DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterrein. Van hat oostelijk oorlogsterrein. Van hot znidoliik oorlogster», D O o r 1 o g1, No. 280. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 10.80, (r.p. post 11—Sdïertentleprlis 10 ct. p. regel, gioote letters naar plaatsruimte. Brieves fr. N. Boek- en Bandelsdrokkutii v.b. HERItls. COSIER S ZOON, ïeordamt 9, Telafoonor. 3. DOSDEKDAti 26 NOVEMBER. Ter zee. Ia de koloniën. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 26 November. De toestand op het westelijk oorlogstooneel is altijd nog maar door onveranderd. En wanneer er den eenen dag eens een heele kleine wijziging komt, wordt die den volgenden dag weer teniet gedaan. Zoo meldt het Parijsche communiqué, dat de Indische troepen loopgraven hernomen hebben, die den vorigen avond door de Duitschers veroverd waren I Van meer belang is het, dat volgens deze officieele mededeeling van Duitsche zijde een wapenstilstand is aangevraagd, welke echter door de bondgenooten ge weigerd is. Ofschoon het er niet bij staat, vermoeden we, dat de aanvrage zal zijn geschied met het doel, de dooden te begraven. Want al is er op het oorlogsveld geen voortgang, al kunnen beide partijen geen mel denswaardige winsten boeken, verliezen worden er wel geleden. Het gaat met de loopgraven en andere terreinstreken „en détail", maar met de menschenle vens „en gros". Wanneer men dit nog niet wist maar we weten het immers allemaal zou de „oog getuige" in het Engelsche hoofdkwartier, die ons af en toe op belangwekkende beschrijvingen vergast, de lezers kunnen inlichten. Deze ooggetuige wijst er op, dat het geschut eigenlijk geen oogenblik werkeloos is en hij zegt nadrukkelijk, dat er ook op dagen, waar van gezegd wordt, dat er niets is gebeurd, tal van menschen levens verloren gaan. Dezelfde officieele be richtgever stelt ook vast, dat op sommige plaatsen van het front de tegenover elkander gelegen loopgraven niet meer dan 40 M. van elkaar liggen, zoodat de manschappen over en weer met elkaar praten; zelfs onderlinge schietwedstrijden houden en tabak ruilen 1 Wij wezen er dezer dagen op, dat dergelijke bewijzen van een goede verstandhouding voorkomen, hoe onbe grijpelijk dit moge schijnen officieel wordt-dit nu bevestigd. Overigens klaagt de berichtgever over de open loopgraven. Het is onmogelijk zegt hij, om daar 's nachts warm te worden en verscheiden soldaten wa ren zoozeer van kou verstijfd, dat ze uit de verschan singen moesten getild worden. Zooals onze lezers echter weten, is het verblijf in de overdekte loopgraven, beter. Wat wij gisteren geschreven hebben over de officiersverblijven te velde in den Russisch-Japafl- schen oorlog blijkt heden wonderlijk van toepassing op hetgeen thans aan het front in het westen geschiedt. Het Fransche blad le Temps meldt o.a. over een bezoek bij de vechtende soldaten: „Aan den rand van een loopgraaf leidt een trap naar beneden, in een ondergrondsch verblijf: de wo ning van den kolonel. Een kachel snort; links in een inham vier veldbedden, stroo op den grond, planken langs den wand bevestigd. Dit is de slaapkamer van den kolonel en van zijn staf. Daar tegenover is In een andere ruimte een eetzaal ingericht, met, in een gat in den muur, den „kelder" met een kleinen voorraad. In een anderen hoek wordt de telefoon bijgebracht. Naast de „vertrekken" van den kolonel bevinden zich de verblijven voor den troep, wel is waar met minder comfort, maar niettemin beschut en ingericht op koude en vochtigheid; het is er in ieder geval warm en men is er veilig voor de kogels gedurende den rusttijd." Men meldt ons, dat de Keizer met den Kroonprins aan het front vertoefd heeft, en tot de pionniers heeft gezegd, dat het zonder hen tenslotte niet meer voor waarts zou gaan en tot de grenadiers, dat het thans langzaam maar zeker vooruitgaat'. Wij zien van dien vooruitgang niets. En evenmin van dien der bondgenooten. Met het vergrootglas, de beste kaart en den besten wil is geen vooruitgang merkbaar, nóch ter eener-, nóch ter andererzijde. Van het werpen uit de ingenomen stellingen is geen sprake en telkens als de eene partij een poging daartoe doet, is de andere net sterk genoeg om