(U| Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterrein. VARIA. NEDERLAND. Telegrammen van heden. Nederland. Varia. We hebben 3.000 shillings nodig om een rijpaard aan generaal Botha ten geschenke te geven. Mn de op roep werd op zeer enthousiaatiese wijze gehoor gege ven, daar voor meer dan het bedrag in één dag inge schreven werd." Een aantal inwoners van Bloemfontein hebben be sloten generaal Botha een zadel en toom ten geschen ke te geven, voor welk doel 000 zes pence-stukken ge- kollekteerd werden in 10 uur. De zadel en toom zijn gekocht en zullen aan generaal Botha gezonden wor den. LINDENHOUT VOOR KUNSTBEENEN. De „Van Dag tot Dag"-schrijver in het „Hbld." ver telt de volgende anecdote: Toen ik onder de linden doorging, die nu reeds een winterlaan vormen, kwam een man den weg op die mij vroeg: „denkt u er misschien aan een stuk of wat lindenboomen te verkoopen?" „Neen, in de verste verte niet!" ,,'t Is anders een mooie tijd om dit te doen. Veel vraag is er naar lindenhout. Het is het beste hout voor kunst-beenen, en Duitschers koopen het op in Denemarken DE OOSTENRIJKSCHE MOTORBATTE RIJEN. In het Oostenrijksche Militftrblatt komen eenige bi- zonderheden voor over de Oostenrijksche motorbat terijen, welke op het Westelijk oorlogsterrein in ge bruik zijn. De grootste loopwijdte kon met het oog op de bezwaren die zich bij het vervoer van groote kanon nen in Oostenrijk voordoen niet meer dan 30.5 cM. bedragen. Het projectielgewicht werd zoo groot mo gelijk gemaakt en kan zelfs door de dikste betonwan- den heenslaan. De bommen, die het geschut afvuurt wegen dan ook 385 K.O. De zeer vernuftige bouw van het mortier maakt een zee rsnelle opstelling van het geschut' ongeveer 40 50 minuten na aankomst mogelijk, terwijl het ook zeer gemakkelijk van stelling is te veranderen. Door de geringe afmetingen en gewicht kan het mortier zelfs zonder baseurent worden gebruikt, ter wijl het gemakkelijk dekking kan vinden. Bij de beschieting van de vestingen Qivet en Namen is dan ook ten volle de bruikbaarheid gebleken, ter wijl het per dag over een lengte van 20 30 K.M. kan worden veroverd. KORTE BERICHTEN. De schade, door de „Emden" veroorzaakt, door het doen zinken der Engelsche stoomschepen, bedraagt, naar de „Daily Mail" meldt, in totaal 24.000.000 gulden. In de Duitsche kolonie Togo zijn na de verove ring door de Engelschen de Duitsche postzegels buiten gebruik gesteld. Ze zijn thans vervangen door de postzegels van de Engelsche Goudkust, overdrukt met het woord „Togoland". De Duitsche Keizer heeft aan de groothertogin Marie Adelheid van Luxemburg en aan de grootherto gin en groothertogin-weduwe Maria Anna, als blijk van hulde voor haar liefdewerk ten opzichte van de in Luxemburg zich bevindende gewonden, de Roo- de-Krui s-m e d a 1 j e verleend. In Engeland zijn eenige duizenden D u i t- Behers en Oostenrijkers tusschen 17 en 45 jaar gevangen genomen om In concentratiekampen te worden geïnterneerd. De Belgische regeering geeft thans te Havre een driemaal per week verschijnend blad uit: „De Legerbode". Het is gesteld in 't Fransch en Vlaamsch en wordt aan de troepen uitgedeeld. Uit Petrograd wordt gemeld dat deTsarldsa en twee harer dochters als gewone verpleegsters ge regeld dienst doen in het militair hospitaal te Tsars- koje Selo, waar ze worden aangesproken als zusters Alexandra, Olga en Titlana. Het Franache Senaatslid dr. Reymond werd bij een verkenning zwaar gewond. Hij wist echter binnen de Fransche linie terug te keeren en zijn rapport uit te brengen, waarna hij is gestorven. Voor