No. 216. Honkd m Zesuende Jaargang. 1914. Zaterdag 21 November. Indische Bijdragen. Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 25 NOVEMBER 1914, m. 1 nor. Nadruk verboden. etan VAN EN OVER INDIë. nen we deze bijdragen met den huidigen toe- in het Verre Oosten te bespreken. Gaan de ge dachten niet steeds allereerst naar den alles beheer- Bchenden oorlog en is Indië niet na betrokken bij al hetgeen zich voordoet in Indischen Oceaan en Groo- ten Oceaan, tusschen welke beide wereldzeeën onze ko lonie gelegen is? Te land heeft Duitschland het ginds afgelegd, dat was te verwachten en werd voorzien. In het Duitsche middel om den Javaan zorg te leeren hebben voor zijn vee, vooral wanneer reeds maanden van te voren, gelijk hier geschiedde, in de dessa met de menschen over de a.s. tentoonstelling wordt gesproken en de veearts het vee gaat uitzoeken. Te Karanganjer werd op een totaal van 500 stuks verschillend soort vee dat was tentoongesteld een j 2000 aan premies uitbetaald. We noemden de Bagelen thans de afd. Keboe- men een van de streken waar veehandel plaats uecit, hetgeen qp zekeren rijkdom aan vee wijst. Wat uuarvan zij, wordt duidelijk geïllustreerd door de mededeeling, dat in 1886 te Batavia uit Siam 13554 stuks hoornvee werd aangevoerd en dat die aanvoer, na de tijdelijke sluiting in 1897 van Java voor vee uit Australië, Afrika en Azië. grootendeels werd ver vangen door vee uit Bagelen. Toch was het slechts in één district van de vijf der afdeeling Keboemen dat, blijkens het welvaart-onder zoek in 1904—1905, van de veefokkerij vrij veel werk werd gemaakt. Overal elders liet dit bedrijf dat veelal uitgeoefend wordt als nevenbedrijf van den landbouw veel te wenschen over. Zoo gaat het in zoo menige Btreek op Java. De vee behoefte neemt steeds toe, n.l. de behoefte aan runde van het boekjaar was verschuldigd aan inleggers 573864.78, dat is 27447.45 meer dan aan het ein- 'aar. Door de hulpbank 4 voojschotten gegeven. ;ers bij van de van het voorafgaande boekj werden over haar boekjaar 11 de vaderland sprak men reeds spoedig na het uitbreken re0j niet aneea wegens de eischen der nijverheid, der vijandelijkheden van de „verloren posten", daar- maar 0ük door het vermeerderd vleeschgebruik, ver onder'ook doelende op de kolonies in Oost- en West- De Marshall-eilanden en de Carolinen beoosten de Amerikaansche Phippijnen werden door Japan mili tair bezet, dat nu reeds een gouverneur over dat bezit aanstelde. We komen aanstonds op deze houding van de Japanners terug. Duitsch Nieuw Guinea Kaiser Wilhelmsland en het aangrenzende Duitsch Melanesië de Bis marck- en Salomon-eilandengroepen kwamen zon der veel tegenstand in handen van een Britsch eska der. En een landingsleger van Nieuw-Zeeland, be geleid door Australische en Engelsche oorlogsschepen verkreeg zonder slag of stoot de Duitsche Samoaeilan- dien. Geen van deze bezittingen was op eene verdediging voorbereid. Maar de kolonie Kiautsjau op de Oostkust van China? Ook dit Duitsch gebied is thans gevallen, doch niet dan na eén hardnekkigen tegenstand. Twee en een halve maand heeft deze goed versterkte, doch zwak bezette kolonie zich staande gehouden tegenover een groote overmacht, wie zij gevoelige verliezen heeft toegebracht. De kolonie Kiautsjau heeft haar woord aan den Keizer gestand gedaan en is met eere geval len. Japan deed de belofte dit thans waardevolle voor heen Chineesch gebied aan China te zullen terugge ven. Dat was, toen de vijandelijkheden tegen Kiaut sjau nog niet waren aangevangen en die kolonie nog moest worden genomen. Nu de beslissing is gevallen, schijnt echter Japan van zienswijze veranderd, een niet zoo zeldzaam in de geschiedenis der volken voor komend verschijnsel. Een