m, m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 3Z> e O o r* 1 o Van bat westelijk oorlogsterren. Van hat oostelijk oorlogsterrein. Van het zuidelijk oorlogsterrein. Honderd en zestiende Jaargang* 1914 Jbonnemcntspiiis per 3 maanden 10.80, fr. p. post f 1.-. Adtertootieprils 10 cl p. regel, groote letter* naar plaatsrnlmte. Briefen tr.Boek- en Handelstfrokkarfi ».b. HERIK*. COSIER 4 ZOOII. Vaordam C 9. Telefoons», 3. WOENSDAG 25 NOVEMBER. PORTUGAL ZWITSERLAND. DUITSCHLAHD. Dit summer bestaat tiSS 2 bladen. ALKMAAR, 25 November. Hebbea wij gisteren over de kleeding en de loop graven gesproken in verband met de beschutting der te velde staande soldaten tegen de invloeden van weer en wind, thans willen we het een en ander mededeelen over tenten. In een winterveldtocht zijn tenten onontbeerlijk. De veldtocht van 1812 van Napoleon naar Rusland is het klassieke voorbeeld van de geweldige verliezen, welke de troepen lijden, wanneer er tegen den winter niet voldoende voor hun verpleging is gezorgd, met name, wanneer de koude nachten op den blooten grond, zonder tent of afdak, moeten worden doorgebracht. Bij honderden stierven Napoleon's soldaten en elk bi vak, dat verlaten werd, leek op een slagveld. Hadden de legers van de achttiende eeuw altijd tenten naar het oorlogsterrein meegenomen, het Fransche revolutie- leger kon deze niet betalen en Napoleon had er niets voor gevoeld tot weder-invoering van dezen maatre gel over te gaan. Merkwaardigerwijs volgden alle le gers het voorbeeld van den soldaten-keizer en schaf ten de tenten af. Maar in den oorlog van '70 kwamen de Franschen weer met tenten voor den dag en sinds dien werden ze in verschillende legers weer inge voerd! Werden de tenten echter vroeger in wagens vervoerd, tegenwoordig, nu de tros van een leger toch al zoo groot is (een divisie, 23.000 man, in marsch- orde 18 K.M. beslaande, wordt gevolgd door 8 K.M. voertuigen!) moeten de manschappen ze zelf dragen. De stof kan bij regenweer ook omgeslagen worden, terwijl voor het maken van tenten de verschillende ba nen aan elkaar bevestigd worden en de paaltjes ge- driedeeld kunnen worden, zoodat hun lengte den sol daten niet veel last veroorzaakt. Toch moet men niet vergeten, dat de uitrusting van een soldaat ongeveer 20 k 25 K.G. weegt en dat de bepakking natuurlijk liefst zoo licht mogelijk moet zijn. Een Nederlandscb soldaat heeft een uitrusting van 22 K.O., n.l. geweer, bajonet, 120 patronen, schoenen, schoenzakjes, hand schoenen, verbandpakje, geweervet, eetketel, veld- flesch, lepel, noodrationsvleesch, cake, koffie, suiker, handdoek, muts, naaizakje, sokken, hemd, onderbroek, ransel, overjas, schop of ander veldgereedschap, de Engelsche soldaat heeft 60 Engelsche ponden te dra gen, waarvan het geweer er 9 en 4 ons weegt. Men begrijpt, dat men gaarne elke verzwaring vermijdt, maar het zelf dragen der tenten schijnt zeer gewenscht In den Japaosch-Russischen oorlog bleken de ten- ten nog niet voldoende beschutting op de velden van Mantsjoerije aan te bieden. De buitengewone koude eischte buitengewone maatregelen en daar de legers gedurende de wintermaanden niet in actie waren, wer den er verblijven voor 30 a 50 man in den grond ge graven. In de kleine had men één kachel, in de groote twee. Het was er zoo warm als in een badkamer en dank zij de oefening en de ervaring, maakte men lang zamerhand onderaardsche kazernes met vensters en iuchtververschingstoestellen boven den grond I De of- ficiersverblijven waren bijzonder verzorgd: door een dubbele deur kwam men in een vertrek, waarin matten op den vloer lagen, een kachel een behaaglijke warm te verspreidde, terwijl een tafel, stoelen en een bed niet ontbraken. Alleen de ratten maakten het den be woners lastig. En bovendien kon men moeielijk aan