Van het westelijk oorlopterreln. Van liet oostelijk oorlogsterreln. VARIA. Telegrammen van heden. Nederland. Varia. Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 28 OCTOBER 1914» nam. 1 nar De verklaring betreffende de „politieke onafhanks lijkheid" heeft geen andere strekking, dan de verzeke ring te geven, aat, wat ook de uitslag van den oorlog moge wezen, Nederland voor zooveel van Duitschland afhangen mocht op handhaving van zijne tegenwoor dige positie zal kunnen rekenen. Dit is wat Neder land verlangt. Ons land heeft reeds sedert tientallen van jaren in Europa de positie bekleed van een volko men onafhankelijke, en in de groote internationale po litieke vraagstukken volstrekt neutrale, mogendheid. En ons land wenscht die positie, waarbij alléén zijne interne belangen volkomen verzeker^ kunnen zijn, te handhaven. Wij wenschen op goeden voet te verkeeren met de ons omringende mogendheden, zonder tot een van haar in eene bijzondere betrekking te geraken. Dit weet men te Berlijn, dit weet men te Londen, en dit kon men overal weten, daar de Nederlandsche diplo matie daarvoor steeds openhartig is uitgekomen. Er gingen echter in de laatsten tfjd in Duitschland wel eens stemmen op, waaruit zou moeten worden afgeleid, dat Nederland's positie nog niet door een ieder, die er over sprak, juist begrepen werd, en aan deze stemmen heeft de heer Zimmerman dan nu het zwijgen opge legd. Hij heeft daarmede misschien ook aan beangs tigden in ons land een dienst bewezen. Politiek mogen wij dus aannemen, aldus de N. R. Crt. dreigt ons land geen gevaar. Ook niet eco nomisch? vraagt het blad. Hieromtrent heeft de heer Zimmerman zich in meer omzichtige termen geuit: „Ik zou mij kunnen voor stellen, dat zich in aansluiting aan den oorlog eene economische toenadering tusschen verschillende staten ontwikkelt, en dat Holland het dan zelf in zijn be lang zou achten zich daarbij aan te sluiten". Men ziet, dat hetgeen de heer Zimmerman hier voorspie gelt iets dat naar zijne verzekering slechts „op vriendschappelijke wijze" tot stand zou kunnen komen niets aan vaagheid te wenschen laat. In zooverre kan men hem bijvallen. De verklaring laat aan fan taisie ruim baan. Alles is mogelijk, en dat men zich iets, waarvan niemand nog weet te zeggen wat het zal zijn, onmogelijk zoude kunnen „voorstellen", zullen wij niet verdedigen. Oeconomische toenadering tot andere landen is óók in de toekomst voor ons land ze ker gewenscht, doch dan al weer op gelijke wijze, als thans, nu wij met alle mogendheden voortdurend heb ben getracht in handelstractaten de grondslagen voor zulk eene toenadering te leggen, zonder voorkeur of zonder in eene bijzondere verhouding tot eene van haar te geraken. Wij willen geen oeconomische gun sten of voordeden toekennen aan den een, zonder ons bereid te verklaren, anderen op gelijken voet en onder dezelfde voorwaarden daarin te doen deden. Over deze toekomstige dingen nu te gaan redekavelen en speculatieve redeneeringen te gaan houden, lijkt ons overigens weinig geschikt en weinig practisch. Slechts mogen wij op een punt wijzen, indien, wat aangeno men mag whrden, de heer Zimmerman onder de „ver schillende staten" ook Duitschland begrijpt. Dan zou den wij willen in herinnering brengen, dat, terwijl Nederland zich, met Engeland, als vrijhandelsland heeft weten te handhaven, Duitschland tot nu toe, voor zooveel de oeconomische verhoudingen