DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hat westelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterrein. Van bat zuidelii Stremming verkeer No. 283. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 ZATERDAG 28 NOVEMBER. 3D O O 3T I O ScheepTaartTerkeer onder de Texelsobe trog VAKIA. DUITSCHLAND. NEDERLAND. DN natnmer bestaal nit 3 bladen. ïe/e Courant «mrdt eiken avond, behalve op Zon -n Mestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden 'h Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1 Hf/onderlijke nummers 3 Cents Telefoon nummer 3 Prijs der gewone advertentiën Pet iegel fO.10. Bii eroote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 28 November. De week, waarvan thans het einde is genaderd, heeft belangrijke problemen en vragen onopgelost aan haai' opvolgster overgelaten, haar opvolgster, welke immers bij uitstek de week van verrassingen mag worden genoemd, welke telken jare langgekoes terde wenschen volbrengt, doch ook wel teleurstellin gen oplevert. Den volgenden Zaterdag is het gekomen, het avond je van Sinterklaas. Indien wij één wensch in verband met het naderen de vaderlandsche feest hebben, dan is het wel deze: moge aan de kinderen de herinnering aan het ramp jaar 1914 behouden blijven, dat Sint Nicolaas zich ondanks alle ellenden, ondanks alle gevaren, trouw heeft getoond, dat hij trots bommen en granaten, trots drijvende en andere mijnen per stoomboot uit Spanje is gekomen in Hollands veilige dreven en dat hij de kinderen van het volk, hetwelk groot is in de leniging van auderer nood, niet heeft vergeten. Men kan zich voorstellen, dat in menig gezin de kinderen, die scherpe ooren en oogen en helaas misschien niet al tijd gevulde magen hebben, van de bedrukte gezichten der oudera lezen en uit terloopsche opmerkingen af leiden, dat de goede Sint, dit jaar wel eens niet zou kunnen komen. Ja wellicht heeft menig ouder reeds- op een desbetreffende vraag een ontwijkend of zelfs een ontmoedigend antwoord moeten geven! Gelukkig echter hebben we de zekerheid, dat Sint Nicolaas zal komen hij heeft bericht gezonden aan de commissie, welke zich altijd zoo verdienstelijk maakt met de voorbereiding van zijn ontvangst. En eenmaal in onze stad, zal hij vele woningen, waarin gauw gevulde kinderhartjes angstig kloppen, wel niet voorbij loopen, omdat hij een kindervriend is èn om dat hij den armen ouders gaarne bij al hun zorgen op zijn naamdag nieuw leed besparen en ook in hun kommernis een vreugdestraaltje zenden wil. Hij zal den grooten menschen, door benepen zui nigheidsmiddelen bevangen, het goede voorbeeld ge ven en hun doen inzien, dat zij, wanneer ze extra uitgaven voor concerten, tooneelvoorstellingen en der gelijke besteden, ook wel een sommetje kunnen afzon deren voor het koopen van die schoone dingen, waar van de Alkmaarsche winkels thans zoo ruim voor zien zijn. En wanneer hij sommige kindertjes extra bedeelt, zullen deze van zelf wel begrijpen, dat de Sint, dit dit jaar ook tal van forten en andere soldaten-verblij ven heeft te bezoeken, niet alle schoorsteenen in de stad heeft kunnen binnenkomen en dat dus een deel van de geschenken behoort te worden gebracht aan de kleinen, die hij niet persoonlijk heeft kunnen ver rassen. Juist dit jaar, waarop de ouderen steeds het voorbeeld gaven om minder-bedeelden en zwaarder getroffenen van hun geld en goed mede te deelen, zul len die kinderen ontvankelijker zijn voor goede wen ken en eerder geneigd om vingerwijzingen betreffende een oorlogsschatting van speelgoed en marsepijn, op te volgen. Neen, er behoeft geen vrees te bestaan Sint