Van het westelijk oorlogsterren. Van hat ooéI® oorloptiialn. VARIA. Telegrammen van heden. TEE ZEE. Nederland. Varia. reljfers 1912. millioen pet. millioen 1072 2 21.44 666 211, 16.65 465 3 13.95 641 31 It 22.43 785 4 31.40 531 41 h 23.89 306 5 15.30 408 6 24.48 208 7 14.56 478 8 38.24 115 9 10.35 121 10 12.10 1 5796 totaal 244.79 millioen denkbeelden van dr. Bos In d® hnldigen toestand en op dit oogenblik niet geschikt voor toepassing. Zelfs de realiseering der losse of vaste goederen, otn een eenigszins groot quantum uit te kunnen beta len, zou, in den nu bestaanden toestand van de Beurs, op te groote, tot niets dienende verliezen neerkomen. Wie op dit oogenblik verkoopen moet, kan zeer groo te schade lijden. En vooral, de maatregel zou te onge lijk werken. Wie zijn bezittingen belegd had in de fondsen van een land, dat goed was, maar door den oorlog kaduuk werd, zou allicht een 10 a 20% schade lijden, die hem nooit vergoed werden. Mits goed opgezet, kan een leening ten slotte alle schade doen ontloopen. in een brochure: „Hoe betalen wij onze oorlogs lasten?" verwerpt de heer W. J. E. H. M. de Jong, lid der Tweede Kamer, evenals de heer Bos het denk beeld van een leening en meent, dat de lasten op de volgende wijze zonder te zware druk door een heffing inééns te verkrijgen zouden zijn Totaal bedrag der aangeslagen Opbrengst bij Bedrag van het vermogens. heffing van vermogen. Jai 50,000—100,000 100,000—150,000 150,000—200,000 200,000—300,000 300,000—500,000 500,000—750,000 750,000—1,000,000 1,000,000-1,500,000 1,500,000—2,000,000 2,000,000—5,000,000 5,000,000—10,000,000 10,000,000 en meer totaal 244.79 3 pet. van alle inkomens boven f 5000, niet aangeslagenen in de vermogensbelasting 2.81 2 pet. van alle Inkomens van f 2000 t. f 5000, niet aangeslagen in de vermogensbelast. 0.36 totaal 247.96 Schr. bedoelt niet, dat de regeering reeds op dit moment tot doorvoering van een vermogensais tan d zou moeten komen. In de eerstvolgende weken en maanden zal men moeten doorgaan om door het uitge ven van schatkistpapier zich te helpen, totdat meer normale toestanden zijn Ingetreden. Een leening op korten termijn zou, als ze te plaatsen is, in de schat kistbehoeften kunnen voorzien. Wordt de vermogensafstand over twee of drie jaar verdeeld, dan zal het nadeel do* huidige koersdaling veel minder invloed uitoefenen. Met vreugde constateert schr. dat toonaangevende bladen als Centrum en Huisgezin een oplossing In de door hem voorgestane richting hebben bepleit. DE MOHAMMEDANEN IN NED.-INDIé. Reuter seint uit Batavia, dat de vete millioenen Mo hammedanen in Nederlandsch-Indié volslagen onver schillig zijn omtrent Turldje'B optreden. Er zijn en kele pro-Turksche Arabieren, maar men verwacht dat deze voldoend gezond verstand zullen hebben om de Nederlandsche neutraliteit te eerbiedigen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De Amerikaansche gezant, dr. Van Dijke, ontving het Roode Kruis in Amerika 25,000 tot ondersteu ning van de Belgische uitgewekenen in Nederland. Bovendien zouden Amerikaansche vrienden den ge zant een bedrag van 10,000, hetwelk hij overmaakte aan het Centrale Comité van steun te Amsterdam. In een gisteren te Breda gehouden vergadering van Antwerpsche vluchtelingen is besloten, ter her innering onn de door de Bredasche burgerij bewezen hulp, een gedenkteeken op te richten. Vele bijdragen zijn voor dit doel reeds ingekomen. EEN KLACHT. „Een milicien-soldaat" klaagt in een ingezonden stuk in de N. R. Crt. over het feit, dat In het restau rant Baars te Harderwijk militairen beneden, den rang van onderofficier niet bediend worden. De in zender gelooft niet het voorwendsel van den restaura teur, dat dit is „een order van den inwonenden gene raal." Heeft de beer Baars echter dit besluit zonder eenige pressie van militaire zijde genomen, dan is het te hopen, schrijft de milicien, dat de autoriteiten zich bij wijze van protest solidair verklaren met