DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bet zuidell e O o nr 1 o No. 258. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 ZATERDAG 31 OCTOBER. AhonnemsnUDrijs per 3 maanden 10.80, Ir. p. post II.-. Odiertentieprljs 10 ct. p. regol, groote letters naar plaatsruimte. Brloten Ir. N. V. Boek- en Hendelsilrnkkorii ï.h. HERMs. COSTER 4 ZOOR. Voordam C 9. Teleloonni. 3. VAKJLA. □It nummer bestaat uit 2 bladen ALKMAAR, 31 October. Morgen zal het drie maanden geleden zijn, dat de Europeesche oorlog door de oorlogsverklaring van Duitschland aan Rusland een aanvang nam. In dit kwartjaar heeft het oorlogsgeweld zich als een olie vlek geleidelijk over Europa uitgespreid en nu ook Turkije meevecht is het tiental vol. Elders in dit nummer geven wij een oorlogskroniek van deze drie veelbewogen maanden, hier zij er enkel even aan her in crd, dat Oostenrijk en Servië begonnen zijn, dat Rusland Servië kwam helpen, waarop Duitschland ge dwongen was Oostenrijk te steunen, hetgeen Frankrijk noopte aan Ruslands zij te gaan staan, terwijl de schending van België's onzijdigheid door Duitschland voor Engeland het motief vormde om zijn entente-ge- nooten bij te vallen, Japan zich bij hen schaarde, Montenegro hielp Servië een handje en nu is Turkije ook mee gaan doen, zoodat het thans zeven tegen drie staat. En tot het tiental blijft de oorlog stellig nog niet beperkt! Hoeveel staten hebben het geweer aan den voet en zelfs reeds aan den schouder om los te branden zoodra men aangevallen wordt, of zoodra het oogenblik gekomen isi om partij te kiezen, hetzij door de lakens-uitdeelers hiertoe gedwongen, hetzij verleid door de hoop op een aardig winstkansje! Het kan lechts verbazing wekken, dat Portugal zich nog niet in den maalstroom heeft geworpen, Spanje zal ook wel niet aan den kant blijven toekijken, Bulgarije zal niet ongaarne Servië kopje-onder houden, Qriekenland wil T "kije wel helpen verdrinken, Roemenië zal in de worsteling op leven en dood zijn kracht wellicht ook moeten laten gelden danmaar het kan voorloo- pig wel zool Wij hebben langen tijd aan het hoofd van de cou rant „de Europeesche oorlog" geplaatst, wij hebben echter nu het middelste woord er maar uitgenomen want de gebeurtenissen hebben deze beperking tot één werelddeel reeds lang achterhaald en zij. zullen haar in de naaste toekomst vermoedelijk nog minder juist maken. Men heeft aanvankelijk gedacht, dat men dezen oorlog met behulp van twee kaarten, het Westelijk en het Oostelijk krijgstooneel voorstellend, best zou kun nen volgen. Het blijkt nu, dat men een volledigen atlas noodtg heeft In Europa wordt natuurlijk alom gevochten; in Azië heeft men het Duitsche Kiautsjou als operatie- doel; in Afrika zijn Duitsch Togo en Kameroen, de Belgische Kongo, het Portugeesche Angoia, Zuid- West en Oost Duitsch Afrika en Engelsch Zuid-Afri- ka in den strijd gewikkeld, in Australië zijn de Duit sche eilanden-groepen (Marshall-, Mariannen Oost en West-, Caralinen-, Bismarck en Samog-eilanden en Jap) en tot dusverre bleef het Amerikaansche wereld deel nog vrij. Nu Turkije meevecht een oorlogsverklaring is in deze dagen blijkbaar een der overbodigheden, waar- aan enkel in rustiger tijd wordt gehecht en wanneer men thans de scheepskanonnen hun grooten mond •maar tegen een of andere havenstad laat openzetten, behoeft de diplomatie niet meer te spreken of te schrij ven kunnen er nog heel wat oorlogstooneeltjes bij komen. De Turksche kusten van Klein-Azië en Syrië en Arabië zullen wel door de Engelsche en Fransche eskaders