DAGBLAD VOOR ALKMaAR EN OMSTREKEN. e O o r 1 o Van bat westelijk oorlogster». Van oostelijk oorlogster». Vao het zuidelijk oorlogsterrein. Honderd en zestiende Jaargang. Z ATERIIi (i 7 NOVEMBER. No. 2f4. Abonnementsprijs per 3 maanden 10.80, Ir. p. post II.-. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Orleven Ir. N. V. Boeit- en Handelsdrukkerij v.b. HERflls. COSTER A ZOON, Toordam C 9. Teleloonnr, 3. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. mm ALKMAAR, 7 November. In de voorafgaande beschouwingen over de Britsche en Duitsche vloten is de maritieme toestand in de Noordzee reeds aangegeven. Groot Brittanje en Duitschland toch zijn daar de eenige tegenstanders, wijl Frankrijk in de Noordzee als marine-mögendheid geen taak heeft te vervullen. Den tweeden Augustus heeft namelijk Engeland met Frankrijk een bondge nootschap aangegaan tot bescherming der Fransche kust door de Engelsche vloot. In no. 148 van de „ge trouwe en onverkorte vertaling van 't Engelsche wit boek" vindt men een telegram van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey aan Sir Bertie, Engelsch gezant, waarin wordt ge zegd: „Ik ben gemachtigd een verzekering te geven dat, „als de Duitsche vloot komt in het Kanaal of door de „Noordzee om vijandelijke operaties te ondernemen „tegen de kusten of de scheepvaart van Frankrijk, de „Britsche vloot al de bescherming zal geven die In „haar macht ligt." Daar de Duitsche troepen in den nacht van 3 op 4 Augustus de Belgische grens overschreden, wijzen wij er terloops op, dat hieruit onomstootelijk blijkt, dat niet de schending der Belgische neutraliteit Enge- lands houding heeft bepaald, doch dat Engeland reeds te voren in dezen oorlog positie heeft gekozen. Door deze Engelsche toezegging was Frankrijk in staat in de Middellandsche zee, waar haar vloot langen tijd geconcentreerd was geweest, nu het zijn Noordzeekust niet behoefde te verdedigen, zijn oor logsschepen te laten. In de Middellandsche zee is dan ook de leiding der operatiën overgelaten 'aan de Fransche marine, waar aan het Engelsche Middellandsche zee-eskader onder geschikt gemaakt is. Tot voor kort stond hier tegen over alleen het Oostenrijksche eskader, dat zich in de Adriatische Zee bevindt, dat bestaat uit 15 slagsche pen, 2 gepantserde kruisers, 8 kleine kruisers, 53 tor pedobooten, 33 torpedojagers en 6 onderzeeërs en dat ongeveer 'n derde der sterkte der Fransch-Engelsche —vloot uitmaakt. Totdusverre is het eenige krijgsbe drijf in de oudste Wereldzee, dat den 17den Augus- tus de kleine Oostenrijksche kruiser Zenta (2300 ton) in den grond geboord is en er vermoedelijk een paar kleine torpedobooten verloren gingen. Wanneer men in de „Revue des deux Mondes" van 15 September in een artikel van den Franschen vice-admiraal Degouy leest, dat voor de operatiën in de Adriatische zee zoo'n beetje was gerekend op de hulp van Italië en dat de hulp van Griekenland zeer gewenscht wordt ge acht, dan moet men wel den indruk krijgen, dat de groote overmacht hier wel eens niet den doorslag zou kunnen geven. De toestand is sinds dien bovendien gewijzigd, door Turkije's partij-kiezen. Eensdeels, omdat Turkije ook tegen het Fransch-Engelsche es kader kan optreden, anderzijds, omdat dit eskader misschien genoopt wordt een groot deel der schepen af te zonderen voor een blokkade der Egeïsche zee. Mocht echter Italië nog gaan meedoen, dan zou de positie van Frankrijk en Engeland in de Middelland sche zee aanzienlijk worden verbeterd. Omtrent de Zwarte Zee kunnen we kort zijn. Zij is een gekurkte flesch, waarin een Russisch eskader en een sterkere Turksche vloot zich bevinden. De Turken kunnen o.m. in het vuur brengen 2 mo derne dreadnoughts en de 2 moderne Duitsche krui sers Breslau en Göben, die groote snelheid hebben en dus de veel tragere Russiscfog slagschepen en kruisers naar verkiezing kunnen aanvallen en vermijden. Alleen indien de Dardanellen geforceerd mochten worden en de flesch dus