Van hel westelijk oorlogsterreln. KKL/EULAND. Telegrammen van heden. Nederland. Yaria. Telegrammen ontvangen tijdens het drukken. Zriny met heldenmoed verdedigde, stierf, geen Sal tan meer persoonlijk aan een oorlog heeft deelge nomen, het gebruik, in moeilijke tijden de vlag van den Profeet uit te hangen, ea de Mohammedanen tot den strijd voor hun geloof op te roepen, is blij ven bestaan. De laatste maal, dat zij van de Moskee waaide, was in Mei 1826, toen Sultan Mahmud 11 den oorlog tegen de Christelijke Janitscharen begon. KORTE BERICHTEN. In de gevechten bij Lodz is prins Nikolaas Rad- ziwill, ritmeester bij de Russische cavalerie gesneu veld. Hij stamde uit een Duitsch geslacht en was in 1880 te Berlijn geboren. Aan boord van 'tstoo raschip „Vedra" naar Barrow in Lancaster onderweg, brak b r a n d uit ter hoogte van het eiland Walney (gelegen voor de kust ter hoogte van Barrow). Slechts 2 man van de be manning van 36 koppen werden gered beiden heb ben vreeselijke brandwonden. De „Vedra" brandde uit. De „Lancet" stelt in het lichtdat de uitste kende gezondheidstoestand van het Engel- sche leger, in zoover er slechts weinig tyfus-ge- vallen onder de Engelschen voorkomente danken is, aan de voorzorg die men genomen heeft, om een zeer groot deel van de expeditie-troepen voor hun vertrek uit Engeland met tyfuf-serum in te enten. De gezondheidstoestand van het Belgische leger moet, naar de Times mededeelt, zeer bevredigend zijn. Er zijn gevallen van ingewandstyphus voorgekomenin het geheel honderd-zes-en-twintig; waarvan ongeveer de helft te Calais. Duitsche bladen melden dat de bekende Fransche vlieger Brindejonc des Moulinais in Duiischland krijgsgevangen is. De Paus heeft aan de staatshoofden van de oor logvoerende naties de bede gericht ter eere van de Christelijke vredesgedachte op Kerstmis een wapenstil stand. van één dag te sluiten zoo meldt men van Duit sche zijde. Veldmaarschalk von Hindenburg heeft de stad Zabrze in Oost-Pruisen, op haar verzoek om den naam der gemeente in ,Jiindenburg" te mogen veranderen, een toestemmend antwooid gegeven, doch er tevens o; gewezen dat voor de verandering de koninklijke g< keuring noodig is. 1 STAAISBLGROOTINQ 1915. Blijkens het afdeelmgsonderzoek over het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken vroegen eenige leden, die be grepen, dat van salarisverhoogingen is afgezien, zich af of het wel aangaat dezen maatregel algemeen zon der onderscheiding te doen gelden. In elk geval hoopten zij, dat de minister, zoodra doenlijk, zou nagaan, welke groepen het eerst in aan merking bthooren te komen de uitgestelde positiever betering te verkrijgen Naar aanleiding van het in de gemeente Almelo ge houden referendum in zake afschaffing van de kennis, vroeg men, of de minister maatregelen overweegt ter voorkoming van dergelijke referenden. Sommige leden kwam onbillijk voor, het kon. besluit, waarbij de jaarwedden van burgerlijke ambtenaren, die voor den krijgsdienst zijn opgeroepen, gekort wor den met het bedrag hunner soldij. In zake het pestgevaar vroeg men of wettelijke maat regelen thans voorbereid worden en of er eenig uit zicht bestaat op spoedige indiening der desbetreffende voorstellen. Sommige leden wezen er op, dat de ervaring na den oorlog 1870 opgedaan, doet vreezen dat thans in ver hoogde mate liet pokk-engevaar den gezondheidstoe stand zal bedreigen. Men drong derhalve aan op spoed met maatregelen. Verscheidene leden betreuren het, dat de minister er toe is overgegaan het aanvankelijk uitgetrokken bedrag voor tuber culose-bestrij ding met 10.000 te verminde ren. Op spoedige herziening