DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De O ogx-Klgo gr. Van bat waste! oorlogstarrain. NIARKTPOLIÏIE, Van het zuidelijk oorlogsterrein, 1 Honderd en zestiende Jaargang, 1914 VRIJDAG 27 NOVEMBER. ie/t Courant wordt eiken avond, behalve op 7<<n sstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl.— Afzondetiijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Pei regrel f 0.10. Bii eroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, VARIA. NEDERLAND. Telefoonnummer 3 ALKMAAR, 27 November. Op het Westelijk oorlogsterrein is geen enkele be langrijke gebeurtenis voorgevallen. Men weet, dat de Duitschers versche troepen hebben aangevoerd er is gesproken van 100.000 man en in verband daarme de werd verwacht, dat men nu weieens spoedig het een of ander zou hooren. Maar niet vergeten moet worden, dat versterkingen lang niet altijd wijzigingen in den toestand behoeven te brengen. Het is immers best mogelijk, dat versterkingen worden aangevoerd, om 'n positie, die gevaarlijk dreigt te worden, te hand haven, zoodat zij niet dienen om belangrijke verande ringen te bewerken, maar om den bes taanden toestand te behouden. En dan heeft deze oorlog voldoende ge leerd, dat wanneer de eene partij zijn pogingen ver dubbelt, de andere in staat is hetzelfde te doen, zoo dat ondanks de versterkingen de toestand aan zich zelf gelijk blijft. Intucschen is er heden een aanwijzing, dat belang rijke gebeurtenissen in de naaste toekomst niet onmo gelijk zijn. De Berliner Lokal Anzciger meldt, dat de voortge zette pogingen van de Franschen om de Duitsche ge nie-troepen bij de voorbereiding eener actie op groote schaal te storen, weder zonder gevolg bleven. Hier wordt dus te verstaan gegeven, dat er een actie op groote schaal wordt voorbereid en wel door de genie troepen. De genie moet de bijzondere technische werkzaam heden doen, welke niet door de infanterie kunnen wor den volbracht Zij kan afbreken (spoor- en straatwe gen, telegraaflijnen en andere verbindingsmiddelen van den vijand vernielen) maar ook opbouwen (rivie ren overbruggen, stellingen in staat van verdediging brengen) Nu gelooven we niet, dat er op het oogen- blik eenige aanleiding is om te veronderstellen, dat de Duitsche genie in West-Vlaanderen voor een groote vemielingsactie zou worden gebezigd. Waarschijn lijker is het, dat zij de infanterie zal moeten steunen. Het is nu alleen maar de vraag of er veldpionniersar- beid zal worden verricht, dan wel pontonnierswerk. In het eerste geval kan het bericht over de „actie op groo te schaal" beteekenen, dat er met grooten ijver en met talrijke manschappen gedekte schuilplaatsen worden gebouwd en veldstellingen worden gegraven en dan moet dit wel geschieden om een nieuwe faze voor te bereiden: om voor de Duitsche troepen winterkwar tieren in te richten. In het tweede geval echter is het doel niet om te blijven waar men is, maar vooruit te komen door de moeielijkheden te overwinnen, waarvoor men tot dusverre is blijven staan. De pontonniers toch hebben tot taak terrein-afschei dingen te overbruggen of wel troepen, paarden en ka nonnen over te zetten. Zij doen dit met behulp der pontons, de verzinkt ijzeren vaartuigen, die per as worden aangebracht. Het zou geen wonder zijn, wan neer de'Duitschers na al den tegenslag, die het kanaal en de inundatie hun heeft gebracht, na alle vergeef- Bche infanterie-pogingen, het thans eens op groote wHi.nal gingen probeer en met de hulp van het vierde wapen, de genie. Maar dat dit alles niet ongehinderd zal geschieden, dat de tegenstander zijn uiterste best zal doen om het nieuwe plan te verijdelen, gelijk hij met de vooropgaande heeft gedaan, behoeft geen be toog. Men houde echter zijn aandacht op die streek ge vestigd. De Engelsche vloot heeft een verlies geleden: op nog niet geheel opgehelderde wijze (als