'I Van het westelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterrelo. Van tiet zuidelijk oorlogstooneel VARIA. 8 VAKIA. NEDERLAND. Telegrammen van heden. In de Koloniën. Nederland. Varia. schouder en zei: „Nou, juffie^ als we terugkomen, dan trouwen we, wat?" EEN DAPPERE VROUW De Oostenrijksche Keizer heeft mevrouw Hella von Tumau, als blijk van waardeering voor haar dapper en succesvol gedrag tegenover den vijand, het rii' kruis van de Frans Josefsorde aan het lint van kruis van militaire verdienste verleend, zoo meldt de Oostenrijksche staatscourant. Mevrouw von Tumau heeft haar echtgenoot, luite nant-kolonel von Tumau, naar het front vergezeld en strijdt als uitnemend schutter en ruiter aan zijn zijde. Zij is 48 jaar oud en in 1900 gehuwd. DE VERDWAALDE KAMEEL. De bewoners van verschillende dorpjes in het de partement Seine et Mame werden al eenige dagen lang bezig gehouden door de verschijning van een geheimzinnig groot dier, een beest als uit de Apoca- lypsis, waarvan men overdag de aanwezigheid ont dekte in het kreupelbosch of het griendhout langs de Mame-oevers en dat men 's nachts hoorde rennen en draven als een opgejaagd stuk grof wild dat in een wijden kring rondom zijn nachtleger holt. Het land volk sprak over niets anders, de vreemdste en meest fantastische verhalen vonden gretig geloof, de een wist dog meer bijzonderheden te vertellen dan de an der, maar niemand had het mysterieuze dier nog goed gezien, want ieder die het in zijn nabijheid bespeurde maakte beenen; het werd voor de eenvoudige landbe woners een nachtmerrie, totdat eenige daar in de streek dicht gewonde gelegerde soldaten, Zouaven en Algerijnsche' jagers, die daar in de buurt verpleegd werden, besloten eens te onderzoeken wat het toch was dat de bevolking zoo verontrustte. Ze organiseer den een soort van drijfjacht en het geheimzinnige dier werd gevangeneen reusachtige kameel met twee bulten, nog gedeeltelijk behangen met zijn tuig en die blijkbaar bij een van de Indische of Marokkaansche troepen had behoord. Alles wijst er op, dat het ver schrikte dier, dat waarschijnlijk tijdens een van de ge vechten zijn berijder verloren heeft, op de vlucht is geslagen en dwars door het land van Champagne Is gedwaald, om ten slotte in de omstreken van Provins te belanden. Het dier Is ter beschikking gesteld van den Dierentuin te Parijs, is daarheen gebracht en heeft trotsch en eerbiedwaardig en geëscorteerd door de Parijsche straatjeugd zijn entrée triomphale ge maakt. OORLOQSLEENING OF -HEFFINO. Naar men aan de N. Rott. Crt. meldt, heeft de Mi nister van Financiën een geheime nota aan de leden der Tweede Kamer gezonden, waarin zijn plannen ter bestrijding van de oorlogslasten zijn toegelicht. Uit 's-Gravenhage wordt aan de Tel. gemeld: Naar mij van betrouwbare zijde ter oore kwam, moeten alle, bij de Liberale Unie aangesloten, Kamer leden zich hebben verklaard vóór een oorlogsheffing van de groote vermogens, overeenkomstig de denk- beelden, te dien opzichte door de heeren dr. Bos en Stork (V. L. in de Nieuwe Crt.) ontwikkeld; alleen de beide financieele specialiteiten der Unie liberale Ka merclub, de heeren de Meester en Patijn vormen de uitzondering. Zij voelen het meest voor het sluiten van een oor- logsleening in den geest, als Minister Treub schijnt te bedoelen. Dan doet zich het eveneens merkwaardige ver schijnsel voor, dat de Kamerclub der Vrijliberalen in meerderheid ook het denkbeeld Bos c.s. betrek kelijk deze materie voorstaat. Tot de minderheid in die fractie, tot de voorstanders van de oorlogsleening, behoort o. m. mr. M. Tydeman, de leider der Vrij-libe- ralen. ONREGELMATIGHEDEN MET MILITAIRE SPOORWEGBILJETTEN. Naar aanleiding van het gisteren vermelde bericht omtrent knoeierijen door militairen gepleegd, met spoorwegbiljetten, wordt nader medegedeeld, dat die fraude bestond in het vervalschen van den op de bil jetten staanden datum. Deze vervalsching kwam in den laatsten tijd her haaldelijk voor, en niet alleen