Van het oostelijk oorlogsterreln. Van het westelijk oorlogsterren. FEUILLETON. Telegrammen van heden. stand die hier jarenlang h-vfs M, De voorzitter: „Niet in uw eigen belang". De heer de Groot: „Heelemaal niet. Wil u soms hebben, dat ik blijf betalen. Dat kan mij wat verd...." Na verdere bespreking werd besloten het tarief voor niet-ingezetenen voor een paard en rijtuig te stellen op 20 cent, voor een petroleumwagen op 50 cent, voor een houtwagen op 1 en voor woon- en verhuiswagens op 1. Met vier stemmen voor werd besloten om de 40 per jaar voor het openhouden van de vaargeul over net kanaal te handhaven. De heeren Helder, Meijne en de Groot waren vóór opheffing van dezen post besloten werd, om in de Januari-vergadering het reglement van den pontwachter vast te stellen, tevens zal dan de duur van den pachttijd bepaald worden. De heer Helder merkte bij de rondvraag op, dat het z. i. gewenscht was, met het oog op den langen duur der mobilisatie, de rijksuitkeering aan de vrouwen van landweermannen aan allen te geven. De voorzitter zei zich persoonlijk tegenover som migen niet gerechtigd te achten dit uit te betalen. Met moet zich maar tot den Minister van Oorlog wenden, tot nog toe is het echter aan den burgemeester over gelaten. Zegt de Minister echter, dat ook aan de ande ren betaald moet worden, dan vindt spr. dit best. De heer Helder zei een buurvrouw te hebben, op een martelaarsspulletje, van den ochtend tot den avond ploeterende, omdat het niet. lijden kan een cent arbeidsloon uit te betalen, en deze krijgt tot nog toe geen cent vergoeding. Spr. zag dit gaarne anders. Nadat de heer de Groot nog tot den voorzitter het verzoek had gericht om zoo noodig de zaak betreffen de het veer bij Gedeputeerden gunstig toe te lichten, werd de vergadering gesloten. KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage heeft de Inbeslagneming van „De Ware Jacob" tot geen vervolging aanleiding ge geven. Het blad wordt daar weer verkocht. Te Rotter dam bepaalde men zich tot het inbeslagnemen van het reclamebord der venters. De verkoop ging door. Gistermorgen is ook het tweede slachtoffer van de ontploffing te Velsen overleden. Deze man, Schippers, was 50 jaar oud. De Tuchtunie heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin ze vraagt in het ontwerp van een nieuw wetboek van strafverordering zoodanige wij zigingen te willen brengen, dat een vlugge, eenvoudi ge berechting van kleine zaken, snelle overlegging en spoedige tenuitvoerlegging van straf voor overtre- dingen, wordt bereikt. STADNIEUWS. STORING IN HET ELECTRISCH BEDRIJF. De electriciteit heeft ons gisteravond leelijk in den steek gelaten en heel wat last veroorzaakt Tegen half vijf gingen de electrische lampjes uit en de door elec- trische kracht gedreven machines kwamen tot stil stand. Er is gistermiddag een schakelaar verbrand aan het Noordzee-kanaal en het herstel door de Ken- nemer heeft zoo veel tijd gevorderd, dat om kwart voor tien pas de spanning weer op het net kon wor den geplaatst. Ook in de omgeving hebben de plaat sen, die stroom krijgen langs den afgesloten kabel zonder licht gezeten, zoo Bergen en ook te Heiloo, waar men om zeven uur licht kreeg, maar waar bij verschillende ingezetenen later op den avond geen stroom meer was. Geen electrisch licht en geen electrische kracht! Dat zag er in letterlijken en figuurlijken zin gister avond dus donker uit. In de anders electrisch verlichte zaken moest men zich nu met een zeer primitieve ver lichting behelpen. Enkele hadden nog een gaspitje overgehouden, maar met de meesten was