reden wordt enkel opgegeven ontploffing in het munitiemagazijn) is het pantserschip Bulwark bij Sheemess in de lucht gevlogen. In het Lagerhuis heeft de marine-minister, de heer Churchill verklaard, dat het schip (van 1902) geen groot verlies was, maar wel het aantal omgeko men menschenlevens van de 700 k 800 man zijn er Blechts 14 gered. Soortgelijke rampen komen ook in vredestijd voor Wij herinneren er bijv. aan, hoe in September 1911 het Fransche oorlogsschip „Liberté" verging, waarbij bij na 400 personen om het leven kwamen. Elke marine is trouwens wel door zulke noodlottige rampen geslagen. Maar in vredestijd was er altijd groot rouwbetoon. De staatshoofden zonden telegrammen van deelneming nu eens was het de Duitsche Keizer die zijn medege voelen uitte, dan weer de Fransche President of de Engelsche Koning in de parlementen werden woor den van medelijden uitgesproken en de couranten lieten niet na het getroffen volk in het bijzonder en de menschheid in het algemeen te beklagen met het ver lies van zooveel menschenlevens. En nu? De vraag stellen beteekent reeds constateeren hoe de oorlog de menschheid teistert en den individueelen mensch verruwt. Waar dagelijks zooveel menschenle vens worden vernietigd, daar staat men niet uitvoerig en weemoedig stil bij de zeshonderd, die bij een ramp zijn omgekomen. En wat ia normale tijden een schok zou hebben gegeven, brengt thans ter nauwemood een trilling te weeg. Er i9 heden geen bijzondere aanleiding om over de gebeurtenissen in het Oosten te spreken. Een beslis sing is nog niet gevallen en de toestand blijft onzeker en onduidelijk. De deskundigen van de beide landen beweren thans precies het tegenovergestelde. De Rus acht een ver pletterende nederlaag van de Duitschers onvermijde lijk, ziet ze reeds van alle kanten ingesloten en afge sneden, de Duitscher ziet door de verliezen het weer standsvermogen van de Russen gebroken, ondanks hun groote getalsterkte, en verwacht weldra een gun stige beslissing. Putten wij uit beider oordeel dezen indruk, dat een beslissing vermoedelijk spoedig zal vallen. Maar daarmee is natuurlijk geenszins gezegd, dat de over wonnene dan voorgoed in de put zit. Veeleer is het waarschijnlijk dat zich hier de heen en weer gaande bewegingen nog geruimen tijd herhalen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag luidt: De dag van 25 November kenmerkte zich door geen enkel feit van belang. In de streek om Atrecht wordt het bombardement van de stad en de buitenwijken voortgezet Aan de Aisne heeft de vijand een aanval beproefd op het dorp Messy. Deze is volkomen mislukt. De Duitschers leden ernstige verliezen. Wij maakten eenige vorderingen in de streek ten westen van Souain. Er is overvloedig sneeuw gevallen, vooral in de hoo- gere gedeelten der Vogezen. heeft veroorzaakt. Er wordt nog gemeld, dat juist was een van 18 knoopenen een bemanning van 750 koppen. De bewa pening bestond uit 4 kanonnen 30.5 c.M., 12 van 15 C.M., 18 van 7.6 c.M. 6 snelvuurkanonnen en twee buizen voor 't lanceeren van torpedo's. KORTE BERICHTEN. Een Turksche mijnenlegger stootte in de Bospo rus op een mijn en zonk. Het Engelsche blad Punch drijft den spot met de wervingspropaganda voor Kitchener's leger en teekent het ongunstigste type in 't dorp, die door de inwoners herhaaldelijk is aangespoord om te teekenen,,'k Ben een boon als 'k geloof dat 'r oorlog is. Ze probeeren met z'n allen me uit 't dorp weg te krijgen." De voormalige bevelhebber van het derde Duit sche legerkorps, generaal-veldmaarschalk baron von Hausen, bevindt zich thans te Partenkirchen. Hij lijdt aan overspanning van zenuwen en is bedlegerig. Eenvaartuig voor de haringvangst uit Yarmouth is met 9 man vergaan. Het schijnt op een mijn te zijn IN POLEN EN GALICIë. Het Russische groote hoofdkwartier deelt mede: In den slag bij Lodz, die