in Den Haag. Naar aanleiding daarvan is dan ook door den leger commandant aan de militaire coammnndanten een no ta rondgezonden, waarin op deze knoeierijen gewezen wordt en strenge maatregelen aangegeven, om tegen de militairen op te treden, die zich aan dergelijk be drog schuldig maken. Behalve de ontdekking dezer knoeierijen heeft men bovendien ook ontdeict, dat eenzelfde fraude gepleegd werd, door de met verlof vertrekkende of van verlof terugkeerende militairen ten opzichte van den datum op hun verlofpas. Ook tegen dit kwaad zijn maatrege len genomen. MIJNENGEVAAR. Thans schijnt, zoo schrijft men uit IJmuiden aan het „N. v. d. D", ook het mijnengevaar op de Noord zee zijn invloed te doen gelden op de bemanningen van de stoomtreilers. Een vijftiental stoomtreilers moet blijven liggen, omdat'verschillende opvarenden niet mede wenschten te gaan. Als dit zoo blijft betee- kent het groote schade voor IJmuiden, waar de toe standen bijna weder normaal waren. Volgens rapport van het loodswezen en van te IJmuiden binnengekomen schippers drijven er mijnen vóór de haven. Pogingen om een der mijnen stuk te schieten mislukten. In verband met deze omstandigheid is de stoom boot van den loodsdienst des nachts binnengekomen, om slechts bij daglicht voor de haven te kruisen. Gisteren zouden de autoriteiten een nader onder zoek trachten in te stellen De scheepvaart wijst op het gevaar, dat deze mijnen opleveren, niet alleen voor de schepen die naar de haven koersen, maar bij den thans heerschenden Z.-W wind zelfs voor de havenwerken. Een dergelijke mijn, in botsing komende met een der pieren of naar binnen drijvende, zou de schromelijkste onheilen kunnen ver oorzaken. Althans, zoo teekent het „Nws." hierbij aan, indien sprake is van losdrijvende of strooi-mijnen en niet, zooals meer waarschijnlijk mag worden geacht, van losgeraakte ankermijnen, die bij het losraken onscha delijk worden. SPIONNAGE Naar aanleiding van het bericht, dat de directeur van de gasfabriek te Oude-Tonge, op Flakkee, een Duitscher van geboorte, op verdenking van spionnage in hechtenis is genomen, schrijft de „Telegraaf' daar omtrent het volgende te vernemen. Eenige jaren geleden werd op Flakkee een gascen- trale gebouwd door een Duitsche maatschappij en als directeur aangesteld een zekere T., Duitscher van ge boorte. Deze T. bleek een zeer bereisd man te ziin, aangenaam in den omgang, met dit gevolg, dat hij weldra een populair figuur in deze streek werd en zich engageerde met een dochter van den meest wel- gestelden boer. Bij het uitbreken van den oorlog veretrok T., die zijn dienstplicht te vervullen had, naar Duitschland, doch keerde tot ieders verwondering na enkele dagen terug. begon rich thans In het bijzonder met de kust- ach! te~bemoeien, sprak veel met de schippers en maakte meermalen tochtjes op de rivieren. Dit wekte argwaan en een onderzoek bracht uit, dat T in cor respondent! stond met den Duitscheu consul te Rot terdam en zijn brieven aan dezen ambtenaar naar Hel- levoetsluis deed brengen, waar zij gepost werden. Bij een huiszoeking schijnt men bij T. compromitteerende stukken gevonden te hebben, wat ten slotte tot zijn arrestatie leidde. Eeen onderzoek, door den militairen commandant te Flakkee in de gasfabriek te Oude Tonge ingesteld, bracht aan het licht, dat zich tusschen de gashouders een betonnen vloer bevond. Uitgemaakt is nog niet of deze vloer voor de fabriek te gebruiken was. In ieder geval werd geqpnstateerd, dat een kanon, daar opge steld, het fort Ooltgensplaat en den waterweg naar Antwerpen kan bestrijken. T., die bekend moet hebben, bevindt zich te Rotter dam in voorloopige hechtenis. Nader wordt uit Oude Tonge gemeld: Ter bevoegder plaatse om inlichtingen vragende over den betonvloer in de fabriek, werd ons verzekerd, dat er boven de ammoniakput slechts een betonlaagje van hoogstens 10 c.M. ligt en dat dit niet sterk genoeg zou zijn o mzelfs een kanon van klein kaliber te dra gen. ALS SPION GEVANGEN GENOMEN. De