dit niet het geval en zoo zagen velen zich genoodzaakt hun toe vlucht te nemen tot kaarsen. Een zwak-flikkerend licht je in een groote étalage-kast het maakte vooral op den avond van St. Maarten een eigenaardigen indruk. In één winkel zagen we kaarsen prijken op de halsen van flesschen, terwijl een fietslantaarn mede voor de verlichting diende. Een fietslantaarn en een petroleum lampje stonden ergens heel broederlijk naast elkaar. Een meubelwinkel redde zich heel aardig uit de situ atie; op een tafel stond een fraaie schemerlamp, welke het zoo aangenaam deed in de kamer, dat men, er in toevend, zoo lang mogelijk zou wachten met het ge bruik maken van een sterkeren lichtbron. Met dit al was het voor de neringdoenden echter een zeer onaangenaam geval en menigeen heeft eenige troost gevonden in de omstandigheid, dat het slecht weer was. Zoo'n teleurstelling een paar dagen voor St. Nicolaas of óp den grooten dag, zou zich hoogst waarschijnlijk op een hartige wijze uiten. Een der gelijke Sinter-Klaas-surprise laat men het liefst aan zich voorbijgaan! Tot degenen, die gedupeerd werden, behooren niet in de laatste plaats wij zelf. Om half vijf toch was nog alleen de post-éditie der courant afgedrukt. Plots stond alles stil. De door electrische kracht gedreven rotatie-pers kon haar taak niet verder vervullen. En waar ze in den loop van den avond niet de gelegen heid kreeg dat te doen, moesten de krantenloopers on- verrichterzake huiswaarts keeren. Eerst vanmorgen om zeven uur kon de stads-éditie gedrukt en aan de abonné'a bezorgd worden 7eer be langst-hend naar hun blad, we mogen het met voldoening constateer, hebben de lezers zich gisteravond in hooge mate ge toond. De gaarne geziene huisvriend, die het dagblad vooral in dezen oorlogstijd is, bied uit en men haast te zich te informeeren naar de reden van dit wegblij ven. Van half zeven tot acht stond de telefoon letterlijk niet stil, terwijl ook zeer velen even kwamen aanloo pen. Ook later op den avond was de loop naar den Voordam zeer druk. SINT MAARTEN. Trots het ongunstige weer, vooral In het begin van den avond, hebben jongens en meisjes het oude gebruik van den avond van Sint Maarten in eere gehouden. De storm en regen schenen maar weinig invloed te hebben op hun rondgang, welke voor hen het gewenschte resultaat moge hebben gehad I ST. NICOLAAS. Sinterklaas is reeds per stoomboot aangekomen. In de etalage van den heer H. Jansen, Alkmaarsch Warenhuis, in de Achterstraat kan men'den grooten kindervriend begroeten. Men ziet hem er op zijn sierlijke boot staan, zwarte Piet ontbreekt niet. En dat het zoo uit Spanje gekomen schip een groote mooie lading heeft, behoeft nauwelijks te worden verteld. Uit alles en nog wat, dat velen zich even tueel tot een gelukkig bezit zouden rekenen, kan men zijn keus bepalen. De kinderen, die vandaag al een kijkje kwamen nemen, zullen er zeker niet op tegen hebben, wanneer ze in ruime mate worden bedacht met het vele moois, dat hier uitgestald is I CURSUS HOOFDACTE. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: Het nieuwe schooljaar van den „gemeentelijken cursus voor onderwijzera(essen) ter opleiding voor hoofdacte" te Alkmaar is weer begonnen. Reeds meer dere jaren achtereen had deze cursus bestaan, maar moest telkens door gebrek aan leerlingen of leiding opgeheven worden. Na de geheele reorganisatie van het vorige jaar, werd hij opnieuw begonnen, onder toezicht van den heer Schoolopziener in het arrondissement Alkmaar en onder directoraat van den heer I. Medemblik, hoofd een er school te Ursem. Nu werd tevens in alle examen-vakken les gegeven (de heer Schoolopziener stelde zich geheel belangloos beschikbaar voor 't on derwijs in kosmografie). De cursus begon met pl. m. 20 leerlingen, waarvan 10 aan het hoofdacte-examen. MeiSept. 