tusschen de staten aangaat, bij uitnemendheid een protectionis tisch land is gebleven. Hooge tarieven, echter, zijn nooit goede middelen geweest tot oeconomische toena dering Deze wordt, naar ons inzien, het best door een politiek „van de open deur" verkregen. Het „Handelsbdad" vraagt te moeten betwijfelen of de heer Troelstra ook ten genoege van zijn landge- nooten de „kleine diplomatieke zending" op zich heeft genomen. De Nederlanders waren tot dusver gewoon de be hartiging van hun land uitsluitend toe te vertrouwen aan de Nederlandsche Regeering en de aan deze ver- antwoordelijke staatslieden van het Kijk. Wij houden het er voor dat de Nederlanders in groote meerderheid geen andere pleitbezorgers ver langen en zeker na het optreden van den heer Troel stra zich weinig goeds zullen beloven van de kleine diplomatieke zendingen van onverantwoordelijke poli tici. Het is intusschen waar, dat deze ook niet veel kwaad behoeven te doen, mits de natie maar duidelijk laat blijken, dat zij van zulk optreden in t geheel niet géVmgmS'uit welke blijkt - uit welke in ieder geval kan worden afgeleid dat men zich h a merci waant van een ander rijk, behooren niet te wór den-gesteld en zeker niet gericht te worden tot den (plaatsvervangenden) leider der buitenlandsche poli tiek van dat Rijk. Het Nederlandsche volk zou gewis niet hopen of verlangen, dat onze regeering ooit zul- ke vragen deed, welke aan 's lands waardigheid te kort zouden doen; het zou ook zeker niet wenschen, dat, èn in Duitschland, èn in de andere landen de meening post vatte, dat Nederland voor al 1 es ge hecht is aan de verklaring, dat Duitschland er niet aan denkt ons land geweld aan te doen. De conservatieve „Deutsche Tageszeitung merkt naar aanleiding van het onderhoud op: Zimmermann geeft hiermede niet alleen de opvat ting van de Duitsche regeering weer, doch ook die van de geheele Duitsche bevolking. Wij weten, dat de Nederlanders slechts Nederlanders willen zijn en n i pfs anders Oeheel afgezien daarvan worden wij ook geleld door de zuiver egoïstische Duitsche overweging, dat een zelfstandig, in alle opzichten souverein, vrij Ne derland voor het Duitsche rijk onder alle omstandig heden een betere nabuur zal zijn, dan een Nederland, waarop men van Duitsche zijde druk zou uitoefenen of zou trachten uit te oefenen. Van Zondag tot Woensdag werden ten zuiden van Eindhoven 8 Belgische militairen geïnterneerd. De Minister van Oorlog heeft als zijn wensch te kennen gegevendat in de cantines zooveel mo gelijk producten van binenlandsche industrie worden ingeslagen. Van de op een mijn geloopen logger „Vlaardin- gen 40", behoorden 12 man op het eiland Marken en 4 uit Vlaardingen. Uit de soldaten van de 3e compagnie, 2e batal jon, 16e reg. infanterie te Moergestel is een commissie gevormd om gelden te verzamelen ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité 1914. Ruim 200 korporaals en manschappen hebben zich bereid verklaard dagelijks voor dit doel een cent af te zonderen. Ds. A. S. Talma, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek, is benoemd tot veldprediker De gezanten van Amerika te Londen, Brussel, 's-Gravenhage en Berlijn vormden zich tot een comité m België voor de toezending van levensmiddelen, die nog deze week uit Amerika te Rotterdam worden aan gevoerd om naar Antwerpen en Brussel te worden doorgezonden. Een Nijmegenaar, die met een volgeladen auto naar