DAGBLAD VOOR ALKMaAR EN OMSTREKEN. Van bet westelijk oorlogsterreiL Van hat oostelijk oorlogsterrein. MJ I '■ii No. 257. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.80, ir.p. post f 1.-. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven tr. N. V. Boek- en Handelsdrnkknrii v.h. HERlBs. COSTER 4 ZOON, VRIJDAG 30 OCTOBER. Yoordam C 9. Telefoonnr. 3. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 30 October. Indien men de Fransche en Duitsche communiqué's van gisteren naast elkaar legt, krijgt men den indruk, dat oorlog-voeren een bevredigend spel is, omdat ïflny.aam, maar in elk geval zeker, beide partijen hun doel bereiken. De Duitschers hebben een tweeledige taakzij moe ten ten Zuiden van Nieuwpoort vooruit en in de buurt van Yperen moeten zij den vijand tegenhouden en bij Rijssel terugdringen. Welnu het communiqué, gistermiddag te Berlijn uitgegeven zegt: „Onze aan val ten zuiden aan Nieuwpoort wint langzaam ter rein. Bij Yperen staat de strijd onveranderd. Ten Westen van Rijssel maakten onze troepen goede vor deringen." Men ziet het het kon niet mooier, zelfs niet als de Duitschers het voor het wenschen hadden. Maar de Franschen dan? Wel, die moeten de Duitschers tegenhouden tus- schen Nieuwpoort en Dixmuiden en overigens, maar in het bijzonder in de buurt van Yperen en van At- recht vooruit trachten te komen. En nu zegt het gistermiddag om drie uur te Parijs uitgegeven communiqué: „Wij zijn gisteren in den loop van den dag op verscheidene punten vooruitge gaan, in het bijzonder rondom Yperen (en ten Zuiden van Atrecht). Tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden is geen nieuws." Evenals voor de Duitschers geeft de stand van za ken in België en Noord-Frankrijk dus voor de Fran schen volop reden tot tevredenheid. O een mooier spelletje schijnt denkbaar: twee die spelen en beiden winnen I Tot dusverre konden alleen twee straatmuzikanten samen spelen en allebei voordeel behalen. Thans blijkt dat twee oorlogvoerenden die kunst ook verstaan. Of zouden het alleen hun communiqué-schrijvers zijn, die winsten weten te boeken, omdat zij als winst post beschouwen wat een ander voor een verliespost, hoogstens voor een evenwichtspost zou houden? Hoe weinig de beide partljën volgens de officieele mededeeling mogen verliezen, in één opzicht zijn de verliezen geweldig. De laatste duizend vierkante ki lometers Belgisch grondgebied schijnt een menschen- slachtinrichting te zijn geworden, waar het kanonnen- voer niet meer per kilo's maar per centinaars wordt verwerkt. Wanneer wij nog konden ijzen over de verhalen van de bloedige gevechten, wanneer wij nog toegankelijk waren voor de macht der cijfers van lijken en gewon den. Maar och, al die onmenschelljkheid en al die ellen de, zij spreken niet meer tot ons met het geluid, dat ons foltert en ons hart ineenkrimpen doet. Als we vier maanden geleden op een schoonen zomermor gen maar het honderste deel te lezen en te overdenken hadden gekregen, van hetgeen thans dagelijksche kost is geworden, zouden we ons vol afgrijzen hebben afgewend en alles in ons zou in opstand zijn gekomen. Nu zijn er menschen, die de courant.onvoldaan terzij de leggen als zij tevergeefs zochten naar een beschrij ving van een Waterloo of een Shoeshima, en met een verveeld „gut al weer geen nieuws" een gesprek ova den oorlog inleiden, zooals men enkele maanden gele den met een opmerking over „het weertje" zou hebben gedaan. Want over het weer praat nu haast niemand en over den oorlog iedereen. Er is nog een andere wijze van een veldtocht voeren en land veroveren dan met de wapens in de hand, een wijze, die óók persoonlijken moed, óók vaderlandslief de vereischt, maar die niet door militairen behoeft te worden verricht Daaraan worden wij vandaag herinnerd door een bondig, kloek gesteld telegram van den beroemden Zuidpoolreiziger Shackleton in de Daily Chronicle. „Ik zend U mijn laatste telegram, daar wij naar het Poolgebied vertrekken. „Wij gaan nu weg om onzen witten veldtocht te vol brengen en onze afscheidsboodschap naar ons Vader' land is, dat