DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterrein. Vao hot oosteliik oorlogsterrein. Groote lajaarsfeeoiarkL ISo. 254 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 DINSDAG 27 OCTOBER. •I BELGIE. Maandag 2 November 1914 NEDERLAND. 'I ALKMAAR, 27 October. Den 3den Augustus verklaarde Duitschland aan Frankrijk den oorlog, zoodat het heden de vier-en- tachtigste dag is en de strijd dus wel geteld 12 weken heeft geduurd. Heden dat is de herinneringsdag van de capitulatie van Metz, een der allermerkwaar digste gebeurtenissen in de krijgsgeschiedenis. 'Den 27sten October 1870 des avonds 10 uur, werden de voorwaarden geteekend, waarbij het leger van Bazai- ne en de vesting Metz zich overgaven, zoodat den Duitschers 150.000 gevangenen, 20.000 gewonden, drie veldmaarschalken, 70 generaals,, meer dan 4000 officieren, 540 stukken veldgeschut, bij de 800 stukken vestinggeschut enz. enz. in handen vielen. De oorlog was 19 Juli begonnen, hij was toen nog wel niet uit, maar Frankrijk's grootste weerstand was gebroken. En thans? Algemeen werd bij het uitbreken van den oorjog gedacht, dat Duitschland zoo snel mogelijk met Frankrijk zou afrekenen, om dan met bekwamen spoed de troepen naar Rusland te zenden, in de hoop, dat het Tsaren-rijk met zijn mobilisatie nog niet gereed zou wezen voor de beslissing in Frankrijk was geval len. De loop der gebeurtenissen is een heel andere ge worden. Van een verplettering van Frankrijk is na 12 weken oorlogvoeren nog geen sprake. De Duitsche opmarscb is aan de Mame tot staan gebracht, het Duitsche leger werd naar de Aisne teruggedrongen en nog steeds is op het Westelijk oorlogsveld geen beslissing gevallen, woedt de oorlog over een linie van 350 kilometers voort, hier als vesting-, gin der als positie-, elders weer als bewegingsstrijd. De groote snelheid, de vernietigende slag, ze zijn uitge bleven. Geen der beide partijen is sterk genoeg geble ken om een beslissenden slag te slaan. En in plaats van zijn troepen naar Rusland te kun nen zenden, na Frankrijk overwonnen te hebben, heeft Duitschland gelijktijdig op beide oorlogsterreinen den strijd moeten aanvaarden. Maar het heeft dit tot dusverre kunnen doen, het heeft zijn eigen grondge bied van vijanden kunnen vrijhouden of kunnen zui veren, wanneer zij, gelijk de Russen in Oost-Pruisen de grenzen hadden overschreden. Wat het Duitsche veldtochtsplan is geweest we zullen het eerst later vernemen. Maar dat een groot deel van het Duitsche volk door den gang van zaken teleurgesteld is geworden, omdat het op gunstiger verloop had gerekend, omdat het had gedacht aan de Franschen van '70 en dus het krachtige Fransche le ger met zijn uitnemende leiding veel te licht had ge teld, omdat het den feitelijken, maar vooral den mo- reelen steun van Engeland in den landoorlog had onderschat, omdat het den geduchten tegenstand in België niet had vermoed, dat is wel zeker! Alles is trouwens tot dusverre zoo geheel anders gegaan dan iedereen had vermoed! Vroeger lag men weken-, maandenlang voor een vesting en thans is de capitulatie slechts een kwestie van dagen. Nog den 26sten September schreef de „Times", dat de Duit schers niet dan met een verlies van 100.000 man dood, en zesmaal zooveel verwond, zich toegang tot de stad Antwerpen zouden kunnen verschaffen en met betrekkelijk geringe verliezen werd de stad Duitsch. Maar omgekeerd terwijl vroeger een veld slag tusschen zonsop- en ondergang werd beslist, worstelt men nu al weken en weldra maanden om de beslissing, die maar niet komen wil, omdat geen der tegenstanders genoeg uitgeput is om op een belang rijk punt te bezwijken onder 's vijands aandrang. Men zoekt het hier, men zoekt het daar, men zendt troepen langs het lange front her- en derwaarts, men