zou worden ontkurkt, zou de toestand anders kunnen worden, vooral indien Rus land Italië als helper kreeg, wat altijd nog zeer waar schijnlijk blijft. Met de Oostzee, waar zich de helft der Russische slagschepen (4), alle gepantscherde kruisers (6), de helft der beschermde kruisers (8) en 12 van de 28 onderzeeërs bevinden, hebben wij tot dusverre nog weinig te maken gehad. Alleen werd den 12den October de pantserkruiser Pallada (8000 ton) door een Duitschen onderzeeër vernield. In den Qrooten Oceaan en in den Indischen zijn Fransche, Engelsche en Japansche schepen druk doen de om, zooals de Times het aardig heeft uitgedrukt, zoowel de holen te stoppen als de vossen na te jagen, d. w. z. alle Duitsche bezittingen te nemen en de Duitsche oorlogsschepen te vangen. Het veroveren der Duitsche bezittingen heeft, op Kiautsjou na, waarom trent heden uit Tokio wordt gemeld, dat Tsingtau zich overgaf, niet veel moeite gekost, maar de vossen jacht heeft tot dusverre geen resultaat opgeleverd en hoe groot het aantal jagers ook moge zijn, de gepant serde kruisers Schamhorst en Gneisenau en de lichte kruisers Leipzig, Einden, Dresden en Nümberg, gaan over de wateren huns weegs, boren afzonderlijk han delsschepen in den grond en een aantal hunner heeft Zondag aan de Chileensche kust een Engelsch eskader aangevallen, waarbij de pantserkruiser Monmouth (10.000 ton) 'n den grond geboord en de kruiser Go- ad Hope (14.300 ton) waarschijnlijk eveneens. En hiermede hebben wij den toestand in de voor naamste zeeën, welke in dezen oorlog als operatie- tooneelen dienst doen, aangegeven. Weinig is er geschied en veel zal er nog moeten gebeuren; zeesla gen, die een beslissing brengen moeten overal nog worden geleverd. Wat er tot dusverre heeft plaats gehad, zijn slechts geringe schermutselingen, waar van de uitslagen in materieel opzicht van geen betee- kenis zijn en die hoegenaamd niets zeggen omtrent het verdere verloop van den strijd op zee, waarvan tenslotte bij het opmaken van de eindrekening door de oorlogvoerenden zooveel zal afhangen 1 Vonden we een vorigen keer in een exemplaar van het te Kaapstad verschijnend weekblad „Ons Week blad" enkele aanwijzingen in verband met den op stand in Zuid-Afrika, de ons thans welwillend toege zonden exemplaren van 6 en 13 October geven daar omtrent weinig bijzonderheden. Vermoedelijk staat ook dit blad onder scherpe censuur. Van belang lijkt het ons echter er even de aandacht op te vestigen, dat volgens het Reutertelegram kolonel Maritz van de regeering garantie vroeg „dat zij de generaals Herzog, de Wet, Beyers, Kemp en Muller toestond, met hem, Maritz, in zijn kamp te komen beraadslagen", terwijl echter in het Kaapsche weekblad staat, dat de regeering zou toestaan, dat de genoemde generaals hem zouden ontmoeen op de plek, waar hij was, om van hen instrukties te krijgen. Het door ons onder streepte wijst op een heel wat nauwer verband tus- schen Maritz en de generaals, dan de door Reuter ge melde lezing doet vermoeden. En men wordt ver sterkt in de veronderstelling, dat het tenslotte een en dezelfde beweging is, wanneer men de redactie van „Uns Weekblad" hoort, die hierover schrijft: Nu hebben we een geval van gemene zaan ma ken met de vijand en wel door een bevelvoerende olticier van de Unie. En in zijn ultimatum aan de Regeling sleept uij de namen van vijf Boere- geneiaals in en verklaart dat hij van hen instruk ties wil Kiijgeu. ilij piaatst hen in een zeer ou- beuijduare positie en we menen nat het volk ei /echt op heeft van hen te verwachten dat zij on- onmiüdelhg een verklaring zullen doen en het volk waarschuwen om niets met rebellie en op stand te doen te hebben. Zulk een verklaring moet nog komen 1 Hoewei er alom „de meest enthousiastiese" verga deringen worden gehouden, krijgt men toch den in druk, dat er zich niet voldoende vrijwilligers aanmel- tren, om zich onder de vanen van generaal Botha te scharen of zich te voegen bij de Vnjstaaische comman