DAGBLAD VOOR ALKMaAR EN OMSTREKEN. De Oo r 1 o gr. Van bot westelijk ooilogsterrein. Van bat oostelijk oorlogsterrein. Van hat zuidelijk oorlogste™. Honderd en zestiende jaargang. 191 MAANDAG 30 NOVEMBER, Ter zee. VARIA. NEDERLAND. Leze, Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl.— Mzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Wo Dit numrcor bestaat uil 2 bladen. Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 30 November. De generale staven van Duitschland en Rusland zijn gelukkig gaan Inzien, dat het al te mal begon te worden. In beide landen toch werd de toestand op het Oostelijk oorlogstooneel in beeld gebracht op een wijze, die met de werkelijkheid geheel in strijd was en de Engelsche bladen kleurden zulke mooie prenten van den slag tusschen Weichsel en Warthe, dat de of- ficieele tempermessen er aan te pas zijn gekomen, om te beletten, dat men door die overdreven voorstellin gen geen overdreven denkbeelden omtrent den waren stand van zaken zou krijgen. De Russische generale staf waarschuwt nadrukkelijk, dat de geruchten over de afmetingen van de Russische overwinning tusschen de Weichsel en de Warthe op geen feitelijken grond slag berusten en in een legerorde van v. Hindenburg wordt verklaard, dat de Russen nog lang niet versla gen zijn. Het was hard noodig, dat in beide landen 'n koude officiëele douche de overdreven geestdrift wat deed bekoelen, maar in het bijzonder was voor de En gelsche bladen zulk een kalmeerend stortbad een ware weldaad en het is een kranig stukje van den Russi- schen generalen staf, dat hij er niet tegen op gezien heeft om dit toe te dienen. Wel is die staf over het ge heel zeer sober en waar, wel zijn z'n communiqué's niet overmatig uitbundig, maar wat hij nu deed is daarom zoo ongemeen, omdat al dat Engelsche ge juich over een Napoleons overwinning vermoedelijk geen andere bedoeling heeft de Engelsche geldmarkt graag te maken voor de Russische leening. Maar ook als men die Engelsche hoera- berichten uiet ernstig neemt wij hebben dat trouwens geen oogenblik gedaan is het nog steeds niet mogelijk zich in bijzonderheden een beeld te vormen van den stand van zaken in Polen. Het gevechtsterrein is zoo groot en in tegenstelling met hetgeen in het Westen geschiedt, waar af en toe slechts op enkele punten meerdere actie plaats heeft, worden hier gelijktijdig een reeks groote gevechten geleverd, waarvan men uoch de afzonderlijke beteekenis noch het onderling verband kan vaststellen. Men kan slechts een globa- ten indruk krijgen en nog steeds beschouwen we den slag bij Lodz als de hoofdzaak van de verwikkelingen. De laatste communiqué's luiden gunstig voor de Duitschers: zij hebben, na eerst door de Russische overmacht te zijn gedwongen tot het defensief over te gaan, hier weer het offensief kunnen hernemen. Men vergete echter niet, dat de Russen de getalsterkte in hun voordeel hebben, zoodat de Duitschers enkel door hun innerlijke militaire eigenschappen, zich in den op nieuw begonnen slag sterker kunnen toonen. En op de andere deelen van het front staan de Rus sen er beter voor, dan de Duitschers en Oostenrijkers. Vooral de onderdanen van den Keizer- Koning Frans Jozef moeten het loodje leggen. In de Karpathen krijgen, ze klop, en in de buurt van Krakau hebben ze er geducht van langs gehad het Russische legerbe- richt zegt kort maar krachtig: „Wij hebben het Oos- tenrijksche leger onder den voet geloopen." Als Kra kau gevaar loopt, is dat zeker een leelijk ding voor de Oostenrijkers maar vooral niet minder voor de Duit schers, die dan weldra gedwongen zullen zijn niet meer op het vijandelijk gebied maar binnen de eigen grenspalen him defensieve kracht te toonen, wat ze na tuurlijk liefst zoolang mogelijk vermijden. Was er tot dusverre enkel sprake van