hunne min deren. Daar er thans velen, die in gewonen doen tot de eersten in den lande behooren, soldaat zijn, wordt het, dunkt men, tijd te trachten aan dergelijke geval len paal en perk te stellen." Zou de heer Jules Romain het niet op prijs stellen, wanneer hij met dit geval in kennis werd gesteld? Het onderhoud tusschen de ministers Cort van der Linden en Treub en de voorzitters der Kamer fracties, heeft voornamelijk geloopen over de wijze van behandeling der begrooting door de Kamer en niet over de oorlogsleening. Het „Volk" meldt, dat het Kamerlid Schaper mi nister Treub schriftelijk de vraag heeft gesteld, waar om de uitvoer van vee, in het bijzonder van varkens, niet verboden wordt. De Prov. Gron. Ct. meldt, dat de minister van oorlog bepaald heeft, dat de Engelsche geïnterneer den, thans te Groningen, naar een andere plaats, waarschijnlijk Assen, zullen verhuizen. De minister van landbouw, nijverheid en handel ad interim heeft den maximum-boterprijs voor binnen- landsch verbruik voor den verkoop en gros geduren de de maand November bepaald op 1,45 per K.G. Het lid van de Tweede Kamer mr. J. Ankerman heeft voor zaken een bezoek gebracht aan België. Zijn algemeene indruk, die werd versterkt door het geen hij van de Belgische gemeente-autoriteiten ver nam, is, dat de Belgische vluchtelingen, die nog in ons land vertoeven, terug kunnen gaan. In Friesland weigeren tal van aardappelver bouwers hunne verkochte aardappelen aan de fabrie ken te leveren, nu deze mededeelen, eerst 30 pet. van de koopsom en later het overige te zullen betalen. De kleine verbouwers, die uit de opbrengst der aardap pelen hun pacht met 12 November a.s. moeten betalen, weigeren vooral. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In de gistermiddag gehouden zitting, deelde de voorzitter mede, dat de centrale sectie besloten heelt, alsnog in de afdeelingen te onderzoeken, doch niet vóór a.8. Dinsdag, het ontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten en het ontwerp ten bate der we duwen van ambtenaren 1890. DE H. T. M. Gisteren moest, meldt de Haagsche Courant, een 30 man sterke groep van pl. m. 70, welke nog steeds ten gevolge van de staking, niet bij de H. T. M. in dienst zijn genomen, zich bij de directie vervoegen. Daar is hun medegeaeeld, dat 5 man direct weder geplaatst kunnen worden, terwijl de rest gedurende de mobili satie in dienst zal worden gesteld. Allen krijgen hun nde h«! brug. Maandag moeten ze hun be slissing mededeelen. Voordien zal eerst nog met de organisaties van het personeel overleg gepleegd wor den. INBREKER-MOORDENAAR. In verband met de inbraak en moord, aan den Var- kenoordschen weg te Rotterdam gepleegd, zijn twee feiten aan het licht gekomen. Ten eerste heeft zich bij de politie aangemeld een broeder van A. van Hel deren, wiens naam in het 'gevonden horloge stond ge graveerd. Deze deelde mede, dat zijn broeder onlangs met de „Potsdam" vertrokken was en zich thans in Amerika bevindt. Voorts zeide hij, dat deze het be wuste horloge bij gelegenheid van een kerkelijk feest had gekregen, doch hij het ongeveer een half jaar ge leden op onverklaarbare wijze was kwijtgeraakt. Dan hebben nog twee agenten van politie, die in den nacht van den moord op de Maasbrug surveil leerden, daar twee personen stadwaarts zien gaan, waarvan één geen pet droeg. Beiden waren in colbert- costuum. En de persoon, die zonder pet was, liep ge armd met den ander de houding aannemende of hij eenigszins beschonken was. ONBILLIJKE BEHANDELING VAN EEN GEMEENTEAMBTENAAR TE HEILOO. Het persbureau van den Nederl. Bond van Gemeen te-ambtenaren veracht ons opname van het volgende: Ba koninklijk besluit van 15 April werd wegens strijd met het algemeen belang vernietigd een besluit van den Raad der gemeente Heiloo, waarbij het sala ris van den ambtenaar ter secretarie was ingetrokken, in verband met een verhooging, van .de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger