fir 111 il i 4'? Van liet westelijk oorlogsterreln. -:! i r NEDEJiLAKD. TARIA. Telegrammen van heden. Varia. voortgezet Oeneraal Oallieni heeft bevolen, alle ge wonden uit de Parijsche hospitalen ergens andere heen te brengen, om voor de gewonden uit de jongste gevechten plaats te maken. Aan Duitsche bladen wordt bericht dat de Fran- sche overheid strenge maatregelen heeft genomen ten aanzien van het verkeer binnen het bereik der vesting Parijs. Het verkeer per tram, wagen of boot is vrij, maar reizigers per spoor, auto en motor fiets hebben een pas noodig. Naar te Athene wordt evmomfcn dedeaAlbenee- sche troepen uit Latzani en Salessi een aanval op troepen van het autonome Epirus. De Albaneezen rukten op naar Klissuro. Een tweede Albaneesche strijdmacht is opgerukt naar Marglani en bij Koloma een aanval heeft gedaan op de voorposten der Epiro- ten. In Lissabon en enkele Portugeesehe provinefes heerscht sedert eenige tijd een ernstige builenpest-epi- demie. De Weensche oorlogscorrespondenten melden eenparig, dat het aantal choleragevallen ten gevolge van de uitstekende sanitaire maatregelen in het Oostenrijksche leger sterk aan het afnemen is. BEZUINIGING OP DE BEGROOTINGEN. In een nota van wijzigingen der begrooting Biunen- landsche Zaken 1915 worden verschillende posten ver minderd of teruggenomen ten gevolge waarvan de be grooting een eindcijfer aanwijst, 478.376 lager dan aanvankelijk was bepaald. Ingevoegd wordt een nieuw artikel: Kosien van on derhoud en verdere uitgaven van ten gevolge van den oorlogstoestand uit het buitenland naar Nederland uitgewekenen en van ten gevolge van den oorlogstoe stand behoeftig geworden, in Nederland verblijvende, buitenlanders, 100.000 (uitgetrokken in verband met de mogelijkheid, dat in 1915 nog vluchtelingen moeten worden voortgeholpen). De kosten van de zorgen, door gemeentebesturen aan vluchtelingen be steed, worden alle voor Rijksrekening genomen. Van de begrooting is o. m geschrapt het bedrag, uitge trokken voor de restauratie van het raadhuis te de Rijp. De begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft een vermindering ondergaan van 23.037.50. Op de Justitie-begrooting is 294.700 bezuinigd, op die van Koloniën is o. a. 15.434 geschrapt, het geen voor tract em en tsverhoogingen was bestemd (ook op de andere begrootingen zijn deze verhoogingen, uitgezonderd de periodieke, teruggenomen). Het eindcijfer der begrooting van Financiën moest worden verhoogd van 51.112.808.25ya op een be drag van 52.751.780.75ya. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Ter meest bevoegde plaatse Is in den Haag mede gedeeld, dat niet bekend is van aanbiedingen der En gelsche en Fransche regeeringen ten opzichte van hulp Bij het vervoer en wellicht bij het onderhoud van cfe Belgische vluchtelingen. De heer J. R. Snoeck Henkemans, die als gedele geerde voor Zeeland van den regeeringscommlssaris, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de belangen der vluchtelingen behartigt, heeft in een persgesprek als zijn algemeenen indruk van den toestand gegeven, ae; dat deze niet bijster gunstig is. In Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, te Sas van Gent en Sint Jansteen neemt wel is waar het aantal vluchtelingen af, maar in het Westelijk deel, te Aardenburg, Oostburg en Sluis neemt het toe. Groote scharen vluchtelingen komen daar van het slagveld aan de Belgische kust, bij Osten de, enz. Bewoners van Antwerpen en omtrek keeren geregeld uit Zeeuwach-Vlaanderen terug, maar het vervoer over de Schelde gaat begrijpelijkerwijs niet zoo heel vlot. Bij