Van het westelijk oorlogsterreln. Van hat oostelijk ooriogsterreln. VAftlA. Telegrammen van heden. TER ZEE. In de Koloniën. DUITSCHLAND. Nederland. ONDERWIJS I. Prins Az Bierkade 11 BUIKGORDELS. Het hoofdcorpité van hetJ Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat het aan den opperbevelhebber van land- en zeemacht de bij dat comité inkomende buikgordels bedt aangeboden ter verstrekking aan de militairen te velde, welk aanbod gaarne is aanvaard. Dientengevolge heeft vanwege genoemd hoofdcomi té, daartoe in staat gesteld door de vriendelijke en zeer gewaardeerde medewerking van verscheidene da mes uit verschillende plaatsen van ons land, een eer ste aflevering ten bedrage van 2400 stuks plaats ge had; een tweede bezending van ongeveer een gelijk aantal staat zoo goed als gereed. Eerst nadat de door de verschillende plaatselijke comité's van het Neder landsche Roode Kruis ingezamelde banden ontvangen zijn, wat, ingevolge verzoek, nog vóór 1 December moet plaats hebben, kunnen grootere hoeveelheden verzonden worden. Hun, die aan het streven van het Nederl. Roode Kruis tot aanzienlijke vermeerdering van het aantal banden wenschten en wenschen mede te werken, wordt verzocht, de vervaardigde banden uitsluitend bij het centraal magazijn van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, Lange Voorhout No. 18, te 's-Gra- venhage, in te leveren. SCHADEVERGOEDING. De Engelsche regeering heeft een commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar de schade vergoeding voor schepen van geallieerden en neutra len die in beslag zijn genomen, omdat zij een verbo den lading bevatten. Alle schadevergoedingen die in dit opzicht toegestaan zullen worden, moeten alleen toegeschreven worden uitsluitend aan de vrijgevigheid der Engelsche regeering, zoo meldt Reuter uit Londen. De inzameling van de Berlingske Tidende, van Kopenhagen, voor de Belgen in ons land, heeft Maan dag de 400,000 kronen overschreden. Er was toen 412,533 kronen bijeen. Een viertal dames te Doom hebben naar ont werp en teekening van den beer Willy Sluiter een sluitzegel doen vervaardigen, die over geheel Neder land zal worden verkocht ten voordeele van het Na tionale Steuncomité. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. HERZIENING AUTEURSWET. Er is een Staatscommissie ingesteld ter voorberei ding van de herziening van de overgangsbepalingen der Auteurswet 1912, van welke commissie tot voor zitter is benoemd prof. mr. H. L. Drucker, lid der Eerste Kamer. GASVERSTIKKING. De 32-jarige rijwielhandelaar A. Takkenberg en zijn 21-jarige knecht M. G. Koppes hebben in de au togarage van den heer Wijers aan het Kasperspad te Dordrecht den dood gevonden. Beide personen waren aan het schoonmaken van den auto en aan het nazien van den motor. Vermoedelijk door het gas, dat ontsnapt is tijdens het werken van den motor en dat zich ophoopte in de ze betrekkelijk kleine ruimte de deuren en vensters waren gesloten zijn beiden gestikt EEN AANRIJDING. Een extra-trein met een operagezelschap uit Am sterdam Is, meldt de „N. Rott Crt", gisteravond te Gouda tegen een stilstaanden derde-klasse-personen- wagen gereden, die afgehaakt was en nog op het hoofdspoor stond Men had verzuimd het rijtuig daar weg te halen De wagen, die geriemd stond, werd eenige meters weggeduwd, liep toen uit de rails en werd zoo goed als vernield. Van de locomotief van den extra-trein werden de buffers en buffershulzen verbrijzeld, bene vens de lantarens. Het spoorwegverkeer kreeg vertraging, daar de treinen over verkeerd spoor moesten worden geleid Er waren geen persoonlijke ongelukken. ALGEMEENE BORGMAATSCHAPPIJ VOOR DEN MIDDENSTAND. In een te Amsterdam gehouden conferentie, werd met algemeene stemmen besloten een commissie te benoe men tot voorbereiding van eene Algemeene Borgmaat- schappij voor den Middenstand. Tot zitting nemen in deze commissie zullen worden uitgenoodigd de verte genwoordigers uit de bestaande Nederlandsche Cen trale Midaenstandscredietbanken en Middenstandsor ganisaties. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de gehouden herstemming voor één lid van het kiescollege der Ner. Herv. Gemeente werd gekozen de heer P. Boon. Broek op Langendijk. Herv. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Dijk. Geref. Kerk, niet ontvangen. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, en Donderdag 6.30 uur, Ds. de Bruin. Doopsgezinde Kerk, 9.30 uur, Ds. de Jong. Zuid-Scharwoude. Herv. Kerk, 10 uur, Ds. Ter let. Noord-Scharwoude, Herv. Kerk, 9.30 uur, Ds. Staal Geref. Kerk, 9.30 en 4 uur, Dr. y. Gelderen van Am sterdam. Oudkarspel. Herv. Kerk, avond 7 uur, Ds. de Regt, van Alkmaar. Onderwerp: „Het licht, dat geweigerd wordt". STADNIEUWS. NED. HERV. KERK. In de gisteravond in de consistoriekamer van de Groote Kerk gehouden verkiezing van Kerkeraadsleden werden gekozen tot ouderlingen, wegens periodieke aftredingen van de heeren Roos, Veltkamp en Voort, de heeren W. Aarts, J. Vlothuizen en J. H. Voort, we gens periodieke aftredingen der diakenen IJspeert, Bok en Vlothuijzen, de heeren G. S. Amoureus, W. Bok en M. R. Versteeg en tot ouderlingen, in de vacatures Vonk en van Heijnsbergen, de heeren P. Slot en D. Visser. THEOSOFISCH CENTRUM. Het centrum Alkmaar van de Theosofische Vereeni- ging had gisteravond in de kleine bovenzaal van de „Unie" een vergadering belegd, waarin als spreekster optrad mevr. Ros-Vrijman, van 's-Gravenhage, die sprak over het onderwerp: Wat is nu onze plicht? Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Petrus, zei spr. te willen brengen haar persoon lijke overtuiging omtrent de vraag hoe te handelen in dezen moeilijken tijd en niet een theosofisch beginsel. Vooral wilde spr. doen zien wat meer speciaal de plicht der Nederlanders is. Wanneer men de wereld goed beschouwt, komt men volgens spr., trots de klachten omtrent verloren gaan der beschaving, verdierlijking van den mensch enz., tot het inzicht, dat de wereld na den oorlog niet slechter is geworden dan ze in vredestijd was. Wan neer we zagen vooral in de groote steden de walgelijke luxe naast de grootste armoede, de ziekte en ontaarding zoowel in de hoogere als in de lagere kringen, dan moest men wel tot het besluit komen, dat de wereld tot op 't been ziek was. Wat zich nu in den oorlog uit in verschrikkelijke wreedheden, is nieL, dan de schijnbeschaving. Wat zich daar uitte was het gevolg van een veel diepere oorzaak en de schuld lag voornamelijk hij de hezitzucht, waardoor groote kapi talen in handen kwamen van enkelen, die ze niet we ten <e gebruiken Vooral ook in het vérgaande egoïsme ligt de oor zaak van dergelijke reusachtige uitbarstingen ea om dat we een maatschappelijk stelsel hebben, dat ver keerd is gebouwd. De theosofie zegt, dat deze oorlog is het gevolg van een jarenlange opgehoopte volkeren-, rassen-, standen- en klassenhaat. Nooit sprak, zoo vervolgde spr., de individualiteit sterker dan nu. Het individu moet zich uitleven, echter niet in zijn eigen belang, doch in dat van de gemeen schap. De beschaving is ook na deze ramp niet bankroet; geen poging in de goede richting gaat verloren, het werk is aan de zijde van den geest, niet van de stof. We zien echter juist nu de schijn-beschaving wegval len en alleen de ware beschaving komt naar voren. Wat is nu echter in dezen tijd onze plicht? vroeg spreekster. Voor elk theosofisch Nederlander is het nu de plicht zich te doordringen van de moeilijkheden waar mee de regeering heeft te strijden. We hebben dan ook de verplichting tegenover haar, die deed wat ze kon om de ellende niet te verergeren, medewerking en sa menwerking te toonen. Holland is van het begin het land geweest dat zich gaf voor de vrijheid. Voor de geloofsvrijheid streden we 80 jaar lang tegen Spanje. Onze vrijheidszin heeft ons dan ook in staat gesteld