wij ons best zullen doen om het goed te doen. „Ofschoon wij maanden achtereen van de buiten wereld zullen zijn afgesloten, zullen onze gedachten en onze gebeden toeven bij onze broeders, die aan het front vechten. „Wij hopen op onze kleine wijze overwinningen van wetenschap en ontdekking te voegen bij de zekere overwinning, welke onze natie zal behalen voor de zaak van eer en vrijheid." Met die woorden is Sir Ernest Shackleton uit Bu enos Ayres vertrokken, om te trachten over de Zuid Pool Nieuw Zeeland te bereiken. In de wereld van sneeuw en ijs zal deze moedige, bekwame man, ver van onze hooggeroemde bescha ving, over de velden kruisen, die geen verlaten slagvel den zijn, afschoon er geen levend menschelijk wezen te ontmoeten valt. Met zijn „Endurance" is hij er op af getrokken in de hoop aldus een breedte van 77.30 graad te bereiken om dan de rest per slee of per voet verder of te leggen, wanneer althans de ijstoestanden niet al te ongunstig zijn en de tocht tot October 1915 wordt uitgesteld. De Endurance de naam doet denken aan de leu ze van generaal Joffre in den aanvang van den oor- og: durer et tenir, volhouden en standhouden, het geen later werd: attaquer et anéantir, aanvallen en vernietigen. Sir Ernest Shackleton gaat niet op ver nietiging uit, maar het is te hopen, dat hij standhoudt en de wetenschap zal verrijken met belangrijke gege vens van weinig bekende streken. Zoo worden in oorlogstijd de werken des vredes ge lukkig voortgezet en leggen de kanonnen nog niet ge- ïeel het zwijgen op aan het mooie menschelijk streven. Maar wanneer wij bedenken, hoe op de slagvelden bij duizenden de jongemenschenlevens worden ver nietigd, dan vragen wij ons al, hoeveel Shackletons-in- wording, hoeveel veel-belovende jongemannen, die de menschheid verder hadden kunnen stuwen in haar opwaartsche beweging, die haar hadden kunnen ver rijken met hun groote gaven van verstand en karakter, hun grooten moed of hun groote liefde, hun groote kennis of hun groot vernuft, door domme, niets-ont- ziende, geen onderscheid makende kogels, van het le ven worden beroofd Vredesgeruchten blijven rondfladderen als afgeval len gele blèren, en ze zijn even onwezenlijk als deze van het verdorde blad is weldra niets meer over en het vredesgerucht heeft ook maar een kort bestaan. Nu weer is het de „Daily Chronicle", die over vrede spreekt en weet te vertellen, dat de Duitsche regee- ring „eenige invloedrijke Franschen" heeft gepolst ten einde te vernemen of de Fransche regeering vrede zou willen sluiten, wanneer ze Metz en als het moest ook een stuk van den Elzas terug kreeg. Maar Frank rijk zou niet-thuis gegeven hebben, omdat het plan in- druischen zou tegen de Fransche gevoelens. Waar bekend is, dat de verbondenen niet afzonder lijk vrede zullen sluiten, is er natuurlijk ook geen sprake van, dat Duitschland bij Frankrijk alleen zou aankloppen om vrede te sluiten. Het is niet aan te ne men, dat Duitschland dit nu reeds wil ondanks de „Times", die nieuwsgierig is wat „the Kaiser" en zijn raadgevers zullen doen, nu de Duitschers voor een nederlaag aan beide fronten staan en hun vijanden dagelijks sterker worden. Vermoedelijk zullen de Duitschers eerst eens afwachten, totdat hun vijanden op Duitsch grondgebied staan en dan hebben ze zeker nog wel een paar dagen gelegenheid om zich te bedenken. Zéér wezenlijk is het bericht, dat Turkije gaat mee doen. Het heeft de daad bij het woord gevoegd en dadelijk Theodosia gebombardeerd, een havenstad aan de Zuidkust van het Schiereiland de Krim, die een 40.000 inwoners telt. Het bombardement zou ge schied zijn door de Hamidye, een kruiser,, dien naar we meenen, in den eersten Balkanoorlog de Grieksche schepen maar niet te pakken konden krijgen. Evenwel we zijn wel wat huiverig het bericht te aanvaarden Berichten over een bombardement als opening van den oorlog bleken al vaker schrikkelijk overdreven. In- tusschen kan aan het meedoen van Turkije niet meer worden getwijfeld. Daarvan is reeds lang sprake geweest en we hebben een heelen tijd geleden reeds uitvoerig de te verwachten