DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HING Vil HBCEH Ned. Taal en Rekenen. No. m Honderd en zestiende jaargang. 1914. WOENSDAG 25 NOVEMBER. MILITIE en LANDWEER. Gemeenteraad van Alkmaar, op Wosnsdag 25 NOVEMBER WH, flam. 1 uur. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkei^ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter fcAimia van belanghebbenden, dat de ult- keerlng van de vergoedingen (loopeude over bet UJdvak van 10 tot en met 35 No vember) aal plaats hebben ten Stadhuize op Donderdag, «O November a.s., voor zoo veel de LINDWIEB aangaatvan 10 11 uur en voor aooveel do MILITIE betreft van 11— 18 nnr. Alkmaar, 21 November 1014. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPINQ. van den Voorzitter de Burgemeester de heer 0. Ripping. Secretaris de heer Donath. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de.heer Glinder- man, één vacature. De notulen der vorige vergadering worden vastge- Ingekomen stukken en mededeelingen. a. een schrijven d.d. 5 Aug. 1914 van het bestuur van de Tucht-Unie, gevestigd te Utrecht, houdende ver zoek, het doel der Vereeniging: „bestrijding van tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk, ten einde zijn zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen", te steunen. Oesteld in handen van B. en W. ter afdoening. b. een schrijven van Oedep. Staten d.d. 28 Oct. 1.1., No. 21, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 23 Sept. 1.1. Nos. 13 a en b, betreffende pensionneering van gemeente-ambtenaren. Voor kennisgeving aangenomen. c. een schrijven d.d. 30 Oct. 1.1. van den heer Mr. H. Boelmans ter Spill, houdende bericht, dat hij ont slag neemt als lid van den Raad en als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente. D e V o o.r z i 11 e r zegt, dat men gehoopt had dat men den heer Boelmans ter Spill behouden had als lid van den raad. De gezondheidstoe stand van den hr. Ter Spill heeft dat niet toegelaten. De raad heeft dus in dit ontslag te berusten. Het ontslag als ambtenaar van den Burgenlijken Stand stelt de Voorzitter voor om onder dankbe tuiging te verleenen. d. een schrijven d.d. 31 Oct. 1.1. van den heer Mr. P. van Heijnsbergen, houdende verzoek om ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolver zuim, wegens vertrek uit de gemeente. Onder dankbetuiging verleend. e. een schrijven d.d. 4 Nov. 1.1. van Oed. Staten, ten geleide van het goedgekeurde eerste suppletoir ko hier van de Hondenbelasting, dienst 1914. Voor kennisgeving aangenomen. f. een schrijven d.d. 5 Nov. 1.1. van het College van Directeuren van zelfstandige keuringsdiensten in Nederland, houdende verzoek, het voorstel, den Raad aangeboden, om den Directeur van het Open baar Slachthuis naast de keuring van vee en vleesch tevens op te dragen het onderzoek ende beoordeeling der overige levensmiddelen, niet aan te nemen. Te voegen bij de desbetreffende stukken. g. een schrijven d.d. 6 Nov. 1.1. van het bestuur der Vereeniging „Kinderkleeding en Kindervoeding", alhfër, houdende dankbetuiging voor de toegeken de subsidie voor het jaar 1915. Voor kennisgeving aangenomen. h. een schrijven dd. 9 Nov. 1.1. van Jac. Oroet, hou dende bericht, dat hij ontslag neemt als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Eervol verleend onder dankbetuiging der be- bewezen diensten. i. een schrijven d.d. 12 Nov. 1.1. van E. Kalverboer, houdende verzoek aan de twee in aanbouw zijnde straten, gelegen tusschen den Kennemerstraatweg en de Prins Hendrikstraat, de namen te verleenen van „Van Deventerstraat" en „De Meesterstraat". Oesteld In handen van B. en W. om bericht en raad. j. een schrijven d.d. 12 Nov. 1.1. van den heer C. J. Ooes, waarbij een stukje grond, ter grootte van 71/2 vierk. Meter, gedeelte van het perceel