der Krankzinnigenwet werd opnieuw krachtig aangedrongen, men drong voorts aan op strenger waarborgen tegen onnoodige vrijheidsberoovlng, en men wenschte herziening ten opzichte der verplegingseischen. Men vroeg 's ministers zienswijze, omtrent een ver hooging van den hoofdelijken omslag in de gemeente Zijpe, tot dekking van de kosten, voortvloeiende uit de verwerping door den gemeenteraad van een voorste tot heffing van schoolgeld. HET LEENINGSONTWERP. Door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. On derwijzers is een adres aan de Tweede Kamer gezon den inzake het ontwerp van wet tot leening van 275 millioen gulden en van de voorziening in de middelen tot dekking van renten en anossing. Het verzoekt dringend bij het nemen van o®»!18" singen ten aanzien van voorziening ln middelen tot dekking van de extra uitgaven van de huidige omstan digheden het daarheen te leiden, dat ook in de toe komst, als die zonder oorlogsdruk is, ten krachtigste aan de ontwikkeling van 't volksbestaan en aan de ver beteringen van 't onderwijs kan voortgewerkt worden BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Aan de orde kwam gisteren het voorstel tot het aan gaan van een geldleening of geldleeningen van j 275,000,000 en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing dier leening of leenm- De heer DeMeester (U. L.) achtte het denkbeelc van een oorlogsschatting sympathiek. Het heeft even wel het groote bezwaar, dat het niet voor dadelijke verwezenlijking vatbaar is, omdat niemand op het oogenblik den stand van zijn vermogen kent en de Re geering toelf oogenblikkelijk geld noodig heeft. Daar om achtte spr. het een goede oplossing, dat de voor gestelde middelen ter dekking slechts worden vastge steld tot 1 Januari 1917, zoodat in het zittingjaar 1916 1917 zal moeten worden beslist of de leening al o niet zal worden gedelgd door een nu met name in he wetsontwerp genoemde heffing in eens. Spr. had gewild, dat het dreigement met een g(- dwongen leening achterwege ware gebleven, nu z. hét succes der vrijwillige leening toch gewaarborgc zou zijn door de rente van 5 procent en aflossing a Een rente van 5 procent achtte spr. ook hoog, hi. meende evenwel dat men er zich in zal moeten schik ken wegens de moeilijkheid om geld beschikbaar te krijgen voor de storting der inschrijvingen. Tot zijn blijdschap had 3pr. bij de middelen tot dekking gezien de schrapping van de opcenten op den vleeschaccijna, de invoerrechten en de successierechten. Hij had ech ter nog bezwaar tegen de opcenten op de grondbelas ting voorzoover het gebouwde eigendommen betreit en vooral tegen de personeelopcenten, die vooral den middenstand zouden drukken. Spr. wilde daarom ver lichting door de aflossing der leening eerst te doen aanvangen met 1 Januari 1918. De heer Rutgers (A. R.) was voorstander van af lossing in termijnen, dus van leening. Gevaar voor sociale wetgeving, voor onderwijspacificatie en voor defensie vreesde spr. van jaarlijksche aflossing van 26V2 millioen gedurende 15 jaar niet. Over 15 mil lioen worden verminderd, en nu is er wel een midde te vinden om dan vrijkomende bedragen voor dien tijc te verdisconteeren. Een leening biedt z. i. voordec boven een heffing, dat meer middelen worden betrok- cen in heffing en dus de last niet slechts door een dein deel der bevolking zal worden gedragen. Boven dien zou een heffing een groot deel aan het nationaal vermogen onttrekken tot schade van het vlottend kapi taal in industrie, handel en scheepvaart, zonder dat veel kans zou zijn op redres door besparingen. De heer P a t ij n (U. L.) had oorspronkelijk behoord