Ni colaas blijft trouw 1 Wij hebben hier te schrijven over den oorlog. Maar waar andere jaren op den Zaterdag voor Sinterklaas op deze plaats dikwijls een artikel over dit onderwerp verscheen, hebben wij niet kunnen nalaten, ook thans daaraan enkele regels te wijden en eens even te doen uitkomen van welk groot belang het is, dat in de bui tengewone tijdsomstandigheden het prachtige kinder feest zijn gewone beloop houdt en voorts, hoe men veel kinderleed en daardoor ook veel ouderleed kan verzachten, vele kindertranen en daardoor ook allicht oudertranen kan voorkomen. Een ieder zij zijn plicht indachtig 1 Een sterk staaltje van oorlogsellende meldt Reuter uit Parijs. In een bosch ten oosten van Yperen hebben zich volgens dat bericht veertig officieren met acht honderd manschappen (de verhouding is wel vreemd) overgegeven, uitgehongerd en verkleumd, blij, dat ze ontkomen waren aan de ontberingen, waaraan ze blootstonden sinds hun bevel was gegeven het bosch te bezetten. De verwachte voorraden waren uitgeble ven en bladeren moesten dienen om den honger der Duitschers te stillen 1 Overigens is er geen nieuws van het Westelijk oor logsveld. Van het Oostelijk oorlogstooneel is er heel veel nieuws. Maar het is zoo tegenstrijdig, dat wij er een voudig geen weg mee weten. In de Engelsche pers wordt beweerd, dat wanneer de wereld de jongste Russische overwinning in haar geheelen omvang zal weten, zij zal erkennen, dat de Russen aan de beste Duitsche troepen een nederlaag hebben toegebracht, zooals sinds Napoleon niet meer is voorgekomen. Het gros van het Duitsche leger heet onherroepelijk verlo ren en het Is alleen nog maar de vraag of er nog iets van de Duitsche strijdkrachten zal ontkomen. Maar wanneer dit juist is waarom houdt de Russische regeering dan de gegevens achter, die deze waarheid staven? De Russische legerberichten' stellen intusschen den toestand even gunstig voor als de Duitsche. Het laat ste communiqué van den Russischen generalen staf geeft een heel mooien indruk van de Russische resul taten. Maar wanneer men leest, dat op het front Tsjenstochof—Krakau „onze successen buitengewoon groot" zijn en het blijkt dan verder, dat er „meer dan 4000 krijgsgevangenen" zijn gemaakt, wanneer men elders een „buitengewoon gelukkig offensief" moet afleiden uit de gevangenneming van een geheel batal jon (1000 man), dan wordt men toch eenigszins wan trouwend, hoezeer men overigens overtuigd is, dat de Russische generale staf steeds sober is geweest. En het is opvallend, dat omtrent den slag van Lodz, die dan toch de kern vormt, in tegenstelling met de meer af zonderlijke gevechten, niet in bijzonderheden wordt getreden en alleen wordt gezegd, dat de Duitschers zich handhaven in hun loopgraven en dat in het alge meen de Russen succes hebben op het geheele front tusschen Weichsel en Warte. Het Duitsche communiqué geeft een geheele andere lezing van den stand van zaken, die met de boven staande geheel in strijd is. Wanneer wij uit dit alles een conclusie moeten trekken, dan kan het geen andere zijn dan deze, dat een beslissing bij Lodz nog niet is verkregen, dat de Duitschers niet al hun troepen bij elkaar kunnen hou den en dat verschillende onderdeden klop hebben ge had, dat echter het Russische offensief tegen de Duit sche hoofdmacht tot dusver nog geen belangrijk resul taat heeft opgeleverd. Deze voorstelling lijkt ons de meest waarschijnlijke Nadere berichten alleen kun nen haar juistheid of haar onjuistheid aantoonen. Voor het overige zij er slechts de aandacht op ge vestigd, dat de Oostenrijkers volgens de Russen de kathedraal van Krakau