Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. VAKIA. NEDERLAND. VARIA, Telegrammen van heden. TER ZEE. Nederland. Telegrammen nh 4 uur ontvangen. Oorlogsvaria. operaties van Fransche troepen in E 1 za.s zou men kunnen vinden in de mededeel ing var» de Duitsche posterijen, dat postpakketten naar de Elzas- sische steden Altkirch, Mülhausen, Thann, Gebweiler, Colmar, Diedolsliausen, Dreigehren en Urheis niet kunnen verzonden worden. Een Oostenrijksch soldaat, die in Galicië had gevochten, was zoo onvoorzichtig geweest op een open briefkaart naar zijn bloedverwanten te schrijven, dat het met de Oostenrijkers in Galicië niet goed ging en hij voor zich er niet rouwig om zou zijn indien hij door de Russen krijgsgevangen werd ge maakt! Op de keerzijde van de kaart stond de aanteekening „Doodgeschoten op vonnis van den krijgsraad". Tot gouverneur van West-B elgië is de luitenant-generaal Von Kram en tra uit Hannover benoemd. Hij zal te Brussel wonen. Het Duitsche stoomschip „Asuncion" heeft te Para (Brazilië) de passagiers en de bemanningen van het Belgische stoomschip „Van Dyek" en de Engel- sche stoomschepen „Hurstdale" en „Glanton", welke door den Duitschen kruiser Karlsruhe waren vermeesterd, aan wal gezet. ZEPPELIN-VERZEKERING BIJ LLOYDS. Het Londensche publiek verkeert nog altijd in groo- ten angst voor een bombardement en voor Zeppelin overvallen. Het verzekeringswezen is thans uitge breid met een tak, waaraan men voor dezen afschuwe lijken oorlog nauwelijks gedacht had. Lloyds, de groote Engelsche assurantie-maatschappij, heeft al heel wat verzekeringen tegen Zeppelin-bommen geslo ten. En er wordt een hooge premie gevraagd. Voor woonhuizen in Londen en Zuid-Engeland moet bij een verzekeringssom van 1000.f 28.premie worden betaald voor den tijd van twaalf maanden. De verzekering omvat alle schade, die door vijandelijke en andere luchtschepen, door van hen geworpen bommen of andere projectielen wordt veroorzaakt, dus explosies door deze voorwerpen veroorzaakt, enz." Voor som mige deelen van Londen, als Westminster en de rijke buurten van Westend, beloopt de premie 5% der ver zekeringssom, en in de City, vooral in de nabijheid der Beurs, de Bank en het Stadhuis, moeten de huisei genaren en winkeliers wel 'n premie van 10% betalen. In Oxford-Street heeft een warenhuis zijn magazfjn- voorraad alleen voor 2 millioen verzekerd tegen aan vallen van Zeppelin-luchtschepen. In de Londensche haven en in ae dokken beloopt de premie eveneens 5 tot 10%. De „Daily Telegraph" is echter van mee ning, dat, zoodra men de eerste Zeppelin boven Lon den heeft gezien, de premies nog geweldig zullen stij gen onverschillig of de teweeggebrachte schade groot of klein is. In Duitschland vis men intusschen van meening, dat Lloyds goede zaken maakt. Weet men daar dan al zeker, dat er geen Zeppelin boven Londen zal verschijnen? Dat Lloyds bij dezen oorlog niet slecht vaart, is een feit. De maatschappij heeft dezen zomer, toen met de invoering van Home Rule een burgeroorlog dreigde uit te breken, verschillende oorlogsrisico-posten afge sloten. De oorlog is gelukkig niet gekomen, en Lloyd heeft de premies schoon verdiend. VERBOD VAN UITVOER. Het Stbl. Na 512 bevat het Kon. besl. van 2 dezer, houdende verbod van uitvoer van kunstwol, halfwol len goederen, gemengde garens, wollen dekens, mili tair laken en daarvan vervaardigde kleedingstukken, alsmede flanel en