Japansch regeermgslid heeft zich uitgelaten, dat na den oorlog met China over Kiautsjau zal worden „onderhandeld." Dit voornemen belooft weinig goeds, vooral nu te vens verluidt, dat de verhouding van China met Rus land meer en meer gespannen wordt Zelfs van onder handelen over Kiautsjau zou wel eens niet» kunnen komen. Doch er Is meer. We hebben het oog hier op de actie van de Japansche vloot. Duitschland heeft zich ter zee geducht geweerd, wat voor Japan een gereede aanleiding is geworden om zich, in strijd met de af spraak van Engeland, een volkomen vrijheid van be weging ter zee te veroorloven. Wel werden de Austra lische en Nieuw-Zeelandsche wateren gemeden, ver moedelijk uit hoofde van de bekende anti-Japansche gezindheid in die Engelsche kolonies, doch moet bij de kust van Chili een Japansch smaldeel zijn opgedoken. Althans nadat de vereenigde Duitsche kruisers Gnei- oorzaakt door toeneming van het Europeesch ele ment. De Javaansche en Soendaneesche bevolking nut tigt kippen-, geiten-, schapen- en karbouwenv leesch. Doch ondanks die meerdere behoeften heeft de Javaan over het algemeen een sterken prikkel noodig om zich de zorg voor zijn vee aan te trekken. Het welvaartsonderzoek bracht aan het licht 1905 dat van de toch in hoofdzaak landbouwende bevolking op Java en het veerijke Madoera 71 pet. van het totaal aantal iölandsche huisgezinnen in het geheel geen hoornvee bezitten. Door leenen of huren wordt in het tekort aan ploegvee voorzien, waarmede voldoende is gezegd, om aan te toonen welk een mis bruik van de trekkracht van groot vee wordt gemaakt. Dit: de zware diensten voor het vervoer, vooral die voor de suikernijverheid; onvoldoende verzorging in het algemeen (voeding, stalling en lichamelijke ver zorging); de primitieve inlandsche fokkerij, waren even zoovele oorzaken dat de veestapel moest achter uitgaan op Java. De Moedarees maakt hier een gun stige uitzondering. En niet kan iets goeds bereikt worden zonder dat de Javaan zijn belang in deze leert beseffen en daarmede het bezit van goed vee naar waarde leert schatten. Met den paardenstapel is het niet anders gesteld. Het paard is den Javaan van veel minder nut, zelf dat het geen betere behandeling ondervindt. De teelt van kleinvee is vooral daar loonrnd, waar het zijn eigen voedsel kan zoeken, het is steeds hetzelf de refrein. Pluimvee ten slotte. „De oorzaken van de weinige uitbreiding aan de pluimveeteelt gegeven, wordt ge zocht in gebrek aan energie van den inlander, vol doende andere middelen van bestaan, hooge spoor- en tramvrachten, gebrek aan kapitaal oi aan weidegrond, te hooge bedrijfsbelasting, vree9 voor diefstal, enz." Op verschillend gebied wordt thans getracht den Javaan tegemoet te komen, doch werkt hij ten slotte niet mede, omdat het hem aan energie en aan belang stelling blijft ontbreken, dan loopt alles toch op niets uit. Goed opgezette tentoonstellingen kunnen hier een machtige prikkel ten goede worden. SI ANOE De Reg.-Almanak thans kent geen afd. Bagelen wel een afd. Keboemen. STADNIEUWS. die van het goederenvervoer 584.98. Het aantal reizigers senau, Scharahorst, Dresden en Leipzig een Engelsch eskader bij die kust hadden verslagen, hebben zij on verwijld het ruime sop gekozen op het bericht, dat een krachtig Japansch smaldeel in aantocht was. Wat blijft er nu van de bescheiden rol waartoe aan vankelijk Japan zich had verbonden? Dit optreden brengt een groote onzekerheid over het Verre Oostoi. Wel ging onlangs de kleine Duitsche kruiser Emden roemvol ten onder, na drie maanden lang 6chrik te zijn geweest van den handel in den Indischen Oceaan, doch naarmate het de ovengenoemde kruisers langer mogelijk zal zijn hun vrijheid van handelen tc behou den en schade