Honteni88e komt nu een kamp voor 15,000 per sonen, bestaande uit de elementen, die eigenlijk niets meer te verliezen hebben en, om het zoo eens uit te drukken, geen eten hebben, wanneer de regeering hen dadelijk naar hun woonsteden terugstuurt. Bepaald ongewenschte, slechte elementen gaan allen naar v'eenhuizen. De terugkeer de vluchtelingen uit Vlissingen en Middelburg gaat zeer geleidelijk. Eiken morgen ver trekt een extra trein. De afgeloopen week zijn er te Hontenisse, een plattelandsgemeente, nog 18,000 vluchtelingen, te Hulst 7000, Sluis 6000 en te Oost- burg 2500. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn op dit oogenblik nog ten minste 50,000 vluchtelingen. Er zijn werklieden, die overdag te Brugge werken en 's avonds voor alle zekerheid naar Sluis of Aarden- burg terugkeeren om er den nacht door te brengen. Massa's vluchtelingen van de kust kwamen Donder dag te Sluis en Oostburg aan. Bij deze is van terug keer vooralsnog geen sprake, daar te vreezen, indien de Duitsche troepen worden teruggeslagen, tusschen twee vuren te komen. De gezant van België heeft op een desbetreffende vraag van het Antwerpsch comité te Breda, omtrent ministerie en dat hun jaarwedde tot dien datum door gaat. De Gasmaatschappij te Antwerpen beveelt haar personeel den terugkeer aan met uitzondering van de mannen behoorende tot de lichtingen 1914 tot 1899. Uit Amsterdam vertrokken Zaterdag 196 vluchte lingen naar België, 41 uitgewekenen gingen naar En geland.' Uit Rotterdam gingen Zaterdag een. kleine 1000, gisteren 740. Uit Breda gingen Zaterdag 600 In de afgeloopen week- zijn van de 3000 vluchtelingen, die Haarlem telt, slechts 225 teruggegaan. De twee afgevaardigden van den Nederlanu- schen federatie verbond van gemeentewerklieden, die naar Antwerpen waren vertrokken om den toestand al daar op te nemen deelden in eene vergadering gister morgen in „De Pool" te Amsterdam gehouden, mede, dat net hen niet mogelijk was advies omtrent een erai- tueele terugkeer te geven, doch dat men in sommige kringen de vlucht der stadbedienden als eene ernstige plichtverzaking beschouwde, die gestraft diende te worden. Bovenal over het vertrek van de brandweer lieden wier aanwezigheid hoogst noodzakelijk was, was in Antwerpen vertoornd. Het werd aan de amb tenaren zelf overgelaten of ze al of niet willen berug- keeren. De Duitsche Keizer heeft aan W. graaf van Ben- tinck van Middachten, die thans als officier in Duit- schen dienst is, het ijzeren Kruis verleend. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren besloot uit de bondskas 500 beschik baar te stellen voor het Koninklijk Nationaal Steun comité en 500 ten behoeve van Belgische bondsbroe- ders en hun betrekkingen, die in nood verkeeren. Z. Em. Kardinaal Mercier heeft een schrijven ge: richt aan den aartsbisschop van Utrecht, waarin hij schrijft, dat het gansche Nederlandsche volk, zond ei onderscheid van meening of godsdienst, een hartelijke hulde toekomt voor de ontvangst der Belgische vluch telingen. Door den stoomtrawler „Neeltie Catharina (1 M. 170) zijn te Ijmuiden aangebracht twee lijken van opvarenden der Zaterdag voor een week gezonken Duitsche torpedobooten. - „De Vorwfrt*". het hoofdorgaan der Duitsche sor.