gevolgen uiteengezet. Voor de Engelschen kunnen die gevolgen wel het ernstigst zijn, als het tenminste Turkije lukt in de koloniën den heiligen oorlog te ontketenen, waarmee het de laatste dagen in Egypte reeds heeft gedreigd. De Times is van meening, dat Turkije zijn eigen doodvonnis heeft geteekend en dat er van het rijk van den sultan in Europa spoedig niets meer dan een herinnering over zal zijn. Turkije is het eerst op Rusland afgestevend. Wordt Turkije inderdaad verdeeld, dan zal Rusland, dat im mers zoo'n behoefte heeft aan een warm-water-haven ook wel een belangrijk deel krijgen. Eigenaardig, dat er juist nu twee Russische schepen zijn geloopen op mijnen, gelegd door de „Goeben'M De „Goeben", de „Breslau", de beide Duitsche schepen, die in Kon stantinopel zijn „binnengevlucht", krijgen nu natuur lijk groote beteekenis. Zij versterken de Turksche vloot, die bestaat uit 6 slagschepen, 12 torpedojagers en 12 kanonneerbooten. De Turksche legersterkte vinden we aangegeven op ongeveer 350.000 man (een andere schatting van 1.500.000 is stellig te hoog). Het is nu allereerst de vraag wat de andere Balkan-staten zullen doen. Tusschen Rusland en Bulgarije is 't al niet pluis de Bulgaren hebben dezer dagen ge schoten op een Russische kanonneerboot, die den Do nau opvoer om een convooi levensmiddelen voor de Serviërs te begeleiden. Werd de Duitsche inval in Portugeesch Angola van Duitsche zijde pertinent ontkend, de „Times" brengt bijzonderheden over „den inval", die zou zijn ge schied door twaalf Duitschers te paard en twintig in landsche soldaten te voet, van wie er door de Portu geezen drie Duitschers werden gedood. Een casus belli is gauw gevonden! Generaal Botha meldt, dat de rebellen-commando' van generaal Beijers verstrooid zijn, dat de generaal is gevlucht in onbekende richting en dat zijn aanhan gers zich wel niet meer kunnen vereenigen. Zou dit officieele nieuws niet wat al te officieel-op- timistisch getint zijn? Is Beijers er de man wel naar om zoo gauw te vluchten? Is 't bericht niet juist, dan zullen we dat misschien langs indirecten weg moeten vernemen, want de regeering heeft de kabels in han den. Boven Parijs heeft weer een Zeppelin bommen ge worpen, zes menschen gedood. Fransche vliegers poogden te vergeefs het luchtschip kwartier te geven. Een vermakelijk staaltje zou de leuke „Emden"- commandant, Karl von Müller as De Wet van den Oceaan, uitgehaald hebben. Hij moet zijn kruiser „verkleed" hebben, d. w. z. een valschen vierden schoorsteen aan de drie anderen hebben toegevoegd, waardoor de kruiser onkenbaar moet zijn geworden en gemakkelijk een Russisch stoomschip en een Fran sche torpedoboot moet hebben kunnen misleiden. In- tu8schen komt het bericht langs zoovele omwegen, dat officieele bevestiging dient te worden afgewacht. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK EN BELGIë. Naar we gisteren reeds in een deel onzer oplage meldden, werd uit het groote Duitsche hoofdkwartier geseind Onze aanval ten Zuiden van Nieuwpoort wint langzaam terrein. Rij Yperen duurt de strijd onveranderd voort. Ten westen van Rijssel kwamen onze troepen goed voor uit, en werden verscheidene versterkte stellingen van den vijand genomen, terwijl 16 Engelsche officieren en meer dan driehonderd man krijgsgevangen werden gemaakt; 4 kanonnen werden hier veroverd. De En gelsch-Fransche tegenaanvallen werden overal afge slagen. Een voor de kathedraal van Reims in stelling ge brachte Fransche batterij met een artillerie-waarne mingspost op den toren van de kathedraal moest on der vuur worden genomen. In het Argonnewoud werden de vijanden uit ver scheidene loopgraven geworpen, en werden eenige mitrailleurs buitgemaakt Ten Zuid-Oosten van Verdun werden heftige Fran sche aanvallen afgeslagen. Bij den tegenaanval kwa men onze troepen tot in de vijandelijke hoofdstelling, die zij in bezit namen. De Franschen leden zware ver liezen. Ook ten Oosten van den Moezel werden alle aan vallen van den vijand, die intusschen tamelijk onbe- teekenend waren, afgeslagen. Het officieele Fransche communiqué