toe te brengen aan den Grooten Oceaan naar die mate zal Japan s optreden al minder aan banden worden gelegd, wat de heerschende onzeker heid nog zal doen toenemen. En mocht het den Vfer- eenigde Staten te machtig worden dat alles lijdelijk te blijven aanzien,dan eerst stijgt de onzekerheid ten top en wordt alles op losse schroeven gezet in het Verre Oosten. Op Java is dit oorlogsjaar niettemin een jaar van tentoonstellingen, al is men tot de opening steeds eerst later dan oorspronkelijk was voorgenomen kun nen komen. De Lntemationale „Koloniale Tentoonstelling te Se- marang is, zooals bekend, reeds geruimen tijd ge opend en trekt meer de belangstelling dan men met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden had durven verwachten. Het aanvankelijk afbestelde Internationaal Rubber congres te Batavia met tentoonstelling gaat nu toch door. Het voornemen was dat congres 19 October te openen. Eindelijk ook valt melding te maken van een vee tentoonstelling te Karanganjer, die op de drie laatste HET GEMEENTEVERSLAG. (Vervolg). Bij het begin van den cursus der gemeentelijke nor maallessen op 1 April 1913 waren ingeschreven 13 mannelijke en 26 vrouwelijke leerlingen. Op 31 Dec. 1913 werden de bijzondere R. K. Normaallessen ge volgd door 13 kweekelingen. De gemeentelijke hoofdcursus ving in September '13 aan met 20 leerlingen. - De nieuwe cursus van het gymnasium begon 4 Sept. '13 met 68 leerlingen. Het aantal gezellen en leerlingen bedroeg bij den aanvang van den cursus 1913'14 aan de Ambacht school 219 (dagschool 165, avondcursussen 54). Van de 274 leerlingen, die bij het einde van 1913 ingeschreven waren aan de Huishoud- en Industrie- chool volgden 104 de dagschool, 108 de afzonderlijke cursussen en 62 de avondlessen. De Stedelijke Muziekschool werd bezocht door 22 leerlingen, waarvan 5 kosteloos onderwijs ontvangen. De muziekschool, opgericht door de afdeeling Alk maar en Omstreken der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst, werd bezocht door 55 leerlingen, 9 minder dan in 1912. Uit het verslag van de commis sie van beheer over het Stedelijk Muziekkorps blijkt, dat de repetitiën door ziekte niet zoo geregeld bezocht werd en als noodig is. Het muziekkorps bestaat uit 37 leden. 267 hoofden van huisgezinnen en 30 eenloopende personen en andere gezinsleden konden doorloopend en 37 hoofden van gezinnen en 6 eenloopende perso nen en andere gezinsleden tijdelijk kosteloos over ge neeskundige hulp beschikken. Voor rekening der ge meente werden 42 krankzinnigen verpleegd. Door het Burgerlijk Armbestuur werd aan 220 hoofden van gezinnen en 114 eenloopende personen en Bij het einde van het jaar was aan de inlegger spaarbank St. Nicolaas van Myra, onderaid. den R.-K. Volksbond, verschuldigd een bedrag van 29026.05, benevens 441.58 voor gekweekte rente 389 boekjes waren in omloop. Het aantal leden van het Timmermans-Ziekenfonds «droeg op 31 Dec. j.l. 350, het kassaldo 2411.32, dat van het Schilders-ziekenfonds resp. 350 en 1894.43}*, dat van liet Tuinbouwfonds „Steun bij Ziekte" 50 en 556.04, dat van de Alkmaarsche on derlinge begrafenisvereeniging genaamd „Schilders- «grafenisfonds 7740, totaal der bezittingen 35812.43, het Schoenmakersbegrafenis-fonds telde 1476 leden, terwijl in kas was 16146.83}*. Uit het in 1913 ontvangen verslag van de Holland- ache IJzeren Spoorwegmaatschappij over 1912 blijkt, dat het getal vertrekkende reizigers in rechtstreeksch verkeer bedroeg 5066, dat der aangekomen 5069. Voor het lokaal verkeer waren deze cijfers resp. 298.542 en 312.790 Door de tramlijn Amsterdam—Alkmaar werden in het afgeloopen jaar vervoerd 741.400 reizi gers, de opbrengst van het personen-vervoer bedroeg 125.100, van net goederenvervoer 37.600. De ibrengst van het reizigersvervoer op de stoomtram- lijn Egmond- Alkmaar- Bergen gedurende het jaar 1912 bedroeg 72827.45, die van het goederenver voer en diversen 30738.45}*, het aantal vervoerde reizigers bedroeg 462.922, benevens 113 abonnements kaarten. De opbrengst van het personenvervoer van de stoomtram Haarlem- Alkmaar bedroeg 65.296.25, 150.75.70, diversen (zonder abonné's) bedroeg 477.055. Door de naamlooze vennootschap „Alkmaarsche Tramvereenlging" te Alkmaar werden op de lijn Sta- tion-Steenenbrug v. v. in 1913. 