-d'em. partij, deelt mede, dat de verplaatsing van het Internationaal Socialistisch Bureau van Brussel naar Amsterdam zeiter is. Rij het Ned Comité tot Steun van Belgische en andere vluchtelingen is thans in totaal ingekomen 226.433.05y2, frc. 4768.15% en M. 98.13. In de gemeente Venhuizen, met nog geen 2000 zielen, is, meldt het „Nws.", voor een. bedrag van 1682,80 voor het Nationaal Steuncomité bijeenge bracht. ie Middelburg is Zaterdag op het Katholiek kerkhof met militaire eer begraven een in het gasthuis overleden Belgische militair. Aan het graf werd ge sproken door een wapenbroeder en door een Neder- landsch luitenant, terwijl een Belgisch luitenant be dankte. De aangebrachte vangsten der visschersvaartui- gen in de Rijkshallen te Ijmuiden bedroegen van 1 Ja nuari tot 1 October van dit jaar in ronde cijfers 663.000 minder dan in hetzelfde tijdvak van het vo rig jaar. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft zijn groote tevredenheid betuigd over den toe stand van de stelling van Den Helder en de wijze, waarop blijkbaar zoowel van de zeemacht en van 's Rijkswerf als de onderdeden der landmacht hun taak vervullen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. De vergadering van de Tweede Kamer wordt Woensdagmorgen te half twaalf geopend. De voorzitter zal aan de orde stellen de Indische begrooting, terwijl voorts nog aan de orde komt een regeling van werkzaamheden. DE WOGNUMMERS. „De Wognummers" stellen hun talenten in dienst der plaatselijke steuncomité's. Gistermiddag gaf „Jacob Kwast" een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Schagen, gisteravond in de Engelsche kerk te IJmui den. De kerkgebouwen waren beide geheel gevuld en de waardeering voor het koor van den heer W. Saai zeer groot. Naar ons van welingelichte zijde werd medegedeeld is „Jacob Kwast" bereid ook te Alkmaar een uitvoe ring te geven, tegen enkel vergoeding van reiskosten 3e klasse en zoo noodig verblfkosten. Om het saldo, dat eventueel het steuncomité kan worden afge dragen, zoo groot mogelijk te doen zijn, wenscht de heer Saai echter dat net gebouw waar de uitvoering zou moeten plaats vinden, gratis ter beschikking wordt gesteld. VERKEERD BEGREPEN! Jan v. d. Munt in de Leeuw. Crt.: Een Haagsche juffrouw en een Vlaamsche zijn aan het converseer en op den hoek van de Prinsestraat en de Veen laan te 's-Oravenhage „Daar heb ik me", zegt de eerste in een tongval, dien ik maar niet zal trachten na te doen, ,/oo'n schrikkelijk zware valling gehad. Dat begon in Ant werpen en dat was pas voorbij, toen ik hier goed en wel in den Haag was." „Wel hemeltje lief, mijn goeie rnensch. al die ellen de en dan nog zoo'n zware bevalling, 't Is toch wat te zeggenEn is 't een jongen of een meisje?" Tot goed verstand van zaken dient, dat ze in Vlaan deren een verkoudheid een valling noemen. OFFICIEELE PROVINCIALE LANDBOUW TENTOONSTELLING. In de onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik gehouden algemeene vergadering van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging werd medegedeeld, dat de eerste officieele Provinciale Landbouwtentoon stelling, indien de omstandigheden dit mogelijk ma ken, in 1916 (anders later) te Arnhem zal worden ge houden door de Geldersch Overijsselsche Maatschap pij van Landbouw; daarna zal volgen een officieele Provinciale Landbouwtentoonstelling te Alkmaar (Noord-Hollandsche Landbouw-Maatschappij). KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik is Zaterdagmiddag per auto op Het Loo aangekomen voor een kort verblijf. Zondag middag maakte de Prins een fietstochtje door de Loo- iaan, vergezeld door zijn takshondje. Naar het „Huisgezin" verneemt heeft Z. D. H. Mgr. Van de Ven aan den H. Stoel den wensch te ken nen gegeven, dat wegens zijn hoogen leeftijd hem een hulp-bisschop zou ter zijde staan. Hierop is een goedgunstige beslissing ontvangen met het bericht, dat op de gebruikelijke wijze een coadjutor met recht van opvolging