kadas traal bekend gemeente Alkmaar, Sectie F No. 2058 en gelegen aan den Nieuwlandersingel, der ge meente te koop wordt aangeboden voor de koop som van 5 per vierk. Meter. De Voorzitter zou er geen bezwaar ia zien dit stuk direct te behandelen. Hij meent echter dat het op den weg ligt, dat aan de gemeente dat stukje i gratis wordt afgestaan. Dat Is ook vroeger ter plaatse gebeurd. De voorzitter stelt dus voor om aan den heer Goes te berichten, dat de gemeente het stukje grond wel wil overnemen, doch gratis. Goedgekeurd. VT k. een besluit van Ged. Staten d.d. 18 Nov. 1.1. No. 95, waarbij de gemeenterekening over den dienst van 1913 wordt gesloten met vaststelling van het bedrag der ontvangsten op 884.104.72, der uitga ven op 841.905.57y2 en mitsdien van het batig saldo op 42.199.14V2. Voor kennisgeving aangenomen. 1. een schrijven d.d. 18 Nov. 1914, No. 59, van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde Raadsbe sluit d.d. 28 Oct. 1.1. No. 4, betreffende het aanleg gen van straten door de Vereeniging voor Volks huisvesting „Alkmaar". Alsvoren. m. een schrijven d.d. 21' Nov. 1.1. No. 495 van de Ge zondheidscommissie alhier, betreffende het instel- len van een keuringsdienst op voedingsmiddelen. Te behandelen bij punt 2 der agenda, n. een schrijven d.d. 23 Nov. 1.1. van het Bestuur van den Bovenpolder te Egmond aan den Hoef, houdende verzoek gedeelte in de kosten van jaarlijksch onderhoud van den Achterweg in dien polder voor rekening der gemeente Alkmaar te ne men. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. o. een schrijven d.d. 23 Nov. 1.1. No. 39/13354 van den voorzitter van Ged. Staten, houdende uitnoo- diging 's Raads besluit van 28 Oct. 1.1. No. 9a tot het aangaan van een kasleening groot 200.000, aan te vullen met de bepaling, dat de rente in geen geval meer zal bedragen dan ten hoogste 1 pet. boven de disconto-rente der Nederlandsche Bank. De Voorzitter stelt voor den aanhef van het besluit te wijzigen. Goedgekeurd, p. een adres d.d. 24 Nov. 1.1. van het Bestuur der Vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken", houdende verzoek met ingang van 1915 het gemeentelijk subsidie aan de school willen verhoogen met 3000 en te brengen op 11318. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. KEURINGSDIENST OP EET- EN DRINK WAREN. B. en W. leggen aan den Raad over een rapport van den directeur van het gemeente-slachthuis over den keuringsdienst op voedingsmiddelen te Nijme gen, waar de keuringsdienst van eet- en drinkwaren geschiedt op het gemeente-slachthuis. Het wil dr. Keijser voorkomen, dat Alkmaar, overgaande tot een keuring der levensmiddelen, zich veel onkosten kan besparen, door het voorbeeld van Nijmegen te vol gen. Zoo .zijn op het laboratorium van het slachthuis 1 reeds verschillende instrumenten, die onmisbaar zijn bij iederen keuringsdienst als microscoop, broedsto- ven, balansen e. a. Hij berekent, dat de inrichting van de laboratoria ongeveer 1600 zal kosten, terwijl eenige verandering in de lokalen op 600 zou komen te staan, samen dus 2200. De onkosten (salarissen, laboratorium-behoeften enz.) waarop de gemeente jaarlijks komt te staan, raamt dr. Keijser op 3110. B. en W. achten het tot stand komen van een keu ringsdienst als in het rapport bedoeld van zoo groot gemeente-belang, dat de daaraas verbonden kosten geen bezwaar mogen opleveren. Ze stellen voor in beginsel tot de invoering, overeenkomstig .het rap port, te besluiten en hen uit te noodigen de invoering van genoemden dienst ten -spoedigste te bevorderen. Op dit voorstel is door de Gezondheidscommissie een advies uitgebracht, dat tevens door B. en W. wordt overgelegd. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat de stelling van het rapport van dr. Keij ser, dat de directeur van het slachthuis met de leiding van den keuringsdienst zal zijn belast onjuist is en dat er niet geringe practische bezwaren tegen bestaan, dat het onderzoek aan het slachthuis plaats vindt. De commissie oordeelt, dat de leiding van een keurings dienst behoort te worden toevertrouwd aan een schei kundige en niet aan een veearts, 's Heeren Keijser's antwoord wordt mede overgelegd; de beide stukken hebben B. en W. geen aanleiding gegeven in hun voorstel wijzigisg te brengen. De Voorzitter stelt voor dit punt van de agenda af te voeren, in verband met het betreffende dit punt ingekomen schrijven van de gezondheids commissie. De heer D o r b e c k lijkt het wenschelijk toe, in dien het Dag. Bestuur gevolg gaf aan den wenk van de gezondheids commissie om ook eens in andere plaatsen te informeeren. Hoewel spreker het rapport van den directeur van het slachthuis uitstekend acht, zou hij toch wel gaarne zien, dat de eaak van alle tan ten wordt bekeken. De Voorzitter heeft daar geen bezwaar tegen, daarna wordt het voorstel van de agenda gevoerd. UITGIFTE VAN BOUWGROND. B. en W. stellen voor den grond op het terrein aan den Bergerweg, die zal overblijven nadat aldaar de Tuinbouwwinterschool zal zijn gesticht, op de meest voordeelige voorwaarden te verkoopen en wel: 893 Ma, tegen een minimum prijs van 7.465 VIs idem van 6.50. 1465 Ma idem van4.606 vierk M. 4.50. 737 vierk. M. idem van 5.50. 646 vierk. M. idem van 5.50 1665 vierk. M. idem van 4.per vierk. M. De heer Ringers zou in overweging willen geven om te schrappen de bepalingdat, indienide grond binnen den uitersten termijn niet in gebruik genomen is, deze dan weder aan de gemeente wordt teruggegeven tegen 75 van den koopprijs. Dat zal den verkoop bemoeilijken. De Voorzitter zegtdat het juist.'de bedoeling is, dat men dezen grond met zal koopen als specu latie. De heer Verkerk verklaart het met den Voor zitter eens te zijn. De heer de Lange merkt op, dat er ook In de zelfde bepaling gezegd wordt „en den bouw niet in gebruik is genomen." Is het de bedoeling dat de huizen verhuurd moeten zijn. De Voorzitter zegt, dat hij niet juist weet waarom het er in staat daarom zou hij de wor dingsgeschiedenis van de bijlagen moeten nagaan. Volgens inlichtingen van den secretaris zegt de Voor zitter, dat deze clausule er in staat, daar men voor komen wil, dat de perceelen niet binnen den tijd zouden zijn afgewerkt. De heer D o r b e c k gelooft ook, dat er wel reden zal zijn voor de opname der clausule en daarom ®cht hij het gewenscht, daar het Dag. Bestuur zich het motief niet juist herinnert, de zaak nog even aan te houden. De Voorzitter zal even de inlichtingen laten halen, en dus de beslissing over dit punt aanhouden tot na het volgende punt. Na de behandeling van het volgende punt deelt de Voorzitter mede, dat hij den Directeurvaa gemeentewerken om inlichtingen heeft laten vragen in zake de bedoelde clausule. Deze heeft medegedeeld dat ten deele bebouwde grond is in gebruik genomen grond, zoodat de be doeling isdat de bouw geheel volgens de plannen moet zijn afgewerkt binnen het jaar. De voorzitter stelt daarom dat» ook voor de voor. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gij schrijft veel taalfouten en vindt dit terecht onaangenaam. Gij hebt veel moeite bij het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en gewichten, van lengte- en vlaktematen is gering; de bewerkingen met breuken en tiendeelige getallen zijn U te moeilijk. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Toch wilt ge graag dat tekort in Uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op Uw weg? PROEFNUMMERS aanvrage van „DE HERHALINGSCHOOL", WEEKBLAD voor TAAL en REKENEN. Prijs per maand f 0,30. Proefnummers worden GRATIS en FRANCO gezonden. A. F. G. LE1DERITZ, H. D. SCHENK, Hoofdonderwijzers, De Clercqstraat 34, AMSTERDAM. door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 52) o Rondom hen strekte het park zich uit in den helde ren maneschijn; duizenderlei insecten vervulden de lucht met hun melancholiek gezoem. Een oogenblik richtte het jonge meisje het hoofd op en zei: „Luister eens: zingt de nachtegaal niet? Ik wou daarheen gaan, waar de nachtegaal zingt." „De nachtegaal zingt niet meer in dezen tijd," zei hertog Bertie. „Dat had ik wel kunnen vermoeden. Laten we dan het pad rond den vijver nemen." Het pad was heel smal. Men moest er achter elkaar loopen. De aartshertogin liep vooraan, zwijgend. Cla ra, die achter haar liep, hoorde haar tergend om den hertog onaangenaam te zijn, het oude, hartroerende liedje neurieën L'ami de mon coeur est parti sur la mer, Etoile scintillante qui le regardes, Pourquoi sembles-tu pleurer ce soir? Het was duidelijk te zien, dat de geheimzinnigheid van den nacht, de pracht van de natuur, de zoele at mosfeer hun invloed deden gelden op dit zenuwachtige hartstochtelijke wezentje. Zij verlangde geheel te le ven zooals zij zich altijd gedroomd had; zij dacht aan Géo's omhelzing; zij leed. Links glansde het water van het meer in het zilveren maanlicht; rechts waren dichte rhododendronstruiken vol groote, bleeke bloe men en het gras van den oever, dat dien morgen ge maaid was, verpreidde een frisschen hooigeur. Op deze plaats voerde het pad over een kleinen heu vel vlak aan den waterkant en heel smalin de duis ternis was deze plek bijna gevaarlijk. Hertog Bertie zei met zijn gebiedende stem: „Uwe Hoogheid moet hier voorzichtig zijn!" Wanda draaide zich om en zei met een kwaadaardi- I gen glimlach I „En wat zou dat?" Zij waren op den top van den heuvel gekomen. Het water klotste onder hen tusschcü een gewirwar van waterplanten, de aartshertogin trapte met de punt van haar schoentje den zandigen rand af, die reeds ver der afbrokkelde. De hertog keek naar haar met een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat. Zij begon weer, terwijl zij liet'gevaarlijke spelletje nog gewaag der voortzette „Ja, al verdween nu zoo'n onbeteekenend ietsje als ik ben vanavond in dit gat, wat zou er dan nog aan verloren zijn?" Clara pakte haar heftig in den arm in een plotse- lingen schrik voor een beeld, dat zij in gedachten meende te zien. De hertog keek zwijgend naar haar. Zij stond boven het zilveren water, bleek en slank als een elf. Het maanlicht omstraalde het fijne hoofdje; haar voorhoofd was als uit marmer gehouwen en scheen dien avond nog hooger dan gewoonlijk, haar oogen hadden een schittering van twee edelsteenen. En de man naast haar met zijn ondoorgrondelijke na tuur hield de lippen opeengeklemd, hij wist, dat hij binnenkort dit wilde hoofdje tusschen zijn handen zou kunnen nemen en dat hij meester zou zijn van dit le ven. Terwijl Clara tot nu toe steeds geleefd had in scheikundige laboratoria, had hij zijn bestaan geleid diep in het reusachtige laboratorium, dat men poli tiek noemt; daar had hij al zijn krachten aan gewijd en nu was hem het liefste meisje tot vrouw beloofd en hij zag haar sidderen, lijden, zweven tusschen den dood en de ontroerende natuur van een zomernacht.... Wanda", zei hij met een stem, die niemand ooit van hem had gehoord, „je hebt geen vijanden hier, waarom spreek je zoo?" „Achzei ze, nu weer met haar gewone zacht heid, „je moet mij maar vergeven, maar ik hecht zoo weinig waarde aan het leven...." „Denk je", voegde hij er heel zacht aan toe, „dat je van geen waarde bent voor iemand, die ook eenig recht heeft op je ziel Op haar beurt, keek zij hem verwonderd aan. Zij zag in zijn trekken een ontroering, die zij niet verwacht had; de man, die van zijn studeerkamer uit koud ge