41170 betalende reizi- gers vervoerd en op de lijn Station-Vierstaten v. v. 37378 totaal 78548. Van 7 Juni af tot 1 Dec. 1913 (7 Juni werd de tramweg Alkmaar- Schoorl geopend, de geheele lijn werd 30 Aug. in exploitatie genomen) werden door de Noorder Stooratramwegmaatschappij vervoerd 76648 reizigers en bedroeg de opbrengst van bet reizigers- en goederenvervoer 16.459.88}*. (Slot volgt). GEVESTIGDE PERSONEN. Wed. C. ten Cate-Knotter G. J., z.b., geref., Kenne- merstraatweg 13, den Haag. Kraakman A. M., z.b., r. k., Westdijk 5, Égmoud-Binnen. Fuhnnann C. C., sclioenmakersknecnt, r.k., Laat 147, Amersfoort. Koesemans J., kantoorbediende, n.h., Grensstraat 12, Rotterdam. Lceuwe N., z.b., n.li., Ureusstraat 8, Zierikzee. Postma J., kappersbediende, n.h., Lange- straat 34, Winschoten. Heuveln van J., kellner, rem., Nieuwesloot 49, Zaandam. Staal H., venter, n.h., KI. Nieuwland 2, Schagen. Venenberg J., werkster, n.h., KI. Nieuwland, Schagen. Barhorst J. C., dienstb., r.k., Houttil 40, Westwoud. Retra J. J., kleermaker, r.k., Stuartstraat 48, Amsterdam. Hoevenaars A., d.b., .nh., Molenbuurt 9, Amsterdam. Hogewind Lammechien, d.b., geref., Nassaulaan 26, Smilde. VERTROKKEN PERSONEN. Wed. S. Kooistra-van der Wal IJ., z.b., n.h., Bloem- straat 6, Groningen. Kardinaal G., z.b., r.k., Nieuw- poortslaan 118, Oudkarpsel. Simons C, z.b, n.h., Strafgevangenis, Rotterdam. Kikkert J. C. N., z.b., n.h., Hofdijkstraat 17, den Helder. Pels A. J., z b., r.k., Verdronkenoord 39, Bergen op Zoom. Hart N., z.b., n.h., Koningsweg 3, Obdarn. Boot B., ass. huis houding, d.g., Ramen 15, den Haag. Rempt-Blokker T., werkster, n.hVerdronkenoord 26, den Helder. Rover de J., zandvormer, n.h., Oosterstraat 25, Am sterdam. Boven van M., horlogemaker, n.h., Nieuwe sloot 11, Wolfaartsdijk. Mienis A., d.b., n.h., Geester- weg 7, Zaandam. Molenaar H. G., leerling-machinist H. IJ. S. M., Geest 29, Apeldoorn. Prinsze A., winkel bediende, n.h., Stuartstraat 48, Zaandam. Bottemannc C. J. M., winkelbediende, r.k., Snaarmanslaan 60, Arnhem. Wed. C. Verreij-Puttenaar C. M., z.b., n.h., Lindenlaan 43, Zaandam. Vice Voorzitter; Jb. Mosk Secretaris; F. Bouwens, Penningmeester; J. v. Zalinge Vice-Secretaris. ORGANISATIE MIDDENSTAND. In Juni j.l. i9 te Deventer een vergadering gehou den van middenstandsvereenigingen uit het oostelijk gedeelte des lands, waar in beginsel besloten werd tot oprichting eener Oostelijke Middenstandsbond. Aan het bestuur der Deventer Handelsvereeniging werd liet ontwerpen der statuten opgedragen. La een Don derdag gehouden vergadering zijn deze vastgesteld. Het doel van den bond wordt omschreven: a. het ne men van practische maatregelen voor den midden stand in het oosten des land; b. het verkrijgen en be houden van voldoenden invloed in de Nederlandsche Middenstands-organisaties. De contributie zal bedra gen 1 cent per lid van elke aangesloten vereeniging, met een minimum van 10. Elke aangesloten vereeni ging brengt in de algemeene vergadering voor elk honderdtal leden ol gedeelte daarvan een stem uit, met een maximum van drie stemmes. KORTE BERICHTEN. Het Haagsche Hof heeft vernietigd de beschik king van de Haagsche rechtbank, waarbij