Vao bet zi.il I eorlogsterrein. Van het westelijk eorlogsterrein. Van bet zuidelijk oorlogstooueel, In do lioloniën. BELGIE. DUITSCHLAND. NEBEBLANI). TAEIA. Telegrammen van heden. DE STRIJD IN SERVIë. Officieel wordt uit Weeuen medegedeeld: De ge vechten duurden Zaterdag den geheeleu dag op alle fronten met onverminderde hevigheid voort. Ondanks den üardnekkigen tegenstand van den vijand, die tot den laatsten man meestreed, werd in de streek bij Kroepanje de ééne schans na de andere door onze dappere troepen genomen. Ook Kostajnik, een door de Serviërs voor onneembaar gehouden belangrijk steun punt, werd stormenderhand veroverd. Het aantal der gevangenen en der buitgemaakte stukken is tot dusverre slechts bij benadering bekend. IN KLEIN-AZIë. De offieieele mededeeling uit het Turksche groote hoofdkwartier luidt: Van de Kaakasische grens valt geen nieuws mede te deelen. In Chatt el Arab in Mesopotamië ontmoette een Turksche motorboot bij Abadan een Engelsche ka noneerboot, waarmede zij schoten wisselde. Dit ver oorzaakte een ontploffing op de kanonneerboot Een aantal projectielen van de motorboot kwame nterecht in een Engelsch petroleum-depot te Abadan en ver oorzaakten daar brand. Onze motorboot keerde zon der beschadigd te zijn naar Basaara thrug. De petro leum-depots branden nog. FAO BEZET. Officieel wordt uit Londen bericht: Een militair de tachement uit Indië en een marinebrigade bezette Fao aan de monding van de Schatt el Arab in de Perzische Golf na een tegenstand van een uur. Niemand werd gewond. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaanache minister van landverdediging Smuts liet zich in een rede scherp afkeurend uit over de opstandelingen, zoo meldt een Reuter-bericht uit Johannesburg. „Dezen", zoo zeide hij, „willen in plaats van hun liberale regeering een zoogenaamde republiek onder het juk van Pruisen. De groote meer derheid van het volk echter is tevreden met den toe stand, zooals die thans Is." Uit Pretoria wordt officieel geseind: Troepen van de Unie zijn over de Vaal getrokken en hebben de op standelingen achtervolgd en 350 hunner gevangen ge nomen, benevens al hu ntransporten. Kolonel Mentz bericht, dat hij na het gevecht bij Bronkhorstspruit de opstandelingen onder bevel van generaal Muller heeft achtervolgd en hen Zaterdag heeft overvallen. Drie hunner werden gedood, zes ge wond en vier krijgsgevangen gemaakt. Verschillende opstandelingen keeren weder terug naar hunne haardsteden. DE TOEKOMST VAN TSINGTAU. Soezoeki, de Japansche onder-minister van marine, heeft volgens een telegram uit Tokio verklaard, dat Tsingtau gedurende oen oorlog onder bestuur van Ja pan zal staan, maar dat dit land na afloop van den oorlog onderhandelingen over Tsingtau zal aanknoo- pen met China. DE AFSLUITING VAN DE NOORDZEE. Volgens Skandinavische bladen hebben Noorwegen, Zweden en Denemarken gezamenlijk in Londen ge protesteerd tegen de bekende maatregelen tot gedeel telijke afsluiting van de Noordzee. Uit Christiania wordt gemeld, dat groote Noor- sche stoomschepen met bestemming naar Amerika met toestemming van de Engelsche admiraliteit, voor- loopig ten noorden van Engeland langs varen en dus niet door het Kanaal. De Noorsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft zich hiermede vereenigd, in verband met het door den staat ten deele overgeno men oorlogsrisico. INLICHTINGEN AAN DUISCHLAND. Volgens de Londensche Daily Mail, is men er nu in Engeland achter, hoe de Duitschers op zee inlichtin gen krijgen. Spionnen zouden van de Engelsche kust '8 nachts lichtseinen geven, die „nectrale