DAGBLAD VOOR ALKMaAR EN OMSTREKEN. 3> e O o x* 1 o Van het westelijk oorlogsterrein. Van bet oostelijk oorlogsterrein. Van hot zuidelijk oorlogsterrein. J No. 259. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 MAANDAG 2 NOVEMBER. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.80, fr.p. post 11.-. Advertentieprijs 10 et p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkurij v.h. HERWls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Teleioonnr. 3. In de koloniën. ALKMAAR, 2 November. Over de geheele linie van Zwitserland tot de Noord zee blijft de toestand steeds vrijwel dezelfde. In den uiter&Len Westhoek van België wordt nog altijd met bijzondere hevigheid gevochten en „de dood van Ype- ren" waart daar in moderne gedaante rond. De vij anden zijn aan elkaar gewaagd en tot dusverre is het eenige, dat bereikt werd, de afslachting van menschen op een wijze, welke in de geschiedenis haar weergade niet kent. De winst bestaat niet in de verovering van belangrijke stellingen, niet in de gevangeneming van groote troepen-machten, zij wordt alleen maar uitge drukt in het verschil in de dooden-cijfers over en weer en in 't verschil van de tijden, waarop operaties zouden moeten en waarop ze kunnen plaats hebben. Over al het graafwerk als mollen graven de men schen gangen en holen en dan volgen de (grafheuvel tjes spoedig daarna 1 hebben we reeds herhaaldelijk gesproken. Iets nieuws vormen echter de blokhuizen, waarvan de laatste dagen sprake is in de officieele mededeelingen over den strijd in het Argonnen-woud, die zich geheel tot een vesting-oorlog heeft ontwikkeld. De stellingen zijn daar met alle middelen, welke kunst en techniek voor den oorlog ten dienste kunnen stellen, aangelegd. Want al mogen „de blokhuizen" herinneren aan de in de jeugd verslonden Indianen verhalen, zoo primitief als de daarin beschreven ver dedigingsmiddelen zijn de moderne posities natuurlijk niet. De blokhuizen van dezen oorlog zijn vervaar digd van spoorwegrails en ijzeren balken en beton en aarde. Zij zijn bestand tegen het vuur van het gewone veldgeschut en bieden dus een veilige rustplaats voor de troepen, in het bijzonder voor de reserves. Zij wor den vlak bij de loopgraven aangelegd, opdat zij, die er zich in bevinden in geval van nood, dadelijk de voorste linies kunnen versterken. Dikwijls zijn ze ook voor de verdediging ingericht en voorzien van schiet gaten. Blokhuizen, die in staat van verdediging ver- keeren, worden in den regel zoo aangelegd, dat ze het zich voor de stelling bevindend terrein in de lengte be strijken kunnen. ZIJ vervullen dan dezelfde taak als in een vesting het groot-flankement (men herin nert zich misschien nog uit hetgeen we vroeger in verband met den vesting-oorlog hebben geschreven, dat groot-flankement wordt genoemd het middelbaar geschut, zoodanig opgesteld, dat het van den kant des vijands niet gezien en niet vernield kan worden, doch krachtig kan medewerken bij een aanval op de tus- schen-linie). Daar deze blokhuizen een mooie gele genheid bieden voor het gebruiken van machine-ge- weren, zijn ze gevreesde strijdmiddelen. Vooral kun nen de Franschen er in het Argonnen-woud hun voor deel mee doen, omdat ze zoo moeilijk vernield kunnen worden, Haar het bosch het gebruik van zware artille rie natuurlijk zeer bemoeielijkt. Meestal moeten ze met een stormaanval worden genomen en wanneer men bedenkt, dat de Franschen ook nog van de boomen uit schieten, waar ze zelfs ook machinegeweren opgesteld hebben, dan kan men begrijpen, dat de vernieling duur moet worden betaald, veel te duur naar verhou ding van de verliezen, die den vijand op deze wijze worden toegebracht. Oeneraal Joffre, de Fransche opperbevelhebber, moet onlangs gezegd hebben, dat hij bezig was den vijand „op te knabbelen." Wanneer men de verhalen leest over de gevechten op verschil lende plaatsen van het Westerfront, dan krijgt men inderdaad stellig den indruk, dat de |verliezen van de Duitschers veel aanzienlijker zijn, dan die der bondgenooten, omdat deze laats ten als verdedigers, veel meer profijt kunnen trekken van