No. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Oorlog:. Van bat westelijk oorlogsterrein. Van het oosteli oorlogsterrein. Van bat zuidelijk oorlogsterrein. Honderd en zestiende jaargang. 1914 WOENSDAG 18 NOVEMBER. DUITSCHLAND. ENGELAND. TABLA. Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f1.— \fzonderlijke nummers 3 Cents, Prijs der gewone advertentiën Per regel 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. o Stallupöhnen o o o o o o o PRUISEM o Weichsel Soldau" o o MIaeva Thorn'O 0 o 0 o ^r'oc'awetsi o° .qPlock B o Warta 3 -o -O Warschau o O Koetno o 3 o oDKalisch 00 o o °o .Q Iwangorod .Weichsel oqCzenstochow o Sandomir D 0 0 o 0 Oo a Krakau .San D.Przemysl G A li I C I ALKMAAR, 18 November. Oeneraal v. Hindenburg heeft, zooals licht te be grijpen valt, tn Duitschland een heele goede pers. En dat verdient hij alleszins, want wanneer er In dezen krijg één zich naam verworven heeft dan is het wel deze man, die zich bij het uitbreken van den oorlog onmiddellijk voor den actieven dienst beschikbaar stel de, die eenige weken te vergeefs op een aanstelling heeft gewacht en die tenslotte nog bals over kop en juist bij tijds uit Hannover naar het Oostelijk oorlogs- tooneel werd overgebracht. Al heel spoedig wist hij een tweetal Russische legers in Oost-Pruisen te ver pletteren en den Russischen aanval keerend trad hij, belast met de algemeene leiding, in Zuid-Polen aan vallend op. De opmarsch der Duitsch-Oostenrijksche troepen liep zoo goed van stapel, dat zij diep In het Russische gebied kwamen te staan, tot nabij Warschau en verder langs den Weichsel van Ivangorod tot San domir men vindt al de plaatsen, die we heden zul len noemen, op het bovenstaande schetskaartje ver meld. Toen was het hoogtepunt van v. Hindenburgs aanvallend optreden gekomen. De Weichsel werd de slagboom het is natuurlijk niet maar toeval, dat, rivieren, men denke slechts aan Sambre en Maas, Yser en Lijs, Mame en Alsne, Oise en Somme, Weichsel en San, zulk een groote rol bij de krijgsverrichtingen spe len. De Russen wisten achter den Weichsel een sterke legermacht te formeeren, waarin ook de pas uit Sibe rië en Turkestan aangekomen troepen waren opgeno men. Het geweldige aantal sprak 'n beslissend woord en de Duitsche troepen bij Warschau, de Duitsche en Oostenrijksche bij Ivangorod en de Oostenrijkers bij Sandomir moesten terugwijken. Ziehier hoe het Duitsche hoofdkwartier dit aankon digde: Communiqué van 27 October: „In Polen moesten de Duitsch-Oostenrijksche „troepen, die uit Iwangorod en Nowo Geor- „giewsk oprukten, wijken, nadat tot nu toe ver scheidene dagen lang alle Russische aanvallen „met succes afgewezen waren. De Russen ver volgden niet. De terugtocht geschiedde zonder „moeilijkheden, „onze troepen waren In de gele genheid zich opnieuw te groepeeren." Communiqué van 30 October: „De strijd op het N. O. krijgtooneel heeft nog Vlet tot een beslissing geleid. Ten W. van War- „schau vervolgen de Russen onze troepen, die „zich opnieuw langzaam groepeeren." Het duurde geruimen tijd, voordat de troepen van von Hindenburg tot staan kwamen, zij namen geen tusschenstelling in maar trokken terug op de linie Ka- lisch-Czenstochowa en Krakau. Over een afstand van ongeveer 200 kilometer waren ze achteruit gegaan. Meesterlijk is deze terugtocht volbracht. De Russen erkennen dit thans zelf, waar zij verklaren, dat alle Bpoor- en telegraaflijnen, alle bruggen waren vernield, zoodat de Russische opmarsch belangrijk