haar te doen mis lukken. Dezer dagen heette het, dat de Duitschers nu een uiterste krachtsinspanning zouden toonen, om door de vijandelijke linies naar het begeerde doel, Calais, op te rukken. De machtigste kanonnen uit 's werelds militaire geschiedenis heetten aan het werk gezet, dood en verderf brengend op 2430 kilometers afstand. Onder beschutting dezer van Alkmaar tot Haarlem dragende kanonnen en onder die der aller modernste geluidlooze stukken, werden er infanterie- aanvallen gedaan om eerst Yperen, de stad, die al lang geen stad meer is, om welke nu weken achtereen is gestreden, te vermeesteren.En het Fransche com muniqué zegt, dat er gisteren om Yperen geen aanval werd gedaan en dat de bondgenooten terrein wonnen tusschen Langemarck en Zonnebeeke, dat is dus Oost- Noort-Oost van YperenDe terrein-winst zal wel niet aan te geven zijn, maar reeds veertien dagen geleden, wezen we er op, dat de toestand rond Yperen, het zich tiaar handhaven der verbondenen onder zulke eigen aardige omstandigheden Bpotte met hetgeen de strate gie tot dusverre leerde 1 De militaire medewerker van de „Morning Post" veronderstelt, dat wanneer de Duitschers het offensief ondanks de gebeurtenissen in het Oosten voortzetten, zij waarschijnlijk hun keuze zullen laten vallen op het gebied Oostelijk en Westelijk van de Maas. Maar het waarschijnlijkst acht deze schrijver het, dat ze zullen trachten zich in hun tegenwoordige posities te hand haven, dus het aanvallend optreden te staken, om daardoor in staat gesteld te worden de legers in het Oosten met een aanzienlijke troepenmacht te verster ken. Over de krijgsverrichtingen in het Oosten hooren we slechts tegenstrijdigheden. Berlijn zegt, dat in Oost-Pruisen alle Russische aanvallen zijn afgesla gen Petrograd zwijgt. Berlijn verklaart, dat het of- ënsief optreden van de Russen uit de richting van Warschau ten noord-oosten van Lodz mislukt is Petrograd meldt, dat het gevecht bij Lodz voortduurt, dat noordelijker de Duitschers een laatste poging doen om, van alle zijden in het nauw gebracht als ze zijn, te ontsnappen, dat nog noordelijker bij Lowitz een slag Dinsdag een gunstig verloop had. Berlijn meent, dat in de buurt van Tsjenstochof alle Russische aanvallen op het front mislukt zijn Petrograd daar entegen boodschapt, dat in het gevecht op het front TsjenstochowKrakau de Russische troepen merk baar de overhand behouden. Zooeven komt het laatste Duitsche communiqué, meldende een flinke overwinning. Een beslissing is echter nog niet gevallen, de groote slag bij Lodz duurt nog voort. Over de Karpathen-passen verschil van inzicht. De Hongaren zeggen, dat 't terugslaan der binnengedrongen Russen met succes begonnen is, de Russen verzekeren het tegendeel en deelen voorts me de, dat ze de stad Komonna vermeesterd vermoede lijk zal hiermede bedoeld zijn Komamo, aan de lijn Lemberg- Sambor hebben. Een treffend verhaal meldt de „Momingpost". Een Russisch schildwacht kan alleen door zijn officier of door den Tsaar ingetrokken worden. Nu was er een officier doodgeschoten maar de soldaat Popoff bleef op zijn post, zes dagen achtereen, totdat de Tsaar telegrafeerde, dat hij wel weer gaan kon. Hetzelfde Engelsche blad weet voorts te melden, dat er sinds Augustus zeven groote Zeppelins gereed kwamen, bestemd voor Londen, en dat er nog ver scheidene in den maak zijn. Over het onwaarschijnlijke bericht betreffende het vergaan van het moderne groote Engelsche slagschip „Audacious" wordt geen bijzonders gemeld. DE STRIJD IN BELOIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht van gistermiddag 3 uur meldt: Van de kust tot Yperen heeft geen aanval plaats gehad. Wij hebben terrein gewonnen tusschen Langemarck en Zonnebeeke. In den omtrek van La Bassée hebben de Indische troepen de loopgraven, die hun den vorigen dag ont nomen waren, heroverd, waarbij ze 3 officieren en 100 man gevangen namen en een mortier en 3 mitrail leurs heroverden. Wij zijn eenigszins vooruitgegaan bij Berry-au-Bac en in Argonne. Te Beüiincourt ten noordwesten van Verdun is een aanval der Duitschers afgslagen. Een door den vijand gevraagde wapenstilstand is geweigerd. Onze artillerie heeft Amaville in de buurt van Pont-è-Mousson geobmbardeerd. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: Engelsche schepen herhaalden gisteren hun actie te gen de kust niet. De toestand op het Westelijk oorlogstooneel is on veranderd. Bij Atrecht wonnen wij een weinig terrein. Uit Londen wordt over de beschieting van de kust nog het volgende gemeld: De oorlogsschepen, die de Duitschers te Zeebrugge hebben gebombardeerd, zijn naar een Engelsche ha ven teruggekeerd om voorraden in te nemen. Er is zeer hevig geschoten, ieder schip vuurde een groot aantal granaten af. De vliegers deden nuttig werk door de posities van den vijand te verkennen en de torpedovemielers even eens doordat zij den vijand tot schieten uitlokten, zoo dat de Engelsche oorlogsschepen het vuur konden be antwoorden en de kanonnen der Duitschers spoedig buiten werking stellen. Volgens de berichten heeft de vijand zware verlie zen geleden, terwijl de Engelsche schepen zonder ver lies ontkwamen. Ook de Duitsche onderzeeërs hebben zwaar gele den. IN OOST-PRUISEN, POLEN EN GALICIë. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: In Oost-Pruisen werden alle aanvallen der Russen afgeslagen. De tegenaanval der Russen uit de richting Warschau is in de streek Lowitsj—Strykof—Brzetiny mislukt. Ook in de streek ten oosten van Tsjenstochof zijn alle Russische aanvallen op onze linie mislukt. Uit Weenen meldt men officieel: De geweldige strijd in Russisch-Polen duurt voort., Tot heden maakten onze troepen in den slag 29000 gevangenen, terwijl zij 49 machinegeweren en veel an- der oorlogsmaterieel buit maakten De in het landschap Ung binne^^^g^ zijn teruggeworpen. Kleine Russische strijdkrachten in het district Zemplin werden eveneens tot den te rugtocht gedwongen. DE STRIJD IN SERVIë. Van het zuidelijk oorlogstooneel wordt officieel uit Weenen bericht: „Onze troepen zijn onder hevige ge vechten door het drassige laagland van de Koloebra getrokken. Bij den aanval op de oostelijke hoogten liebben wij bijna overal reeds terrein gewonnen. Een antal hevige tegen-; mvallen van den vijand zijn met zware verliezen aan zijne zijde afgeslagen. Wij heb ben zeer veel krijgsgevangenen gemaakt; ook het aan tal vijandelijke deserteurs is zeer groot. Onze troepen zijn ten zuidoosi van Wadjewo on der voortdurenden strijd over de met sneeuw bedekte bergkammen Maljen en Suwobor getrokken. Daar zijn gisteren weder 10 officieren en meer dan 300 manschappen gevangen genomen en drie machine geweren buitgemaakt." HET VERQAAN VAN DE „AMIRAL GANTEAUME". De Engelsche admiraliteit meldt, dat het onderzoek van de beschadigde reddingboot van het Fransche stoomschip „Amiral Ganteaume", door een ontplof fing in het kanaal op 26 October tot zinken gebracht, het stuk van een Duitsche torpedo aan den dag bracht. Dit bewijst dat het schip door een torpedo van een Duitschen onderzeeër is getroffen, meldt Reuter. De admiraliteit zegt, dat deze vernietiging van een ongewapende passagiersboot midden op den dag ka rakteristiek is voor de Duitsche wijze van oorlogvoe ren. Een photografie van het gevonden stuk der torpedo is aan die verklaring der admiraliteit toegevoegd. DE VEROVERING VAN TSINGTAU. Uit Berlijn wordt bericht dat bij de gevechten om Tsingtau en den val van de vesting ongeveer 4250 man, behoorende tot de bezetting, krijgsgevangen zijn gemaakt. Hiertoe behooren 600 gewonden. Het aan tal gesneuvelden moeten ongeveer 170 bedragen, onder wie zes officieren. Van den Oostenrijk-Hongaarschen kruiser „Kaiserin Elisabeth" zijn een luitenant en acht man gewond en acht man gesneuveld." De gevangenen moeten in Japan goed behandeld worden. De Japansche regeering zegde toe dat spoe dig" de naamlijsten der gesneuvelden, gewonden en ge vangenen zullen worden toegezonden. DE ONZIJDIGHEID VAN COLUMBIA EN ECUADOR. In opdracht van het ministerie van buitenlandsche zaken is in het Lagerhuis medegedeeld, dat de verbon den regeeringen, nu de vertoogen van de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk tot de regee ringen van Columbia en Ecuador over het gebruikma ken door Duitschland van de Columbiaansche stati ons voor draadlooze telegraphie en de inrichting van een vloot-basis op de