DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D e Oorlog, Van het westelijk oorlogsterrein, Van hat oostelijk oorlogsterroin, Van hat zuidelijk oorlogsterrein. No. 286. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 DONDERDAG 3 DECEMBER. VARIA. >e;'e Courant wordt eiken avond, behalve op Zon <»n '"estdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden ^oi Alkmaar f0,804 franco door het eehpelp Rijk ft.—. Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Pr-' regel f0,10. 3ij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DUITSCHLAND. AMERIKA. NEDERLAND. nammee bostaat 2 bladen Telefoonnummer 3. PBUISEI o o lVeichsel o Soldau o ThornD 0 o m o q Plock H o Warta "o .SabotaD DWARSCHAU o O Lowitz o o oDKallsch B Strykow x o oLODSD m o o D.Petrokow „co LaskD o fe N onCzenstochow Weichsel p* Krakau .San D.Przemysl GiLlCIE ALKMAAR, 3 December In het bovenstaande situatie-plan hebben wij enkel de plaatsen geteekend, waarvan de ligging van be lang is voor de krijgsverrichtingen op 't Oostelijk oor- logstooneel. Eigenlijk zouden er nog een paar namen bij moeten, doch het is beter, teneinde verwarring en overlading te vermijden, den stand van zaken zoo een voudig en zoo overzichtelijk mogelijk voor te stellen. Nog altijd mag er verwacht worden dat er op het hier boven geschetste gebied belangrijke gebeurtenissen op til ^jn. Zelfs al waren er geen andere aanwijzingen, dan zou voor deze verwachting reeds pleiten de aan wezigheid èn van den Tsaar èn van den Keizer aan het front Maar de communiqué's der hoofdkwartieren geven voldoende te kennen, dat er met groote hard nekkigheid om belangrijke beslissingen gevochten wordt De Duitsche linie loopt van Sabota naar Strykow, buigt dan Westelijk in een boog om Lodz heen en dan verder naar het zuiden van Kalisch. Men ziet, dat de linie alles behalve recht is, doch leelijke bochten bezit. Het meest spant het er thans in het Noorden, tusschen Lodz en Lowitz, waar de Russi sche linkervleugel zich bevindt. De Duitschers, die aanvallend optreden, zullen daar trachten zoover mo gelijk naar het Oosten uit te halen, om dezen vleugel te omvatten en als het kan, in den rug der Russische stellingen te komen. Doch hoe gevaarlijk dit streven is, bleek onlangs, toen de Duitsche troepen zich te ver Oostwaarts waagden en op het nippertje af ingesloten en dus verloren waren. Indien de Russen gedwongen mochten worden Lowitz prijs te geven en in Zuidelijke richting terug te gaan, dan is de kans groot, dat hun retraite-linie op Warschau verloren gaat en zij niet anders kunnen ontkomen dan langs de verbindingen van het centrumleger. Doch de Duitschers trekken met een belangrijke legermacht in de richting van T op, met het doel ten Zuid-Oosten van Lodz de verbindingen van het Russische centrum-leger in den spoorweg Petrokow- Warschau te vernietigen. Zoo beproeven de Duitschers een beslissing te verkrijgen, en het is niet onmogelijk, dat ze met dit doel ook van Thom uit langs den Weichsel nieuwe troepen tegen den Russischen Noordervleugel in het vuur zullen zenden. Het spreekt echter wel vanzelf, dat de Rus sen niet maar lijdelijk blijven toezien, doch de Duit sche plannen zullen pogen te beletten en bovendien hun uiterste best zullen doen om den tegenstander te verdrijven, kan het zijn te verpletteren. De Russen zullen hun best doen om in het noorden westwaarts te komen, immers slagen zij er in den Duitschen noor delijken vleugel om te trekken, dan kunnen ze den spoorweg naar Thom aantasten, den eenigen weg, waarlangs de Duitsche troepen kunnen worden ver