FRANKRIJK. YARIA. NEDERLAND. FEUILLETON. YARIA. DE REGEERINO NAAR PARIJS. Volgens de „Croix" zou het nu vaststaan, dat de Fransche regeering ongeveer 20 November te Parijs terug zal zijn. Alle ministers, mei de hooiden der departementen, komen terzelfdertqd, met den president der republiek, te Parijs. De kamers zullen worden bijeengeroepen voor een datum nabij 15 December en drie dagen voor de ope ning dezer buitengewone zitting, die van zeer korten duur zal zijn, zal de begrootingscommissie der kamer van afgevaardigden bijeenkomen, om verschillende fi- nanciëele wetsontwerpen, die de régeering aan het par lement zal aanbieden, te onderzoeken. KORTE BERICTEN. Volgens de Turksche „Tanin" hebben de Engel- schen Egypte geannexeeerd. Zij benoemden den oom van den Khedive, prins Hussein Kiamil Pa scha, tot gouverneur-generaal, en zijn zoon, prins Ke- mal Eddin Pascha, tot opperbevelhebber. De Japansche minister van oorlog Oka is ernstig ziek. Naar uit Athene aan de Londensche „Star" wordt geseind, is Woensdag een Amerikaansch oor logsschip voor Beiroet aangekomen, om de c h r i s t e- lijke bevolking te bescherm e n. Nabij Souain zijn drie Duitsche vliegers neergeschoten. Volgens een Oostenrijksch regeeringsbe- sluit mag"van 1 December af slechts nog oorlogs brood worden gebakken, dat bestaat uit 70 pet. rogge of tarwe en 30 pet. maïs of aardappelmeel. Het Russische ministerie van financiën heeft be sloten een militaire belasting in te voeren voeren voor personen, die de laatste 22 jaren niet hebben gediend, aldus vernemen Zwitsersche bladen. Het ministerie verwacht hiervan 84 millioen roebel jaarlijks. MOBILISATIE-PRODUCTEN. De mobilisatie en de oorlogscrisis hebben tal van toestanden in het leven geroepen, die wij voor dien tijd niet kenden. En handige kooplui hebben er hun voordeel mee gedaan. Er zijn ettelijke brochures ver schenen, die vertelden hoe menschen moesten leven, om van hun halve salaris rond te komen. Bezuini- gingsgeschriften deden opgeld en de soliede zaken man, die nog nooit een „koopje" had aangeboden, maakte nu goed geld voor zijn „winkeljuffrouwen" van jaren her. De soldaten verlangden nam- schaak- of damspel en onmiddellijk was er een nieuwe industrie geboren, die van het verzendbare dam- of schaakbord, iets, waar mee menig landsverdediger geducht in zijn schik was. Bedenkelijker wordt het intusschen, wanneer de kwak zalvers uit den gemobiliseerden toestand ook 'n slaa tje trachten te slaan. In 'n Duitsch blad stond onlangs een reusachtige advertentie, waarin „Veldpoetbrieveu" werden aangeboden, welke alles bevatten, waaraaj een soldat in den oorlog slechts behoefte kan gevoelen. Verkoudheidspillen, hoestpastilles, mondverfrisschiiu» tabletten, likdoompleisters, kortom van alles is er in te vinden. Men heeft de enveloppe slechts te adres- seeren en zoo het ding althans terecht komt is de Schatz im Felde met ettelijke uiterst nuttige medi camenten verblijd. DE NOORDZEE. In verband met de bekendmaking van de Engelsche Admiraliteit betreffende de bevaarbaarheid der Noordzee, is ter kennis van het Ministerie van Buiten- landsche Zaken te 's-Oravenhage gebracht, dat voor schepen-van de Nederlandsche havens naar het Ka naal en omgekeerd de route blijft, welke tot nu werd gevolgd, dit is langs de lichtschepen Schouwenbank, Noordhinder, Oalloper, door het Knockdeep en over de reede van Du ins. Het te Chri8tiania verschijnende „Morgenbladet schrijft over de sluiting der Noordzee: Deze onge hoorde schending van het volkenrecht, waarbij geen acht wordt geslagen op de belangen der neutralen, is in het oog vallend en opzienbarend De schade schijnt op eigenaardige wijze onevenredig aan de voordeelen, die