bood over hongersnood of overvloed, die bevel gaf op roerlingen neer te schieten, die zijn oordeel opdrong aan de gerechtshoven, gevangenisstraf en doodstraf kon opleggen, die man kon dus soms ontroerd zijn? De hertog wendde zich tot Clara „Juffrouw Hersberg, zij houdt zooveel van u, zegt u haar, dat zij hier vanavond geen vijand heeft." „Ik weet wel, dat ik geen vijanden heb," zuchtte Wanda doodop met gewrongen handen, „maar ik ben zoo bang voor het leven Clara en de hertog keken elkaar aanbeiden hadden medelijden met dit arme kind, dat opgeofferd werd: zij zij begrepen elkaar. Maar Clara, met haar teer, fijn gevoelig hart, had ook medelijden met deze ondoor grondelijke persoon, die het geluk slechts als een lucht spiegeling voor zich zag. Niemand kon ongevoelig blijven voor een meisje als Wanda; nu wist hij, dat zij eenmaal hem zou toebehooren, maar dat zij liever had willen sterven. Dit gevoel bracht^Clara een plotselinge mgeving, wat zij in dit geval zeggen moest „Lieve Hoogheid, zei ze, „monseigneur van Oldany wil, dat ik u zal zeggen, dat u hier een vriend heeft, den besten, eerlijksten, trouwsten vriend, die het meest uw vertrouwen verdient. „Ik vertrouw je volkomen, Bertie, antwoordde d: joevigen glimlach. „Maar je moet mij nemen met al mijn zwakheden en gebreken, je zult Wanda met een mij wel als een kind beschouwen, een beetje nnnacb tend op mij neerzien, misschien boos op mij worden.. Hij schudde het hoofd en antwoordde niet._ Hij keek haar lang aan met treurige oogen. Eindelijk stak zij hem de hand toe en zuchtte: „Arme Bertie 1" Clara was de eenige, die geuige was van deze ver loving zonder vreugde, zonder hoop, maar waarin toch iets grootsch was. Die twee buitengewone menschen, die de belofte ga ven met elkander te leven zonder dat zij elkaar lief hadden, waren toch één in een hooger gevoelen: het verlangen naar het welzijn van een volk. Dit zwakke, jonge meisje bracht den hertog een geheel volk in de plooien van haar bruidsgewaad; zij waa de verper soonlijking van Lithauen, dat zich overgaf aan den genialen staatsman. Het was laat, toen zij zwijgend naar het paleis te rugkeerden; elk woord, dat zij gesproken zouden heb ben, zou te veel zijn geweest voor wat zij diep in hun ziel voelden. Maar de aartshertogin had haar zacht heid en kalmte weer teruggevonden. Haar hart verzet te zich voortaan niet meer, zij onderwierp zich, haar gemoed was tot klaarheid gekomen. Eenige dagen later begonnen de Oldsburgsche kran ten te spreken van een officieele verloving van de aartshertogin met den hertog van Oldany. In het land werd deze tijding verschillend opgenomen. Men was verwonderd, dat de keus gevallen was op een prins uit een klein vorstenhuis, velen vonden hem te oud, zijn uiterlijk beviel den vrouwen niet. Maar door deze keus kreeg de rol, die hij aan het hof speelde en die tot nu toe geheimzinnig was gebleven, een duidelijker beteekenis. Zijn verborgen macht van raadsman kwam weliswaar niet sterk uit, maar men kreeg eenig be grip van zijn waarde. Langzamerhand werd de datum voor het huwelijk vastgesteld; het werd bepaald in den herfst. Van alle kanten werden toebereidselen gemaakt. Jonge meisjes uit de provincies van het zuiden borduurden zijden lakens, er werden tapijten geweven, kleeden gewerkt, de Oldsburgsche vrouwen maakten kussens versierd met paarlen en edelgesteenten, visschersvrouwen maakten met hun grove handen duizend meter kant, fijn als spinrag; er werden sieraden gemaakt van goud en van parelmoer, kunstwerken gebeeldhouwd, zilverwerk gesmeed, stoffen in de modekleuren gewe- ven. Alles wat kostbaar was, bracht men bijeen., émail uit Indië, hout van den Libanon, bont uit Azië, Perzi- 111IJ AlV~l_llV.il 111W1 ui c-5

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5