do's van majoor Brand. Veelzeggend lijkt ons b-v. de volgende mededeeling: De kondities in verband met het rekrutering van manschappen voor het leger van généraal Botha zijn aanzienlijk veranderd. De autoriteiten zijn üiaiis gereed mannen aan te nemen die met voorheen militaire ondervinding hebben gehad. Een zeer groot aantal personen die geweigerd werden vanwege onvoldoende militaire ondervin ding, zullen thans een kans hebben om zich bij het leger aan te sluiten. In een ingezonden stuk werden „onaangename in drukken" gemeld uit Calvania, waar dr. Steenkamp in een preek in de kerk van Maritz gewaagde als van „de lieveling van ons volk", terwijl de predikant later zei- de, dat hij met dezen den hel wel wilde bestormen en zich onder hem gerust voelde. En toen de leden van de burgerwacht vertrokken en het Engelsche volks lied „God save the King" werd aangeheven, ontbloot ten nóch de predikant Steenkamp noch de hoofdonder wijzer der openbare school F. Toerein het hoofd van den laatste zegt de inzender, dat er een onder het publiek was, „die hem zijn hoed van de kop veegde". Verschillende predikanten mogen zich verzetten tegen den opstand van Maritz, hieruit blijkt toch opnieuw, dat de dominé's het niet eens zijn. Merkwaardig is het verslag m het blad over een vergadering, waarin generaal de Wet te Potchefstroom is opgetreden. „Nauweliks, zoo lezen we, „waren de verrich tingen begonnen of werden verrotten eiren, dode katten en een tal van stenen in de zaal door de vensters geworpen. Een poging werd gedaan om de deuren, die van binnen gebarrikadeerd waren, open te breken. Een of twee deuren bezweken en voor enige ogenblikken heerschte er de grootste wanorde. Enige slagen werden gedaan en schielik gingen al de lichten uit. Er was geen paniek. Op verzoek van genl. De Wet verliet het grote gehoor stil de zaal en ging naar een open ruimte voor de Ned. Gef. Kerk. Genl. De Wet, een kar tot een platform gebrui kende, sprak daar een vergadering van omtrent een duizend mensen toe. Zijn openingsopmerkin gen bestonden hoofdzakelijk uit een aanval op de Volksstem", waarna hij de veldtocht tegen Duits Zuidwest Afrika behandelde. Verrotten eieren vlogen door de lucht, terwijl een deel van het gehoor „Rule Brittannia" begon te zingen. Enigen van de ondersteuners van genl. De Wet deden een aanval op die menschen en er ontstond een gevecht. Genl. De Wet was eindelik in staat om voort te gaan, doch slechts voor enige minuten, toen hij weer in de rede gevallen werd, ditmaal door het roepen om drie juichkreten voor genl. Botha. Na weer een gevecht, ging genl. De Wet weer voort, slechts om weer gestoord te worden door hei zingen van engelse nationale liederen. Genl. De Wet ging echter voor enige tijd voort, maar eindigde na een wijl." Van het actueele nieuws vermelden we allereerst, dat Tsingtau zich volgens een Japansch bericht heeft overgegeven. Dit viel te voorzien. Wel is de haven naar het voorbeeld van Port Arthur versterkt, maar de verdedigingswerken waren nog niet voltooid en de bekende generaal von Bemhardi bijv. schatte inder tijd, dat nog wel honderd millioen markt noodig zou den zijn om de stad in voldoenden staat van verdedi ging te stellen. Evenals die van Luik heeft de bezet ting van Tsingtau zich dapper verdedigd en een be wonderenswaardig weerstandsvermogen aan den dag gelegd. Men weet, dat Japan de Duitsche kolonie Kiautsjau neemt met de bedoeling haar later aan China terug te geven. Maar als het daartoe eens geen lust heeft, of liever, wanneer, gelijk dit dan officieel heet, de om standigheden het niet mogelijk maken zich terug te trekken? Tsingtau, de voortreffelijke maritieme basis, zou nog wel eens een „appeltje van twist" kunnen worden Van het Westelijk oorlogstooneel wordt weinig bij zonders gemeld. Blijkens het Fransche. communiqué versterken de Duitschers hun reserve-troepen met ac-* tieve strijdkrachten. Hiervan zal ongetwijfeldeen verwoede aanval het gevolg zijn. De