België was gegaan, om er handel te drijven, is gevankelijk naar Brussel vervoerd, terwijl de auto in beslag werd genomen. De Tweede Kamer hield gisteren algemeene be schouwingen over de Indische begrooting. De Amsterdamsche raad benoemde gisteren mr. dr. R. Kranenburg te Utrecht tot hoogleeraar aan de Gem. Universiteit. - Te Norg (Dr.) bracht gisternacht, zonder eenige voorafgaande woordenwisseling, een negentienjarige i^nrrpr, i'in ViiTipfflnrf messteek toe. Deze was on middellijk dood. Oorzaak was een oude wrok. BINNENLAND. Nieuws. UIT EGMOND-BINNEN. In de g is ter en gehouden raadsvergadering werd I aan mej. M. A. Eeissen eervol ontslag verleend uit haar betrekking van onderwijzeres, wegens benoeming als zoodanig te Warmenhuizen. Aangenumen werd het voorstel van B. en W. om I het stet 2 M. langer te maken. De gemeente-begrooting, zooals die door B. en W. was aangeboden, werd na eenige bespreking in ver-1 band met den aan te schaffen nieuwen brandspuit j vastgesteld, met een post onvoorzien van 114,46V2. i Goedgekeurd werden de begrootingen van de Burg. Armbesturen te Egmond-Binnen en Wimmenum. Bij de rondvraag wees de heer de Groot op de vele i baldadigheden door jongens uitgehaald. De voorzit ter zei toe, dat streng zal worden toegekeken. STADNIEUWS. DE VkljE bUGiALlbiENVEKEENlUhNG. Ge Harmomezaai was gistervanü geheel Uezet. Met ïusieninnng voiguen ae aanwezigen net door „Hel I v nje r ouneei opgevuerue anti-militairistiscue stun I van Gs acüerinernorn. net stuk werd met overtuiging gespeeld. Ge aaii- kieeuuig van ue tuoneeieu ouder leiding van oen neer jj. w. Lueveus, was goed, evenals de gruneering dooi uen neer IJ. Harms. wegens verninuering van den üeer Kynders (de bij eenkomst was aanvankelijk met hem vastgesteld op z.ateruag) zette ue neer G. A. Klomp vooral in het] son net anti-uniiuuristiscne stanupunt uiteen. l e en uur sioot de voorzitter, ue neer K. Zomer-1 utik, ueze goedgeslaagde bijeenkomst. MUbiLISAi 1E-AVOND. Ge Ned. Ver. tot Afschf van Alcoh. Dranken aid. Alkmaar belegt Zaterdag 31 October a.s. een Mobili- satie-avond voor militairen en werkioozen. Als spre-1 ker-declamator zal optreden de heer G. Wesuiujze, theol. candidaat te Leiden, met het onderwerp: „Blijft Mobiel." VERTROKKEN PERSONEN, besteman G. L. D. kruidenïersb. r.k. Nieuwesloot 37, Zaandam. Slijkerman N. lieidez. rJc St. Elisab.-ge- sticht, Voorburg. Vermeeren J. C. electricien r.k. Dijk 23 Amsterdam. Haan den W. B. portier Snaarmans-1 laan 131, Den Haag. Jong de M. D. A. z.b. d.g. Lan- gelaan 6, Delft. Koster P. metselaarskn. n.h. Snaar- mans laan 80, N.-Amerika. Spruijt M. F. zb. r.k. Lin- denlaan 33, Schoorl. Koster-Schut T. A. z.b. r.k. Em- mastraat 56, Kerkrade. Mels C. J. z.b. r.k. Nieuw lan- dersingel 64, Purmerend. Rigter E. A. zb. r.k. Nieuw- landersingel 64, Purmerend. Keijman D. F. W. A. z.b. Kenn. straatweg 118, Amsterdam. Rooders J. P. F. M. z.b. r.k. Geest 47, Voorschoten. Verbraak M. A. bouwk. opz. r.k. Metiusgracht 3, Middelburg. X- lder- man E. M. ass. huish. r.k. Hof 4, Tilburg. Vuijki Noorland D. bloemist n.h. Vamebroek 37, Groot Ammera- Teerhuis M. boerenarbeider n.h. Westdijk 4, St. Maarten. Bobeldijk A. M. strijkster n.h. Schermer weg 22, Amsterdam. Brands A. klerk H.IJ.S.M. n.h. Spoorstraat 33, Hoorn. Grau M. L. d.b. n.h. Laat 127, Amsterdam. Ruitenbeek van T. C. slagerskn. r.k. Laat 101, Sloten. Klasing B. M. A. strijkster r.k. Baangr. 