visschers- vaartuigen en dergelijke opvangen. Als de dag aan breekt is zoo'n vaartuig al vele mijlen dochter bij de Hollandsche of Deensche kust en laat postduiven op, die de berichten naar Duitschland brengen. Britsche patrouilleschepen hebben al van deze „neutrale" schepen met hun postduiven opgebracht, maar nu de Noordzee gedeeltelijk gesloten is, gelooft men dat Duitsche onderzeebooten van postduiven gebruik ma ken. BELGIë VERKLAART TURKIJE DEN OORLOG. Volgens een telegram uit Havre aan de „Times", heeft de Belgische regeering den Óen November den oorlog verklaard aan Turkije. HET BELGISCHE KONINGSPAAR. De Koning en de Koningin van België vertoeven op Belgisch grondgebied. Zij hebben, toen zij Osten- de moesten verlaten, een kleine villa betrokken, welke gelegen is achter de gevechtslinie, op den uitersten linkervleugel der bondgenooten, maar toch nog op Belgisch grondgebied. Dit laatste offer, het Belgisch grondgebied te moeten verlaten, behoefden zij niet te brengen. Toen Koning Albert met den general en staf Ostende verliet in zuidelijke richting, bleef Koningin Eliza beth achter. Zij vertrok niet, voordat zij zich over tuigd had, dat geen gewonde Belg zich meer in een der lazeretten bevond. Een uur later verschenen de eerste Duitsche cavalerie-patrouilles voor de stad. Nog het volgende ter teekening van het karakter van deze Vorstin. Toen een der adjudanten van den Koning dezen waarschuwde voor een terugkeer van de Koningin uit Engeland, kreeg hij ten antwoord: „Ik heb haar moe ten beloven, haar telegrafisch te waarschuwen als de toestand in België verontrustend werd dan wilde zij terstond terugkeeren." DE TOESTAND IN DENDERMONDE. Overal begint het vleesch in Noord-België tot de zeldzaamheden te behooren, schrijft men uit Sas van Gent aan de „Tel." Bewoners van het verwoeste Dendermonde en om streken hebben het genot van een stukje vleesch reeds verscheidene dagen moeten derven. Koffie begint schaarsch te worden. Wie zich het ge not nog kan permitteeren, moet dit echter duur beta len. In de nabijheid van genoemde plaats, d. 1. op nog een afstand van meer dan 2 uren gaans, is nog koffie verkrijgbaar tegen 2,50 per kilo. Zout ontbreekt geheel en al. Zeep kost tot 50 cent P r kl DE BUROERWACHT VAN BRUSSEL. De burgerwacht te Brussel heeft op verlangen van de Duitsche regeering de volgende verklaring moeten teekenen: „Ik, ondergeteekende, verklaar onder eede, dat ik nooit meer tegen de Duitschers of hun bondge nooten de wapenen ral opnemen. Ik zal mij eiken Woensdag voor de Duitsche overheid vertoonen, om bewijs van tegenwoordigheid te geven en mij mer be schikking van de Duitsche overheid te stellen. NA DEN VAL VAN TSINGTAU. De geheele Duitsche pers uit eenparig hare bewon- (lering voor dr daprwre verdedigers van Tsingtau, dat r>* een belegering "van meer dan twee maanden door een «•veri' -u hU.eu vijand, thans eerst genomen is, zoo meldt een Woitfbericht. De bladen spreken met tróts over de heerlijke vader landsliefde van de verdedigers der Duitsche kolonie, die rijke vruchten zal dragen ook voor later. De natie zal hen, die voor Tsingtau gevallen zijn, niet vergeten, maar ook de overlevenden kunnen reke nen op de bewonderende dankbaarheid van al hun landgenooten. BUITENLAND. STRIJD IN MEXIKO. Uit Washington wordt aan de „Times" geseind, dat de strijd tusschen de generaals Carranza en Villa thans is begonnen, zoo verneemt het Hbld. uit Lon den. De vijandelijkheden werden geopend, nadat ge neraal Carranza had geweigerd den door de door ge neraal Villa overheerechte conventie aangewezen voorloopigen president te