Van het westelijk oorlogsterreln. Tan hat oostelijk oorlogsterreln. Telegrammen van heden. FEUILLETON. DE JjWELDOENSTEB werd ten zeerste bij de leden aanbevolen» de he»*- J. Akkerman werd gekozen tot commissaris, ten einde den heer Rempt van advies te dienen. Besloten werd „verplichte veiling'' van zomerproriaoten aan te hou- (kü tot de V^l^cr"'0 VPrg"to?rto{r Hiemo kwfjmw de voorstellen tot'wijzigii2"'ler statuten aap de orde. Na aanneming der voorgestelde wijzigingen ontving het bestuur de opdracht hiervoor de Koninklijke goedkeu ring aan te vragen, terwijl het tevens de machtiging ontving niet ingrijpende wijzigingen aan te brengen, wanneer dit noodig mocht blijken, om deze goedkeu ring te kunnen erlangen. Het bestuur werd gemach tigd het huishoudelijk reglement in overeenstemming te brengen met de gewijzigde statuten, terwijl nadere wijzigingen werden aangehouden tot de eerstvolgende algemeene vergadering. Vóór de voorzitter den beschrijvingsbrie! voor de eerste algemeene vergadering van den Noordennarkt- bond in behandeling bracht, stelde hij de vergadering in kennis met de werkzaamheden van het Bondsbe- 8tuur, verricht voor de stichting der markt aan de nieuwe spoorlijn; in enkele trekken schetste hij het marktplan en beantwoordde een reeks van vragen te dezer zake tot hem gericht Besloten werd de vereem- ging op de algemeene Bondsvergadering te doen ver tegenwoordigen door 8 afgevaardigden nevens de zit tinghebbende Bondsbestuurders. Den afgevaardigden werd opgedragen het bestuur van den Bond te mach tigen tot het aanvragen der Kon. goedkeuring, ook tot het aanbrengen van niet ingrijpende wijzigingen in de Bonds-state ten wanneer dit noodig mocht, blijken voor het verkrijgen der Kon. goedkeuring. Ten aanzien van het marktplan en leeningsplan, welke door den voorzitter breedvoerig werden toege licht, werd den afgevaardigden mede vrij mandaat verstrekt. Op 's voorzitters voorstel, gesteund door den penningmeester, werd mede besloten als vereeni- ging voor 1000 aandeel te nemen, zoo besloten werd tot een Bondsleening. De Voorzitter verklaarde zich te verheugen in de wijze, waarop de zaken In de verga dering zijn behandeld en over de genomen besluiten. Hij hoopte, dat zustervereenigingen op even duidelijke wijze den geest tot krachtige samenwerking zullen openbaren. Nog ontvingen de afgevaardigden vrtj mandaat ten aanzien der voorstellen betreffende de salarisregeling voor het Dagelijksch Bestuur van den Bond, men acht te de bedragen In het voorstel genoemd niet te hoog. De voorzitter zei dat elk jaar herziening mogelijk is. Opgemerkt werd nog, dat op de algemeene Bondsver gadering, aangezien dit de eerste i9 die gehq.ua en wordt, zeer goed voorstellen ter tafel zouden kunnen komen, welke niet te voorzien waren bij de samenstel ling van het convocaat. Dientengevolge verkrijgen de afgevaardigden machtiging om hierbij naar eigen in zicht te handelen, zoo noodig dan onder voorbehoud van nadere goedkeuring eener ledenvergadering. Pre sentiegeld, door de vereeniging zelf te dragen, werd vastgesteld op 1. Benoemd werden tot afgevaardig den de heeren J. Leegwater, Jb. Wit ,P. Qroen, J. Be- nit, J de Boer, J. Groenland, P. Beers en Joch. Bart. De heer P. Wonder, bij eerste stemmning gekozen zijnde, had meegedeeld op den vergaderingsdatum be slist verhinderd te zijn. Allen namen hun benoeming aan. Nog ontspon zich bij de rondvraag een tamelijk al- gemeen debat over de vaarwaterkwestie. Een commis- sie van onderzoek