DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. O o r 1 o gr< Van bat zuldai oorlogstera. No. 268. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 por f 0.80, fr. p. post 11. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, gioote letters DONDERDAG i. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrokknril v.h. HERIHs. COSTER fi ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. 12 NOVEMBER. IN DE KOLONIËN. ENGELAND. LUXEMBURG. VARIA. NEDERLAND. YARIA. NOORDZEE Duinkerken Ostende Westende Middelkerke (jlNieuwpoort óRamskapelle o I o o Dfxmulden o Rousselaere W o >.'1 BS o g Blxschooten o IJser o - |B Yperen naar Brugge 9 HollebekeB o Messinesg o. j -o o Warneton no'Meeneu o I Annentières ,LQ$ I La Bassée F It A It K U IJ H I Lens op beslissende momenten weet tegen te houden. Verder moeten we allereerst vermelden, dat de com- I man dan t van de Emden ongedeerd gevangengenomen i Blanken- moet zijn. Het gjsteren door ons uitgesproken vennoe- berghe den, dat hij wel naar oude zeelieden-traditie liever den dood zou hebben gezocht dan zich over te geven is dus niet bevestigd. Onze eigen geschiedenis kent tal van voorbeelden van scheepsbevelhebbers, die den hel dendood boven de gevangenschap kozen. Wij herinne ren aan Douwe Aukus, die in den zeeslag bij Ply mouth tot de bemanning zeide: „Houdt moed, kinde ren, houdt moedl Ik zal u den weg wijzen, an als de vijanden ons te sterk worden, dan zal ik u allen van de gevangenis door dezen lontstok bevrijden", aan kapi tein Bentinck die bij Doggersbank doodelp gewond 't bevel overdroeg en zei: „waag liever alles en verga liever, dan dat g ijstrijkt of vlucht", aan luitenant van Speyck, die om de eer der vlag te redden, den brand in het buskruit stak en zoo zijn kanonneerboot in de lucht liet vliegen. Ook in den Russisch-Japanschen oorlog is iets dergelijks nog voorgekomen. Comman dant Stépanoff van de „Jenissei" nam, toen hij zag, dat het schip verloren was, een revolver en zeide: „Kijk, zoo moet men sterven als men geen kans meer heeft." Commandant v. Müller heeft echter den dood I gezocht noch gevonden. De Times schreef te hopen, dat zijn leven was gered. „Ons zeevarend volk, aldus het Engelsche blad, weet een stoutmoedig en vinding rijk 7fpman te bewonderen en er zijn in de nieuwe ma rine-geschiedenis weinig merkwaardiger episodes, dat de meteoor-achtige loopbaan van de kleine Emden". De commandant mag als blijk van onderscheiding zijn degen behouden en de minister van marine heeft bevo len aan alle overlevenden alle krijgsmanseer te bewij- Kortr^k l Rijssel Atrpcht ALKMAAR, 12 November. De Duitschers deelden in hun communiqué van gis teren mede, dat zij den vorigen dag, dus Dinsdag, Dixmuiden in een stormaanval hadden genomen en ook in 't Fransche officieele bericht wordt gezegd, dat de Duitschers Dixmuiden hebben genomen, doch te vens, dat de verbondenen nog de buitenwijken vast houden. Dixmuiden is in de laatste weken herhaaldelijk ge noemd. Den 24sten October bijv. werd uit Parijs ge meld, dat de Duitschers tot ten noorden van deze plaats gevorderd waren. Men herinnert zich natuur lijk, dat de Duitschers na Antwerpens val (10 Octo ber) de lijn Ostende-Thourout-Rousselaere-Meenen be zetten en vandaar uit den 23sten October verdere ope raties aanvingen, welke inbezitneming van de ge- heele Belgische en de Noord-Fransche kust beoogden. Aanvankelijk hadden deze operaties voor de Duit schers een gunstig verloop. Zij slaagden er b.v. in, tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden over de gekanali seerde Yser-rivier troepen te zetten. Maar de bondge nooten handhaafden zich in de genoemde plaatsen en het is duidelijk, dat de Duitschers daartusschen niet verder konden. Den 30sten October gingen de behaal de voordeelen zelfs weer verloren. De bondgenooten, die tot dusverre in den strijd reeds van de zee uit ge steund waren, doordat de