tot de besliste tegenstanders van het ontwerp en al hgeft het compromis hem niet geheel bevredigd, voor al door het doen vervallen der successie-opcenten en het handhaven der personeel-opcenten, toch was spr.. dankbaar voor de aangebrachte wijzigingen en zal hij vóór het ontwerp stemmen reeds zooals het nu luidt. Spreker betoogde voorts, dat de regeering nog wel had kunnen wachten met leenen en gebruik had kun nen maken van schatkistbiljetten tot kleine bedragen. Ook meende spreker dat voorshands wel wat minder dan 275.000 000 had kunnen worden geleend en wat langer had kunnen worden voortgegaan met uitgifte van schatkistpromessen. Het groote bedrag zal nu voor een groot deel gedurende maanden renteloos lig gen bij de Nederlandsche Bank, maar vooral is het van zeer groot belang dat de leening inderdaad volteekend wordt, en daar de laatste loodjes het zwaarst wegen, is 1 ans op volteekening voor een leening van bijvoor- ber i 200 of 225 millioen gulden veel grooter dan een van 275 millioen 'eden half twaalf voortzetting. PROVINCIALE STATEN. Behalve door het oudste lid, der Staten, den heer Calcoen, werden gisteren in de zitting van de Provin ciale Staten van Noord-Holland tot mr. dr. van Leeu wen warme woorden van hulde en dank gericht door prof. mr. van Hamel, namens Gedeputeerde Staten. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Bij kon. besluit is aan het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis voor zieken en gewonden ook opgedragen de hulpverleening en inlichtingsdienst ten aanzien van krijgsgevangenen en geïnterneerden. In verband hiermede zijn enkele artikelen van het kon. besluit van 19 Maart 1913 (Staatsblad no. 113) gewijzigd. Voorts is bepaald dat de eereleden der Vereeniging bij kon. besluit worden benoemd op voordracht van het hoofdcomité. Ten slotte is aan het hoofdcomité van de Vereeni ging het Nederlandsche Roode Kruis de bevoegdheid verleend voor belangrijke diensten in of jegens de Ver eeniging bewezen een zichtbaar te dragen Kruis van Verdienste of een Medaille van Verdienste te verleenen. De kosten hieraan verbonden, komen tan laste van de Vereeniging. „BETONNfTUS". In het geïllustreerde blad Panorama kwam dezer dagen een afbeelding voor van het landhuis „Kareol" van den heer Julius C. Bunge te Aerdenhout, waarbi; onder het opschrift: Zonderlinge Villaconstructie, was beschreven De bijzondere aandacht d r bevoegde autoriteiten werd een dezer dagen geveegd op een villa in den Aerdenhout bij Haarlem, die hierbij is afgebeeld. In den toren moet een installatie voor draadlooze tele- graphie gevonden zijn. Een in verband met het onder zoek plaats gehad hebbende arrestatie werd niet ge handhaafd. He bekende prachtige gebouw is door een Zweedsch bouwmeester van beton opgetrokken. De heer Bunge, een bekend Amsterdamsch koop man, die Duitscher van geboorte is, heeft den com mandant der stelling Amsterdam, generaal A. R. Op- horst, verzocht een onderzoek te doen instellen, het welk heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van een paar persvertegenwoordiger», die er interessante ver slagen over hebben geschreven, behalve waarschijnlijk in het oog van den uitgever van Panorama. Er is geen sprake van verkeerde bedoelingen bij den bouw en we zien nu schrijven over „betonnitus", de nieuwe ziekte van beton te vermoeden, waar beton-niet-is. Nog denzelfden dag van het onderzoek ontving de heer Bunge een schrijven van generaal Ophorst, waar in werd medegedeeld, dat tie officier, die het landhuis tot in détails, ook in het bijzonder ten aanzien van de zich daarin bevindende betonconstructiën bezichtigde hem