREN 20 Oct. Jacobus Henrieus, z. van Jacob Keijzer en Maria Anna Koopman. Dirk, z. vanBer- nardus Johannes Nicolaas Al en Maria Jo hanna Balder. -- Aldert Jan, z. van Cor nells Kwadijk en Jans Rijnhart. 21 Maaijke Grietje, d. van Nicolaas Johannes van Beek en Lijsbeth Houter. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Zoudt u zoo goed willen zijn het onderstaande in uw geëerd blad op te nemen, mijn hartelijken dank daarvoor. Als men de advertentie leest van de Alkmaarsche broodfabriek, in de verschillende bladen, dan moet men wel getroffen zijn door dezen zin„Door de groo te knoeierijen van vele broodleveranciers (zeker weer een nieuw woord voor broodbakkers) wat betreft ge wicht en kwaliteit" en moet men natuurlijk denken, dat bijna al de bakkers alhier groote knoeiers zijn. Daar tegen moet ik protesteeren, want wat is hier het geval Enkele bakkers hadden wat meer witmeel in het brood gedaan dan er voorgeschreven was (het brood wordt daar niet minder van). Het was zeker niet goed van die bakkers, maar na een enkele waarschuwing ge beurde het niet meer. Heeft de Broodfabriek zich dan wel zoo streng aan dat voorschrift gehoudén? Ik en meerderen meenen van niet. En het geknoei met het gewicht, dat zal ook wel zoo veel niet om het lijf heb ben. Hier ter stede wordt het brood verschillend van grijs en gewicht verkocht, maar wij zijn steeds onder et maximum der regeering, en worden steeds gecon troleerd. Er is hier op het gewicht nog niet één over treding geconstateerd. Dit is nu de geheele Oroote Knoeierij van Alkmaarsche broodleveranciers. Het publiek zou anders kunnen denken dat het iets heel ergs was. Er moet mij nog iets uit de pen en wel dit: zooals men weet moeten bakkers die meer dan voor drie weken wit meel in huis hebben, het deelen met bakkers die voor minder dan drie weken in huis heb ben. Maar wat doet nu de broodfabriek, die een flin ken voorraad over heeft? Zij stelde enkel patent- meel beschikbaar, (daarvoor zijn de prijzen niet vast gesteld door de regering) tegen den enormen prijs van 9,62 A de honderd pond, zoodat er voor de kleine bakkers haast geen aankomen aan is, en zij het bijna niet kunnen verwerken voor dien prijs. Is dit niet ver keerd in deze duren tijd? In Schagen geven de bak kers elkander de patenten voor 8,50. JAC. BRUGMAN. Alkmaar, 20 October 1914. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het door U uit het Handels blad overgenomen bericht: „Onze landsverdediging", in uw blad van 19 dezer, wenschte ik door middel van uw blad er het volgende aan toe te voegen: Kan hier niet opgericht worden een vrijwillig corps landstorm, bestaande uit jongelieden van af 16 17 jaar, tot mannen b. v. tot 40 jaar of hooger Na af loop der dagelijksche werkzaamheden, welke onder deze gedrukte tijdsomstandigheden toch niet langer dan tot 5 h 6 uur duren, kan men dan ook gemakke lijk één k twee uur des avonds besteden om natuurlijk onder goede leiding het noodzakelijkste op te doen aangaande geweer enz. Des Zondagsmorgens of namiddags en bij bezwaar desnoods één dag in,de week kon men dan een mili taire wandeling maken. Zoo, geachte Redactie, geloof ik, dat we met ons bestaand leger als Nommer Eén nog op niet al te kostbare wijze onze weermacht kunnen versterken. In Amsterdam is, naar ik vernomen heb, in dezen geest zoo'n corps al ettelijke weken in voorbereiding en ac tie. Hopende, geachte Redactie, door deze regelen U ter plaatsing aan te bieden, er iets toe te kunnen bijdra gen ter versterking van onze weermacht, verblijf ik, Hoogachtend, H. J TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 21 October. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 22 October. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 781.4 te Hemoesand. De laagste stand van den barometer 760.6 te De Bilt VERWACHTING. Zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen betrokken tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regen zelfde temperatuur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. lp mefKcaca groenten, de meoaf g< Uchj VPpfoawvarQ 3D VC GEVONDEN VOORWERPEN. Een zweep, een bril in étui, vier rozenkransen, een zijden strikje, twee portemonnaies met geld, twee damestasehjes, een knipmes, een zilveren broche, een zilveren charivari en twee mantels. Alkmaar, 21 October '14. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 19 ©ct zak aard appelen. Gew. muizen f 0.a 0.Julia f 0.a 0.Schoolmeesters f 0.a 0.Blauwe f 0.a 0.Eigenheimers f 0.a 0.20 baal gele nep f 2.80 a 3.1194 baal uien f 3.05 a 3.85, 0 K.G. slaboonen f 0.a 0.—, 500 rammenas f 14.50 a 2000 bieten f 7,a 7.80, 633 baal wortelen f 0.80 a 0.90. 20 Oct. 29800 Bloemkool le soort f 4.50 a 9.20, 2e soort f 0.80 a 2.72000 Roodekool f2.a 7.—, 27600 Gelekool f 2 a 7.20, 29700 Wittekool f 3.a 10.90, 4900 bos wortelen f 2.70 a 3.50. 2 wagons wittekool f 115 a 118. W ARMENHUIZEN, 20 Oct. Aangev. 23800 stuks roodekool f 1,80 a 6.80, 29000 stuks wittekool f 2.90 a 10.30,2300 stuks bloemkool f 0 70 a 7.60 per 100; 31/, baal nep f 2.75 a 0—, 85 baal uien f 3.60 a 3j85 per baaL —O stuks bieten f 0.per 1000; baal wortelen f 0.— per 100 bos. 37 zak Aard appelen: blauwe f 1,10 a 1.25 per zak, 1400 stuks gele kool f 5.50 a 6.20 per 100. 0 rapen f 0. BOVENKARSPEL (station) 20 Oct. Bloemkool le soort f 10.a 12.50, 2e soort f 6.a 7.50. 3e soort f 1.— a 1.30, Roodekool f 2.10 a 4.40, Wittekool f 4.a 8.50, Gelekool f|3.a 6.JUien f 1.70 a 1.80, Slaboonen f 0.— a 0.Bieten f 8.a 9.50, Aardappelen f 1,20 a 1,25. AMSTERDAM, 21 Oct. Veemarkt. Aangev. 0— vette koeien le kw. a ct., 2e kw. a ct., 3e kw. a et., 0melk- en kalfkoeien f 0 a 217 vette kalveren, le kw. f 0.88 a f 0.92, 2e kw. f 0.85, 3e kw. f 0.80, 57 nnehtere kalveren f 12 a 18 1059 vette varkens Holl. le kw. 6163 et, 2e en 3e kw. 5961 ct schapen f a ADVERTEMTIëM. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onzen zoon ADRIAITTTS. H. A. VAN HEERDEN. T. F. VAN HEERDEN— Wolzak. Alkmaar, 20 Oct. 1914. Algemeene Kennisgeving. Geboren: HiiLTEE GRIETJE, dochter van N. J. VAN BEEK en L. VAN BEEK—Houter. Alkmaar, 21 Oct. 1914. De Heer en Mevrouw LOHMANGOTTMER geven kennis van de geboorte hunner dochter AURA HE2IRRICA. Obdam, 21 October 1914. Eenigste kennisgeving. Verkrijgbaar: Tel. 329. Payglop 9. Zichtzendingen zonder verplichting. J. HOED, Scharloo 16, Alkmaar, Telef. Int^rc. £2i* VRAAGT TER INZAGE het zooeven versehenen voor jonge kinderen.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 3