heer J. G. Both, lid, van de firma H. Both, in mantels en manufacturen te Rotterdam is, meldt de N. R. Crt.. dezer dagen door de Duitsche politie te Bentheim, als verdacht van spionnage, gevangen ge nomen. Naar aanleiding van dit feit heeft de Vereeniging van patroons In net dameskleedingbedrijf te Rotter dam zich per circulaire gewend tot de Vereeniging van het damesconfectievak te Berlijn en bovendien per soonlijk tot iederen fabrikant in dat vak aldaar, leve ranciers van Nederlandsche firma's. In de circulaire wordt gezegd, dat de heer Both den 2l8ten October naar Bentheim reisde met het voorne men zich van daar naar Berlijn te begeven. Hij was in het bezit van den voorgeschreven pas, die geheel in orde bevonden werd. Niettegenstaande dat, werd de heer Both bf aan komst te Bentheim gevangen genomen, in de gevange nis gebracht en twee dagen later geboeid naar Mfin- ster vervoerd, zonder gerechtelijk gehoord te zijn. Dit geschiedde eerst te Mfinster in den namiddag van den 25sten, waarop hij in den avond van dien dag op vrije voeten gesteld werd. Al dezen tijd, zoo meldt de circulaire, in het bij zonder te Bentheim, had de heer Both een menschon- waardige behandeling te verduren. Iedere verbinding met de buitenwereld werd hem pertinent verboden. Gevraagd wordt dan of het niet op den weg der vereeniging ligt, haar invloed aan te wenden om een dergelijk geval te vermijden, daar het reizen naar Ber lijn, ook een belang voor de leden der vereeniging, er allesbehalve door wordt geanimeerd. De heer J. G. Both heeft persoonlijk bij den Neder- landschen gezant te Berlijn en bij het ministerie van bui ten landsche zaken in den Haag een klacht inge diend over zijn gevangenneming, behandeling en ge boeid vervoer over den publieken weg naar Münster. Tijdens de gevangenhouding van den heer Both bleek, dat de gezochte spion, die ook den naam Both draagt, reeds 14 dagen te voren te Frankfort aange houden was. STORM IN HET KAMP. De storm heeft gisternacht te Loosduinen een groot gedeelte van het kamp omvergewaaid, o.a. ook te tent voor de administratie. De soldaten kregen van den commandant verlof een onderkomen te zoeken, als ze 's morgens te 9 uur maar weer pres. waren. Een groot getal soldaten trok toen met de dekens het dorp in en was daar al spoedig bij particulieren ondergebracht. Eenigen gingen zelfs naar den Haag. Bij het oorlogjespelen kreeg gisteren een 13- jarige jongen te Haarlem met een stok, waaraan een spijker zulk een hevigen slag tegen zijn rechterslaap, dit hij bewusteloos ineen zakte. In hoogst bedenkelijken toestand werd de knaap per brancard naar het Gast huis overgebracht. Volgens het N. v. d. D. heeft de minister van oorlog gunstig beschikt op het verzoek der Engelsche ;eïntemeerden om gedurende hun verblijf h. t. L te 'roningen te mogen blijven. Bij het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zijn pl. m. 100 aanvragen om een voordracht over „goede en goedkoope voeding" ingekomen. In de laatste weken hebben in verband met de tijd8omstandigüeden, ongeveer 1400 aangeslotenen bij den Amsterdamschen telefoondienst hun abonnement opgezegd. Door den grooten toevloed van particuliere brieven voor België ziet het ministerie van buiten- landsche zaken zich genoodzaakt voortaan slechts briefkaarten van particuliereen, die mededeelin- gen van dringenden aard bevatten, aan den^ koerier van het departement mede te geven. Voor zakenbrie ven blijft genoemd departement zijn onbeperkte tus- schenkomst verleen en. In de haven van Smyrna zijn, zoo wordt uit Athene gemeld, twee Nederlandsche schepen, (de „Achilles" en de „Deucalion", van de Koninklijke Ne derlandsche Stoombootmaatschappij), aangehouden. De Turksche vlag is op deze schepen geheschen. Onder de te Harderwijk in het militair kamp ge- interneerde Belgische soldaten is een huidziekte uitge broken welke zich bij de aangetasten aan het gelaat vertoont. Een 40-tal lijders zijn reeds, of zullen van de andere militairen afgezonderd worden. Alle