de Belgische vluchtelingen zijn in Cardiff (Engeland) door een aantal jongedames kussen verkocht bij opbod. De laagste prijs was drie gulden. DE WISSELING IN HEI MINISTERIE. De N. Rott. Crt. wijst er op, dat thans meer dan ooit aan Financiën een leider noodig is, niet slechts bekwaam en in de belasting-administratie doorkneed, maar vooral een, die de ontzettend lastige financieele en oeconomische vraagstukken welke dagelijks aan de orde moeten worden gesteld weet te doorgronden en zonder aarzeling te beslissen. Nu was het de vraag of de heer Bertling, die zich voor problemen geplaatst zag, als waarvan hij, toen hij het eervolle ambt aan vaardde, niet heeft kunnen droomen, daartoe in staat was. Belasting-quaesties kwamen sedert Augustus eerst in het tweede gelid; en de minister van finan ciën had schier uitsluitend als financieele specialiteit in het vuur te staan Naar men zei, wat de heer Treub reeds van den aan vang af de raadsman van den heer Bertling. Het blad wijster op, dat het voortaan aan kracht van leiding, voortvarendheid en durf tot beslissen niet meer zal ontbreken. Het spreekt de hoop uit, dat de nieuwe minister van financiën aan het Fransche élan, dat hem natuurlijkerwijs in het bloed zit, omderwille van de neutraliteit ook de goede Duitsche eigenschappen, die hier in betracht kunnen komen, zal willen paren. Het werk, dat van hem in zijn nieuwe waardigheid zal worden vereischt, zal immers van het uitnemendst ge wicht zijn niet slechts voor een tijdperk van nood van betrekkelijk korten duur, maar voor de welvaart van het land in eene lange toekomst, en voor de verdere oeconomische ontwikkeling van wellicht meer dan één geslacht. De Maasbode, die opmerkt, dat de heer Bertling nimmer heeft geschitterd, zoodat het bijna wreed is om de herinnering wakker te roepen aan de behande ling van de Inkomstenbelasting in de Tweede Kamer, zegt dat men den heer Treub niet de bekwaamheid zal ontzeggen, welke in den nieuwen werkkring wordt geëischt. Alleen maar vraagt men, zegt de Maasbode, met be langstelling wat er geschieden gaat met het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, het de partement om zoo te zeggen van sociale aangelegen heden. We weten immers nog zeer goed, hoe volgens mededeeling van den heer Treub zelg zijn onverklaar baar ministerschap moest worden verklaard door zijn volstrekt unieke bedrevenheid in zake de sociale ver zekering. Deze volstrekt eenige vertrouwdheid met de sociale verzekering, welke de heer Treub zich heeft toege kend, moet nu blijkbaar ten tweede male voor een zonderlinge gebeurtenis als verklaring dienen. Alles wat arbeidersverzekering is, zal namelijk vol gens de berichten, uit het organisme van het ®ociate departement worden losgesneden en overgebracht naar het departement van Financën Men mag wel aannemen, dat de voorgenomen scheiding van hetgeen been is en tezamen hoort, ook hun, die links staan, veel te ver gaan zal en onverant woordelijk zal voorkomen. „Vwtertring "«n hrt Kabinet" schrijft dc Nieuwe Crt. boven haar artikel over minister Bertling's heen gaan. Het begon op eeu paskwil te lijken, dat alle belangrijke regeeringsmaatregtjlea, zuiver tot den werkkring vsn het departement van Financiën behoo- rend, waaraan de nood des tijds dringende behoefte deed ontstaan, ontworpen, verdedigd en uitgevoerd werden door een anderen minister dan dengene, op wien daarvoor krachtens benoeming en naar consti- tutioneeien regel de verantwoordelijkheid rustte. Aan dien wonderlijken toestand onvervaard een eind gemaakt te heben, strekt het Kabinet tot