1914) deelnamen. Van deze examinandi slaagden 8, een resultaat, dat goeden moed geeft voor de toekomst. De nieuwe cursus 19141915 is met 21 leerlingen begonnen, die den cursus, waar het mini mum aantal 15 is, recht geven op subsidie van Rijks wege, terwijl nu reeds verschillende gemeenten hun subsidie verleenden, evenals de gemeente Alkmaar, die schoollokalen ter beschikking stelde. Met ver trouwen gaat de cursus dan ook de toekomst tege moet. De lessen, Woensdags en Zaterdags, van 2—7, stellen den leerlingen in staat deze geregeld te vol gen, zoodat men wel mag hopen met den cursus vele onderwijskrachten uit Alkmaar en omstreken tot de zoo begeerde hoofdacte te kunnen brengen. NUTSFRöBELSCHOOL. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd besloten tot tijdelijke sluiting der Nutsfröbelschool. EENSOEZINDHEID. In hare gisteravond gehouden bestuurvergadering besloot de Kiesvereeniging Eensgezindheid, om op 25 November een algemeene ledenvergadering uit te schrijven, waarin een candidaat gesteld zal worden voor den Raad in de vacature ontstaan door het be danken van den heer mr. H. Boelmans ter Spill. De aan te nemen houding tegenover de andere par tijen zal dan tevens worden vastgesteld. DE STRIJD IN BELGIS EN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 12 Nov. Communiqué van gisteravond elf uur luidt: De vijand heeft den geheelen dag de aanvallen van gisteren voortgezet zonder eenig nieuw resultaat. Hij richtte een tegenaanval op Lombaerzyde, die afgeslagen werd en deed vele pogingen om van Dixmuiden op den linkeroever van den Yser te komen. Overigens van het front niets nieuw». DE STRIJD OP HET OOST.-FRONT. LONDEN, 12 Nov. De correspondent van de Daily Chronicle Beint aan zijn blad, dat de Oos- tenrijkschDuitsche troepen over de geheele linie genoodzaakt worden den terugtocht voort te zet ten. Het Noordelijke leger van generaal von Hin- Het Nederlandache Olympisch beeft den Minister van Oorlog verzocht een subsidie te willen verleenen van minstens 10.000, ten einde daarmede het beoefenen van spelen en sport onder de militairen te bevorderen. Te Rotterdam worden pogingen aangewend om een Hollandsche ambulance te stichten, bestemd naar Frankrijk uitgezonden te worden. De Algemeene Groninger Winkeliersvereeniging heeft een adres aan den Minister van Oorlog gericht, houdende het verzoek, om winkeliers, die onder de wapenen zijn, tegen St Nicolaas 'n langer verlof, van bijv. 10 dagen te verleenen, vooral nu in de laatste maanden in de meeste zaken weinig of niet is ver diend, vaak zelfs met verlies is gewerkt. De Engelsche geïnterneerden te Groningen, van wie sprake is, dat ze naar Assen worden overge bracht, hebben het verzoek gedaan te Groningen te mogen blijven, omdat ze zich daar zoo bijzonder thuis gevoelen. SPIONNAGE Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is de directeur van de gasfabriek te Oude Tonge, op Flakkee, een Duitscher van geboorte, op verdenking van spion- nage in hechtenis genomen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Bij den penningmeester van het Koninklijk Natio naal Steuncomité 1914 is volgens de twaalfde lijst, loopende van 1 tot en met 7 November, ontvangen 27.827.34. In het geheel is tot dusverre ontvangen 741.592.34. Bovendien is telegrafisch van eenige zeer belang rijke bijdragen uit Ned.