door gede- Êu teer de staten onder koninklijke goedkeuring. Het oninklijk besluit overwoog, dat aan bedoelde verhoo ging geen beweegreden mocht worden ontleend om de jaarwedde van een ander ambtenaar in functie in te trekken. De gemeenteraad van Heiloo weet in tusschen van geen wijken. Thans is den betrokken ambtenaar zon der opgaaf van eenige reden medegedeeld, dat hij te gen 1 januari an. naar een andere betrekking moet uitzien en zijn jaarwedde op de begrooting 1915 ge schrapt. Het bestuur der afdeeling Noordholland van den Neder landschen bond van gemeenteambtenaren heeft zich in deze mak gewend tot H. M. de Koningin en de gedeputeerde staten van Noordholland. IJSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIER" £ene circulaire, uitgaande van de 3 Ijsbonden in Noord Holl., Zuid Holl. en Utrecht, waarin wordt aangetoond dat juist de abnormale tijdsomstandighe den waarin de Europeesche oorlog ons heeft gebracht, de activiteit der ijsclubs moet verhoogen ter bes tril ding van de werkeloosheid ten tijde der felste koude en nijpendste ellende in den naderenden winter wordt eerstdaags aan de besturen der afdeelingen toegezon den. Het Dagelijksch Bestuur brengt ter voorloopi- ge kennis aan de Afdeelingen dat de Algemeene Ver gadering v. d. IJ. H. N. dit jaar zal gehouden worden te Uitgeest op Zondag 20 December aa. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond had de verhuring plaats van de lan derijen van het Burgerlijk Armbestuur. 3 perceelen bouwland, samen 23Vi snees, genaamd, „Kleine Zand je", werden opgehouden op 3 per snees. 5 Perceelen bouwland, samen 104 snees, genaamd „Koudoord", werden na combinatie opnieuw ver huurd aan W. Kostelijk voor 2,90 per snees of 301,60 totaal. De totale huurprijs was 449. 6 Perceelen bouwland, geenaamd „Marcusslijk", groot 62x/2 snees, werd opgehouden op 2,20 per snees. - 7 Snees bouwland in de Zuidscharwouder polder, werd verhuurd aan J. Swart aldaar voor 3 per snees. Een stuk dijk groot 1 H.A. 28 C.A. onder de - ge meente Koedijk, werd opgehouden op 27. Deze dijk was verhuurd aan J. de Waal aldaar voor 45. UIT EGMOND AAN ZEE. In de gisteravond gehouden raadsvergadering werd met algemeene atemmen goedgekeurd een verordening, bepalende, dat de onderwijzeres bij huwelijk haar ont slag krijgt. De begrooting 1915 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 47833,31. De heer K. Wijker werd weder voor een jaar tot tij delijk gemeente-opzichter benoemd. De begrooting der gasfabriek 1915 werd aangeno men met een nadeelig saldo van 5,18. Goedgekeurd werden verder de begrooting Burgerlijk Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf op 3721,30 en begrooting Gasthuisfonds in ontvangst en uitgaaf op 1147.40V2. De begrooting 1914 werd aangevuld in uitgaaf met aankoop brandbluschmiddelen van 700 en in ont vangst leening 700. Een voorstel tot het aangaan van een leening voor brandbluschmiddelen van 700, aflassing 100 per jaar, rente hoogstens 5 pet., wer daangenomen. Hierna sluiting. STADNIEUWS. Mr. H. BOELMANS TER SPILL. De heer mr. H. Boelmans ter Spill, die een maand geleden ontslag nam als wethouder, welke functie hij sinds 1901 bekleedde, heeft thans ook ontslag geno men als lid van den raad.. Hoewel de heer Boelmans ter Spill zich goed gezond gevoelt de reis naar Zwitserland heeft het gewenschte herstel gebracht blijft zijn medicus beperking van werkzaamheden ge- wenscht achten. Vandaar, dat de heer ter SpUl, die den laats ten tijd de vergaderingen van B. en W. en den raad reeds niet bijwoonde, zich terugtrekt uit deze colleges. Bijna 25 jaar immere in 1890 nam hij zitting in den Raad heeft de heer Boelmans ter Spill district I vertegenwoordigd en het feit, dat hij telkens herko zen werd, is wel het beste bewijs, hoezeer hij het ver trouwen der kiezers waard was. Nourri au serail als hij was, daarbij een kundig ju rist en het juridisch element heeft de laatste jaren in den Raad een