voor zorgsmaatregelen die dé verbreiding der ziekte tegen kunnen gaan, zullen worden genomen. De St. Crt. bevat het verbod van uitvoer van wollen of halfwollen borstrokken, wollen op halfwol len sokken en wollen of halfwollen handschoenen. BUITENLAND. HULP UIT AMERIKA VOOR DE BELGEN. Het Amerikaansche gezantschap te 's Gravenhage wordt hoe langer hoe meer een middelpunt voor de zending van liefdewerken en andere hulp voor de slachtoffers van den oorlog. Het Roode Kruis in Amerika heeft thans met het stoomschip „Potsdam", dat 10 Nov. Nieuw-York heeft verlaten; met bestemming naar Rotterdam, verzonden een groote hoeveelheid materieel, verbandmiddelen, enz., ter doorzending van een gedeelte aan het Ameri kaansche hospitaal te München, het andere gedeelte aan het Duitsche Roode Kruis. Verder brengt het schip mede 5 groote kisten met kleedingstukken voor de Belgische vluchtelingen in Nederland. Door tusschenkomst van het Amerikaan sche gezantschap te 's-Gravenhage zullen de kleeren onder de behoeftigen worden verdeeld. Bovendien hebben burgers te Philadelphia per schip „Thelma", den 12en vertrokken, een lading le vensmiddelen gezonken, bestemd voor het steuncomité in België. Tevens zijn door de zorgen van den gezant der Unie van Rotterdam in twee treinen naar Luik en Brussel opgezonden 2500 ton levensmiddelen, die gis teren in genoemde Belgische steden zijn aangekomen, begeleid door den militairen attaché bij de Ameri kaansche legatie, kapitein Sunderland, regeling der verdeeling belast is. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ELECTRICITEITSSTORING. In de keuken van ee nhotel aan het Damrak te Amsterdam sprong gisteravond kwart voor acht met een hevigen knal de transformator op de electrische lichtgeleiding. Personeel van de Gemeentelijke Elec- triciteit8werken, was 1% uur aan het werk om het defect in de aansluiting te verhelpen. Tot omstreeks half tien hebben verschillende winkelB op den Nieu- wendijk, Korte Nieuwendijk, aan het Damrak en in de Kalverstraat, nog op het oude Electra-net aangesloten, geen electrisch licht kunnen branden. De Witte- en eenige andere bioscopen in de buurt moesten gedurende anderhalf uur de voorstelling sta ken de voorstelling in den Hollandschen Schouw brug en in Frascati moesten wat later beginnen. STADNIEUWS. HEROPENING ZAAK. De in 1828 opgerichte schoenhandel van den heer A. Lohman-Renckens, wordt morgenavond na een herbouwing van eenige maanden heropend. Deze herbouw onder architectuur van den heer Ooms, uitgevoerd door den heer Verstraten, doet we gens haar uiterlijk en soliditeit architect en aannemer alle eer aan. Deze zaak beantwoordt thans geheel aan de tegen woordig te stellen eischen. De uitstallingskasten zijn mede door hare kostbare gebogen ruiten uitnemend voor het tentoonstellen en zooals zich laat begrijpen is het electrisch licht ook hier niet zuinig aangebracht. De winkel bezit een gezellige ruimte, terwijl daarin een keurige pasgelegenheid allerminst ontbreekt. VERWARMINOSGORDELS VOOR DE SOLDATEN. Mede naar aanleiding van een artikeltje in „Mole- schott" voorkomende, waarin op zuiver theoretisch- hygiènische bespiegelingen de verwarmingsgordels overbodig en nutteloos worden geacht, brengt het comité ter kennis, dat van practisch geneeskundige en ook van militair-geneeskundige zijde deze ver warmingsgordels van groot belang worden geacht. Dit oordeel is zpowel van burgerlijke als militaire zijde duidelijk gegeven, men late zich dus niet door theoretische betweters van de wijs brengen. Het is hoogst gewenscht, dat met de uitvoering van het begonnen nuttige werk met kracht worde voort gegaan. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR 15 November. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Scholten, maj. veldpred., (voor Ds. de Pree). Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman, Avond uur, Ds. Vinke, Heid. Cat Zond. 7. Woensdagavond, 8 uur, Ds. de Pree. Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. J. T. F. de Mijere, evang. luth. pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Db. Westra. Rem. Geref. Kerk, 10.30 uur, Ds. de Regt Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 13 Nov. Het communiqué van gister avond 11 uur luidt: In het noorden hebben wij ons in alle stellin gen gehandhaafd. De vijand, die een poging deed om door een nachtelijken aanval verder uit Dix- muiden voort te dringen, werd teruggeslagen. Wij hervatten het offensief tegen de Duitschers, die de Yser waren overgetrokken en hebben hen op alle punten teruggeworpen. De vijand houdt no gslechts één plaats van 2 300 Meter bezet op den ilnkeroever van de rivier. In het centrum in de streek van Tracy-le-Val ten noordoosten van het Aigle-woud hebben wij eenig terrein gewonnen. In het Argonnewoud deden de Duitschers hevi ge aanvallen zonder Bucces. LONDEN, 13 Nov. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Petrograd seint aan zijn blad, dat de Russen Czemowitz hébben verlaten en de Pruth zijn overgetrokken om de Oostenrijk sche troepen, die in dat district staan, aan te val len. Het grootste deel van het Russische leger, dat in de buurt van Storozynetz en Sulitza is sa mengetrokken, heeft van het Zuiden uit een inval gedaan in Boekowine en den terugtocht van de Oostenrijksche afgesneden. De vijandelijke strijd macht werd gedecimeerd, twee divisies werden vol komen vernietigd. LORD ROBBERTS NAAR FRANKRIJK. LONDEN, 13 Nov. Lord Robberts is naar Frankrijk vertrokken om een bezoek te brengen aan de Indische troepen, die daar aan den strijd deelnemen. DE STRIJD IN OOST-PRUISEN, POLEN EN GALICIë. PETROGRAD, 13 Nov. Officieel communiqué van gisteren: De actie ontwikkelde zich over het front Sta- lupöhnen, Kruglanken en in de buurt van Sol- dau. Johannisburg werd door onze troepen bezet. Bij Kalisch en Nesjawa, aan de overzijde van den Weichsel, waar de voorposten van den vijand trachtten op te rukken, hadden minder belangrijke gevechten plaats. Bij de Karpathen vielen onze troepen de Oostenrijksche achterhoede aan, die stand hield aan de Boven-Sau in de streek van Sanok. Het beleg van Przemysl, dat eerst was opge broken, wordt thans voortgezet. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 13 Nov. Officieel wordt uit het hoofdkwartier in den Kaukasus gemeld: De aanvallen der Turken op Koeprikoei wer- *~den gisteren met groote verliezen voor den vij and afgeslagen. Een Turksche colonne werd bij een poging om dpr| Pu^'srhe»1 itn1'°rv'"'.igel heen te trekken, genoodzaakt ia wanorde in het ge bergte te vluchten. De Turken gaan voort zich bij Erzeroem te concentreeren. KONSTANTINOPEL, 13 Nov. (Hbld.) Me- dedeeling Turksche Hoofdkwartier van gisteren. De aanval van het Turksche leger, die gisteroch tend begon, is volkomen gelukt. De Russen kon den zich in htm twee linie nauwelijks 1J4 dag handhaven en trekken op het geheele front terug, maar alle zijden vervolgd. Een proclamatie van den Sultan aan het leger roept den heiligen oorlog uit voor alle Moham medanen. EEN MILITAIRE OPSTAND IN TURKIJE? MILAAN, 13 Nov. (via Londen). Te Adria- nopel Is een militaire opstand uitgebroken tenge volge van de achterstelling der Turksche officie ren. Dezen waren ontevreden daar de Duitschers alle hoogere posten in het leger bekleeden. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. JOHANNESBURG 13 Nov. (Officieel). Oe neraal Botha heeft generaal De Wet een zware nederlaag toegebracht. Tweehonderdvijftig op standelingen werden gevangen geuomen, terwijl twee kampen, alsmede automobielen veroverd werden. PRETORIA 13 Nov. (Officieel.) De aanvoer der der rebellen generaal Christiaan Muller is gevangen genomen. H(j werd gewond gevonden in een boerderij. DE KONINGIN. '8-GRAVENHAGE, 13 Nov. De Koningin be zocht heden de „Nederlandsche Naaiwerkveree- niging", die wederom de uit alle deelen des lands toegezonden kleedingstukken voor de be hoeftigen sorteert en ter verzending voor de uit- deeling inpakt, voor welk doel H. M. ditmaal de Galerij-zaal In het Paleis-Noordeinde beschik- bcLcir stelde VERNIETIGING VAN MIJNEN. 