gerapporteerd heeft, dat de vloeren in de woon. en andere ruimten van het fraaie buitenverblijf we van beton vervaardigd zijn, maar door hun inrichting of ligging zich niet licht zouden leenen om daarop eenig zwaar geschut op te stellen. Het tennisveld zou voor de opstelling van zulk geschut niet geschikt zijn. Het schrijven van generaal Ophorst aan den heer Bunge eindigt aldus: „Ik behoef u wel niet te zeggen, dat uwe mededee- ling dat zich in den toren geen installatie voor draad looze telegraphie bevindt, volkomen juist bleek." DE GEÏNTERNEERDEN TE ZEIST. Het Kamerlid Beumer heeft den Minister van Oor log gevraagd of het waar is, dat mr. Troelstra heeft aangeboden met het Belgische Kamerlid Huysmans, de geïnterneerden te Zeist te bezoeken en toe te spreken en wat de Minister geantwoord heeft. Het ministerie van Oorlog heeft voor de door het Belgische Kamerlid, den heer Van Cauwejaert, aangeboden tusschenkomst bij de Belgische geïnter neerden te Zeist, bedankt. Hij bezocht Zondag de bij het voorval gewonde soldaten te Amersfoort. Het departement overweegt zijn aanbieding om voordrachten en ontwikkelings avonden voor de geïnterneerden, ook buiten Zeist, te houden. HET INTERNEERINOSKAMP TE BEROEN. Een bijzondere correspondent van het (,Berl. Tage- blatt" schrijft van Amsterdam uit aan zijn blad over een bezoek aan het intemeeringskamp te Bergen. Met een bedroefd hart, schrijft hij, ging ik op weg om onze dappere mannen te bezoeken. In de tram van Alkmaar naar Bergen maakte ik kennis met Ber- lijners, evenals ik beladen met pakken, waarin kranten en sigaren voor onze „feldgrauen" geborgen waren. I vertelde mijn nieuwe kennissen, dat ik voor het eers naar het kamp ging en dat een onbeschrijfelijk gevoe zich .van me meester maakte, alsof ik een moeilijken tocht deed. Ze vertelden me, dat het met hen den eer sten keer ook zoo was gegaan. Toen ik in Bergen aankwam, bemerkte ik nogmeer Duiische bezoekers. Op mijn wandeling naar he kamp ontmoette ik reeds onze dappere soldaten, die vroolijk en opgewekt mijn groet beantwoordden; zi; hadden Zonaagsch verlof gekregen van 2 tot 5 uur, Ik liet mij bij den Nederlandschen commandant aan dienen en overhandigde hem mijn introductie-brieven van een met hem bevriend kapitein. Met de grootste bereidwilligheid gaf hij mij verlof om, in gezelschap van een luitenant, het kamp te bezoeken. Eerst bezich tigde ik ne in hout opgetrokken barakken. De ge bouwen zijn verdeeld in woon- en slaapplaatsen, voor de onderofficieren en „Einjahrigen"dan in twee groo te slaapzalen voor de manschappen; 145 bedden staan in twee rijen langs de wanden. In het midden verspreidden de ijzeren kachels een aangename warmte: tafels en stoelen geven aan hef geheel een gemoedelijk aanzieneen piano, een zij heeft de soldaten in de g gewerbe" te leeren; ik kreeg als schilderijtje. De manschappen kok in een afzonderlijke keuken. De „Einj&rigen hotels. Ik vertelde de soldaten, dat ik speciaal gekomen was om te vernemen, wat zij met Kerstmis wenschten twee Einjahrigen uit Hamburg, Rudolf Abel en Claus 3etersen, hebben mij beloofd, die wenschen op te schrij ven en ze dan per brief toe te zenden. Een onderofficier, wien bij Luik de onderkaak door zes schoten geheel verbrijzeld werd, vertelde me, dat allen zeer tevreden in het kamp waren, maar toch den wensch koesterden, gauw weer vrij te zijn. Sommigen meenden, dat ze wel tot Paschen zouden moeten blü- ven. Bijna allen, die geïnterneerd werden, schrijft de correspondent, zijn verwonden. In de kamer van den Hollandschen officier van de wacht zag ik de lijst der geïnterneerden door. Intus- schen werd een geïnterneerde teruggebracht, die nu reeds voor den tweeden keer was ontvlucht. Men con stateerde slechts, dat hij krankzinnig was geworden. Opgelucht en met veel geruster hart als bij de heen reis ging de correspondent terug met het gelukkige voel, dat hij de Kerstmiswenschen der geïntemeer in vervulling kan doen gaan. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen zouden, meldt de N. R. Crt., alle Belgische vluchtelingen te Culemborg verblijf houden de naar het kamp te Nunspeet vertrekken, doch doch toen de trein aankwam, om hem te vervoeren, bleken slechts zes vluchtelingen bereid mee te gaan. Alle andere ruim honderd gaven te kennen, liever naar België terug te keeren. Gisteren heeft zich aan de grens bij Zundert een Belgisch soldaat ter intemeering aangemeld. Bij Kon. besluit is ingesteld een commissie tot re geling van de voorziening in noodzakelijke levensbe hoeften ln Belgische grensgemeenten. Lid en Voorz. der Commissie is de heer A. N. Fleskens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Geldrop. De onheerlijkheden, die bij de H. IJ. S. M. te Leiden werden ontdekt, bepalen zich tot een tekort in de kas. Na de benoeming van een scheidsgerecht, werd een der beide kommiezen onschuldig bevonden en in zijn eer hersteld. Het onderzoek van den ander duurt voort. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Nr. 2799 f 5000; nr. 8221 f 2000nr. 12892 f 1000; ns. 919 en 20084 f 400; ns. 11851 f 200; ns. 6524, 15695, 15867 en 16187 elk f 100, nograaf en een bibliotheek laten duidelijk de goedhar tigheid van de bewoners des lands kennen. Met een gen trots toonden zij mij het zoogenaamde atelier. De echtgenoote van den burgemeester van Amsterdam (be doeld zal zijn Bergen) is een Duitsche van geboorte efd „Kunst- Eenk een klein hun ei, gen potje r eten m H. M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 9 December. De. Koningin deed vanochtend persoonlijk verschillende inkoo- pen op de steuntentoonstelling van de Haagsche Kunstkring. DE GEVLUCHTE DUITSCHE OFFICIEREN. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. De onlangs uit de intemeering ontvluchte twee Duitsche officieren zijn, na in Duitschland op hun verplichtingen te zijn gewezen, thans vrijwillig naar Nederland te ruggekeerd. HET VLUCHTELINGENKAMP TE NUNSPEET. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. De bouw van het vluchtelingenkamp te Nunspeet nadert zijn vol tooiïng. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn verschillende verbeteringen gelast. De vluchtelingen zullen zich ook buiten het kamp mogen begeven en de ontvangst van nieu we groepen vluchtelingen zal niet meer met mili tair vertoon geschieden. In de recreatie- en slaapzalen worden verbete ringen aangebracht. Ook vrouwelijk personeel zal bij het toezicht werkzaam worden gesteld. Een proef wordt genomen met de inrichting van enkele kampwijken voor menschen van Iets bete ren stand, die Haar dan zekere voorrechten zou den genieten wellicht tegen een kleine vergoe ding. Het kamp zal een Belgisch dorp zijn, waar de vluchtelingen als gasten der Nederlandsche regeering en niet als geïnterneerden worden be handeld. SCHENDING DER NEUTRALITEIT. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Nader vernemen wij, dat mr. v. R., dadelijk na zijn arrestatie in zijn woning te Rotterda m,terzake de verspreiding van voor het Duitsche rijk beleedigende pamflet ten, een openhartige bekentenis aflegde. Huiszoe king was overbodig, omdat hij dadelijk de nog voorradige pamfletten overgaf. Hij verklaarde twee maanden geleden enkele pamfletten te heb ben verzonden onder den indruk van de in Bel gië aangerichte verwoestingen, maar hij was er mee opgehouden toen hij tot het besef kwam, dat hij niet vaderlandslievend had gehandeld. Hij was overtuigd geen strafbaar feit te hebben bedreven en beriep zich daartoe op de desbetreffende litte ratuur. DE STRIJD IN BELGIS EN N.