eilanden van Ecuador zonder effect zijn gebleven, de goede diensten van de Veree- nigde Staten hebben ingeroepen ter verzekering van een strikter handhaving der neutraliteit. Daarbij heb ben zij verklaard, dat de verbonden regeeringen, bij aldien Columbia en Ecuador mochten blijven volhar den bij hunne tegenwoordige houding, zich genoopt zouden zien ter zelfverdediging de noodige maatrege len te nemen ter bescherming harer belangen. De regeering der Vereenigde Staten had zich bereid verklaard desbetreffende mededeelingen te doen aan de betrokken regeeringen. Het resultaat daarvan is echter nog niet bekend. KORTE BERICHTEN. Uit het Turksche hoofdkwartier wordt gemeld, dat de Engelsche troepen langzaam langs deShatt el Arab oprukten. De Turksche troepen wachtten hen in versterkte stellingen op. De Turksche generale staf meldt, dat de Turken in den Kaukasus Morgul bezetten, waarbij een aantal snelvuurkanonnen, een ambulance, 2 auto's, 100 paar den en een hoeveelheid munitie werd buitgemaakt. Bijna alle Passiespelers van de bekende Duitsche dorpjes Ober- en Unter Ammergau zijn uitgetrokken, of als dienstplichtige of als vrijwilliger. Tot nu toe kreeg een het IJzeren Kruis le klasse en acht het IJze ren Kruis 2e klasse. Generaal von der Goltz, die de Duitsche troepen in de loopgraven had bezocht en terugkeerde over een vrij veld moest gaan, werd daarbij door een vijande lijken kogel getroffen. De socialistische vergadering, die te Leipzig zou worden gehouden ter bespreking van de voorziening der bevolking met levensmiddelen, werden door de Duitsche autoriteiten vetboden, verneemt de maasbode. Volgens verhalen van een ooggetuige zouden de Duitschers aan het Westelijk front een geluidloos ka non in gebruik hebben genomen. Geen knal of ander geluid wordt gehoord, als het projectiel door de lucht vliegt. Men bemerkt eerst iets als het projectiel ont ploft De Duitsche keizer heeft den plaatsvervangenden chef van den generalen staf, generaal-majoor Von Höfer, het IJzeren Krqis verleend, zoo wordt uit Weenen bericht. De Saksische Kamer van Afgevaardigden stond zonder debat het crediet van 120 millioen gulden voor oorlogsdoeleinden toe, meldt de Tel. STAAT VAN BELEG. Blijkens het Verslag nopens het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg stelden enkele leden de vraag, of de verklaring in staat van beleg ook niet eenige grootere handelssteden zal moeten betreffen, ten einde transacties op handelsgebied te voorkomen, welke de handhaving van onze neutraliteit bemoeilijken. Anderzijds werd het vertrouwen geuit, dat aan den staat van beleg geen ruimere uitbreiding zal worden gegeven dan volstrekt noodzakelijk. DE OORLOGSLEENING. „Het Volk" verneemt, dat in de Dinsdag gehouden afdeelingsvergaderingen der Tweede Kamer een ver zoek van de regeering werd overgebracht, om in een avondvergadering het onderzoek van het leeningsont- werp te beëindigen, opdat het voorloopig verslag zeer spoedig zou kunnen verschijnen. In alle afdeelingen zou echter bij stemming zijn uitgemaakt, dat men geen avondvergadering wenschte, zelfs met overgroo- te meerderheden, en dat men het onderzoek rustig en degelijk wenschte te doen geschieden. De door de re geering gewenschte spoed zou in verband staan met de meening, dat het einde van het jaar de meest gun stige tijd is voor het plaatsen van een leening. Het leenings- en opcenten-ontwerp heeft, naar men gemeld wordt, in de afdeeling. der Tweede Kamer tot levendige en uitvoerige gedachtenwisseling aanlei ding gegeven. Het onderzoek was gistemamiddag laat nog in alle sectiën in vollen gang. UITGIFTE VAN SCHATKISTPROMESSEN EN BILJETTEN. De Minister van Financiën is bij Koninklijk Besluit gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkistpromessen tot een gezamenlijk bedrag van 25 millioen gulden. BRIEVEN NAAR BELGIë. Naar gemeld wordt, zullen voortaan geen brieven of briefkaarten, ook niet ten behoeve van den Nederland- schen handel, naar Brussel of andere plaatsen in Bel gië, door tusschenkomst van het departement van bui tenlandsche zaken worden verzonden. Aan hen, die met personen in België wenschen te correspondeeren, wordt in overweging gegeven, hun brieven op de ge wone wijze op de post te bezorgen, met vermelding op het adres: over Aken. ,Voor het overmaïen van geld blijft het ministerie van buitenlandsche zaken op den ouden voet zijn tus schenkomst verleen en. MEEL. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft per circulaire aan de burgemeesters bericht, dat het in zijn voornemen ligt, met ingang van 1 Decem ber de aan de meelfabrikanten gegeven bevoegdheid tot het vermalen van regeeringstarwe tot tarwebloem (gebuild) in dien zin uit te breiden, dat zij, behalve aan de bestellingen voor tarwemeel (ongebuild), waar aan zij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook zul len mogen gevolg geven aan die voor tarwebloem (ge build, uitsluitend één soort) zonder verplichte bijle vering van tarwemeel (ongebuild). Het ligt tevens in 's Ministers bedoeling, op den bo- vengenoemden datum eenige wijziging in prijzen in te voeren, waarvan de strekking zal zijn, dat bruinbrood niet en witbrood 1 cent duurder zal worden; een na dere circulaire, dit onderwerp betreffende, volgt over enkele dagen. Een en ander deelt de Minister mede, om de burge meesters in de gelegenheid te stellen, desgewenscht een broodregeling voor te bereiden, welke dan op of na den lsten December in werking zal kunnen treden; indien tenminste de uitvoering van 's Ministers voor nemen niet door onvoorziene omstandigheden verhin derd wordt, in welk geval de Minister de burgemees ters nog zal berichten. BEDENKELIJK. De (c.-h.) „Nederlander" schrijft onder dit op schrift: Wij lazen dezer dagen in een onzer anti-revolutio naire dagbladen, dat in Den Helder een club van anti revolutionaire militairen is opgericht Clubs van socialistische militairen heeft men reeds sinds eenigen tijd. Wat wil men? Moeten nu morgen ook Roomsche, ook vrijzinnig-demokratische, ook Christelijk-Histori- sche militairen zich in clubs gaan vereenigen? Wat blijft er dan van de eenheid die het leger moet zijn, wat blijft er dan over van de kameraadschap? Welk een averechtsch denkbeeld is deze politieke schismatiek in eene organisatie die slechts één doel kent, de een heid des lands te bevorderen en te dienen! Toen de socialisten hun clubs oprichtten hebben wij daarvan gezwegen; men kon van deze verpoli tiekte en bovendien altijd ietwat onberekenbare vrien den onzer weermacht zoo iets wonderlijks verwach ten en wij betwijfelen ook of zij naar onzen goeden raad zouden luisteren. Maar onzen rechtschen geestverwanten zouden wij willen zeggen: Ga niet voort op dezen weg, ja, keer terug en hef uw politieke clubs in het leger onmiddel lijk op. Hebben andere landen heeft met name Ser vië niet getoond waartoe dergelijke politieke tinne gieterij in het leger leiden kan? Bovendien op dit oogenblik hebben alle politie ke partij fa om de eenheid van ons nationale saamle ven niet te storen, den politieken „Godsvrede" getee- kend. De sociaal-demokraten zeggen thans dat het er mee uit is, maar dat moeten z ij weten. De andere par tijen hebben, hoezeer ook in tal van opzichten ver schillend, dit „bestand" niet verbroken, en in de moei lijke tijden die wij doorleven, de politiek zooveel mo gelijk op den achtergrond gehouden. Het zou daarom, naar ons gevoelen, de grootste dwaasheid zijn, haar juist in het leger in onderscheidene militaire clubs op den voorgrond te brengen, hetgeen ons zoowel voor het leger als voor een gezond partijwezen hoogst bedenkelijk voorkomt ENGELSCHE LOF. In antwoord op een vraag nopens de mogelijkheid dat in Nederland geïnterneerde marinesoldaten ontbe ringen hebben te doorstaan, aangezien zij te Antwer pen hun uitrusting hebben verloren, heeft de heer Macnamara gisteren-in het Engelsche Lagerhuis me degedeeld, dat de marinesoldaten door de Nederland- sche regeering voortreffelijk en met onderscheiding worden behandeld (toejuichingen) en dat de Engel sche regeering stappen doet om hen van het noodige te voorzien. CENTRALE BUREAUX VOOR DEN UITVOER VAN KAAS EN BOTER. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft den heer V. R. Y. Croesen, op diens verzoek, eer vol ontslag verleend als lid en directeur van het Rijks- COURANT. bT 1_L._

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1