eer. Het eenige wat men erop kan aanmerken, zou zijn, dat de ministerraad niet reeds eerder heeft ingegrepen. De heer Treub heeft in de afgeloopen drie maanden bewezen, om aan buitengewonen omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Een wetgeving heeft hij niet neergelegd. Een (vermoedelijk tijdelijke) reorganisatie van de departementen van Financiën en van Land bouw, Nijverheid en Handel wordt aangebracht om van de eerbiedwekkende werkkracht die deze sterke man bezit, partij te kunnen trekken in de volle mate, door 's lands belang en de regeeringspolitiek gevor derd. REGEERINGSMAATREOELEN TOT UITVOER VAN KAAS. Maandagmiddag half twee zal in het café „Cen tral" eene vergadering worden gehouden tot bespre king en toelichting van de Regeeringsmaatregelen tot uitvoer van kaas, waartoe alle zuivelfabrieken in de Provincie zijn uitgenoodigd. ONZE GEZANT TE LONDEN. Reuter seint uit Londen: De Nederlaudsdie gezant bracht eeu langdurig be zoek aan het ministerie van Zuitenlandsche Zaken, terwijl het kabinet vergaderde. De „Nieuwe Crt." teekeut hierbij aan: Dit telegram ziet er zeer gewichtig uit. Maar vóór men zich verontrust over de beteekems van liet feit dat de heer Van Swinderen een langudig bezoek aan het Foreign Office gebracht heeft, terwijl het kabinet vergadering hield, bedenke men dat het niets ergers behoeft te beduiden, dan dat onze gezant toevallig een half uurtje heeft moeten antichambree ren, omdat Sir Edward Grey niet uit den ministerraad weg kon! De meest gereede gissing naar de reden van het langdurig onderhoud is wel, dat er tusschen den ge zant en den Engelschen minister over het lot der Belgische vluchtelingen te spreken viel. Er moet een aanbod van de Bondgenooten in over weging (of reeds gedaan) zijn om een deel van de vluchtelingen met Fransche schepen uit Nederland af te halen en naar Frankrijk en Engeland over te bren gen. En daarnevens om in de kosten van de verzor ging die Nederland zich getroost, uit de Engelsche (en Fransche) schatkist bij te dragen. Het eerste deel van dit aanbod kan, zoo de vluchte lingen willen scheep gaan, uiteraard dankbaar wor den aangenomen. Maar voor het geld zal, vertrouwen wij, worden bedankt Nederland betaalt zelf de las ten, die het vrijwillig aanvaard heeft. MINISTER TREUG EN DE ORONINGER LANDBOUWERS. In het antwoord aan het Kamerlid Teenstra op ver schillende door dezen gestelde vragen zegt minister Treub o. m., dat de uitlatingen in het bekende inter view zijn misverstaan, voor zoover daaruit is afgeleid dat hij bedoelde de Groningsche landbouwers af te schilderen als ongunstig atsfekende bij hun beroeps- genooten in de overige gedeelten van het rijk. Die be doeling zat geen oogenblik voor. In het bedoelde in terview klaagde de minister alleen over gebrek aan gemeenschapszin bij een deel van hen, die het voor deel van oorlogswinsten trekken. DE BELOISCHE VLUCHTELINGEN. Het comité van Nederlandsche uitgewekenen uit Antwerpen te Amsterdam meldt, dat het, dank zij de welwillende medewerking van de Duitsche militaire overheid van Antwerpen, gelukt is toestemming te ver krijgen tot het onder bescherming stellen van huizen, bewoond door Nederlanders, die zich bij het comité lieten inschrijven. Deze bescherming zal geschieden door bovenbedoelde huizen te voorzien van een plak brief, waarop het volgende staat vermeld: „Hier wonntNiederlandische Staatsangehöri- ge. Deze plakbrieven worden voorzien van een stempel der Neder landsche Regeering. De centrale commissie voor de Belgische uitge wekenen deelt mede, dat door den burgemeester