DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De O o r 1 o gf. Van bet mli\l oorlogsterren Van- hot oostelijk oorlogsterrein. Van bet zuidelijk oorlogsterrein. No. 289. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 HAANDAG 7 DECEMBER. In do lioloniën. DUITSCHLAND. Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11.—. Mzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Pe*- regel 0,10. 3ij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. m ri 9 h Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 7 December. Het Fransche blad le Temps leidt uit de aanwezig heid der drie staatshoofden aan het front op het Wes telijk oorlogstooneel af, „dat de laatste beslissende slag zich gaat ontwikkelen." Dergelijke bezoeken zijn inderdaad vaak de voor boden van belangrijke krijgsverrichtingen en het is wel opvallend, dat, terwijl de Engelsche koning George de Belgische koning Albert en de Fransche president Poincaré met de generaals in het Westen French en Joffre bijeenkwamen, de Duitsche keizer en de Russi sche tsaar in het Oosten op het gevechtsterrein hebben vertoefd. Bovendien wordt nog al gewichtig uit Ber lijn gemeld, dat de chef van den Duitschen generalen staf van het veldleger bij den Keizer, die even in de hoofdstad is geweest, verslag heeft uitgebracht over den stand van den oorlog. Bedriegen deze voorteeke nen niet, dan zit er verandering in de lucht, dan kon er welees spoedig belangrijk nieuws op til zijn. Het zou ons geenszins verwonderen, als we van daag of morgen hoorden, dat de bondgenooten in het Westen het offensief krachtig hadden hervat. Dat de bondgenooten hier en daar aanvallend optreden, is de laatste dagen reeds gebleken. De Fransche communi- qué's waren, hoewel er geen belangrijke feiten vielen te melden, wat optimistischer gestemd en plaatselijke voordeelen werden aangewezen, zooals in den Elzas, waar men langzamerhand terrein gaat winnen, het geen bij de vredesonderhandelingen later van belang zal zijn. Thans hebben de Franschen het dorp Ver- melles, Zuid-Oostelijk van Béthune, dus in Noord- Frankrijk, genomen. Natuurlijk stelt men dit feit van den Duitschen kant al heel onbelangrijk voor: men had er niets aan, men wilde niet langer nutteloos menschen opofferen, men had alles te voren onbruikbaar gemaakt, men kon niet door den vijand achtervolgd worden enz. enz. Doch dat zijn de be kende praatjes, waarmede de militaire journalisten, die de officieele communiqué's schrijven, hun eigen land- genooten geruststellen en die een buitenstaander doen denken aan den kastelein uit „de Fluweele kurketrek- ker", die placht te zeggen, wanneer men hem iets ver telde, dat 't wel waar kon wezen en daardoor tevens te kennen gaf, dat het ook wel niet waar zou kunnen zijn 1 Wij constateer en dus enkel, dat de Franschen een voordeel hebben behaald en dat zij In den Elzas met aanzienlijke krachten nieuwe aanvallen hebben gedaan. Het zal wei spoedig blijken, of het hier geldt een krachtig aanvallend optreden over voorname deelen der linie, dan wel 'n kleine, tijdelijke opflikkering van 't offensief. Leest men de Engelsche bladen, dan krijgt men den indruk, dat het Duitsche offensief bij Yperen totaal gebroken is, dat de Duitsche troepen al hun weerstandsvermogen verloren hebben en bovendien ge ducht verzwakt zijn door troepenvervoer naar het Oos telijk front Daarentegen verbaast de Duitsche pers er zich wel over, dat de Franschen nog altijd in staat zijn aanvallen en uitvallen te doen, maar toch meent zij vast te kunnen stellen, dat de Duitschers er hoe langer hoe beter komen voor te staan en weldra hun Blag kunnen slaan. En het Is zeker opvallend, dat van bel de kanten aan den Yser, zoo'n goeie slag wordt voor bereid. Uit dit alles blijkt voldoende, dat, wanneer er be langrijk nieuws te verwachten Is, thans op geen stuk ken na valt te voorspellen, hoe dat nieuws er uit zal zien. Over den strijd aan den Yser, die bestaat uit aan vallen en contra-aanvallen, weet de Daily Mail nog eenige bijzonderheden te melden. Belangwekkend is vooral wat het blad mede deelt 'ten opzichte van de in neming van een veerhuis, waarvan in het Fransche communiqué van gisteren wordt gewaagd. Volgens