de gastheer te zijn voor de tallooze hier te lande ge houden congressen der nieuwe gedachten. Onze neutraliteit, die we tot no gtoe hebben kun nen bewaren, dank zij het beleid onzer regeering. moeten we echter niet voor onszelf houden, doch ge bruiken ten dienste der geheele wereld. Wij moeten trachten het Godsgeschenk van den Vrede te brengen. Wanneer we echter eveneens in den oorlog worden gewikkeld, zei spr., wat hebben we dan aan deze ge dachten, zal men vragen. Dan hebben we echter ge werkt tot het laatste en ons kan niet erger gebeuren dan dat onze lichamen gedood en onze huizen verf brand worden. We blijven echter voelen, dat we gees telijke wezens zijn en het Goddelijke vergaat niet. Na deze tijden zal echter komen een opbloei, zooals de wet der tijdwisseling leert en uit deze worsteling zal komen een tijdperk van grooten opbloei. In ons nationaal leven moeten we zooveel mogelijk streven naar eenheid. Onze plicht is dan ook, aldus eindigde spr., om door eendrachtig streven een voor beeld te stellen aan de wereld. Nadat de door een tweetal aanwezigen gestelde vra gen beantwoord waren, bracht de voorzitter spr, dank voor haar gloedvolle rede, en voor hare welwil lendheid ten tweede male te spreken voor het centrum Alkmaar. Hierna werd de goed bezochte vergadering gesloten. UNIE-COLLECTE. De onlangs hier ter stede gehouden Unie-collecte heeft opgebracht 232,31, zijnde 5,73 minder dan het vorige jaar. VERBETERING. In het bericht van de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool in ons nummer van gisteren, is een fout geslopen. Het moet luiden: Het getuigschrift na afloop van den 1%-jarigen cursus werd uitgereikt aan de leerlingen N. A. Engel, C. M. Groot, J. J. Doeschot, E. Heuvel, J. Jansen, B. Keppel, C. M. Molenaar, F. C. Rensink, H. Schoorl, O. T. Stapei. Het getuigschrift na afloop van den 3y2-jarigen cursus aan de dames: J. ter Buurkes, M. van Os, E. M. Spruit en C. A. Wolzak; terwijl het dipioma costuumnaaffeü heden werd uit gereikt aan de dames: C. S. Kempen, N. Kuiper en H E. van der Waal. HET GEMEENTEVERSLAG. (Slot). In het aigêloopen jaar werd het groote schilderij van W. van de Velde, zeeslag in de Sont 1658, van de fir ma J. A. Hesterman an Zonen te Amtserdam in het museum terug ontvangen, verdoekt, gereinigd en tot vroegeren luister teruggebracht. Voor het museumbe- zoek werden afgegeven 32 jaarkaarten 1.—, 283 bezoekers werden toegelaten tegen 25 cent, 333 op Zondagen gratis, bovendien 25 leden der Vereeniging van leerlingen der Rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam op 8 October. Het aantal werklieden van de gemeentereiniging be droeg einde December 46 man. Op 31 December wa ren geplaatst 6041 tonnen. De compost bracht op 5487.60, het diverse vuilnis 1488.30, het puin 359.65, de lompen, beenderen enz. 1309.70, de ton nenbelasting 6666.50. In het verslag van den directeur der gasfabriek wordt er op gewezen, dat de noodzakelijkheid van den bouw eener nieuwe gasfabriek zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. Met de ovens, die den ge- heelen winter in bedrijf waren, kon niet meer dan 11.565 M* gas gemaakt worden, terwijl in de zwaar ste week gemiddeld 13.681 M* verbruikt werd. Het ontbrekende moest door de cokesgasfabriek worden bijgemaakt. Het buizennet werd in het afgeloopen jaar uitge breid met 384 M, zoodat de lengte van het buizennet nu bedraagt 36908 M, waarvan 866 M. in de gemeen te Oudorp en 56 M. in de gemeente Heilo. Er werden 4 lantaarns bijgeplaatst, makende met de vroeger ge plaatste 569 een totaal van 573 lantaarns. De gasaf- levering per inwoner bedroeg 143.4 M*. Geprodu ceerd werd 3.549.300 Ms gas. Het aantal geplaatste muntmeters vermeerderde met 71. Op 31 Dec. waren 743 meters in gebruik. Voor lichtverwarming en drijfkracht werden over de meters geleverd 2.803.595 M* zijnde 25.427 M" meer dan in 1912 en over de muntmeters 314.995 M®, zijnde 