DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De O o x> 1 o Vair het westelijk oorlogsterrein. Van tiet' oostelijk oorlogstorroin, Van hot zuidelijk oorlogsterrein. ZATERDAG 5 DECEMBER. No. 288. nit nummsr bAeftMt oü 2 Madm. Honderd en zestiende Jaargang 1914 2ze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon <*n Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0.80franco door het geheele Rijk f1.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Pe* regel 0,10 Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. IT AT JE. DUITSCHLAND. VARIA. NEDERLAND. VARIA. Telefboooinuner 3. ALKMAAR, 5 December. Op dezen dag van echt Hollandsche huiselijkheid en uud-vaderlandsche gezelligheid, waarop men in een oogwenk het blad doorvliegt om toch nog even „het nieuwste" en „den stand" te weten, zullen we de kal me genoeglijkheid, welke we onze lezeressen en lezers van avond toewenschen, niet verstoren door lang over den oorlog te praten. Wij wilden graag kort zijn heden. En gelukkig kun nen we dal. Want het zijn maar kleine dingen, die ge meld worden: „niet veel zaaks" zou Nurks zeggen. Wij kunnen dus constateeren dat er zich noch op het westelijk noch op het oostelijk oorlogstooneel een merkwaardig feit heeft voorgedaan en dat op het zui delijk oorlogstooneel de Serviërs hebben getoond, dat ze nog wel degelijk in siaat zijn het den Oostenrijkers lastig te maken; zij doen heftige aanvallen om den te rugtocht van hun leger te dekken. Fransche vliegers hebben een bezoek gebracht aan Freiburg in Baden, en daar bommen geworpen. Over de schade spreekt het Duitsche bericht niet wat een veeg teeken kan zijn. Het gerucht gaat, dat de nieuwe groote Engelsche slagkruiser- „Australia" (van 1913, metend 18.800 ton en bemand met 800 koppen), ver gaan zou zijn, doch het is slechts een Italiaansch ge-, nicht, zoodat men er uiterst voorzichtig mee moet wezen. De heer von Biilow, die de meest gezaghebbende Duitscher in Italië is, die een Italiaansche dame tot echtgenoote heeft en na afloop van zijn rijkskanseliers schap zijn Italiaansche villa betrok, is tot gezant van Liuitschland te Rome benoemd. Wij hebben onlangs op het gewicht van deze toen reeds aangekondigde benoeming gewezen. Italië is van plan een egoïstische onzijdigheid te betrachten, staande op het standpunt: „ik hou me er buiten, als ik mijn deel maar krijg en anders zal ik mijn deel zelf vermeesteren". Zoolang de zaak zoo staat kan de diplomatie veel ter bepaling van de houding van deze groote mogendheid doen. En daarom is het van gewicht dat een man als von Bülow den allerbelangrijksten post gaat bekleeden. De Wet is naar Johannesburg overgebracht. Hij rookte volgens Engelsche berichten kalmpjes zijn pijpje, maar was vermagerd en neerslachtig. Die be richten zeggen verder, dat de Wet het onderspit heeft moeten delven in een snelheidsrace tusschen auto en paard de vervolging geschiedde dagen achtereen in auto's. Toen de Wet na zes dagen van afmatting door de komst der regeeringstroepen verrast was, trachtte hij nog te paard te ontkomen, maar de hoeve was om singeld en de lang-gezochte, ziende dat verdere tegen stand nutteloos was, stak de handen op. De Wet is naar een fort gebracht. Wat zal er met hem worden gedaan? De Engelsche bladen melden enkel, dat Bo tha en Smuts een stroom telegrammen met geluk- wenschen kregen en dat het verzet "nu wel spoedig on derdrukt zal zijn. Maar over de toekomst zwijgen ze. Wel polemiseeren zij een beetje over de rede van den rijkskanselier, waarmede zij het natuurlijk geheel niet eens