werd benoemd, bestaande uit de heeren P. Groen en A. van der Veer, J. Leegwater en P. Roos, P. Beers en J. Botman, successievelijk voor de onderpolders Amerswiel, Pannekeet en Middelpol der. Voor de vaarwaterkwestie zal in den loop van Januari worden vergaderd Hierna te ongeveer 11 uur sluiting. UIT SINT PANCRAS. Geslaagd voor het examen boekhouden de heer P. Oud jzn. te Zuid-einde 3t Pancraa, gem. Koedgk UIT VEENHUIZEN. De tweede Nutsavond in dit seizoen ia weder goed geslaagd. De lezing van den heer C. Appel, getiteld „weer op tel gebracht", hield allen gespannen bezig. Hierin werd beschreven., hoe twee verwaarloosde kin deren door een onderwijzer tot goede menschen wer den opgevoed, waardoor de laatste levensdagen van hun grijzen grootvader verlicht werden. Dooi ver schillende heeren werden bijdragen geleverd, terwijl de aanwezigen ter aiwisseiing in de pauzen gezamen lijk een lied aanhieven. Men keerde vrij laat huis waarts. UIT AKERSLOOT. Vrijdagavond hield de aid. Akersloot van de Ned. Ver. tot \fsch. van Alcoh. dranken in het lokaal van den heer Kuitwaard UIT CASTRinUM Donderdagmorgen vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen war, een adres van het hoofd van school No. 2, waarhij oeze verzoekt om verhooging van de door hem ;v i n»eten vergoeding vocï het geveQ ma Hcrhalingsenderwijs, weike titans 60 cent per lesuur bedraagt, tot 75 cents. Bij stemming over het verzoek staakten de stemmen, zoodat de beslissing tot een vol gende vergadering werd uitgesteld. Ingekomeu was verder een verzoek van den ouder wijzer W. Wijk. met ziekte verlof afwezig, meldende dat hem met ingang van i September hall salaris is toegekend volgens eenc bepaling eener gemeente-ver ordening regelende de jaarwedden van het onderwij zend personeel bij afwezigheid wegens ziekte. Adres sant is van meening dat deze bepaling niet op hein nog van toepassing is De voorzitter zegt, dat aan den heer Wijk half salaris is toegekend volgens de veror dening als zijnde meer dan een half jaar ongesteld. Wijk Is reeds het vorig Jaar 4 maanden afwezig ge weest wegens ziekte en nu vanaf 15 juni, zoodat het overeenkomstig de verordening is, dat hem half sala ris is toegekend. Het gaat er nu hierom of deze ziekte een vervolg is van de vorige. B. en W. waren oor spronkelijk deze meening toegedaan en te dit geval is de toekenning van half salaris juist. Wijk echter be weert het tegenovergestelde en zegt dat het een nieuw geval is. Hij steunt deze verklaring door eene genees kundige verklaring na zijne eerste ziekte. Sommige le den zijn van oordeel, dat Wijk zijn4 eervol ontslag maar moet vragetf, daar een dergelijke toestand ook niet gewenscht is 'voor de kinderen. Na verschillende discusaiën wordt besloten den heer Wijk gedurende deze maanden nog gehee! salaris toe te kennen en in het vervolg bij ziekte half salaris en hem na zijn her stel te laten keuren vanwege de gemeente. Ingekomen was een adres van enkele ingezetenen om verbetering van de Groene Laan. Besloten werd, dat de weg zal worden verbeterd. Tot onderwijzer met verplichte lioofdacte aan school No. 1 werd benoemd de heer J. Kunst te Oosterhout. Op verzoek werd aan de onderwijzeres mej. J. Ver- vooren eervol ontslag met ingang van 1 Januari a.s. verleend. Benoemd werd in haar plaats me]. J. Verlaak te Roermond. Voor meerdere kosten der ziekenbarak zal het noo dig zijn een leening van 700 aan te gaan, waartoe wordt besloten. Eveneens voor de gasfabriek nog 1000, Ter tijdelijke