33.053 M* meer. Bij het einde van het jaar waren in gebruik 47 gasmotoren en 3260 gewone meters tegen 3112 in 1912. De cokesprijzen bleven voor grove 55 ets, voor ge klopte 60 ets. per H.L. De gemiddelde prijs der afge leverde cokes bedroeg 44 ets. In het verslag omtrent het electriciteitsbedrijf wordt er aan herinnerd, dat met kabelleggen werd aange vangen 16 Juni 1913 en het stadsnet was 18 Sept. d.o. v. zóóver klaar, dat het onder stroom gebracht kon worden. Op 27 September werd het net uitgebreid met het Nassaukwartier en bestond het totale net uit 14777 M. laagspanningskabel, 225 M. laagspannings waterkabel, 4691 M. hoogspanningskabel en 206 M. hoogspannings waterkabeï. Het aantal aanvragen om aansluiting overtrof de verwachtingen. Op 31 Dec. 1913 waren er 126 perceelen aangesloten. De motor capaciteit bedroeg 127 P.K., de lichtcapaciteit 148.363 K.W. Bij 1912 vergeleken, zoo lezen we in het ver slag omtrent het Gemeente-Slachthuis, kan zelfs nu weer een kleine vooruitgang in het gebruik van het koelhuis worden geconstateerd. Van de 125 Ma beschikbare ruimte werden er 12314 verhuurd tegen 122 in 1912. Opmerking verdient hierbij, dat 2 sla gers uit Bergen en 1 slager uit Heilo vorig jaar ge bruik gemaakt hebben van een koelcel, natuurlijk met de daaraan verbonden verplichting in het Slachthuis te slachten. Aangaande de ijsfabriek zegt het verslag, dat de re sultaten van het bedrijfsjaar zeer gunstig zijn te noe men, de verkoop van ijs heeft de verwadi tingen over trof £en. Bedroeg de verkoop in 1912, 15694 staven 25 K.Q., waarvan 15458 aan d<wi Centra<ri»int, in 1913 (een contractant voor hét iis was er in dit jaar niet) zijn 23082y2 staaf verkocht, waarvan 22821 door den bezorger werden weggebracht, terwijl 26iya staal door de gebruikers zelf aan het slachthuis werden ge kocht. Van de 2308214 verkochte staven zijn er 12058 in de stad geleverd, waarvan 6050 aan de slagers. De rest, zijnde 11024)4 staaf zijn er ge bruikt in 30 omliggende gemeenten, zoodat, aldus net verslag, hieruit mag worden afgeleid, dat een ijsfa briek voor Alkmaar en omgeving alle reden van be staan had. In het asphyxiatie-toestel werden 114 dieren afge maakt, n. 1. 77 honden en 37 katten. In het slachthuis werden in 1913 geslacht 9609 die ren. tegen 10867 in 1912. Het aantal gestalde dieren bedroeg 5318. Het aantal der gestorven dieren en noodslachtingen bedraagt 80. Geheel afgekeurd werden 4 paarden, 11 volwassen runderen, 3 vette en Graskalveren, 21 nuchtere kalve ren, 7 schapen en 39 varkens, totaal 85 tegen 71 in 1912. Het aantal afkeuringen van geheele dieren we gens tuberculose was vooral vorig jaar hooger dan het voorafgaande. Geheel afgekeurd werden 7 koeien, 1 graskalf, 4 nuchtere kalveren en 33 varkens tegen 1 koe, 2 vette kalveren, 13 nuchtere kalveren en 19 var kens in 1912. Wegens overtreding van de verordening op de keu ring van vee en vleesch en den invoer, het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleesch in de gemeente Alkmaar werden 13 processen-verbaal opgemaakt te gen 5 in 1912. In het verslag van het Burgerlijk Armbestuur lezen we de volgende opmerking: Als een merkwaardig- verschijnsel mag worden genoemd de mindere graagte, waarmede de uitgereikte levensmiddelen worden aan vaard, een verschijnsel, dat ook andere instellingen hier ter stede constateerden en waarmede het Burger lijk Armbestuur zal rekening houden. De bedeeling in geld en brood door het Burgerlijk Armbestuur bedroeg in 1913 doorloopend 14 bestede lingen met 1280.25 en 104 brooden, 117 Ned. Herv. armen met 6458.40 en 1234 brooden, 65 eigen armen met 3691.45 en 784 brooden en 172 R.C. armen met 6625.55 en 1105 brooden. De winterbedeeling in Januari en Februari bedroeg over 105 tijdelijke be deelden 430,55 en 749 brooden en van Maart, De cember 152 tijdelijk bedeelden 453.40 en 414 broo den, alles te zamen 18939.30 en 4390 brooden. Volgens het