resultaten, die de Duitschers de laatste weken hebben bereikt, zijn hier zoo slecht, dat een hernieuwd offensief voor hen dringend gewenscht is. Vooral omdat zij er ook in het Oosten alles behalve mooi voorstaan. Zij zul- Ier waarschijnlijk voor de Warthe-linie wel niet weer tot staan komen en de Russen zijn opnieuw Oost-Prui sen binnengedrongen, terwijl deze op de Oostenrijkers nieuwe lauweren hebben behaald door de verovering van Jaroslaf, de noordelijke San-vesting, waardoor hen hun weer mogelijk wordt, na de vesting Przemsjsl te hebben genomen of ingesloten, hun opmarsch naar Krakau te vernieuwen. De Oostenrijkers moeten zich terugtrekken over heel Galicië en zullen wel niet eerder halt houden voordat zij de Btellingen Krakau-Kaiisch hebben be reikt. De Oostenrijksche berichten noemen dit het ge- wenscüte verloop der operaties en zeggen dat ze tij delijk terrein prijs gegeven hebben „in verband met den algemeeuen toestand"!! mogen wij de Engelsche Aioimug Post gelooveii, dan hebben de Duitschers na den terugtocht van War schau hun beste troepen gauw naar Frankrijk gezon den, ten einde te pogen, daar de Engelsch-Fransche troepen te verslaan. Zouden dat wellicht de actieve troepen zijn, waarvan het Franscüe iegerbericht ge waagt? De soldaten worden in dezen oorlog wel wonder lijk heen en weer gegooid 1 WESTELIJK. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur meldt Gisteren heeft op het géheele front geen enkele ver andering van eenige beteekems plaats gehad. 1 ussehen Dixmuiden en de Lys behoudt de actie nog steeds hetzelfde karakter. Een hevige beschieting van de streek ten noorden van Atrecht en van deze stad zelf heeft voor den vij and geen resultaat opgeleverd. De Duitschers zetten hun actie in België en Noord- Frankrijk voort. Zij schijnen een wijziging te brengen in de legermacht, die in deze streken opereert en ver sterken hun onlangs geformeerde reserve-corpsen met actieve troepen, ten einde een nieuw offensief te begin nen of zich althans te herstellen van de bloedige sla gen, die hun tusschen de Oise en de Somme zijn toe gebracht. Wij hebben onzen opmarsch naar het dorp Audec- ky ten westen van Roye met meer kracht doorgezet. In de buurt van Nampcel (ten noordoosten van het Aigle-bosch) werd een Duitsche voertuigen-colonne door onze artillerie vernield. Bij Berry-au-Bac hebben wij het dorp Sapigneul, waarvan de Duitschers zich meester hadden gemaakt, hernomen. In het Argonnenwoud heeft een verwoed gevecht plaats gehad en hebben onze troepen de Duitschers met de bajonet teruggedreven. In Woëvre zijn nieuwe aanvallen van de vijanden afgeslagen. Ten noord-oosten en ten oosten van Grand Cou- ronne en van Nancy, in de buurt van het Parroy- bosch en tusschen Baccarat en Blamont zijn onze voorposten aangevallen door gemengde detachemen ten, wier bewegingen echter overal mislukt zijn. Het Belgische communiqué van gistermiddag luidt: Op het front aan de Yser is de vijand zoo goed als niet in actie getreden en heeft hij zich bflpaald tot een zwakke beschieting van onze linies. Eenige vijandelijke detachementen, die voorzin zijn van mitrailleuses, houden nog den linkeroever rivier bezet in de richting van St. George en Stynekenskerke. De DuiiBchers hebben langs de schtn Middelkerke en Zeebrugge een terijen van Allerlei kaliber opgesteld en int; posten op het front Dixmuiden-Bixschoote. De Duitschers hebben hevige aanvallen gedaan in de richting van Bixschoote, St. Eloy en Wytschaete en Messines (Meessen). Het offensief der geallieerden heeft den w^n die deze plaatsen verbindt. an de 1 bat- A Het Duitsche Groote Hoofdkwartier meldt: Öhzle offensieve beweging ten N. W. en ten Z. W. van Ype- ren gaat goed vooruit. Ook bij La Bassée, ten noor den van Atrecht en in de Argonnen werd terrein ge wonnen. Onder zware verliezen van de Franschen werd door onze troepen een belangrijk steunpunt in het Bois Brulé veroverd, Zuidwestelijk van St. Mihlel. DE STRIJD IN POLEN EN