DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bat zuilijk oorlogsterrein, 13 Oorlog1, No. 285. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 WOENSDAG 2 DECEMBER. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. Dit nammsr bestaat uit 2 bladen. )eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon """""istdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden v^or Alkmaar f0.80; franco door het geheele Rijk fL— Afzondei lijke nummers 3 Cents Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel ?0,10 Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 2 December. De Duitsche generale staf heeft nu ook Iets merk waardigs uitgehaald. Hij heeft zijn communiqué doen aansluiten bijhet Russisch legerbericht en daarop een vervolg gegeven. Schooner bewijs voor de be trouwbaarheid van de sobere Russische legerberichten kon moeilijk worden geleverd. Maar bovendien heeft de Duitsche generale staf er aldus toe meegewerkt om veel van de verwarring, welke er tot dusverre tusschen Weichsel en Wartha heerschte weg te nemen. Wij rneenen tenminste thans eenige voorstelling te hebben van de gebeurtenissen In de buurt van Lodz. In de week van 15 tot 22 November hebben de Dultsch-Oos- tenrijksche troepen getracht het op de Duitsche gren zen aanrukkend Russische leger te vernietigen en het voornaamste deel dezer poging geschiedde van Thora uit. Voor de Russische troepen heeft er ernstig ge vaar gedreigd, maar dank zij tijdig uit Warschau aan gekomen versterkingen werd dit afgewend. Nu wer den echter weldra de bordjes verhangen. De Duit- schers liepen hard kans even beslissend te worden ge slagen als zij de Russen hadden willen doen. Zij wa ren ver in de minderheid gekomen en bovendien staan de beste actieve korpsen op het Westelijk oorlogstoo- neel, zoodat men hier hoofdzakelijk landweer en land storm had. Het Russische blad de Rjetsj becijferde dezer dagen, dat er tusschen de beide rivieren niet meer dan 12 Duitsche legerkorpsen zouden staan, dus ongeveer een half millioen. Daarvan had het voor naamste deel zich veel te ver gewaagd ten Oosten van Lodz, want terwijl het daar vocht tegen de Russen, werd het uit het Oosten en uit het Zuiden zoo geducht door de Russen bestookt, dat het in een benarde posi tie geraakte. Haast was deze Duitsche macht omsin geld, zoodat 't klassieke woord „wie tracht om te trek ken, wordt zelf omgetrokken", de militaire uitdrukking voor het „wie een kuil graaft voor 'n ander valt er zelf in", bijna bewaarheid was. Maar 't Russische commu- uiqué van 29 Oct. zeide, dat om den terugtocht der Duitschers geheel af te snijden er nog 6 of 7 versche legerkorpsen noodig zouden zijn. En die hadden de Russen niet beschikbaar. Twee Duitsche legerkorpsen waren reeds bijna afgesloten, ze stonden in een ring van Russische troepen, welke alleen nog maar in het noorden een opening had. Het even genoemde Rus sische blad vertelt, dat de Duitschers er in slaagden, loor die opening nog twee legerkorpsen te zenden, zoodat er vfer binnen den ring stonden, die sterk ge noeg waren om hem te verbreken. Zoo ging ook het voordeel der Russen verloren. Beide partijen hebben reden tot juichen zij wis ten zich beiden uit een hachelijke positie te redden. Maar ook hebben ze beide reden tot teleurstelling, om dat beider hoofddoel is mislukt. Hoofddoel toch is de vernietiging van de vijande lijke legermacht. Doch er is ook nog een nevendoel: de Russen moeten naar de Duitsche grens oprukken, de Duitschers moeten dat beletten. Uit nadere berich ten zal de strategische toestand nader moeten blijken en eerst dan zal kunnen worden nagegaan of de ope raties in dit opzicht zijn uitgevallen ten voordeele der Russen of der Duitschers. Men moet ook niet vergeten