Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. YAEIA. Telegrammen van heden. DUITSCHLAND. Nederland. Ceairaal Bureau voor uttvwr vao Kaas als lid en directeur van het Rijk»-Centraal Bureau voor den uitvoer van Boter, onder dankbetuiging voor de be langrijke bewezen diensten en benoemd in diens plaats dr. A. O» Breem, rijkszuivelconsulent voor Overijssel. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft een commissie benoemd om de schade, door ontploffende mijnen veroorzaakt, te taxeeren. De opperbevelhebber van land- en zeemacht zal naar aanleiding van het door de commissie ingediende rapport door beëedigde taxateurs de werkelijke schade doen verifieeren. Het stoomschip „Goentoer", van den Rotterdam- schen Lloyd, is te Falmouth door de Engelsche auto riteiten aangehouden en opgebracht naar Londen, om daar te lossen. De Belgische geïnterneerden te Leeuwarden heb ben, zoo meldt de Nieuwe Crt., op hun verzoekschrift om daar in de kazerne te mogen blijven en niet, zoo als het voornemen was, in een kamp te worden onder gebracht, een gunstig antwoord ontvangen. Bij Kon. Besl. is de heer A. E. J. Bertling, oud minister van financiën en oud-directeur der registratie en domeinen, benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam. Op den Banjaard en aan den Onrustpolder bij Kamperland aangedreven mijnen zijn onschadelijk ge maakt. De ontploffing was zoo hevig, dat drie uren in den omtrek alle deuren en ramen brilden en rinkel den. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. OP AVONTUUR. De ouders van een 14-jarigen padvinder te Rotter dam, welke knaap sedert 26 September j.l. uit de ou derlijke woning vermist werd, hebben thans, meldt de „Rott.", van hun zoon bericht ontvangen, dat hij zich te Berlijn bevindt, alwaar hij in een ziekeninrichting is opgenomen. De jongen was eerst naar België ge gaan en was vervolgens in een trein met gewonden mee naar Berlijn gespoord. ONBEVOEGD DRAOEN HUZARENUNIFORM De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage requireerde gisteren bevestiging van het von nis, gewezen tegen een horlogemaker te Rotterdam, door de rechtbank te 's-Oravenhage veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens het onbevoegd dra een van een huzarenuniform. MILITAIRE HUISVLIJTWEDSTRIJDEN Voor de Militaire Huisvlijtwedstrijden, welke door den Volksbond ten beboeve van het Bezettingsleger worden georganiseerd zijn reeds medailles toegezegd door den Minister van Binnenlandsche Zakenden Generaal-Majoor Commandant in de Stelling Am sterdam, den Vice-Admiraal Commandant in de Stel ling Helder, alsmede door een tweetal Groepscom mandanten. ADRES MIDDENSTAND INZAKE MXTim OORLOOSLEENINO. Door den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en den Industrieelen Mid denstand is aan de Tweede Kamer een request gezon den, waarin de Bond zijn leedwezen uitdrukt aangaan de het wetsontwerp tot aangaan eener leening tot del ging der kosten, ontstaan door mobilisatie enz., vooral met het oog op het feit, dat, door de wijze waarop de Regeering zien voorstelt deze leening met de rentelast af te lossengedurende een groot aantal jaren een niet te dragen last op den Middenstand zal worden gelegd De Bond verzoekt de Tweede Kamer het wetsont sieve heffin ineens van de vermogens der in de werp niet aan te nemen, doch door een prograessleve heffing ineens van de vermogens der in de vermogens belasting aangeslagenen, de kosten der mobilisatie enz te dekken. UIT BERGEÏ* (Vervolg). Na eenige bespreking werd op voorstel van den heer Baltus besloten, voor het leegmaken van de putten na den diensttijd van den gemeentewerkman een tarief te maken om te voorkomen, dat te buitensporig gerekend zou worden. De heer Maschmeijer vond het ongerwenscht, dat het leegmaken op den dag geheel kosteloos geschiedde. Het ophalen van het vuilnis kon spreker billijken. De heer Veenhuijsen was van meening, dat men hierbij ook te ver ging. Sommigen laten ook takken en snoeisel weghalen door den vuilnisman en dit is niet de bedoeling. De voorzitter merkte op, dat alleen de reinigings dienst het vorig jaar 1250,kostte; z. i. is een klei ne vergoeding voor het leegmaken van de putten bil lijk. Dit komt de gemeente ten goede. Besloten werd voor het leegmaken van putten, voor taan te laten betalen. Geen tarief zal hiervoor worden opgemaakt. De heer Veenhuysen merkte op, dat de vereeniging „Schoolbond" die voorheen tooi er éen school was 50.