zijn. De Momingpost weet verder dat de Duitschers tweederde van hun leger in Polen verloren hebben en dat de twee jongste zonen van den Duit- schen Keizer door een vlucht in een vliegmachine aan het gevaar door ontsnapping ontkwamen. Natuur lijk hebben zulke berichten geen andere verdienste, dan dat ze goed gevonden zijn en wel eens aardig om te lezen als men er maar geen geloof aan hecht. Doch er moet niet al te veel aan het berichtjes-maken worden gedaan, want dan gaat de aardigheid er af. Deelden we bijv. gister mede, dat lord Kitchener vol gens een verslag van een interview in een Ameri- kaansch blad den duur van den oorlog op minstens drie jaar had geschat, thans wordt officieel het heele verslag verzonnen genoemd: Die tegenspraak, welke misschien sommigen moed kan geven voor de hoop, dat de oorlog gauwer zal afloopen, Is een geschikt be richt om vandaag mee te eindigen. DE STRIJD IN BELOIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur meldt In België: Bij tusschenpoozen was er een vrij le vendig geschutvuur tusschen de spoorlijn Yperen Roesselaere en de weg van Becclaere naar Passchen- daele, waar de vijandelijke infanterie, zonder succes echter, trachtte terrein te winnen. Van de Somme tot in Argonne was het rustig op het geheele front. In Argonne werden verschillende aanvallen van Duitsche infanterie afgeslagen o. m. te Racome ten noordwesten van het bosch La Grurie. In Woëvre en Lotharingen eenige kanonnades. DE TAAK VAN OENERAAL FRENCH. De Times geeft in een artikel een beschrijving van de taak van generaal French, de opperbevelhebber van het Engelsche leger in Frankrijk, waaraan we het vol gende ontleenen: De legeraanvoerders hebben hun hoofdkwartier op grooten afstand van hun troepen, want het is noodig, dat de opperbevelhebber buiten het bereik der moder ne kanonnen blijft. Zelfs al vertoefde generaal French temidden van zijn troepen, dan zou nog de afstand tot de verst ver wijderde legerafdeelingen bij een front van ruim 64 K.M., 32 K.M. bedragen. Het is voor den aanvoerder van een modern leger noodig, zich zelf te vrijwaren voor de emoties van het slagveld. Toch belet dit sir John French niet, dikwijls onder een hevig: vuur in de loopgraven te gaan of een infan- terie-stelling van nabij te bezien. Het hersenwerk wordt echter verricht in het rustige hoofdkwartier, waar het machtige schaakspel met menschcnlevens dag en nacht voortgaat. Gewoonlijk betrekt generaal French een der mooie groote huizen, die er in noordelijk Frankrijk zijn. De verschillende staven e ndepartementen worden in de buurt ondergebracht. Er is veel werk en sommige offi cieren werken dag en nacht. Sims komen er van het front 2500 berichten daags, doch slechts de balang- rijkste worden aan sir John French medegedeeld, om hem zoo weinig mogelijk te storen. Oeneraal French ontvangt niet alleen iederen avond de gewone rappor ten, maar ook die van de z.g. liaison-officieren, waar van elk legercorps er één telt, die iederen avond met een rapport terugkeert. Er zijn ook Engelsche liaison officieren bij generaal Joffre en de Fransche en Belgi sche troepen, die in de buurt van het hoofdkwartier optreden. Zoo blijft generaal French geheel op de hoogte van de verrichtingen der bondgenooten. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Het officieele Weensche bericht luidt: In de Karpathen, West-Galicië en Zuid-Polen bleef het gisteren in het algemeen kalm. De gevechten in Noord-Polen duren voort. DE STRIJD IN SERVIë. Officieel werd gisteren uit Weenen bericht: Giste ren is Belgrado plechtig door de Oostenrijkers in bezit genomen. Zonder strijd vervolgen onze troepen aan het noorde lijk gedeelte van het front hunnen opmarsch en 300 man werden daar gisteren genomen. Ten westen en ten Zuidwesten van Arandjelowatz (tusschen de Koloebara en de Morawa) belet een ster ke vijandelijke legermacht, die door krachtige aanval len, welke echter alle werden afgeslagen, den terug tocht der Servische legers tracht te dekken, het voor- waartsdringen van onze troepen. VON BüLOW AMBASSADEUR. Een Berlijnsch Wolff-bericht meldt: Aangezien de ambassadeur te Rome, de heer von Flotow, wegens gezondheidsredenen met langdurig verlof gaat, droeg de Keizer Fürst von Bülow de waarneming van diens ambt op. GEEN INVAL IN ANGOLA. Volgens een Reuter-bericht zou de Duitsche regee ring wegens een inval in Angola de Portugeesche re geering verontschuldigingen hebben aangeboden. Dit bericht is onjuist. Van een Duitschen inval in Angola is te Berlijn niets bekend, dus kan er ook geen sprake zijn van ver ontschuldigingen. DE KEIZER TE BERLIJN. Het groote hoofdkwartier meldde gisteren: De Kei zer kwam gisteravond te Berlijn aan, voor een kort verblijf. DE MOTORBOOT ALS OORLOQSVAARTUIQ, Door de Belgen zijn bij de verdediging van hun land geregeld motorbooteu gebr 'kt, die, bewapend met een machinegeweer, o. a. in de omgeving van Os- tende hebben gemanoeuvreerd, en die daar goede diensten hebben bewezen, naar het in de officieele rap porten heet. De Duitschers gebruiken in Oost-Jruisn tegen de Russen de motorboot. Duizenden motorboot eigenaars stellen zich met hun boot ter beschikking van het vaderland, en ook daar schijnt men over de resultaten van het nieuwe oorlogsvaartuig tevreden te zijn. In Duitschland zullen met Januari a.s. rijdende mo torbooten in dienst worden gesteld. Op den weg zijn het vlugge auto's. KORTE BERICHTEN. De Nordd.. Allg. Zing. meldt, dat in Opper Sile- zië 36 cholera gevallen zijn geconstateerd. Men heeft geen reden tot ongerustheid. Het Duitsche stoomschip Friedrich Wilhelm liep bij Odde op de Noordsche kust. Oeneraal de Wet en elf zijner volgelingen zijn gisteren te Johannesburg aangekomen en in het fort ondergebracht. —In den Duitschen Rijksdag liep het gerucht dat de s. d. afgevaardigde Liebknecht ten gevolge van zijn stemming tegen het oorlogskrediet voornemens is zijn mandaat neder te leggen. Bevestiging is echter van den kant van de suciaal-democratische partij niet te verkrijgen. Prinses Shakovskoy, een bekende sportlievende Russin, die een vliegcertificaat van Johannisthal bezit, kreeg verlof, ak militaire „vliegsteP' bij den staf van generaal Roessky in dienst te treden. De Russische Tsaar weigerde zijn toestemming te geven voor de uitrusting van een Amazonenregiment, waarbij 300 voorname dames zich wilden aansluiten. De tsaar beval haar aan, liever de aandacht aan haar huishouding te schenken. DE OORLOGSLEENINQ. De Memorie van Antwoord van den Minister van Financiën op het leenings- en opcenteuontwerp is gisteren verschenen. Het ontwerp bedoelt allermeest een definitieve op lossing van het financieele vraagstuk, ten gevolge van den oorlogstoestand. Werken met consolideering der vlottende schuld wareu niet overeenkomstig voorzichtig regeeringsbe- leid. De Regeering zal, zooveel in haar vermogen is, medewerken om rechtstreeksche wikkeling van Neder land in den oorlog te voorkomen. De Regeering is voornemens, aan gemeenten, met bewezen dringende behoeften, voorschotten te geven. Een bedrag van 150 millioen is ontoereikend tot dek king der oorlogstoestanduitgaven. De 