zou benoemd worden. De „Nieuwe Courant" houdt het gerucht, dat dr. Bos voor liet Ministerschap van Landbouw in aan merking zou komen, voor onzin. De opvolger van den heer Treub aan het hoofd van Landbouw in het ex tra-parlementaire kabinet, zal zeker niet zijn wat men „een politiek man" pleegt te noemen. Het Huis van de Koningin-Moeder heeft met in gang van Vrijdag voor acht weken den rouw (en wel voor zes weken halven en voor twee weken lichten rouw) aangenomen wegens het overlijden van Prins Wolrad Friedrich van Waldeck en Pyrmont. B. en W. van Amsterdam stellen voor te benoe men tot gewoon hoogleeraar in het Staats-, Admini stratief-, Volkenrecht en de Rechtsphilosophie aan de Gem. Universiteit in plaats van prof. dr. Struycken, die tot lid van den Raad van State benoemd is, den heer mr. dr. R. Kranenburg, rechter in de arr. recht bank te Utrecht. Te Almelo zijn door den Ontvanger van registra tia en domeinen o. m. bij publieke inschrijving verkocht drie paarden, die als oorlogscontrabande bij een po ging tot uitvoer naar Duitschland, in beslag genomen zijn Er was slechts één biljet ingekomen en wel van den eigenaar der paarden zelf. De paarden zijn niet gegund. Tegen een ingezetene uit 's-Gravenhage, "an vreemde nationaliteit, die zich in een koffiehuis vol gens verklaring van andere bezoekers, in beleedigende Bewoordingen zou hebben uitgelaten over H. M. de Koningin, is door de politie, ter zake van majesteits schennis, proces-verbaal opgemaakt. In „Hotel de Twee Steden" te 's Gravenhage is afgestapt de staatsminister Eyschen, minister-presi dent in Luxemburg. Uit Batavia wordt gemeld, dat de „Tjimahi" te recht is. Dit is het schip, dat men verdwaald achtte door den rook van den brand op W. Borneo, waarom trent tot nu toe geen nadere berichten zijn ontvangen. De omvang zal zoo geweldig wel niet geweest zijn, anders ware wel een Regeeringstelegram gekomen. DE STRIJD INNOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 26 Oct. Het communiqué van gister avond 11 uur luidt: De hevige slag tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden en de Leie duurt voort. De Duitschers zijn tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden de Yser overgetrokken. Ten Wes ten en ten Zuiden van Rijssel zijn hevige aanval len van den vijand afgeslagen. Ten Noordwes ten van Soissons en in de streek van Craonne maakten de Franschen kleine vorderingen. Op de Maashoogten woedt een artilleriegevecht. In Woevre bestrijkt de zware Fransche artillerie een der voornaamste verbindingslinies der Duit schers naar St. Michiel. In de Argonne heeft men Zaterdag geconstateerd, dat een geheel regiment Duitsche infanterie bij de gevechten ten Noorden van Chalade in het bosch is vernietigd. OFFICIEEL COMMUNIQUé. BERLIJN, 26 Oct. (Officieel). Ten Westen van het Yser kanaal tusschen Nieuwpoort en Dix muiden, welke plaatsen nog door den vijand be zet worden gehouden, grepen onze troepen den zich daar nog hardnekkig verdedigenden vijand krachtig aan. Het Engelsche eskader, dat aan den strijd deelnam, werd door zwaar artillerievuur tot den terugtocht gedwongen. Drie schepen wer den getroffen, het ééne eskader houdt zich sinds 25 October namiddags buiten gevecht. Bij Ype- ren wordt gevochten. Zoowel ten Westen als ten Zuid-Westen van Rijsel maken onze troepen bij den aanval goede vorderingen. In een verbitterd straatgevecht leden de En- gelschen groote verliezen en lieten meer dan 500 gevangenen in onze handen. Ten Noorden van Atrecht werd een hevige Fransche aanval door ons vuur gebroken. De vijand leed groote verlie zen. Op het