-Indië bericht ontvangen, waarvan de verantwoording geschieden zal, zoodra dienaangaande nadere bijzonderheden zullen zijn be kend geworden. OPLICHTERS. Te Bennekom hebben een tweetal brutale oplichters hun slag geslagen. Ze kwamen Zondagavond half elf als handelslui in een logement en vroegen logies voor twee dagen. Een noemde zich Herschel en gaf voor door de regeering gemachtigd te zijn om koeien te koopen. Maandagmorgen kochten ze van een vee handelaar acht koeien en van verschillende boeren nog eenige. Drie er van moesten dadelijk te Ede gele verd worden, terwijl 's avonds de betaling in genoemd logement zou plaats vinden. De koopers lieten even wel '8 avonds op zich wachten, de logementsrekening bleef on vereffend en ook de geleverde koeien werden niet betaald. Bij een der boeren was ook nog een paard gekocht om later te worden geleverd. UIT WEST-GRAFTDIJK. Met ingang van 1 Januari a.s. zal in Kring II van de Gezinsverpleging een tweede verpleegster aange steld worden. Deze zal zich te Weat-Graftdfjk vesti gen. UIT STOMPETOREN, Ter voorziening in de vacature van Heemraad van den polder „de Schermeer", ontstaan door het overlij den van den heer D. Glijnia, zfjn in de vergadering van Hoofdingelanden, gehouden op II dezer, candi daat gesteld de heeren G. de Jongh te Oudorp, J. Blom te Alkmaar en K. Dekker te O ter leek. UIT BERGEN. Voor acte vrije- en ordeoefeningen Blaagden gis teren te Amsterdam de dames M. A. Benkei en E. M. van 't Westende, alhier. UIT CASTRICUM. Heden is aan het strand onder deze gemeente aan gespoeld een lijk van een onbekend manspersoon in verren staat van ontbinding. Naar gissing een ma troos. Teven» werd gevonden een oorlogsman. UIT AKERSLOOT. Gistermiddag ten twee ure vergaderde de Raad. De burgemeester nam na een langdurige ongesteld heid weder het voorzitterschap waar. Bij de bespre king over het schoolschooumaken wees de voorzitter erop, dat een in een courant toegezegde ontslag aanvrage niet als officieel besehouwd kan worden. Wat het droogmaken van het land buiten den Uiterdijk betrof, spreker was van meening, dat het land daardoor slechter zou worden en voelde zich dan ook verplicht om namens B. en W. voor te stellen, om te besluiten, ingeval de armoede optreedt het armbestuur te steunen. De heer Kraakman was er voor om een dijk te maken tot het gat van de Meer. De heer Dit vroeg hierop aan den heer Kraak man hoe deze het zou vinden wanneer men een stak van zijn plaats afnam. De heer Kraakman„Ik neem niets van je af, maar de Meer mag van jou wezen, maar het gat niet." De voorzitter merkte op, dat de vischwaterkwestie niet aan de orde was. De heer Helder zeide namens het armbestuur overtuigd te zijn, dat er werkloosheid komt, de be doeling is dan ook alsdan klaar te zijn om er voor door COLETTE WEL Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 45) ——o Snikkend viel zij In de armen van den prins. Hij was bleek en ontdaan en ten prooi aan een hevige mar teling. Hij steunde: „Ik Wan niet weggaan, ik wil liever sterven Het was diep treurig, die twee, die elkaar wanhopig omklemd hielden, die zichzelf trachtten wij te maken, dat zij streden, maar toch van te voren al overwonnen waren. Als bij instinct hadden zij den steun van de socialiste gevraagd, van haar, die vroeger zoo krach tig opkwam voor persoonlijke rechten. Maar Clara werd heen en weer geslingerd door twijfel en onze kerheid, en durfde niet meer het loflied op de vrijheid zingen. Zij was diep geschokt. Het vreeselijke too- neel, dat zich voor haar oogeo afspeelde, scheen haar toe te gebeuren in een hoogere sfeer, waar