— subsidie kreeg, reeds meermalen te kennen had gegeven, dat ze met het bedrag, dat door de split sing op 25 was gebracht niet uit kon. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten aan den schoolbond voortaan 50 te geven. De heer Oldenburg stemde voor, maar vond het noodig, dat aan het R. K. Schoolbestuur, wanneer dit het verzocht een gelijke verhooging verleend werd. De heer Baltus was van meening dat 300.als salaris voor den dokter veel te gering is. Na eenige discussie werd besloten het salaris niet te verhoogen. Alleen de heer en Baltus en Oldenburg stemden voor verhooging. De voorzitter deelde hierop mede, dat op de adver tentie voor de geldleening van 63000.drie aanbie dingen waren ingekomen. Een van de aanbieders had echter het bericht ingezonden, dat hij zijn aanbieding met het oog op de te wachten groote staatsleenmg in trok. De anderen wilden het geld tegen 6% en wel voor twee jaar vast verstrekken. De pènsionneering van de gemeentebeambtenaren zal de gemeente een 500.per jaar kosten. De heer Baltus sprak er zijn bevreemding over uit, dat de burgemeester ook aan dit fonds deelnam, .aan gezien deze destijds verklaarde dit niet te willen, waarvoor spreker hem nog namens den raad dank bracht. De Voorzitter veronderstelde, dat dit een misver stand was, spr. was steeds van plan er aan deel te nemen. De andere heeren deelden de meening van den heer Baltus, waarop de Voorzitter er op wees, gezegd te hebben de annuiteit voor zijn persoon voor zijn reke ning te zullen nemen. Ook de premie zou spreker jaarlijks betalen. Spre ker kan als persoon niet deelnemen, daarom komt de post op de begrooting voor, daartegenover komt echter een gelijk bedrag in de ontvangsten. De subsidiën aan de Ambachtsschool van 75, aan het muziekcorps van 300.aan de Huishoud- en Industrieschool van 50.aan de tuinbouw-vereeni- ging 25 en aan de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer van 100.— werden goed gekeurd. De post onvoorziene uitgaven bedroeg 722.695. Hierna werd de begrooting in zijn geheel vastge steld. Nog deelde de voorzitter mede, dat de bermen van den Bergerweg vanaf den heer Masrhmetjer tot aan u .i hei-i Broertjes verbeterd zullen worden. Van den aankoop van puin en bazalt werd mede incdedeeling gedaan. Besloten werd, met het oog op de duurte van het geld, inzake de rioleering en de Be graafplaats nog wat te wachten. Komt er werkloos heid, dan is het plan der Begraafplaats spoedig uit te voeren, aangezien alsdan een 5000 in de gemeente verloond kan worden. Zoo noodig zal de Raad hier voor weder spoedig bijeen komen. Hierna sluiting. EEN VERGISSING! Dinsdagmorgen om 8 uur werd in de parochiekerk te Gemert een uitvaartdienst gehouden voor zekeren Kems, verpleegde in het gasthuis te Gemert en aldaar verleden Zondag overleden. Na den kerkdijken dienst en de inzegening van het lijk, werd de doode graf waarts gedragen. Den doodgraver met de teraardebe stelling belast, viel het op, dat de overledene zoo bij zonder licht was. Zoo'n lichten doode had hij nog nooit te rusten gelegd. Argwaan greep hem aan, de kist werd geopend en jawel.... ze was ledig. Dat de omstanders vreemd te kijken stonden, behoeft niet vermeld. Het raadsel was spoedig opgelost. Men had in 't gasthuis een der reeds gereedstaande lijkkisten meegegeven, maar de echte laten staan, 't Geval ver wekte heel wat opspraak. EEN VET GEZELSCHAP. Te Nykerk, aan den Bameveldschen straatweg, wo nen, zoo wordt curiositeitshalve gemeld, te zamen in een huis drie personen, de heeren Ham, Worst en Spek. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen is op het station Maam de wis selwachter M. bij het rangeeren tusschen de buffers bekneld geraakt; de man was onmiddellijk dood. Gistermorgen is te Glanerbrug een 43-jarige vrouw, moeder van acht kinderen, onder den trein ge raakt en vermorseld. De bekende fabriek van Veluvine-verven van de Maatschappij „De Veluwe" te Nunspeet, die haar uit gebreid personeel thans nog halve dagen laat werken, zal met 1 Januari a.s. geheel zal worden stopgezet, als gevolg der belemmering van in- en uitvoer der grondstoffen. STADNIEUWS. VACATURE- GEMEENTERAAD. In de gisteravond op de bovenzaal van café Central gehouden vergadering van de Kiesvereeniging „Eens gezindheid" is tot candidaat voor 't lidmaatschap van den gemeenteraad (vac. mr. H. Boelmans ter Spill) gesteld de heer Jb. Cloeck. Besloten werd aan de andere Kiesvereenigingen hier ter stede van deze candidaatstelling kennis te geven. BENOEMD. De gemeenteraad van Delft benoemde gisteren tot hoofd van een openbare school aldaar, den heer S. J. S. Schipper, onderwijzer aan de Burgerschool alhier. GESLAAGD. De heer Joh. H. Glotze alhier, slaagde te Utrecht voor het voorloopig diploma machinist groote vaart. Hii werd opgeleid door den heer P. Langenberg „EEN MEISJE VAN HET LAND." Men verzoekt ons te meldendat de klokkenist van den Waagtoren, de heer W J. Crefeld morgen om 12 uur, uk het Alkmaarsche Kaaslied het op veler wensch verschenen succeslied „Een meisje van 't land" op het carillon zal laten hooren. EEN PORTEMONNAIE GEVONDEN. De landweersoldaat P. Meijer, 4deCompie, 21e batt Landweer, fort „Erfprins", den Helder, heeft Dinsdagavond In den trein, die 4.10 uit Helder gmg een portemonnaie met inhoud gevonden, waarschijn lijk toebehoorende aan een jongeman, die te Alkmaar is uitgestapt. De heer Meijer heeft de portemonnaie gedeponeerd bü den Stationschef te Uitgeest. AANGEHOUDEN. Door de^Alkmaarsche Politie ia te Hoogwoud aangehouden en naar hier overgebracht A. W., koop man aldaar, die op 1 November j.l. zich te Alkmaar schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een ulster uit een café. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. ZIEKEN-ÏNRICHTINGEN. Dezer dagen werd er door de heer Beelenkamp in dit blad op gewezen, dat blijkens het jaarverslag van het Stads-Ziekenhuis het aantal patiënten in het dienstjaar 1913, 330 had bedragen, waarvan als her steld 177 patiënten de instelling verlieten. Regenten van het Stads-Ziekenhuis vestigen er de aandacht op, dat in het verslag in plaats van 177 had moeten staan 277, hetgeen ook blijkt uit de in het verslag genoemde andere cijfers, volgens welke er op 1 Januari 1914 nog 27 in verpleging waren en 26 aan hunne ziekten (waaronder patiënten, die na hun opneming slechts een a twee dagen, soms ook slechts enkele uren leefden) overleden, zoodat er 33053 277 de in richting hersteld verlieten. Waar de heer Beelenkamp dus op grond der door ons aan 't verslag ontleende gegevens tot de conclusie kwam, dat, in het St. Elisabethgesticht 86,1 der op- genomenen herstelden, 5,9% bezw, en 8% niet her stelden en in het Stads-Ziekenhuis 53,7% herstelden, 7,8% bezweken en 38,5% niet herstelden, dient dus te worden opgemerkt, dat in laatstgenoemde instelling 83,9% herstelden, 7,8% bezweken en 8,3% niet her stelden. DE DAGERAAD. De gisteravond door „De Dageraad" georganiseer de Kunstavond is uitstekend geslaagd. De Harmonie-zaal was geheel bezet. Met belangstel ling volgden de aanwezigen het door Ds. Schermer hom voorgedragen lyrisch treurspel in drie bedrij ven van Henriëtte Roland-Holst-v. d. Schalk, „Opstan delingen" geheeten. Het stuk speelt in een Zuid-Russische havenstad ge durende de revolutie van 1905 en geeft weer hoe in de arbeiders socialistisch bewustzijn wordt gebracht, door de Russische regeering, toen zij op 31 Januari 1905 te St. Petersburg de kanonnen liet afschieten op een weerlooze menigte van 20.000 proletariërs, die met een priester Gapon aan het hoofd naar het paleis optrokken, om Vadertje een smeekbede aan te bieden. De verschillende categorieën arbeiders geven in hun besprekingen weer, dat zij moeten afzien van hun pogen om hun lot persoonlijk draaglijker te maken en dat zij hebben te strijden voor brood en vrijheid voor allen. In het bewustzijn, dat de strijd voor deze idee, ook na hen zal worden voortgestreden, sterven de drie helden in dit stuk, na ervaren te hebben, dat de tijden voor verbroedering van het volk met de soldaten nog niet rijp waren, blijmoedig den heldendood. De talentvolle weergave van dit treurspel duurde met een zeer korte pauze, tot elf uur. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. (Vervolg). Hierna kwam het bestuursvoorstel, om over te gaan tot het houden van een cursus in stoken voor machinisten, ter sprake. De heer C. Ham, Schellinkhout, zag gaarne, dat Hoorn als centrum voor dezen cursus werd aangewe zen. De voorzitter wees er op, dat zulks afhangt van de deelname. Besloten werd dezen cursus te doen houden. Hij zal in December beginnen ea wel uaar alle waarschijn lijkheid te Alkmaar. De secretaris deed hierna eenige mededeelingen over de aankoop van benoodigdheden. De steenkolen- voorziening werd zeer belangrijk geacht Ook het ge brek aan ruw zout bedreigde de bedrijven. Stremsel en salpeter geven zorgen wanneer de oorlog zal du ren, aangezien het niet kan worden ingevoerd. Dr. Scheij deelde mede, dat de levering van chemi caliën voor het melkonderzoek ter hand genomen zal worden. In deze tijden is het veel beter er zelve voor te zorgen, dan dit aan de handelaren over te laten. Zwavelzuur en alcohol zullen spoedig in het 'maga zijn te Hoorn verkrijgbaar zijn, het eerste in een hoe veelheid van 5 Kilo, het tweede per Liter. De heer Wonder stelde hierop de volgende motie voor: De vergadering, gehoord de minder aangename correspondentie, gevoerd door een lid van den bond en den secretaris, den heer Nobel, stelt het volste ver trouwen in de houding van den secretaris. De heer de Boer deelde mede, dat bij de commissie van aankoop een schrijven was ingekomen, waarin een lid zijn ontevredenheid te kennen gaf over de ko- lenlevering, welk schrijven vergezeld ging van bemer kingen aan het adres van de commissie en den secre taris. Spr. woonde deze vergadering niet bij, maar is van meening, dat de uitdrukking als zou de secretaris met de leveranciers heulen, gewraakt moet worden. De heer de Bruin stelde voor, om van het schrijven lecture te doen en dan een mode van afkeuring tegen den schrijver aan te nemen. De secretaris heeft z. i. een motie van vertrouwen niet noodig. De heer i akpman zei de schrijver van bedoelden brief te zijn. Spr. kreeg in het begin van Augustus één-twee-drie van den kolenleverancier, den heer j Lichthart, een wagon ongezuiverde Engelsche kolen, terwijl hij gecontracteerd was voor Duitsche stukko len. Spr. had dan ook eerst eens een schrijven ver wacht. Toen spr. de wagon weigerde, stuurde de heer Lichthart ze naar Purmerland, maar daar liet men ze zich ook niet aansmeren. In deze ging van den Bond weinig kracht uit Ook inzake de zoutleverantie was dit het geval. Spr. meende dan ook, dat dit optreden van den Bond oorzaak is, dat hij wat krachtig tegen den secretaris is opgetreden. Nadat de secretaris over het gebeurde* een toelich ting gegeven had en de secretaris van de fabriek van Purmerland ook de houding van den kolenleverancier had afgekeurd, werd bij acclamatie een motie van ver trouwen in den secretaris en de aankoopcommissie aangenomen. Tot lid van de aankoopcommissie werd het aftre dend lid de heer R. v. d. Meer te Heerhugowaard her- kozen- De heer J. Wonder Gz. te Berkhout werd op aan drang van de vergadering herkozen als lid van de commissié voor de kaaskeuringen. Over de Vakschool voor Kaasmakera te Hoorn kon den geen mededeelingen worden gedaan, aangezien het examen door de militaire maatregelen moest wor den uitgesteld. De cursus werd gevolgd door 12 kaas makera en 7 hoorders. Voor 1914—1915 hadden zich aanvankelijk 48 kaasmakera opgegeven, velen moesten zich in verband met de mobilisatie terugtrekken. 