'S-GRAVENHAGE. 13 Nov. Door H. M. 's „Zeehond", welke belast Is met het opsporen eu vernietiging der mijnen in de Noordzee is buiten het Oostgat van de Wester-Schelde een mijn door geweerschoten tot zinken gebracht. Aan de com mandanten der Nederlandsche oorlogsschepen en marinevaartuigen is^ipdracht verstrekt de drij vende mijnen, die ze in zee ontmoeten, door ge weer- of geschutvuur in den grond te boren. DE NEDERLANDSCHE VLAG BIJ DUINS. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Naar aanleiding van verdachtmaking berichten uit Engelsche bron omtrent een kleinen, de Nederlandsche vlag voe renden kruiser, geankerd op de reede van Duins nabij de Engelsche torpedoboot Niger, die een halven dag na het vertrek van dien kruiser zonk, wordt vanwege het Departement van Marine me degedeeld, dat hier vermoedelijk sprake is van de op thuisreis zijode „Kortenaer', welker bezoek te voren aan de Engelsche admiraliteit was aange kondigd en die de Britsche vlag op de gebruike lijke wijze had gesalueerd. Gedurende het ver blijf wénden de gebruikelijke bezoeken afgelegd. Omtrent de identiteit van het Nederlandsche oor logsschip waren de Engelsche autoriteiten dus volkomen ingelicht. De Engelsche regeering zal op de scheeve voorstelling van zaken in de Engel sche pers worden attent gemaakt. DE COMMANDANT VAN DE „KORTENAER". 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. De Minister van Marine heetf gisteren den commandant van het uit West-Indië teruggekeerde pantserschip „Kor tenaer" ontvangen. DE LOODSDIENST. Het Ministerie van Marine deelt mede, dat de loodsdienst, op dezelfde wijze als gedurende de laatste maanden geschiedde, zal worden uitgeoe fend. De dienst zal dus niet gestaakt worden met het oog op het gevaar van drijvende mijnen. BOULEVARD „ALBERT". PARIJS, 13 Noc. De bladen stellen voor, met 't oog op de a.8. verjaring van Koning Albert van België, 15 Nov., een der hoofdboulevards van Parijs, bijv. die der Capusines of de Avenue de l'Opéra, te herdoopen in Avenue Albert I. EEN MAAND ONDER WATER. NIEUW-YORK, 13 Nov. Edison heeft thans uitgevonden om onderzeeërs een maand lang, zoo noodig, onder water te doen blijven zonder nieuwe luchtaanvulling. Het toestel daartoe door hem geconstrueerd, haalt op een bijzondere wijze de zuurstof uit het zeewater en heeft eenige over eenkomst met de kieuwen van een visch. STEUN AAN DE BELGEN. LONDEN, 13 Nov. De Engelsche commissie tot steun voor de Belgen heeft een som van 7,20,000 ontvangen uit verschillende fondsen om voedsel aan de Belgen te zenden gedurende de drie volgende maanden. LAATSTE BERICHTEN. ONLUSTEN OP BORNEO. 's-ORAVENHAGE, 13 Nov. Een regeerlngstele- gram meldtIn Longkong, in de residentie Wester- afdeeling van Borneo, zijn gesneuveld een Ambol- neesch sergeant, een Europeescb korporaal en twee fuseliers van Inlandschen landaard, terwijl een Euro peescb sergeant liGht gewond werd. DE VERGIFTIGING AAN DEN KONINGINNEWEG. AMSTERDAM, 13 November De rechtbank veroordeelde Heiman Wijnoogst, die terecht stond wegens een poging zijn moeder, broeder en zuster met Cyaan-kalium te vergiftigen, tot 10 jaar gev. str. De eisch was 15 jaar. Beklaagde teekende terstond hooger beroep aan. RAPPORT STAATSCOMMISSIE WERKLOOSHEID. 's-GRAVENHAGE, 13 Nov. Het eindverslag der staatscommissie voor de werkloosheid is ver schenen. Door goed geregelde arbeidsbemiddeling, re geling en leiding der migratie, werkloosheidsver zekering en leniging van nood tengevolge van werkloosheid, zullen, aldus het rapport, de be kwame werkwilligen grootendeels, zoo niet ge heel, aan de bemoeiingen van armenzorg kunnen worden onttrokken. Bij belangrijke aanbestedin gen is splitsing der bestekken ter voorkoming van werkloosheid in Nederland hoogst ge wenscht. Aangedrongen wordt op krachtige uit voering der Woningwet en voorziening in den woningnood. [if

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2