Engeland er door bereikt. De Engelsche regeering heeft de belanghebbende landen te voren niets mede gedeeld en niet onderzocht, hoe de sluiting door de regeering zou worden opgevat, wier levensbelangen zij raakt. Wij vragen ons af of niet spoedig het tijdstip zal zijn gekomen, dat een gemeenschappelijk optreden der neutrale mogendheden op zijn plaats zou zijn. Naar de stemmen van de kleine landen hoort nie mand. Amerika is ook neutraal. Het neutraliteitsbe- begrip bestaat niet meer, wanneer iedere aanval van de oorlogvoerende groote mogendheden zwijgend wordt geduld DE OORLOGSLEENINO. Naar gemeld wordt, wordt in parlementaire krin- door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 40)' o „Niemand vraagt van u, dat u uw overtuigingen zal prijsgeven, juffrouw Hersberg, u is te oprecht dan dat men u geen tijd zou gunnen. Probeert u alleen ons te begrijpen. Overigens u zal altijd een tegen standster blijven, voor wie wij den grootsten eerbied hebben." Maar Wolfram zei met een vreemden klank in zijn stem: „Den toekomstigen staat gezien hebben en dien verloochenen, dat kan men. Een droom gehad te heb ben en te ontwaken, is dat onmogelijk?" „Dan is het ontwaken vreeselijk", zei Clara. „Het ontwaken, dat is het leven." Dit bezoek, waarvan Clara eerst later de verborgen reden zou begrijpen, brak ten slotte voorgoed het ijs tusschen de unioniste en den vreemden prins. Hij was gekomen, zei hij, uit nieuwsgierigheid om haar eens aan het werk te zien, wanneer zij met vuur en licht bezig was en lichamen in elkaar zette en uit elkaar nam. In alles stelde hij belang, in scheikunde even goed als in de rest, verzekerde hij nog eens. Hij zou wel alles willen weten. De exacte wetenschappen wa ren een rust voor zijn geest na de politiek, die altijd een onzfekere wetenschap bleef. Hij verklaarde, dat hij een kunstenaarsgevoel had. Die zin beteekent in den mond van degenen, die hem uitspreken, altijd een soort van geringschatting van de kunst. Clara dacht aan den innemenden prins van Hansen, zoo fijngevoelig en geestig, die spelend over de moei lijkste begrippen, alle wijsgeerige systemen, alle mee ningen, alle kunsten, alle idealen kon praten. Hij was jong, had een dichterlijken, fijnen geest, en talent voor allerlei liefhebberijen, hij was de held van een teede- grri Hp ogtpnsPHc **gpr. He plannen der regeering, om een leening uit te schrijven" over een vrij grootea ter mijn, tot dekking van de oorlogskosten, grooter. Niet alleen de sociaal-democraten en de vrijzinnig-demo craten, docii ook de groote meerderheid van de Libe rale Unie en van de Katholieke staatspartij voelen zich meer aangetrokken tot het door dr. Bos geopper de plan, om door een oorlogsbelasting te heffen, die over enkele jaren zou kunnen worden betaald, uit de imancieele moeilijkheden te geraken. Er zal dioor vrij zinnige Kamerleden in die richting worden gewerkt, uaar ue plannen der regeering nog niet geheel vast staan, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat deze po gingen eenigen invloed zullen hebben. EEN BELANGRIJK TEKORT. Dinsdag werd, zoo wordt aan het „Hbld." bericht, te Grootebroek een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de marktvereeniging „De Tuin bouw", ter oorzake van het tekort in de kas van den inmiddels ontslagen betaalmeester. Nadat 17 Augus tus deze zaak eenigszins geschikt was, is nadien het tekort opgeloopen tot 7000 en bleken de borgen niet gezind dit aan te zuiveren. Op voorstel van het be stuur nam na langdurige en rumoerige beraadslaging de vergadering het besluit het bestuur te machtigen alle maatregelen te treffen, welke het noodig, nuttig of gewenscht zal oordeelen tot bekoming van