in de Middellandsche zee met een mln-aan- genaam bezoek worden vereerd. Een bericht heeft reeds gesproken van Turksche ruiters, die verschenen zijn aan de golf van Akaba den inham aan het noordelijke uiteinde der Roode Zee aan den anderen kant van het Schiereiland van Sinai aan de Golf van Suez om Egypte tot opstand te brengen en wanneer het Turkije lukt een heiligen oor log in het leven te roepen, dan staat er in Afrika en Azië nog heel wat verschrikkelijks te wachten. Dan zal men de krijgsgebeurtenissen wel niet met aandacht kunnen volgen, wanneer men niet minstens een Bos' schoolatlas der geheele aarde naast zich heeft! Er kunnen zich dus nog vele complicaties voordoen in verband met Turkije's oorlogsdaad in Rusland Engeland haalde de Turco's in den krijg, Duitsch land deed zulks met de Turken, Engeland zal nu wel met de Portugeezen voor den dag komen. Nu zullen de strijders uit Portugal niet zoo'n grooten invloed op den gang van zaken kunnen uitoefenen. Wel is er sprake van geweest, dat 17.641 manschappen met 512 officieren naar Frankrijk werden overgebracht, maar dit legertje van nog geen divisie sterkte zal den stand van zaken weinig veranderen en de Portugee sche „vloot" is heelemaal van geen beteekenis. Doch in de Portugeesche havens liggen vele Duitsche en Oostenrijksche koopvaardijschepen, die daarheen vluchtten, naar een neutraal gebied, toen de oorlog uitbrak en Engeland zou deze natuurlijk gaarne tot goeden buit verklaren, terwijl er van sommige schepen allicht goede hulpkruisers kunnen worden gemaakt om jacht te maken op de Duitsche kruisers, die de zee on veilig maken voor de Britsche vaart en die bovendien ook nog maar telkens Portugeesche havens binnenloo- pen om daar proviand op te doen en den kolen-voor raad aan te vullen! Doch keeren wij tot Turkije terug. Het is dadelijk in de Zwarte Zee gaan optreden en heeft behalve Teo- desia, gisteren reeds gemeld, ook de groote Russische haven Odessa beschoten. Bovendien, we noemden het feit hierboven reeds, voert het iets in het schild in Egypte, waar het de jong- Egyptische nationalistische beweging, tegen de Engelsche heerschappij gericht, zal aanwakkeren op het oogenblik, waarop de Britsche troepen, die hier anders voor rust en orde zorgden, in Noord-Frankrijk vechten! De Turken zullen natuurlijk verder dadelijk de Dardanellen hebben gesloten en de Duitschers zullen wel gelegenheid hebben gehad, om het werkje zoo per fect voor te bereiden, dat van een forceeren van den doortocht geen sprake kan zijn. Het Russische Zwar te Zee-eskader zit dus opgesloten als in een flesch, die goed gekurkt is. Het Turksche leger, door Duitschers gedrild, wordt geprezen. Dit leger, zegt de Engelsche Daily Chro nicle, is ten spijt van zijn verzwakking in den Balkan oorlog, een zeer machtig instrument, samengesteld uit voortreffelijk materiaal. Het zal waarschijnlijk wel niet in midden- Europa opereeren, maar voorloo- pig wel voornamelijk op den Balkan vechten. De Turksche regeering wil nog wel eens een ernstig woord met de Serviërs spreken, hetgeen Oostenrijk lang niet ongelegen kan komen, want het onderhoud der Serviërs en Oostenrijkers is niet van den prettig- sten aard: wel winnen de Oostenrijkers volgens hun berichten, maar intusschen schijnen de Serviërs hoe langer hoe ongestoorder op te rukken en, volgens de Oostenrijksche berichten al verliezend, de Oostenrij kers steeds verder terug te dringen. Misschien stelt de Turksche hulp Oostenrijk in staat nog wat meer troepen naar het Westelijk of het Oostelijk