tracht om te trekken of door te breken, als twee schakers voor het bord zint men op beslissende petten", men behaalt tijdelijk even een voordeeltje, dat echter spoe dig weer te niet gedaan wordt. En de lange linie met zijn slingeringen biedt een juist beeld van den gang der krijgsverrichtingen! „Het is onmogelijk een denkbeeld te geven van den nu woedenden veldslag zonder groote woorden van weinig beteekenis te gebruiken. De strijd golft heen en weer langs de IJser met een verspilling van levens welke alleen als verschrikkelijk kan worden geken schetst. Werktuigen des doods in de lucht, op zee en te land vegen dit afgelegen land verticaal, horizontaal en transversaal met allerlei soort van mechanisch ver nietigend vuur schoon en daardoorheen kruipen, gra ven, loopen en snellen de kleine, tengere menschelijke oorlogswerktuigen met hun scherputselingen, bestor mingen en misslagen bij individueele gevechten en groote worstelingen. Vermoeid en verbijsterd worden zij dan weer hier, dan weer daar heen gestuurd, sla pen zij waar zij kunnen, wasschen zij zich nooit, ster ven zij ongezien. Ik ging een stad uit, welke tweemaal door de Duitschers, tweemaal door de Franschen en eenmaal door de Belgen was genomen. Het was niet mogelijk een uur later te zeggen, wie er zich bevond en men liep de kans op een bevriende troep te schieten. Donderdag werden de Duitschers over Yser terugge dreven. Vrijdag hadden zij opnieuw vasten -voet ge kregen op onzen oever. Zaterdag werden zij weer te ruggeslagen. Nu eens is de brug door de eene partij opgeblazen en hersteld door de andere, dan weer is zij door de andere partij opgeblazen of als een levens gevaarlijke val voor den vijand achtergelaten, indien deze er over heen mocht trekken." Duidelijker dan een oorlogscorrespondent van de Daily News 't op bovenstaande wijze deed, kan 't ka rakter van den strijd, het voortdurend heen en weer golven van plaatselijke voordeelen en tijdelijke neder lagen, wel niet worden aangegeven. Onder dergelijke omstandigheden, terwijl hier iets gewonnen en daar weer iets verloren wordt, duurt hij nu al voort van Vrijdag 16 October. Toen deden de Duitschers hun eersten aanval op Duxmuiden, welke afgeslagen werd. Den volgenden dag werden zij door de Belgische ar tillerie achteruitgedreven, maar 's Zondags keerden ze, dichter bij de kust terug, waar echter het Engel- sche scheepsgeschut hen tot den terugtocht noopte. Maandag werd het gevecht alweer hernieuwd, en zoo ging het maar voort, totdat de Duitschers een voor deel van eenige beteekenis wisten te behalen, hetwelk de verbondenen hun tot op dit oogenblik nog niet weer hebBen kunnen ontnemen. Tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden, welke plaatsen beide nog in handen der bondgenooten zijn, hebben zij de rivier, waaraan deze plaatsen gelegen zijn, kunnen oversteken. Maar het feit, dat de verbondenen in deze beide plaatsen nog stand houden, is voldoende reden om dit voordeel niet al te hoog te schatten. Het laatste Fransche communiqué van gister avond elf uur zegt dan ook: „de Duitsche aanval duurt voor op het front NieuwpoortDyxmuiden, zonder dat, volgens de laatste berichten, eenig resul taat werd bereikt" Inmiddels is Nieuwpoort gebombardeerd van Dixmuiden zal er wel niet veel meer over zijn. De laatste Engelsche bladen schetsen de hevigheid van den strijd, die blijkt uit tal van bijzonderheden: het water van de Yser rood van bloed, Dixmuiden m een kerkhof voor drieduizend Duitschers veranderd, Belgische verliezen in negen dagen 10.000 dooden en gewonden, de Duitsche verliezen zijn veel zwaarder, de Engelschen hebben in vijf kritieke dagen een kwart millioen meuschen tegengehouden. En zij vertellen bovendien, dat de Zikhs en Goerkha's bij La