dat de operaties nog niet afgeloopen zijn, doch nog voortgezet worden. Het laatste Russische legerbericht zegt, dat het meer en meer blijkt, dat de strijd Noord- Oostelijk en Zuid-Oostelijk van Lodz de hevigste is, welke tot dusver werd geleverd. Het Russische leger twijfelt niet aan het resultaat, maar de Duitschers, zegt het bericht, betwisten eiken voet grond, zoodat de verliezen aanzienlijk zijn. Uit een ander Russisch le gerbericht blijkt, dat de Duitschers ten Noorden van Lodz (Bieliava—Soboto, in het centrum) aanvallend optreden, dat verder Oostelijk (ten Noorden van Lo- wicz) het Russische offensief aan den rechtervleugel succes had, dat tegenover den Russischen linkervleu gel (in het Westen, ten Zuiden van Kalisch) de Duitschers zeer aanzienlijke strijdkrachten hebben ge concentreerd, waarschijnlijk per trein van het Weste lijk oorlogstooneel aangevoerd, dat de Duitschers daar offensief zijn opgetreden en er verwoed gevochten is, dat de Russen maatregelen hebben genomen in over eenstemming met den nieuwen toestand en dat zij zich in Zuid-Polen meester maakten van Stjertsof, ten zuiden van Kielce gelegen. Uit dit alles volgt, dat er nog hard om de eindbeslissing wordt gestreden en dat men nog geduld moet oefenen, voordat men de eindre- kening opmaakt. Maar één post kan alvast worden ingevuld: de successen, welke de Russen op de Oosten rijkers hebben behaald en welke in de positie van Kra kau het best tot uiting komen Voor een deel worden de Oostenrijkers thans scha deloos gesteld door den gunstigen stand van zaken in Servië, waarover de Times-man te Petrograd een noodkreet aanheft. Er is verder weinig belangrijks. Het raadsel van het Engelsche slagschip de „Audacious" is nog steeds niet opgelost. In een Duitsch blad vonden we een frappant verhaal van een ooggetuige over den onder gang van het schip, welk verhaal was ontleend aan het „New Yorker Morgen Jouraal". Volgens dit ver haal zou de „Audacious", toen hij 27 October 's mor gens 8 uur op een mijn liep, deel uitgemaakt hebben van een eskader van zeven schepen. De White-star- liner „Olympia" borg om één uur een deel der be manning van het schip, welks achterdek door de gol ven overstroomd werd. Om zes uur werd geseind „wij zijn verloren, er valt verder niets te doen". Torpedo jagers redden toen de rest der bemanning. De zegs man, een musicus van de „Olympia", die nog tal van bijzonderheden gaf, verzekerde, dat de Britsche admi raliteit het geheim der catastrophe in de zee heeft wil len begraven. Hij en een collega verklaren verder, dat een der opvarenden van de „Audacious" hun een om standig verhaal van de ramp heeft gegeven. De passa giers en de leden der bemanning der „Olympia" werden te Liverpool een week om zoo te zeggen in arrest gehouden, de matrozen en de officieren moes ten afzonderlijk de admiraliteit onder eerewoord belo ven, dat zij niets over de ramp zouden zeggen, voor dat de regeering haar zelf wereldkundig gemaakt had. Ook uit een bericht aan een Nederlandsch blad zou men afleiden, dat het Engelsche schip inderdaad ver loren gegaan is. Het is een gek geval. Moeielijk valt aan te nemen, dat dit alles maar verzinsel is. Maar niet minder moeielijk valt het, te verklaren, waarom de Britsche admiraliteit zoolang het verlies geheim zou willen houden, en het allermoeielijkst schijnt het ons te gelooven, dat een dergelijke ramp zoo lang geheim zou kunnen blijven. De eenige, die licht zou kunnen geven in deze duisternis is de Britsche admiraliteit. Zij heeft gezwegen, zij zwijgt zal zij blijven zwijgen Ook spreekt de Britsche overheid den laatsten tijd niet veel over den Zuid-Afrikaanschen opstand. Mag uit het vertrekken van Botha naar het front in Duitsch- Zuid-West Afrika worden afgeleid, dat