oorlogster- rein te zenden, maar of die winst wel zoo veel be- teekent valt op grond van hetgeen men tot dusverre van de Oostenrijksche troepen heeft gezien te betwijfe len. Van meer beteekenis is de mogelijkheid, dat Rus land, om een inval van een Turksch leger in den Kau- kasus, in Perzië of misschien zelfs Afghanistan te kee ren, troepen zal moeten onttrekken aan het gevechts terrein in Polen en Galicië, wat de Oostenrijksche- Duitsche legermachten, nu zij daar van de Russische overmacht klop hebben gehad, goed te stade zou ko men. Wellicht ook dat deze laatste overweging er Rusland toe leidt, de Turksche soldaten stilletjes hun gang te laten gaan, zijn overmacht tegen de grootste vijanden niet te verzwakken, in het vertrouwen dat wat voor de Mohamedanen in het vat zit niet verzuurt en die kleine afrekening öf later wel zal kunnen komen öf in het ergste geval nu toch overbodig zou zijn. Want wat Turkije van dezen oorlog te wachten zal hebben, wordt bepaald afgezien van de nadeelen, die voor elk land uit een oorlog voortvloeien door den grooten eind-uitslag. Vandaar, dat het ook zoo heel goed te begrijpen, is, dat in de Engelsche pers het beginnen van de vijande lijkheden door Turkije het teekenen van zijn eigen doodvonnis wordt genoemd en dat de Duitsche pers Turkije geluk wenscht met zijn besluit en daarin ziet 't begin van nieuwe Turksche krachtsontwikkeling in Klein-Azië. Het hangt er maar van af hoe men de dingen beziet, en hoe men zich den afloop denkt 1 „Als 't kindje binnenkomt, juicht heel het huisge zin" te Berlijn heeft men gejubeld en er hebben groote sympathie-betuigingen voor Turkije plaats ge vonden, waarbij een bey en een pasja geestdriftige toespraken hebben gehouden. Natuurlijk zegt Duitsch land, dat Engeland en Rusland Turkije in den oorlog gesleept hebben, dat er al een Russische vloot in de richting van den Bosporus stoomde, maar dat het uit- loopen der Turksche vloot de bedoeling van Rusland voorkwam. Maar even natuurlijk, dat niemand dit gelooft en dat iedereen van meening blijft, dat Duitschland aan het touwtje heeft getrokken en het Mohammedaansche poppetje aan het dansen heeft ge bracht tot eigen voordeel Van het Westelijk oorlogsterrein is alweer niet veel nieuws. Beide partijen winnen terrein, zeggen zij, en beide behalen kleine successen, die echter elkaar wel zullen opheffen, zoodat, ondanks het heftig en voort durend vechten, de toestand over het geheel onveran derd blijft. In het Engelsche communiqué wordt de nadruk gelegd op de zware verliezen, die de Duit schers leden, zoowel bij een bajouetaanval als over het geheel, het Fransche communiqué spreekt van de hevige Duitsche aanvallen op het Engelsche front, welke zonder eenig succes werden gedaan, liet Duit sche communiqué is even optimistisch gestemd, maar noemt ook vorderingen bij naam, zeer nadrukkelijk zelfs aan de AAisne, waarover Fransche troepen zou den zijn teruggeworpen. In het Oosten overwinnen de Oostenrijkers natuur lijk die maken maar krijgsgevangenen, veroveren posities en slaan troepen terug, alsof het niets is Rusland zegt op het oogenblik bedroefd weinig evenals Duitschland. Langs een omweg wordt gemeld, dat de Duitsche strijdkrachten nog steeds in vollen aftocht zijn en een Oostenrijksche le germacht gedeeltelijk is omsingeld. Duitschland be vestigt dit ten deele, zoodat het juist ia. Dat de Duitschers nog geen melding maken van een geslaag de nieuwe grocpeering der troepen, lijkt echter een veeg teeken. De kans is nog geenszins buitengesloten, dat de Russen zich