GALICIë. J Uit Lemberg wordt aan Petrograd geseind, dat daar op den avond van 5 dezer het bericht werd ont vangen, dat Jaroslaf door de Russen heroverd was en- dat 5000 man krijgsgevangen waren gemaakt Naar bericht wordt, hebben de Oostenrijkker laatsten tijd dag en nacht verwoede aanvallen ge en hun geschut op vreeselijke wijze laten werken, het schijnt, een laatste wanhopige poging. De R hebben echter den vijand krachtig teruggeslagen en zijn tegenstand gebroken. De Oostenrijkers trekken thans terug langs Officieel wordt in Parijs medegedeeld, dat sen een groote overwinning in Galicië hebben behaald Officieel wordt te Weenen bekend gemaakt: In het noorden is niet gestreden. Zonder dat wij door den vijand gehinderd werden, hebben de bewegingen van ons leger, zoowel in Rus sisch Polen als in Galicië, het beoogde verloop gehad. Dat op enkele punten van het front, niettegenstaan de den plaatselijk gunstigen toestand, gewonnen ter rein weder aan de Russen werd overgelaten, is een ge volg van de algemeene situatie. Het Groote Duitsche Hoofdkwartier fltejdtOp het Oostelijk oorlogsterrein zijn geen belangrijke gebeur tenissen voorgevallen. DE STRIJD DER TURKEN. De officieele mededeeling uit het Turksche hoofd kwartier luidt: Op onze oostelijke grens hebben onze troepen op het geheele front voeling met den vijand. Op de reede van Smyrna zijn drie groote Engelsche schepen in beslag genomen en een groot aantal kleine Fransche en Engelsche. De bemanningen zijn krijgs gevangen gemaakt. In het Engelsche en het Russische consulaat te Bag dad zijn de huiszoekingen voortgezet. Behalve de reeds vroeger in beslag genomen wapens werden nog 16 Manlicher- en Mausergeweren, 32 revolvers, 85Ü geweerpatronen, 170 revolverpatronen en 15 bajonet ten gevonden. Op de Engelsche ambassade en op de Fransche school alhier zijn toestellen voor draadlooze telegra fie ontdekt. DE SLAG BIJ YARMOUTH. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt: Op 3 November deden onze groote en kleine krui sers een aanval op de Engelsche kust bij Yarmouth en beschoten daar eenige kustversterkingen en kleine vaartuigen, die in de nabijheid voor anker lagen en klaarblijkelijk den aanval niet verwachtten. Een sterke Engelsche strijdmacht ter bescherming van deze gewichtige haven was niet aanwezig. Het Engelsche onderzeesche schip „D 5", dat onze kruisers achtervolgde, is, naar de Engelsche admirali teit mededeelt, op een mijn geloopen en gezonken. HET GEVECHT AAN DE CHILEENSCHE KUST. In een beschouwing over het zeegevecht bij de Chi leensche kust schrijft de Duitsche „Kreuzzeitung:" Voor de eerste maal hebben zich nagenoeg even sterke strijdkrachten van beide vloten met elkaar gemeten en deze proef is met een schitterende overwinning voor ons geëindigd. De „Deutsche Tagesztg.": Dit zeegevecht in een nieuw schitterend getuigenis niet alleen van de strijd vaardigheid der Duitsche schepen en hun bemanning en, maar voor alles ook van het beleid hunner bevel hebbers, die onder de moeilijkste omstandigheden en ondanks de reusachtige afstanden zich op het juiste ooigenblik te rechter plaatse hebben weten te vereeni gen om gezamenlijk zegevierend den vijand te ver slaan. Het „Berl. Tageblatt" zegt dat de overwinning in druk zal maken op de geheele wereld, die tot het be wustzijn zal komen dat heerschappij van Engeland in de verre zeeën een begrip is, dat tot het verleden be hoort. DE DUITSCHE KRUISERS IN DE STILLE ZUIDZEE. De N Rott. Ct. verneemt uit Nieuw-York: Volgens een telegram uit Valparaiso gelooft men daar, dat de kruisers Bremen en Leipzig, die, naar de Duitschers beweren, achtergelaten zijn om de Glasgow en de Otranto, die in de haven van Valparaiso liggen, in 't oog te houden, teruggeroepen zijn om de andere Duitsche oorlogsschepen bij te staan voor 't geval zij aangevallen worden. De scheepvaart op de westkust van Zuid-Amerika is met zonder gevaar. t Dj «AARS -fe

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1