van gistermid dag 3 uur luidt: Wij hebben gisteren vorderingen gemaakt op ver schillende punten, voornamelijk in den omtrek van Yperen en ten Zuiden van Atrecht. Er is geen nieuws te melden van het front tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden. Tusschen de Aisne en de Argonne hebben wij en kele vijandelijke loopgraven genomen. Geen enkele partieele aanval door de Duitschers ondernomen slaagde. Wij hebben eveneens vorderingen gemaakt in het bosch van Aprémont. DE STRIJD IN POLEN EN GALICIë. Een communique van den Russischen generalen staf meldt: Wij hebben den weerstand der vijandelijke strijd machten, die nog steeds beproefden zich ten Noorden van de Pilitza te handhaven, gebroken. Op het oogenblik zijn op het front aan gene zijde van de Weichsel alle Oostenrijk-Duitsche legercorp sen in vollen aftocht. Wij bezetten Strykow, Reschow en Novomiasto. De Russische cavalerie is Radom binnengetrokken. Ons vielen duizenden krijgsgevangenen, kanonnen, tientallen mitrailleuses, legertrein en automobielen in handen. Aan het Oost-Pruisische front deed het eerste Duit sche legercorps de laatste vier dagen nuttelooze aan vallen in de streek van Bakalargevo. De verliezen der vijanden zijn zeer groot. Officieel wordt uit het Groote Duitsche Hoofdkwar 'lier gemeld Op het Noord-Oostelijk oorlogstooneel zijn onze troepen tot den aanval overgegaan. Gedurende de laatste drie weken werden hier 13.500 Russen gevang en genomen, en 30 kanonnen en 39 mitrailleurs buit gemaakt. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel is de toestanc sedert gisteren niet veranderd. Uit Weenen wordt officieel geseind: Op het Noord-Oostelijk oorlogstooneel vonden gis teren geen groote gevechten plaats. In de laatste da gen werden de pogingen der Russen, om naar de streek van Turkei op te rukken, met succes afgeslagen OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. De heer Hertzog is, naar Reuter meldt, uit Bloem fontein vertrokken, in de hoop de leiders der opstan delingen te ontmoeten en den mannen te raden huis waarts te keeren. Hij is er nog niet in geslaagd De Wet te ontmoeten of Conroy, een lid van den Provin cialen Raad, die aan het hoofd van een der opstande lingen-commando's staat. Tot dusverre is het in den Oranje-Vrijstaat nog niet tot bloedvergieten gekomen. EEN VEREENIGINQ TEGEN DEN OORLOG. Onder leiding van den vroegeren minister van on derwijs is het liberale kabinet, Chs. Trevelyan, die met zijn beide collega's Morley en Burns tegen de oorlogsverklaring hebben gestemd en uit het kabinet getreden is, heeft zich in Engeland een nieuwe partij gevormd: „The Union of Democratie Control" (Ver eeniging der Democratische Controle). De leiding is in handen van Trevelyan, Sir Ramsay Macdonald en van Norman Angell, den schrijver van het beroemd geworden boek „The great Illusion." De nieuwe par tij publiceert een manifest, waaraan wij het volgende ontleenen „In Engeland leeft de stille hoop, dat dd huidige oorlog iederen oorlog in de toekomst zal onmogelijk maken. Dat is echter onmogelijk, zoolang het poli tieke systeem, dat aan dezen Europeeschen oorlog voorafging, zou worden gehandhaafd. De volgende beginselen dienen bij het sluiten van den vrede in acht genomen te worden. 1. Geen grondgebied mag van de eene regeering aan de andere worden afgestaan zonder de toestem ming der bevolking van het betrokken gebied. 2. Geen verdrag en geen bindende afspraken mogen in naam van Engeland worden gesloten, zonder voor afgegane toestemming der volksvertegenwoordiging. Daarom moeten er maatregelen genomen worden ter verzekering van een democratische controle op de buitenlandsche politiek van Engeland. 