erkennen. KORTE BERICHTEN. Bij Lowestoft is de Engelsche mijn-veger „Mary" in beslag genomen fototoestel tegen twee Duitschers op een mijn geloopen. Van de veertien man aan boord zijn er slechts zes gered. De Italiaansche ingenieur Bellonl, de 'ontvoerder van de te Spezzia gebouwde onderzeeër die na verijde ling van zijn avontuurlijk plan naar Nizza was ge vlucht, heeft verklaard zich te willen verantwoorden voor het Italiaansche gerecht. VERKEER MET BELGIë. Zondagmiddag is aan het station D.P., naar de N. R. Crt. meldt, het volgende telegram ontvangen „Volgens bericht uit Esschen, kunnen treinen heden, wegens gemis «an personeel, niet wordt doorgevoerd. Verzoeke tot nader order geen reizigers met bestem ming België af te zenden." ONZE VISSCHERIJ OP DE NOORDZEE. Naar de Nieuwe Courant verneemt, heeft onze re geering van de Engelsche regeering de meest gerust stellende verzekeringen ontvangen nopens het onge moeid laten van onze visscherij op de Noordzee, on danks de verklaring van die zee tot „militair gebied". De hoofd-inspecteur der visscherij, de heer Botteman- ne, is dezer dagen te Londen geweest ter bespreking van onze visscherij-belangen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Men meldt aan de N Ct., dat het aantal Belgische vluchtelingen in ons land in de laatste dagen vermeer derd is met een nieuwe categorie, n.l. van personen, die noch wegens vernieling van hun woningen, noch wegens vrees voor levensgevaar, reden tot vluchten hebben, maar eenvoudig hierheen komen, omdat zij in België geen werk vinden en dus niet in hun levenson derhoud kunnen voorzien. Het „Handelsblad van Antwerpen" is weer ver schenen en schrijft o. a. met betrekking tot hetgeen Nederland voor België deed: „Nooit, neen nooit, zal België schatten van dank baarheid en erkentelijkheid genoeg kunnen vergaren, om de schatten van liefde en genegenheid terug te be talen, die de Nederlandsche regeering en het Neder landsche volk zoo mild over de ontelbare Belgische vluchtelingen hebben uitgestrooid. „Het ware een prachtig gebaar, indien vandaag al de Belgen, in één gevoel vereenigd, een verzoekschrift zouden richten tot het Nobelprijs-comité om te vra gen, dat inderdaad, de Vredesprijs dit jaar aan Neder land zou worden uitgereikt „Een komiteit van dames en heeren kan desnoods tot stand komen, om het verzoekschrift door onze me deburgers te laten onderteekenen „Wij zijn overtuigd, dat er van Duitsche zijde geen bezwaar tegen dit plan zal aangevoerd worden." Het ministerie van buitenlandsche zaken, hetwelk zijne tusschenkom8t verleent tot het overbrengen van open brieven naar verschillende plaatsen in België, ziet zich door den enonnen toevloed van particuliere brieven genoodzaakt, zijne tusachenkomst te beperken en zulke brieven voortaan alleen dan aan den koerier van het departement zal meegeven, wanneer zij slechts korte mededeelingen bevatten van dringenden aard. Op het adres te vermelden„Voor België". wollen bivakmutsen: De dames A. M. E. M. baronesse van Voorat tot Vooret-Cremere te Arnhem, pres.; jonkvr. B. A. G. van de Poll, van Blankenburgstraat 64, E>en Haag, lste secr.; mevr. J. H. M. Snijders-van Meura, Den Haag, penningmeesteres; jonkvr. I. gravin van der Duyn, Den Haag; mevr. A. Femhout-Van Nooten, Amsterdam; mevr. Van Noort, Amsterdam, en mevr. F. M. A. van Wijngaarden-Groen, te Almelo, hebben een oproeping gericnl tot de Nederlandsche vrouwen om voor hetNederlandsche leger wollen bivakmutsen te breien, welke hoofd en hals beschutten en warm houden. Er zijn tienduizenden bivakmutsen noodig en het ligt in de bedoeling de