DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D e O ojjrplo gr. Van hat oost&liik oorlogsterrain, Van hat zuidelijk oorlogsterrein. No. 272 Honderd en zestiende jaargang. 1914 DINSDAG 17 NOVEMBER. Loze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon cn Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk ft.—. Mzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bii groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. BELGIE. NEDERLAND. Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 17 November. „Toestand onveranderd" korter dan heden kan het Fransche communiqué al niet luiden. De toestand is trouwens al eenigen tijd onveranderd. Een week geleden bezetten de Duitschers in Vlaan deren Dixmuiden. Wij hebben er in verband met dit gedeeltelijke succes toen op gewezen, dat de Duit- schera telkens blijken de noodige overmacht te missen om de vruchten van zulk een overwining te plukken en dat de verbondenen hun vijand op beslissende mo menten steeds weten tegen te houden. Ook nu is het niet anders gegaan. De verbondenen hebben den schok van den aanval, stellig door een groote Duit- sche inacht verricht, doorstaan, dank zij de versterking hunner verzwakte gelederen Belgen moeten o. a. naar de Parijsche forten zijn getrokken, zoodat de versche Fransche troepen der bezetting naar het front konden worden gezonden. De voortrukkende bewe ging, waarvan de Duitschers zich veel voorstelden, is tot «taan gekomen en stormweer en sneeuwjacht be lemmeren volgens de communiqué's de krijgsverrich tingen. Toch moet men erop bedacht zijn, dat de min gunstige weersgesteldheid verrassingen kan opleve ren. Het is immers vooral de verkenning uit de lucht, die al de troepenbewegingen van den vijand verraadt en tot het nemen van tegenmaatregelen in staat stelt En waar die verkenning bij hondenweer uitgesloten is, is 't best mogelijk, dat een der partijen, die 't groot ste weerstandsvermogen tegenover sneeuw, storm en koude bezit, door een verrassing een succes weet te verwerven, waarnaar beiden tot dusverre volhardend maar vruchteloos hebben gestreefd. Daarom moet met deze mogelijkheid rekening worden gehouden. Dat een belangrijke overwinning, aan welke zijde die ook moge vallen, opluchting zou geven na het dagenlange niet-opschieten, ligt voor de hand. n Koningsbergen o o Stallupöhnen o o o o o oDSoewalkl PKDINESo Soldau® Wloclawetsj Weichsel Plock -O Warschau Koetno ft H IJ O h •O Iwangorod Sandotnir 0 Weichsel .San D.Przetnysl GiLlOIË In het Oosten is nu weer meer actie. Daar wordt, ten deele binnen de grenspalen van eht Duitsche rijk, aan de grenzen gevochten. De linie is lang, zoo lang, dat verschillende deskundigen (o.a. die van de Nieuwe Rott Crt. Zondag j.l.) veronderstellen, dat de Duitschers weieens Oost-Pruisen zouden kunnen ont ruimen om hun verdedigingslinie te bekorten. Het is mogelijk, maar waarschijnlijk achten wij dit niet, omdat, gelijk wij verleden week betoogden, Russisch Polen beklemd zit tusschen Oost-Pruisen en Oosten- rijksch Galicië, hetgeen maakt, dat wanneer in de bei de laatstgenoemde streken nog sterke Duitsche of Oos- tenrijksche legers staan, de Russische verbindingslij nen bij een opmarsch door 't daartusschen gelegen ge bied steeds gevaar loopen. In den strijd tusschen de drie Keizerrijken is de toe stand dusdanig, dat Duitschland en Oostenrijk een verdedigende en Rusland een aanvallende positie moe ten innemen en nu zou het stellig voor de Duitschers groote voordeelen opleveren, indien zij hun verdedi gingslinie korter gingen maken, en het Duitsche ge bied ten Oosten van den Weichsel aan zichzelf over lieten en zich terugtrokken op de linie Tbom-Dantzig. Maar aan den anderen kant verliezen zij daardoor het hierboven reeds aangegeven voordeel, verder dat van een goed spoorwegnet in den rug, waardoor de troepen Noord- en Zuidwaarts kunnen worden ge transporteerd naar gelang van de noodzakelijkheid, terwijl tenslotte tot het prijsgeven van zulk een groot grondgebied niet gauw zal worden overgegaan. Voor- loopig achten we dan ook grensverdediging nog het waarschijnlijkst. Blijkens