weten te dringen tusschen de vij andelijke legers in het Noorden en in het Zuiden, zoo als zij met zooveel succes tegenover de Oostenrijkers met de legers van Dankl en -Auffenberg hebben ge daan. Het stoute stukje van de „Emden" is inderdaad ge schied Met zn vierden toren, doch niet onder Ja- pansche vlag gelijk men te Tokio verklaart, is de JUitsche kruiser de Engels-iie haven van Poeloe Pi nang (straat van Maiakka) binnengevaren, heeft daar een Kussischen kruiser, du he... voor een bevriend (orlugsschip meld, in den grond geboord en daarna een Transclie torpedoboot, die vuurde eveneens, eu vervolgens weer het ruime sop gekozen. In Isingtau (Kiautsjau) zijn Indische troepfcn de Engelsch-Japansche troepen komen versterken. Ln n Pieter-Mantzburg (Natal) zijn Duitsche en Oosten- ijkselie geïnterneerden aan het muiten geslagen eu lubben. volgens het Engelsche bericht te vergeefs een poging tut ontvluchting gedaan. DE RUSSISCHE OEZANT TERUGOEROEPEN. De Russische ambassadeur te Konstantinopei Is volgens een Londensch bericht teruggeroepen. RUSSISCHE SCHEPEN IN ODESSA BESCHOTEN. In Londen verneemt men, dat Turksche oorlogs schepen de haven van Odessa bmnenstoom den en Russische schepen beschoten. DE TURKSCHE VLOOT. Volgens een officieel te Berlijn ontvangen bericht uit Konstantinopei "beproefden eenige Russische tor pedobooten de Turksche vloot te beletten zich uit den Bosporus in de Zwarte Zee te begeven. De Turksche schepen openen het vuur en brachten de beide Russi sche vaartuigen tot zinken. Meer dan 30 Russische zeelieden werden door de Turken gevangengenomen. De Turksche vloot leed geen verliezen. Van Duitsche zijde wordt aan de Tel. gemeld: De geheele Turksche vloot is op 28 October in de Zwarte Zee uitgestoomd. Naar betrouwbare berichten heb ben er al kleine ontmoetingen met de Russische zee macht plaats gehad. Aan de Golf van Akaba zijn sterke cavalerieafdeelingen van de Turken aangeko men. Turksche verkenningsschepen met draadlooze stations aan boord zijn bij Scherm aan den ingang van de Golf van Suez verschenen. EEN BULOAARSCH-ORIEKSCH GRENSINCIDENT. Bulgaarsche en Grieksdie grensposten van Qolsjo- wo geraakte in een vuurgevecht, dat zeven uren duur de. De aanleiding was een poging der Grieken om in de neutrale zone loopgraven op te werpen. Aan Bulgaarsche zijde werd één man gewond, van de Grieken werd één man gedood en werden twee ge kwetst. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche hospitaalschip „Rohilla" is ge durende een storm bij Whitby op de rotsen geslagen. Een aantal opvarenden is gered; er zijn echter nog 50 tot 80 mensehen op het schip De pogingen tot redding moesten verder worden op gegeven. Te Amsterdam zijn, meldt het „Hbld.", valsche znverbuus in ounoop. Nauer is geeneken, dat de J 000.000 door üe Bntsaie regeermg aan de Nedexianüsche regeer mg aangeboden ais Oijdiage in de kosten van het onder noud van de Belgische vluchtelingen hier te lande, voor welk aanbod onze regeermg beleefdelijk heeft oeüaukt, ais eerste termijn van daarop volgende oij- diagen bedoeld en ter beschikking gesteld werd. Maandag komt te Rotterdam weer Amerikaan sche Mixed maïs aan, welke namens de Nederland- scne regeermg bij inschrijving 'zal worden verkocht. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, kan binnenkort de indiening worueu tegemoet gezien van een ont werp van wet, waarbij wordt voorgesteld,- alle uit voeren te betasten met een recht van acht percent. De firma Wessanen en Laan te Wormerveer zal in liooger beroep gaan bij het Amsterdamsche hol voor het verooroeeiend vonnis der Haarlemsche recht bank inzake het annuleeren van voorkoopen van tarwe en rogge. BINNENLAND. Uil HLERHU GO WAARD. Gistermiddag ten drie ure vergaderde de Raad voor de eerste maal in het nieuwe raadhuis. Afwezig de heer de Boer. De voorzitter heette den Raad wei kom in het nieuwe raadhuis en bracht in herinnering, hoe de Raad, door de toename der bevolking, die in enkele jaren met 1000 vermeerderde en op 3800 zielen kwam, op elf ieden werd gebracht, liet vorig jaar oordeelde de raad het oude raadhuis te klein en droeg B. en W. een onderzoek naar mogelijke verbeteringen op. Toen liet bleek, dat Sit bijna evenveel zou kosten diS een niéuw, nam de raad het besluit een nieuw raadiiuis daar te stellen. Spr. was overtuigd, dat de toename van de bevolking wel motiveerde dat men thans een raadhuis had, de gemeente waardig. Als eerste eisch had men eenvoudigheid gesteld; toch ver- neugde spr. er zich over, dat desondanks iets tot stand gekomen was, dat ook het schoonheidsgevoel bevredigde. Nog herinnerde spr. er aan hoe de raad uit de door den gemeente-opzichter gemaakte ontwer pen een keuze deed, welke keuze ook volgens het oor deel van vele anderen een gelukkige bleek geweest te zijn Zeer hoopte spr., dat onder alles wat uit het oude raadhuis wasovergegaan naar het nieuwe, ook de goede geest behoorde, die-de beraadslagingen in het oude steeds kenmerkte. Hierna bracht spr. dank aan den architect, die als eenvoudig man iets dergelijks wist daar te stellen. Ook aan de aannemers paste z. i. een woord van lof. Met den wensch, dat het nieuwe raadhuis het punt moge worden waar de belangen van de gemeente steeds haar de beste inzichten behartigd zullen wor den, verklaarde spr. de zitting voor geopend. De heer Met, hierna het woord verkrijgende, bracht ouder erken telijkheid voor liet door de voorzitter ge sprokene, in herinnering, hoe hij 19 Augustus van het vorig jaar de vraag om een nieuw raadhuis tot B. en W. richtte. Nog ziet spreker de ernstige gezichten van B. en W., doch het kwam toch tot een goed einde. Spreker verklaart tot nog toe geen spijt te hebben van zijn voorstel. Zeer hoopte spr., in deze raadzaal dikwijls, tot bloei van de gemeente, in vrede met el- xander te zullen vergaderen. De heer Appel richtte een woord van dank tot den architect en tot den voorzitter voor de vele moeite, die deze zich gedurende den bouw getroostten. Het was spr.'s wensch, dat de praktische inrichting van het raadhuis den secretaris een prikkel mocht zijn om zijn bekende netheid zoo mogelijk nog meer te be trachten. De voorzitter bracht dank aan de beide sprekers. Van den minister van Waterstaat was de vergun ning tot het leggen van de hoogspanningskabel in den Middelweg ingekomen, onder bepaling, dat hiervoor 1 per jaar wordt betaald. Hiertoe werd besloten. Van het bestuur van de Coöperatieve Verbruiksver- eeniging te Zuid-Scharwoude was het verzoek ingeko men om voor den broodverkoop bepalingen voor ge wicht en hoedanigheid vast te stellen. Na uitvoerige bespreking werd op voorstel van den heer Met besloten dit punt tot de volgende ver gadering aan te houden. Op voorstel van B. en W. werd inzake het verzoek van de aannemers van het raadhuis besloten de boete voor de latere oplevering van 10 op 2 per dag te brengen, zijnde het bedrag dat de gemeente hierdoor aan den opzichter moest uitbetalen. Tegen de heer Molenaar. I iet verzoek van het R. K. schoolbestuur, om de subsidie voor de schoolfeesten niet alleen voor de openbare school te bestemmen, als