jaarverslag van het Gemeentelijk Werk- loozenfonds over het boekjaar 1 Juni 1913 tot en met ultimo Mei 1914 werd in den loop van het jaar door een vijftal vereenigingen aanvraag gedaan om toela ting van aansluiting, van welke aanvragen vier kon den worden ingewilligd, terwijl één in behandeling bleef. Op het eind van het jaar waren daardoor acht vereenigingen toegelaten. DE STRIJD IN BELGIS EN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 27 Nov. Communiqué van gister avond 11 uur: Er heerscht volkomen kalmte in In België. In het centrum kannades zobder infan- terieaanvallen. In de Argonnen valt niets te ver melden. Oostelijk Verdun werd een weinig ge vochten. N ENGELSCHE OFFICIEREN. MET VERLOF. LONDEN, 27 Nov. De betrekkelijke rust op het westelijk oorlogstooneel heeft generaal French In Btaat gesteld, korte verloven aan den officieren toe te staan. Vele hunner kwamen regelrecht van loopgraven naar de Engelsche hoofdstad. Het verieenen van verloven wekte voldoening en de of ficieren keerden opgewekt naar hunne standplaat- sar aan het front terug. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS. PETROORAD, 27 Nov. (Officieel). In de rich ting van Erzeroem is de vervolging van den ver slagen vijand geëindigd. In de laatste dagen heb ben gevechten plaats gehad zuidelijk Alaschkerd, waar wij met groote troepen Koerden te doen hadden. Op andere punten waren geen wijzigin gen van belang. DE STRIJD IN POLEN EN GALICIë. WEENEN, 27 Nov. (Hbld.) Officieel werd gis termiddag bekend gemaakt. De'slag in Russisch Polen heeft op groote gedeelten van het front het karakter aangenomen van een staand gevecht. In West-Galicië weren onze troepen de over de be neden Dunajec doorgedrongen Russische strijd krachten. Ook de strijd in de Karpathen duurt voort. DE ONTPLOFFING VAN DE BULWARK. LONDEN, 27 Nov. (Officieel). Bij de ont ploffing van de „Bulwark" zijn er 14 overleven den. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. LONDEN, 27 Nov. Kolonel Dirk van Deven ter, die in het noord-oosten van den Vrijstaat ope reert, meldt de gevangenneming van zestig rebel len onder veldkomet Smit Zeventig anderen wis ten te ontkomen, dank zij een zwaren storm en hevigen regenval. Zij worden vervolgd door ka pitein Rousseau. Dominee Herman van Broekhuizen gaf zich over aan de overheid te Vredefoit DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 27 Nov. Uit het groote hoofdkwar tier wordt hedenmorgen gemeld: Ook gisteren hebben Engelsche oorlogsschepen de Vlaamsche kust niet meer lastig gevallen. Op het front van het Westelijk oorlogsterrein zijn geen belangrijke wijzigingen voorgekomen. Ten N.-W. van Langemarck hebben wij een groep huizen genomen en tal van gevangenen gemaakt. In het Argonnenwoud hebben onze troepen ver- dere vorderingen gemaakt. De Fransche aanval- van ten in de streek van Aprémont, ten Oosten Saint-Mihiel werden afgeslagen. Op het Oostelijk oorlogsterrein hadden gisteren feen beslissende gevechten plaats. CHADEVERGOEDING AAN LUXEMBURG BERLIJN, 27 Nov. De „Luxemburgsche Worf' bericht, dat het Dnltsche Rijk tot dusver aan het Groothertogdom Luxemburg een schade vergoeding heeft toegekend van 1.283.000 francs voor akkerschade enz. Bovendien kreeg de geering van het Groothertogdom voor het gébruik van straten en wegen, staatsgebouwen enz. 311.000 francs. DUITSCHE VOORZORGSMAATREGELEN. LONDEN, 27 Nov. (Hbld.) De „Times" ver neemt uit Noord-Frankrijk: Verkenningen door Engelsche vliegers brachten aan het licht, dat de vijand aan de Yser slechts zooveel troepen had achtergelaten als noodig waren om het voor de geallieerden onraadzaam te maken daar offensief op te treden. De meeste Duitsche troepen uit deze buurt werden overgebracht naar de omgeving van Lille. De eerstvolgende Duitsche offensieve beweging kan waarschijnlijk daar worden ver wacht. Uit Kopenhagen wordt melding gemaakt van versterking der vroegere