maarschalk French er is nu ook een maarschalk v. Hindenburg de Keizer, die naar het front in het Oosten is ver trokken heeft den knappen veldheer deze onderschei ding verleend. Het is met het woord „maarschalk" een eigenaardig geval. Een schalk is een oolijke be drieger, maar vroeger werd het woord gebruikt voor knecht, terwijl maar (merrie) paard beteekent, zoodat een maarschalk oorspronkelijk een stalknecht was. Maar zooals de kastelein, oorspronkelijk een adellijk kasteelheer, in beteekenis is gedaald, zoo is de maar schalk gestegen: hij werd eerst een staloverste, toen een bevelhebber der ruiterij, vervolgens een zelfstandig aanvoerder van een legerkorps en tegenwoordig be kleedt hij met den titel veldmaarschalk de hoogste mi litaire waardigheid in alle groote legers. De chef van dien staf van den nieuwen Dultschen veldmaarschalk, generaal- majoor von Ludendorf Is plotseling tot lui tenant-generaal benoemd en er wordt vermoed, dat hij naar het Westen zal gaan om daar v. Moltkes plaats in te nemen. De gouverneur van België, von der Goltz, die het Turksche leger heeft gedrild zal aan Turksche zijde den oorlog bijwonen m. a. w. de leiding op zich nemen, zoodat Duitschland de operaties op alle oorlogstooneelen leidt. Maarschalk French heeft ook eens weer wat van zich laten hooren. Hij heeft belangrijke retrospectieve beschouwingen gegeven over het gebeurde Op het Wes telijk oorlogsfront van 19 October tot 20 November. Hij doet daarin uitkomen, dat aan de uitnemende ver standhouding tusschen het Fransche en het Britsche lejer en de dappetfieid van het Belgische de goede uitkomsten zijn te danken. Den 19den October werd de toestand bij Yperen critiek. De vijand had een groote overmacht aan de Lys staan en vier Britsche korpsen hielden een veel uitgebreider front bezet dan met het oog op hun sterk te wenschelijk was. Bovendien kwamen uit het oosten groote Duitsche versterkingen aan en de Belgen ver keerden na den harden strijd, dien zij gevoerd hadden, niet in een toestand, om den aanval zonder hulp te doorstaan. Daarom was het duidelijk, dat Indien aan de Duitsche omtrekkende beweging geen krachtigen tegenstand geboden werd, de vleugels der boncigenoo- ten zouden worden omgetrokken en de havens aan het Kanaal voor den vijand open zouden liggen. De veldmaarschalk was van meening, dat een geslaagde beweging van dien aard van Duitsche zijde zulke rampspoedige gevolgen zou hebben, dat hij het gevaar van een optreden met een uitgebreid front voor zijn verantwoording nam. Hij bracht daarom het 1ste legerkorps naar het noorden van Yperen, terwijl nog andere opstellingen van de troepen plaats hadden om de plannen van den vijand te verijdelen. Inmiddels bood het Belgische le ger zooveel hulp als 't vermocht, door zich aan 't ka naal van Yperen en de Yser in te graven. Hoewel het in het laatste stadium van uitputting verkeerde, hand haafde het zich moedig in zijn stellingen, kracht put tend uit de hoop op bijstand van de Britsche en Fran sche troepen. Maarschalk French herinnert er voorts aan, dat de Britsche strijdmacht haar doel bereikte, nadat zij voor een moeilijker taak had gestaan dan ooit te voren. Hij wijst nog op het door de bondgenooten Bereikte strategische succes. Zeer betreurt hij de ernstige ver liezen, doch de strijd was zeer wanhopig geweest en de bondgenooten werden aangevallen door een groote overmacht. Er was echter alle reden voor de veronder stelling, dat de vijand driemaal zooveel manschappen had verloren dan de bondgenooten. Volgens de berichten van heden treden thans de bondgenooten in de buurt van Yperen weer aanval lend op, maar belangrijke veranderingen heeft dit tot dusverre nog niet gebracht De Duitsche pers maant haar lezers nog eens aan niet "bezorgd te zijn. En zij komt op tegen