voerd. En verder Zuidelijk, in de buurt van Petro kow zullen ze er alles op zetten, om de Duitschers d«ar uit elkaar te slaan en met de verspreide leger machten afzonderlijk af te rekenen. Deze eenvoudige voorstelling kan een beeld geven van de operaties in Polen. De mogelijkheden zijn hier aangegeven, maar over de meerdere of mindere kans van verwezenlijking waarbij fiet alleen vee' zal afhangen van de troepensterkten in het algemeen, maar vooral van de concentratie op bepaalde punten, moet gezwegen worden. Van hoeveel gewicht het is, op een bepaalden dag op een bepaal i punt de verelsch- te troepenhoeveelheden te hebben, kaa reeds hieruit blijken, dat de Russische regeering generaal Rennen- kamf uit zijn ambt heeft ontzet, omdat hij twee dagen te laat de hem aangewezen stelling bij de insluiting der Duitsche legers heeft ingenomen. Renncnkampf toch gold tot dusverre als een der bekwaamste leger aanvoerders. In den Bokser opstand noemden de Chi- neezen hem den tijger-generaal, in den Russisch-Ja- panschen oorlog gaven zijn soldaten hem den bijnaam van den slaggeneraal, in de literatuur over dezen oor log wordt Rennenkampf de meest beteekenende onder de Russische generaals geheeten, terwijl hij als ver bitterd vijand van Duitschers en Oostenrijkers zeer op den voorgrond trad. Waneer de Russische regeering zulk een man zijn congé geeft, dan moet zij hem, het geen zij hem ten laste legt, wel zeer zwaar aanrekenen. Of deze beslissing verstandig is, zal de toekomst moe ten leeren. De geweldigheid van de worsteling in Polen kan voorts ook blijken uit de aantallen krijgsgevangenen, welke over en weer vermeesterd worden en welke een beeld kunnen geven van aderlatingen, welke de strij dende legers ondergaan. Botha naar het front en de Wet gevangen genomen. Ziedaar in weinige woorden het einde van het Zuid- Afrikaansche drama. De Wet, wiens guerilla-tactiek den machtigen Engelschman in den Boerenoorlog veel te machtig was, is in een hoeve, honderd mijlen Ooste lijk van het welbekende Mafeking door kolonel Brits omsingeld en heeft zich zonder verzet moeten overge ven. Het kan haast niet anders of de Engelsche re geering zal over hem het doodvonnis moeten voltrek ken daar hij zich aan het ergste landverraad schul dig gemaakt heeft. Alleen als politieke overwegingen dit voordeeliger maken, als de politiek dus meer te zeggen krijgt dan recht en wet, zal de Wets leven ge red kunnen worden. Wij oordeelen niet, omdat wij niet weten. En waarschijnlijk zullen we nooit of te nimmer de ware drijfveeren vernemen, die dezen on- tembaren vrijheidsheld hebben geleid. Maar juist om dat wij de grootheid van De Wet zoozeer hebben be wonderd, trilt er in ons een snaar van groot medelij den met den man, die gevallen is voor de zaak, waar aan hij alles heeft gegeven en ook zijn roem heeft te danken, gevallen in de handen van zijn vroegere vrienden, die hem aan hun vroeger gemeenschappelijke vijanden hebben moeten overleveren. Och, wij weten zoo weinig van veel dingen, omdat de betrokken regeeringen immers de pers in ijzeren boeien kluisterden. Zij doen dat allen. Het vrijheid- winnend Engeland onthoudt de menschheid even goed de gegevens voor een onpartijdig oordeel als het dwang-oefenend Duitschland. Wij teekenen tenslotte nog aan, dat de Servische hoofdstad Belgrado in Oostenrijksche handen is ge vallen, hetgeen pompeus den grijzen Keizer-Koning is medegedeeld. Het was te voorzien, dat de Oostenrij kers, nu ze ernst van Servië gingen maken, spoedig zouden opschieten. Die ernst kwam tot uiting, toen ze de stad van het zuiden uit gingen bedreigen. Moreele winst kan uit de verovering voortvloeien, in zooverre zij op andere tot dusver onzijdig gebleven Balkansta- ten invloed uitoefent, die met hun in de toekomst aan te nemen houding nog wat verlegen zijn. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: In de streek ten zuiden van Yperen is een aanval van den vijand op den door onze troepen in den. loop van den dag veroverde loopgraaf afgeslagen. Onze ar tillerie beschadigde een groep van drie batterijen van groot kaliber. Te Vermelles werden het kasteel met het park, twee huizen en loopgraven schitterend door de onzen ge nomen. Een vrij levendige canonnade heeft plaats in de om geving van Fay zuidwestelijk van Péronne. In de streek Vendresse-Craonne opende de vijand een hevig bombardement. Onze artillerie antwoordde en vernietigde de batterij. In Argonne werd een Duitsche aanval op Fontaine Madame afgewezen. Wij maakten eenige vorderingen. KONING GEORGE EN PRESIDENT POINCARé. President Poincaré, vergezeld van minister Viviani en generaal Joffre, bezocht Dinsdag het groote hoofd kwartier der Engelschen, waar hij koning George ont moette. Na een langdurig hartelijk onderhoud ver trokken de koning en de president naar het Engelsche front. De bevolking der plaatsen die men passeerde, toegeloopen, bracht de beide staatshoofden levendige ovatie. Beiden brachten den dag door te midden van de Engelsche troepen. Des avonds bood de koning den president een diner aan in het hoofdkwartier, waarbij de prins van Wales, generaal French en minis ter Viviani aanzaten. Generaal Joffre had vóór het feestmaal zijn hoofdkwartier opgezocht. De heeren Poincaré en Viviani vertrokken des nachts en kwamen des morgens te Parijs aan. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Het communiqué van den Russischen Grooten Gene- ralen Staf luidt: Langs alle fronten heerscht een betrekkelijke kalmte. In de streek om Lovitsj wordt de actie voortgezet, maar met minder kracht. Op 2 December, tegen middernacht, deed de vijand, die in dichte colonnes marcheerde, een onstuimigen aanval op onze stellingen ten noorden van Lodz. Hij werd echter teruggeslagen. In de streek ten Zuiden van Krakau trokken onze troepen Veritsjko binnen. Officieel werd gistermiddag te Weenen meegedeeld: De rust op ons front in West-Galicië en Russiseh- Polen duurde in het algemeen ook gisteren voort. In den afgeloopen nacht werd een Russischen aanval ten Noord-Westen van Wolbrom afgeslagen. De gevechten in de streek ten Westen van Noworadowsk en bij Lodz ontwikkelen zich gunstig. Voor Przemysl bleven de Russen, onder invloed van den laatsten uitval, passief. Meerdere vijandelijke vliegers wierpen zonder succes bommen. De operaties in de' Karpathen kwamen nog tot geen eindresultaat Het bericht van het binnenrukken onzer troepen in Belgrado verwekte op het Noordelijk oorlogstooneei een onuitsprekelijke geestdrift. BELGRADO BEZET. Keizer Franz Joseph ontving van generaal Frank, bevelhebber van het 15de Oostenrijksche leger, het vol gende telegram: Ik verzoek Uwe Majesteit eerbiedig op den laatsten dag van het 66e regeeringsjaar te mogen melden, dat hedenmorgen de stad Belgrado door troepen van het vijfde leger in bezit is genomen. EEN OORLOGSKREDIET VAN 5 MILLIARD MARK. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag heerschte 'n buitengewoon groote belangstelling. Vele afgevaardigden waren verschenen in grijze uniform, sommigen met het ijzeren kruis versierd. De president zei in zijn toespraak, dat de eenigezindheid van het Duitsche volk alle hindemissen overwinnen zal, in het bewustzijn van de overwinning en gesteund door de sterke militaire macht en de economische kracht van Duitschland, (luide bijval). Verder herdacht de president den in 't veld gevallen soc. dem. afgevaardigde Frank. In Japan, vervolgde de president, vond Duitsch land een tegenstander, doch Turkije schaarde zich aan Duitschland's zijde. Onder de vaandels van ons le ger en vlag onzer vloot, besloot de president, zullen wij overwinnen, (levendige bijval). De Rijkskanselier de hees von Bethman Hollweg bracht allereerst de beste wenschen en hartelijke groe ten over van den Keizer, die bij het leger is. Den 4 den Augustus gaf de Rijksdag, zoo vervolgde de rijkskanselier gehoor aan den onbuigzamen wil van het volk om den opgedrongen strijd te aanvaarden. De wereld moet nu echter ondervinden, dat niemand een Duitscher ongewroken een haar krenken kan (stormachtige instemming). Over de schending van België's neutraliteit deed de rijkskanselier uitkomen, dat het niet Duitschland's schuld is, dat de oorlog ook over België kwam, doch dat Engeland daarvan de oorzaak is. Niet om de Belgische neutraliteit, die het zelf mee heeft helpen ondermijnen, verklaarde Engeland ons den oorlog, maar omdat het meende met twee groote militaire mogendheden van het vasteland ons baas te kunnen worden. (Levendige instemming). Thans, nu het in alle bijzonderheden uitgewerkte Engelsch-Belgische oorlogsplan is onthuld, staat de politiek der Engelsche staatslieden van alle tijden voor de wereldgeschiedenis gekenschetst. De Engelsche di plomatie zelf gaf nog een proef te meer. Op haar aan sporing ontrukte ons Japan het heldhaftig Kiautsjau en schond daarbij de Chineesche neutraliteit. Is En geland tegen deze neutraliteitsschending opgetreden? Heeft het hier zijn angstvallige bezorgdheid voor neu trale staten getoond? (Stormachtige instemming). Engeland's politiek keerde zich steeds tegen de sterkste mogendheid en daartoe verbond het zich met Frankrijk en Rusland. Het is nu Engelands leus te strijden, totdat Duitsch land economisch en militair is nedergeworpen. Doch Duitschland heeft hierop maar één antwoord: Duitsch land laat zich niet vernietigen. Verder schilderde de rijkskanselier den wonderbaarlijken geest, die het Duit sche volk bezielt in een nooit gekende eenheid. Duitsch land moet en zal overwinnaar blijven. Wij zullen volharden totdat wij de zekerheid hebben, dat niemand het meer zal wagen onzen vrede te ver storen, den vrede, waarin wij het Duitsche bewustzijn, de Duitsche kracht zullen ontwringen en ontwikkelen als een vrij volk. (Langdurige stormachtige toejui chingen. Na deze rede van den Rijkskanselier bewilligde de Rijksdag de gevraagde vijf milliard nieuwe oorlogs- credieten. Alleen de sociaal-democraat Liebknecht stemde tegen. Na het slotwoord van den president wordt het oor- logskredietontwerp aangenomen. De zitting werd verdaagd tot 2 Maart 1915. PROTEST TEGEN ENGELAND. De „New-York Herald" ontving een telegram uit Washington, waarin wordt gemeld, dat het departe ment van buitenlandsche zaken een algemeen protest heeft ingediend bij Groot-Britannië tegen de aanmati ging van het recht om beslag te leggen op Amerikaan- sche ladingen van conditioneele contrabande, bestemd voor neutrale landen en geconsigneerd aan de order van den kapitein. OOK HIJ. Edison, aan wien de maatschappij zooveel te danken heeft, moet thans, naar wij in een Amerikaansch tijd schrift lezen, zijn vindingrijk brein ook in dienst van het militairisme hebben gesteld. Hij heeft een nieuw soort gepantserde oorlogsauto