Engelsche scheepskanonnen op de vijandelijke stellingen vuurden, trokken van de zee opnieuw profijt, door de zeesluizen bij Nieuwpoort open te zetten. Het zeewater noopte de Duitschers de behaalde voordeelen weer prijs te geven. Zij zetten de operaties hierna ten Zuiden van Dixmuiden voort, maar ook daar bereikten ze tot dusverre weinig resul taten, ondanks de zware verliezen, welke zij leden. Nu hebben zij eindelijk Dixmuiden op de buitenwijken na, En ook ten opzichte van de tweede stad, waarom nu al weken achtereen gevochten wordt, Yperen, maken zeer beslist vorderingen, daar ze de stad zoowel van het Noorden als van het Zuiden uit naderen. Het Duitsche communiqué meldt dat versche troepen bij Langemarck, dat ten Zuiden van Bixschooten ligt, over het Yserkanaal zijn getrokken en dat ten Zuiden van Yperen de bondgenooten uit SL Eloy zijn verdre ven. Met de actie om Yperen gaat echter een andere samen. De Duitschers pogen ook bij Arras (Atrecht) door de linie van den tegenstander te breken. Slagen deze beide acties, dan zijn de bondgenooten genood zaakt zich terug te trekken. Maar de weg naar Ca lais zou daardoor geenszins voor de Duitschers open liggen, wijl de bondgenooten nog verschillende goede stellingen kunnen innemen. Alleen dan zou men van een groot Duiisch succes kunnen spreken, indien de Duitsche legers er in slaagden de bondgenooten een verpletterende nederlaag toe te brengen, hen danig te verslaan en te achtervolgen, dat spoedig weer tot staan zouden komen, zen. Dat het den Duitschen zeelieden niet aan moed ont breekt, is ook gebleken door het feit, dat een Duitsche onderzeeër te Dover is verschenen en daar een kanon neerboot, de „Niger", die voor anker lag, heeft getor- pilleerd. Men beweert van Engelsche zijde wel, dat een kleine kruiser met de Nederlandsche vlag in de nabijheid van de „Niger" heeft gelegen en dat dit een Duitsche mijnenlegger is geweest en dat die een mijn aan de ankerketting van de kanonneerboot heeft beves tigd, doch dit klinkt in elk opzicht onwaarschijnlijk. Wij mogen veronderstellen, dat een onderzeeër van Ostende uit heeft geopereerd. Natuurlijk is dit bezoek op deze plaats voor Groot-Brittanje alleronaange naamst. Wel is er ditmaal maar een oude, kleine ka nonneerboot van '92 getroffen, doch het geval leert, dat de groote Dreadnoughts toch alles behalve veilig zijn. In Zuid-Afrika heeft de regeering laten weten, dat de opstandelingen, die vóór uiterlijk 21 November zich overgeven en beloven niet verder te zullen deelnemen pan den opstand, naar hun haardsteden kunnen te rugkeer en, terwijl anders de wet in volle strengheid op hen zal worden toegepast. Het valt bij de weinige gegevens, waarover we beschikken, niet uit te maken, of deze houding der Engelsche regeering door zwakte dan wel door toegeeflijkheid is bepaald. Verder geen nieuws heden. geen berichten van beteekenis ontvangen. Te Weenen wordt officieel bekend gemaakt: De operaties op het noordoostelijk oorlogsterrein ontwikkelen zich overeenkomstig het plan zonder sto ring door den vijand. In het door ons vrijwillig ont ruimd gebied in Midden-Galicië rukten de Russen op over de beneden-Fisloka, over Rzeszow en Tisko. Przemysl is opnieuw ingesloten. In het dal van de Stryj moest een vijandelijke afdeeling voor het vuur van een gepantserden trein en verrassend optrecjende cavalerie ouder groote verliezen vluchten. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS. Een officieele mededeeling ui* et Tufksche hoofd kwartier zegt: In den Kaukasus trokken de Russen terug op de tweede linie van hun stellingen. Zij hebben groote verliezen geleden. Wij maakten een aantal gevange nen. Ons offensief duurt voort. Onze troepen die de Egyptische grens overschre den, bezetten de stelling van Scheikzar en het fort El Arisdh. Wij namen den Engelschen vier veldkanon nen, een veldtelegraaf en materiaal af. DE STRIJD IN SERVIë. Te Weenen werd officieel gemeld: In de morgen uren van 10 November werden de hoogten van Misar ten zuiden van Sabac na een strijd van vier dagen, waarbij zware verliezen werden geleden, bestormd. Hierdoor werd de vijandelijke rechtervleugel inge drukt. De Oostenrijkers maakten talrijke gevangenen. De tegenpartij moest de sterk bevestigde linie Mi- sar-Car-Planina ontruimen en den terugtocht aanne men. Sterke vijandelijke achterhoeden bieden in voor af gereed gemaakte achterwaartsche verdedigingswer ken opnieuw weerstand. De opmarsch ten oosten van Loznica en Krupanj heen een goed verloop, trots den hevigen tegenstand der vijandelijke achterhoeden. De hoogten ten oosten van Javlaka zijn reeds in onze handen. Zoover tot dusver bekend is, werden in de gevechten van 6 en 10 November ongeveer 4300 man gevangen genomen met 16 machinegeweren en 28 kanonnen, waaronder een zwaar stuk geschut. Een vaandel, vele munitiewa gens en zeer veel munitie werd buit gemaakt. voor het vaderland opkomen. God bescherme ons dierbaar vaderlandI (Stormachtige toejuichingen). hier zoo deze niet Dan zouden ze echter over een ovennacht moeten beschikken, die ze tot dusverre niet hebben gehad. Want telkens behalen ze gedeeltelijke overwinningen, maar telkens blijken ze de noodige overmacht te missen om er de vruchten van te plukken en telkens stuiten ze op niet voorziene hin derpalen hetgeen natuurlijk een bewijs is van de uitnemende legeraanvoering der verbondenen, die steeds met succes, nu eens door scheepsgeschut, dan door zeewater, vervolgens door Ghoerki's, den vijand DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Een Fransch communiqué zegt: Een hevig gevecht had gister plaats tusschen Nieuwpoort en de rivier de Leie. De geallieerden behielden over 't geheel hun front. De geallieerden bezetten opnieuw Lombardzijde en drongen verder door, doch in den namiddag na men de Duitschers Dixmuiden, schoon de geallieerden nog de buitenwijken bezet houden. Op andere punten weinig verandering. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd giste ren gemeldAan de Yser maakten we gisteren goede vorderingen. Dixmuyden werd bestormd, meer dan i)00 gevangenen en negen mitrailleurs vielen in onze handen. Verder zuidelijk drongen onze troepen voor uit over het kanaal. Westelijk van Langemarck rukten jonge regimenten onder het zingen van „Deutschland über Alles" tegen de eerste linië der vijandelijke stel lingen op. Zij namen ongeveer tweeduizend man van de Fransche linie-infanterie gevangen en maakten zes mitrailleurs bult. Zuidelijk van Yperen verdreven wij den vijand uit St. Eloy, waarom vele dagen verbitterd was gestreden. Daar maakten we ongeveer duizend revangenen en veroverden we zes mitrailleurs. On danks vele heftige tegenaanvallen van de Engelschen blijven de beheerschende hoogten noordelijk van Ar- mentières in onze handen. Zuidwestelijk van Rijssel maakte onze aanval vorderingen. De Franschen leden groote verliezen bij de poging om de den omtrek beheerschende hoogte noordelijk van Vienne-le-Chateau aan den westelijken rand van de Argonnen te hernemen. Ook in het Argonnewoud, evenals noordoostelijk en zuidelijk van Verdun, wer den Fransche aanvallen overal teruggeslagen. DE OVERLEVENDEN VAN DE „EMDEN." Uit Londen wordt officieel gemeld: De comman dant van de „Emden" en prins Franz Joseph van Ho- hr,r 'ollem zijn beiden gevangen genomen; zij warfen niet gewond. De verliezen van de „Emden" zijn 200 dooden en 30 gewonden. De minister van marine heeft order gegeven, om den overlevenden van de „Em den" alle militaire eer te bewijzen. De commandant en de officieren mogen hun degens behouden. EEN JAPANSCHE TORPEDOBOOT GEZONKEN. Een Japansche toipedoboot is gisteren te Kiautsjau gezonken bij het opvisschen van mijnen. Het grootste deel der bemanning is gered zoo meldt men uit Tokio. BRAND IN EEN ENGELSCH SCHIP. Acht honderd paarden, bestemd voor Frankrijk zijn verbrand n het Engelsche stoomschip „Rembrandt" meldt Reuter uit Norfolk (Virginië). De gezagvoer der van dit schip beweert dat Duitsche spionnen den brand hebben gesticht. Er werden bedreigingen ge uit voor het schip van Baltimore vertrok. De „Rem brandt bevond zich 200 mijlen in zee toen het vuur werd ontdekt. Het schip keerde ter reparatie terug. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. Reuter meldt officieel uit Pretoria: Luitenant-kolo nel Van Deventer heeft te Zandfontein bij Warmbad, 64 mijl ten noorden van Pretoria, een ontmoeting ge had met opstandelingen, waarvan 120) gedood en ge wond en 25 gevangen genomen zijn. Van Deventer had 12 dooden en 11 gewonden. DE TROONREDE. In de troonrede, waarmede de koning gisteren het parlement opende, deed de koning uitkomen welke po- ;ingen door Engeland en de geallieerden zijn ge- laan om tegenover Turkije een vriendschappelijke neu traliteit te bewaren. Slechte raadgevingen en vreem de invloeden hebben het Turksche rijk in een agressie ve en uitdagende politiek gedreven. DE STRIJD IN OOST-PRUISEN, POLEN EN GALICIë. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd giste ren gemeld: Van het oostelijk oorlogsterrein zijn EEN REDE VAN MINISTER ASQUITH. Minister-president Asqulth zei in een rede in het Lagerhuis: de oorlog heeft solidariteit gebracht onder alle partijen en bewijzen van sympathie uit het gehee- le rijk van alle rassen en landen, welke zonder voor beeld mogen heeten. De troepen der geallieerden hebben het eerste plan van den Duitschen keizer abso luut gedwarsboomd. Werd het Britsche rijk op de proef gesteld* de ondervinding dezer drie maanden deed de hoop koesteren dat hoe langer de beproeving duurt, te schooner Brittannië zal rijzen, kampioen eener rechtvaardige zaak. DE TROONREDE. De groothertogin zei in de troonrede, welke Dins dag werd uitgesproken: Onze neutraliteit is geschonden. Wij haastten ons, ik en de regeering, protest aan te teekenen en brachten dit protest ter kennis van de mogendheden die onze onzijdigheid hebben gewaarborgd. De Kamer heeft onze handelwijze goedgekeurd. Hoe wel miskend, blijven onze rechten bestaan. Voor het I ons aangedaan onrecht werd ons schadevergoeding 'beloofd; voor de schade, geleden door den doortocht der troepen, werd ons reeds schadevergoeding uitbe taald. Temidden van de gebeurtenissen, waarbij de legers der naburige landen wonderen van dapperheid voor het geluk des vaderlands verrichten, willen ook wij DE UITVINDER VAN HET BUSKRUIT. Door wien werd het buskruit uitgevonden? In den regel weten we, wie het buskruit niet heeft uitgevon den. Doch wie het wèl deed? De vraag is zeer actu eel. Ieder weet, dat de beroemde Berthold Schwarz slechts te beschouwen is als de wederontdekker van een reeds lang bestaande uitvinding. Hij moet haar hebben overgenomen van de Arabieren, Indiërs of Chi- neezen. Wie van .deze drie volkeren echter de twijfel achtige eer van de helscfae uitvinding te beurt valt, is inmiddels een kwestie, waarover in den breede is ge discussieerd door bevoegden en onbevoegden, doch waarop nooit een afdoend antwoord werd gegeven. In tegenstelling met een groot aantal geleerden, die den Cnineezen de prioriteit willen toekennen, komt de Duitsch Sanskrietkenner prof. Oppert thans voor den dag met de meening, dat het buskruit van Indischen oorsprong is. In de Indische literatuur uit vóór- Christelijken tijd is reeds sprake van vuurwapenen. De Boeddhistische Koning Asolla spreekt in het jaar 259 voor Christus in zijn vierde edict van vuurwerken en andere hemelsche schouwbeelden. In de oude In dische epossen, in de Mahabbaraita, in de Hariwansa en in de Ramayana is ook herhaaldelijk sprake van allerlei stoffen, die duidelijk op het bestaan van bus kruit wijzen. Het eerste dicht is voltooid in de tweede eeuw na Christus. Nergens in de Chineesche literatuur en op andere antieke vondsten uit