brandhout komen. Daar er in Mantsjoerije weinig bosschen zijn en de weinige boomen der begraafplaat sen reeds vroeger voor versterkingsdoeleinden waren gebruikt, moest het groote Russische leger wel.de huisjes verbranden. Het begon met deuren en vensters, vervolgens kwamen meubels en houten gereedschappen en eindelijk de huizen aan de beurt. Zoo verdwenen langzamerhand geheele Chineesche dorpen! Ook stookte men voederkoeken welke bestemd waren voor de paarden en goede brandstof opleverden. De Japanners, gewend aan een zachter klimaat, hadden, om den strengen winter door te komen, mate riaal uit het vaderland laten overbrengen en bouwden kleine houten huisjes met dubbele wanden, waarvan de tusschenruimte met asch was opgevuld. Aan de merkwaardigheid, dat de veldtocht zich voornamelijk langs spoorlijnen ontwikkelde, was het te danken dat vele Russische bevelhebbers een specialen trein tot hun beschikking konden hebben, samengesteld uit salon- woon- slaap- en eetwagens met verschillende waggons voor den staf I In Galicië moeten de Oostenrijkers, in Polen de Russen reeds in vredestijd maatregelen hebben geno men, om de troepen een zoo goed mogelijk onderdak te geven in geval van oorlog verleden jaar lazen we reeds, dat daar het noodige materiaal hiervoor ten al len tijde in gereedheid lagl Zoo zijn we al weer aangeland op het gebied van veel strijd, op het Oostelijk oorlogsterrein, waarvan we de krijgsverrichtingen gisteren slechts vluchtig konden aanstippen, zoodat we er heden nader op zou den terugkomen. De operatieve krijg in het Oosten is trouwens veel interessanter dan de positie- oorlog in het Westen. In Frankrijk en België liggen de partij en in hun veldstellingen bijna vastgeketend, komen ze slechts stapje voor stapje vooruit, terwijl de troepen in OOST" PRUISEN Weichsel n o Stallupöhnen o o Thorn-Q H Sa| Soldau®? o Q Mlawa o Q- Wloclawetsj .QPlock •O Warschau O Koetno fe S O EU Warta oOKalisch o LodsQ o o o o ogCzenstochow o o Sandomir O o o o o° ■D Iwangorod Weichsel Krakau .San ©.Przemysl G A E I C I ook geen zevenmijlslaarzen, de loopschoenen hebben ze wel aan! Men weet dat het Russische Polen tus schen het Duitsche Oost-Pruisen en het Oostenrijksche Galicië als een wig geklemd zit en dat de strijd tus- sci'.en de Russen eener- en de Duitschers en Oostenrij kera anderzijds om en in deze streken met wisselend succes wordt gevoerd Vooral in Polen zijn de wisse lingen van belang, mede omdat zij voor Duitschland de ergste bedreiging vormen en omdat het voor de Russen, En in het algemeen voor de verbondenen, heel veel waard zou zijn, indien de Duitschers van den Russisch en bodem konden worden verdreven en op Duitsch grondgebied konden worden gevolgd. In het noorden is het den Russen gelukt de Duitschers van hun gebied te verdrijven en door te dringen tot Oost- Pruisen al zijn de vorderingen, die zij daar maken nog niet heel groot, in het Zuiden, in Galicië dus, ruk ken zij sneller op en bedreigen daar Krakau uit het noorden en wellicht ook reeds uit het Zuid-Oosten. Tot goed begrip van den stand der krijgsverrichtingen in Polen is het noodig, dat wij nog even in herinnering brengen dat half October de Duitschers en Oostenrij kers stonden aan Weichsel en. San van Warschau tot Przemysl, dat de Russen toen van Warschau uit een aanzienlijke troepenmacht in Westelijke richting zon den, waarvoor de Duitschers en Oostenrijkers terug trokken, alle verbindingsmiddelen vernield achterla tend en met een zwenking eerst in de lijn Kalisch- Czenstochow- Krakau tot stilstand komend. Terwijl de Russische hoofdmacht in de richting van Thom op trekt brengen de Duitschers met behulp van hun spoor wegen een sterke legermacht van die stad uit in actie, welke langs den Weichsel oprukt, een deel van het Russische leger