275 millioen worden gehandhaafd en het volle bedrag is omstreeks April of Mei noodig. De rente der vrijwillige leening moet de Minister op 5 pet. hand haven, zoodat hij 4V2 pet. ontraadt Ernstig bezwaar heeft de Regeering tegen niet-af- lossing der leening in de eerste jaren. Een voorstel tot vervanging der opcenten op Be- drijfs- en Vermogensbelasting door gelijk aandeel op de Inkomstenbelasting zal spoedig volgen. Overigens verwijst de Minister het ontwerp betreffende zijn toe passingen naar de commissie van rapporteurs. Er zullen 33 opcenten op de Bedrijfs- en Vermogens belasting en 20 op de Grondbelasting en Personeele Belasting worden geheven. Voorts 50 op de zegelrech ten van buitenlandsche effecten, 10 op de rechten en boeten van registratie, en gedistilleerd-accijns. En 20 7>p suiker- en wijn-accijns. TABAKSBELASTING. De Bond van sigarenwinkeliers-vereenigingen heeft zich gewend tot de Tweede Kamer in verband met de bedoeling van den Minister van Financiën om 's Rijks middelen te versterken door een belasting op tabak of tabaksfabrikaten. Adressant wijst er op, dat in de door den Minister gevormde commissie van advies geen enkele sigaren winkelier zitting heeft, niettegenstaande de urgentie hiervan werd betoogd in een adres d.d. 24 November j.l. Verzocht wordt, een ontwerp-wet van belasting op de tabaksfabrikaten niet aan te nemen, alvorens de be zwaren tegen zoodanig ofitwerp door de meest be langhebbenden en meest getroffenen, de sigarenwinke liers, zijn kenbaar gemaakt. EEN OPENBAAR ONDERZOEK. Het Hbld. aan om op een openbaar onderzoek inza ke het droevige gebeurde in den Kamp van Zeist. Het blad hoopt en vertrouwt, dat onze soldaten, die zich van een zeer moeilijken plicht hebben gekweten, dit hebben gedaan niet slechts naar hun beste weten, maar ook op de beste en eenig mogelijke wijze. Doch laten wij het erkennen zekerheid dienaangaande bestaat nog niet. Het Hbld. zag graag een openbaar getuigenverhoor zoo mogelijk, maar in elk gelval een openbaar verslag, van het onderzoek en van de op merkingen en gevolgtrekkingen waartoe het aanlei ding gaf. Openbaarheid kan op twee wijzen een goed gevolg hebben Wij hebben meer intemeeringskampen en wellicht zal daarin nog vele maanden ae discipline gehand haafd moeien worden. Het voorgevallene mag in geen geval den bewakingstroepen de overtuiging schenken, dat schieten het probaatste en uitnemendste middel is om de tucht te handhaven. Integendeel, moet en kam uit een onderzoek vooral aan het licht komen dat schieten het laatste en uiterste redmiddel is maar in verreweg de meeste gevallen veel erger dan de kwaal, die genezen moet worden, en dat het streven moet zijn gebeurtenissen te voorkomen, waarbij dat uiterste red middel moet worden toegepast. Wij hebben eenige reden om dit te verklaren, daar nog vóór het justitieele onderzoek in deze raak is aan gevangen een opperofficier zijn tevredenheid schijnt be tuigd te hebben met het optreden der militairen. Hoe verheugend het moge zijn daaruit al te leiden, dat er voor tevredenheid alle reden zal zijn moet toch te vens erkend worden dat het toejuichen van dit schrik kelijke bloedvergieten, zonder eenige verklaring er bij waarom het noodzakelijk was, een ongewensehte uit werking kan hebben op militairen, die met geladen ge weer elders de orde hébben te handhaven. Een tweede gunstig gevolg van openbaarheid zou zijn, dat de geïnterneerden de overtuiging kunnen er langen dat ook met hun rechten rekening gehouden wordt, dat voldoende zekerheid bestaat voor hun vei ligheid en voor