werd ver traagd, en de Duitsche terugtocht, prachtig gedekt, zonder groote verliezen kon geschieden. Wij hebben hierop reeds 10 November met nadruk gewezen, toen we betoogden, dat de Russen er niet in geslaagd wa ren den Duitschers groote massa's manschappen te ontnemen nöch de vijandelijke legers te verspreiden en uit elkaar te jagen, en dat het voordeel der Russen veel grootere politieke dan militaire beteekenis had. Deze opvatting is thans door de feiten geheel beves tigd. De Russen konden de Duitsch-Oostenrijksche troe pen niet naar het Zuiden volgen, doch trokken deels langs den Weichsel naar het Noord-Westen in de richting van Thorn en verder langs de spoorlijn War schau-Mlawa het noorden in naar Oost-Pruisen. Zij verloren daardoor natuurlijk de groote voordeelen, die de steunpunten aan den Weichsel hun boden (War schau, Ivangorod enz.) Hoe verder zij zich van deze operatiebasis verwijderden, des te grooter werd de kans, dat de invloed van het verschil in getalsterkte werd verkleind door die van het verschil in positie. M.a.w. de Russische legers waren talrijker, de Duitsch Oostenrijksche stonden er gunstiger voor. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat Oostenrijk zich de zwaarste offers moest getroosten: om groote Russi sche troepenmachten bezig te houden en te voorkomen, dat de Russen misschien toch nog aanvallend zouden kunnen optreden voordat v. Hindenburg gereed was, moesten zij veel gewonnen terrein prijs geven en zich langzaam terugtrekken op Krakau. En inmiddels had v. Hindenburg gelegenheid een mooi front te formeeren. Van het zuiden kon hij achter de grens per spoor troepen naar het Noorden brengen, en-bovendien nieuwe strijdkrachten uit de garnizoenen halen. Zoo werd hij slagvaardig en Zondag het is opmerkelijk, dat belangrijke krijgsverrichtingen meestal op den rustdag plaats hébben heeft hij op nieuw getoond, hoe juist zijn operaties zijn geweest. En weer heeft de Weichsel een rol gespeeld. Ten Zui den van deze rivier toch hebben de Russen geducht klop gehad. Een Russisch leger werd zoowat 50 ki lometer, van Wloclawetsj tot op Koetno teruggejaagd en 23000 gevangenen werden gemaakt. Een ander Russisch leger werd ten Noorden van den Weichsel over even grooten afstand teruggeworpen. Het succes is voor de Duitsche wapens heel mooi, maar het is lang niet volledig. Wij hebben gisteren reeds gewezen op de ernstige bedreiging, die het Rus sische Mlawa-leger voor Oost-Pruisen vormt. De Duitschers kunnen dit dreigement alleen onschadelijk maken, in dien zij den vijand niet in Plock laten staan, doch hem nazetten en hem uit die vesting jagen. Lukt dit,, kunnen dus de Duitschers langs den Weichsel verder oprukken, dan kan v. Hindenburg groote vruch ten van zijn overwinning plukken. Het Mlawaleger in het Noorden wordt bedreigd In zijn verbindings lijnen, die immers de spieren van een leger vormen, en doorgesneden de sterkste legermacht krachteloos maken. Maar er is meer. Ook het Russische leger ten Zuiden van den Weichsel loopt hard kans zijn ba sis (Warschau) niet meer te kunnen bereiken. En v. Hindenburg is er de veldheer naar om zijn overwinning volledig te maken. Mislukt hem dit, dan is het succes, waaraan de Duitsche bladen nu zulke hoera-artikelen wijden, mooi, maar zeker niet meer. Lukt het hem echter, brengt hij hier den Russen zulke verpletterende nederlagen toe als in Oost-Pruisen, dan is zijn optreden van zeer groote beteekenis ge weest, zooals dan wel zal blijken. Voor heden is er geen ander nieuws, dan dat volgens* het Russische communiqué de strijd tusschen Warthe en Weichsel nog voortduurt. In verband met het bovenstaande is het duidelijk, dat er in dezen strijd belangrijke dingen kunnen ge beuren.... of uitblijven! In elk geval verdient dit oor logsterrein bijzonder de aandacht. En de belangstel ling kan er bijzonder aan gewijd worden, wanneer er, zooals heden, elders niets gebeurd, dat belangrijk moet worden geacht. DE STRIJD IN BELOIë EN NOORD-FRANKRIJK. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: Ook Maandag verliep op het Westelijk oorlogsterrein over het algemeen kalm. Ten zuiden van Verdun en ten noord-oosten van Circy deden de Franschen aanvallen, doch zonder GEVECHTEN IN BELGIS. Het Londensche Persbureau geeft een beschrijving over het terugslaan van de Pru^ische garde op 11 November bij Yperen door de sgelsche troepen, zoo meldt de N. Rott. Crt. „Bij het aanbreken van den dag openden de Duit schers op de Engelsche schansen een verwoed ge schutvuur en eenige uren later volgde een stormaan val van de infanterie. Ze werd ontvangen door het vuur van de Engelsche frontlinie. Ondanks de hevige verliezen, die aan de Duitschers werde ntoegebracht, wisten ze toch op drie plaatsen door de Engelsche li nie heen te breken. Ze drongen over eenigen afstand het bosch binnen achter de Engelsche verschansin gen, doch werden daar opnieuw aangevallen en terug gedreven. Toch wisten zex ondanks alle pogingen der Engelschen om hen eruit te verjagen, eenige verschan singen te behouden. Een Duitsche aanval, welke gelijktijdig iets zuide lijker werd ondernomen, mislukte geheel. Toen de aanvallende infanterie het bosch achter de Engelsche stellingen was binnengetrokken, openden de Engel sche kanonnen zulk een hevig vuur op de Duitschers, dat ze hun aanval niet konden voortzetten. Verspreide afdeelingen,, die het bosch waren binnen gedrongen, konden voor- noch achterwaarts en wer den bijna alle gedood of gevangen genomen. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT Officieel wordt uit Petrograd gemeld: In Oost- Pruisen trekt de vijand terug naar het front Gumbin- nenAngerburg. Een hevige slag woedt op het front Weichsel—Warta. Officieel wordt door het Duitsche groote hoofd kwartier gemeld: De operaties op het oostelijke ge vechtsterrein hebben verder ook een gunstig verloop. Verdere berichten zijn niet ontvangen. Uit Ween en bericht men officieel: Onze troepen, die oprukten uit den omtrek van Krakau, namen giste ren de voorste versterkingslinies van den vijand ten noorden van de rijksgrens. In den omtrek van Wolbrom en Piliza (Russisch- Polen) kwamen de Russen slechts onder het bereik van ons artillerievuur. Waar de vijandelijke infanterie een aanval deed, werd zij teruggeslagen. Een van onze regimenten nam 500 man gevangen en maakte twee machinegeweer-afdeelingen buit. De overwinning der Duitschers bij Koetno doet hare uitwerking op den algemeenen toestand reeds ge voelen. DE GOUVERNEUR VAN WARSCHAU GEVANGEN GENOMEN. Van Duitsche zijde meldt men: Onder degenen, die in den slag bij Koetno gevangen genomen werden, behoort de gouverneur Korff van Warschau met zijn staf. DE STRIJD IN SERVIË. Uit Weenen meldt men officieel: Op het zuidelijk oorlogstooneel zijn onze troepen gisteren doorge drongen tot aan de Koloebara. Gedeelten van het le ger zijn reeds over de rivier getrokken, ofschoon de vijand alle bruggen had vernield. Te Valjewo, waar reeds een