een uit Petrograd afkomstig officieus over zicht van de krijgsverrichtingen op het Oostelijk oor- logstooneel, hebben de Duitschers in het gebied der Masurische meren geweldig verschanste stellingen ingenomen, versterkt door andere kunstmatige hinder nissen en dit wijst toch niet op vrijwillige ontrui mingsplannen! Bovendien gaven de1 berichten der laatste dagen te verstaan, dat de Duitschers bij Stal- lüponen aan een hoofdspoorweg hardnekkigen tegen stand boden aan den opmarsch der Russen. Het Duit sche communiqué meldt, dat de Russen ten Zuidbn van ovengenoemde plaats zijn teruggeworpen, maiir het ontbreken van elke nadere aanduiding, waaruit omvang en beteeken is van het gemelde feit vallen af te leiden, doet ons er weinig gewicht aan hechten. Weinig meerdere waarde mag worden toegekend aan de mededeeling over een succes van de Duitschers, die uit West-Pruisen opereeren en bij Soldau een op marsch van Russische strijdkrachten (onder gener? il Samsonoff) met goed gevolg heeten te hebben tegen gehouden. Van meer belang is stellig wat het com muniqué zegt ten opzichte van den strijd, die reeds eenige dagen in de buurt van Wloclawec, ongeveer 70 K.M. Zuid-Oostelijk van Thom op Poolsch gebied, gevoerd werd. Daar toch schrijven de Duitschers zich een beslissing toe, zeggend, dat de oprukkende legerkorpsen tot voorbij Koetno (ten Zuidwesten van Plock) werden teruggeworpen en dat minstens 23000 gevangenen en 70 mitrailleuses en kanonnen buit ge maakt werden. Ter opheldering van het bovenstaande kan dienen, wat de hierboven reeds aangehaalde officieele Russi sche berichtgever meldt. Hij wijst er op, dat de Rus sische bedreiging bij Soldau het ernstigst is en met betrekking daarop is het Duitsche overwinningsbe- richt het zwakst. Om den druk op de Russische troe pen op dit gedeelte van het front te vergemakkelijken hebben de Duitschers een aanval gedaan, waarvan de eindstrijd nog uitgevochten moet worden zegt deze be richtgever de Duitschers verklaren thans, dat zij de Russen tot Plotsk hebben teruggeslagen. De strijd is verwikkeld, zoo gaat de officieuze berichtgever voort tengevolge van een tweeden Duitschen tegenaanval gericht op Koetno hier verklaren de Duitschers, dat de beslissing te hunner gunste is uitgevallen (bij Wloclawec). Zie hier dus naar Duitsche lezing het verloop van drie acties, waarvan de Russische offici euze berichtgever zegt, dat de twee slagen, die de Duitschers trachten toe te brengen van 't Noorden en Noord-Westen uit en waarvan de hoofdrichting op Plozk en Koetno aanging, ten doel hadden den Rus sischen aanval langs de Zuidelijke grens van Oost- Pruisen te verlammen. In hoeverre de Duitsche lezing door Russische officieele communiqué's gecorrigeerd zullen worden, in hoeverre de dreigende druk van het Russische Blawa-leger (Soldau) door deze beide sla gen verminderd is, zal spoedig blijken. Maar hetgeen wij hierboven hebben geschreven, kan slechts het ver moeden bevestigen, dat er geen sprake is van een vrij willige ontruiming van Oost-Pruisen. Over dit alles zeggen de Russische communiqué"s niet veel dit pleit voor het Duitsche, daar de erva ring van dezen oorlog heeft geleerd, dat wie zwijgt, toestemt hetgeen de tegenstander heeft beweerd. Men vestigt van Russische officieele zijde thans bijzonder de aandacht op de verovering van Qoldap (ten zui den van Gumbinnen), waar de kozakken zich door dapperheid hebben onderscheiden en zich niet door de wolfkuilen (verborgen kuilen met stalen pieken) hebben laten ontmoedigen. En verder wordt in 'het communiqué van den generalen staf een terugblik ge geven op de gebeurtenissen sinds een maand geledien. waaraan wij het volgende ontleenen: „Na den strijd in October, tijdens den opmarsch naar Warschau en Iwangorod, welke met een Russi sche overwinning eindigde, nam de vijand den terug tocht aan naar zijn grens, waarbij hij spoorwegen, straatwegen, waterleidingen, telegraaflijnen, stations, wissels, rails, bruggen, grondig vernielde. Dientenge volge werd onze opmarsch ernstig vertraagd, zoodat de vijand gelegenheid kreeg zich aan onzen druk te onttrekken en