uitreiking te doen geschieden omstreeks het aa. St. Nicolaasfeest. Het hoofdcomité, waartoe bovengenoemde dames zich vereenigd hebben, zal zorgen voorde toezending aan de troepen. Gel delijke bijdragen tot dekking van de onkosten en, zoo mogelijk, tot uitkeering van eenige vergoeding aan minvermogende breisters, worden gaarne tegemoet ge zien. Het legerbestuur is over het denkbeeld gehoord en heeft verklaard er grooten prijs op te stellen, terwijl het van oordeel is, dat het bezit van die muts een weldaad zou wezen. Het legerbestuur heeft „Aanwij zigen voor de vervaardiging van de bivakmutsen", toe gelicht door een poor fotografische opnemingen, aan de topografische inrichting doen drukken en die In ruim aantal kosteloos ter verspreiding beschikbaar ge steld. Het O. M. bij het kantongerecht te Hilversum eischte 10 boete sub. 10 d.h. en vernietiging van het in beslag genomen fototoestel tegen twee Duitsche (broeders), die in Sept. een foto namen, waarop een deel der vesting Naarden voorkwam. Of men met spiormage te doen heeft in niet zeker, doch het is in de tegenwoordige omstandigheden verboden foto's te maken van de vesting. De Vrijdagavond laat te IJmuiden binnengeko men logger KW. 99 „Martina" rapporteerde dat op zee op een afstand van 200 meter van het schip een mijn ontploft was, waardoor het schip getroffen werd en met de voorpiek vol water te IJmuiden moest bin- nenloopen. Bij het Nederlandsch comité tot Steun van Bel gische en andere slachtoffers, secretariaat Kalver- straat 64 te Amsterdam, is tot nu toe ingekomen 276,920,66)*, fres. 5073.151* en M. 98.13. Onder de giften bevindt zich een bedrag van 10,000, af komstig van het Belgian Relief rund of America. St. Crt. No. 263 bevat het kon. besl. houdende verbod van uitvoer van chilisalpeter, kalksalpeter, kalk stikstof en stikstofkalk en tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van cokes. Het aantal te Rotterdam aangekomen schepen bedroeg in de afgeloopen week nog geen 50. Behalve een paar ertsbootjes, kwamen alleen de gewone beurt booten binnen. Van de te Rotterdam u 616.500 aan gemeentebons Is meldt de N. R. Crt. nog voor een be drag van 15,000 in omloop. Ook te Zuilen (U.) heeft men e enkind aangege ven met den naam „Mobilia". BINNENLAND. Gemengd Nietrws. EEN GESLAAODE GRAP! Te Delft zou Vrijdagavond een Veldartillerist in den stal, waarin hij de paarden moest bewaken, zich den tijd, dat hij stalwacht had, bekorten door zijn meis je op visite te ontvangen. Zijn wapenbroeders, die hiervan de lucht hadden kregen, waren zoo snood hem daarom een verrassing te bereiden, waardoor dit geheele plan in duigen viel. Toen nl. onze landsverdediger met zijn schoone in den stal was, liep hij tegen een aldaar gespannen lijn het gevolg daarvan was dat een heele verzameling voorwerpen, die met paardrijden niets gemeen hebben van de trap van den fouragezolder rolden. Onze sol daat was daardoor geheel verbluft, dacht aan inbre kers, paardendieven enz., en poetste de plaats om de politie kennis te geven dat het in den stal niet pluis was. De politie kwam, zag en.ontdekte de snoodheid. KORTE BERICHTEN. Een Hagenaar is op het perron der H. IJ. S. M. in zijn woonplaats een portefeuille met 1330 ont rold. Te Amsterdam is een 75-jarige vrouw door gas- verstikking om het leven gekomen. Te Gorinchem zijn twee zoons van schipper De Heer uit Hardinxveld verdronken. Zij zouden het anker uitbrengen met een roeiboot, die toen gekanteld is. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht een beambte der Staatsspoor te Steen wijk, verdacht van verduistering van een per spoor verzonden rijwiel. Nr. 17458 f 15.000; nr. 10326 f 1500; ns. 4847, 7410, 8009, 12355, 15696 en 19785 elk f 1000; ns. 1134, 8880 en 10257 elk f 400; ns. 3893,9691,14617 en 18576 elk f 200ns. 415, 1528, 3759, 4064, 5123, 6543, 7951,7996,9316,18035,18910 en 20223 elk f 100. STADNIEUWS. PADVINDERS. Men meldt ons, dat Donderdagavond alhier plaats gehad heeft de installatie van de padvinders, aange sloten bij de herleefde afdeeling Alkmaar. Door den troepleider der Ned. Padvindersunie werden de jon gelui geïnstalleerd met een uitvoerige toespraak, waarin deze o. m. de negen artikelen van de Padvin- derswet uitlegde, waarop aller antwoord, onder het brengen van het groot saluut, luidde: Ja, dat beloof ik. Na het offieieele gedeelte bleef men eenigen tijd ge zellig bijeen, om met een kleinen ommegang door de stad den avond te besluiten. WOLPRODUCENTEN. In een Zaterdag gehouden vergadering van wol producenten uit dezen omtrek werd eene vereeniging tot gezamenlijken verkoop van wol opgericht en tot voorloopig bestuur gekozen de heeren Jac. Zuurbier, D. J. Govers, K. Jonker en E. Dz. Govers te Alkmaar en P. Kramer Kz. te Beemster. VOETBAL. Holland Z. F. C. (Zaandam). 20. Holland heeft gisteren op de bezetters der eere plaats In afd. F. een alleszins verdiende overwin ning behaald. Mooi weer en veel publiek, benevens een aardige spannende wedstrijd. Meer kon men niet verlangen. Ruim twee uur floot de scheidsrechter beginnen en stelden de elftallen zich zoo sterk mogelijk op. Hol land trapte, tegen wind in, af en ging dadelijk tot den aanval over. De roodwitte verdediging kreeg veel werk, doch zij wist het gevaar te keeren. De links achter der Zaandammers toonde zich echter verre van betrouwbaar. Een,mooie combinatieaanval van Hol land's linkervleugel had geen succes. De aanvallen van Z. F. C. werden steeds door de beide achterspe- lera van Holland gekeerd. Aan beide zijden werd vu rig voor een doelpuntje gestreden, doch hoewel Hol- lanrfTn de eerste helft beslist het beste van 't spel had en een doelpunt verdiende, was de stand nog 00 toen de scheidsrechter de rust aankondigde. in de tweede helft kreeg Holland het voordeel van den wind en was weer meestal de aanvallende partij. Daar moest een doelpunt van komen. Toen bij een Holland aanval de Zaandamsche keeper duchtig in 't nauw zat bij 't wegwerken van den bal, bracht hij dien door 't doelvlak en de scheidsrechter kende 't verdiende doelpunt toe. Maar Holland wilde een doel punt maken, waaraan absoluut geen twijfel van geldig heid was. En weldra kreeg 't publiek opnieuw reden tot juichen. Mooi werd de bal opgebracht en voorge zet en van dichtbij werd de roodwitte, doelwachter on houdbaar gepasseerd. Hoe Z. F. C. werkte, dien ach terstand kon rij niet inhalen. Beide partijen geraak ten wat vermoeid .Op 't laatst kwamen de Zaandam mers nog eens duchtig opzetten, maar de keeper van Holland redde tot driemaal toe uitstekend. Tegen vier uur werd het einde aangekondigd en was de hoog ste door de laagste welverdiend geslagen. De Zaan damsche verdediging, die in vier wedstrijden niet één maal was gepasseerd., werd nu in één wedstrijd twee maal geslagen. Voor Holland een prestatie om trotsch op te zijn. Wat nu over 't geheel de verrichting der beide elftallen aangaat, merken wij op, dat het spel van Holland ons verbazend is meegevallen. De ach terhoede was uitstekend, vooral beide backs. De voor hoede combineerde aardig en voldeed, in deze opstel ling heel goed. Z. F. C. is ons erg tegengevallen. Die vier overwin ningen zijn bepaald op zwakke tegenstandera behaald. De spelers