deze lezing hadden de Duitschers bij Merkem (ten zui den van Dixmuiden) een veerhuis tot een fort gemaakt met machinegeweren boven en beneden. Een Fransche kolonel riep vrijwilligers op, en uit dezen werden vier honderd man gekozen, van wie honderd Afrikaansche soldaten. Zij stormden naar de brug, onder de be schieting der mitrailleurs; toen zij het huis bereikt hadden schoten zij de verdedigers dood of vielen hen aan met de bajonet en het mes. De Duitschers trokken terug binnen het huis, waarvan de muren met schiet gaten waren voorzien, doch de Franschen baanden zich een weg met de bajonet, en dreven de Duitschers naar de bovenverdieping, waar zij zich eindelijk moes ten overgeven. De Fransdie verliezen waren groot, doch de Inne ming van dit huis maakte een einde aan de vooruit geschoven positie der Duitschers in dit gebied. Voorts maakt deze correspondent melding van een nieuwe poging der Duitschers om met vlotten aan te vallen, waarbij de Duitsche infanteristen tot den hals door het water waadden, zoodat de Fransche schild wachten hen voor koeien aanzagen, die door het water liepen. De Duitschers werden in grooten getale dood geschoten of in het water gedreven, zoodat slechts een vijftigtal in de Duitsche linie terugkeerde, zegt de cor respondent van het genoemde Engelsche blad, dat ook nog melding maakt van een belangrijk gevecht tus- schen Yperen en Fumes, waaraan een Duitsch lucht schip zou hebben deelgenomen, dat echter vernield zou zijn men wachte bevestiging af. Volgens de Dally Chronicle zou Ostende in brand staan, hetzij dan door de Duitschers in brand gesto ken, hetzij door de Engelschen in brand geschoten. Ook hiervan dient bevestiging te worden afgewacht. IVelchsel o o o PBDI8ES o o Thorn'ö 0 „oPlock fe H o Warta 3 'o - SabotaO -DWARSCHAU o O Lowitz o o oDKalisch O Strykow ae o oLODSO m o o £4 oo LaskO o Petrokow o Weichsel N ojjCzenstochow p- Krakau .San O.Przemysl GALIOIË In het Oosten wordt de geweldige worsteling nog steeds voortgezet. Verleden Donderdag hebben we de operaties op dat oorlogsterrein uitvoerig behan deld en daarbij betoogd, dat Indien de Russen ge dwongen mochten worden Lowitz prijs te geven, de kans groot was, dat him retraite-linie op Wraschau verloren ging en zij niet anders konden ontkomen dan langs de verbindingen van het centrum-leger, voorts dat de verbinding van het Russische centrum-leger in den spoorweg PetrokowWarschau vernietigd zou kunnen worden. Ook wezen we er op, dat de Duitschers hier een be slissing pogen te krijgen en dat 't geenszins onmoge lijk was, dat zij nieuwe troepen in het vuur zouden zenden. De sindsdien ontvangen berichten hebben de juistheid dezer veronderstellingen volkomen be vestigd. Gisteren werd uit Petrograd geseind, dat de Duitschers in Polen talrijke versterkingen samentrok ken en dat zij er thans even sterk waren, als bij het begin der operaties, hoewel zij zware verliezen had den geleden. Voorts, dat zij de spoorlijnen Thom- Lowitz-Kalisch-Lodz en Kalisch-Lowitz beheerschen en steeds trachten op te dringen langs de spoorlijn Warschau-Petrokow. Dit alles is wel Russisch nieuws maar niet officieel. Wordt het bevestigd, dan ziet 't er voor de Russen bepaald slecht uit. Er is dunkt ons alle kans, dat bevestiging niet zal uitblijven. Immers de voorlaatste Russische communiqué's duidden reeds aan, dat de dingen zich in deze richting ontwikkelden en dat de Duitschers veel verder Oostwaarts Stonden, dan wel wenschelijk was („de verwoede gevechten in 't front van Lowitz, met name in de streek van Lods en de westelijke wegen naar Petrokow duren voort"), terwijl de Duitsche communiqué's met een zinnetje als „Onze aanvallende beweging in Polen neemt haar ge- wenschte verloop", volstonden. Volgende uit het Rus sische communiqué, dat er hardnekkig gevochten werd in de Btreek van Lodz, de Novoje Wremja, een Rus sisch blad, meldde, dat de Duitschers eerst Lodz heb ben gebombardeerd en daarna deze stad hébben be stormd. Het Duitsche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Lods door de Duitsche troepen is genomen en in het pas ontvangen communiqué wordt bevestigd, terwijl gesproken wordt van een uitgebreid Blagveld en van