voortgaat zich te ontwikkelen, blijft het voordeel bij onze troepen. De pogingen der Duitschers hebben tot doel den terugtocht hunner troepen te vergemakkelijken, die, doorgedrongen in de richting van Breziny, thans tracht te retireeren naar de streek van Strykoff onder voor hen zeer ongunstige omstandigheden. Aan het Oostenrijksche front wordt onze actie met succes voortgezet. In de gevechten van 25 November maakten wij tot 8000 gewonden, twee regimenten met bevelhebbers en officieren inbegrepen. DE STRIJD IN SERVIë. Van het Zuidelijk oorlogstooneel wordt officieel uit Weenen gemeld:' In de gevechten aan de Koloebara zijn sinds Woens dag positieve resultaten bereikt. Het centrum van het vijandelijke front, dat bij Lazartoch een sterke stelling bezet hield, werd door de om hun élan met roem be kende regimenten 11, 73 en 102 bestormd. Hierbij zijn 8 officieren en 1200 man gevangen genomen, drie stukken geschut, vier munitiewagens, drie machine geweren buit gemaakt. 'Ook ten Zuiden van het plaatsje Sjig gelukte het ons de aan de Oostzijde van het gelijknamig riviertje gelegen hoogte te nemen, waarbij 300 gevangenen werden gemaakt. De uit Valjevo naar het Zuiden gerukte kolonnes staan voor Kozjevici. EEN ENGELSCH SLAGSCHIP ONTPLOFT. Reuter meldt uit Londen: In het Lagerhuis deelde minister Churchill mede, dat het slagschip „Bulwark" Woensdagmorgen te Sheemess in de lucht is gevlogen. Tusschen 700 en 800 menschenlevens gingen verloren. Marine-autoriteiten zijn van meening, dat een ontplof fing van het kruitmagazijn de .oorzaak moet zijn ge weest. Er was geen opzwieping van het water en het schip was reeds verdwenen toen de rook opklaarde. Het verlies van dit schip heeft geen belangrijke ver mindering ten gevolge van de gevechtssterkte der vloot doch het verlies aan menschenlevens is ernstig. Slechts twaalf opvarenden werden gered. De ontploffing die de „Bulwark" te gronde deed gaan, werd mijlenver gehoord. Sommige wrakstukken werden zes mijlen ver langs de kust van Essex geslin gerd. De uitbarsting werd gevolgd door een opstijging van dichte rookwolken en vlammen. Het schip ging in drie minuten onder. Alle officieren en manschappen kwamen om, enkele drenkelingen die uit het water wer den opgepikt waren vreeselijk verminkt. Andere oorlogschepen in de omgeving lieten de tor- pedonetten neer, maar het is zeker dat een ongeval, niet in verband staande met een torpedo-aanval, de ramp Het crediet van 200,000,000 lire voor de Italiaan- sche marine zal voornamelijk dienen ter bestrijding van de kosten der inlijving van 10.000 marine-reser visten en voor het bouwen van nieuwe onderzeebooten van verschillend type. De Zweedsche regeering zal trachten het besluit van Duitschland om alle hout, bewerkt en onbewerkt, als voorwaardelijke kontrabande te beschouwen te doen herroepen. Er ligt nu in Zweden voor een 15 a 20 millioen kronen aan hout, gereed om te worden uitge voerd. Bij het Berlijnsche ontvangkantoor zijn verleden week dagelijks gemiddeld D/s millioen veldpostzen dingen behandeld, voor de soldaten op het slagveld. Het Amerikaansche stoomschip Jason is te Ply mouth met een lading Kerstgeschenken, om kinderen in de oorlogvoerende landen, aangekomen. DE RÖNTGENOLOGIE IN DEN OORLOG. Reeds onmiddellijk nadat Röntgens uitvinding in de practijk een succes bleek, begrepen ook de mili taire artsen, dat ook zij van deze nieuwe vinding profijt konden trekken en breidde men in verschil lende legers het materiaal van den gezondheids dienst uit met een of meer veld-Röntgenswagens, De eerste keer, dat de methode van Röntgen voor oorlogsdoeleinden werd toegepast, was in den Abes- sinischen veldtocht der Italianen in 1896. Het jaar daarop, in den Turksch-Griekschen oorlog, stichtten Dr. Kiittner in het Yildis-hospitaal te Constantinope; en Dr. Abbott in Phalerus, dus aan