zijnde dit in strijd met de wet, werd, omdat het ongezegeld was, niet in behandeling genomen. De voorzitter deelde mede, op advies van den Mi nister tot aankoop van de aanwezige rogge te zijn overgegaan. In overleg met de wethouders had spr. ook een 90 mud tarwe k 11 gekocht. Met algemeene stemmen keurde de Raad deze aankoopen goed, als mede de daarvoor aan te gane tijdelijke geldleening van 1500 tegen ten hoogste 6 pet. De heer Met zag gaarne, dat de landbouwers er wat beter voor zorgden, dat de wielen van hun karren wat meer bevrijd van de modder op de straten kwa men. De voorzitter zegde handhaving der verordening toe. Op de vraag van den heer Blom deelde de voorzit ter mede, dat de conferentie van de gemeente met de polders inzake de Broekerbrug nog tot geen resultaat had geleid. Van de aannemers voor de laagspanning had spr. de mededeeling, dat dit net met een 14 dagen gereed zou zijn. Na afloop van de openbare zitting waren wij in de gelegenheid, ons te overtuigen, dat het in oud-Hol- landschen stijl opgetrokken raadhuis inderdaad aan de te stellen eischen voldoet. Architect was de ge meente-opzichter, de heer A. Groot, en aannemers de heeren P. Beers en P. Wester te Heerhugowaard. De secretarie ziet er keurig uit. Gemakkelijk bereikt men van daar de er onder gelegen brandvrije kluis. Ook de burgemeesterskamer maakt een goeden indruk. De raadzaal beantwoordt geheel aan de te stellen eischen. Ook voor de pers zijn de sprekers goed ver staanbaar. Onder de raadzaal heeft men een flinke ruimte voor berging van de brandspuit enz. De groote ruiine zolder dient voor berging van het archief Na de bezichtiging van het nieuwe gebouw, dat waarschijnlijk ook voor het publiek ter bezichtiging gesteld zal worden, werd de eerewijn gebruikt. UIT SCHOORL. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad. De voorzit ter deelde mede, dat gisteren 48 H.L. tarwe door de inwoners geleverd is. Ook de rogge in de gemeente aanwezig heeft spr. voor de gemeente gekocht. De bakkers bakken voortaan ook half om half. De aanwezige rogge is 8400 K.G. reeds bij de bak kers, terwijl er nog 3800 K.G. ongedorschen is. Per week is 730 K.G. noodig. Schoorl is dus voor eenige weken voorzien. Ook wordt getracht de noodige hoe veelheid erwten te krijgen, voor grauwe zal dit wat moeilijk gaan. Gedeputeerde Staten konden zich met het besluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van 1500 niet vereenigen. De rentestand van 8 pet. werd te hoog geacht. Ge deputeerden waren overtuigd, dat de gemeente wel goedkooper geld kon krijgen. De voorzitter deelde mede, met de firma de Lange en de Moraaz geconfereerd te hebben en daar het geld tegen TYz pet. te kunnen krijgen. Spr. veronderstelde, dat de gemeente zich wel kon redden indien de leveranciers van de tarwe wat wil den wachten. Spoedig komt het zandgeld binnen. De heer Couwenhoven wilde zoo noodig de tram- aandeelen beleenen. De voorzitter was ook overtuigd, dat men alsdan het geld goedkooper kreeg. Besloten werd, dat de ge meente zal trachten zich zonder leening te redden. Hierna kwam de begrooting in behandeling in ont vangst en uitgaaf een bedrag van 28326,925 aanwij zende. Voor onvoorziene uitgaven bleef een bedrag van 367.275. Op het ingekomen verzoek van den veldwachter werd besloten de vergoeding voor zijn rijwiel met 5 te verhoogen. Voor het ophalen van vuilnis en aardasch kwam als nieuwe post op de begrooting 50 voor. Nog deelde de voorzitter mede, dat de uitgaven ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1