aanzui vering van bedoeld tekort. MINISTER POSTHUMA. De nieuwbenoemde minister van landbouw, nijver heid en handel, de heer Posthuma, vertoeft de laatste dagen geregeld op zijn departement, ten einde zich in het beheer in te werken en zich op de hoogte te stel len van de loopende zaken, opdat hij in staat zal kun nen zijn, indien nog vóór de behandeling der Staats- begrooting de wetsontwerpen mochten zijn aangeno men, die verband houden met de overbrenging van de afdeeling arbeidersverzekering en de uitvoering der Beurswet naar het departement van financiën, ter stond zijn functie te aanvaarden en persoonlijk de be grooting van zijn departement in de Kamer te verde digen. VALSCHE ZILVERBONS. De minister van Financiën brengt in de St. Crt ter kennis, dat eenige valsche zilverbons van 2.50 zfjn aangetroffen, dragende als serienummer 345. Bij ver gelijking van deze valsche bons met de echte stukken van 2.50 springt het verschil terstond in het oog. De voornaamste kenmerken, welke de bons op het eerste gezicht als valsch doen herkennen, zijn de volgende: De handteekeningen van den minister van Financiën en van den agent van het ministerie van Financiën zijn uit de hand met de pen aangebracht en dientenge volge veel grover en minder scherp dan op de echte stukkien. Voorts is de aan den voet van de bons voor komende strafbepaling met aanmerkelijk grooter let tertype gedruikt Han op de echte bons, zoodat die be paling op de nagemaakte stukken 3 regels inneemt tegen 2 H regel op de echte. Eindelijk is in den twee den regel van die strafbepaling, zooals zij op de val sche bons voorkomt, in plaats van het, op de echte bons in den eersten regel opgenomen, woordje „om (met het oogmerk OM) gedrukt „oi (met het oog merk OI). Het ligt voorshands niet in de bedoeling van rijks wege te weigeren voor de valsche bons vergoeding te geven aan hen, die blijkbaar te goedertrouw in het be zit daarvan zijn gekomen. Aangezien echter de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat hierop moet worden teruggekomen, zal het publiek in zijn eigen belang goed doen op de hen aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij de bovenomschreven kenmerken ver- toonen, te weigeren, en wel zooveel mogelijk met in lichtingen omtrent herkomst bij den agent van het mi nisterie van Financiën te Amsterdam of bij eenen be taalmeester aan te bieden. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Bij den penningmeester van he Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 is van 25 tot en met 31 October ontvangen 73,821,99, waaronder een gift van de Ja- vasche Bank van 50,000 en een van de staatsmijnen te Heerlen van 6000. Totaal met het vroeger ont- vangene 713,765. EEN ONGEOORLOOFDE NAAM? Onlangs werd door de Tel gemeld, dat de vader van een te Apeldoorn geboren kind, ter herinnering aan de mobilisatie, dit kind in de registers van den Burgerlijken Stand deed inschrijven met den voor naam „Mobilia". De „Gemeentestem" vraagt of de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die dezen voornaam in de geboor te-acte opnam, wel gedacht heeft aan de wet van 11 Germinal, an IX, die alleen toelaat de namen in de onderscheidene almanakken en die van bekende perso nen uit de oude geschiedenis. Het „eigen fabrikaat" is toch hier wel zéér duide lijk! De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft in een adres aan den Minister van Financiën uiting gegeven aan haar ernstige bedenkingen tegen het ont werp van wet-Uitvoerrech'ca. Dinsdagmiddag werd in de kampen op „Plein XIII" en „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom aan de vluchtelingen een groote partij wittebrood namens Engelsche kiesrechtvrouwen