daarvan vervaardigde ondergoede ren. TIJDELIJKE HEFFING VAN UITVOERRECHTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Dit uitvoerrecht van acht procent, zal oa niet ge heven worden van goederen, waarvan de waarde niet hooger is dan de gemiddelde waarde tusschen 1 Aug. 1912 en 31 Juli 1914. Wanneer door de Kroon is bekend gemaakt, dat oorlogsgevaar, in den zin waarin dat woord in 's Lands wetten wordt gebezigd, niet meer aanwezig is, wordt onverwijld een voorstel van wet tot intrek king dezer wet aan de Tweede Kamer gezonden. Zij zal in werking treden op een bij Koninklijk be sluit te bepalen datum. MINISTERIE VAN FINANCIëN. De St. Crt. bevat het Kon. besluit tot overbrenging van de zorg voor de uitvoering van wetten en Ko ninklijke besluiten betreffende arbeidersverzekering en betreffende den geld- en fondsenhandel in de tegen woordigheden, van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel naar dat van Financiën. Daarbij is goedgevonden, voorbehoudens wettelijke voorziening: met ingang van 15 November 1914 de zorg voor de uitvoering van de ongevallenwet 1901, de Radenwet, de Ziektewet, de Invaliditeitswet en de Beurswet 1914, alsmede van de uit die wetten voortge vloeide Koninklijke besluiten, voor zooveel het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel bij die uit voering betrokken ia, over te brengen van dat departe ment naar dat van Financiën; met dien verstande, dat de zorg voor de uitvoering van de begrootings wetten voor de dienstjaren 1913 en 1914, voor zoover deze op bovengenoemde wetten en besluiten betrek king hebben, voorloopig blijft berusten bij het depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel. DE OORLOGSLEENING. Omtrent de plannen inzake een oorlogsleening van 250 millioen, meldt het Hbld., dat liet In de bedoe ling ligt, aan de regeering machtiging te verleenen, om, voor zoover de vrijwillige deelneming aan de lee ning tekort schiet, de hoogst aangeslagenen in de ver mogensbelasting te verplichten aan de leening deel te nemen op de basis van hun vermogen. De rente over dit gedwongen gedeelte zal lager zijn dan voor het vrijwillige gedeelte, om aldus de animo voor vrijwilli ge deelneming te bevorderen. Is het blad goed ingelicht, dan zullen in ieder ge val vermogens beneden de 50,000 gulden worden vrlj- - gelaten. DE ECONOMISCHE TOESTAND. Minister Treub heeft aan de Tweede Kamer een uitvoerige nota betreffende den economischen toes tam toegezonden. De Minister wijst uitdrukkelijk op de ui teraard slechts ephemeere waarde zijner mededeelin- gen. Elk oogenblik kan de toestand zich wijzigen. De Minister wijst er o. m. op, dat het thans duide lijk is uitgekomen, dat aan het hier te lande gevolgde credietstelsel belangrijke fouten kleven. Slechts zeer enkele producten onzer fabrieken worden meer dan andere jaren uitgevoerd, b.v. gist, gloeilampen en fit tings voor deze. De oorlogspolitiek van Engeland te genover Duitschland veroorzaakt zoowel aan onze scheepvaart, voor zoover die niet stil ligt, als aan on zen invoerhandel veel last. Oelukkig is er in dit op zicht in de laatste weken verbetering merkbaar. Van den schok, dien land- en tuinbouw den eersten tijd van den oorlog hebben ondervonden, hebben de bedrijven zich weder spoedig hersteld. Men kan dan ook gerukt zeggen, dat deze thans van de crisis het minst lijden. Groote werkloosheid in den landbouw schijnt voor den komenden winter