pogingen van Russische troepen uit het Zuiden, om de bedreigde noordertroepen te ontzetten, welke ver ijdeld werden door Duitsch-0< i.v.enrijksche troepen, vermoedelijk uit Lask. Wel zegt het laatste Rus sische communiqué, dat er geen belangrijke wij zigingen zijn, maar aan de inneming van Lods kan moeielijk worden getwijfeld na het stellige officieele Duitsche bericht. Nu zal men misschien zeg gen, dat de Duitschers zich thans even ver Oostwaarts hebben begeven als laatst, toen ze ter nauwer nood aan het gevaar van omsingeling konden ontsnappen, dan vergeet men, dat ze thans naar het Oosten fn opgerukt met een breed front. Een andere moge lijkheid zou zijn dat de Russen opzettelijk de Duit schers hier aan het lijntje houden, om zelf voorloopig niet zoover van hun operatie-basis verwijderd te zijn of om het Westen het wat gemakkelijker te maken. Maar wie dit veronderstelt, zal onmiddellijk moeten erken nen, dat de Russen dit spel gevaarlijk lang hebben vol gehouden. Voorzoover wij thans kunnen oordeelen, zouden we willen zeggen, dat de krijgskans,- welke de vorige week den Russen heeft toegelachen, zich thans weer van hen heeft afgewend. Natuurlijk is hiermede geenszins gezegd, dat de Duitschers een belangrijke overwin ing zullen behalen. Ook nu weer kan er een keerpunt komen, kan het voordeel voor de Duitschers weer te loor gaan. Maar in elk geval zijn de gebeurtenissen, welke zich op het oostelijk oorlogsterrein ontwikkelen, bui tengewoon belangrijk en zal dus, hoe hun verdere loop ook moge zijn, interessant nieuws niet lang meer kunnen uitblijven. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: In België: Niet ver van het veerhuis, welks verove ring gisteren werd medegedeeld, vernielde onze zwa re artillerie een Duitsch blokhuis. De vijand deed ver- geefsche pogingen om Woldendreft te hernemen. Op het overige gedeelte van het front en aan de Aisne eveneens heerscht absolute rust In Champagne heeft onze zware artillerie met gun stig gevolg Duitsche batterijen beschoten. in Argonne duurt de loopgravenoorlog voort; wij gaan langzaam maar gestadig vooruit en slaan alle vijandelijke aanvallen af. Wij zijn ook eenigszins vooruitgegaan in de streek ten zuidoosten van Varennes. De Duitsche artillerie is daar tot zwijgen gebracht Op de rest van het front viel niets bijzonders voor. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt ge meld: Hedennacht werd het dorp Vermelles zuidwestelijk van Béthune, waarvan de verdere bezetting wegens het voortdurende Fransche artillerievuur onnoodige offers zou vorderen, door ons opzettelijk ontruimd. De nog voorhanden gebouwen waren te voren ver nield. Onze troepen bezetten ingerichte stellingen oos telijk van de plaats. De vijand kon tot dusver niet vol gen. Westelijk en zuidwestelijk van Altkirch hernieuwden de Franschen hun aanvallen met aanzienlijke strijd krachten, doch zonder resultaat Zij leden zware ver liezen. Overigens hadden in het Westen geen gebeurtenis sen plaats, die de vermelding waard zijn. De in het buitenland verspreide berichten omtrent achterwaart- sche bewegingerf van de Duitsche troepen aan het Yser-kanaal, zijq onjuist DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: Op het oorlogstooneel ten oosten van het Masoe- rische merenplateau hield de vijand zich rustig. Het verloop van het gevecht om Lodz beantwoordt nog steeds aan onze verwachtingen. hi Zuid-Polen kwamen geen veranderingen voor. Lodz ia gistermiddag door onze troepen genomen. De Russen in de buurt hebben zware verliezen gele den en zijn op den terugtocht. De Russische groote generale staf meldt: De verwoede gevechten aan het front van Lowitsj, in het bijzonder in de streek van Lodz en de wegén van het westen naar Petrokof, duren voort. Op 11 December hebben op den weg van Pabianitz- Lask onze gepantserde automobielen onder dekking van de duisternis een aanval gedaan op een vijandelij ke colonne, die uiteengeslagen werd. Het mitrailleur- en kanonvuur richtten groote verliezen aan. Overigens kwamen aan het front geen beteekenende wijzigingen voor. Officieel wordt te Weenen bekend gemaakt: De slag in Polen heeft een voor de bondgenooten gunstig ver loop. De in