No. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN/ 30 e O o r i o Van het westelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogstooneel, Honderd en zestiende Jaargang. .80, fr.p. post 11.—. Adfoitentieprils 10 ct. p. tegel, groote letters naar plaatsruimte. Stieten fr. II. V. Boek- en Handelsdrukhorij r.h. HERMs. GOSTER S ZOON, Voordant G 0. Telefoonnr. 3. DONDERDAG .10 DECEMBER. In de lioloniën. DUITSCHLAND. JAPAN. AMERIKA. ALKMAAR, 10 December. Toen de Oostenrijkers de inneming van de Servi sche hoofdstad Belgrado meldden, hebben wij ge schreven, dat het dwaasheid was te meenen, dat hier mede de Oostenrijksche expeditie naar Servië was afgeloopen, ja, dat de moeilijkheden, in plaats van geëindigd te zijn, nu wel eens eerst recht voor de Oostenrijkers zouden kunnen beginnen. En wij voeg den er aan toe, dat het Servische leger zeker wel in staat zou zijn op het gunstige terrein tegenweer te bieden. Tot hedenmorgen had men sindsdien niets be langrijks van het zuidelijk oorlogstooneel vernomen. Alleen was het opvallend, dat het Oostenrijksche hoofdkwartier Maandag mededeelde, dat er een an dere groepeering van de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen noodzakelijk was gebleken en dat bijzonder heden daaromtrent zich niet voor openbaarmaking leenden. Deze voorbereiding, te kennen gevende, dat er de eerste dagen niets gemeld zou worden, klonk al dadelijk eenigszins bedenkelijk. Toch viel het moei lijk te gelooven, toen gisteren de „Daily Chronicle" gewaagde van een groote Servische overwinning op den rechtervleugel aan de Kolubara, ten Westen van Belgrado en op den linkervleugel, ten Zuid-Oosten van Valjewo. Vanochtend bereikte ons echter via Ro me een officieel bericht uit het Servische hoofdkwar tier, waarin wordt verteld, dat Servië een volkomen overwinning heeft behaald, dat de steden Valjewo en Nnitze (40 kilometer ten Zuiden daarvan) hernomen zijn, waarbij 2 legercorpsen totaal uiteengeslagen, 20.000 man gevangen en 50 kanonnen benevens enor me voorraden munitie buitgemaakt werden. Het wordt nu wel moeielijker te blijven twijfelen aan een groot Servisch succes. Op zichzelf echter een succes der Servische wapenen zeer wel mogelijk ach tende, maar geen absoluut vertrouwen stellende in, nog wel via Rome komende, Servische overwin ningstelegrammen, zouden we van het succes-bericht voorloopig maar heel wat percenten willen afdoen. Is het ongewoon bij de beschouwing van den alge- meenen toestand allereerst de aandacht te vragen voor het Zuidelijk oorlogstooneel, niet minder zeld zaam is het, dat in de tweede plaats de zee aan de beurt komt.Sinds geruimen tijd toch heeft er geen be langrijke maritieme actie plaats gehad, doch van daag valt er 'n ontmoeting ter zee te vermelden, over welker uitslag men zich vooral en volkomen te recht in Engeland zal verheugen, omdat de kost bare, machtige vloot tot dusverre nog zoo weinig ge legenheid heeft gehad om iets te presteeren en dus ook kleinere successen dankbaar worden aanvaard. Men herinnert zich wellicht, dat er den 2den Novem ber aan de Chileensche kust een gevecht werd gele verd tusschen een Duitsch en een Engelsch eskader, waarbij de Engelsche kruisers Monmouth, Glasgow en Good Hope in den grond werden geboord. Het Duitsche eskader bestond uit de Schamhorst, de Gneisenau, de Leipzig, de Dresden, de Neurenberg. Men heeft sindsdien weinig van dit eskader verno men. Blijkbaar is het uit de Chileensche wateren om Kaap Hoorn naar den Atlantischen Oceaan ge stoomd, waar het nabij de Falkland-eilanden, d.w.z. ten Oosten van de zuid-punt van Zuid-Amerika, in aanraking kwam "met een Britsch eskader en waarbij het de Schamhorst, de Gneisenau en de Leipzig ver loor, dus twee gepantserde kruisers van 11.600 