mr. H. P. Marchant, ter zake van beleediging van den zaakwaar nemer Schaap, in zijn pleidooi naar de openbare te rechtzitting was verwezen. Het Hof weigerde rechts ingang en stelde mr. Marchant buiten vervolging. AugiKtüsdagen xpu worden'.gahoadeè, doch 19 en 20 September heeft plaats gevonden, Naar aanleiding van deze laatste tentoonstelling hier een enkel woor daan de hand van een kort ver slag in „de Locomotief". Het houden van veetentoonstellingen op Java is nog iets nieuws, w. o. tentoonstellingen zijn te ver staan vanhoornvee, paarden, kleinvee schapen en geiten en pluimvee. Cheribon deed niet lang gele den een poging daartoe, doch de rechte animo was er niet en de uitkomst was dan ook, dat de tentoonstel- tentoon ling niet slaagde. Met dwang zet men geen stellingen in elkander. I pleegd, waarvan voor 7 de kosten Nu heeft te Karanganjer in de oude Bagelen -re- rugbetaald. In de Piusstichting bedroeg sidentie Kedoe een gelijksoortige tentoonstelling I verpieegde oude lieden 30, waarvan voor 18 de kosten plaats gehad van dieren, uitsluitendafkomstig vangnet ge deel telijk zijn terugbetaald. zinnen en 60 eenloopende personen en andere gezins leden alleen gedurende den winter of slechts nu en dan eens of meermalen, alzoo samen 592 personen, Het aantal verpleegden in het Burgerweeshuis be droeg 24, terwijl voor 8 verpleegden in het R.-K. Weeshuis aan het bestuur dezer inrichting een subsi die van 40 per kind en per jaar werd betaald. Het aantal kraamvrouwen, ondersteund door de So ciëteit van moederlijke weldadigheid, bedroeg 51 In de diaconie oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Herv. Gemeente werden 61 oude lieden ver zijn te- et getal regentschap Karanganjer, behoorende tot de afdeeling Keboemen. Een tentoonstelling op kleine schaal dus in een streek waar veehandel veeverkoop gedre ven wordt en die geheel van particulier initiatief is uitgegaan en tot stand kwam zonder eenige subsidie van de Regeering. En deze tentoonstelling slaagde boven verwachting, ondanks de buitengewone tijds omstandigheden. Deze eerste daad naar buiten van de „Vereeniging tot bevordering der veeteelt in de afdeeling Bagelen*) is in alle opzichten een succes geweest wegens de groote deelneming en de niet minder groote belang stelling van Javaan en Europeaan. Het krachtig ijve ren van den regent van Karanganjer is terecht open lijk geroemd. Deze uitkomst is een heuglijk feit, aangezien vee tentoonstellingen een onmisbaar deel schijnen van de pogingen, die in de laatste jaren worden aangewend om den veestaoel in het algemeen uit zijn verval op te heffen. Dergelijke tentoonstellingen blijken het beste In het R. K. parochiaal weeshuis bedroeg het getal verpleegden 21, waarvan voor 19 de kosten gedeelte lijk zijn terugbetaald, terwijl nog 10 kinderen buiten het huis verpleegd worden, het getal verpleegden in liet Huis van Zessen bedroeg 8. Het Roomsch Kath. Paroch. Armbestuur bedeelde totaal 210 personen, de Diaconie der Ned. Herv. Gem 121, die den Evang. Luth. gemeente 11, die der Re- monstr. Geref. Gem. 3, die der Doopsgezinde Gemeen te 20, het Ned. Israël, Armbestuur 17, de vereen. „Liefdadigheid naar Vermogen" 53, de vereen, van den H. Vincentius van Paulo, a. conferentie St. Lau- rentius 34, b. conferentie St. Dominicus 37, de diaco nie der Gereformeerde Kerk 8, de afd. Kennemerland van de vereeniging „Tot steun van verwaarloosden en en gevallenen" 13 (alle voogdijkinderen) en de R. K. vereeniging voor kinderbescherming in het Arrond. Alkmaar 23 (allen voogdijkinderen). Het aantal spaarbankboekjes der Nutsspaarbank op 31 Dc. 1913 in omloop bedroeg 2774, aan het eind Hoofd van een gezin. ST. NICOLAAS. In de bazar „Alctnaria" van den heer Willem