hooger geplaatst bevel hebber is aangekomen, zijn orde en rust snel hersteld. De stad heeft van de Servische troepen veel te lijden gehad. Een klein cavalerie-detachement heeft gisteren 300 man krijgsgevangen gemaakt. De oorlogscorrespondent van de Weensche „Neue Freie Presse" meldt, dat de Serviërs na den val van Valjewo tien kilometers verder in de richting van Kragoejevatsj terugtrokken. Om deze nieuwe positie wordt nu opnieuw gevochten. DE STRIJD IN DE KAUKASUS. Een communiqué van den generalen staf van het Russische leger in Kaukasië meldt De opmarsch van onze voorposten in de richting van Erzeroem is afgeloopen. Deze opmarsch was niet ondernomen met het doel een gevecht te leveren, maar werd volbracht met het oogmerk, de taak te vol voeren. aan de voorhoede opgedragen. In deze zelfde richting viel een van onze colonnes een gedeelte van den Turkschen linkervleugel aan, en bracht die in verwarring. Een andere Russische colon ne werd bij Achweran(?) in een gevecht gewikkeld, dat in haar voordeel eindigde. In de Oltychai-vallei zijn bewegingen van Turksche troepen waargenomen. De Koerden hebbên zich bij Dajar verzameld. Vier van hun regimenten werden door onze cavalerie uiteengejaagd. De Russische troepen die voorbij den pas Klitsjka- doek en dicht bij Kamoer opereeren hebben een vol komen nederlaag toegebracht aan de Turksche strijd krachten en talrijke Koerden-benden. Onze voorhoede heeft de Koerden uit het dorp Tsja- banagag verdreven, dat gelegen is ten zuiden der tob Taparis, aan den weg van Bagazid naar Van. In Azerbeidsjan is de toestand onveranderd. Aan de kusten der Zwarte Zee is de poging der Turken om aanvallend op te treden aan den kustweg bij Liman mislukt. De Turken werden in den rug en op de flanken beschoten door de Russische oorlogsbat- terijenzij leden zware verliezen en hun reservetroe pen werden vernietigd. EEN NIEUWE „EMDEN". Op een telegram van deelneming van het gemeente bestuur van Emden aan keizer Wilhelm naar aanlei ding van den ondergang van de „Emden", heeft de keizer uit het hoofdkwartier het volgende telegram verzonden „Hartelijk dank voor het telegram van deelneming naar aanleiding vaif het droevige maar heldhaftige einde van mijn kruiser „Emden", het dappere schip, dat nog in het laatste gevecht tegen een overmachti- geb vijand lauweren heeft behaald. Een nieuwe sterkere „Emden" zal ontstaan, aan wier boeg het ijzeren kruis zal worden aangebracht als herinnering aan den roem van de oude „Emden"! In de zitting van het gemeentebestuur is verder tot het houden van een collecte voor de nagelaten betrek kingen van de manschappen van de „Emden' 'beslo ten. De stad heeft 600 bijgedragen; voorts hoopt men aan den nieuwen eereburger, dén commandant van de „Emden", von Müller, een model van het schip aan tebieden en voor de bemanning in de stad Emden uit de overblijfselen van het wrak een gedenkteeken op te richten. DE OORLOGSLEENINO. Minister Lloyd George deed gitseren in het Lager huis uitvoerige mededeelingen over de rijksfinanciën en verklaarde daarbij, dat een som van 6,420 mil- lioen beschikbaar moet zijn uiterlijk 31 Maart, waar van 4,074,900,000 voor oorlogsuitgaven. Hij stelde vermeerderingen voor van de inkomstenbelasting, waardoor deze zoo goed als verdubbeld wordt, en dit jaar 150.000.000 meer zal worden verkregen van de belasting op bier, die 24.600.000 zal opbrengen, een extra-belasting van 15 eent per pond thee, die 11.400.000 zal opbrengen, gedeeltelijke schorsing