ton, in 1906 van stapel geloopen, met een snelheid van 22—23 knoopen, en een pantserdekkruiser van 3250 ton, van 1905, loopende eveneens 23 ton. Van dit Duitsche eskader zijn dus thans alleen nog maar de kleine beschermde bruisers de Dresden (3650) en de Neurenberg (3470 ton) over, welke beide 23 knoopen loopen, en welke nu ook vermoedelijk den langsten tijd zullen hebben gevaren, zoodat dan Engeland zonder grootspraak kan zeggen, dat het de zeeën be- heerscht, omdat dan de Duitsche kaper-schepen allen vernietigd zijn en de handel weer vrij is. Het succes der overwinning aan de Falkland-ei landen komt toe aan den vice-admiraal Sir Frederick Sturdee, die in 1912 commandant van het tweede kruiser-eskader in de Noordzee was en eerst onlangs als zoodanig door sir G. J. S. Warrender werd ver vangen. Dit is de eenige bijzonderheid, welke wij op het oogenblik kunnen vermelden, daar er nog geen enkel detaii van het gevecht bekend is. Niet-officieel meldt het Wolff-bureau uit Berlijn, dat generaal von Moltke zich na zijn kuur voorloo pig nog niet naar het oorlogsveld kan begeven en dat overwogen wordt, hoe op andere wijze van zijn diensten gebruik kan worden gemaakt en dat de mi nister van oorlog, de luitenant-generaal von Falken- hayn, fhana definitief chef van den generalen staf is geworden. Wanneer men bedenkt, dat het oorspronkelijke, dus door von Moltke uitgewerkte, Duitsche veldtochts plan is geweest aanvallend op te treden in het Wes ten en verdedigend in het Oosten en dat het Duitsche offensief in België en Noord-Frankrijk sinds gerui men tijd tot staan is gebracht, terwijl in het Oosten in naam wel de verdediging maar in werkelijkheid het offensief wordt gevoerd, dan moet men in deze wisseling in de hoogste legeraanvoering wel wat an ders zien, dan een gevolg van een slechte gezond heid. Reeds sinds eenigen tijd werd dan ook betwij- leld of de heer von Moltke zijn belangrijke functie wel weer zou hernemen en het is wel eigenaardig dat von Hindenburg's helper, von Ludendorf, werd ge doodverfd als zijn opvolger. Op het Oostelijk oorlogstooneel ontwikkelen de operaties zich verder. De communiqué-schrijver van den Russischen generalen staf had het de laatste dagen blijkbaar te druk met zijn poging om duidelijk te maken, dat het verlies van Lods nu net niemendal beteekende en met zijn polemiek tegen de Duitsche opvatting, dan dat hij veel tijd zou kunnen wijden aan de allerlaatste gebeurtenissen. En intusschen werd steeds sterker de indruk, dat de Russen om Lods verslagen werden en terugtrokken, gevolgd door de Duitschers, dat ze noordelijker door de Duitsche troepen uit Soldau ernstig werden bedreigd en dat hun positie om Krakau er ook niet al te gun stig uitzag. Ten deele heeft de Russische communiqué schrijver thans zijn ouden stijl weer te pakken. Hij meldt allereerst, dat de gevechten aan en om den spoorweg Soldau-Warschau minder hevig werden. Dan verder, dat de Duitschers in den avond van 7 December onder dekking van de duisternis overgin gen tot een gelijktijdig offensief over het heele front Ilof-Glafno, waarbij zij wel aanvallen met dichte massa's deden, doch door het Russisch vuur „gedeci meerd" werden, terwijl de aanvallen bij het opkomen van de maan eindigden. Den volgenden morgen werd het hevige gevecht op het front Lowitsj-Ilof, dus op het front dat noord zuid loopt, voortgezet, doch zonder Duitsch succes. De strijd ten Zuiden van Krakau, zoo wordt ver der gemeld, wordt met hardnekkigheid voortgezet, waarbij offensief en defensief met elkaar afwisselden. De Duitschers trachtten tot tweemaal toe het Russi sche front ie breken, maar zij werden met groote ver liezen teruggeslagen. Uit deze mededeelingen blijkt, dat de Duitschers over groote afstanden geweldig