de opstande lingen op z'n Airikaansch „klaar", dw.z. geheel ver slagen zijn? r De vorige week hebben wij getracht een denkbeeld te geven van de loopgraven en daarbij schetsmatig den platten grond van een compagnies-loopgraaf ge- teekend. Men herinnert zich vermoedelijk nog wel, dat de gedeelten in de voorste linie open zijn en dat in den regel de troepen beginnen met een loopgraaf voor knielende schutters aan te leggen, dat, zoodra er meer tijd is, het gat dieper en breeder wordt gemaakt en de wal hooger. Ter aanvulling en verduidelijking van wat we toen schreven, laten we hier nog eens een doorsnede van een open loopgraaf, een z.g.n. tranchée renforcée, vol gen: I De begane grond wordt voorgesteld door de lijnen A-a en h-B. De z.g.n. droge gracht, welke gegraven is, door de lijnen a-b, b-c, c-d, d-e, e-f, f-g, en g-h, de opgeworpen wal door de lijnen h-i, i-k, k-B. De afme tingen zijn aldus, dat de afstand a-h (de bovenbreed te van de gracht) bedraagt 2,10 meter en i-k (de bo venbreedte van de wal) 2 meter. De hoogte van den wal bedraagt 60 cM., de diepte van de gracht 1,20 M., de breedte beneden (d-e) 80 C.M., de zitbank b-c 40 cM. en die, welke is aangegeven door f-g 80 cM. In deze loopgraaf kunnen dus twee rijen soldaten plaats nemen. Wanneer de gravende soldaten op twee pas afstand van elkaar staan, kan een dergelijke loop graaf in ongeveer 3 uur worden aangelegd. Voor een loopgraaf, welke staande schutters voldoende dekt, wordt, bij een pas afstand van de gravers, 35 minu ten gerekend, voor een, bestemd voor knielende schut ters, 20 minuten. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK Het Fransche communiqué zegt: In België hebben vrij hevige kanonnades plaats. Op den 30sten November heeft de Duitsche infanterie geen aanval meer gedaan. De vijand blijft vrij groote activiteit betoonen ten noorden van Atrecht. In de Aisne-streek trad de artillerie bij tusschenpoo- zen over het geheele front in actie. In Argonne duren de gevechten voort, zonder dat de toestand zich wijzigt. Van Woëvre en de Vogezen valt niets te vermelden. DESTRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Een officieele mededeeling van het Duitsche groote hoofdkwartier zegt: In verband met het bericht van 29 November van den Russischen generalen staf wordt over een reeds enkele dagen geleden gebeurde episode in de voor de Duitsche wapenen met zooveel succes geleverde ge vechten by Lodz gemeld: De Ehiitsche troepen, die in de streek ten oosten van Lodz op den rechterflank en in den rug der Russen streden, werden op hun beurt weer door sterke van het oosten en zuiden opereeren- de Russische strijdkrachten emsti gin den rug be dreigd. De Duitschers voerdne in het gezicht van den voor hun front staanden vijand een zwenking uit en sloegen zich in een verbitterden driedaagschen strijd door den reeds gesloten ring van vijanden heen. Daar bij namen ze nog 12,000 Russen gevangen en vermees terden 25 stukken geschut, zonder zelf één kanon te verliezen. Bijna al hun eigen gewonden hebben zij bovendien kunnen meevoeren. Hun verliezen waren, in overeenstemming met den toestand waarin zij zich bevonden, natuurlijk niet gering, maar toch volstrekt niet reusachtig. Dit is voorzeker een der schoonste krijgsverrichtin gen van den geheelen veldtocht Voorts meldt het groote hoofdkwartier: Z. M. de Keizer heeft gisteren bij Gumbinnen en Darkehmen onze troepen in Oost-Pruisen en him stel lingen bezocht. Officieel wordt uit Weenen bericht: Aan ons front in West-Galicië en Russisch-Polen was het over het algemeen ook gisteren rustig. Voor Przemysl werd de vijand bij een poging om de noordelijke voorge- schoven posities van de vesting te naderen in een te genaanval van de bezetting