van een der gemeenten in ons land aan den burgemeester van Antwerpen telegrafisch is gevraagd, of gevluchte Antwerpsche ambtenaren, werkzaam in gemeentebe drijven, trambedrijven, scheepstimmerwerven, enz. da delijk hunne positie herkrijgen. Hierop is net volgende antwoord gekomen van bur gemeester De Vos: „Het is in het belang der gemeentebeambten, on middellijk terug te komen. Hoe langer wegblijven, hoe minder kans in dienst te komen." Uit Engeland is een bedrag van 7200 ter beschik king gesteld van het Provinciaal Comité voor de vluchtelingen in Zeeland. Vanuit Rotterdam vertrokken gisteren meer vluchtelingen dan Donderdag. Uit Vlissingen ziin thans in het geheel een paar duizend vertrokken. Ér zijn nog een 10.000. In Fiarderwijk, waar nog 500 zijn, deed de burge meester gisteren per bulletin bekend maken, dat allen hedenmorgen aan den trein moesten zijn, om te wor den teruggevoerd. Wie achterblijft, gaat naar het kamp van Oldebroek. EEN NEDERLANDSCH SCHIP IN DEN QROND GEBOORD Lloyds deelt mede, dat onder de schepen, door de Karlsruhe (zie buitenland) ln den grond geboord, zich ook het Nederlandsche stoomschip Maria be vindt. De Maria, van Portlamd en Oregon naar Belfast varend, had oen lading van 23000 quarters (een quarter is 12.7 K. Q.) tarwe aan boord. Het aan de Holland Oulf stoomvaartmaatschappij te Rotterdam (directie J. de Poorter) behoorende stalen schroefstootnschip Maria was groot bruto 3804 en netto 2863 reg. ton. VAN DE LIMBURGSCHE GRENS. Men schrijft uit Maastricht aan de N. Rott. Crt.: In den omtrek van Visé, in de dorpjes Souvré, De- vant le Pont en andere kleine gehuchten ziet het er voor de weinige bewoners, die er nog zijn, treurig uit. Werk is er niet en er wordt dus ook niets ver diend. De welgestelde bewoners zijn weggetrokken en de menschen moeten toch eten. Ze hebben zich tot de Duitsche militaire overheid gewend, maar van deze ten antwoord gekregen, dat zij wel zorgt voor het le ger ;dat echter de gemeentebesturen voor de bevol king hebben te zorgen. Hun burgemeester zit echter in gijzeling in Navagne. En toen ze zich tot dezen wendden, was het antwoord, dat hij zelf niets had en hen dus ook niets kon geven. Hij gaf hun echter den raad de velden en boomgaarden in te gaan en daar maar mee te nemen, wat ze gebruiken konden, zoodat al de akkers en boomgaarden thans gemeengoed zijn. Men ziet de menschen met groote doeken vol bieten, penen, appels of peren naar huis komen. Het brood raakt overal op. In Herstal zijn voor el- ken bakkerswinkel politie-agenten en een soldaat ge posteerd en wordt het brood slechts met mondjes maat verstrekt. Ook in Wandre Is er controle op den broodverkoop en van goed ingelichte zijde werd mij verzekerd, dat er alechta nog voor een paar weken graan was. Met militaire eer is gisteren onder groote belang stelling te Haarlem ter aarde-besteld net stoffelijk overschot van den aldaar overleden officier-machinist Walter Stokes van één der getorpilleerde kruisers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT SCHOORL. Heden brandde alhier af de timmermanswerk plaats van den heor P. Kooijman. Ook een nabij- staande klamp hooi werd een prooi der vlammen. STADNIEUWS. LEZING MEJ. BRUINING. Van de lezing, gisteravond door mej. Bruining over Tesselschade voor V. O. K. Z. O. S. gehouden, moet het verslag tot een volgend nummer blijven liggen. Medegedeeld zij heden, dat aan het Plaatselijk Steuncomité 150 is kunnen worden afgedragen. J. L. ZONDAG, f Op den hoogen leeftijd van 90 jaar overleed alhier de heer J. L. Zondag. De overledene was