verzwakking ondergaan, welke een gemeente als Alkmaar noode kan lijden een man, die, wanneer hij aanpakte van doorzetten wist, die de kunst verstond een zaak op eenvoudige maar rake wijze te verdedigen, had hij, nadat hij bedankt had als wethouder, in den Raaa een plaats kunnen inne men als niemand andere en daardoor ook verder de gemeentebelangen kunnen dienen. Hoewel men de reden van het besluit moet eerbiedigen, het besluit zelf moet door ieder worden betreurd, die het wel meent met onze gemeente. Door ieder want al trad ook de heer Boelmans ter Spill in het politieke leven hier ter stede op den voorgrond, en had zijn woord on der de vrijzinnigen gezag, een bekrompen partij-man heeft hij zich nimmer betoond. Wij weten dan ook, dat wij uit naam van het over- groote deel onzer stadgenooten spreken, wanneer wij hem toewenschen, dat hij als buitenstaander nog lang de handelingen van Alkmaars gemeenteraad zal vol gen en daaraan de hoop verbinden, dat hij als belang stellende naar den trant van de Génestet's woord over gemeente-zaken zal spreken (c. q. schrijven), wanneer daartoe aanleiding bestaat. GESLAAGD. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen slaagde gisteren te Amsterdam de heer S. P. Stuijfbergen, al hier. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. Bol, slaagde in Augustus te Weltevreden voor het examen van 2e stuurman DE MIDDAGHOOOTE. Op Donderdag 5 Nov. hield bovengenoemde ver een iging hare huishoudelijke vergadering. Ds. A. C. de Regt werd tot voorzitter der vereeniging benoemd; ds. Vethake tot vice-voorzitter, ds. Westra tot secreta ris, mej. van Borstel Waalkes tot penningmeesteres, en de heer Tjaden tot 2e secretaris. Het winterprogram bevat een openbare cursusvergadering op Vrijdag 13 Nov. a.s. 's avonds 7 uur in Central, waar dr. A. H. de Hartog als spreker hoopt op te treden, een lezing in December van dr. O. Casimir van 's-Gravenhage, in Januari van dr. Frederik van Eeden van Bussum en in Februari van ds. H. W. Ph. E. van den Berg van Eysinga van Zutfen. Verder werd besloten, als verleden jaar, geregeld cursus-vergaderingen te hou den. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergader de gisteravond ten Stadhuize, onder Voorzitterschap van den heer A. Prins Az. Er waren geen stukken uitgegaan. Behandeld werd het de vorige vergadering aangehouden verzoek om adhausie van den heer E. Potjer ie Groningen aan het door hem aan de Tweede Kamer gerichte verzoek om wijziging van art. 3 van het aanhangig ontwerp- zoutwet. Na een vrij breedvoerige discussie werd be sloten het adres niet te steunen en aan de minister te berichten, op welke gronden het niet-steunen van dit adres door de Kamer rust. Verschillende ingekomen stukken werden aangeno men voor kennisgeving. Bij de rondvraag wees de heer Conijn er op, hoe j. 1. Maandagmorgen, ter gelegenheid van de Koe markt, het vee opgehoopt stond bij de Friesche brug het werd er gewoon in de hand gehouden, terwijl van Spanjaardstr tot Bierkade geen koe te zien was. Vorig jaar, toen er minder vee was, stond dit ook in de Span jaardstraat. Wachtend op de keuring was het, vee niet, den keurmeester, die aan de andere zijde der brug was, was het reeds gepasseerd. Het gaan in en uit de stad werd door het vee zeer bemoeilijkt, een toe stand, welke door een eenvoudigen politiemaatregel zou zijn te veranderen. Besloten werd, na eenige dis cussie, zich te wenden tot het Gemeentebestuur. Hierna sluiting der openbare vergadering. TOURNéE SÓLSER EN HESSE. Door het ensemble Solser en Hesse is er gisteravond in de Harmonie een vooretelling gegeven, welke men een spectacle varié zou willen noemen, wanneer dit al thans met gevariëerd spektakel mag vertalen. De heeren Solser en Hesse die kunnen spektakel maken! Al? Amsterdamsche achterbuurt-typen, vrouw en man, zijn ze kostelijk en alleen de groote mond die „vrouw"-Hesse Van opzetten is, ook zonder dat er geluid uitkomt, al lachwekkend in hooge