hun veldstellin- gen, dan de aanvallers, die telkens maar weer hun mannetjes moeten zenden in het vuur der vijanden, die betrekkelijk rustig van een goede dekking uit hun de doodende kogels tegemoet zenden. De communiqué's over het oorlogstooneel in het Westen loonen niet de moeite eener bespreking. De toestand blijft alom dezelfde. En wanneer een der te genstanders eens een overwinning meldt, iets grooter dan het dagelijksch gebruik, staat de ander dadelijk klaar met een tegenspraak of een verkleining. Van Duitsche zijde is verklaard, dat Vailly is ingenomen en dat er 1500 gevangenen werden gemaakt, van Franschen kant niet echter in een officieel commu niqué wordt beweerd, dat daar net niets van aan is, en hieraan wordt nog toegevoegd, dat Verdun nooit ingesloten is geweest en dat de Duitschers niet in het Argonnenwoud vooruitkomen. Het officieele Fransche communiqué maakt melding van afgeslagen scherpe aanvallen o. a. te Vailly en in het Argonnenwoud, van het terrein-winnen ten noor den van Souain en in de Vogezen, waar de hoogten bij St. Marie op de Fransch-Duitsche Elzas-grens werden bezet, een niet onbelangrijke vooruitgang. Op het Oostelijk oorlogsterrein trekken de Duit schers nog maar aldoor terug. Turkije heeft nu ook zijn krom zwaard in de weeg schaal geworpen. Men scheen in Engeland nog eenige hoop te hebben, dat het hiertoe niet komen zou en vleide zich met de voorstelling, dat de Turksche regeering onwetend was van en dus onschuldig aan de oorlogsdaden, welke door de Turksche vloot in de Zwarte Zee zijn bedreven. Maar al is er nog altijd geen officieele en formeele oorlogsverklaring, de oor logstoestand tusschen Turkije en Rusland bestaat wel degelijk. Het schijnt, dat Frankrijk nog bemiddelings pogingen heeft aangewend en Rusland heeft nog een drietal eischen gesteld om den oorlog te voorkomen (ontwapening van Oöben en Breslau, opening der Dardanellen voor de verbondenen en schadeloosstel ling voor het bombardement), maar Turksche schepen moeten Sebastopol onder vuur genomen hebben, de Turksche regeering heeft den gezanten van Rusland, Frankrijk en Engeland hun passen thuis gestuurd, hetgeen zooveel wil zeggen als „U kunt gaan, wij zijn van Uw gezelschap niet langer gediend", 3000 Be- douïnen moeten in Egypte zijn aangekomen en van Turksche zijde is een proclamatie in de Arabische taal aan alle Mohammedaansche soldaten, die in de ge lederen van de vijanden strijden, uitgevaardigd, waar in wordt gezegd, dat zij zich in handen van de vijan den van Oods recht en geloof bevinden, dat zij, op het slagveld vallend bij vijanden van 't geloof, eeuwig in de hel moeten zuchten, vereenigd met zondaren en verdwaalden, dat Engeland, Rusland en Frankrijk over den Islam ongeluk hebben gebracht en zij daar om moeten opstaan tegen degenen, die de Mohamme daansche eer en trots hebben vernietigd. De Engel- schen verklaren, dat de toonaangevende hoofden der Mohammedanen in Engelsch-Indié er voor zijn om Engeland te steunen en dat verschillende Mullah's preeken hadden gehouden, waarin zij Turkije hadden vermaand, om öf onzijdig te blijven öf de zijde der bondgenooten te kiezen. Het is best mogelijk, maar het is vooral de vraag, wat de massa's zullen doen en bovendien de officieele berichtgeving mag, wan neer het gaat over opstand of verzet, niet zoo maar worden aanvaard. Van den Balkan komen verder geen bijzonderheden. Over gren8-incidenten tusschen Bulgarije en Grieken land hooren we niets meer, maar het komt ons voor, dat zij ongelijk zullen krijgen, die denken, dat deze Balkan-staten onzijdig zullen blijven. En Italië? Uit het feit, dat Rusland zijn belangen te Konstan tinopel ter behartiging heeft opgedragen aan den Ita- liaanschen consul, meent men te mogen afleiden, dat Italië buiten spel zal blijven. Van Duitsche zijde wordt beweerd, dat Rusland den Italiaan koos, omdat de Amerikaan, door Engeland en Frankrijk aangewe zen, een Israëliet is! Een heel wat ernstiger aanwijzing voor de moge lijkheid, dat Italië mee gaat doen, is echter het ontslag van het Italiaansche ministerie-Salandra, dat tot dus verre