voorziening in kasgeld werd aangegaaneene geldleeniag van 6000, waarvan 2000 voor de gasfabriek. De baariitter was voorloo- pig voor een jaar benoemd, zoodat deze nu voorgoed moet wordenaangesteld. Algemeen was men hier voor en van meening, dat dezen ambtenaar een woord van lof toekomt voor zijn ijverig werken. De voorzit ter was van meening dat zijn salaris van 750 wel iets moet worden verhoogd. Besloten werd het sala ris met 100 te verhoogen. Een regeling zal worden getroffen, om bij verkie zingen een stembureau te Baïkurn te vestigen. Om advies was bij B. en W. ingekomen een schrij ven van Ged. Staten betreffende de levering van elec- trisch licht in deze gemeente door de Kennemer. De voorzitter zei, dat dit volgens een Provinciale veror dening niet meer kan worden tegengehouden. De se cretaris deed daarop voorlezing van een door B. en W. gericht schrijven aan Ged. Staten. Daarin wordt aan Ged. Staten voorgesteld als voorwaarde te stellen dat alleen etectrisch licht mag worden geleverd voor een bepaalden prijs en niet gratis, daar dit ten opzich te van de gasfabriek oneerlijke concurrentie zou zijn, vooral wat betreft het leveren van gratis licht. Beslo ten werd daarop nader in overweging te nemen te hoeverre de gemeente vergoeding kan vragen voor gebruik van gemeentegrond door de Kennemer. Hier na sluiting kwam h1} mb bij hen Daar heeuschte veel vrewvde Eten grooten Vindervriend viel er een warme ontvangst ter deel. Het lokaal zag er aller vriendelijkst uit er waren aardige prieeltjes ge vormd van vlaggedoek, papierer guirlandes waren aangebracht en de jongens en meisjes, 21 in getal, met mooie steken op, verkeerden te die echt-sperifieke stem ming, welke bij Sint Nicolaas bezoek zich van hen meester maakt. Zwarte Piet was zoo vermoeid van de drukte voor vannacht, dat hij maar liever niet meegekomen was. Doch de goede gaven waren natuurlijk niet bij den knecht gebleven. Hoe erkentelijk toonden de kleinen zich, gaarne gaven door ze 't zingen van een paar aardige liedjes hun dankbaarheid te kennen aan den Sin, die zoo echt gemoedelijk met hen omging. Met van alles konden ze zich vermaken, een grab belton, geblinddoekt koek-happen, een draaibord met smakelijke prijzen, vlammetjes schieten. En allen nog een aardig geschenk ten slotte, één sloeg er direct zijn trommel, of hij een heusche trommelslager was. 't Was een heel aardig feest. Dat vonden ook alle ouders, die de vreugde hunner kleinen en de goede re sultaten van het onderwijs der dames Bakker en Berk hout zagen. Ze voelden nu te meer nog hun spijt over de opheffing der school, welke zoozeer een plaats verworven heeft in de gedachten en 't leven hunner kin deren. Zij besloten pogingen te 't wak te stellen, de school particulier voort te zetten en kozen hedenoch tend uit hun midden een Commissie, de dames Mevr. Kluitman (Emmastr.), Mevr. Blaauw (Paardenmarkt) en Mevrouw Krom (Oudegracht) teneinde de plannen nader uit te werken. Eventueele andere belangstellen de stadgenooten worden uitgenoodigd zich, voorloopig zonder verbinding, spoedig op te geven bij een dezer drie dames. «FT SKIP FPTSO. Het Selskip Frlso hoopt Zondagavond 13 December alle Friezinnen en Friezen, alhier woonachtig, bijeen te zien in de bovenzaal van de Graanhandel. De her Posthmna, van Leeuwarden, een bekend spreker en de clamator, zal optreden met een mooie „wirkllst." late feest- eu propaganda avond, waar ais spr optrad de heer G. Westmijze, Proponent te I eiden, mei het