18, Limmen. Erkamp M. A electricien r.k. Fnidsen 115, Bergen. Kars F. z.b. n.h. Geesterweg 12, Helder. Bijleveld N. ijzerdraaier n.h. Voormeer 22, Wor- mer. Boer de A. z.b. n.h. Westerhofje 16, Heiloo. Bij voet N. pianostemmer, n.h. Druivenlaan 9, Haarlem. Bik C. P. electricien r.k. Keetgracht 6, Leiden. Ter weene J. A. z.b. n.h. Vamebroek 49, Amsterdam. Out J. C. schildersknecht, r.k. Heiligland 32, Avereest. Visser C. bakkersknecht, n.h. Laat 146, Wieringen. Scalé M. huishoudster, n.h., Heiligland 4, Zutphen. Wed. J. Sweris-Meijer H. z.b. n.h. Scharloo 29, Uit geest. Geijn van H., koopvrouw, r.k., Klein Nieuw- land 2, Schoonhoven. Hoofd van een gezin. UITSLAG VELLÜÏG, gehouden bij opbod den 28 October 1914, ten over staan van den notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, van: 1. Heerenhuls met tuin en moestuin, aan de Wilhel- tnlnalaan te Alkmaar, groot 12 aren 5 centiaren, strijkgeld E. E. Stoel, f 11000.—. 2. Burgerwoonhuis en erf aan de Keizerstraat te Alk maar, groot 45 centiaren, strijkgeld D. Dlrkmaat, f 925.—. De afslag zal plaats hebben in het café „Central" te Alkmaar, op Woensdag 4 November 1914. DE STRIJD IN EN gis- vij- NOORD-FRANKRIJK BELOIë. PARIJS, 29 Oct. Het Communiqué van teravond 11 uur luidt In België werden twee aanvallen van den and in de buurt van Dixmuiden afgeslagen. Het schijnt dat de aanvallen van de Duitschers op het front Nieuwpoort-Dixmuiden verzwakken. Wij zetten ons offensief ten noorden van Yperen voort. Tusschen La Bassée en Lent maken wij kleine vorderingen. Overigens valt niets nieuws te melden. LONDEN, 29 Oct. Het officieele Belgische communiqué deelt mede dat de strijd in België met groote hevigheid voortgaat doch de laatste berichten van het front wijzen er op dat de bond- genooten hun stellingen handhaven en ze verster kingen. De correspondent van de Daily Chronicle seint uit Parijs dat de strijd aan de Belgische kust tusschen Nieuwpoort en Ostende verzwakt is. waarschijnlijk doordat de vijand zulke enorme verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen heeft geleden. De Duitsche versterkingen welke in allerijl zijn bijeengebracht voor deze laatste wanhopige poging op Calais te bereiken, moeten van alle zijden van Duitschland zijn bijeenge bracht en bestaan uit jongens, oude lieden en hal ve invaliden. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 29 Oct. Het groote hoofdkwartier meldt: Onze aanval ten Zuiden van Nieuwpoort wint veld. Bij Yperen staat de strijd onveran derd. Ten W. van Rijsel maken onze troepen goe de vorderingen. Verscheidene versterkte stellingen van den vij and werden genomen. 16 Engelsche officieren en 300 man werden gevangen gemaakt en 7 kanon-1 nen veroverd De Engelsche en Franache aanval-1 ïen werden overal afgeslagen. Een voor den Kathedraal van Reims opgestelde batterij en verschillende posten op de torens van den kathedraal moesten onder vuur worden ge nomen. In het Argonnenwoud werd de vijand uit ver scheidene loopgraven geworpen en werden eeni ge machinegeweren buitgemaakt. Ten Z. W van Verdun werd een heftige Fran-1 sche aanval teruggeslagen. Bij den tegenaanval drongen onze troepen door tot vijandelijke hoofd stellingen, die zij in bezit namen. De Franschen leden sterke verliezen. Ook ten Oosten van de Moezel werden de operaties van den vijand, die op zichzelf onbeduidend waren, teruggeslagen. Op het N O. krijgstooneel