mate. De variatie op het oude spektakel heette nu „Terug van den Hengelwedstrijd", zij was aardig in elkaar gezet en werd gegeven op een wijze, die „eenig" is, zoodat de niet overtalrijke aanwezigen het herhaalde lijk uitschaterden. Maar nauwelijks waren de heeren als amateurvisschera en imitateur-echtgenoote achter de schermen vertrokken, of ze kwamen al weer als tip- top-coupletten-zangera voor het voetlicht. En ze zon gen zoo'n pakkend liedje over de eensgezindheid in Nederland, dat de verslaggever er niet toe kan komen om de goede stemming te veratoren. Wij zullen dus de verschillende artiesten maar niet de revue laten passeeren, doch kunnen niet nalaten even op te mer ken, dat we gisteravond wel heel erg naar een mo derne artiesten-revue met Solser als Flipje hebben verlangd I PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR 8 November. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Evangelische Unie, avond 7 uur, Ds. P. R. A van Meura, uit de Beemster. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur Ds. Kloos terman, Heidelb. Cat Zondag 6. Woensdagavond, 8 uur, Ds. Verwaal. Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Vethake, van Koedijk. Rem. Geref. Kerk, 10.30 uur, Dr. J. A. Beijennan, van Amsterdam. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. EVANGELISCHE UNIE. A.s Zondagavond te 7 uur, zal vanwege de Veree niging van Vrijzinnige Hervormden eene godsdiensti ge bijeenkomst plaats hebben in de Groote Kerk, waarin als spreker zal optreden de WelEerw. Heer Ds. P. R. A. van Meura, uit de Beemster. DE STRIJD IN BELG 16 EN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 6 Nov. Communiqué van elf uur: Geen nieuwe berichten over de operatie ten noor den van de Lye. Krachtige aanvallen der Duit- schera ten noorden van Atrecht. Hierdoor moes ten eenige loopgraven worden prijsgegeven, die echter later weer konden worden hernomen. In de Argonne nabij St. Hubrecht zijn alle aanvallen afgeslagen. HET DUITSCHE COMMUNIQUé. BERLIJN, 6 Nov. (Officieel). Uit het Groote Hoofdkwartier wordt gemeld dLd. 5 November: De Belgen hebben gisteren, gesteund door Franschen en Engelschen, een krachtigen uitval gedaan over Nieuwpoort tusschen de zee en het overstroomde gebied. Zij werden zonder moeite teruggeslagen. Bij Yperen en ten zuid-westen van Rijssel, ten zuiden van Berry-au-Bac, in de Argonnen en in de Vogezen hebben wij vorderingen gemaakt. •Van het Oostelijk oorlogsterrein valt niets nieuws te vermelden. FRENCH DOOR EEN AUTO-ONGELUK GEKWETST? BERLIJN, 6 Nov. (van Duitsche zijde). Maar schalk French heeft een auto-ongeluk gehad, waar door hij wordt verhinderd persoonlijk het opper commando te voeren. EEN BOMAANSLAG OP BRUOGE. SLUIS, 5 Nov. (Tel.) Gisteren tusschen 12 en 1 uur had weer een bomaanslag op Brugge plaats door een Fransch avlateur. Het doel was nogmaals de petroleumtanks en de spoorlijn aan de grens van de stad. Twee bommen werden geworpen die achter geen schade aanrichtten| Engelsche vliegers verkennen de kuststreek. DE STRIJD IN OOST-PRUISEN, POLEN EN GALICIB. PETROQRAD, 6 Nov. Officieel communiqué: Nog voortdurend winnen wij terrein aan het front in Oost-Pruisen. De Duitschera die langs het geheele front terugtrekken handhaven alleen de versterkte stelling nabij Wergbolwo aan den linker-Weichseloever. Het Russische leger zijn krachtig offensief voortzettend achtervolgt den vijand. Onze troepen trekken met succes over de San terwijl de Oostenrijkere terugtrekken. Van de Zwarte Zee geen nieuws. OP EEN MIJN GELOOPEN. IJMUIDEN, 6 Nov. Door den stoomtrawler Jhr. Karei Herman van den Brandele is hedenmorgen te IJmniden binnengesleept de Vlaardlngsche logger Flevo I. Het schip was gisterenmiddag op de hoogte van Lewestoft door het ontploffen van een mijn In het net aan den voorsteven zwaar beschadigd en eenigszins lek. Toen de schipper bemerkte dat er een mijn in het net was, poogde hij met een stuurman de vleet te kappen doch plotseling ontplofte de mijn, waarbij de schipper en de stuurman over boord sloegen en verdronken. De stoomtrawler die in de buurt was nam toen de logger op sleeptouw en bracht hem te IJmulden binnen. DE PRIJS VAN GRONINGSCH ROGGEBROOD. 