uitgedeeld. Dinsdag zijn over Roosendaal 8460 uitgeweke nen naar België teruggekeerd. BINNENLAND. ren, treurigen roman; maar hij was verpletterd on der de geheimzinnige meerderheid van dien kleinen, nietigen man, die veel had van 'n geschilderde, grijze figuur uit een imitatie-bas-relief, en van wien toch overal, waar hij verscheen, een groote kracht uitging. Zij had al dikwijls die beide zoo uiteenloopende na turen met elkander vergeleken, met een bijgedachte die haar hevig verontrust had. Zij schrikte op, toen de hertog, terwijl hij thermium bekeek, haar vroeg: „En wat haalt u uit uw leerlinge? Heeft Hare Hoogheid plezier in scheikunde?" Zij antwoordde, dat de aartshertogin een buitenge woon vlug begrip had, dat soms de langzaam vorde rende proeven al ver vooruit was. „Hare Hoogheid bezit de meest verschillende goede eigenschappen", zei de hertog, „en die sterke geest, die haar in staat stelt tot inspannende studiën, doet in het minst geen schade aan haar zachte vrouwelijk heid. Er kan in Lithauen geen volmaakter meisje be staan, ik bedoel, wat aangaat de eigenschappen van geest en hart." De man, die altijd spotte, had deze woorden ernstig gezegd en zij schenen een innerlijke aandoening te verraden. „Ik houd zielsveel van haar", zei Clara. Zonder er verder op door te gaan, rolde hertog Bertie een groen korreltje thermium tusschen zijn vingers, alsof hij er de geheimzinnige warmte van wilde voelen. Clara draaide een gastoestel uit, waarboven het water kookte en ziedde in een glazen kolf. Een heelen tijd sprak niemand. Wolfram nam het gesprek weer op en zei, terwijl hij naar de jonge vrouw toeging: „Wanneer u nog eens over deze dingen nadenkt, juffrouw Hersberg, komt u dan eens bij mij. Ja, dat moet u doen, komt u eens 's morgens na de verslagen, 's Maandags zijn de marinebesluiten dikwijls niet zoo talrijk, en heb ik minder te teekenen, dan heb ik soms een klein kwartiertje vrij. Komt u 's Maandags eens, bij gelegenheid, dan zullen wij interessante gesprek ken kunnen hebben. U hoeft niet vooraf audiëntie te Gemengd Nieuws. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van den heer jhr. mr. P. van Foreest, uit Heiloo, werd gisteren te Amsterdam de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden, die oorspronkelijk bedoeld was op 3 September te Schagen, ter gelegenheid van de aigeiaste tentoonstelling, gehouden te worden. De voorzitter wees op de regeeringsmaatregeleu, die in meerdere of mindere mate de landbouwers in de vrije uitoefening van hun bedrijf belemmerden. Velen konden zich slecht schikken in dien nieuwen toestand zoodat het dan ook aan critiek niet ontbroken heeft. Maar die critiek was gemakkelijk, de kunst van regee- ren moeilijk. Daarom bracht spreker hulde aan de re geering, en speciaal aan minister Treub, en al hadden niet alle maatregelen de gewenschte uitwerking, als er geen maatregelen waren genomen, dan zou de toe stand nog duisterder zijn geworden. Vervolgens sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de benoeming van minister Posthuma, die een goede bekende in den landbouw is, een helder oordeel heeft en een krachtig organisator is. Vertegenwoordigd waren 56 afdeeling en van de 96, uitbrengende 534 stemmen. Dr. H. van Gulik deed eenige mededeelingen betref fende het botercontröle-station en het kaascontróle- station in Zuid-Holland. Deze stations gaan goed vooruit. De rekening over 1913 werd goedgekeurd; de ont vangsten bedroegen 24,303,48%, de uitgaven 23,395,47, zoodat er een voordeelig saldo is van 908,01%. De ontworpen begrooting voor 1915, in ontvangsten en uitgaven 29,168,01% bedragende, werd zonder discussie goedgekeurd. Wat de tentoonstellingen