voor militaire doeleinden bezi gen, zoodat verwacht mag worden, dat de Russen in Galicië zullen doen, wat de Duitschers in West- Frankrijk hebben gedaan. Een bericht over Russische kruisers en torpedoja gers, die in een Duitsche huid zouden zijn gestoken, zich bij mist bij een Duitsch eskader zouden hebben gevoegd, op een geschikt oogenblik het vuur zouden hebben geopend, een Duitschen kruiser in den grond en een anderen ernstig beschadigd zouden hebben, klinkt ons buitengewoon ongelooflik. President Wilson heeft officieel zijn afkeuring te kennen gegeven over het werpen van bommen uit vliegtuigen en niet versterkte steden, door non-com battanten bewoond. Aan deze'daad, tot dusverre voor namelijk door Duitschers bedreven, hebben zich nu ook de Engelschen ten opzichte van Gent schuldig ge maakt. Het protesteeren zal ook wel niet baten Trouwens wanneer men protesteeren wil tegen alle afkeurenswaardige daden der oorlogvoerende par tijen, dan kan men aan het werk komen DE STRIJD IN BELG IB EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt Op 26 November werd overal een verzwakking van het artillerie-vuur van den vijand geconstateerd. Twee infanterie-aanvallen op bruggehoofden ,die wij hadden opgeworpen aan den rechteroever van de Yser ten Zuiden van Dixmuiden, werden zónder veel moeite afgeslagen. Op het overige gedeelte van het front geschiedde niets. Reims wera echter vrij hevig gebombardeerd tijdens het bezoek, dat de journalisten uit neutrale lan den aan de stad brachten. In Argonne werden eenige infanterie-aanvallen ge daan, waarbij eenige loopgraven werden genomen, die echter later heroverd werden. DE STRIJD IN POLEN EN GALICIë. Officieel werd gisteren te Weenen medegedeeld: Aan het front in Polen is de dag van gisteren be trekkelijk kalm verloopen. In West-Galicië en de Karpathen duurden de ge vechten voort. Tot een beslissing is het echter tot dus verre nog nergens gekomen. Czernowitz is door onze troepen weder ontruimd. KANONNEN OP KERKTORENS. De Russische militaire autoriteiten zijn in groote verlegenheid gebracht, doordat op de oude torens van katholieke kerken, gelegen in het midden van Kra kau, stations voor draadlooze telegraphie zijn inge richt en kanonnen en mitrailleuses zijn opgesteld ter beschieting van Russische aeroplanes, zoo meldt men uit Petrograd. Het aldus gebruiken van historische monumenten voor doeleinden, in directen strijd met hun bestem ming, bewijst dat de militaire kringen in Duitschland de Russen willen dwingen over te gaan tot het bom bardement van deze Poolsche stad, wier versterkingen het laatste bolwerk der Habsburgers vormen. HET HERSTEL VAN POLEN. Reuter meldt uit Warschau, dat de Poolsche bladen een proclamatie bevatten, onderteekend door de voor naamste Poolsche staatslieden, waarin de oprichting van een Poolschen Nationalen Bond wordt medege deeld, met het doel het volk voor te bereiden op de veranderingen in het nationale leven, voor het geval de belofte van- den grootvorst, dat de uiteengerukte dec en van Polen weder bijeengevoegd zullen wor den, gestand wordt gedaan. De Duitschers trachten een opstand uit te lokken te gen het Russische leger, dat de Poolsche provincies, die thans aan Oostenrijk en Pruisen behooren, bin nendringt. In de proclamatie worden nu de Polen aangemaand zich te onthouden van handelingen, die strijdig zijn met het streven van de geheele Poolsche natie. DE STRIJD IN SERVIë. Van het zuidelijk oorlogstooneel wordt oflieieel uit Weenen bericht. De gevechten aan Koloebara hebben een gunstig verloop. Ook gisteren werd bijna op alle fronten, ondanks van den vijand, terrein