Oostelijk krijgstooneel gaat het offensief tegen Augustov voort. Bij Iwangorod staat het gevecht kunstig Een beslissing is nog niet geval len. DE GEVECHTEN AAN D|E YSER. LONDEN, 26 Oct. De correspondent van de Daily Chronicle geeft in het blad van hedenmor gen een levendige beschrijving van de gevechten in België. Wij ontleenen er de volgende feiten aan: De correspondent, welke zich bevindt bij het Belgische leger, verklaart, dat de strijd aan de uiterste linkerzijde in de nabijheid van Nieuw poort in het voordeel blqft van de geallieerden en dat de Duitschers ten zuiden van Ostende te rug zijn gedrongen. Wel is het waar, seint de man van de Daily Chronicle, dat ten Zuiden van Dixmuiden kleine gedeelten Duitschers er in ge slaagd zijn de Yser over te steken, doch dit is nog in het geheel geen bewijs, dat de geallieerden op deze punten geslagen zijn, en hij voegt er aan toe: Het is de vraag of de vijand die de Yser over stak, er ooit in zal slagen weer terug te keeren. In een beschrijving van het gevecht zegt hij, dat overal met groote wanhoop wordt gevochten. De Duitschers doen wanhopige aanvallen, doch de tegenaanvallen zijn even hevig. De verliezen aan Duitsche zijde schat de cor respondent op ongeveer 22000. KONING ALBERT EN HET LEGER. LONDEN, 2 óOct. Het Londensche gouverne ment geeft een officieel blad uit, getiteld „Le Courrier de 1'Armée en in een laatste uitgave richt koning Albert zich tot zijn troepen. Hij zegt o. a., dat ofschoon België voor het oogenblik be zet is door de troepen der vijanden, België in elk land een achting voor haar eenheid, prestige heeft opgewekt en dat daardoor haar onafhankelijkheid beter dan ooit verzekerd is. NIEUWE ONDERZEEëRS VOOR TROE PENTRANSPORT. LONDEN, 26 Oct. De Times ontvangt een te legram uit Kopenhagen, dat de Duitschers een nieuw soort onderzeeër bouwen, die alleen die nen voor het transporteeren van troepen. Nacht en dag wordt aan deze schepen gewerkt. Zij heb ben ten doel ongezien de vijandelijke kust te na deren. DE OEZONKEN DUITSCHE ONDERZEEëR. LONDEN, 26 Oct. De Britsche onderzeeër, welke de Duitsche onderzeeër deed zinken Zater dag. 1.1., is Zondag in de haven teruggekeerd. De bemanning werd hartelijk ontvangen. Volgens andere berichten bracht een torpedo vernieler den Duitschen onderzeeër tot zinken. LAATSTE BERICHTEN. LIJKVERBRANDING. HAARLEM, 26 Oct. Heden deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen de heeren Dr. P. K. van Lissa en Mr. M. J. Meijer, inzake de bekende kwestie van verbranding van het lijk van Dr. Vaillant, overleden te Schiedam. De officier van justitie had geëischt ontslag van rechtsvervol ging. Het vonnis der rechtbank was overeenkom- stig den eisch. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e klasse, le lijst. Hoofdprijzen. No. 1513 f 100.000, Nos. 2830, 6239, 12580 f 1000, Nos. 3004, 13299, 16990, 18099, 20579 f 400, Nos. 13291, 20199, 7191 f 200, Nos. 849, 1164,2427,4202, 4597, 10630, 20621 f 100. STADNIEUWS. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. In de Oude Ambachtsschool toeven nog 108 vluch telingen, die niet zijn „geplaceerd"20 zouden van daag qaar Anna Paulowna gaan. Tot dusver zijn bijhet comité een kleine twintig aanvragen om gratis reisbiljetten naar Belgie ingekomen. SPECIALITEITEN EN OPERETTE VOORSTELLING. Donderdagavond wordt in de Harmonie een speci aliteiten- en operette-voorstelling gegeven. O. m. treedt op de heer Dumas, in een nieuwe creatie, welke „Holland mobiel" titel heeft. Op het programma ko men verder voor de namen van Jacques Cauveren, Stella Fontain en Alet de Groot. Een comische ope rette „Liesje en Fritsje" zal worden opgevoerd. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. In de hedenmiddag in café Central gehouden ver gadering van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord Holland werd mededeeling gedaan dat hedenavond het verbod van uitvoer van kaas- en boter zou afkomen De minister wil de voorraden kaas invcntariseeren en eerst een voorraad voor binnenlandsch gebruik hou den, daarna kan de Buitenlandsche handel weder zijn gang gaan, mits de fabrieken er voor zorgen, dat het noodige kwantum voor Binnenlandsch gebruik in voor raad blijft, waarvoor maximumprijzen vastgesteld zul len worden,. Deze maximumprijzen zullen met voor het buitenland geiden. Het bestuur werd met de heeren H. Klaver Alkmaar P. A. A. Uoms, Hoorn en M. Bus te Knollendam als commissie van advies voor de regeering gekozen. net advies om voorioopig geen xaas aan te voeren en ze althans met voor minimumprijzen te verkoopen werd met instemming aangenomen. LEZING MEj. BRUIN ING* Vrijdagavond hield inej. Bruimng voor de vereent- ging „V. O. K. Z. O. S." m de bovenzaal van de „Unie" een lezing over Maria Tesselschade. De op brengst van den avond kwam ten goede aan het Plaat selijk steuncomité, en zooais men mocht verwacüteu was de zaal goed bezet Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had ge- heeteu, kreeg mej. Bruimng het woord. Hoewel het uiterlijk van Maria lesselschade de be wondering van haar tijdgenooteu opwekte, aldus be gon de spreekster, was bet nog meer haar kostelijke ziel, die de blijvende bewondering trok. Tesselschade was een zeer beminnelijke, veelzijdig begaafde vrouw, weme gaven door Hoott in zijn „Bruiloftszang', ter geiegenneid van tiaar üuwehjk zijn bezongen. Het uuis van naar vader, Roemer Visscher, een man van grouten Kunstzin, was het vereemgingspunt van de voornaamste kunstenaars uit dien tijd, als Vondel, Hooit, iiuygeus enz. Anna Roemers Visscher en Maria Tesselschade be zaten den geest van hun vader, hoewel nog meer ver fijnd en veredeld, en Roemer's dood had voor hen dan ook een groot gemis ten gevolge. Hooft heeft echter steeds getracht, voorai bij Tesselschade, dit gemis te vergoeden en een levenslange vriendschap beeft hem met haar verbonden. Zijn belangstelling in haar was dan ook onverflauwd. Den 26 November 1623 huwde Tesselschade met den zeeofficier Allert van Krombalk, met wien ze naar Alkmaar trok. Ze woonde hier eerst waarschijn lijk in de Koorstraat, doch later in het bekende „Belle- vue", bij den Hout, dat nu naar haar den naam „Tes selschade" draagt. Uit dit huwelijk werden waarschijnlijk drie kinde ren geboren. Niettegenstaande haar huwelijk bleef ze briefwisseling houden met den dichter Hooft; hier van zijn echter slechts weinig brieven van Tesselscha de behouden Toch kunnen we haar het meest leeren kennen uit haar brieven. Deze getuigen dan ook van een ongedwongen verhouding en geven blijk van haar geestig vernuft. Ze bleef ook steeds een welkome gast op het Mui- derslot, waar ook haar man in den vriendenkring werd opgenomen. Haar huwelijksgeluk was echter niet van langen duur en kort na elkaar moest ze haar oudste dochter tje en haar man verliezen. Doch Tesselschade droeg haar leed met een wonderlijke berusting, welke blijkt uit een brief in die dagen aan Hooft geschreven en noch de vriendschap, noch de oude vroolijkheid wai gedoofd. Doch onveranderlijk bleef ze haar gestorven echtgenoot herdenken. Hooft moedigde haar aan, een huwelijk met haar vriend van Baerle aan te gaan, echter zonder succea. Van Baerle's vriendschap stelde ze