lange jaren adjudant van de dienstdoende schutterij en versierd met de gouden medaille. VOETBAL. Morgen speelt „Holland" haar eerste thuiswed strijd tegen „Hollandia" uit Hoorn en indien zij zich flink inspant, is het zeer wel mogelijk een mooie overwinning te behalen. „Alcmaria" heeft geen com petitie wedstrijd morgen. Haar tweede elftal zal in 't veld komen tegen „Volharding" alhier. EVANO. LUTH. KERK Onder Predikbeurten stond gisteren abusievelijk vermeld, dat de dienst in de Evang. Luth. Kerk mor gen begint om 9.30, dit moet zijn 10.30. VERPLAATST. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de wasscherij- en strijkinrichting van den heer C. Veer en Co. verplaatst is van Geesterweg 24 naar Oudegracht 193. VRIJE SOCIALISTEN-VEREENIG1NG. In een door bovengenoemde vereeniglng belegde vergadering in de- groote zaal der Harmonie zal Woensdagavond de heer G. Rijnders als spreker optreden, waarna door „Het Vrije Tooneel" zal worden opgevoerd „Offers", antl-militairistisch too- neelspel in vijf bedrijven door ds. N. J. C. Schermer- horn. BELASTING BETALEN! We vestigen de aandacht van belanghebbende belas tingplichtigen op de mededeeling aan den voet hun ner aanslagbiljetten der Bedrijfsbelasting van het jaar 19141915, dat op 1 November a.s. twee termijnen moeten zijn betaald. V ARIéT é-AVOND. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft zich reeds tot tweemaal toe genoopt gevoeld tot de mede deeling, dat het zich niet aansprakelijk stelde voor den aard der uitvoeringen, welke worden gegeven om de kas van het comité te sterken. Daar zal wel een goede reden voor geweest zijn!Een „gegeven" paard je mag men niet in den bek zien, maar het beestje kan overigens wel zoo onoogelijk en stuntelig zijn, dat men zonder iets te zeggen het zijne denkt Het Kon. Steuncomité heeft het daar blijkbaar niet geheel bij willen laten. Het zou echter beslist niet voor de derde maal met dezelfde mededeeling behoeven te komen, wanneer alle uitvoeringen waren als die van het de pót bataljon der 5e infanterie-brigade, gisteravond in de nagenoeg geheel gevulde groote zaal der Harmo nie. Dat was, mogen we gerust zeggen, een modèl- avond! Ook wanneer men een hoogeren maatstaf van beoordeeling aanlegt dan gewoonlijk het geval is bij uitvoeringen als deze, zijn we er zeker van den alge- meenen indruk te vertolken, wanneer we zeggen, dat de variété-avond buitengewoon goed is geslaagd. m Alle nummers van het groote programma waren zeer goed en ontketenden bij herhaling luide toe juichingen. In het garnizoen alhier blijken uitstekende krachten op sport- en kunstgebied te zijn en het is een gelukkige gedachte geweest deze bijeen te brengen in den prettigen „dienst" van het Kon. Nat. Steuncomité. Een uitstekend volledig orkest onder leiding van den kapelmeester van 't militaire muziekkorps alhier, den heer van Fiedel, opende den avond. De piano was achter rood-wit-blauw gemaskerd, in de hoeken slin gerde oranje tusschen een belangeloos door den heer J. W. Teerink aangebrachte plantversiering, welke de beeltenis van H. M. de Koningin omhulde. Een 9-tal onderofficieren kwam op het tooneel marcheeren voor het uitvoeren van een colonne geweer en toen de ge weren gepresenteerd waren, zette het orkest het „Wil helmus" in, dat door allen staande werd aangehoord. De colonne geweer en later de partij sportsabel stond onder leiding van den fourier Ham. De bariton-solo was verkouden geworden en de milicien-soldaat Da vid Adriaanse gaf in plaats voor de liederen een met groote aandacht gevolgde solo-violoncello. Zonder nog