Bassée den vuurdoop hebben ontvangen en den toestand heb ben gered, toen een massa Duitschers de loopgraven overmeesterden en door de Indische troepen met de bajonet teruggedreven werden. Wij mogen uit dit alles zeker wel de veronderstel ling putten, dat er gepoogd wordt in België en Noord-Frankrijk een beslissing te forceeren. o DUITSCH- o oOSoewalki. LiKDo o O Augustow o Lyck q o .O Grodno o o Ossowiecz Q Lomsha gBialstok □.Poeltoesk Nowo Georgiewsk O Warschau .Boeg a «5 O Lodz o Brest Litowsk o Iwangorod o Sandomlr O. 0 o Weichsel .San jjMedyka D Lemberg O.Przemysl D Sambor O Stary Czernowitz a 008TEIBU JRi. Sereth De te Petrograd verschijnende Roeski Invalid is van oordeel, dat de veldtocht tegen de Duitschers en Oos tenrijkers den geheelen winter door de Russen zal worden voortgezet. Wel zal in het koude jaargetijde de hevigheid van den strijd verminderen, maar bij het aanbreken van de lente zal deze weer toenemen. Rus land rekent volgens dit blad op een zeer krachtigen tegenstand en is overtuigd, dat de geheele veldtocht niet voor Augustus 1915 zal zijn afgeloopen. Opmerkelijk is het echter, dat er op het oogenblik in de gebeurtenissen op het oostelijk oorlogsterrein meer gang zit, dan in die van het Westen. Doch ook in Polen Galicië treft men overigens denzelfden toe stand aan ais in Frankrijk. Het rad van fortuin schommelt heen en weer. Toen de oorlog uitbrak, sprak men gaarne van de Russische stoomwals, die Duitschland zou binnenrollen en niet voor Berlijn halt zou houden. Maar de wals wordt niet door stoom voortbewogen en zijn mouvement bestaat tot dusverre siechts uit wat heen en weer rollen. Op het oogenblik rolt hij opnieuw vooruit. In den grooten slag aan de San en Wt .chsel staan de Russen er thans gunstiger voor dan de Duitschers en Oostenrijkers. Omstreeks half October traden de vier verbonden legers onder generaal von Hindenburg aanvallend op naar het gebied Iwangorod-Sandomir. De Duitsche hoofd macht naderde Warschau tot op 10 kilometer zij is thans 50 kilometer verder westelijk in de richting van Lodz (waar de Duitschers al gauw weer een gou vernement hebben ingesteld) teruggeworpen. Met be hulp van 16 bruggen zijn de Russen over den Weich sel getrokken, zij hebben eerst den Duitsch en vleugel teruggedrongen, toen moest 't centrum bfj Iwangorod wel volgen. De Oostenrijkers, die aanvankelijk suc ces hadden en na de San te hebben overschreden, doordrongen tot de lijn Stary-Sambor-Medyka, zijn in Galicië eveneens door de Russen teruggedrongen. De Oostenrijksche troepen die de Karpathen van Russen hebben gezuiverd en daarna Czemowitsj hebben bezet in de hoof) Lemberg te kunnen bevrijden, zijn „samen getrokken," zoodat er van een bevrijding voorshands niet veel zal kunnen komen. Het blijft natuurlijk al tijd mogelijk, dat generaal von Hindenburg een ,.zet" heeft voorbereid, den Russen een val heeft voorgezet, zooa's hij in Oost-Pruisen deed, maar het lijkt er veel meer op, dat de Russen met hun aanvallend optreden succes hebben en dat in den slag aan Weichsel en San hun kans gunstig staat. Misschien zijn er Duitschers en Oostenrijkers naar het Westen overgebracht, doch dit is slechts een veronderstelling. Bij Augustowo (ten Oosten van Lyck op Russisch gebied) zouden de Duitschers met hun offensief vorderingen maken zij zeggen het zelf, maar over de andere krijgsverrich tingen zwijgen zij verdacht. De Oostenrijkers ver bloemen hun tegenslag met gedeeltelijke overwinning en: bij Ivangorad 8000 Russen gevangen gemaakt, bij Jaroslaw een Russisch kolonel en 200 man in han den gekregen. De Russen zenden natuurlijk overwin- ningsberichten, maar wanneer zij verklaren, dat van 22 tot 25 dezer de Oostenrijksche verliezen in Galicië hebben bedragen 17 officieren