teruggeslagen. De gevechten in de Karpathen duren voort. DE DUITSCHE KEIZER AAN HET FRONT. Een officieel bericht uit Berlijn meldt: De Keizer bezocht gisteren bij Gumbinnen en Darkehmen onze troepen en hunne stellingen. DE TSAAR NAAR HET FRONT. De Tsaar is gisterochtend te 10 uur vertrokken naar het oorlogstooneel, meldt men uit Petrograd. Gisteren werd te Weenen medegedeeld: Wederom is een periode in de operaties op het zui delijk oorlogstooneel met een overwinning geëindigd. De vijand, die op het laatst met zijn geheele strijd macht ten oosten van de Kalebara en de Ljig dagen lang hardnekkigen tegenstand bood, deed toen een poging om zelf tot het offensief over te gaan. Over de geheele linie werd h echter verslagen en op den te rugtocht leed hij wederom zware verliezen. Op het slagveld van Konatice alleen vonden onze troepen 800 onbegraven lijken. Ook is het Servische leger, doordat zoovelen in krijgsgevangenschap geraakten, belangrijk verzwakt; sedert het begin van het laatste offensief zijn meer dan 19000 man gevangen genomen en 47 machinegeweren, 46 kanonnen en een groote hoeveelheid ander materi aal buitgemaakt. IN ARMENIë. Het hoofdkwartier van het Russische leger in den Kaukasus deelt mede: Den 27sten November ging een Russische kolonne tot het offensief over in de vallei van den Euphraat, verdreef de Turken uit hunne positie, joeg ze op de vlucht en nam twee kanonnen en een aantal krijgsge vangenen. DE AUDACIOUS. Een marconi-telegrafist der Holland—Amerika-lijn seint aan de Stichtsche Ct., dat hij op de boot, waar hij dient, den 2den November 1.1. een draadloos tele gram heeft opgenomen, waarin werd gemeld, dat de geredden van de „Audacious" te Nieuw-York waren aangekomen. Dit bericht Verd ook opgenomen in de dagelijks aan boord verschijnende Marconi-Courant. BELOIë'S NEUTRALITEIT. De officieele Nordd. Allg. Ztng. geeft weer bewij zen, dat België zich reeds in vredestijd in overleg met Engeland tot den oorlog voorbereidde. De Duitsche troepen hebben n.l. geheime militaire handtfoeken, door den Engelschen generalen staf uit gegeven, in België buitgemaakt. Daarin worden tal van bizonderheden gemeld aangaande terrein, militai re operatieposten, een beschrijving van de Schelde, enz. Het geheel is, zoo zegt de Nordd. Allg. Ztng., niet anders dan,een geheim dienstvoorschrift voor in Bel gië strijdende Engelsche troepen, zoodat men kan zien, dat Engeland en België samen reeds lang een veldtochtsplan hadden opgemaakt. De lijsten van de transportmiddelen, waarin over België wordt beschikt, alsof men in zijn eigen land was, kunnen sléchts door de Belgische regeering zijn opgemaakt. Zoo grondig hadden Engeland en België reeds in tijd van vrede hun afspraken gemaakt over een militaire samenwerking. Verder zegt het blad nog: Toen de Engelsche en Fransche pers, naar aanlei ding van onze operaties aan de kust, spottend de mee ning uitsprak, dat wij van de gevaren van het inunda- tiegebied in het zoogenaamde polderland niet op de hoogte waren, had zij in zooverre gelijk, dat wij bij het begin van den oorlog van het terrein in België slechts zooveel wisten als te halen wat uit bronnen, die de boekhandel in omloop brengt Maar juist daarom waren de Engelsche inlichtingen en de uitstekende kaarten voo rons van te meer waar de. Wij konden dit buitengewone materiaal direct ge bruiken voor onze eigen doeleinden en Engeland be strijden met zijn eigen wapens. Dat karakteriseert het best den zorgvuldigen arbeid van onze tegenstanders. DE OPENINO VAN DEN RIJKSDAG. Voor den aanvang van de beraadslagingen van de vrije commissie uit den Rijksdag, gaf re Rijkskanselier in een korte toespraak uiting aan zijn vreugde dat hij met de vertegenwoordigers van het volk weer in per soonlijke