bevinden zich onze troepen voortdurend In den aanval. Gedurende de laatste drie weken werden hier 13500 Russen gevangen genomen en 30 kanonnen en 39 machi negeweren buitgemaakt. Op het Z. O. ooilogstooneel bleef de toestand sedert gisteren onveranderd. DE STRIJD IN POLEN. PETROGRAD, 29 Oct. Het officieele com muniqué van den generalen staf luidt: In den slag ten zuiden van de Pilitza welke vier dagen duurde, brachten onze troepen aan de Oostenrijk- Duitsche legers ernstige nederlagen toe. Tusschen de Pilitza en Gloatchoff werd de te genstand van het 20e Duitsche legercorps en het Gardecoips der Duitsche reservedeflnitief gebro ken door de heldhaftige aanvallen van onze troe pen op 26 October. Wij hebben de defensieve versterkte positie bij Politchna stormenderhand genomen en bij Berdzeje een gedeelte der Oosten- rijksche troepen omsingeld. In den nacht van 27 October trok de vijand in wanorde terug op de linie Edlinsk-, Radon- Ilja. Wij namen kanonnen en krijgsgevangenen. De overwinning die wij ten zuiden van de Pilitza hebben behaald en waarvan de terugtocht van den vijand over een groot front het gevolg was is van enorm belang. HULP AAN MARKER VISSCHERSOEZINNEN. '8 GRAVENHAGE, 20 Oct. De Koningin zond heden den burgemeester van Marken eeu gelde lijke bijdrage ter leenlging van den eersten nood in de visschers gezinnen, die haar kostwinner verloren bij het vergaan van de Vlaardingsche motorlogger „Maria Christina", waarbij negen Marker visschers omkwamen. OPLEIDING DER ADELBORSTEN. 's-GRAVENHAGE, 29 October. De adel borsten, die dit jaar aangenomen zijn, worden tegen 16 November opgeroepen om zoolang het marine-instituut te Willemsoord tot hulp- hospitaal wordt gebruikt, onderricht te ont vangen aan boord van Hr. Ms. van Speyk. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. 's-GRAVENHAGE. 29 October. Minister Cort van der Liudeu heeft gelast, dat het Inkrimpen en ophouden van het verstrekken van levens middelen aan Belgische vluchtelingengelijk dit In Roozendaal is aangeplakt, niet meer mag gesebleden en dat zij desnoods op rijkskosten van het noodige moeten worden voorzien. De minister deelde aan den burgemeester dat het oefenen van zachten drang tot den terugkeer niet mag ontaarden tn dwang om het Neder landsche gebied te verlaten, hetgeen in strijd zou zijn met de gastvrijheid. De vluchtelingen modten geheel vrij blijven en onvermogenden zullen op rijkskosten van het noodige worden voorzien. DE OORLOGSLEENING. 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Minister Treub confereerde heden in het departement van Land bouw met den vertegenwoordiger van de Amster- damsch-Rotterdamsche en Provinciale Geld- en Effertenbank, over het tijdens het ministerschap van den heer Bertling opgemaakte voorontwerp eener oorlogsleening. Speciaal werden de vragen behandeld of de leening vrijwillig, dan wel ver plicht zou zijn; het rentetype en of de leening thans gesloten zou worden, dan wel na herope ning van de Beurs en het intreden van meer nor male toestanden op financieel en economisch ge bied. DUITSCHE TROEPEN IN ANGOLA? BERLIJN, 29 Oct. Het Wolfibureau deelt me de, dat ter bevoegder plaatse niets bekend is van het binnendringen van Duitsche troepen in An gola. Het ligt voor de hand, zegt het bureau, dat dit een verzinsel is om de Engelsch-Portugee- sche plannen te verbergen. LONDEN, 29 Oct. Het bericht dat Duitsche troepen een