zij niet het recht had te komen. Zij zag, dat twee menschen el kaar liefhadden, maar hun liefde had zulk een vér strekkende beteekenis, zooveel gebeurtenissen hingen af van hun huwelijk, dat een hejlige vrees haar over viel hen bij elkaar te brengen. Én bovendien, wat zou zij hebben kunnen doen? Was daar niet de edele, vaste wil, die hen scheidde? Kon zij de ondoorgron delijke besluiten daarvan tegenwerken? Zij ging naar he ntoe, maar wist niet, wat te zeg gen; en toen ze haar zagen staan, begonnen ze op nieuw te smeeken. „Het offer, dat van ons gevraagd wordt, gaat boven onze krachten; met heel onze ziel zijn wij getrouwd; te nvgsi:-. s«n menschen werk verschaft kanf worden. Deze menschen mogen niet onder de bedeelden vallen. Reeds heeft zich een werklooze aangemeld, De voorzitter oordeelde, dat men wanneer het noodig is evengoed kan afzanden en dit zand be schikbaar stellen voor de liefhebbers. Overeenkom stig het voorstel van B. en W. werd besloten. Hierna deelde de voorzitter mede, dat van de inwo ners een adres was ingekomen van den volgenden in houd: Ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente, vernomen hebbende, dat de verpachting van het Pont- veer weer aan de orde komt, maken van deze gelegen heid gebruik om Uw. Ed.Achtb. Colldfee met vriende lijken aandrang te verzoeken, bij de a.s. verpachting onder de voorwaarden ook de bepaling te willen op nemen, dat aan ieder inwoner in deze gemeente voort aan vrijheid van veergeld wordt verleend, onverschil lig naar welke zijde van het Kanaal hij zich begeeft. Daardoor zal een einde gemaakt worden aan de n.l. groote onbillijkheid, dat inwoners der gemeente om gebruik te kunnen maken van de lusten en de lasten van een ander deel van de gemeente, daarvoor ook be lasting moeten betalen, nog daargelaten of deze ge bruikmaking vrijwillig of noodzakelijk gedwongen ge schiedt Er op wijzende, dat het Rijk en de Provincie er ook naar streven om de tollen op te heffen, hopen zij, dat de gemeente zich aan dit voorbeeld zal spiegelen en gunstig op hun verzoek zal beschikken. De voorzitter wees er op, dat er zoo drie gelijklui dende adressen waren ingekomen, met veel handtee- keningen, misschien wel van menschen die nooit over den pont komen. De heer de Qroot: „Leest u ze dan voor, mijnheer de voorzitter, dan kunnen wij oordeelen." De voorzitter vc'deed aan dit verzoek, waarop de heer Kraakman opmerkte, dat bijna alle Akeralooters er op voorkwamen. De voorzitter wees er op, dat jaren geleden een der gelijk verzoek reeds gedaan was. De vraag van spre ker of de inwilliging niet in strijd was met art 175 van de Grondwet, werd toen bevestigend beantwoord. Nog is het sprekeris overtuiging, dat inwilliging van het verzoek voor de gemeente een slag zal zijn. Dan zal het pontveer, waar nu nog wat van over schiet, geld gaan kosten. Bovendien volgt het één uit het ander, reeds kwam er ook een adres in van de be woners van de Woude, waarin zij om vrij veer over de Woudevaart verzoeken. De heer de Groot merkte op, dat het pont aan de Woude aan den polder behoort. Spreker vond het treurig, dat deze verzoekers niet teekenden voor het pont over het Kanaal. Spreker vermoedde dan ook, dat het verzoek van de bewoners van de Woude iets is om een spaak tus- schen het wiel te steken. De heer Helder vroeg aan wien het adres is aange- bodern. Wel heeft spreker te kennen gegeven geen voorstander van een vrije overhaal te zijn, doch het adres is hem niet ter teekening aangeboden. Spreker beschouwde het Kanaalpont als een welvarende zaak voor een gemeente en