van het amortisatiefonds, waardoor een bedrag vrij komt van 33,000.000, zoodat er nog 3.855.900 bij eengebracht zal moeten worden. „Er zijn", zeide hij, „zwaarwichtige redenen om een som bijeen te brengen, die ons in staat zal stellen den oorlog meer dan krachtig te voeren. Wij stellen daarom voor de uitgifte van een 3% procents leening tegen den koers van 95 procent, aflosbaar h pari in 1928. Daardoor zouden wij voldoende middelen heb ben tot Juli." Minister Lloyd George deelde mede, dat de regee ring reeds een aanbod van 1200 millioen gulden had ontvangen. Hij verklaarde verder, dat de leening een uitsteken de belegging was, daar het Britsche krediet nog het beste ter wereld is. Het Huis nam de voorstellen van Lloyd George aan. TETANUS OF KLEM. Ook op de slagvelden van den huidigen oorlog wordt het percentage dooden onder de gewonden be langrijk verhoogd door het optreden van de vreese- lijke besmettelijke wondziekte tetanus of klem. Men zegt, dat 9,33 pet. van alle gewonde soldaten met te tanus zijn geïnfecteerd. Aanvankelijk schreef men dit hooge cijfer toe aan het gebrekkige transport. Allengs heeft men echter begrepen, dat, terwijl de wijze, waar op de gewonden van het slagveld thans vervoerd wor den, ontzettend veel is vooruitgegaan vergeleken bij vroeger, het optreden van tetanus eerder had moeten af- dan toenemen. Op het oogenblik gelooft men dan ook, dat de moderne wijze van vechten, het leven in de loopgraven schuld heeft De tetanus-bacil bevindt zich voornamelijk in gemeste aarde en groeit alleen daar, waar absoluut geen lucht kan toetreden. In het dagelijksch leven komt tetanus alleen dan voor, wan neer men b.v. met gewonden handen in de aarde heeft gewoeld of wanneer men op de kegelbaan een splinter in den vinger heeft gekregen. De soldaat in het veld, die vaak met de handen den grond raakt, wiens kleeren bijna voortdurend in aan raking zijn met de vuile aarde, en die daarbij het mik punt is van de vijandelijke shrapnells, die eerst vuile kleeren en daarna het lichaam doorboren, die soldaat moet wel op de een of andere wijze met tetanus wor den aangestoken. Bovendien komen in paardemest bijna altijd sporen van tetanus voor. Een bekend na tuuronderzoeker vond hiervoor eens een percentage van 94! Dat de gewonden vaak tijdens het transport tetanus oploopen, is een gevolg van het transport in onge- reinigde goederen- of beestenwagens, waarin kort voor dien tijd paarden zijn vervoerd. In de derde plaats draagt niet-steriel verband schuld en wel voornamelijk de z.g. bloedstelpende watten. Als zoodanig worden vaak de vezels van Indische va ren gebruikt, bekend onder den naam Pengawar Djambi. Een Duitsch bacterioloog vond in 3 van de 7 proeven met Pengawar Djambi sporen van tetanus. Veilig kan men aannemen, dat zulks ook het geval Is met ijzer-chloride-watten. Tetanus is een vreeselijke ziekte. De eerste sympto men zijn keel- en halspijn, die de patiënt als rheuma- tiek voelt. Al spoedig wordt de hals heelemaal stijf, de mondspieren eveneens en de mond is niet meer te openen. De verstijving der spieren gaat langzamer hand over op borstkas en middenrif en meestal ein digt de patiënt zijn leven met een typische, aandoen lijke glimlach op het gelaat. Het tetanus-sterftedjfer is in de diverse landen nog al verschillend. In Italië bedraagt het 20 tot 30 pet., AARSCHB COURANT. O O N T- O WOO «00 M *5 O - o o o o o o o o O O O O O O O SUCCES

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1