Deensche fortificaties ten noorden van het Kieler Kanaal. Het schijnt, dat de Duitschers vreezen voor een landing op de kusten van Sleeswijk-Holstein. Alle Noordzee- eilanden worden sterk bevestigd. Op den weste lijken Elbe-oever werpen de Duitschers eveneens versterkingen op. VERVALLEN-VERKLARING MAXIMUMPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De minister van Landbouw heeft bij wijze van proef vervallen ver klaard de lijst van 8 Augustus met maximum prijzen voor eenige der meest voorkomende ge neesmiddelen. De verplichting van groothandela ren in geneesmiddelen om aan wederverkoopers geen grootere hoeveelheden af te leveren dan re delijkerwijze voor het bedrijf van den kleinhandel voor een kort tijdsverloop noodig zijn, blijft on verzwakt van kracht EEN GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. H. M. de Koningin schonk 4000 aan het Ned. Roode Kruis. OP ZIJN POST TERUG. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De Belgische ge- zantschapsraad, prins de Ligne, alhier, is uit het buitenland op zijn post teruggekeerd. LOF VAN EEN ENGELSCHE GEÏNTERNEERDE. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Een Engelsch jongmensch van goeden huize, dienende bij de marine-reserve, die na de inneming van Antwer pen op ons grondgebied geïnterneerd werd, schreef uit het intemeeringsdépöt te Groningen aan een Haagschen vriend op een handelskan toor: „Ik vind, dat het Nederlandsche volk wel het meest vriendelijke en hulpvaardige volk van de wereld ls. Dte wijze, waarop uw landgenooten de vluchtelingen en de geïnterneerden hebben be handeld, is eenvoudig prachtig." DE POST NAAR BELGIë. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Daar de DuitBche postadministratie nog niet brieven aanneemt, uit Nederland op gewone wijze naar België verzon den, heeft het Nederlandsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heden telegrafisch aan de Duitsche regeering te Berlijn verzocht, aan de ad ministratie te Brussel de noodige instructies te geven, opdat via Aken naar België gezonden brie ven hun bestemming bereiken. TARIEFWETPLANNEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Naar wij verne men, nemen de plannen van den Minister van Fi nanciën tot indiening van een ontwerp-Tariefwet vasteren vorm aan. Naar verluidt werd aan een hoofdambtenaar van het dienstvak der directe belastingen de op dracht gegeven een concept ontwerp-tariefwet sa men te stellen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT 27 November. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 28 Novejnber In het gebied van de waarneming is de hoogst be kende stand van den barometer 769.7 te München. De laagste stand van den barometer 748.0 te Her- nosand. VERWACHTING. Matige tot krachtige tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijke witjd, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD 26 Nov. Oerrit van Dorsten en Cornelia Mooij. Pieter Coster en Johanna van Diepen. Klaas Bras en Elisabeth Bakker. GEVONDEN VOORWERPEN. Een taschje, twee rozenkransen, een drijverszweep, een pijp, een duimstok, twee handschoenen, een zil veren kruisje, een zilveren broche, een portemon- naie met geld, een geldstuk, een granaten halsketting met gouden sluiting, een damesbont en een gouden broche met pareltjes. Alkmaar, 27 Nov. '14. De Commissaris van Politie, W Th. VAN GRIETHUIJSEN. ln BOEKHOUDEN en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk en examens. Telefoon 22». MARKTBERICHTEN. Yoorloopig Kaasbarickt. ALKMAAR, 27 Nov. Fabriekskaas. Kleine f41.- jonge kaas f kleine boerenkaas f 42.com missie fabriekskaas f commissie boerenkaas f 38.50, middelbare fabriekskaas f middelbare boerenkaas f 39.Handel kleine redelijk. Aangev. 236 stapels, wegende 129681 Kilogram. ALKMAAR, 27 Nov Heden werden ter graan markt aangevoerd 1255 H.L. Tarwe f 11.a 11.50,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2