ten noorden der rivier terugslaat op Plock en een ander deel op Koetno. Deze operatie was een zeer beslist succes voor v. Hindenburg, maar er zou heel wat meer moeten gebeuren, zou hij van de ze overwinning groote vruchten kunnen plukken. In den slag tusschen Warthe en Weichsel zou veel groo- ter zegepraal kunnen worden behaald, mits zij spoedig werd verworven. Immers terwijl de Duitschers uit het Noorden oprukken in de richting van Lodz, rukten Duitsche-Oostenrijksche troepen uit de lijn Czensto- chow- Krakau op, aldus de Russen tot een slag dwin gend in een voor hen minder gunstige positie en ho pend ze van hun verbindingslijnen af te dwingen. Lukte de zet geheel dan zou het Russische offensief voorloopig gebroken zijn en konden de Duitschers weer troepen uit het Oosten naar het Westen over brengen. Lukte hij ten deele, dan zou in elk geval het Russisch offensief ten deele verlamd zijn. De strijd werd aan weerszijden met groote verbittering gevoerd en hoewel de Russen sterker zijn geworden door nieu we strijdkrachten uit Warschau lijkt het ons nog niet zeker, dat zij de overwinning zullen behalen. Wij hebben gisteren geschreven „dat in Polen tusschen Weichsel en Warthe de kansen der Duitschers nog steeds gunstig staan, ondanks Petrograder geruchten, volgens welke het Duitsche Thom-leger, dat de Russen op Koetno en verder nog terugwierp, thans zelf zou wijken." Hoewel het best mogelijk is, dat deze mee ning te pessimistisch voor de Russen was, stellen wij het Oosten veel bewegelijker zijn en al dragen ze dan 8 er toch prijs op, waar wij gisteren slechts vluchtig konden aanstippen haar thans wat uitvoeriger toe te lichten. De Russische groote generale staf, welks berichten betrouwbaar zijn, verklaarde: men meldt een achter- waartsche beweging van de Duitschers. De staf deel de dit belangrijke feit niet mede onder eigen verant woordelijkheid, doch stelde „men" ervoor aansprake lijk. Hij wilde er zelf de zegsman niet van zijn. Van daar dat wij schreven over „Petrograder geruchten." Uit de mededeeling van den staf zelf, bleek dat de Duitschers veel dichter bij Lodz stonden, dan te voren bekend was, en dus de belangrijke spoorlijn Warschau- Kalisch gedeeltelijk reeds bezetten. Bovendien sprak het communiqué van nieuwe D^ische strijdkrachten in de buurt van Wieloen (tusschen de scherpe bocht der Warthe en de grens van Silezië) en deze kunnen immers een omtrekkende beweging maken. Stond zoo de zaak gisteren, nadien zijn er nadere berichten ge komen. Het pas ontvangen Russische communiqué luidt gunstig voor de Russen. Wel is de slag bij Lodz nog niet beslist, maar melding wordt gemaakt van achteruittrekkende Duitsche infanterie, aan welke door chargeerende Russische cavalerie zware verliezen wer den toegebracht. En terwijl de Duitschers zeggen, dat de strijd in de buurt van Czenstochow tot staan is ge komen, verzekert de Russische staf, dat het gevech hier voor de Russische wapens een gunstig verloop heeft, terwijl den 22sten meer dan 6000 gevangenen werden gemaakt, hetgeen er ook op wijst, dat Ruslanc in het voordeel is. In het stadium, waarin de strijc thans verkeert, mag met spanning de beslissing wor den afgewacht, daar het van den nog altijd onzekeren uitslag afhangt, of het Russische offensief tot staan is gekomen en de midden Duitsche Oostgrens voor loopig onbedreigd blijft, dan wel of de Russen nu ook in Silezië en Posen Duitsch grondgebied kunnen be treden, aldus het Russische rijk van vijanden zuive rend. Uit het Westen weinig nieuws. Over het bombarde ment van Zeebrugge door de Engelschen nog geen nadere bijzonderheden. In een uitvoerig officieel Fransch communiqué wordt gezegd, dat de troepen der bondgenooten numeriek minder sterk zijn dan die der Duitschers, dat de samenwerking der Franschen en