aanraking kon komen. In geestdriftige woor den prees de Rijkskanselier den goeden geest van leger en vloot en de eensgezindheid van het volk. Beschou wingen over den politieken toestand wenschte de Rijkskanselier te bewaren voor de morgen te houden volledige zitting van den Rijksdag. De voorzitter van den Rijksdag bracht den kanselier dank en verzekerde hem van de vastbesloten eensgezindheid van het volk. GENERAAL JOFFRE. De Parijschc dagbladen en nieuwsagentschappen hebben gewag gemaakt van een verklaring van gene raal Joffre aan de Parijsche pers, die hem had geluk gewenscht met de toekenning van de militaire medail le, verneemt de N. Rott. Crt. Joffre heeft gezegd, dat de medaille niets te beteekenen heeft en dat het alleen op den einduitslag aankomt. Het „Bulletin des ar- mées" van heden deelt nu mede, welken einduitslag Jofire voorziet. Onlangs heeft Joffre een inspectie ge houden in het door de Franschen bezette deel van den Elzas. Te Thann ontving hij ten huize van den burge meester de industrieelen en kooplieden die in Thann waren gebleven en die uit hun eigen zak gezorgd had den voor uitdeel ing van voedsel en het gaande hou den van de openbare diensten. Na hen bedankt te heb ben zeide Joffre: „Onze terugkeer is voor goed. Gij zijt voor altijd Franschen. Frankrijk brengt u uwe ei gen overleveringen, uw eigen overtuigingen, uw eigen zeden. Ik ben Frankrijk, gij zijt de Elzas. Ik breng u den groet van Frankrijk." Een der Elzassers antwoordde: „Gij hebt voor ons steëds de vrijheid vertegenwoordigd. Wij zijn gedu rende bijna vijftig jaar geknakt, gewond en gemarteld in naam van een zoogenaamde beschaving die boven onze eigen beschaving heet te staan. Gij kunt volko men op ons rekenen." Toen Joffre de burgemeesterswoning verliet, riepen de toegestroomde vrouwen en kinderen: Leve Frank rijk 1 Leve de Elzas! KORTE BERICHTEN. De New-York Herald verneem! uit betrouwbare bron, dat de Ooeben in den Bostporus tegenover The- rafia ligt. De machines van dezen kruiser moeten zwaar zijn beschadigd door de Russische granaten. Honderden werklieden zijn reeds dagenlang met het herstellingswerk bezig. De chef van den Duitschen grooten generalen staf vort Moltke, is weder hersteld en keert naar het front terug, verneemt de Tel. Prins Joachim van Pruisen, die, van zijn wond genezen, weder naar het oorlogsterrein wa3 terugge keerd, heeft thans het ijzeren kruis eerste klasse gekre gen. Hij bevindt zich als ritmeester en ordonnans-of ficier bij den staf van den opperbevelhebber van het leger in het Oosten. De Pruisische staat betaalt dagelijks ongeveer 90.000 tot leniging van den nood der vluchtelingen uit Oost-Pruisen, die in de andere provincies van Pruisen vertoeven. Twee Duitsche militaire vliegers, komende van het eiland Brunsbuttel, zijn gisteren bij Fanö in zee gevallenj door Deensche zeelui gered en door de Deen- sche militaire overheid geïnterneerd. DE OORLOGSLEENINQ. Naar verluidt, zal als resultaat van het overleg, het welk gisteren gepleegd is tusschen de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het leenings- ontwerp en den Minister van Financiën, waarschijn lijk overeenstemming worden verkregen tusschen Ka mer en regeering in dien geest, dat een voorstel tot definitieve regeling der dekking zal worden gedaan vóór 1 Januari 1917. Inmiddels zouden de opcenten op het geslacht, op de invoerrechten en op het recht van successie vervallen en daartegen over het aantal opcenten op de bedrijfs- en de vermogensbelasting resp. op de inkomstenbelasting worden verhoogd van 20 tot ongeveer 35. De bedoeling zou daarbij zijn, dat de opcentenhel- fing, gelijk deze bij aanneming van deze voorstellen ALKMAA COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1