werkten hard, doch speelden ondoordacht. Van samenspel was weinig te merken. Het elftal tel de bovendien eenige zwakke plekken. Hun rechtsbui ten mag zich nog wel eens oefenen in 't voorzetten. Neen, dat voorzetten was juist bi] Holland heel goed. Een enkele maalde wilden de zware Zaandammers wel eens misbruik maken van hun lichaamskracht, doch de scheidsrechter trad daartegen op. op voldoen de wijze. Zijn leiding was ditmaal veel gelukkiger dan de vorige keer bij Alcmaria. Het tweede elftal van Z. F. C. was beter op dreef en won met 3—1 van Alcmaria II. Alcmaria Victrix I ging met drie invallers naar Enkhuizen en verrichtte daar uitstekend Werk, door West-Frisia met 80 te verslaan. De nederlaag van Z. F. C. en deze mooie overwin ning brengen Alcmaria zeer dicht naar de eerste plaats. Wat zal dat a.s. Zondag als Holland bij Alc maria komt, een wedstrijd worden I De gisteren gehouden voetbalwedstrijd te Schagen tusschen Sparta I en Volharding I, (Alkmaar), eindig de na een zeer spannen den wedstrijd in het voordeel van Volharding I, met 1—0. Stand met rust 0—0. N. O. G. AFDEELING ALKMAAR BUITEN. Men schrijft ons: In hare vergadering op 7 Nov. gehouden ten huize van den heer K. Schermerhom alhier heeft de heer J. van Albada, van Oterleek, een causerie gehouden over Zangonderwijs, daarbij het zwaartepunt leggende op de nieuwste beweging op het gebied van muziek en zangonderwijs, om de l^tiingeo dn la tgste kla&Mi van lagere scholen reeds door rythmische oefeningen en door een reeks van hoogsteenvoudige melodieën, in overeenstemming zijnde met kinderlijken tekst, hei muzikaal gehoor, net maatgevoel, het toontreffen, de natuurlijke voororacht te ontwikkelen. Evenals M. van Berlekom de jonge kinderen Inwijdt in de kunst van het pianospel, wil de spreker het zang onderwijs beginnen in de eerste leerjaren. Als hel eenvoudige lied goed gezongen is en een reeks van liedjes het eigendom der kleinen geworden is, wordt in cijferschrift de toonhoogten uitgedrukt, zoodat on gemerkt de kleine intervallen gemakkelijk getroffen fen worden, ja zelfs gedicteerd. In de hoogste klas sen wordt notenschrift daaraan toegevoegd en aan 't einde der schooljaren zal 't kind eenvoudige liederen zonder hulp kunnen zingen, wat den lust tot zingen bevordert en daardoor verbetering van den volks zang zal bevorderen. Nadat verschillende liederenboekjes voor schoolge bruik waren besproken, kwam het interessante van de voordracht: de demonstratie van het door den heei A. Akkerman vervaardigde apparaat, waarmede blin de muziekonderwijzers in staat zijn, om aan zienden onderwijs te geven. Reeds wordt sedert eenigen tijd dit onderwijsmiddel, bestaande uit een wit school bord waarin de balken zijn uitgezaagd, door de da mes Frank, muziekleeraressen te Amsterdam gebruikt bij het klassikaal onderwijs. Sleutels, noten, rusten, maatstrepen, enz zijn van metaal (zwart geëmail leerd) en met veertjes voorzien aangebracht om aan 't bord te kunnen hechten. Vele deskundigen, van al lerlei Onderwijsinrichtingen in ons land en 't buiten land hebben 't zeer gunstig beoordeeld en nu heeft de heer A., ten dienste van privaat-onderwijs hetzelfde in handig etui-formaat groot 60 bij 30 (dus uitgeslagen vierkant) ongeveer met alle onderdeelen, vervaardigd. Hiermeae is mej. A. Frank bij H. M. de Koningin ten paleize geweest, om op H. Ms. verzoek het preparaat te verklaren, waarvoor rij de duidelijkste blijken van hooge waardeering mocht ontvangen. Ook voor het muziekonderwijs in de lagere scholen in het bord met toebehooren zeer geschikt. Als de kans bestaat, dat een