zijn grens te bere a. Toen konden de Duitschers beschikken over hun dicht spoorwegnet om snel een troepenmacht naar het noorden te verplaatsen teneinde op onzen rech tervleugel krachtigen druk te kunnen oefenen. Deze concentratie werd gedekt door een sterke cavalerie- macht, welke aan het westfront was onttrokken en versterkt was met Oostenrijksche cavalerie." Hieruit blijkt, dat de Russen de Duitschers inder daad hebben moeten „loslaten" tijdens de vervolging. Voor het overige wordt er gezegd; dat er gevoch ten wordt tusschen Weichsel en Wartal Dit alles klinkt niet gunstig voor de Russen. In Ga licië hebben ze meer succes. Het communiqué meldt, dat de opmarsch naar Krakau wordt voortgezet, waarmede echter nog niet gezegd is, dat de stad is mgesloten en zelfs al in brand geschoten is, zooals verschillende berichten melden. Wanneer wij verder nog aanteekenen, dat de prins van Wales naar het front van het Westen is vertrok ken, dat de Times de ontscheping van nieuwe Indische troepen in Marseille meldt en stilzwijgend de Engel- sche berichten over moedeloosheid van de Wet voor bijgaan, dan zijn we voor heden weer gereed. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gisteren meldt: Door nieuwe inundaties is het onder water gezette ter rein verlengd tot vijf K. M. ten noorden van Bix- schoote. De pogingen der Duitschers om over het kanaal te trekken tusschen Dixmuiden en Bixschoote zijn ver ijdeld. Een Duitsch regiment werd geheel en al in de pan gehakt. Officieel meldt het Duitsche groote hoofdkwartier: Op het westelijk oorlogsterrein waren -de operaties van de beide partijen, door den heerschenden storm en den sneeuwval gering. In Vlaanderen gaan onze aanval len langzaam vooruit. In het Argonnenwoud behaal den wij wat meer succes. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Officieel meldde het Duitsche groote hoofdkwartier gisteren, zooals we reeds in een deel van de vorige edi tie meedeelden: De strijd in het Oosten duurt voort. Gisteren wier pen onze in Oost-Pruisen strijdende troepen den vij and terug in de streek zuidelijk van Stallupönen. De uit West-Pruisen opereerende troepen hielden bij Soldau den opmarsch der Russische strijdmacht tegen en wierpen de oprukkende sterke Russische troepen macht op den rechteroever van den Weichsel in de Zegerijke gevechten bij Lipno tot Plock terug. In die gevechten werden tot gisteren 5000 man krijgsgevan genen gemaakt en 10 machine-geweren buit gemaakt. In de sedert eenige dagen, ter voortzetting van ons succes bij Wlodawetsj plaats hebbende gevechten is de beslissing gevallen; verschillende tegen ons oprukken de Russische legerkorpsen werden tot voorbij Kutno teruggeslagen. Zij verloren 23,000 man aan gevange nen, 70 mitrailleurs en een aantal kanonnen, dat nog niet vaststaat. DE STRIJD IN SERVIë. Uit Weenen meldt men officieel: Onze zegevieren de troepen hebben den vijand geen tijd gelaten de in Bej. Valjewo gereedgemaakte bevestigde stellingen te groepeeren voor nieuwen emstigen tegenstand. Daar om is het gisteren voor Valjewo slechts tot gevechten gekomen met de vijandelijke achterhoeden, die na kor ten tegenstand met achterlating van gevangenen ach teruit geworpen werden. Onze troepen hebben Kolubara berikt en Valjewo en Obrenowaz bezet. DE JAPANNERS IN TSINGTAU. De Japansche trqepen zijn Tsingtau binnengerukt, bericht men uit Tokio. Er hebben verschillende plechtigheden plaats ge had, o.a. een lijkdienst voor de gesneuvelden. DE KREDIETAANVRAGE. Bij de toelichting van het gevraagde oorlogskrediet tot een bedrag van 2700 millioen gulden, hield de mi nister-president Asquith in het Lagerhuis een rede, waarin hij zei, dat de in Augustus aangevraagde 1200 millioen zijn gebruikt tot leniging van den nood der uitgewekenen. De nu aangevraagde gelden zouden worden be stemd voor rentelooze leeningen aan België en Ser vië, en voor de extra uitgaven voor het leger. Op de vraag of de regeering voldoende maatregelen genomen heeft om te voorkomen, dat de vijand van iet noodige wordt voorzien, zei minister Asquith, dat loewel de regeering al hetgeen in haar macht