Inval hebben gedaan in Angola, heeft hier geen opzien gebaard. Er wordt op ge wezen, dat de Duitschers reeds minstens vier da gen geleden een aanval hebben gedaan op Portu geesch grondgebied. DE OPSTAND IN ZUID—AFRIKA. LONDEN, 29 Oct. (Officieel). Generaal Bo tha kreeg Dinsdagmiddag bij Rustenburg voeling met de aanhangers van generaal Beyers. Botha sloeg hen uiteen en vervolgde hen den geheelen dag. 80 Partijhangers van Beyers werden ge vangen genomen terwijl velen werden gewond. Aan de zijde van Botha werd slechts 1 man ge wond. De vervolging wordt voortgezet. BLOEMFONTEIN, 28 Oct. (Hbld.) De offi cieren in het hier gevesHgdo kamp hebben de den van de commando's toegesproken en duidelijk doen uitkomen, dat zij zich tegenover de rebellen stellen. Zij boden vrijen terugkeer aan voor de le den der commando's, die naar huis wenschten te gaan, in plaats van naar Zuid-West-Afrika te vertrekken. Naar vernomen wordt hebben slechts 4 man ontheffing van het commando van 1200 onthef fing van hun verplichting verzocht. De aanvoerder van het commando was majoor Brand, oud-republikeinsch generaal, die in den loop van zijn toespraak van de rebellie van Beij- ers en de Wet vertelde. Hij herinnerde aan het verdrag van Vereeniging, dat door Beijers en de Wet beiden geteekend was. De commandant constateerde, dat het gerucht geloopen had, dat majoor Brand een commando zou aanvoeren tot ondersteuning van de rebellee- rende generaals. Maar hij wilde duidelijk te ken nen geven, dat zoo iets nooit in zijn voornemen had gelegen. Deze mededeeling lokte luid ap plaus uit Majoor Brand zeide, dat, hoe bitter het hem ook viel, de wapens op te nemen tegen zijn eigen volk, het zijn heilige plicht was aan de zijde der Regeering te staan. Wat hem persoonlijk betrof, hij zou zijn leven willen geven ter vermijding van het ongeluk, dat te wachten staat. va.ii den met zoo noodlg voorzetting des avonds te 8 uur. Voorzitter de Burgemeester de heer G. Rippmg. Secretaris de heer Donath. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Boelmans ter Splll. Voorts de heeren Glin- derman., Dorbeck en van den Bosch. (Tervolg.) Aan de orde is thans de Gemeentebegrooting dienat 1915. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer Verkerk zegt, dat hij om redenen bui ten zijn wil met in staat is geweest deel te nemen aan de behandeling in de secties, was dat niet zoo ge weest, dan zou zeker een ander geluid zijn gehoord, dan thans uit dit algemeen sectierapport wordt verno men. Hij wijst er op, dat er algemeen is bezuinigd in verband met de tijdsomstandigheden. Vele werken zijn uitgesteld als bijv. het verleggen van straten en liet mjwerken van wegen; dat acht hij niet goed in verüanü met de werkloosheid. Die werken moeten nu toch later worden gedaan en kosten dan ook geld. En ais de werkioozen gesteund moeten worden, kost dat ook geld. Uit dat algemeen rapport spreekt een sterke bezui nigingsgeest, doch of men altijd ernstig heeft ge streefd naar bezuiniging? Op een post van 200 ver tering van raadscommissies wil men 50 bezuinigen. Ergens anders heeft men willen bezuinigen op een post van 25, benoodigd voor het schoonhouden van een lokaliteit. Nog sterker spreekt het, waar zelfs aangetroffen wordt bezuiniging op een evenwichts- post van 600. Dat is zelfs iets nieuws. Men heeft op alle mogelijke wijzen zoo willen trachten de be- lastingverhooging tegen te houden. Daarvoor