uitgever, met uitzicht op een flink debiet, dit appa raat laat fabriceeren dan zal in de eerste plaats de blinde musicus, die nog zoo weinig kan verdienen, als het „Instituut" hem zelfstandig laat optreden in de maatschappij, in staat zijn onderwijs te geven niet alleen aan lotgenooten maar ook aan zienden. Moge dat zoo zijn I MISHANDELING. Vannacht om twaalf uur 'zijn alhier eenige per sonen mishandeld door een paar „jongens van bui ten", die naar het politie-bureau werden overge bracht. Proces-verbaal Is tegen hen opgemaakt. VERBETERINGEN. In het bericht van „Handschoenen breien" stond dat mej. GroenmanMient (ten huize van den heer Reijnaarts) gaarne inlichtingen zou verstrekken Dins dags van 2—3 uur, dit moet zijn Dinsdagsavonds van 7—8 uur. Niet de heer W. Bol, doch de heer W. Rol slaagde in Augustus te Weltevreden voor het examen van 2e stuurman. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. LONDEN, 9 Nov. De correspondent van de „Daily Chronicle" in het Noorden van Frankrijk seint: De Duitschers hebben besloten een andere po ging te wagen, om tot de Fransche kust door te dringen en wel naar Boulogne. Zij brengen nu nieuwe versterkingen tot dit doel aan. De Duitsche aanval op Nieuwpoort is mislukt en de toestand aan de kustlijn is nu zoo, dat de Belgen binnen weinige dagen Ostende weder zul len kunnen binnentrekken. PARIJS, 9 Nov. Communiqué van gisteravond 11 uur: Het schijnt, dat de vijand in het Noorden in de buurt van Yperen zijn krachten heeft ge concentreerd, echter zonder resultaat. Ovenl handhaafden wij ons. Ten noord-oosten van Soit sons aan de Aisne hebben wij het Plateau va Vregny bereikt. Wij hadden hier nog geen vasten voet. Overigens valt niets nieuws te vermelden. HET BERLIJNSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 9 Nov. Het groote hoofdkwartier meldt: Gistermiddag richtten vijandelijke oor logsschepen hun vuur tegen onzen rechtervleugel. Ze werden echter door onze artillerie verdreven. In de avonduren ondernomen en in den nacht herhaalde aanvallen van den vijand, mislukten ge heel. Ondanks den hardnekkigen tegenstand gaat onze aanval bij Yperen langzaam maar zeker vooruit Vijandelijke tegenaanvallen ten Zuic westen van Yperen werden afgeslagen en ver scheidene honderden manschappen krijgsgevan gen gemaakt. In het Oosten werd een aanval van een sterke Russische legermacht, ten noorden van Wyezty- terse met zware verliezen voor den vijand teruj geslagen. De Russen lieten meer dan 4000 ge vangenen en 10 machinegeweren in onze handen achter. MIJNEN VOOR SEBASTOPOL. KONSTANTINOPEL, 9 Nov. Een Turksche pantserkruiser heeft mijnen gelegd voor Sebas- topoi, waardoor de Russische vloot wordt ver hinderd uit te varen. Abbas Pasja, broeder van den grootvizier is tot minister van Arbeid benoemd. Tusschen den keizer van Oostenrijk en den Snltan had een hartelijke telegramwisseling plaats DE STRIJD DER TURKEN. KONST ANTINOPEL, 8 Nov. (Hbld). (Be richt uit het Groote Hoofdkwartier). Gisteren hebben met Gods hulp de onzen de Egyptische grens overschreden. Daar de Russische vloot zich terugtrok in oorlogshaven, heeft onze vloot Poti, een der be langrijkste havens van den Kaukasus, gebombar deerd en daar allerlei schade aangericht. Onze gendarmen en de stammen, die aan onz£ zijde staan, hebben de Engelsche troepen, die te Akaba rijn geland, in de pan gehakt. Vier En gelsche pantserschepen, die zich daar bevonden, zijn vertrokken, slechts één kruiser is gebleven. POTI BESCHOTEN. TIFLIS 8 Nov. (Officieel). (Hbld.) Een Turk- STAATSI OTFRII.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2