betreft, medegedeeld werd, dat in 1915 en 1916 in Nederland geen tentoon stellingen gehouden zullen worden vanwege de Maat schappij, wel in 1917; als provincie is dan Noord- Holland aangewezen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren G. Kruseman (Noord-Holland) en Herman A. Nebbens Sterling (Zuid-Holland). De heer J. van Stolk, van Rotterdam, hield daarna een technische inleiding over de fokkerij in het alge meen en de inrichting van stamboeken in het bijzonder Deze inleiding wordt in het orgaan van de Maat schappij in haar geheel opgenomen. De heer J. v. d. Koogh, Middelhamis, deed eenige mededeelingen over de keuring van zaaigranen. Bij de rondvraag vroeg de heer D. de Boer, Stom- petoren, hoe het met den aanvoer van veevoeder staat. De heer J. M. Vas Visser, Scheven ingen, lid van 't Hoofdbestuur, zei volgens het verslag in het N. v. d. D. dat dié vraag moeilijk is te beantwoorden. De zaak is anders geloopen, dan de commissie had ge dacht. Wij hebben -aan het ministerie van landbouw niet zooveel steun gehad, als noodig was. Het schijnt dat daar voor den handel meer gedaan wordt. Waar het nu heen zal gaan, weet ik niet, ik hoop, dat we wat krijgen zullen. Dit wat de mais betreft wat de lijn koeken betreft, zijn we niet ongelukkig geweest. De heer Nobel, rijkslandbouwleeraar, Schagen, vraagt, waarom is de handel later voorgegaan? Hierop zegt de heer Vas Visser, dat de handel in de commissie voor distributie van granen en veevoeder beter vertegenwoordigd is dan de landbouw. De heer De Nooy, landbouwer, Muiderberg, merkt op, dat hij gaarne weten wil, hoe 't nu precies staat. Als hij straks in zijn afdeeling terugkeert vragen de boerenKunnen wij nu nog wat veevoer krijgen En wat moet ik dan antwoorden De voorzitter zegt, dat de boeren gerust kunnen zijnhij gelooft dat de zaak wel in orde zal komen. Hierop vraagt de heer Tennissen, Amsterdam, op welke gegevens dit geloof steunt Ik heb geen gege vens, zei de voorzitter, en als ik ze had, deelde ik ze toch niet mee; waarop de heer Teunissen antwoord de, dat de voorzitter dan maar had moeten zwiigen, want diens geruststelling was volkomen onbetrouw baar. Hierna krijgt de heer S. Korteweg, Den Haag, het woord en betreurt den gang van zaken, door den heer Vas Visser uiteengezet. Hij hoopt op beter regïling nu de heer Posthuma als minister van Landbouw zal optreden, dien hij kent als een bekwaam man op land bouwgebied. De heer G. Kruseman,, Houtrijk en Polanen, zegt, dat minister Treub zijn best gedaan heeft, al zijn er dan ook enkele fouten begaan, maar hij is overtuigd, dat minister Treub meer waardeering heeft verdiend, vragenik zal kolonel Rodolphe waarschuwen. Alleen één ding, spreek er alstublieft niet met de Zoffems over Zij bedankte. De Iersche prins verklaarde: „Ik ben heel blij het laboratorium van juffrouw Hersberg eens bezocht te hebben en thermium te heb ben gezien. Het is zeer belangwekkend." „Hij is niet oprecht", dacht Clara, „dat was niet het doel van zijn komst. Waaro mzou hij gekomen zijn?" Maar zij was te weinig vrouw om de bedoelingen van deze politiek te kunnen doorgronden. Na het vertrek van de beide vorstelijke personen had zij geen lust meer om te werken, zij doofde het vuur, deed haar witte schort af en ging naar haar ka mer. Een brief werd haar gebracht Die was van Ko- sor en begon aldus: „Verbannen door de gratie van dien groothartigen schurk van een Wolfram II. Tegen het eind van April kwam prins Géo, die na het voltooien van Wanda's borstbeeld naar Hansen was gegaan, plotseling in Oldsburg terug. Clara hoorde het van haar kamenier, en deze had het weer van een van de kamermeisjes van gravin Thaven. Bui tendien zou zij het