de voorstellingen in het buitenland, alsof Duitschland gaarne vrede zou willen sluiten. Zoo doet de generaal der infanterie von Blume uitko men, dat men behalve op enkele punten van de Voge zen en in Oost-Pruisen geen vijand op zijn grondge bied heeft, dat de kleine koloniën door den vijand ge nomen zijn, maar dat de grootste, Oost-Afrika en Zuid-West-Afrika, nog Duitsch bezit zijn, dat Oosten rijk wei is waar een deel van Galicië aan de Russen heeft moeten overlaten, doch dat het meester is van het grootste deel van Servië, dat de Duitschers België be- heerschen met uitzondering van enkele vierkante kilo meters en bovendien het Fransche grensgebied, dat even groot is als België. Tevergeefs wordt tot dusver re getracht de Duitschers terug te dringen. Verbitterd wordt er gevochten, aan beide kanten met groote dap perheid en aan beide zijden ook met groote verliezen, maar de Duitschers wijken niet en kunnen hun verlie zen beter dragen dan hun tegenstanders. Duitschland beschikt nog over millioenen krachtige mannen en al le middelen om er slagvaardige troepen van te maken. In Frankrijk echter is de reserve uitgeput, het Engel sche staande leger heelt zich een vijand bewezen, die achting verdient, maar het nieuwe Engelsche leger zal in alzienbaren tijd niet voldoende gevormd kunnen worden. Ook het Russische leger wordt ondanks zijn aantal niet gevreesd, terwijl men zich evenmin bang maakt voor de economische kneveling, die de vijanden beoogen. Aldus de generaal v. Blume. Ook de bondgenooten kunnen op degelijke gronden aanvoeren, dat zij op dit oogenblik allerminst vrede behoeven te sluiten. Men hope daarom ook niet op een spoedigen vrede, hechte geen geloof aan desbe treffende geruchten, die herhaaldelijk opduiken en doe niet mee aan nu nog nuttelooze pogingen, om den vrede te verhaasten. DES TRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gisteren meldt: De artillerie-gevechten van gisteren zijn overal gunstig voor ons verloopen. De infanterie der geallieerden heeft verschillende steunpunten ten noorden en ten zuiden van Yperen genomen. De geallieerden hebben aanvallen der Duitschers ten noorden van Atrecht en in de Vogezen afgeslagen en bij Vailly een groep mitrailleuses en een koepel voor stukken van 30 c.M. vernield. Het Duitsche groote hoofdkwartier berichtte giste ren: Over het Westen valt van gisteren slechts te melden, dat aanvallen van den vijand zuidoostelijk van Ype ren en westelijk van Lens, mislukten. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. De Russische groote generale stal bericht: Tusschen de Weichsel en de Warta handhaafde de vijand zich in de door hem versterkte stellingen: Strykom-Zgerz-Sja- dek-Zdoenska-Volia. In de buurt van Strykow en Zgerz hebben zeer hardnekkige gevechten plaats ge had. Wij hebben daar kanonnen en mitrailleuses ver overd en eenige honderden krijgsgevangenen gemaakt. Onze troepen zijn een geveert begonnen aan het front Glowo-Bieliawy. Langs den linkeroever van de Weichsel zijn de Duitschers tot een tegen-aanval overgegaan. Volgens de krijgsgevangenen hebben de Duitschers zware verliezen geleden en zijn er bataljons, die to taal geen officieren meer hebgen. De sterkte der com pagnieën is verminderd tot op 60 en 80 man. Aan het front Tsjenstochof-Krakau hebben geen be langrijke gevechten plaats gehad. Het Oostenrijksche leger, dat de toegangen tot het oosten van Krakau aan de Sjreniava Raba verdedigde, is op 26 dezer verslagen en teruggeslagen tot in de buurt van de vesting. In de Karpathen hebben wij tot 27 November 1200 Oostenrijkers gevangen genomen. In de Boekowina trekken de vijandelijke troepen zich met groote snelheid terug. Wij hebben Czemowitz heroverd. In de streek der Mazurische meren en de Angerop hebben onze troepen in verschillende