een even mooi nummer te geven, kwam hij er niet af en ook hiervoor kreeg hij veel applaus. „Brand in de Jonge Jan" ging daarna. Het werd uitnemend vertolkt. De milicien-sergeant J. van Eek slsoeg zich met het grootste gemak door zijn zeven rollen heen hij bracht het er uitnemend afen la ter deed hij zich in een tweetal voordrachten, onder welke een hoogst vermakelijke serie toasten, kennen als iemand, die zeer weet te boeien. Zou hij niet een paar weken verlof kunnen krijgen voor een reisje naar de grensplaatsen? Hij zou er beslist welkom zijn. Het gymnastisch deel, dat onder leiding van ser geant Verheijen, een kranig voorwerker, stond, was samengesteld uit rekstok- en brug-oefeningen, die flink werden afgewerkt en veel applaus oogstten. Dat viel ook ruim ten deel aan den milicien-soldaat Brinkhof, leerling van het conservatorium te Amster dam, die eenige mooie tenor-solo's zong, o. a. ..Ik ken een lied, dat het hart bekoort" en „Smartlied" uit de opera Paljas". De milicein v. Biender zorgde voor goede piano-begeleiding. Het instrument was welwil lend afgestaan door de firma Gebrs. Spanjaard. We zijn hiermee het prachtige programma langs ge komen Het was blijkbaar met gemak uit de beschik bare talenten samengesteld, immers aan het eind, toen het tegen elven liep, was er iets merkbaar van de haast van vader Stastok, als hij bang werd, dat er „nacht werk van wierd", om klaar te komen. De burger-ele menten in de zaal, voor wie de klok van elven minder beteekende dan voor de militairen, hadden den tijd nog men amuseerde zich opperbest. De militairen zullen we nog wel een tijdje als onze stadgenooten hebben en zouden we ze dan over eenigen tijd nog niet eens opnieuw mogen waardeeren als organisators van een zeer mooien avond voor een goed doel? AFSCHEID Mr. VAN HEIJNSBERGEN. Men schrijft ons uit Hoorn: Aan het einde der zitting van het Kantongerecht te Hoorn nam de Kantonrechter Mr. Plet, mede namens den griffier Mr. Bast, heden afscheid van den ambte naar van het O. M., Mr. P. van Heijnsbergen, hem daarbij gelukwenschende met zfln benoeming tot sub stituut-griffier bij de Arr.-Rechtbank te Winschoten en in herinnering brengende de aangename samenwer king, die steeds heeft bestaan. Mr. Van Heijnsbergen dankte voor de vriendelijke woorden en uitte zijn groote erkentelijkheid voor de hoogst aangename samenwerking van den Kanton rechter en den Griffier ondervonden, alsmede met de vele personen in het arrondissement Alkmaar, waar hij 7 jaren ambtelijk mee heeft samengeewrkt. Spreker wees op den zich steeds uitbreidenden werkkring der Kantongerechten en hoopte, dat de Kantonrechter en diens ijverige Griffier nog vele jaren het recht zullen kunnen dienen. BELGISCHE VLUCHTELINOEN. Men verzoekt ons te melden, dat vluchtelingen, die inlichtingen wenschen te bekomen omtrent den terug keer naar België, zich wenden kunnen tot de heeren Kuijper en Oudt en den heer A. Homans, journalist te Antwerpen, morgenmiddag van 25 uur in de oude Ambachtsschool. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK EN BELGIë. PARIJS, 24 Oct. Communiqué van gister avond elf uur: Op onzen linkervleugel voorna melijk in de buurt van Arras, van La Bassée en van Armentières, duurt de actie met heviheid voort. De bondgenooten verloren eenig terrein op eenige punten in de buurt van La Bassée, in de buurt van Armentières zijn zij echter vooruit gegaan. In het algemeen is de toestand op dit gedeelte van het front onveranderd. Ten noorden van de Aisne heeft onze artillerie drie Duitsche batterijen vernietigd. DE STRIJD IN