lag, ïad gedaan, zij toch niet hardhandig wilde optreden tegen de onzijdigen. Na een korte discussie stond het Lagerhuis het kre diet met algemeene stemmen toe en werd de regeering gemachtigd nog een millioen manschappen aan te werven. KONING ALBERT. Een bekend landgenoot, zoo schrijft de „N. Roti Ct.", die op den dag van den val van het fort Wael- hem in Antwerpen was, sprak 's avonds een Belgisch soldaat, die in het vuur geweest was. Deze vertelde rem: „Ik stond in een loopgraaf, mijn zwager eenige me ters van mij verwijderd, tusschen ons stond een stille, lange man. Wij waren in een hevig infanteriegevecht gewikkeld nu en dan sprong er een granaat in de buurt. Plotseling werd mijn zwager door een scherf getroffen, als een bloedende massa zakte de arme ke rel in elkaar. De lange soldaat, die zelf geen geweer had, bukte zich nam het geweer en een tasch patronen van het lijk van mijn zwager en vuurde de tasch leeg. Daarna stapte hij langzaam uit de loopgraaf. Hettrof mij zoo kalm en ernstig de man was, ik ïield met vuren op, keek naar hem. Hij keerde zich even naar mij om.... mon Dieu! de Koning! Het was het schoonste oogenblik in mijn leven, ik hoop, dat mijn zwager nog heeft geweten wie de lan ge, stille militair was, die hem voor het vaderland 1 leeft zien sterven!" KORTE BERICHTEN. De Vossische Zeitung stelt voor, een Emden- fonds te vormen voor de weduwen en weezien van hen, die bij den ondergang van den Duitschen kruiser Em den zijn gevallen. De Fransche luchtvaartvereeniging heeft 9.019.50 ontvangen als opbrengst van een onder de rewoners van het departement Ain gehouden collecte, die ten doel had aan het Fransche leger een vliegtuig aan te bieden. Het vliegtuig zal den naam Ain dra gen. Het Prins-van Wales fonds bedroeg op het eind der vorige week ruim 46 V, mill, gulden. Voor het En- gelsche Roode Kruis heeft de Times ruim 7 millioen gulden ingezameld. Vóór de opening van de inschrijving op de Oos tenrijksche oorlogsleening zijn reeds talrijke aanmel dingen ingekomen. Op deze wijze moet reeds vóór den inschrijvingsdag 400 millioen kronen zijn ge waarborgd. OORLOGSLEENING. Ingediend is het wetsontwerp.Jot het aangaan van eene geldleening of -leeningen van 275 millioen en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing dier leening of leeningen. In art. 1 wordt bepaald: Er worde een vrijwillige geldleening aangegaan ten laste van den staat, tot een bedrag van 275 millioen, tegen een rente van 5 ten honderd in het jaar, betaalbaar op halfjarige coupons, verschijnende 1 Februari en 1 Augustus. Art. 3 bepaalt, dat er geen inschrijvingen dan van 100 of een veelvoud daarvan worden aangenomen. Voorts wordt bepaald, dat, wanneer de inschrijvin gen op de vrijwillige leening minder bedragen dan 150 millioen een gedwongen leening wordt aange vraagd, rentende 4 ten honderd in het jaar, betaal baar op halfjarige coupons, verschijnende 1 Mei en 1 November. Zij, die voor het belastingjaar 1914/15 zijn of wor den aangeslagen in de vermogensbelasting naar een vermogen van 75,000 of meer, zijn verplicht deel te nemen in de in deze afdeeling bedoelde leening door storting van zoodanig bedrag als voor elk vermogen volgt uit onderstaande tabel Vermogens. 75.000 100.000 125.000 150.000 200.000 300.000 400.000 500.000 750.000 1.000.000 1.500.000 2.000.000 5.000.000 t/rn f 99.000 124.000 149.000 199.000 299.000 399.000 499.000 749.000 999.000 1.499.000 1.999.000 4.999.000 hooger. Percentage van het vermogen tot hetwelk is deel te nemen In de leening. 1 1.5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 met dien verstande, dat het bedrag der verplichte deelneming naar boven wordt afgerond tot een veel voud 200. De belastingplichtigen, bedoeld in art. 1 la b der wet op de bedrijfsbelasting met uitzondering van de Nederlandsche Bank, welke in die belasting zijn of worden aangeslagen wegens uitdeelingen, tot een totaal bedrag van 10,000 of meer over een boek jaar, geëindigd in het tijdvak van 1 Mei 1913 t/m 30 ALKMAAR CODRA OOST. o o o o o o o o o O o O O O O en

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1