echter zeer op priji en die heeft ze dan ook, evenals die van Hooft, tot het eind toe behouden. Ze voelde ook een diepe genegenheid voor den veel jongeren dichter Constantijn Huygens, die zich even eens zeer tot haar aangetrokken gevoelde. Deze vriendschap verslapte niet, ofschoon Huygens haar steeds met hekeldichten op het Katholieke geloof, dat zij beleed, vervolgde. Haar geloofsijver werd echter hoe langer hoe sterker. De laatste jaren van haar leven was ze lijdende en werd haar levenslust minder. Ze wendde zich hoe lan ger hoe meer van de wereld af om zich aan vrome gepeinzen over te geven. i laar eenig overgebleven kind, een dochter van jaar, stierf aan hevige koortsen. Deze slag trof haai zoo diep, dat ze niet lang daarna, in Juni 1649, ovi leed. Hooft was in 1647 en van Baerle in 1648 gestorven Als dichteres is Tesselschade het meest bekend, doch door haar gedichten alleen zou haar naam niet zoo bewaard gebleven zijn als nu het geval is. Wan neer haar dichterlijke arbeid veelomvattend zou zijn geweest, zouden haar werken stellig wel met evenveel zorg als die der andere dichters uit dien tijd zijn ver zameld, aldus spr. Hoewel dan haar dichterlijke werkzaamheid niet groot is, toch bezat ze onmiskenbaar dichterlijk ta lent, hetgeen vooral tot uiting komt in haar „Wilde en Tamme Zangster" en „Maria Magdalena". Haar werk toont den invloed van het zangerige en poëtische van Hooft en het duistere van Huygens. Herhaaldelijk zond ze haar gedichten ter verbetering aan Hooft; deze diensten werden echter in den Mui der vriendenkring wederzijds bewezen. Op deze wijze is menig dichtwerk aan Tesselschade's invloed te dan ken en ook door haar invloed zijn Hooft en Huygens weer begonnen te dichten, nadat ze geruimen tijd de pen hadden laten rusten. In vereeniging met haar overige talenten neemt Tes selschade een eereplaats in onder onze beroemde vrouwen, meer nog door den invloed, dien ze op haar tijdgenooten uitoefende als door haar eigen dichtwer ken. De waardeering van haar tijdgenooten zoo ein digde spr. komt dan ook tot uiting in Huygen's „Grafschrift", dat hij bij haar dood schreef. De voorzitter bracht, namens de geheele vergade ring, dank aan de spreekster voor de vele belangrijke bizonderheden, welke ze over Tesselschade heeft ge geven en zeide, dat Alkmaar trots mag zijn, zulk eene vrouw als burgeres te hebben mogen tellen. Verder bracht spr. dank aan alien, die er toe hebben medege werk o. m. door het loopen met lijsten om aan het Plaatselijk Steuncomité een bedrag van 150 gul den te kunnen afdragen. (Applaus). UIT DE BIJLAGEN. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den Raad voor de rekening van de gemeente-gasfa-1 briek, dienst 1913, goed te keuren in ontvang op 374804.53, en in uitgaaf op 259998.17", met de bepaling, dat het batig saldo van 114806.35V2 al» eerete post van ontvang zal worden overgebracht op de rekening voor 1914. De commissie tot de belastingzaken stelt voor de rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf, dienst 1913, goed te keuren in ontvang op 4083,94' en uitgaaf op 14516.41, nadeelig saldo 10432.461/2> waarvan 510.32y2 als verlies over te brengen op de rekening van 1914 en het restant te boeken als voor schot der gemeente-gasfabriek aan het Electrisch be drijf. De commissie tot de belastingzaken stelt voor dc rekening van het Stadsziekenhuis, dienst 1913, goed te keuren in ontvang op 24102.95 en in uitgaaf op 23275.79V2, batig saldo 827.15%. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt Mm - ■J iiimi

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2