Engelschen een der mooiste pagina's uit de militai re geschiedenis vormt, dat er hier vijftig Duitsche le gerkorpsen vochten en er vijftien met de Oostenrijkers in Rusland stonden. De Nordd. Allg. Ztg. geeft weer documenten om aan te toonen, dat Engeland Belgie's neutraliteit ge schonden zou hebben en dat België van te voren be sloten was met Duitschlands vijanden gemeene zaak te maken. Zooals wij reeds vroeger hebben gezegd hiermee wordt Duitschlands schending der neutrali teit niet gerechtvaardigd. Maar men is in Brussel blijkbaar wel heel onvoorzichtig met gewichtige do cumenten omgesprongen! Portugal is thans klaar om Engeland's zijde te kie zen. De regeering zal dat doen „zooals en wanneer zij goed oordeelt." DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: In het algemeen heeft de toestand op den 23sten dezer geen wijziging ondergaan. Op het grootste gedeelte van het front schiet de artillerie van den vijand van tijd tot tijd, echter minder hevig dan den vorigen dag. Hier en daar heeft ook de infanterie aanvallen ge daan, zij werd echter overal teruggeslagen. Vooral in Argonne waren die aanvallen zeer heftig. Wij heb ben daar terrein gewonnen in de buurt van Tour-de- Paris. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde van gis terochtend: Engelsche schepen verschenen ook giste ren aan de kust van Vlaanderen en beschoten Lom- bardtzijde en Zeebrugge. Onze troepen ondervonden liervan echter weinig schade. Een aantal Belgische inwoners echter werden gedood en gewond. In het westen zijn geen belangrijke wijzigingen voor gekomen. IN OOST-PRUISEN, POLEN EN GALICIë. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gister ochtend gemeld: Op het oostelijk oorlogstooneel is de toestand nog niet verduidelijkt. In Oost-Pruisen handhaven onze troepen hun stel lingen aan en noordoostelijk van het merenplateau. In Noordelijk Polen is in de daar plaats hebbende hevige gevechten nog glen beslissing gevallen. In Zuidelijk Polen staat de strijd in de streek van Tsjenstochof; op den zuidelijken vleugel noordelijk van Krakau maakt de aanval vorderingen. De officieele Russische mededeeling dat de generaals von Liebert en von Pannewitz in Oost-Pruisen zijn gevangen genomen, is verzonnen. De eerste bevindt zich te Berlijn, de tweede aan het hoofd van zijn troep. Beiden zijn sedert langen tijd niet in Oost-Pruisen ge weest. EEN BOM IN WARSCHAU. Volgens een telegram, ontvangen loor het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington, is een bom, geworpen uit een Duitsch luchtschip, neergekomen voor het Amerikaansch consulaat te Warschau. Er werden eenige ruiten verbrijzeld, maar niemand kreeg eenig letsel. EEN KRIJGSLIST. Russische gewonden, te Odessa aangekomen, vertel len, dat toen de Oostenrijkers onlangs een paar bui tenforten om Przemysl ontruimden, de Russen een krijgslist vermoedden. Zij dreven daarom een kudde vee naar de forten, die werd vernietigd. De heele omtrek was n.l. bestrooid met kleine bommetjes, be kend als noten. AAN DE EGYPTISCHE GRENS. Een afdeeling van een Engelsch corps kameelruiters raakte Vrijdag bij een verkenningstocht slaags met een overmachtige Turksche strijdkracht. De kameelruiters konden op hun basis terugtrekken en verloren 14 doo- den en 3 gewonden, meldt Reuter uit Cairo. Een afdeeling van de kustwacht, die omstreeks den- zelfden tijd een verkenning deed, wordt vermist. IN KLEIN AZIë. De Engelsche troepen hebben te Bassorah (Klein Azië) in tegenwoordigheid van de plaatselijke notabe len de Engelsche vlag geheschen. Daarop werd een proclamatie voorgelezen, die door de inwoners met ge juich werd begroet. YPERE NIN BRAND. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat te Yperen alle pogingen gestaakt werden om den brand, ont staan door de voortzetting van de Duitsche beschie ting, te blusschen. Door de instorting van den toren van de kathe draal verloor de bezetting het belangrijkste observa tiepunt EEN DUITSCHE TORPEDOBOOT AANGEVAREN. De Deensché stoomboot „Anglo-Dane" kwam ter hoogte van Falsterbo (Zweden) in aanvaring met een Duitsche torpedoboot, die zwaar werd beschadigd, zoo meldt men uit Kopenhagen. Twee zwaargewonde ma trozen van de torpedoboot werden aan boord van de stoomboot gebracht. Een van hen stierf tijdens de reis naar Kopenhagen, de andere stierf kort na aan komst aldaar. EEN ENGELSCHE SUPERDREADNOUGHT GEZONKEN? Naar de Berlijnsche Lokal-Anzeiger uit Kopenhagen verneemt, heeft een, kortelings uit Amerika naar Stock holm terugkeerende, Zweed verteld, dat het stoom schip „Olympic" den 25sten October op de Iersche kust een groot oorlogsschip had aangetroffen, dat, naar het scheen, zware averij had gekregen. De „Olympic" nam 250 man van de bemanning boord; de overige 550 man werden op te hulp snel lende Engelsche oorlogsschepen overgebracht. Aan bemanning en reizigers van de „Olympic" werd ver boden bij de landing in Engeland over de zaafr te spreken. Het verhaal betreft in elk geval de Engelsche dreadnought „Audaciuos", die eenige dagen later is gezonken. De bemanning schijnt gered. Het Berlijnsche Wolff-bureau zegt niet-officieel, dat de Engelsche super-dreadnought „Audacious" op 28 of 29 October aan de noordkust van Ierland op een mijn geloopen en gezonken is. De Britsche admiraliteit zou het gebeurde streng geheim houden o mopgewondenheid in den lande te voorkomen. De „Audacious" is een slagschip van 27.000 ton, met een vermogen van 28.000 P.K. en een snelheid van 22 knoopen. Het schip, dat een bemanning van ongeveer 900 koppen heeft, is bewapend met tien 34 c M. en zestien 10 c.M. kanonnen. DE GERAMDE DUITSCHE ONDERZEEëR. Officieel meldt men uit Berlijn: Volgens officieele mededeeling der Engelsche Admiraliteit van 23 Nov. is de Duitsche duikboot „U. 18" door een Engelsch patrouillevaartuig op de Noordkust van Schotland tot zinken gebracht. Volgens mededeeling van Reuter zijn door de En gelsche torpedojager „Garry" 3 officieren en 23 man der bemanning gered. Een man verdronk. PORTUGAL KLAAR. Na een rede, die de eerste minister hield voor de afgevaardigden en senatoren, nam het Congres met al- algemeene stemmen een wetsontwerp aan, waarbij de regeering wordt gemachtigd in het huidige conflict tusschenbeide te treden, op tijd en wijze, die haar ge schikt voorkomt, in overeenstemming met het verdrag met Engeland en in verband daarmede de noodige maatregelen te nemen meldt Reuter uit Londen. Volgens het blad „Capital" zal het besluit waarbij de gedeeltelijke mobilisatie wordt gelast heden of Don derdag verschijnen. Het zal vergezeld gaan van een proclamatie van den minister van oorlog. SCHENDING DER ZW1TSERSCHE NEUTRALITEIT. De Bondsraad heeft, volgens een bericht in de Ber- ner bladen, wegens het vliegen van Engelsche. wel licht ook Fransche vliegmachines, die uit Frankrijk op weg naar de Zeppelinwerf, te Friedrichshafen wa ren, over Zwitsersch grondgebied, aan de Zwitsersche gezanten te Londen en Bordeaux opgedragen, dien aangaande een krachtig protest bij de Engelsche en de Fransche regeering in te dienen en voor de schending der Zwitsersche neutraliteit voldoening te eischen. EEN NIEUW OORLOOSKREDIET. Bij het bij den Rijksdag ingekomen wetsontwerp betreffende een tweede suppletoire bergooting voor iet dienstjaar 1914, wordt de Rijkskanselier gemach tigd tot bestrijding van de buitengewone uitgaven voor éénmaal nogmaals een som van 3 milliard gul den op te nemen. Verder wordt de Rijkskanselier ge- AARSGHB COURANT. O O O O O O O O O O 99 o a o N O O O Q- O O O O O O O O O O O i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1