gewonnen, een kanon buitgemaakt en werden ongeveer 900 man gevangen genomen. Het buitengewoon ongunstige weder in de moerassi ge laag gelegen streken, de sneeuwstormen, die het uit zicht belemmeren op de hoogten, bemoeilijken welis waar de operaties, toch heersaite volgens berichten van het front, een uitstekende stemming onder de troe pen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bren gen ter algemeene kennis dat het tot nadere aankondiging Is ENOELSCHE STOOMSCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Het Engelsche stoomschip „Malachite", is, naar men in Londen verneemt, op 25 dezer aangevallen door een Duitsche onderzeeër en bij Havre gezonken. De bemanning is te Southampton ontscheept. Donderdag is het Engelsche stoomschip „Primo" voor Antifer (Noordwestkust van Frankrijk) door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht De beman ning is gered en te Fécamp ontscheept. KERSTGESCHENKEN VOOR DE SOLDATEN. De toezending van de Kerstgeschenken voor de Duitsche troepen wordt Maandag gestaakt, opdat de paketten tijdig aan het front kunnen komen. Uit Ber lijn worden bijna een half millioen soldaten bedacht. Even goedgeefsch toonen zich andere steden en het platteland. Bijzonder mild is de vloot, zoomede het le ger op het Oostelijk oorlogsterrein bedacht; maar ook de troepen in het Westen en de landstorm in Duitschland zelf komen niet te kort. In de schoollo kalen zijn enorme voorraden opgestapeld. De jongens en meisjes hebben gewedijverd om, zelfs ten koste van hun eigen „Kersttafel", geschenken aan de troe pen te zenden. HET OPRUIMEN VAN EEN SLAGVELD. Een Duitsch officier schrijft aan de „Vossische Zei- tung": Het meeste wordt van de manschappen geëischt bij het opruimen van het slagveld. Het is een vreese- lijk werk, dat de ongedeerde soldaten samen moeten doen met de hospitaal-soldaten. Toen wij in België in den beginne eenige voorhoede-gevechten hadden van minder belang, lieten wij de dooien en zwaar gewon den steeds onmiddellijk naar achter brengen, want wij vreesden dat het zien hunner kameraden de soldaten zou ontmoedigen. Maar ga de zware en bloedige ge vechten bij Namen was er geen mogelijkheid meer de hospitaalsoldaten in de vuurlijn te laten opruimen. Slechts eenmaal heb ik een stelselmatige opruiming van het slagveld bijgewoond. Het was ten zuiden van Reims, bij de gevechten aan de Mame. Bijzonderheden wil ik niet schilderen. De indruk bij het verzamelen van gewonden en dood en, bij het bijeenrapen van ge weren, ammunitie en stukgeschoten materiaal was zoo verpletterend, dat ons de tranen in de oogen kwamen, als we elkaar aanzagen. Een eigenaardige ontzetting wekte een onvergetelijk tooneel. Daar op het veld hadden paarden gegraasd. De paarden hac men weggedreven, maar een muilezel had men aan een touw laten staan. Het beklagenswaardige dier had het uit moeten houden te midden van granaat- en ALKMAAR, 28 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. □ONATH, Secretaris. kartetsvuur. Wel had het aan zijn touw getrokken en er ook aan gebeten, maar het had niet los kunnen ko men. Het kreeg ten slotte ook zijn schot. Een granaat verpletterde het een voorpoot. Toen we 's nachts het veld opruimden, vonden wij het dier in een bloedplas, maar nog springlevend. Met smeekende oogen keek iet ons aan. Er was niets aan te doen. Het genade schot dus maar. Ontzetting beving ons, toen de ezel niet na het eerste schot door zijn kop zijn pooten uit strekte, zooals wij het van de paarden gewoon waren. Zeven schoten heb ik in zijn kop moeten jagen voor het trekkende en slaande grauwtje stil bleef liggen. Na dit genadeschot slopen wij stil weg als misdadigers. O een van om» durfde den ander in de oogen te zien. KORTE BERICHTEN. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister Lloyd Qeorge mede, dat de leening van 4.200.000.000 meer dim volteekend Js. Te Orimsby zijn aangebracht de kapitein en de bemanning van het stoomschip „Karthoum", van Lon den, dat in de Noordzee Donderdag door een mijn ver nield is. President Wilson heeft aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de Vereenigde Staten in de oor logvoerende landen in Europa niet-officieel zijn af keuring te kennen gegeven over het werpen van bom men uit luchtschepen op niet-versterkte steden, be woon door non-combattanten. aartshertog ilhelm het IJzeren Den Oostenrfjkschen troonc. Karl Franz Joseph is door keizer" Kruis verleend. Volgens een Berlijnsch blad is er alle kans, dat het hoofd van den Duitschen generalen staf Von Molt- ke, die thans in het slot te Homburg vertoeft, weldra weder geheel hersteld zal zijn. Reuter seint uit Petrograd dat een Zeppelin, die bommen op Plock wierp, neergeschoten en door kozak ken vermees terd is. Twee Italiaansche millionairs die in Nieuw-York wonen zijn aldaar op verzoek der Engelsche regeemg gearresteerd. Zij worden beschuldigd door middel van hun draadlooze telegrafie-stations de Duitschers op de hoogte te hebben gehouden van de bewegingen der Engelsche oorlogschepen. De chef van den staf van het Amerikaansehe le ger heeft voorgesteld het troepencontingent te verhoo- gen met 800.000 man, daar dit de eenige mogelijkheid was, om het Panama-kanaal en ander Amerikaansch gebied voldoende te beschermen. Oeneraal Hertzog heeft van eigenaar, redactie en uitgever van de Sunday Times van Johannesburg (Zuid-Afrika) van elk 120.000 schadevergoeding eischt voor een plaat, ln dat blad verschenen en te ken nen gevende, dat hij de hand had in de zaak Maritz. De Berlijnsche journalisten hebben besloten uit de Internationale persvereeniging te treden, omdat ze niet wilden samenwerken met de buitenlandsche „leugeapere". SPOORWEGVERBINDING MET ANTWERPEN VERBROKEN. De spoorwegverbinding tusschen Roosendaal en Antwerpen is, meldt men uit Roosendaal aan het Han delsblad, gistermiddag plotseling geheel algebroken. De trein van 11 uur naar Antwerpen was juist ver trokken, toen het bericht van den Duitschen comman dant van Esschen kwam, dat geen trein meer zou worden doorgelaten Sedert dat oogenblik is ook geen trein meer binnengekomen. In ieder geval zou ook he den (Zaterdag) het spoorwegverkeer den geheelen dag gestremd zijn. Ook de tram van Bergen op Zoom reed niet meer. In de wachtkamer te Roosendaal ver toeven eenige honderden vluchtelingen, die met de treinen waren medegekomen en thans op een gelegen heid wachten om verder te kunnen gaan. Vele ande ren gaven er de voorkeur aan, naar de plaatsen, waar zij verblijf hielden (Bergen op Zoom, Vlissingen, 's-Hertogenbosch, enz.) terug te keeren. De stremming van het verkeer staat in verband met een groote troepenverplaatsing, waardoor het spoor- wegmaterieel elders noodig is. De bezettingen aan de grens en de nabijgelegen dorpen zijn tot de helft ver minderd. De vertrekkende troepen gingen vooreerst naar Brussel. VORDERINO VAN NEDERLANDERS OP HET BUITENLAND. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is ingesteld eene „Commissie, ten einde advies uit te brengen over de wijze waarop uitwisseling van vorderingen van Nederlanders op het buitenland en van vorderingen van buitenlanders op Nederland practisch uitvoerbaar zou zijn." ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1