en 4150 man, dan ge ven deze verliezen niet den indruk van zoo'n buiten gewoon succes, als waarvan de voorafgaande Russi sche berichten gesproken hebben. De Duitsche legatie te 's-Gravenhage deelt mede, dat de Duitsche onderzeeër, die door een Engelschen torpedojager werd „geramd", niet tot zinken is ge bracht, maar behouden en zonder verliezen in de ha ven teruggekeerd is. Zou het bier misschien slechts een aanvaring betreffen? Bij Boulogne is een stoomschip op een mijn ge- stooten, maar gelukkig zijn slechts weinig passagiers verdronken. Uit Londen komt verder het bericht, dat kolonel Maritz in Zuid-Alrika gewond op Duitsch grondge bied is gevlucht en dat zijn rebellie totaal mislukt is wat te verwachten was. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK EN BELGIë. Het Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur meldt: Gedurende den dag van gisteren hebben wij ons front gehandhaafd op de linie NieuwpoortDix- muyden. De Duitsche troepen, die tusschen deze beide steden over de Yser zijn getrokken, hebben niet verder kunnen komen. In de streek tusschen Yperen en Roesselaere, tus schen Armentières en Rijssel, ten westen van La Bas sée en Lens en ten oosten van Atrecht is de linie naar het zuiden verlengd, zooals reeds in vorige commu- niqué's werd aangegeven. De vijand schijnt in de gevechten van de laatste dagen aanzienlijke verliezen te hebben geleden. DE DUITSCHE GOUVERNEUR VAN LODZ. Tot gouverneur van Lodz in Russisch Polen is be noemd luitenant-generaal von Liebert, die geruimen tijd gouverneur was van Duitsch Oost-Afrika en tot 1913 Rijksdag-afgevaardigde. DE KONINGIN. Roland de Marès wijdt in de Temps bewonderende woorden aan Koóingin Elizabeth van België, die zelfs toen de bommen op Antwerpen vielen niet afgeschrikt werd, maar, na haar kinderen naar Engeland ge bracht te hebben, terugkeerde aan de zijde van haar gemaaldaér en nergens anders was haar plaats. „Thans vertoeft zij met Koning Albert te midden van de Belgische troepen. Zij gaat van dorp tot dorp, van kamp'tot kamp, van loopgraaf tot loopgraaf. Zij brengt troost aan de soldaten, die sterven en geeft den strijders nieuwen mded. zij glimlacht hen toe en ver bindt hun wonden. Zij Is een engel van zachtheid en meegevoel tijdens deze donkere dagen in Vlaanderen. Zij is niet de gade van den koninklijken krijgsman, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid van de groote najaarsveemarkt op h«t vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Holdersclieii weg, over de Hellooërbrug, over de Frieselie brug en langs den Achterweg (met overgang over de Vlotbrug). Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de lNleuwlandcrbrug, de Smmabrug en de rustieke Voetbruggen ls verboden. Het Vee, 't welk over de Boorapoortsbrug bij het Zeglis de stad binnenkomt, mag slechts naar de markt vervoerd worden langs de Voormeer, de Bierkade en den Achterweg. Bij de Texelsebe-, de Heilooêr-en de Friesehe brug en den Achterweg zal het aan te voeren vee door deskundigen worden onderzocht. Het per vaartuig aan te voeren vee mag alleen gelost worden aan de Kanaalkade, met uit zondering van enkele booten, die aan de Bierkade kunnen lossen, alle op plaatsen door den Haven meester aan te wijzen. Qeen vee mag ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand deskundig onderzoek, en in geen geval vóór des morgens 5 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 October 1914. fier gaande aan zijn zijde bij den intocht in veroverde steden onder het gedonder van het geschut en het ge schetter van de trompetten. Het lichtste zwaard zou te zwaar zijn voor haar teere hand; zij veracht de praal van de koningsvrouwe, die in uniform aan het hoofd van haar regiment paradeert. Zij verschijnt als