Grieksche zijde, Röntgenlaboratoriasedert heeft men in volgende oorlogen de methode toegepast en haar met de op gedane ondervinding verbeterd. In den Balkan-oorlog kende men reeds het modernste type veld-Röntgen- wagen, welke thans alom in gebruik zijn. Een veld-Röntgenapparaat is een zeer gecompli ceerde inrichting. Voor zijn vervoer is dus een groote wagen noodig. De groote moeilijkheid van het trans' port zit echter in de centrale, die de benoodigde stroom kan leveren. Gelegenheid, het Röntgen-appa- raat hier of daar aan te koppelen, is er op het slag veld in den regel niet. Men is daarom verplicht in een dynamo in lilliput-formaat mee te vervoeren die door een benzine-motor wordt gedreven. De Franschen hebben, omdat er nn toch altijd een motor noodig is, de heele Röntgenwagen als auto mobiel ingericht. Bij de Duitschers wordt de, Rönt genwagen echter door paarden getrokkenmen vreesde dat een automobiel in den vyinter niet altijd bruikbaar zou zijn. De ervaringen, in vroegere oorlogen opgedaan hebben geleerd dat de Röntgen-methode alleen dan toe te passen is, wanneer men alle medische maat regelen kan treffen. Het is eenvoudig ondoenbaar met het Röntgen-apparaat te werken, in een atmos feer van mitrailleuse-gedreunkanongebulder, ge wonden-transport en troepenbevel. Er dient rust te heerschen. De oorlog moet zich op e enigen afstanc afspelen. Het spreekt vanzelf, dat de Röntgen-tech niek onmogelijk onder den blooten hemelzonder donkere kamer enz., toe te passen is. De diagnostische beteekenis van het radiologisch onderzoek dient in de eerste plaats voor het opsporen van eventueel achtergebleven kogelsverder voor ontstekingen in de beoordeeling van schedelwonden EEN STRATEGISCH GELUKSPEL. Door een Engelsch speelgoedfabrikant is in den handel gebracht het nieuwste strategische gelukspel Feitelijk is het niet veel meer dan een soort patience- spel, en bij het beoefenen ervan moet men evenveel krijgskundige kennis aan den dag leggen als bij de poging, een pikzwartnegergezicht van een rij helder witte tanden te voorzien, of wat er nog meer op dit ge bied werd uitgevonden, een gebied, waarmee kinderen in den regel meer vertrouwd zijn dan de groote men schen. Het bewuste strategisch balanceerspel eischt echter nog speciale spelregels. De ronde plaat, die overigens niet grooter is dan een bazarzakspiegel, ter wijl het heele speeltuig veel overeenstemming met dit artikel vertoont, geeft een geografische voorstelling van Europa. Rusland is wit, Duitschland en Oosten rijk rose, Frankrijk groen, Engeland violet. Servië oranje. Op de plaatsen, waar Berlijn, Weenen, Parijs Londen, Petrograd en Belgrado liggen, zijn kleine deukjes in het metaal aangebracht, evenals voor Elzas- Lotharingen en Kielbovendien bevindt er zich in den linkerbenedenhoek een heel klein deukjedit stelt St Helena voor. Vijf erwtjes, als speldeknoppen zoo groot, moeten nu in bepaalde volgorde in de respectie velijke deukjes worden geschud, hetgeen natuurlijk een Jobsgeduld eischt, dat zich niet als ieder gewoon mensch als door een Tantaluskwelling gemarteld voelt, wanneer de onbereikbare erwtjes niet willen zooals de speler wil. De erwtjes zijn wit, rose, groen, violet en oranje, en stellen niets meer of minder dan de strijden de legers voor. Alle strategie, die het spel nu bevat, komt hierop neer, dat de groene erwten, voorstellende het Fransche leger, zich met Elzas-Lotharingen bezig houdt, dat violette erwten voorst, de Britsche vloot, zich met Kiel bezighoudt, dat witte erwten voorst, het Russische leger zich met Berlijn bezigh., dat oranje erwten voorst, het Servische leger zich met Weenen be zigh., dat rose erwten voorst, dat de Keizer zich met St. Helena bezigh. INLIJVING LICHTING 1915. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat in de op 15 Dec. a.s. te houden inlijving van de lichting 1915, niet behooren te worden begrepen zij, van wie, op grond van het door hen genoten onderwijs, kan wor den verwacht, dat zij de geschiktheid bezitten, om in opleiding te worden genomen tot officier. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dezen studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan dienstplichtigen, bij deze inlijving betrokken, uit stel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen aan den minister van Oorlog te kennen geven, met overleg ging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werke lijk bestaan van de reden der aanvrage. Zij zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven. ALS SPION GEVANGEN OENOMEN. De heer S., koopman te Rotterdam heeft de N. R. Crt. bijzonderheden meegedeeld over onaangename on dervindingen op zijn reis naar Duitschland opgedaan. Hij was Donderdag 12 dezer van Rotterdam ver trokken en ongeveer 's avonds 8 uur (Duitschen tijd) te Bentheim aangekomen, waar naar gewoonte de pas sen worden nagezien. Hier werd hij gevankelijk naar de gevangenis over gebracht later naar die te Munster. In de gevangenis ontving hij allesbehalve een behandeling met onder scheiding, de eenige concessie, die men hem deed was dat op zijn kosten eten uit een hotel mocht komen. Zelfs mocht hij niet naar huis telegrafeeren. Herhaald verzoek om vlug verhoor haalde weinig uit. Pas na 6 dagen, Woensdagmorgens tegen 10 uur werd den heer S. meegedeeld, dat hij zou worden verhoord en hij was van meening dat hij naar het Orosze Kommando gevoerd zou worden, om daar voor bevoegde autoriteiten gebracht te worden. Tot zijn groote verbazing werd hij echter op de Poli- zei-Wache voor een civiel ambtenaar van de crimineele politie gebracht, die volgens zijn zeggen belast was, hem te verhooren. Nadat deze ambtenaar zijn papie ren, die hem afgenomen waren (brieven enz.) had doorgelezen en daarna zijn koffers had nagezien, be gon het verhoor. De eenige vraag, die den heer S. gesteld werd, was, of hij goed bekend was met den Engelschen consul te Rotterdam, waarop hij antwoordde dat hij zelf consul- zijnde en lid van de „Union amicale des Consuls" met alle consuls goed bekend was. Andere vragen werden niet gesteld en het bleek, dat genoemde ambtenaar overtuigd was van zijn onschuld. Hij heeft zich toen telefonisch in verbinding gesteld met zijn chef en hem op de hoogte van de zaak ge bracht, waarna hij opdracht kreeg den heer S. in vrij heid te stellen. De heer S. heeft toen zijn handelsreis niet voortge zet, maar is teruggekeerd en heeft zich tot den minis ter van buitenlandsche zaken gewend met verzoek bij de Duitsche regeering te protesteeren en, indien er ter men aanwezig zijn, een eisch tot schadevergoeding in te stellen. DRUKTE AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Het departement van buitenlandsche zaken heeft van 1 Augustus tot 1 November 13,867 stukken behandeld. Het vorige jaar bedroeg het aantal behandelde stuk ken in dat tijdvak 6756. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Volgens de veertiende lijst van 1521 November, is bij den penningmeester van het Koninklijk Natio naal Steuncomité 1914, ingekomen: 153,555,92Vi, totaal met de vorige lijsten 904,694,53y2. Onder deze bijdragen waren o. a. 30,000 van de Factory Maatschappij te Batavia, Javasche Bank, Am sterdam 50,000. jifcvli AARSCHE COURANT. '3- Burgemeester en Wethouders der gemeente ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis, dat van Zaterdag 28 November a.9. af tot nadere aankondi ging geen Vee ter markt mag worden gevoerd dan angs de Houttil, Oostzijde, waar het zal worden ,onderzocht door een deskundige. De aanvoer mag niet geschieden des Maandags vóór des morgens 6 uur en des Zaterdags vóór des morgens 7 uur. Alkmaar, den 26 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1