heeft men ook weer meer willen halen uit het gasbedrijf als retributie en dat acht spreker niet de goede ma nier van belastingheffing. Is die belastingverhooging noodig, dan moet iedereen daarin bijdragen en niet alleen de gasverbruikers. Ten slotte vraagt spreker of er ook mogelijkheid bestaat, dat met het oog op de werkloosheid, aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting spoedig kan wor den bericht, dat met het bouwen van arbeiderswo ningen kan worden doorgegaan, dat zou de steun- comité's zeer ontlasten, daar er dan werk komt. De Voorzitter zegt, dat hij het denkbeeld van den heer Verkerk wel sympathiek vindt, doch de ver betering van woningtoestanden mag niet samenge koppeld worden met werkverschaffing. Evenwel zegt hij, dat er met de vereeniging is geconfereerd, doch dat men geen geschikt terrein heeft kunnen vinden. De zaak wordt echter wel overwogen zooals men ziet. De heer Ringers zegt naar aanleiding van de opmerking van den heer Verkerk, dat het niet moge lijk zou zijn dat de verlegging van straten zou kunnen ten goede komen aan de bestrijding der werkloos heid Het is niet mogelijk dat werk te laten doen voor den zomer. Zoo is het ook met het schilden- werk van de torens. Dat is geen werk dat de werk loosheid zou doen afnemen Beter zou het zijn groot werk te laten doen als bijv. het bouwen der nieuwe school, dat zou aan velen werk geven. Ook het inor- de maken van het bouwterrein bij de nieuwe Am bachtsschool en het geven van grondcrediet aan de genen, die daar willen bouwen, dat zou een maatregel kunnen zijn om de werkloosheid te bestrijden. De Voorzitter antwoordt den heer Ringers, dat bij B. en W. ook reeds overwogen is, om den grond op crediet te verkoopen. De heer U d o zou, indien de tijden niet zoo ern stig waren, gaarne bij deze begrooting een en ander hebben gezegd over verschillende zaken, o. a. noemt spreker de school voor zwakzinnigen en het aanstel len van een schoolarts. Thans zal hij dit niet doen. Hij brengt B. en W. een woord van dank voor den uitvoerigen staat van schulden aan deze begrooting toegevoegd en komt dan tot hetgeen hij eigenlijk wil de zeggen. Hij geeft als zijn meening te kennen, dat ook wanneer men den post hoofdelijken omslag laat op het bedrag van 125.000, dat dan toch het percen tage voor 1915 wel zal moeten worden verhoogd, daar het te voorzien is, dat het belastbaar inkomen zeer zeker in 1915 zal afnemen. Daarom heeft men allerlei bezuinigingen voorge steld en zelfs in het kleine, omdat wie het kleine nid eert, het groote niet weerd is. De fout is, dat men op een evenwichtspost heeft wil len bezuinigen, doch daarop heeft het Dag. Bestuur ook reeds gewezen. Verder zegt hij, dat de heer Verkerk er de sectie een grief van heeft gemaakt, dat men 10.000 wilde ne men van de winst der gasfabriek. Doch spreker zou willen vragen of het dan beter zou wezen, waar dij bedrijf nog 24.000 hooger winst heeft gemaakt, dat geld In zijn geheel op te leggen en door belastingver hooging thans ook aen kleinen man te treffen, terwijl nu toch de gasprijs niet behoeft te worden verhoogd. Ten slotte wijst spreker er ook op, dat het zeer wenschelijk is, dat de vereeniging tot verbetering voor volkshuisvesting doorgaat met het bouwen van woningen. Waar er thans voor 12 woningen 80 aan vragen zijn, daar blijkt het, dat er groot gebrek aan it

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2