de onzijdigheid heeft gehandhaafd. Het heet, dat dit ontslag te wijten is aan „moeielijkheden met den minister van financiën." Nu, wij behoeven niet ver te zoeken, wanneer wij in dezen buitengewonen tijd een land willen vinden, waar de positie van den minister van financiën óók moeielijkheden opleverde, maar waar een oplossing mogelijk bleek, zonder dat het ministerie in zijn geheel heenging. Doch ons land wil per sé zijn onzijdigheid handhaven. En Italië wij moeten afwachten en niet al te veel vertrouwen op het Duitsche officieele optimisme, dat een voortzetting van Italië's neutrale politiek voorspiegelt. In het Verre Oosten heeft men den Mikado van Ja pan op zijn naamdag, 31 October, de blijde bood schap gebracht, dat de vesting-werken van Tsingtau verwoest waren, maar van Duitsche zijde wordt dit, al geeft men toe, dat de bezetting een wanhopigen strijd tegen een veelvoudiger overmacht heeft te voe ren, ontkend en uit een later via Londen ontvangen telegram uit Shanghai blijkt, dat er althans nog één fort heeft geantwoord. Dat Tsingtau moet vallen is intusschen een uitgemaakte zaak. In het Kanaal heeft een Duitsche onderzeeër weer een ouden Engelschen kruiser in den grond geboord, de reeds in 1898 van stapel geloopen „Hermes", dit maal zonk het getorpilleerde schip niet onmiddellijk, doch eerst na drie kwartier, zoodat de bemanning grootendeels gered werd. Met vreugde zij vermeld, dat men in Amerika, evenals in ons land, wat wil doen voor de niet-strij- ders der getroffen landen. Maar in het land van den dollar gaat het natuurlijk in het groot. De Rockefeller stichting biedt millioenen aan! Het grootste neutrale schip in de Nieuw-Yorksche haven (4000 ton) is met levensmiddelen naar Rotterdam uitgezonden^ Reuter meldt dat er 28.500 barrels meel, -.400.000 pond rijst, 600.000 pond boonen, 200.000 pond spek zullen wor den gezonden, die voor de Belgen bestemd zijn. En men heeft de stichting laten weten, dat er een millioen dollars maandelijks noodig zou zijn gedurende zeven of acht maanden, ten einde verhongering in België te voorkomen! In Borkum moet een 52 c.M. zijn aangekomen. Als het bericht waar is wij twijfelen daaraan sterk zal het wel op de badplaats zijn opgesteld, om nu het mistige weer aanbreekt, de zee schoon te houden en de Duitsche Ausfalls-flotte, die binnen blijft, te be schermen tegen uitvallen van Engelsche eskaders. Men weet immers, dat het 52 c.M. geschut bij voor baat de reputatie heeft verworven van een zeer groo- ten afstand te bestrijken! DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fiansche communiqué van gisteren meldt: Er valt niets nieuws te berichten van het front Nieuwpoort Dixmuiden. De Duitschers zetten hunne hevige aanvallen in ae geheele noordelijke treesk vourt. Wij heboen vorderingen - nuaakt ten noorden en ten westen van Yperen. Op het voreige geüeelte van het front hebben hevige kanonnades plaats gehad en eenige tegenaanvallen, die echter zonder resultaat bleven. Alleen in de week van 14 tot 20 October hebben wij 7683 Duitschers geïnterneerd, terwjjl bovendien nog een detachement op weg is van het front naar de ach terhoede. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gister middag bericht: In België worden de operaties bemoeilijkt door overstroomingen tengevolge van de vernieling van de sluizen bij Nieuwpoort van het kanaal van de Yser naar Yperen. Bij Yperen zijn onze troepen verd erdoorgedron- gen. Er werden minstens 600 man krijgsgevangen ge maakt en eenige kanonnen op de Engelschen veroverd. Ook de ten westen van Rrjssel strijdende troepen zijn vooruit gekomen. Het aantal der bij Vailly gevangen genomen man schappen is geklommen tot ongeveer 1500. In de streek van Verdun en Toul hebben slechts k'^inere gevechten plaats gehad. EEN AANVAL OP HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Fransche vliegers hebben een aanval ondernomen op het Duitsche hoofdkwartier, dat bij Dixmuiden in een villa was gevestigd. Acht vliegtuigen, zes twee dekkers en twee eendekkers, gewapend met 240 bom men, trokken er op uit. Toen zij zes bommen op de villa