toch al gauw begrepen hebben door de behuilde oogen van haar leerlinge, btj wie de komst van den prins altijd aanleiding gaf tot een stortvloed van tranen. Dien morgen kwam Wanda snikkende binnen en wierp zich in de armen van haar vriendin. „Het is uit", riep zij, „alles is uit." En toen Clara haar vroeg, wat er was gebeurd, ver telde zij snikkend, dat de prins van Hansen door den koning naar het paleis ontboden was en dat hij belast was met een zending naar den Atlantisch en Oceaan. De regeering stelde hem aan het hoofd van een com missie van zee-officieren, die aangewezen waren om de Lithauische koloniën in Australië te inspecteeren en een studiereis in Japan te maken. Ongetwijfeld was het doel een handelsverdrag tot stand te brengen, mis- dan waarvan de woorden va® de V-erf»- Xcirieweg en Vas Visser getuigen. Hierop werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. Overwegende, dat de jaarwedden der beide wethou ders, gezien het steeds toenemen hunner werkzaamhe- uen, absoluut onvoldoende moeten worden geacht, stenen de raadsleden G. J. de Boer, G. Scholten en B. 8. de Vlies voor, Ged. Staten van Noord-Holland uit te noodigen, de jaarwedde van de wethouders der gemeente Hoorn met ingang van 1 Januari 1914 te be- paien op J 7UU. Thans bedraagt die wedde J 4UÜ. KORTE BERICHTEN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van de gemeente Haarlem, waarbij ontslag werd verleend aan een onderwijzeres die in het huwelijk was getreden. In zijn woning aan de Keizersgracht te Amster dam is aangehouden een koopman, verdacht van een oelangrijk bedrag aan effecten te hebben verduisterd. Te Middelhamis begint men zich erg ongerust te maken over de vischsloep „Voorlichter". Vrijdag 1.1. was deze sloep nog bij de andere uit die gemeen te, doch door den mist hebben zij elkander niet meer gezien. De sloep is bemand met 13 koppen. Men vreest, dat hij in de Noordzee is vergaan, hetzij door den storm, hetzij door een oorlogsmijn. STADNIEUWS. VOOR DE MILITAIREN. De tooneelvereeniging „Vondel", onderafd. van de afd. Alkmaar van den Ned. R.-K. Volksbond, heeft Dinsdag- en Woensdagavond in de zaal van 't „Gul den Vlies" een tweetal zeer goed geslaagde uitvoerin gen voor de militairen gegeven. Den eersten avond was de zaal geheel met militairen gevuld, ook gisteren was de zaal vol militairen vormden 't grootste con tingent. 't Was „Vondel" gelukt de zeer gewaardeerde medewerking te verkrijgen van het militair muziek korps van het depót-bataljon alhier, onder leiding van den kapelmeester, den heer Hedel. De avond werd met het Wilhelmus, staande aangehoord, geopend, waarop de heer J. Baart, voorzitter van de afd. Alk maar van den Ned. R. K. Volkbond een openings woord sprak. Een tweetal tooneelstukjes, voor deze avonden voor de militairen al bijzonder geknipt, verdienden en ver wierven alleszins de gul geschonken aandacht en vroo- lijkheid, welke „Vondel" zich ten doel gesteld zal heb ben te wekken. Opgevoerd werd een blijspel in twee tal bedrijven: Het testament van den kapitein of een woelige Maandagmorgen en een kluchtspel in één be drijf, getiteld: De twee bedienden of hét spook te middernacht. Beide stukken vonden een heel goede vertolking en het succes, dat zich uitte in hernaald hartelijk gelach en een krachtig applaus aan het eind van een bedrijf, was dan ook zeer groot Hoe kwa men de lachspieren niet in beweging om Jacob, den oppasser in het blijspel, die met zijn goed volgehouden opvatting van zijn rol het gevaar van in chargeeren te vervallen zoo moeilijk bij een rol als deze heel goed ontloopend, zeer „de man" was van de militai ren, die veel schik in hem hadden. Jammer, dat gisteravond de uitvoering