dien tijd heeft men totnogtoe iets van buskruit gevonden. De Indiërs zijn hier dus waarschijnlijk zoo snugger geweest. KORTE BERICHTEN. Er komen nog steeds choleragevallen voor onder militairen die van het oorlogstooneel uit Galicië en Polen In Oostenrijk-Hongarije terugkeeren. Te Weenen zijn 18 gevallen bacteriologiseh vastge steld. - Montenegro heeft een deputatie, onder leiding van prins Mirko van Montenegro, naar Bor deaux gezonden om aan Frankrijk finaneiëele en mi litaire hulp te vragen. Van de leden van 't Engelsche Lagerhuis dienen thans 126 bij vloot of leger. Lord Rothschild te Londen heeft, om in den eersten nood der aldaar aangekomen joodsche vluchtelingen uit België te voorzien, f360.000 gegeven. Volgens een officieel Fransch bericht, hebben de Fransche troepen onder generaal Aymerich het groot ste deel van het Kongogebied heroverd, dat Duitsch- land in 1911 als vergoeding voor zijn aanspraken op Marokko, werd afgestaan. Het geheele Ubangi-dis- trict zou definitief in Fransch bezit zijn. UITVOERVERBOD VAN SPEK. Nadat door het antwoord van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, op een vraag van den heer Schaper, bekend was geworden, dat een uit voerverbod van spek werd voorbereid, werden groote partijen spek uitgevoerd. Om dien uitvoer te beletten, heeft de opperbevelhebber op verzoek van de regee ring een verbod uitgevaardigd, om gerookt, gedroogd of gezouten spek uit te voeren. Dit verbod is reals 1.1. Zaterdagavond in werking getreden, in afwachting van het Koninklijk Besluit, waarbij bedoelde uitvoer zal worden verboden. Een uitzondering is bij over gangsbepaling gemaakt voor partijen, waarvoor reeds contracten waren afgesloten en die reeds ter verzen ding waren ingeladen. DE „EMDEN" OP SABANG GEHOLPEN? In de „Daily Telegraph" wordt door een inzender de vraag gesteld, op welke wijze de kruiser „Emden" zoo goal op de hoogte kon zijn van de bewegingen der Engelsche schepen in den Indischen Oceaan. De inzender neemt aan, dat alleen het draadlooze station op het eiland Poeloe Weh (Sabang) in aanmerking zou kunnen komen. Dit station ligt op Nederlandsch grondgebied. De inzender vraagt, of de Britsche re geering bij de Nederlandsche autoriteiten geprotes teerd heeft. HET GEMOBILISEERDE POSTPERSONEEL. Op een verzoek van de administratie der posterijen en telegrafie aan den opperbevelhebber van land- en zeemacht, om, in verband met het toenemende ver keer, gebrek aan geschoolde krachten en de komende drukte met St. Nicolaas en Nieuwjaar, den landweer mannen tot het dienstvak behoorende, verlof te ver strekken, is door den opperbevelhebber afwijzend geschikt. Het allernoodzakelijkste personeel zal ter beschik king worden gesteld, met dien verstande, dat op den eersten oproep onmiddellijk het personeel terugkeert. Bovendien zal ieder geval op zichzelf worden be schouwd. De Fransche regeering heeft verschillende arti kelen toegevoegd aan de lijst van absolute en con- ditioneele contrabands. Gisterochtend passeerden enkele bataljons van de in Den Haag gekantonneerde troepen het Huis ten Bosch aan de achterzijde en defileerden voor Prinses Juliana, die in den tuin een rijtoertje maakte in haar ponywagen, vergezeld van een paar kinde ren en van dames der hofhouding. De plaatsen in Friesland en Groningen (gele gen langs Eems en Wadden) zijn in staat van beleg verklaard, om dezelfde reden waarom dit geschiedt is met de plaatsen aan de Oostgrens des lands, n.l. om beter den frauduleuzen uitvoer van producten enz. tegen te gaan, waaromtrent een uitvoerverbod is uitgevaardigd. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gra- venhage, vorderde 3 maanden militaire detentie tegen een infanteristdieom aan geld voor borrels te komen, zijnhem van rijkswege verstrekte borstrok voor 70 ets. en een paar borrels verkocht. ALKMAARSCHE COURANT. m o* O"

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1