hadden geworpen, raakte deze in brand. ge nerale staf moest een goed heenkomen zoeken in het aangrenzende bosch. DE DUITSCHERS IN DE FRANSCHE MIJNSTREKEN. Het door de Duitschers bezette gebied in Frankrijk, waarin het mijnbekken Longwy-Briey is gelegen, is onder Duitsch burgerlijk bestuur gebracht. Voor de ijzermijnen en de hoogovens in dit gebied is een af zonderlijk bestuur ingesteld, dat tot taak heeft de ge deeltelijk verlaten of van ontoereikend personeel voorziene werken en mijnen te beveiligen en vooral te zorgen voor behoorlijke afwatering, ten einde te voor komen, dat de rijke mijnen onder water loopen. Ten einde den gouverneur ter zijde te staan is een permanente industrieele raad ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de Duitsche ijzerindustrie, die financieel sterk geïnteresseerd is bij het Fransche mijnwezen. DUITSCHE RIDDERLIJKHEID. Onder de gewonden die uit de gevechten aan de Yser in een hospitaal in het Noorden van Frankrijk werden binnengebracht, was een jonge Duitscher met een bloedeloos, verstandig gezicht. Hij was een en al zwachtels. Hij werd uit den trein getild en op een bed in een spoorwegloods gelegd. Op een stuk met bjoed bevlekt pakpapier las men de woorden: „Hij heeft het leven van zeven Fransche soldaten gered." Dit hadden Fransche hospitaalsoldaten haastig neergekrabbeld. De correspondent van de „Times", die dit geval meldt, spreekt er zijn voldoening over uit, dat deze jonge Duitsche soldaat, vertegenwoordiger van de echte Duitsche ridderlijkheid en beschaving, thans onder de goede zorgen van een Engelschen dokter geplaatst is, die al zijn best zal doen o mhem ook op te brengen. BELASTING OP PASSEN. Sindt Vrijdagmorgen moet iedereen die van Merxem naar Antwerpen gaat, 12y2 cent betalen, ten einde op het gemeentehuis te Merxem zijn pas afgestempeld te krijgen, zoo vertelt een Hollander, die naar Lier ge weest was. Om uit Brussel verder België in te komen, moet men sinds Vrijdag 7y2 gulden per persoon voor zijn pas betalen. DE STRIJD IN OOST-PRUISEN, POLEN EN GALICIë. De Russische groote generale saf bericht van het front in Oost-Pruisen: Het plan van den vijand om onze versterkte positie bij Bakalargewo door te bre ken is mislukt. Sinds vijf dagen doen de Duitschers vergeefsche aanvallen. Zij leden buitengewoon groote verliezen. Onze troepen zijn op een groot aantal pun ten vooruitgegaan. Aan de overzijde van de Weichsel houden wij Pos- tynu, Lenezica, Lodz en Oostrowez bezet. In Galicië duren de gevechten voort, zonder dat een feitelijke wijziging van den toestand is ingetreden. Het officieele Weehsche bericht meldt: In Russisch-Polen komt het langzamerhand tot nieuwe gevechten. Aanvallen op onze posities werden afgeslagen en eenige vijandelijke detachementen uit eengedreven. Na een verbitterd gevecht in de streek ten N.-O. van Turka en ten Zuiden van Stary Sambor behaalden wij een volledige overwinning. De tot hier doorgedrongen vijandelijke macht, twee infanterie-di- visies en één „Schützen"-brigade, werd uit al hare stellingen geworpen. Onze troepen handhaven zich te Czemowitz, hun artillerievuur, voornamelijk gericht op de residentie van den Grieksch-oosterschen aartsbisschop, bleef zonder uitwerking. Het bericht uit het Duitsche groote hoofdkwartier luidt: In het noordoosten waren onze troepen ook gisteren in gevecht met de Russen en was de strijd nog niet tot een beslissing gekomen. SEBASTOPOL EN NOWOROSSYCK GEBOM BARDEERD. Het „Berliner Tageblatt' vereemt uit Konstantino- pel, dat de Turksche vloot de Russische achtervolgend, de steden Sebastopol en Noworossysck bombardee de. 50 Olietanks werden in brand geschoten. 