onderwerp; „Blijf mo- biei". De avond werd verder opgeluisterd door de opvoe ring van het tconeelspel „De Spaarpot", waarin dui delijk werd weergegeven het leven van een matigen drinker, terwijl in het laatste bedriji het huwelijk le ven geschilderd werd van een geheelonthouder Vlug spel werd bij de opvoering gegeven. De afdeeling kan hiermede een welgeslaagden lsten feestavond boeken. De opkomst was niet groot. UIT GROOT—SCHERMER. Zondag 6 December 's morgens hal! tien hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier de heer F. L. Castelein, Cand. t. d H. D. te Arnhem, een predikbeurt op be roep te vervullen. ONYSLAQA A NVRAGE, Door Mr. P Dozy, griffier van de Staten van Noord-Holland, is wegens gezondheidsredenen, eer vol ontslag verzoete. Gedep. Staten stellen voor, dit ontslag op de meest eervolle wijze, met ingang van 1 Februari 1915, te verieeaen, ouder dankbetuiging voor de veie en ge wichtige diensten, aan de provincie bewezen. ONDER DE STREEP IN HET HBLD. Gelezen als reclame voor een winkelraam „Al wie hier voor minstens 50 ct. besteedt, ontvangt een loopent beest cadeau." Uit een Geaiseaieraads-varelag „Stemming over het voorstel van B. en W. en de Gasoommisbif, tot vertetogteg van het salaris van den Directeur van de Gasfabriek met 600 en wel ingaan de 1 Januari 4957." Dit moei '€n nieuwe gassoort ,siju, welke 'iet bijna eeuwige leven schenkt. Uit een onzer aardrijkskunde-boekjes: „Medemblik, met een krankzinnigengesticht, eeaa de zetel der Friesche Koningen. Dtar-plakbriefje „Leveranciers en kwitanties beneden aanbellen." door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 4) HOOFDSTUK II. Er bestond een Duitsch familielid van Anna, de broer van haar moeder, aan Susie bekend onder den naam van oom Joachim. Hij was tweemaal In Eage- land geweest: eens bij het leven van zijn zuster, toen Anna nog klein was en Peter ongetrouwd en toen zij allen arm en gelukkig samen op Estcourt woonden; en eens nadat Susie haar intrede had gedaan bij de facn- lie, juist in den tijd toen Anna stijf begon te worden en haar haren achter de ooren streek. Susie wist alles van hem af, want toen zij hoorde van zijn bestaan, had hij met haar gewone vrijmoedig heid dadelijk geïnformeerd of hn misschien na zijn dood wat zou kunnen nalaten. En toen. zij hoorde dat hij veel zoons had en groote landgoederen en weinig geld, beschouwde zij het als een grooten last hem e moeten ontvangen in haar huis in Londen. z.i| nao een hekel aan alle Duitschers en vond dezen in bij zonder een vreeselijken man, ze was nooit moede nu- KORTE BERICHTEN. Hedennacht is een stoomboot van de onder neming Ik hei Spasme gezonken. Het ongeval Is te wfjteu aan het open laten staats van een kraan. De boot was geladen met papier en vaten olie. STADNIEUWS. SINT NICOLAAS IN DE NUT'SFRöBELSCHOOL. St. Nicolaas weet zij. vriendjes te vinden: al waren ze niet meer te hei Burgerwa -'buis, te het gebouw van de heeren Kluitman aan dat Kennemerstraatweg SINT NICOLAAS IN DE HARMONIE. Hoewel de landing van St. Nicolaas vanmorgen door het slechte weer bedreigd werd, was het weer, toen St. Nicolaas hedenmiddag te één uur, gezeten op zijn mooi wit paard, vergezeld van zijn trouwen knecht, per stoomboot aan de Voormeer landde, zelfs gunstig. Uit honderden kinderketen steeg bij den intocht van den Sint het gejuich op. Ook gedurende den tocht naar de Harmonie, waarbij de Sint gevolgd werd door de kinderen van de drie volkscholen, was de belangstel ling van bijna de