23 namen aan het toelatings-examen deel. Het aantal leer lingen voor dezen cursus kon tot zeventien worden uitgebreid. De kaascontróle kon zich nog niet op belangstelling verheugen. Voor de weegcontröle gaven zich 28 fabrieken op. Dit aantal was het vorig jaar 13. Over het algemeen was hiervan de uitslag gunstig. De begrooting wees in ontyangst en uitgaaf een bedrag aan van 3065, met een post van 20 voor onvoorzien. De heer de Bruin achtte deze post te laag vooral tn deze tijden en stelde voor om de omslag met een halve cent te verhoogen. Dit zou 365 opleveren. De bijdrage van de leden voor de Vakschool, groot 195, wilde spreker uit de gewone middelen bestrijden. naar de voorzitter opmerkte, dat zulks in deze ver gadering niet ging, stelde spreker voor, dat het be- stuur spoedig kwam met een suppletoire begrooting. Dr. Scheij en de heer de Boer bestreden deze voor- stellen, waarna de begrooting ongewijzigd werd vast gesteld. De heer Reitsma verkreeg hierna het woord, om eenige mededeelingen te doen over de door de regee ring genomen maatregelen ten opzichte van de zuivel producten. De conclusie zoowel ten opzichte van de boterprij- zen als van de kaas, was, dat ook wanneer de heeren niet wilden medewerken, de regeering de zaak toch zou regelen. Men vond het dan ook maar beter mede werking te verleenen. De heer de Bruin hoopte zeer, dat de door de regee ring genomen maatregelen een stap in de richting van een algemeene kaascontróle waren. De heer de Boer achtte het noodig, dat de boeren hiertoe gedwongen werden. In Alkmaar, de stad met de grootste kaasmarkt, moet men goed bekend zijn om geen hopkaas in plaats van volvette te koopen. Dr. Scheij noemde het een goede maatregel indien in de winkels aangegeven werd tot welke klasse de in voorraad zijnde kaas behoorde. In antwoord op een door den heer Schermerhom bij de rondvraag gedane vraag, zeide dr. Scheij, dat het voor de fabrieken die er prijs op stellen bekend te staan als leveranciers van 40 pet plus, zich onder de contröle van den Bond te stellen. De heer Wonder achtte het noodzakelijk, dat de Bond sterker werkte in de richting van de kaascon tróle. De heer Avis sprak een hartelijk woord van dank tot den voorzitter bij diens heengaan, voor het vele door hem voor den Bond verricht. Spr. was over tuigd, dat de Bond onder de leiding van den voorzit ter tot bloei was gekomen. (Applaus). De voorzitter sprak bij het sluiten den wensch uit, dat de te benoemen voorzitter op dezelfde medewer king van het bestuur mocht rekenen. Hierna werd de vergadering gesloten. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool werden na afloop van de verschillende cursussen, de volgende getuigschriften en diploma's uitgereikt: Het getuigschrift na afloop van den 3% jarigen cursus aan de dames: J. ter Bunrkes, M. van Os, E. C. M. Groot, E. Heuvel, J. Jansen, B. Keppel, C. M. Molenaar, F. C. Rensink, H. Schoorl, G. T. Stapel. Het getuigschrift na afloop van den 3y2ljarigen cursus aan de dames: J. ter Bumrkes, M. van Os, E. M. Spruit en C. A. Wolzak; terwijl het diploma costuumnaaien heden werd uit gereikt aan de dames: C. S. Kempen, N. Kuiper en H. E. van der Waal. duurt het gevecht nog *oort Groote troepen Dult- schera die den 20sten November in de streek van Stykot, Brzezin, Koluski, Rzgow en Tuszin bin nengedrongen doen nu de laatste poging om naar het noorden te vluchten. In de streek ten zuiden van het station Koluski dwalen verspreide vijan delijke troepen rond. De slag bij Lopiez op den 24sten had voor ons een gunstig verloop. Op het front te X Tsjentoschau-Krakau, behouden wij het overwicht. Aan de overzijde van de Karpathen- passen hebben onze troepen een aanzienlijke Oos- tenrijksche strijdmacht in de buurt van Mezo La- borey ingesloten. Wij maakten in die streek een generaal, en 3500 soldaten krijgsgevangen. Wij veroverden drie spoortreinen en mitrailleuses. Wij hebben de stad Komonna bezet. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. PETROGRAD, 26 Nov. (Officieel). Bij Lodz DE RUSSEN IN DE KARPATHEN. BOEDAPEST, 26 Nov. (Wolff). Een officieus bericht zegt: Het succes is het terugslaan van den vijand, die door de Karpathen passen in de provincië Ung en Zemplin is binnengedrongen be gonnen. Bij den huidigen toestand der operaties kunnen nog geen bijzonderheden worden gemeld, doch vastgesteld kan worden dat wij thans weer de Uszag-pas in onze handen hebben en dat daar mee de provincie Ung van vijanden gezuiverd is. Ook de in de provincie Zemplin binnengedrongen vijanden trekken zich terug nadat zij hevige ver liezen geleden hebben. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 26 November. De toestand op het Westelijk oorlogtooneel is onveranderd. In den strijd tusschen Hilaire en Souains is de aanval, die de vijand met een groote legermacht krachtig uitvoerde, afgeslagen met groote verliezen voor de tegenstandera. Bij Apremont hebben wij vor deringen gemaakt In Oost-Pruisen is de toestand niet veranderd Bij Lowitz hebben de Russen zware verliezen geleden. Behalve talrijke dooden en gewonden verloren zij niet minder dan 40.000 ongewonde gevangenen, 70 kanonnen, 160 ammunitiewagens. 160 Mitrailleuses zijn door ons buit gemaakt. 30 Kanonnen hebben wii vernield. Als wij ondanks de successen er nog niet in geslaagd zijn de be slissing te verkrijgen, is dit aan de actie van veel sterkere strijdkrachten van den vijand van uit Oost en West toe te schrijven. Zijn aanvallen zijn gisteren overal afgeslagen, maar de eindbeslis sing der gevechten is nog'te verwachten. DE KEIZER EN KROONPRINS BIJ HET FRONT. STUTTGART, 25 Nov. (V.D.). Het „Stutt- garter Neue Tageblatt" medt, dat Keizer Wil helm de Wuttembergsohe pioniers bezocht en een toespraak hield waarbij hij o.a. zeide: In vrede reeds heb ik zeer veel van Uw wapen gehouden en veel daarvoor gedaan. Zonder de pioniers gaat het ten slotte niet meer voorwaarts. Voorts bezocht de Keizer, die in gezelschap van den Kroonprins was, de grenadiers. De Keizer zeide re zich in te verheugen, de Zwaben, te heb ben zien vechten." Gij hebt U Uwe vaderen waar dig getoond en schoone resultaten bereikt Het gaat thans langzaam vooruit, maar zeker. Voor korten tijd heb ik het genoegen gehad Uw lands heer, Z. M. den Koning te spreken. Wij willen hem thans gedenken en roepen: Z. M. Koning Wilhelm 2, Hoeral" DE MINISTER VAN JUSTITIE BIJ DE KONINGIN, 's GRAVENHAGE, 26 Nov. De Koningin ont ving hedenochtend den Minister van Justitie in conferentie. MILITAIRE GENEESKUNDIGE OEFENINGEN, 's GRAVENHAGE, 25 Nov. Heden had we derom tusschen Voorburg en Leidschendam een militaire geneeskundige oefening plaats waaraan ook het groote krijgspersoneel deelnam. Voorts werden oefeningen gehouden met Roode Kruis- honden, en waarin Prins Hendrik, die de oefe ningen bijwoonde, levendig belang stelde. Waar schijnlijk zou de Koningin hedenmiddag de oefe ningen komen bijwonen. AFDEELINGSONDERZOEK LEENINGS- ONTWERP. 's GRAVENHAGE, 26 Nov. Het afdeelings- onderzoek in de Tweede Kamer over het lee- ningsontwerp is afgeloopen. De tegenstanders van het voorstel lieten hun ernstigen wil blijken om met de regeering tot een vergelijk te komen. MINISTER POSTHUMA. 's GRAVENHAGE, 26 Nov. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Posthuma, maakte hedenochtend kennis met den afdeelings- chef van zijn departement HET LEENINGSONTWERP. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. De vereeniging tot behartiging der belangen van grond- en huis eigenaren in Nederland en andere vereenigingen van huiseigenaren hebben zich gewend tot de Tweede Kamer, met het verzoek het leenings-ont- werp van 275 millioen, dat in zijn gevolgen noodlottig kan worden en belemmering van het bouwbedrijf beteekent en bij de voorgestelde wij ze van dekking zeer onbillijk en onrechtmatig op de huiseigenaren zou drukken, niet aan te nemen. DE GEVLUCHTE BELGISCHE ONDERWIJ ZERS. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Het Tweede Ka merlid Otto, die van zijn reis door België ter be hartiging van de belangen der gevluchte Belgi sche onderwijzers is teruggekeerd, deelde in een persgesprek met een redacteur van het Nederl. Corr. Bureau Belinfante en Vas Diaz o. a. mede, dat aan de Ned. commissie voor gevluchte Belgi sche onderwijzers een objectief rapport zal wor-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2