-FRANKRIJK, PARIJS, 9 Dec. Communiqué van gisteravonc 11 uur: In België is een hevige Duitsche aanval op St. Eloy en het zuiden van Yperen afgeslagen, In de bosschen en in het Oosten van Argonne heb ben nog steeds hevige gevechten plaats. Andere feiten van belang vallen niet te vermelden. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT, PETROGRAD, 9 Dec. (Officieel). Rapport van den Generalen Star: De slag die 5 December ten Zuid-Oosten van Krakau begon ontwikkelt zich in het voordeel der Russen. De Russische versterkingen zetten het offensief voort na de over tocht over de rivier de Doenapts te hebben gefor ceerd en brachten de Duitschers een zware neder laag toe. Het 24e Duitsche legercorps uit België aangekomen zond ean auto-batterij naar voren welke deels buiten gevecht werd gesteld, deels ver dreven. Vijf Duiische batterijen werden tot zwijgen ge bracht. Verschillende kanonnen veroverd. De Duitschers leden enorme verliezen. Wij zetten hei offensief voort. Ook in de omgeving van Petroko: behaalden wij partieele voordeelen. DE BRESLAU VOOR SEBASTOPOL. PETROGRAD, 9 Dec. (Officieel). De kruiser „Breslau" is op 7 December voor Sebastopol ge zien. De „Breslau" werd door de Russische krui sers aangevallen en verdween. GENERAAL BEIJERS GEDOOD. PRETORIA, 9 Dec. (Officieel. Men zag Beijers toen hij trachtte de Vaalrivier over te steken, van zijn paard vallen. Hij werd door den stroom me- degesleept en verdween onder .water. Er zijn po gingen aangewend hem te vinden. Het is echter nóg niet zeker of Beijere dood is. JOHANNISBURG, 9 Dec. (Officieel). Generaal Beijers, de leider van den opstand in Transvaal, is door een schot getroffen. Men gelooft, dat hij dood is. LONDEN, 9 Dec. Een telegram uit Johannis- burg meldt: De rebellengeneraal Beijers is door een schot getroffen, toen hij trachtte aan een comman do Unietroepen te ontkomen. Beijers deed een po- ging de Vaalrivier over te steken en verdronk. DE ZWITSE-RSCHE NEUTRALITEIT. BERLIJN, 9 Dec. Uit Constanz wordt aan de „Berliner Lokal Anzeiger" geseind dat Zwitser land ten einde vluchten door aviateurs boven zijn grondgebied onmogelijk te maken, aan den Rijn te Eglisau alsmede te Kreuzlingen, detachementen berginfanterie, artillerie en machinegeweeraf- deelingen gestationeerd heeft. DE SERVISCHE VERLIEZEN. LONDEN, 9 Dec. Aan de „Daily Chronicle" wordt geseind dat de Servische Minister-Presi dent, het in een onderhoud diep betreurde dat Ser vië tot nu toe ongeveer 100.000 man heeft verlo ren. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 9 Dec. (Officieel). Ten Westen van Reims moesten onze troepen een hoeve in brand steken, niettegenstaande vanuit deze hoeve de Roode-Kruisvlag wapperde, aangezien op foto- grafiën van vliegers vastgesteld was, dat zich ach ter de hoeve een Fransche batterij verbergde. Fransche aanvallen in de streek van Souain en aan het Oostelijk deel van het Argonnewoud wer den met verliezen van den vijand afgeslagen. In de Argonnen zelf werden op verschillende punten terrein gewonnen en maakten wij daarbij talrijke gevangenen. Bij de gisteren gemelde gevechten ten Noorden van Nancy leden de Franschen zware verliezen. Onze verliezen zijn betrekkelijk gering. Van Oost-Pruisen is niets bizonders te vermel den. In Noord-Polen staan onze troepen in nauwe verbinding met de