geheele jeugdige bevolking van onze stad zeer groot. Hoewel de straten wel niet zoo zindelijk waren als anders, was dit voor de kleinen geen beletsel om het met milde hand door Piet uitgedeelde, ook van de straat op te rapen. „Pief', Piet", Piet", zoo klonk het kindergeroep gedurende dezen tocht en Sint Nicolaas had ondanks zijn hoogen ouderdom, niets van zijn vriendelijkheid verloren, steeds knikte hij allen harte lijk toe. Was het te begrijpen, dat de Bond van Nederland- sche Onderwijzers bij deze tijdsomstandigheden twij felde aan de overkomst van den goeden Sint, het bleek spoedig, dat hij nog milder wilde wezen dan vorige jaren, zoodat ook de kinderen van de Belgische school aan het feest konden deelnemen. Ditmaal bezorgde St. Nicolaas voor de kinderen extra een 700 stukjes cho colade, terwijl hij bovendien voor ieder kind een zakje speculaas meegebracht had, een stuk speelgoed, een warme das en een taai-taai, terwijl allen (386!) in de zaal ook nog tweemaal een kop chocolade en een spe culaas ontvingen. Velen beloofden de Sint, die door zijn groot boek geheel op de hoogte van 't verkeerde der kleinen was, beter te zullen oppassen. Vol vreugde klonken de gemeenschappelijke liedjes. Ook nu weer was de Sint de „vriendelijke vrind" van de kinderen en ook nu weer moedigde hij op pakken de wijze het goede bij de jeugd aan. De vertelling bij de tooverlantaarn door den heer Rusaclier, werd met levendige belangstelling gevolgd. BENOEMD. Onze vroegere stadgenoot, de beer J. W. J. Cock, thans leeraar in het teekenen aan de Ambachtsschool te Hariingen, is benoemd tot directeur van de Am bachtsschool te Oosthnrg. STEUN AAN MIDDENSTANDERS. De commissie uit de beide Middenstandsvereenigin- gen hier ter plaatse, welkt de belangen zal behartigen van middeusiasders. die door de mobilisatie in onge legenheid zijn gekomen en steun behoeven, zal eiken Maandag, van 78 uur, in het Stadhuis zitting hou den. VOETBAL. Voor Alkmaar staat morgen op het programma Holland—West-Frisia. Daar de laatste zich langza merhand in deze afd wat begint te te werken, kan het zeer zeker een aardige wa ds try d worden. Maar dan moet het weer zich te gunstiger, zin veranderen, want storm, regen en hagel oefenen steeds een slechten in vloed ui op de spelkwalsteit eu maken tevens het bij wonen van een wedstrijd minder aangenaam. Mogen daarom de weersomstandigheden morgen van dien aard zijn, dat men met plezier een wandeling maakt n aar het terrein van Hottend. Alcmaria gaai naar Pormerend om tegen Purmer- steijn te spelen. Laat zij er om denken, dat zjj op de eerste plaats moet blijven GERE F. KERK, Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de avonddb ut in d öatef. Kerk voortaan om 5 uur begint. moristïsche opmerkingen te maken over zijn kleeren en zijn dwaze manier van eten. Ze wou niet graag met hem gezien worden te Hillstreei en bedankte er voor diners te geven zoolang lüj er was. Ook vroeg zij hem verscheidene malen of hij niet graag eens naar Est court zou gaan; het was buiten nu op zijn mooist en de primulaas stonden in vollen bloei. „Primulaas heb ik niet noodig," zei oom Joachim, die zelden veel woorden gebruikte; „ik woon buiten. Lk wil Londen zien." Dus hij ging vlijtig naar alle museums en schilde rijenverzamelingen, somtijds alleen en somtijds met Anna, die haar maatschappelijke plichten meer dan ooit verzuimde om veel bij hem te zijn, want hij hield vee! van haar. Zij spraken voornamelijk Duitsch met elkaar, en oom Joachim