ontworpen, die voor re kening van de Amerikaansche Regeering wordt ge bouwd. Die auto is bewapend met een electrisch re volver-kanon en met twee electrische repeteer-geweren. Voorts moet de kracht van de pantserplaten versterkt worden door een electrischen stroom. Hoe dat precies gebeurt, wordt niet meegedeeld, en wij begrijpen er niet veel van. Maar Edison zal het begrijpen, en dat is genoeg. Zooals men weet, heeft de groote uitvinder met zijn ideeën aardig wat verdiend, en als goed koopman zou hij ongetwijfeld ook uit deze oorlogsauto heel wat kun nen halen. Maar Edison heeft zijn vinding gratis aan zijn land afgestaan, op voorwaarde, dat ae auto uit sluitend dienst mag doen, om Amerika te verdedigen, en dat hij nimmer de grenzen mag passeeren. Als een dergelijke bepaling aan allerlei oorlogstuig verbonden was, zou de vrede niet zoo gauw in gevaar worden ge bracht. DE SNELSTE TORPEDOBOOT DER WERELD. De snelste torpedoboot der wereld is een Italiaan- sche jager, die een snelheid heeft van 37 knoop per uur. Het is een boot van 680 ton, en de Italiaansche Regeering is er zeer trotsch op. Spoedig zal het snelheidsrecord van deze Italiaan sche torpedojager echter geslagen worden, want zoo wel in Duitschland als in Engeland staan snellere booten op stapel. In materitieme kringen gelooft men, dat over enkele jaren de snelheid der torpedojagers tot op omstreeks 40 zeemijl zal worden opgevoerd. KORTE BERICHTEN. Reuter verneemt, dat Duitschland zijn veront schuldiging aan Portugal aanbood, wegens het bin nendringen in Angola. Naar het Hbld. uit Sluis verneemt, heerscht on der de Duitsche troepen bij Yperen typhustengevolge van de moerassige streek. De inboorlingen van de twee provincies van Fid- zji hebben bij een inschrijving voor den oorlog 7200 bijgedragen. Ook hebben zij 1500 soldaten aangebo den. De Duitsche veldpost heeft volgens het Berliner Tageblatt een brief te bezorgen gehad, geadresseerd aan den populairsten man van Duitschland. Hij werd prompt afgeleverd bij Von Hindenburg. Op het eiland Leukas heeft de aardbeving vreese- lijke verwoestingen aangericht. De berg Pefkulia is ingestort. Over een uitgestrektheid van 3 K.M. heeft het zeewater het dal Kalamitsi overstroomd. Meer dan 50 H.A. staan onder water. 23 Bewoners van Leukas zijn gedood, 25 gekwetst.' In de stad Leukas wordt de schade op een millioen geschat. In een dorp bij Bradford (Engeland) is een ont ploffing in een lyddiet-fabriek voorgekomen. Daarbij zijn 6 personen gedood en velen gewond. In het dorp zijn de vensters van alle huizen ge sprongen. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer werd gisteren behandeld het wetsvoorstel-Mendels, beoogende voorkoming van een in de huidige buitengewone tijdsomstandigheden on- gewenschte gedwongen ontruiming van woningen. Op verschillende gronden werd het_ ontwerp bestre den door de heeren van Wijnbergen en Rink, die zich er tegen verklaarden, de heer van Hamel meende dat volstaan moest worden met een wettelijken maatregel, waarbij onwillige verhuurders gedwongen worden, zich aan de door den voorsteller bedoelde regelingen te onderwerpen. De heer Tydeman achtte het ontwerp niet noodig, beschouwde zelfs 't middel erger dan de kwaal. Evenals voorgaande sprekers wees hij op de goede werking der steuncomité's en op de gebleken inschikelijkheid van vele verhuurders. Ook door den heer Limburg werd het ontwerp bestreden. Heden voortzetting ALfiHAARSCHE CODRANT. OOST- o o O O M O H O h o O o o o o o O O O O O O O O O O O O OqqO#

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1