14 trans portschepen en 1 Russische kruiser werden vernield; een andere zwaar beschadigd. DE GEZANTEN VAN TURKIJE EN DE VERBONDENEN. Gisteren zouden den Turkschen ambassadeur te Pe- trograd zijn paspoorten worden toegezonden. De ambassadeurs van Rusland, Engeland en Frank rijk te Konstantinopel hebben hunne paspoorten ont vangen. De Russische en Engelsche ambassadeurs vertrok ken gisteren, de Fransche ambassadeursheden. HET BEGIN VAN DEN STRIJD. De Turksche regeering deelt, naar de Frankf. Zei- tung meldt, officieel mede: Toen een klein deel der Turksche vloot op 28 Oc tober in de Zwarte Zee oefeningen hield, opende de Russische vloot de vijandelijkheden, door de Turk sche schepen aan te vallen. Onze vloot boorde den Russischen mijnen legger „Proot" van 5500 ton, die met 700 mijnen geladen was, in den grond, beschadig de een Russische torpedoboot en maakte een kolen- schip buit. De Russische torpédojager „Koubanets" werd in den grond geboord Een Russisch kustwachtschip werd zwaar beschadigd. Drie Russische officieren en 72 matrozen werden door ons gered en krijgsgevangen gemaakt. De Turk sche vloot leed geen schade. DE TURKSCHE REGEERING EN DE OORLOGSDADEN. Volgens een te Washington ontvangen bericht uit Konstantinopel heeft de Turksche minister van finan ciën den Franschen ambassadeur te Konstantinopel medegedeeld, dat de operatiën van de Turksche oor logsschepen hebben plaats gehad buiten medeweten van de Turksche regeering. BEDOUINEN IN EGYPTE. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Athene, dat volgens daar ontvangen berichten 3000 Bedoulnen over Suez in Egypte zijn gevallen BETOOGINGEN TE DAMASKUS. Een telegram uit Athene te Kopenhagen ontvangen, meldt, dat er te Damaskus anti-Engelsche betoogingen plaats gevonden hebben. De algemeens stemming was daar gunstig voor den oorlog. Het zenden van Syri sche troepen naar de Egyptische grenzen heeft opge houden, maar er zouden groote scharen Bedoulnen samengetrokken zijn. DE STRIJD TUSSCHEN OOSTENRIJK EN SERVIë. Uit Weenen wordt officieel gemeld: Onze troepen, die indertijd binnendrongen in Macva en daar op sterke, door draadversperringen beschermde verster kingen stieten, waarin zij eerst twee dagen geleden na lange en moeilijke gevechten bij Ravuji een bres kon- de nslaan, hebben een nieuw succes behaald. Ondanks den wanhopigen tegenstand der Serviërs, niettegenstaande het hier en daar moerassige Macva moeilijk begaanbaar is, zijn al onze over de Save en de Drina aangekomen troepen in een breed front voortgedrongen en hebben zij de plaatsen Cmabaro, Banovopolje, Radenkovic, Glusci en Tabanovic geno men. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. De kolonel Van Deventer heeft nog 50 rebellen ge vangen genomen, waaronder de zwaar gewonde ad judant van Maritz. De volslagen nederlaag der Transvaalsche opstandelingen wordt in geheel Zuid- Afrika met voldoening begroet. Er worden nog voortdurend protest-meetings gehouden tegen de op standelingen in de Hollandsche centra, waar door sprekers het optreden van De Wet, Beyers en Maritz wordt afgekeurd, en moties worden aangenomen, waarin hun wordt verweten, dat zij den goeden Afri- kaanschen naam geschandvlekt hebben door de ver loochening van hun handteekening onder het tractaat van Vereeniging. In die vergaderingen wordt der regeering alle mo gelijke hulp aangeboden. HET BOMBARDEMENT VAN TSINGTAU. De Japansche minister van marine heeft verklaard, dat bij het bombardement van Tsingtau van zee uit, eenige versterkingen zijn vernield en dat de beschie ting ook overigens succes had. ENGELSCH-INDIë EN HET OPTREDEN VAN TURKIJE. Het nieuws omtrent het optreden van Turkije en de Turksche vijandelijkheden is in heel Engelsch-Indié bekend gemaakt in den vorm van een kalm gesteld communiqué. De toonaangevende hoofden der Mohammedaansche gemeenten houden vergaderingen om Engeland te steunen. EEN ENGELSCHE KRUISER VERNIELD. Een Duitsche onderzeeër heeft gisteren in het Ka naal den ouden Engelschen kruiser „Hermes", die van Duinkerken terugkwam, door twee topedo's in den grond geboord. Het schip bleef nog 45 minuten drij ven. Bijna alle officieren en matrozen zijn gered, 40 man ontbreken. Het verlies is niet van groote mili taire beteekenis. De „Hermes" was van stapel geloopen in 1898. Het schip had eene waterverplaatsing van 5700 ton en een snelheid van 19.5 tot 20.5 knoopen. De bewapening bestond uit 11 kanonnen van 15 c.M., 8 van 7.5 c.M. en 1 van 4.5. ALRMAARSCHE COURANT. i y i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1