niet te worden ge vreesd. TV prijzen ier zuivelproducten, in het begin van de crisis zeer laag, zijn in de laatste weken belangrijk omboog gegaan. De toestand in de groententeelt is, wat de prijzen betreft op h<*t oogenblik vrijwel normaal. De prijzen van de hoofdproducten, welke thans aan de markt ko men, n.l. kool en uien, zijn langzaam stijgend. Sterk doet nog steeds de crisis zich gevoelen in het bouwbedrijf. Ook de kleeding-industrie beleeft een zeer moeilijken tijd Een belangrijke maatstaf van de gewijzigde intensi teit der industrie wordt gevonden in de bedrijfsonge vallen. Volgens de St. Crt. bedroeg het aantal onge vallen Juli 913 7586, Juli 1914 8089; Aug. 1913: 7306, Aug. 1914 4835; Sept. 1913: 7261, Sept. 1914: 4926. De trawlvi8scherij te IJmuiden is thans bijna geheel hervat, na de totstandkoming van een onderlinge mo- lest-risico-vereeniging. Een uitvoerig overzicht wordt verder gegeven van den stand der arbeidsmarkt en van de maatregelen door of vanwege de regeering of door met haar in nauw verband staande lichamen genomen ter voorko ming of leniging van de nadeelige gevolgen der cri- ARBEIDSMARKT EN OORLOG. In de laatste dagen zijn uit verschillende Limburg- sche grensplaatsen arbeiders naar Duitschland ver trokken om daar te werken aan metaalfabrieken en steenfabrieken. In Venlo zijn zelfs pogingen aange wend om arbeiders aan te werven voor het verrichten van graafwerken en het maken van loopgraven, wel ke, naar men mededeelde, aangelegd werden in den omtrek van Dusseldorf en Keulen. Deze werving is echter gestuit. Intusschen heeft de groote vraag naar arbeidskrachten in Duitschland ten gevolge gehad, dat de arbeiders, hun krachtiger standpunt gevoelend, scherper in verzet zijn gekomen tegen den door de vereenigde patroons van Venlo en omstreken in Au gustus aangenomen maatregel om het arbeidsloon in te krimpen tot 70 pet. Te Tegelen werd, meldt het „Hbld.", o. a. aan twee ijzergieterijen en een buizen fabriek Zaterdag het werk neergelegd en de eisch ge steld: uitbetaling van het volle loon en bijbetaling van de over de afgeloopen weken ingehouden 30 pet. BEZUINIGINGEN. Vanwege het militaire beheer zijn de laatste weken verschillende bezuinigingen ingevoerd: o. m. werd voor ingekwartierde militairen bij tweedaagsch of langer verlof slechts één dag vergoeding betaald. Nu wordt dit nog uitgebreid, n.l. verlofdagen wor den geheel niet betaald, dus zelfs één dag wordt thans in mindering gebracht. Op plaatsen waar militairen zijn ingekwartierd, geeft dit, schrijft het „Nws", bij de burgers groote ontevredenheid, want eene vergoeding van 80 ets. per dag, bij de hooge prijzen van levensmiddelen, enz., is toch al zuinig genoeg, en in vele burgergezinnen is die inkwartiering, die nu reeds drie maanden duurt, een zaak van bijleg. DRANKBESTRIJDING. Het Kruisverbond te Hilversum heeft een adres aan den Minister van Binnen landsche Zaken gericht, ten einde te verzoeken, dat indien onverhoopt ons land in den strijd mocht betrokken worden, door de plaat selijke overheid bij de nadering van een vijandelijk le ger alle alcoholvoorraden in beslag genomen worden om deze bijtijds naar elders te vervoeren of te vernie tigen. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden verkoo- ping bij inschrijving van mixed mafs heeft, meldt de N. Rott. Crt, de regeering niets gegund. BINMENLAND. Gemengd Nieuws. VAN TEXEL. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Ge meenteraad werd gunstig beschikt op het verzoek van de Middenstandsvereeniging op Texel, om een school lokaal te Den Burg te gebruiken voor een te houden cursus in boekhouden. Eervol ontslag werd verleend aan mej. Joh. de Kronnie, als onderwijzeres te Cocksdorp, met ingang van 1 November. Achtereenvolgens werden benoemd tot onderwijze res te Cocksdorp mej. Joh. F. Spamaaij te Dordrecht, tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Koog mej. Joh. de Kronnie, tot hoofd der school te Oost de heer M. H. Tuinder te Leiden, tot onderwijzeres leervak k. te Oosterend en te Oost mej. A. C. Heeroma te Apeldoorn, en tot onderwijzeres in de handwerken ■aan de herhalingsscholen te Cocksdorp, Oosterend en M. Eierlaud de dames Sparnaaij, Heeroma en Postma. ma. De begrooting 1915 werd vastgesteld tot een bedrag van 149,547,21 y2. Voorts werd besloten een tijdelijke geldleening aan te gaan groot 10.000. UIT WIERINGERWAARD. De heer F. A. F. Oroneman, alhier, verkocht dezer dagen aan een slager een 2y2-jarige stier, wegende 1920 pond, voor 510. Zeker wel een zeldzaamheid. STAATSLOTERIJ Trekking van heden. 5e klasse. 6e lijst. f 1000 1 6350 10010 17933 18468. f 400 8370 9879 11034 13316 20661. f 200 3484. f 1001194' 1592 1599 1794 2181 8222 9813 13121 18753 20784. DE STRIJD IN BELOIë EN NOORDFRANKRIJK. LONDEN, 3 Nov. (Officieel). Het Belgisch communiqué luidt: De Duitschers hebben de lin keroever van de Yser grootendeels ontruimd. De Belgen gaan voort het land onder water te zet ten. Duitsche krijgsgevangenen klagen over moeilijkheden door de terreinsgesteldheid en zeg gen dat de Duitschers zware verliezen hebben ge leden, vooral door het scheepsgeschut. Het eerste, derde, dertiende, vijftiende, zestien de en zeventiende Duitsche legercorps, benevens de reserve van de Landweer en het tweede Beier- sche legercorps zijn aan de Lys geconcentreerd bij Geluvelt, Hollebeke en Dulemeaux; om Ype ren te nemen. Blijkens een Duitsche proclamatie beschouwen de Duitschers de verovering van Yperen als van overwegend belang. Dit wordt nog duidelijker door de verwachting, dat de Keizer spoedig t er plaatse zal komen. De geallieerden hebben Zondag en Maandag alle vijandelijke aanvallen algeslagen. PARIJS, 3 November. Het Communiqué van gisteravond 11 uur geheel gelijkluidend met het Engelsche communiqué, waarin sprake is van den strijd tusschen de Noordzee eu de Oise. LONDEN, 3 Nov. (Officieel). Tusschen de Noordzee en de Oise waren de aanvallen der Duitschers op 2 November minder hevig dan den vorigen dag. De bondgenooten hebben in België vorderingen gemaakt ten Zuiden van Dixmuiden en ten Zuiden van Oheluvelt Zij wisten zich In alle stellingen te handhaven. Aan de Aisne is het heftige Duitsche offensief tusschen Braye en Vail- ly geheel mislukt KEIZER WILHELM. LONDEN, 3 Nov. Aan de Times wordt uit Noord- Frankrijk gemeld, dat de Duitsche Keizer zich zelf tot aan de vuurlinie bij Yperen begaf. Hij heeft bevel gegeven de stad ten koste van alles te nemen. EEN RUSSISCHE OPMARSCH IN OOST PRUISEN. KOPENHAGEN, 3 Nov. Een telegram uit Petrograd meldt dat de Russen aan het Oost- Pruisische front den opmarscb begonnen zijn. In Polen duurt de terugtocht der Puitschers voort. Zij moeten reeds tot in de nabijheid van de rivies|de Warte genaderd zijn. De Russen bezetten behalve Lsnezica, Lodz en Piotskof, ook het noordelijker gelegen stadje