het kanon zijn werk heeft gedaan. Zonder escorte of gevolg gaat deze nobelste der edelvrouwen van hospi taal tot hospitaal en helpt dappere mannen in het moeilijke stervensuur, zij, de edelste, juist door haar eenvoud, haar moederlijk gevoel en haar menachplflk- heid. Elizabeth, Koningin der Belgen, die thans nog slechts regeert over de desolate streek, welke zich aan den duinvoet uitstrekt, draagt de schoonste der kronen. Zij biedt in een tijd, die twijfelen doet aan het be staan van alle deugden, het verheven schouwspel van een zwakke vrouw, die in haar groot karakter den moed vindt, weerstand te bieden aan het wreedste noodlot. Verdreven koningin, maar koningin in de ware beteekenis van het woord, is zij het symbool van het verminkte vaderland, dat niet sterven wil. Verre van trotsche residenties en paleizen, begeeft zij zich tot de soldaten, die vielen onder het vijandelijk vuur en als zij tusschen hen doorschrijdt, dan heffen de stervenden nog eenmaal het hoofd op en welt een laatste traan in het brekend oogde van koorts gloei ende handen strekken zich naar haar uit met een smeekende beweging en bleeke lippen murmelen het woord, dat alle menschelijke teederheid zich in sluit, het woord, dat alle harten roertmoeder DE VOEDSELVOORRAAD. In Herstal, Wandre en andere plaatsjes in de buurt van Luik is gebrek aan brood en aardappelen. Brood is de laatste dagen te Maastricht opgekocht In de ge meente Herstal, een plaats van 22,000 zielen, worden dagelkijs 14,000 porties soep gratis uitgedeeld. Een der senatoren van Luik heeft reeds 250,000 voor de armen in de omstreken van Luik geschonken. VOOR DE NOODLIJDENDEN. De eerste lading voedingsmiddelen voor de Belgen zal morgen met het Nederlandsche stoomschip „Co- blenz" uit Engeland worden verzonden naar Rotter dam. Het schip bevat 1000 ton levensmiddelen, de conflicten betrokken zijn, er pressie op zullen uit oefenen, dat men door arbitrage tot een schikking komt. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Westminster Abdij te Londen is voor een be drag van 1.800.000 verzekerd tegen beschadi ging door uit Duitsche luchtvaartuigen geworpen bommen.*' Sedert Donderdagavond wordt de Duitsche stad E m d e n des avonds niet meer verlicht. De van de Italiaansche werf geschaakte onderzeeër is terecht. De bemanning is door den rechter van instructie verhoord, doch de hoofdschul dige, Belloni, heeft het veiliger geacht, te Ajaccio te blijven. Een Duitsch officier heeft verzekerd, dat reeds drie 5 2 c.M. mortieren in Aken gereed staan. Volgens Duitsche bladen is Porfirio Diaz, oud president van Mexico, overleden. Te San Remo (Italië) is een aardbeving ge voeld, die 10 seconden duurde. De bevolking werd uit den slaap gewekt en vluchtte de straat op. Ook te Turijn werden twee zeer hevige schokken gevoeld. VERBOD KAASUITVOER. Een buitengewone Staatscourant bevatte gister avond een uitvoerverbod van kaas, dat tijdelijk kan worden opgeheven of waarvan in bijzondere gevallen ontheffing kan worden verleend. WATERSTAATSBEGROOTINO 1915. Bij nota van wijzigingen worden verschillende ver minderingen voorgesteld, waardoor 't eindcijfer ver mindert met 179.721. Alle uitgaven voor trakte- mentsverhooging, die niet op de „officieele regelingen" berusten, worden teruggenomen, terwijl de post „gra tificatiën" vrminderd is. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Dc heeren prof. H Burger en J. Th. Boelen, resp. lid en een der secretarissen van het Comité voor de Belgische vluchtelingen, hebben rapport uitgebracht over hun inspectietocht per auto door België. Het doel van den tocht was na te gaan in hoever ALKMAA COURANT. O o i o CQ O O QC - CÖ o o O O O O o 0 o o o o o 0 O O 0

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1