BELGIë. LONDEN, 24 Oct De „Daily Telegraph" ver neemt uit Havre, dat volgens berichten van En gelsche zijde de Duitschers hun aanvallen voort zetten over de lijn van Nieuwpoort naar zee. Vooral noordelijk van Dixmuiden, waar de Duit schers in wanorde werden teruggeslagen, was de aanval hevig. De geallieerden maakten eenige vorderingen. LONDEN, 24 Oct. (Hbld.) Uit Noord-Frank rijk kwam gisteren geen nieuws omtrent eenige beslissende actie. In België duurt het artillerie duel hevig voort. Tusschen Nieuwpoort en Dix muiden vooral neemt de strijd in hevigheid toe. DE STRIJD AAN DE WEICHSEL. PETROGRAD, 24 Oct. (Officieel). Het ener giek offensief, die in een breed de Weichsel over trokken ondervonden nergens den tegenstand van Duitschers, die hun terugtocht voortzetten. HET OOSTENRIJKSCHE LEGERBERICHT. WEENEN, 24 Oct. (Officieel). Aan de Bene den-San werden hevige gevechten geleverd. Wij lieten den vijand op verschillende plaatsen over gaan naar den westelijken oever om hem daar te kunnen aanvallen en te verslaan. Bij Zarzecka namen we meer dan 1000 man gevangen. Wij versloegen twee vijandelijke divisies bij Iwango- rad en namen 3600 Russen gevangen en maak ten een vaandel en 15 machinegeweren buit. On ze riviermonitor „Ternes" stiet bij den terugkeer van een goed volbrachte actie aan de Save op een vijandelijke mijn en zonk. Van de bemanning worden 33 man vermist. De anderen zijn gered. GEVECHTEN AAN DE WEICHSEL. LONDEN, 24 Oct. (Hbld.) Uit Wladimir Wo- lynski wordt aan de „Times" gemeld, dat ova een uitgestrekt front slag wordt geleverd met ui terste verbittering. De strijd woedt thans hevig op de linie Sambar-San-Przemysl-Jaroslaw en noordelijk daarvan. De correspondent reisde over een afstand van honderd kilometer langs de Russische positie. Het gedonder van het geschut is vreeselijk. Op 21 October duurde de slag reeds acht dagen. Bijzonderheden zijn over een zoo uit gestrekt front nauwelijks te krijgen, maar volgens de best verkrijgbare inlichtingen zou de Russi sche positie gunstig zijn. DR. BOS MINISTER VAN LANDBOUW? 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. (Vaz Dias.) In doorgaans goed ingelichte kringen verzekert men ons, dat het zeer waarschijnlijk is dat Dr. Bos als opvolger van Minister Treub als Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan H. M. de Koningin zal worden voorgedragen. KANONGEBULDER GEHOORD. SAS VAN GENT, 24 Oct. Hedenmorgen 11 uur werd voor het eerst sedert een week zwaar kanongebulder gehoord in zuid-zuid-westelijke richting. Reeds vroeg in den morgen werd buiten de stad het geluid waargenomen. EEN ZWEEDSCH STOOMSCHIP VERGAAN. LONDEN, 23 Oct. Heden werden negen man van het Zweedsche stoomschip „Alice" van Go thenburg, dat Donderdag in de Noordzee op een mijn is gestooten, door een Engelsch stoomschip te Grimsby binnengebracht. De „Alice" zonk vijf minuten nadat zij op de mijn was gestooten. Eén man werd gedood en een scheepsjongen ver dronk. DUITSCHE KRUISERS IN DE ATLANTISCHE OCEAAN. LONDEN, 23 Oct. De Admiraliteit deelt me de, dat waarschijnlijk acht of negen Duitsche kruisers in de Atlantische en in de Indische Oce aan en de Stille Zuidzee rondzwerven. 70 Krui sers der geallieerden zijn uitgezonden om deze schepen te zoeken. De uitgestrektheid van deze zeeën en de vele duizenden eilanden der Archi pels bieden aan de vijandelijke schepen een uitge strekt terrein waar zijn zich kunnen bewegen. In de mededeeling van de Admiraliteit wordt verder gezegd, dat het ontdekken en vernielen van deze

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2