vreesde, dat men deze uiteen rukt De heer de Qroot zei, dat de bewoners van de Woude verzochten de vrije overtocht over de Woude vaart in het adres op te nemen. De heer J. Boon heeft te kennen gegeven, dat dit niet ging en toen was er van teekenen bij de bewoners van „De Woude" geen sprake meer. Na verdere bespreking wees de heer Tegel er op, dat het Schouw geografisch in het middelpunt van de gemeente ligt. Spr. vindt een tolheffing een verouderd Stelsel. De kosten blijven hetzelfde en spr. oordeelt het rechtvaardiger deze kosten door allen te laten be talen; ook aan de verlichting moeten belastingbetalers betalen, die er niet van profiteeren. De heer de Groot merkte op, dat reeds */B van de belasting uit de Schermeer komt Wanneer de Scher meer wat vraagt, dan schijnt het nooit te kunnen. De heer v. d. Oord oordeelde, dat men er een slech te overhaal door krijgt. Nog wees de heer Tegel er op, dat de werkman nog 5 per jaar voor de overhaal betaalt, spr. acht het beter dat dan allen 2 meer belasting betalen. Na uitvoerige bespreking, waarin het meermalen tot heftigheid kwam tusschen den voorzitter en den heer Groot, werd besloten de overtocht voor de inwoners van des morgens 4 tot des avonds 9 uur vrij te stel len. Van één familie mag per dag een rijtuig niet meer dan tweemaal heen en terug, voor meerdere malen blijft het gewone tarief gehandhaafd. De hee ren Helder en v. d. Oord stemden tegen. De voorzitter stelde hierop voor direct over het verzoek van „de Woude" ook te beslissen. Dit ver zoek werd met vier tegen drie stemmen verworpen. De heeren Kraakman, Teeling, Meijne en de Groot stem den tegen. De voorzitter: „Mijne heeren, dit is voor het oogen- blik verworpen. Wat „de Woude" te doen staat zal ze nu zelf wel weten." Tot den heer de Groot: „Komt u nu maar met uw tarief." De heer de Groot: „Ik ben hier de baas niet. Het is beter, dat wij dit kalm overwegen." Er zit voor mij geen politiek in. Het is voor mij te doen om een eerlijke zaak, tegen den ongezonden toe- memand kan ons scheiden. O, het is te wreed...., te wreea....." Toen schoot haar een gedachte te binnen, die haar niet meer losliet De beide gelieven zagen haar in de aangrenzende kamer verdwijnen, die haar werkkamer was Zij ietten er niet op, dat zij wegbled. Beiden waren in hevige opwinding. Wanda was plotseling hard en hartstochtelijk geworden. Zij nam het fijngevormde, blonde hoofd van haai' prins tusschen haar handen en zei: „En waarom zou je niet koning kunnen zijn Ik ken geen scherper en fijner verstand dan het jouwe, zal een geest als die van jou het land niet redden door bij ingeving te voelen, wat het volk noodig heeft en door in die behoeften te voorzien?" Hij antwoordde: „Neen, ik wil niets van den troon weten, ondanks alles, wat je vader zegt. Wij zijn alleen maar twee menschen, die elkaar liefhebben. Laat men ons met rust laten, al moesten wij leven van wat ik met mijn werk zou verdienen." Wanda was in stille bewondering voor hem; toen zei ze plotseling in extase, terwijl haar oogen weer haar fluweelzachte uitdrukking hadden: „Ik vind je groot, mijn eigen GéoIk zou willen, dat je de heerscher der wereld was...." En zij glimlachten kinderlijk, en vergaten het kor te oogenblik, dat zij elkander zoo aankeken, de smart van dit laatste samenzijn. Zij bekommerden zich niet meer om Clara, noch om den koning, noch om Li- thauen. Zij waren gekomen in dien gelukzaligen toe stand van liefde, waarin alles wegzinkt, waarin twee menschen, die elkander liefhebben, alleen zijn, alleen in het paradijs van het heelal. Plotseling, zonder