Smit, iri de Langestraat. heeft de mobilisatie plaats gehad, de vredige mobilisatie, welke elk jaar eenige weken vóór 5 December plaats vindt. Een niet onverwachte mobilisatie als deze slaagt gewoonlijk uitstekend, hier althans is het in hooge mate het geval. Men kan te kust en te keur gaan bij een groote massa artikelen van allerlei aard, gewone en fijne soorten, welke de lieer Smit in zijn ruim magazijn met de beide gaande rijen op zeer overzichtelijke wijze heeft opgesteld. Elk artikel in de mooie étalages is geprijsd, met die in het magazijn is dit ook het geval. Zij, die geschenken ontvangen, door den goeden Sint in de bazar in de Langestraat gekocht, zullen daarmee zeker zeer verheugd zijn. BINNENLAND. wegen gegeven, de geëm lingen met nicht rauchen te vervangen door bordjes met „niet rooken". HET LEENINGSONTWERP. In de beschouwing over het leeningsontwerp in de Vrijzinnig-Democraat schrijft Dr. Bos o. m. Men spreekt van een concessie, dat de tijd, binnen welken ae leening niet geconventeerd kan worden van zes tot drie jaren is teruggebracht en dat vóór 1 Pa* nuari 1920 een voorstel van wet moet worden Inge diend omtrent de vraag van de dekking van het dan nog bestaande restant der leening. Wat beteekende de termijn van zes jaren in de oor spronkelijke plannen? Dat de geldbeleggers van hun ne mooie rente van 5 procent tenminste zes jaar zeker konden zijn. Het gevolg was wel tevens dat geen macht ter wereld in die zes jaren iets tot aflossing van de leening zou kunnen ondernemen, het doel was de geldbeleggers zekerheid te geven voor hunne hoo ge rente om daardoor de leening aantrekkelijker te maken. Bij onze leening was deze zaak van geheel onder geschikte beteeken is. Wie heeft ervaren hoe sterk op dit oogenblik 5 pet. binnenlandsche fondsen gevraagd worden, zal geen oogenblik twijfelen aan het schitte- end welslagen der leening. De geheele bepaling kan gerust worden gemist. Verkorting nu van zes op drie jaren zou alleen in zoover waarde hebben, dat zij een geheel onnoodige belemmering wegneemt om de mogelijkheid te openen voor een anderen financier, te doen wat de tegen woordige Minister van Financiën, die volgens zijn ei gen verklaring, het met zijn eigen voorstel eigenlijk niet eens is, niet wenscht te verrichten. De tweede z.g.n. concessie beteekent niets, wanneer ze zoo blijft, betoogt dr. Bos. De bepaling is schijn. „Wil de regeering thans haar wetsontwerp onveran derd doorzetten, dan beteekent dat, dat zij op een tijd stip tc midden van de mobilisatie een reusachtig groo te Icening wil aangaan voor 'n langen tijd, waarvan de noodzakelijkheid op djt oogenblik en tot die bedra gen door vele financiers wordt ontkend en ons daarbij gedurende 15 jaren feitelijk vastbindt aan een reeks van belastingen, waarvan onderscheidene ten eenen- male onaannemelijk zijn voor een groot deel van het volk. Naar mijne meening mag geenc regeering dat thans doen. Ook de voorstanders van een heffing in -eens naar den grondslag van de vermogens en inkom sten hebben aan deze heffing niet anders gedacht dan als definitieve afrekening, nadat in de eerste paar jaar met tijdelijke leeningen bij de Nederlandsche Bank of particulieren de kasbehoeften waren bevredigd. Nie mand van hen, heeft willen dwingen om midden in de tegenwoordige moeilijkheden deze beslissing te ne men, wel daarvoor thans propaganda willen maken. De regeering evenwel legt ons eene beslissing voor in dezen moeilijken tijd. In dezen tijd, nu de critiek in 't algemeen zoodanig aarzelt zich uit te spreken, dat de gene, die open voor zijn meening uitkomt, door me nigeen als woelziek en de regeering hinderend in haar taak wordt beschouwd. Terughoudendheid van de critiek in het parlement eischt