3. De buitenlandsche politiek van Engeland mag niet gebaseerd zijn op een politiek evenwicht, verkre gen door het sluiten van verbonden. Het doel moet veeleer zijn een samenwerking, te verkrijgen van alle ïuropeesche staten, die een gemeenschappelijken op persten raad dienen te benoemen, wiens beraadsla gingen en besluiten publiek moeten zijn. 4. Ter verzekering des vredes moet Engeland een plan ontwerpen, dat ten doel heeft een vermindering der oorlogstoerustingen van de thans oorlogvoerende staten. Om deze vreedzame politiek den weg te ef fenen, dient men het daarheen te leiden, dat de fabri catie van oorlogsmateriaal staatsbedrijf worde en ten slotte dient in het bijzonder de uitvoer van oorlogs tuig uit het eene land in het andere verboden te wor den." i KORTE BERICHTEN. Thans is denaam van de oude Russische stad Reval veranderd in Kolijwan. De Duitsche gouverneur van Katanka meldt, dat Duitsche troepen bij het Kiwa-meer (Oost- Afrika) aan de Belgische troepen uit den Kon go een zware nederlaag hebben toegebracht. Bij het Fransche leger zouden proeven worden genomen met een s c h i 1 d dat de soldaten tegen kogels beveiligen moet. De Russische regeering heeft het al ingevoerd en nu is een fabriek te SE Hi- laire du Harcourt druk doende met de vervaardiging. In het Argonner Woud moet het al in gebruik zijn. Volgens een Duitsch bericht moeten de Duit schers binnen acht dagen van het eiland Hong kong vertrekken. Door dit bevel van de Engelsche regeering worden ongeveer 400 personen en tal van firma's getroffen. VERBOD UITVOER BOTER. Het Stbl. no. 510 bevat een Kon. besluit van den 29 dezer, houdende verbod van uitvoer van boter, van den dag der afkondiging van dit besluit. Dit verbod kan tijdelijk worden opgeheven en er kan in bijzondere gevallen ontheffing van worden ver leend. UITVOER VAN KAAS. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim neeft benoemd tot leden van het Rijks-Cen traal Bureau voor den uitvoer van kaas de heeren: V. R. Y. Croesen, secretaris van de Koninklijke Neder- lanclsche Landbouwvereeniging, te 's-Gravenhage J. Hibma, voorzitter van de Vereeniging van Zuivel- fabrikanten in Nederland, te Sneek; J. W. F. S. Mid delbeek, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren, te Gouda, en O. Reitsma, secre taris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, te 's-Gravenhage. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Bij den penningmeester van het Kon. Nationaal Steuncomité is aan bijdragen en toezeggingen ont vangen van 18 t/m. 24 October (tiende lijst) een be drag 68.387.36. Te zamen met het bedrag der vo rige lijsten 639.943. 10. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De „Times" bespreekt in de meest waardeerende be woordingen het vluchtelingenvraagstuk, waarvoor Nederland zich geplaatst ziet, en stelt voor, nu de Nederlandsche regeering voor een geldelijke bijdrage heeft bedankt, een groot aantal der Belgische uitge wekenen naar Engeland over te brengen Het Engelsche stoomschip „Cobleuts" wordt ver moedelijk hedenmiddag te Rotterdam verwacht met 1000 ton levensmiddelen voor de Belgen. SAMENWERKING NOORSCHE RIJKEN EN NE DERLAND, Het te Christiania verschijnend „Oerebladet" doet in een artikel „Noorwegen en Holland", het voorstel, tot het samenwerken der Noorsche rijken en Holland. O. a. wordt, schrijft de „Tel.", in dit artikel gezegd: „Wij zien dagelijks, dat de oorlogvoerende mogend heden den handel en zeevaart der neutrale mogendhe den moeilijkheden in den weg leggen; deze wantoe stand doet zich vooral sterk in het Noorden gevoelen. De Noordzee toch, is eenerzijds de natuurlijke toe- voerweg van twee der oorlogvoerende groote mo gendheden, maar anderzijds liggen ook om de Noord zee vier neutrale staten, die alle nnar verhouding hun ner grootte en politieke beteekenis, een buitengewoon grooten handel en een groote zeevaart hebben. In meerdere of mindere mate, lijden ook deze vier neu trale zeestaten Noorwegen, Zweden, Denemarken en Holland onder de zenuwachtigheid der strijden de mogendheden. Het eenige en natuurlijke is, dat deze vier neutrale staten in nauwere verbinding met elkander treden. Het doel hunner politiek is hetzelfde. Geen van hen heeft een hoogeren wensch, dan buiten den oorlog te blijven en alle wenschen in een goede verhouding tegenover de strijdende mogendheden te blijven. Maar tegelijkertijd moeten zij terwille van ii MS AARSC COURANT. I.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1