dat zij begrepen hoe, zagen zij den koning daar staan, vlak voor hen, en Clara, die nog bleeker zag dan haar wit linnen schort Wolfram was even buiten adem van het vlugge loopen door het paleis; het was bijna tijd voor de audiënties en hij droeg de huzarenuniform, die hij bij sommige plechtige ontvangsten aandeed. Hij was niet toornig, ook niet zwak of aangedaan. Toen Clara hem opgebeld had, was hij opgesprongen van zijn bureau, maar hij was toch niet zeer verwonderd geweest, want hij veronderstelde wel, dat zij hem zou roepen, wanneer het afscheid van de beide jonge menschen hun marteling te lang maakte En toen hij kwam, was hij niet verwonderd of boos, maar gebiedend, een weinig koud en zelfs als werktuigelijk. Toen zij hem zag, klemde Wan da zich wild aan den prins vast, hield hem bij de schouders en zei onder tranen: „Wij zijn voor elkaar geschapen. Niemand kan ons scheiden. Het zou te wreed zijn Clara stond op een kleinen afstand, onbewogen, zonder een zucht, bewegingloos. T angyaam liet Wol fram zijn blik gaan van den een naar den ander en ten slotte bleef hij den prins van Hansen aanzien, die daar stond, zwijgend en sidderend. „Géo", zei hij met vriendelijke, zachte stem, „ik acht je hoog en houd veel van je; ik zie in je een zeer begaafd jong kunstenaar en ik stel zulk een groot vertrouwen in je, dat ik je mijn hart zal openen. Ik heb een werk in Lithauen ondernomen en dat werk, dat ik begon met hulp van mijn medewerker, zal ik, dat weten de doktoren en mijn volk en jij niet kunnen voleindigen. De wensch, dat mijn medewerker dat voltooit. Om het te voltooien, is het noodig, dat hij aan de regeering komt. Je begrijpt mij, Géo.... De jonge prins zag doodsbleek, klemde de tanden opeen en antwoordde niet. „Tusschen droom en en handelen ligt een afgrond, die niemand ooit heeft kunnen overschrijden. Een man van de daad zal Wanda's hand krijgen." De groothertogin hield de handen niet meer om de schouders van den prins. Er was niets meer over in haar van den moed, die bereid is tot het uiterste te worstelen. Een drukkende, sterke, onoverwinlijke macht was over hen gekomen, was op hun liefde gevallen en had hen sprakeloos gemaakt. En Clara, ook onder den magnetischen invloed, die er van den koning uitging, stond daar overweldigd, en keekkeek..... „Géo, ik beroep mij op je ridderlijkheid om zoo gauw mogelijk een einde te maken aan dezen ondra- gelijken toestand. Zie je niet, hoe Wanda er onder lijdt? Geef haar kracht door je voorbeeld." Toen wendde hij zich tot de aartshertogin. „Ik zal niet weer alles herhalen, wat ik je al gezegd hem, Wanda; je weet hoe je mij in mijn taak moet helpen." Een heelen tijd lang sprak niemand, geen van vie ren bewoog zich. Die tijd scheen Clara eindeloos toe. Wanda was de eerste, die het stilzwijgen verbrak. Haar slanke, tengere gestalte richtte zich op. Zij stak de hand uit naar den prins van Hansen en zei: „Vaarwel, Géo." Hij nam de kleine hand, drukte die tegen de opeen geklemde lippen, een woeste, wilde uitdrukking gleed over zijn gelaat, groote tranen rolden hem over de wangen. Toen ging hij langzaam het laboratorium door en de deur uit. Op de blanke hand, blauw door aderd, van de prinses, lag een bloeddruppel. Maar zij had de oogen gesloten en merkte het niet Zij luisterde; de stap van den jongen man weer klonk door de gang, zij luisterde ingespannen met gesloten oogen. Eindelijk hoorde zij niet meerBui ten floot een straatjongen het aandoenlijke Lithauische liedie L'ami de mon coeur est parti sur la mer f

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2