districten ae Duitschers verdrongen uit hun versterkte posities. Het Duitsche legerbericht meldt: De toestand op den rechter Weichseloever is niet veranderd. Een opdringen van de Russen bij Lodz is afgesla gen; de daarop ingezette tegenaanval had succes. Uit Zuid-Polen is niets van belang te vermelden. Officieel werd gisteren uit Weenen gemeld: De dag van gisteren verliep aan ons geheele front in Russisch-Polen en West-Galicië zeer rustig. In de Karpathen werden de naar Homonno voort- gerukte troepen verslagen en teruggedrongen. Onze troepen maakten 1500 krijgsgevangenen. DE DUITSCHE KEIZER AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt be richt, dat de Keizer zich op het oostelijk oorlogstoo neel bevindt. DE STRIJD IN SERVIë. Officieel werd gisteren te Weenen medegedeeld: De vijand biedt wanhopige tegenstand en tracht door hevige tegenaanvalTen, die dikwijls overgaan in bajonetgevechten, onzen opmarsch tegen te houden. Onze aan den oostelijken oever van de Koloebara staande troepen hebben op eenige plaatsen weder ter rein gewonnen. De over Waljewo en ten zuiden van die plaats op gerukte colonnes hebben in het algemeende hoogten ten oosten van de Ljig en de linie Soevobor-wegen- driehoek ten oosten van Uzice bereikt Gisteren zijn in het geheel twee regiments-comman- danten, 19 officieren en 1245 man krijgsgevangen ge maakt IN DEN KAUKASUS. Uit het Turksche hoofdkwartier wordt medege deeld: Onze troepen in het Tschorokh-dal sloegen een uit val der Russen in de streek van de riviermonding af. Door de versterkte stelling van Batoem werd aan het gevecht zonder succes deelgenomen. Onze troepen drongen in de streek van Atschara, 10 K.M. ten zuid oosten van Batoem, door. De Russen beweren in hun officieele mededeelingen, dat onze troepen in den Kau- kasus overwonnen en op Erzeroem teruggetrokken zijn. Deze mededeelingen zijn geheel onjuist. Onze troepen zijn tot het offensief tegen den vijand gereed, die geen operatie verricht buiten de versterkte stellin gen. Na den strijd in het open veld maakt hij ruim baan voor onze zegevierende troepen en wijkt steeds terug. MIJNENLEGGERS ONDER NEUTRALE VLAO. Zaterdagmiddag werden de stoomtrawler „Nestor", die de Noorsche vlag voerde, en verschillende andere trawlers onder neutrale vlag verrast bij het leggen van mijnen aan de kust van Noord-Ierland. De „Nes tor" werd in beslag genomen. Dit baarde groot op zien te Fleetwood, daar de „Nestor" deze plaats tot uitgangspunt voor haar vischtochten had gekozen. OORLOOSHONDEN. In de oudheid bediende men zich gedurende de oor logen wel van een soort bloedhonden, die afgericht wa ren, den vijand aan te vliegen. Zij hebben meermalen in de vijandelijke legers verwarring gesticht, en meni ge krijgsman is in den strijd gebleven door een beet van zoo'n hond. Maar onze moderne reuen en teefjes laten zich hier niet meer voor gebruiken. Het zijn ware pacifisten, en alleen op bevel van den mensch natuurlijk heb ben zij zich voor een mitralleuse laten spannen. Dan doen ze, wat men hun gebiedt Zij hebben hun leven veil voor het behoud van het vaderland. Maar dit werk verrichten zij met tegenzin, en hun hondentalen ten zullen zij liever in dienst van den vrede stellen. De Engelsche majoor Richardson heeft de honden wereld in de gelegenheid gesteld, bij het Roode Kruis nuttigen arbeid te verrichten. Hij heeft een groot hon dencorps gevormd, en geniale dieren zijn door hem af gericht, gewonden te zoeken. Het zijn honden van al lerlei soort, groote, kleine. St. Bernards, pinchers, en ook meer oroinaire rassen. Om den buik en rug dra gen de honden een gordel, die ze ten eerste beschermt tegen de kou, maar waar bovendien rechts en links twee vierkante witte lappen op genaaid zijn, waarop een rood kruis is aangebracht. Zoo kan de vijand