Gostynni. MIJNEN IN DE NOORDZEE. LONDEN, 3 Nov. De admiraliteit deelt mede, dat door het willekeurig leggen van mijnen door de Dnitschers onder neutrale vlag In de handelswegen de gebeele Noordzee moet wor den besehonwd als militair terrein. Vanaf 5 November znllen alle schepen, welke de lijn van de noordpunten van de Hebrlden door de Fa- roer naar Ysland getrokken passeeren dit doen op eigen gevaar, tenzij zij de instructies van de Admiraliteit opvolgen. Handelsschepen van alle natiën voor Noor wegen, Denemarken, Nederland of de Oostzee bestemd, wordt aangeraden door het Engelsche kanaal te gaan naar Dover, waar hun de wegen worden aangewezen, die hun veilig zullen bren gen tot Pant Island, vanwaar zoo mogelijk een veilige route zal worden aangewezen tot het vuurschip Lindesnaes op de Noorsche kust. Van daar af moet zoo dicht mogelijk de ku3t wor den gehouden. DE MOHAMMEDAANSCHE BEVOLKING OP JAVA. '8-ORAVENHAOE, 3 Nov. Aan het Departe- ment van Koloniën deelde men bij informatie mededat men geen enkel bericht heeft ont vangen omtrent een bijzondere houding door de Mohammedaansche bevolking van Java aange nomen ter gelegenheid van de door Turkije begonnen oorlog. De Vossische Zaitung meldt, dat o. a. in de moskeeën vooj de Turken zon worden gebeden, DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 3 Nov. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Onze troepen zijn uit het overstroomde gebied getrokken zonder verliezen aan manschappen, paarden, kanonnen en voertui gen en meer dan 2300 man, meest Engelschen, werden gevangen genomen en verscheidene ma chinegeweren buitgemaakt. in de streek van Roye hadden verbitterde ge vechten plaats, die aan beide zijden met groote verliezen gepaard gingen. Wij verloren daarbij in een dorpsgevecht eenige honderden man schappen en vermisten twee stukken geschut. In het Oosten zijn de operaties in staat van ontwikkeling. Gevechten hadden niet plaats. Een goed resultaat had onze aanval aan de Ais ne ten O. van Soissons. Onze troepen namen on der vijandelijken tegenstand veracheidene sterk verschanste stellingen bij een stormaanval. Bezet werden Chavone en Soupir, we maakten meer dan 1000 Franschen krijgsgevangen en verover den 3 kanonnen en 4 machine-geweren. Tu8schen Toul en Verdun werden verschillende aanvallen van de Franschen afgeslagen. In de Vogezen, in de buurt van Markirkh, werd een aanval der Franschen afgeslagen. LAATSTE BERICHTEN. PERSDELICT. ROTTERDAM, 3 November. De Rechtbank veroordeelde het Kamerlid Spiekman tot f 100 boete snb. 10 dagen hechtenis. De eisch was een maand gevangenisstraf. ONEERLIJKE KANTOORBEDIENDE. ROTTERDAM, 3 November. Heden heeft een 16-jarige kantoorbediende van de firma Hazen- beek en v. d. Schout een aangeteekenden brief ont vreemd, inhoudende 10 bankbiljetten van 1000 1 van 300 en 2 van 100. De brief was af komstig van de firma Oostheine te Zutphen. DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 3 Nov. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hun beslissing inzake de gewijzigde verordening o pde winkelsluiting verdaagd in verband met een bij hen ingekomen bezwaarschrift. Daarom hebben B. en W. de af kondiging voorloopig uitgesteld. PROF. TILANUS. f AMSTERDAM, 3 Nov. Op 91-jarige leeftijd is overleden prof. dr. J. W. R. Tilanus, oud-hoofd- leeraar in de heelkunde aan de Universiteit te Amsterdam. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder In de Pruisische Kroonorde en commandeur in de orde van Oranje Nassau. MEDISCHE ZORO VOOR SOLDATEN. Jongelui met platvoeten kan men in het leger niet gebruiken. En dat is maar goed ook. Want de in spanning, die in oorlogstijd van de voeten der man schappen gevergd wordt, kunnen platvoeten niet door staan. Nog altijd geldt de waarheid „de overwinning ligt in de beenen der soldaten". Een militair arte draagt dan ook ten deze zorg voor de marschwaar- digheid der troepen. In den laatsten tijd is de medi sche wetenschap zich meer en meer gaan bemoeien met het ontstaan, voorkómen en behandeling van marschziekeq. Men heeft opgemerkt, dat zelfs de klein ste blazen of verwondingen niet verwaarloosd mo gen worden. Een soldaat moet zijn voeten geregeld goed reinigen en dient ook acht te slaan op onberispe lijk schoeisel. Onlangs is door een Duitsch militair orthopaedist de „voetbeschenner" uitgevonden. Het instrument be staat uit een vernuftig stel veeren en riemen, loopende van hak naar teen en over de wreef, en heeft ten doel het dragen van te groot schoeisel mogelijk te maken. Met behulp van den „voetbeschermer" kan 's zomera een paar schoenen worden gedragen, dat des winters goea sluit om een voet met dubbel dikke sok. De schoenen kunnen door het instrument niet verschuiven, waardoor huid en kous ontzien worden. In de prac- tyk heeft de „voetbeschenner" blijken van groot nut gegeven. Manschappen met verwonde, stukgeloopen voeten hebben de exercities weer kunnen bijwonen, en soldaten, die door de slecht evorming van den voet spoedig over pijn klaagden, hebben met de bescher mers aan de voeten heele manoeuvres zonder pijn kun nen meemaken. Bij de zorg voor de voeten behoort ook het verwijde ren van likdoorns, door middel van salicylpleisteis, de bestrijding van zweetvorming door salicyltalk, in ernstige gevallen door bestrijking met 10 h 20 pet formaline of indroppelen van onverdunde formaline in de schoenen. DE UITVINDING DER SHRAPNELLS. De shrapnell, de granaatkartetsen, die op 't oogen blik der explosie een aantal kogeltjes, waarmee ze ge vuld zijn, van zich afwerpen, is in zijn tegenwoordi- gen vorm de uitvinding van den Engelschen overste Shrapnell. Evenals alle menschelijke uitvindingen had echter ook deze utvinding „voorouders". De gra naatkartets werd volgens de Figaro in 1590 tijdens de belegering van Parijs uitgevonden. De Parijzenaren bezaten destijds geen kogels meer om de artillerie van Hendrik IV op behoorlijke wijze te antwoorden. Zij verzamelden toen alle spijkers en stukjes metaal, die ze bezaten, vulden ze in looden mantels, laadden hiermede de kanons en begonnen op de belegeraars te schieten. Zoo ontstond het eerste kartets-kanon. Se dert heeft de uitvinding natuurlijk tal van verbeterin gen ondergaan. EEu EIGENAARDIGE OORLOOSKRANT. Een eigenaardige oorlogskrant is het „Nachrichten- blatt der Deutschen Bank", waarvan, meldt de N. R. Crt., het eerste nummer thans aan de beambten van deze bank verzonden is. Het blad, dat met korte tus- schenpoozen verschijnen zal, heeft ten doel, dat de vele ambtenaren van de bank, thans in het veld staan de, zooveel mogelijk voeling zullen houden met het vaderland en met de beroepsgenooten. Deze krant moet dienen tot het overbrengen van de berichten, die geschikt zijn oververteld te worden aan de kameraden in liet veld en aan de thuis achtergeblevenen. Uit het eerste nummer