West-Galicië binnengedrongen Russische le germacht werd gisteren door de Oostenrijksdie en de BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR Oelet op art. 51 der Kieswet en op art. 3 van het Koninklijk Besluit van 8 Mei 1897, Stbl. 144 j Brengen ter algemeene kennis, dat de Ver kiezing van een lid Tan den Gemeenteraad Toor bet le kiosdlstrlol, ter vervulling der plaats welke Is opengevallen door het be danken van den heer Bfr. EL. Boelmans ter Spill, zal plaats hebben op DINSDAG 88 DEC EMBER a.s. en de stemming en her stemming zoo noodlg op DINSDAGEN 5 en 19 JANUARI a.s. De tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van candidaten zijn kosteloos ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar. Alkmaar, 7 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DQNATH, Secretaris. Duitsche troepen van het zuiden uit aangevallen. De troepen der bondgenooten namen 2200 Russen gevan gen en eenige legertreinen buit. In de Karpathen hebben partieele gevechten plaats gehad. De in Beskid Stelburg binnengedrongen vijand werd teruggeslagen. Wij maakten daarbij 500 krijgs gevangenen. De Regeeringscommissaris te Iglo (Hongarije) ontving van den Obergespan van het komitaat Szepes Zaterdag de volgende mededeeling: Onze heldhaftige strijdende troepen dreven de in de komitaten Zemplin en Saros (aan den voet der Karpathen) binnengedron gen Russen over de grens terug. Het plaatsje Stropko, dat korten tijd in handen der Russen was, is weder in ons bezit. De spoorwegverbinding tot Barifeld en Or- lo is weder hersteld. DE STRIJD IN SERVIë. Uit Weenen meldt men officieel: Ten zuiden van Belgrado winnen onze troepen terrein. Ten westen van Arandsjlovatsj, Domy en Milanowatsj heeft de vijand, na versterkingen te hebben gekregen, zijn hevi ge aanvallen in westelijke richting voortgezet. In de door onze troepen bezette deelen van het Ser vische gebied, die wij bijna geheel verlaten vonden, beginnen de gevluchte bewoners langzamerhand terug te keeren. Te Belgrado zijn ongeveer 15.000 bewoners geble ven. Het nieuw ingestelde stadsbestuur heeft zijn functie reeds aanvaard. IN ARMENIë. Uit Petrograd meldt men officieel: De Russen heb ben in het Kaukasus grensgebied Serai en Kasjkal (Oostelijk van Erzeroem) vermeesterd. De Turken na men, na een wanhopig verzet, de vlucht in de richting van Wan. Zij lieten de gewonden en gevangenen achter. IN DEN KAUKASUS. Het Turksche hoofdkwartier bericht: Wij hebben Koda, een tamelijk belangrijk punt, 20 K.M. ten oosten van Batoem, bezet. Door een stoute list stelden onze troepen de electriciteitswerken te Batoem buiten wer king en maakten daarbij eenige gevangenen. Driehonderd Russen, die uit Batoem waren afgezon den om een door ons bezette brug te hernemen, vielen in een hinderlaag en werden in de pan gehakt. AAN DE TIGRIS. Officieel aan de-Tigris meldt men uit Konstantino- pel: Zaterdag beproefden Engelsche landingstroepen de door onze troepen tusschen de Tigris en 't kanaal van Souvaya bezette stellingen aan te vallen. Bij 't gevecht dat volgde, werden de Engelschen met groote verlie zen teruggeslagen. De Turken maakten een machine geweer en een groote hoeveelheid jnunitie buit. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. Reuter meldt uit Pretoria: Generaal Botha be schrijft in een telegram uit Reitz in den Oranje-Vrij staat de beraamde operaties, waarvan het doel was de enkele vrij sterke rebellen-troepen, die overgebleven zijn te omsingelen en gevangen te nemen. Hoewel de mist de operatiës belemmerde, zijn reeds 550 opstandelin gen gevangen genomen, zonder dat de regeeringstroe pen eenig verlies leden. Bovendien gaven er zich nog tweehonderd over. Oeneraal Botha voegt er bij, dat de toestand der opstandelingen treurig is. EEN RIJKSDAGLID VERDWENEN. Volgens de Korr. Norden is een lid van den Rijks dag verdwenen. Sedert vier maanden, dus sedert het uitbreken van den oorlog, is de jeugdige sociaal-de mocratische afgevaardigde dr. Georges Weill, journa list en in den Rijksdag vertegenwoordiger van het dis trict Metz, niet te vinden. AARSCH O O 8 T- O O O H O II o Hi o O O O O O O O o o o ?0oo0. O O O O O

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1