zien, dat op deze honden niet gevuurd mag worden, en dat zij werken in dienst van den vrede. In verschillende Engelsche en Amerikaansche tijd schriften o.a. ook in de bekende „Scientific American" komen aardige kiekjes voor van majoor Richardson omringd door enkele honden-adjudants. In Engeland is men over de resultaten van Richardson's honden corps zeer tevreden. SPECIALE ROODE-KRUIS-TREINEN. Alle oorlogvoerende landen hebben speciale ambu- lance trein en laten maken. Ehiitschland en Engeland geven hier het voorbeeld, en besteden dagelijks tonnen gouds, om het lijden der arme gewonden zooveel moge lijk te verzachten. In het laatste nummer van de „Scientific American" wordt meegedeeld, dat de London and North Western Railroad Company vier nieuwe ambulance-treinen heeft laten vervaardigen, die reeds in dienst zijn ge steld. Iedere trein bestaat uit tien rijtuigen. De rij tuigen zijn natuurlijk door een harmonica met elkaar verbonden en steeds zijn in een dergelijken trein ge- neerheeren aanwezig. lederen trein voert zelfs mee een apotheek en een operatie-kamer. KORTE BERICHTEN. In de Russische havens van de Bothnische Golf is de scheepvaart ten gevolge van het ijs gestaakt. Eerst in Mei 1915 is .weer open water te wachten, ver neemt de N. R. Crt. De „Berl. Zeit. am Mittag" verneemt uit Nisj, dat het Servische kabinet Pasjits gevallen is en ver vangen zal worden door een uit alle partijen gevormd kabinet. De Turksche „Tanin" verneemt, dat het Russi sche linieschip „Soegatoi Jevatafi" bij het 'jongste zee gevecht in de Zwarte Zee zoo zwaar is beschadigd, dat reparatie twee tot drie maanden zal duren. Er is besloten het Italiaansche oorlogschip „Ca labria" naar Syrië te zenden, meldt Wolff uit Rome. Volgens te Rome ontvangen berichten is de toe stand in F'ransch-Marokko ernstig. Overal, ook aan de kust, vinden hevige gevechten plaats. Generaal- veldmaarschalk baron Van der Goltz is ontheven van zijn ambt als gouvertt.-generaal van BelgiV en tijdens den duur van den oorlog aan den Sultan van Turkije en diens hoofdkwartier toegevoegd. Tot gouverneur-generaal van België benoemd baron Bissing, generaal der cavalerie, meldt Wolff uit Ber lijn. De koningin van België is via Boulogne en Fol kestone, te Londen aangekomen. Volgens het Stockholms dagblad, veklaart men in Engelsche marinekringen, dat de commandant van de ,/ludacious?', die op ae Noordkust van Ierland op een mijn is geloopen, er in geslaagd is, na de ontplof fing, zijn schip op het strand te zetten, zegt een Ber- lijnsch bericht. Onder de Russische gevangenen te Ulm zijn elf verdachte ziektegevallen voorgekomen, waarvan vier met doodelijke afloop. Waarschijnlijk lijden ze aan cholera. Von Hindenburg, de Duitsche legeraanvoerder op het Oosterfront, tot nog toe Oeneraal-Oberst, is door den Keizer tot Veldmaarschalk benoemd. Vier arbeiders gedood door een Oostenrijksche mijn, die bij Bari op de kust was geworpen. Ofschoon de officieele termijn voor inschrijvingen op de Oostenrijksche oorlogsleemng op 24 dezer ver streken was, zjjn er nog voortdurend inschrijvingen in gekomen. In Oostenrijk Is het tweede milliard reeds overschre den en in Hongarije is voor bijna een milliard getee- kend. De gemeenteraad van Antwerpen heeft in buiten gewone zitting besloten een leening aan te gaan tot dekking van ae aan de stad opgelegde oorlogscontri butie van 25 millioen gulden en ter bestrijding van andere stedelijke behoeften. J U STITIEBEGROOTING. Blijkens het voorloopig verslag over de begrooting van Justitie achtten verscheidene leden wijziging der Loterij wet 1905 hoogst urgent op het Btuk der bepa lingen betreffende premieleeningen. Het eerst noodige is, dat een wet tot stand kome, krachtens welke de uit- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1