verbeterde naar fouten; en dan waren zij zoo zuinig met den omnibus te gaan naar de ver schillende plaatsen die zij bezoeken, wilden en krente- broodjes tc eten tegen lunchtijd in den banketbakkers winkel en, waar geen omnibussen waren, daar legden zij groote afstanden te voet af want niet alleen id hij grooten angst voor hansoms maar hij "was nuk i-x: zuinig hij hoorde Anna uit en sprak zelf zeer wei nig, zoodat hij na zeer korten tijd even veel afwist van haar leven en haar moeilijkheden als zij zelf. Zij voelde zich heel gelukkig gedurende dit bezoek en herhaalde tevreden bij zichzelf, dat bloed dikker is dan watër. Zij stond er niet bii stil om na te denken wat zij daar precies mee bedoelde, maar had een vaag besef dat Suste het water was Zij voelde dat oom Joachhn haar beter begreep dap iemand anders tot nu toe gedaan had; en was net niet natuurlijk dat de eigen broer van haar lieve moeder dit deed? Nadat hij haar had meegenomen naar den dienst in de St. Paulskerk, begon zij pas te maken, dat a misschien punten waren waarop zij elkaar niet begrepen. Oom joachim was blijven zitten terwijl de andae menschen knielden of stondenmaar dat kwam er niet op aan op die vrijzinnige plaats, waar niemand let op den graad van vroomheid van zijn buurman. En hij had geslapen gedurende het koorgezang, zonda accom pagnement, dat zoo mooi gezongen wad, dat men stellig zou meenen dat het engelenstemmen waren. En toen zij de kerk uitkwamen, toen een fuga in hea- lijke vavoaing door de zijvleugels der kerk weer galmde, en Anna voelde, dat haar geest werd opge voerd ten hemel, had hij haar in het verrukte gezichtje met de vochtige wimpers gekeken en haar hand heel vriendelijk aangeraakt en aanmoedigend gezegd: „In mijn jeugd maakte ik ook veel werk van Bach. Nu fok ik varkens. Varkens fokken is beta." Anna's moeder was zijn eenige zusta geweest en hij was overgekomen, niet, zooals hij aan Susie ver teld had, om Londen te zien, maar om Susie zelf te zien en te onderzoeken hoe het kwam dat Anna een leeftijd bereikt had, die in Duitschland de oude vrij sters-leeftijd genoemd wordt, zonder te trouwen. In dertijd had hij twee avonden in de Hillstreet doorge- DE STRIJD IN BELGIS EN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 5 Dec. Communiqué van gisteravond II uur: Er valt niet van het front te vermelden. Op onzen rechtervleugel maakten wij eenige vor deringen in de richting van Altkirch. Op den 2en Decemba hebben wij 991 krijgsgevangenen ge maakt, alleen in het noorden. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 5 Dec. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: te Vlaanderen en ten Zui den van Metz waden gisteren Fransche aanval len afgeslagen. Bij La Bassée in het Argonnen- woud en in de streek ten Z.-W. van Altkirch maakten onze troepen vorderingen. In de ge vechten ten Oosten van de Masurische meren is de toestand gunstig. Kleine ondernemingen brachten daar 1200 gevangenen. In Polen hebben onze krijgsverrichtingen een geregelden voortgang. EEN OFFICIEEL FRANSCH RAPPORT. PARIJS via LONDEN, 5 Dec. (Hbld.) In een lang rapport over de opaaties sinds het uitbre ken van den oorlog wordt gezegd, dat de Duit schers, nadat Joffre begin September tot het of fensief was ovagegaan, nog steeds hoopten den Franschen linkervleugel te kunnen omvatten, ter wijl wij poogden hun rechtervleugel in te druk ken. Dientengevolge mislukte de poging van de Duitschers om de zee te baeiken, niettegenstaan de hun gunstige