's-ORAVENHAGE, 6 Nov. De maximumprijs voor Groningsch roggebrood wordt vanaf heden van 10 op 1014 ct. per K.G. gebracht, met mach tiging van den burgemeester, zoonoodig in ver band met plaatselijke omstandigheden, dien prijs tot 11 ets. te verhoogen. De minister van Landbouw ad interim acht het wenschelijk te bepalen, dat de brooden het vaste gewicht van 1, 2 of 4 K.G. zullen moeten hebben. DE TURKSCHE GEZANT TE LONDEN. 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. De Turksche ge zant te Londen en de leden van het Turksche ge zantschap aldaar, zijn hedennacht hier aangeko men. VERLOVEN AAN MILITAIREN, 's ORAVENHAGE, 6 Nov. Door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist is de volgende vraag tot den Minister van Oorlog gericht: Acht de Minister den algemeenen toestand niet zoo gewijzigddat de mogelijkheid kan overwogen worden om verloven aan militairen op ruimer schaal te verleenen dan tot op heden plaats heeft Zoo jaIs de Minister dan hjkreid een regeling te treffen, waarbij zooveel mogelijk rekening gehouden wordt met de maatschappe lijke belangen van hendie met de mobilisatie onder de wapenen zijn gekomen DE BESCHIKBAARSTELLINO VAN BLOEM. 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. Mocht de poging tot gedeeltelijke beschikbaarstelling van bloem in beperkte hoeveelheid door de meelfabrieken, waar mede Maandag a.s. een aanvang wordt gemaakt, met dien verstande, dat ieder kooper van 100 K.0 meel daarvan minetsns 50 K.O. ongebuild ont vangt, mislukken door onvoldoende medewerking ,der verbruikers, dan zal waarschijnlijk weder het thans geldend voorschrift, waarbij uitsluitend on gebuild was te verkrijgen, in werking treden. DE BIJEENROEPINO VAN DEN BELGISCHEN MINISTERRAAD. HAVRE, 6 Nov. De Belgische Ministerraad heett besloten de Belgische Kamer niet in Havre bijeen te roepen, in de hoop dat dit spoedig op Belgisch grondgebied zal kunnen geschiedea. DE ENGELSCHEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 6 Nov. (Officieel). De regeering heeft bevel gegeven tot gevangeneming van man nelijke Engelschen tusschen 17 en 55 jaar, omdat Engeland den eisch der Duitsche regeering om de dienstplichtige Duitschera 17 en 55 jaar, die in Engeland als krijgsgevangenen worden vastge houden, vrij te laten, niet heeft beantwoord. Voorloopig betreft de maatregel alleen de on derdanen van Groot-Brittannië en Ierland, doch hij zal ook van toepassing worden voor de Brit sdie onderdanen van de koloniën, indien de zich daar bevindende Duitschera niet worden vrijgela ten. PERZISCHE TROEPEN NAAR DE BRITSCH INDISCHE GRENS. WEENEN, 6 Nov. (Hbld.) De „Sudd. Corr." verneemt uit KonstantinopelNaar de hier over Perzië ontvangen voornaamste courant van Af ghanistan de „Siradsj al Ahbari" meldt, Het de Emir een leger van 170.000 man met 135 stuk ken geschut onder aanvoering van zijn zoon Ba hadoerkhan oprukken naar de Britsch-Indiacbe grens. De spoorbaan tusschen Harat en Poeschk moet vernield zijn om den Engelschen opmarech "te beletten. Een aantal krijgshaftige Indische grensstammen sloot zich aan bij het le ger van Bahadoerkhan. Aan de grens moet vol slagen opstand tegen het Engelsche gezag beer- schen; Engelsche beambten zijn gevangen geno men, eenigen zelfs gedood. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie. Vergun mij een weinigje plaatsruimte, niet om al» reeds zoo dikwijls tevergeefs is gedaan, te klagen over den toestand bij de stads-entrée, dat Stationsplein heet, maar om even op te komen voor bakkers, slagers, groentenventers en melkboeren, die hun clientèle daar moeten bedienen. Het trottoir langs de huizenrij is voor alle voertui-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2