evenwel zelfbeperking van de regeering in de uitoefening harer htans buitengewone mahet. Zij heeft thans genoeg kunnen zien, dat godsvrede beteekent: vrede met degenen, die het verst van haar afstaan, des te inniger vrede, naarmate die afstand het grootst isbeteekent s t r ij d, opgeschorte en dadelij ke strijd met hare vrienden, het scherpst met hen, die het dichtste bij haar staan. Met alle kracht moet 'n beroep op haar worden ge daan om harerzijds mede te werken tot het betreden van een weg, die de beslissing over zoo groote zaak verdaagt tot rustiger tijd." Gemengd Nieuws. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de IJsclub Volharding ten lokale van den heer Buckman. Aanwezig waren 1 leden en 2 afgevaardigden van N.-Scharwoude. De ontvangsten hebben bedragen 543,31 waarbij het batig saldo van het vorig jaar groot 43,70. De uitgaven bedragen 526,22 een saldo van 46,99. Bij de uitgaven is een bedrag van 152,32 aan arbeidsloon. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Timmerman en F. Bouwing en gekozen in een plaats van den heer K. Leegwater die bedankt heeft, de heer E. Zaagman. Besloten werd de twee hoofdcommissarissen aan het bestuur toe te voegen. De vereeniging telt 158 leden die ƒ1.betalen en 90 leden die 0,25 betalen. De bode Prijs die een salaris had van 10,ont vangt voortaan 10% van de contrebutie. Besloten werd de leden die met het innen der contri butie bedanken, doch in den loop van den winter weer lid willen worden, dubbele contributie te laten betalen Het reglement zal door een daartoe aangewezen commissie worden nagezien. Inlichtingen zullen worden ingewonnen, betreffende de kosten van een sneeuwschuif, die spoedig de baan schoon heeft. In een vorige vergadering was besloten, aan Noord Scharwoude een jaarlijksche vergoeding te vragen van so.voor vrij gebruik door naar leden van de ba nen op het Waardje. De afgevaardigde van N.-Schar- woude, deelden mee, dat men besloten i9 hiermee ge noegen te nemen alleen voor die jaren als er bai kunnen worden gemaakt. Een lange discussie ontspon zich hierover waarvan de slotsom was, dat de vergadering hierin meeging, mits 15,— wordt betaald voor die jaren wanneer er geen ijs is. De afgevaardigden zouden dit hunner vereeniging voorstellen. Na sluiting werden de bestuursfunctien als volg verdeeld A. Timmerman Voorzitter; E. Zaagman van den Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het instellen van een keuringsdienst op eet- en drinkwaren. (Bijlage No. 115). 3. Alsvoren tot uitgifte van bouwgrond. (Bijlage No. 166). 4. Alsvoren tot oprichting, van eene school voor zwakzinnige kinderen. (Bijlage No. 117). 5. Alsvoren tot het verleenen van een nader crediet voor werkloozenverzekering. (Bijlage No. 128). 6. Behandeling van het tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1914. 7. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1913. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van grond. INGEZONDEN STUKKEN. ZIEKENINRICHTINGEN. Zeer geachte Heer Redacteur: Beleefd, waarde heer Redacteur, verzoek ik U mijn ingezonden stukje in uwe courant te willen opnemen, waarvoor natuurlijk bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Ter zake dan: Verleden Zaterdag las ik in uwe courant het gemeenteverslag van Alkmaar over 1913. Hierin trof mij. en zeker zeer velen met mij de toe stand van het St. Elisabeth gesticht en van het Stads ziekenhuis, en het geldt in deze voor mij de vraag aan Autoriteiten in deze materie, hoe het mogelijk is, dat de toestand in het Stadsziekenhuis zoo oneindig on gunstiger is dan in het St. Elisabeth gesticht. Let wel, waarde redacteur, dat het een vraag geldt t I AfrjVfl

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5