frontopstelling; de bondgenoo- ten slaagden a te aan de Yzer een slagboom op te stellen en zich daar te handhaven. Gedurende drie weken deden hier twaalf Duit- sche legerkorpsen, gesteund door cavalaie-divi- sies, voortdurend verwoede aanvallen in dichte massa's met de bedoeling Calis te baeiken of bij Yperen door te breken. Doch wij hielden hard nekkig stand en verzekaden ons een onneembare stelling. Het Duitsche offensief was in de tweede helft van November gebroken. De slag bij Yperen kostte den vijand hondad- twintigduizend man. Onze strijdkrachten ziju thans even sterk als bij het begin van den veld tocht, maar de kwaliteit van de troepen is ontzag lijk vabeterd. Allen zijn diep doordrongen van hun meerderheid op den vijand en overtuigd van de overwinning ten slotte, terwijl de Duitschers échec op échec lijden, welke van groote beteeko nis zullen blijken. Zij putten hun reserves uit zon da succes te behalen. Hun troepen zijn thans slecht geencadread en geoefend. EEN PROCLAMATIE. ANTWERPEN 5 Dec. De volgende bekend making is door de Duitsche overheid uitgevaar digd i Wie zonder (toelating afbeeldingen van de door den oorlog veroorzaakte vernielingen vervaardigd, of dergelijke afbeeldingen, in het bijzonder die van verbrande ot in puin geschoten gebouwen en gemeenten verspreidt, of wie postkaarten geïllustreerde tijdschriften, dagbladen en der gelijke uitgaven, waarin zulke afbeeldingen voor. komen, uitstalt, uitveutverkoopt of op een an dere wijze verspreidt, wordt met een geldboete, die tot 5000 M. kan beloopen, of met hechtenis of met gevangenis, die een jaar kan bedragen, gestraft. Ook kunnen de vormen en platen, die tot het maken der afbeeldingen gebruikt worden, aan geslagen en onbruikbaar worden gemaakt. Antwerpen, 1 December 1914. De Keizerlijke gouverneur, Oeneraal Frbr von Hueno. DE VERLIEZEN VAN HET DUITSCHE OOSTERLEGER. LONDEN, 6 Dec. (Hbld.) De „Morning Post" verneemt uit Petersburg, dat volgens deskundi gen de Duitschers tweederde van het leger in Polen hebben verloren. De prinsen Oscar en Joachim (de jongste bracht en in dien tijd een opinie opgevat omtrent zijn neef en de vrouw van dien neef; deze opinie bleef de zelfde tot aan zijn dood. „Die goede Peter", zei hij plotseling tot Anna op een dag dat zij samen ronddwaalden in het doolhof van Hampston Court want hij ging trouw alles zien wat a in Baedeker wad opgegeven en Anna volgde hem waarheen hij ook ging „die goede Pe ter is* een „Quatschkopf". „Een „Quatschkopf?" herhaalde Anna, wier kennis van de taal van haar moeda niet reikte tot de zijwe gen der scheldwoorden. „Wat ter wereld beteekent dat, „Quatschkopf?" „Een „Quatschkopf" is een „Duselfritz", verklaarde oom Joachim, „en die goede Peter is a ook een." „Ik geloof, dat u hem leelijke namen geeft", zei Anna, terwijl zij haar arm door den zijne stak; op dat oogenblik waren zij, zoo niet verwante zielen, dan toch de beste vrienden. Oom Joachim antwoordde niet dadelijk. Zij waren op het open plein gekomen, midden in het doolhof, en hij ging zitten op de bank om bij adem te komen en zijn voorhoofd af te wisschen, want hoewel de wind koud was had de zon kracht. „Gott, was man alles durch macht auf Reisen!" zuchtte hij. Toen stak hij zijn zakd'irk weer in zijn zak, keek op naar Anna, die tegenover hem stond, geleund op haar parasol en zei: „Een „Quatschkopf" is een dwaze kerel, die met zulk vrouw trouwt." een r-s**a I a (Wordt wrvolarlA

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 6