blijkt, dat van het personeel van de Deutsche Bank in Berlijn en voorsteden niet minder dan 1268 man onder de wapens geroepen is, van wie 806 van het hoofdkantoor, 462 van de deposito-ban ken. Hierbij komen nog de beambten van buiten Ber lijn. 39 Beambten zijn reeds den heldendood gestor ven, 24 dragen het IJzeren Kruis, 90 zijn gewond, 9 ziek en 19 worden vermist. DE TORPEDO. Hei Latijnsche woord torpedo beteekent stijf zijn, verstijven en torpedo de verstijving. De oude Ro meinen hebben het woord torpedo niet verpersoon lijkt zij hebben echter merkwaardigerwijze dien naam gegeven aan een visch, die in de Middelland- sche Zee zeer veel voorkomt, de kramprogge. Het eigenaardige verdedigingsmiddel van dit dier bestaat in de wijze, waarop de visch aan alle menschen, die hem te dicht naderen, electrische slagen uitdeelt, waardoor de slachtoffers in een toestand van ver stijving (torpedo) gerakenvandaar de naam van het dier. Deze naam heeft de kramprogge thans nog in het Spaansch. Toen een Spanjaard de beweeg bare zeemijnen uitvond, gaf hij het voorwerp van zijn uitvinding den naam torpedo. Van dezen naam ging de Amerikaan Bushnell uit, aan wien wij het nieuwste en gevaarlijkste scheepswapen, de torpedo, te danken hebben. Die uitvinding dateert van het jaar 1796. In de ltaliaanscbe taal heet de kramprogge torpedine. Onze torpedo, een overigens internatio naal woord, heet daar ook torpedine, EEN LOOPGRAVEN-MACHINE. In Duitsche militair-technische kringen worden proeven genomen met een „loopgraven-machine". Met dit instrumentdat er uit moet zien als een reusachtig soort motorploeg, wil men in veel kor- teren tijd dan een compagnie soldaten hiertoe in staat is, de loopgraven aanleggen, die in bouw over eenkomen met die, waarover de Duitschers thans over een kilometerslangen afstand aan de Alsne beschik ken. Met het welslagen der proeven gaan groote strategische belangen gepaard. Er zijn ook voor- deelen van hygienischen aard in het spel. De slechte gezondheidstoestand, waarin op het oogenblik tal van Duitsche soldaten die nu al wekenlang aan de Aisne vertoeven, zich bevinden moet het gevolg zijn van den staat van vervuiling waarin de loopgraven lang zamerhand geraakt zijn. Wanneer er met het maken van zulke loopgraven minder tijd en arbeid gemoeid ging, dan zouden de Duitsche legerautoriteiten er niet tegen opzien, in de onmiddellijke nabijheid der oude, nieuwe loopgraven aan te brengen. BOEKAANKONDIGING. CRISIS-BROCHURES. Van de boek-, kunst- en handelsdrukkerij vh. Ge broeders Binger te Amsterdam ontvingen we een drie tal „C r i s i s - b r o c h u r e s". Zeer mooi uitgevoer de boekjes van de hand van bekende schrijvers, de heeren Jan Feith, M. J. Brusse en L. Simons, resp. ge titeld: Onze Zuinigheids-Manie, Geen Benepenheid en „Bezonnen" Bezuinigen. Het zijn prettig-vlot ge schreven werkjes, waarin getracht wordt het publiek de overtuiging bij te brengen, dat het geen zin heeft op alles te bezuinigen, wanneer men niet daartoe ge dwongen wordt door vermindering van inkomsten tot ver beneden het peil, waarop men gewoon was te le ven. Tegen zeer matigen prijs stelt bovengenoemde firma de brochures ter beschikking van den winkelier, die ze onder zijn gegoede clientèle gratis dient te ver spreiden. Zooals gezegd de boekjes doen het oog aangenaam aan. Wie ze krijgt, leest ze ook en de in- gig

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2