eerbiediging van hun leven. Zij zijn omringd door gewapende militairen zij mogen wel hooren dat de geweren door die soldaten gedragen niet al te spoedig af gaan zullen. Wij hebben ook Engelsche geïnterneerden in ons land: dezen zijn gewoon, dat een openbaar onder zoek naar zulk een doodslag plaats vindt. Op het ei land Mann is iets dergelijks gebeurd in een kamp van Duitsche geïnterneerden als hier te Zeist geschiedde. Binnen een week was het openbaar onderzoek, met openbaar getuigenverhoor afgeloopen. Ook getuigen uit het kamp zelf waren gehoord: de gegrondheid der grieven, die tot het ernstige relletje aanleiding had den gegeven, was onderzocht. Engeland is in oorlog en de geïnterneerden waren vijanden van het land wat in Engeland mogelijk was moet op meer beschei den schaal toch ook in ons land mogelijk zijn. Een scheikundig onderzoek heeft uitgewezen, dat brood, gebakken uit Tarwemeel, met tulpenbollen ver mengd, in verschillende samenstellingen lang geen on voorwaardelijke aanbeveling verdient, het kan zelfs zeer schadelijk zijn. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over het ontwerp-Ontruimings- wet werd gisteren voortgezet. De heer M e n d e 1 s verdedigde de indiening van zijn wetsontwerp en kantte zich in het algemeen tegen de oppositie daartegen. Hij bestreed, dat de rechtsfi guur van het ontwerp zoo ongehoord is en beriep zich daarvoor openkele voorbeelden in onze wetge ving. Spreker wees er op, dat men zou kunnen bepalen, dat 6 maanden na het vonnis en verleend uitstel het vonnis als executoir zal gelden en uitzetting kan ge schieden. De noodzakelijkheid daarvan ziet spr. echter niet in Men heeft z. i. gedurende een crisis niet het recht iemand uit zijn woning te zetten. Bij de replieken stelde de heer van Hamel een motie voor, uitsprekende de wenschelijkheid van het-indienen door de regeering eener aanvulling van de uitwin- ningswet van 3 Sept. j.l. ter voorkoming van de ge dwongen ontruiming uit weekhuurwoningen in die ge vallen, waarin de huurder uitsluitend of hoofdzake lijk wegens de huidige tijdsomstandigheden niet in staat is huur te betalen. De heer Limburg stelde een motie voor, gelijk luidend met de motievan Hamel, doch tevens uitspre kende de wenschelijkheid eener regeeringsregeling voor geldelijke tegemoetkoming aan door tijdsomstandighe den onmachtige huuurders. De heer van Hamel trok zijn motie in en onder- teekende met den heer van Raalte de motieLimburg. Na verdere discussie werd het algemeen debat over het ontwerpMendels gesloten. Artikel 1 werd verworpen met 37 tegen 14 stemmen. DeMinister van Justitie betoogde, dat er tot dusver voor de regeering geen aanleiding bestond voor wettelijk ingrijpen. Zoodra die noodzakelijkheid blijkt, zal de regeering niet dralen. De heer Spiekman, betoogende, dat de arbei dersbevolking minder gerust over den toestand is dan de regeering, stelde de regeering verantwoordelijk voor de bestaande misstanden. Na verder debat werd de motie-Limburg c.s. in stemming gebracht. Met 26 vóór en 26 tegen staak ten de stemmen. In een volgende vergadering zal opnieuw gestemd worden. De heer Mendels trok zijn ontwerp in. Dinsdagmiddag behandeling van hef leeningsont- werp. UIT HEERHUGOWAARD. Vrijdagavond vergaderde de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven", ten lokale van den heer Roos. De Voorzitter bracht verslag uit van gehouden Fe- deratie-.yergadering en deelde de resultaten mee der bespreking van onderlinge verzekering. Deze zaak AARSCHE CODRA

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5