Russische, die zich in sterk ver schanste stellingen hebben neergezet. Om Lowitsj wordt de strijd voortgezet. In ZuidPolen hebben de Oostenrijksch- Hon- gaarsche en Duitsche troepen met secces gemeen schappelijke aanvallen ondernomen. STADNIEUWS. BRAND. Vannacht om ongeveer half één brak brand uit in het perceel aan den Schermerweg, bewoond door den heer D. Hoogland, veehandelaar, en eigendom van den heer S. Halma, alhier. De brand is waarschijnlijk onstaan bij de verbinding van de pijp van de vulkachel met den schoorsteen en het gevolg is geweest, dat de woning, althans beneden, zoo goed als geheel ts uitgebrand. De brand was om ongeveer kwart voor twee gebluscht met een spuit van het vrijwillig brandweercorps Kracht en Vlugheid, dat met twee spuiten kwam, waarvan slechts één water be hoefde te geven. De motorspuit, welke even later kwam behoefde niet in werking gesteld te worden. Voor den- gene, die om half negen verschillende spuiten in de stad zag rijden, zij even opgemerkt, dat tegen vanmor gen op de Korenbeurs een inspectie van alle spuiten was uitgeschreven. Het uitgebrande perceel was verzekerd bij de maat schappij Flevo de inboedel bij de Nederlanden van 1874. AANGEHOUDEN. De politie heeft aangehouden den zwerver C. de J., die ten nadeel van iemand uit Oudkarspel, zich alhier schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een rij wiel. VERBETERING. hi ons bericht omtrent het resultaat van het opde den der plaatselijke commissie tot ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde troepen hebben wij abusievelijk gemeld: „Aan het gymnasium hebben de leeraren een avond cursus opgericht voor een vijftal leerlingen der zesde klasse, uit andere plaatsen hier bijeen gebracht". Deze cursus is echter geheel buiten de plaatselijke commissie omgegaan; gelijk overal in het land dankt hij zijn ontstaan aan een circulaire van den inspecteur der gymnasia aan de rectoren. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 8 December. H. J. en J. H., resp. arbeider en koopman te Ber gen, openden de rij. Den 16en October waren ze met z'n beiden op stap en kwamen ze terecht op een stuk land, waar ze een drietal tamme eenden zagen, toebe- hoorende aan den landman J. Modder. J. ving de diertjes op, bond ze de vleugels samen en wierp ze naar H. Deze verkocht ze op de markt te Alkmaar voor 1,50, welk bedrag de beide heeren deelden. Te gen het duo, dat gedetineerd is, werd resp. 2 maanden en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Laatstgenoem de heeft al eens 9 maanden in de gevangenis doorge bracht. Mr. A. M. de Lange pleitte clementie. C. V., sjouwer te Hoorn, niet verschenen, heeft 16 October een emmertje bot weggenomen van een kar met visch, waarmee het dochtertje van den vis- scher J. Wormsbecker te Hoorn liep te venten. Hij delgde daarmee bij T. Visser, vrouw van J. Reuvers, een schuld bestaande uit 7 cents voor een pakje tabak, kreeg nog een pakje tabak van dien prijs plus nog 7 centen. Dus samen 21 ets. De koopster had met opzet een spotprijs geboden, om van den sjouwer, die haar de visch opdrong, af te wezen. Hij ging er toen dade lijk op in. Het O. M. vond het een zeer ernstig feit, een jeuglig meisje op straat zoo de visch maar af te nemen. Z.E.A. eischte 6 weken gevangenisstraf. Dat is dus ppr Vz cent, dien bekl. de visch opbracht, een dag gevangenisstraf. D. S., veehouder te Spanbroek, „heeft er water bij gedaan". Hij is gecontracteerd leverancier aan de West-Friesche Gecondenseerde Melkfabriek te Hoorn. T gCUttl UUU gUJUV/VUCllJtt I 11 li VsU y 1 ClU \Sm VW1 Ml'o

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2