iets over tienen eindigde het klokje riep en de meeste mili tairen waren gegaan. Dat was niet kluchtig voor hen, midden in een aardig kluchtspel de zaal moesten ver laten. „De twee bedienden" zagen ze en van hun plan nen namen ze kennis, maar „het spook te midder nacht" maakten ze niet meer mee. Misschien hebben ze er wel van gedroomd 1 De pauzes werden door mooie marschen gevuld. De door „Vondel" georganiseerde avonden zijn zeer in de nsmaak gevallen, de vereeniging heeft de militairen bepaald aan zich verplicht. MINSTE INSCHRIJVER. De heer H. Balder, alhier, is minste inschrijver, voor een bedrag van 28,617 bij de gisteren te 's-Gra- venhage gehouden aanbesteding van het bouwen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Lochem. SPIJSUITDEELING. Men schrijft ons Woensdagavond j.l. heeft er in de vergaderzaal van hotel „De Burg" ëen bijeenkomst plaats gehad, waartoe de navolgende vereenigingen door het Be stuur van den Armenraad hier terjjstede waren uit- genoodigdde Commissie Spijsuitdeeling Stadszie kenhuis het Bestuur der Spijskokerij „St. Wille- brordus", enkele leden van het subcomité (van het Steuncomité) Spijsuitdeeling Baangracht en de Be stuursleden van de Vereeniging Kindervoeding. Het doel van deze bijeenkomst was, om tot centralisatie te geraken, ten einde een goede en doeltreffende spijsuitdeeling in dezen winter met het oog op de bijzondere omstandigheden te verkrijgen. Dat doel is bereikt. Uit de genoemde besturen is een nieuwe commissie benoemd, die het daarheen zal leidendat er lederen dag aan gezinnen die daarvoor in aanmerking komen warme spijs in vol doende hoeveelheid zal worden uitgereikt. Zoovele mogelijk zal de Baangracht bet centrum van alle spijsuitdeeling worden. Door deze centralisatie zal bereikt wordenwan neer tenminste de noodige steun niet zal uitblijven, dat in Alkmaar in den komenden winter geen arme zonder warm voedsel zal zijn. De stoot tot deze be weging is uitgegaan van het Alkmaarsche Comité voor Vluchtelingen, dat daarmee voor goed gelo genstraft heeft de wel eens gehoorde bewering, dat er voor vreemdelingen Beter gezorgd zou worden dan voor de eigen armen. DE HANZE. Onder voorzitterschap van den heer D. Geels hield de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" Dins dagavond in de bovenzaal van de firma A. Peper kamp eene algemeene vergadering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat van twee bestuursleden een schrijven was ingeko men, waarin dezen voor hunne functiën bedankten. Het waren de heeren Th. van der Klei en J. Weijling. De voorzitter drukte zijn leedwezen over beider heengaan uit. Ondanks de pogingen van het bestuur om den heer v. d. Klei als bestuurslid te behouden, was dit echter niet gelukt. Deheer v. d. Klei handhaaf de zijn besluit, waardoor aan het bestuur van de Han ze een man wsa ontvallen, die een tactvolle leiding wist te geven en de Hanze een warm hart toedroeg. Een ander belangrijk punt op de agenda was de be spreking over een te houden boekhoud-cursus. De voorzitter sdeelde mede, dat het bestuur, hoewel met eenige aarzeling, dit punt op de agenda had ge plaatst, omdat het er ernstig van overtuigd is, dat het voor den middenstander onder verschillende omstan- schien ook besprekingen te houden voor een geregel de scheepvaart tusschen Japan en de Lithauische ei landen; maar vooral was het er om te doen den laat- sten band tusschen twee harten, die zoo van elkander vervuld waren, te breken. ,,'t Is gedaan", herhaalde zij, „ik zal hem niet weerzien „Integendeel, arme lieve Hoogheid, u zal hem wel terugzien", zei Clara, „die kruistocht zal niet eeuwig duren." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2