aanvallend optreden, dat hun offensief nog niet tot staan is gebracht, maar dat aan den anderen kant er tot dusverre nog niets terecht is gekomen van de groote voordeelen, welke van Duitsche zijde spoedig van den nieuwen stand van zaken in Lolen werden verwacht. Op het Westelijk oorlogstooneel is weinig gebeurd. De bondgenooten blijven zich kleinere voordeelen toeschrijven. De Belgen hebben volgens Engelsche berichten ioopgraven genomen door toebereidselen te maken voor een schijn-aanval met vlotten en tege lijkertijd elders een heuschen aanval te doen, waarbij zij een kilometer terrein zouden hebben gewonnen. Engelsche oorlogsschepen hebben de Belgische kust weer beschoten, terwijl Duitsche kanonnen granaten in Veurne moeten hebben geworpen. Tusschen Gem- mentlich en Aken is een trein met duizend soldaten ontspoord, het aantal dooden en gewonden moet groot zijn. De Russische regeering heeft kennis gegeven, dat zij mijnen heeft gestrooid voor de Russische en Turk- sche kusten en havens van de Zwarte Zee. Een nieuwe episode wordt nog gemeld in een gevecht tusschen Russen en Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen. De Russen trokken over de bevroren rivier de Ruba, maar het ijs brak, zoodat velen ömkwarfien. Uit Tokio komt het bericht, dat Jan er niet aan denkt om Kiautsjou terug te geven, hetgeen wel eens tot ernstige complicaties met groote gevolgen aanlei ding zou kunnen geven. DRIE DUITSCHE KRUISERS VERNIELD. De Londensche admiraliteit maakt officieel be kend, dat de Duitsche kruisers „Schamhorst", „Gneise nau" en „Leipzig" ter hoogte van de Falkland-eilan den een- Britsche archipel in het zuidelijk deel van den Atlantischen oceaan, 50 K.M. ten oosten van de straat van Magelhaen tot zinken zijn gebracht d0or een Britsch eskader onder bevel van admiraa! urdee. Tn den loop van het gevecht, zoo meldt voorts een Reuter-bericht, dat door de Schamhorst were begonnen, werden de Gneisenau en de Leipzig tot zinken gebracht. De Duitsche kruisers Dresden en Nürnberg namen de vlucht en werden vervolgd. |De Engelsche verliezen zijn zeer gering. Vele overle venden van dé Leipzig en de Gneisenau werden opgepikt. Volgens dit Reuterbericht is dus de Scham horst niet in den grond geboord. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Officieel werd gisteren te Patrijs bekend gemaakt: Van de zee tot de Lijs duren de artillerie-duels voort. Aan de Aisne eveneens; wij bleven in 't voor- In Argonne maakten artillerie en cavalerie flinke vorderingen, zij namen verschillende loopgraven. De vijand deed een loopgraaf door mijnen springen. Onze artillerie aan de Maashoogten had de over hand over die van den vijand. Hier en in het Argon- negebied maakten wij vorderingen over de geheele lijn. Officieel werd gisteren uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld, zooals we reeds in een deel der vorige éditie meedeelden: Westelijk van Reims moest de hoeve la Pecherie hoewel er de Roode Kruis-vlag op stond door onze troepen worden in brand geschoten, wijl door een photographie, opgenomen uit een vliegtuig, zon der twijfel was vastgesteld, dat dicht achter d& hoeve een Fransche zware batterij verborgen was. De Fransche aanvallen tegen Souain en tegen de plaatsjes Varennes en Vauquois. aan den oostelijken rand van het Argonnenwoud, werden onder zware verliezen voor* de aanvallers afgeslagen. In het Argonnenwoud zelf werd op verschillende plaatsen terrein gewonnen, waarbij een aantal ge vangenen werden gemaakt. Bij de gisteren gemelde gevechten ten noorden van Nancy leden de Franschen ernstige verliezen. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. Het Handelsblad verneemt van zijn correspondent te Sluis: Gisteren heeft een heftige beschieting plaats gehad van de Belgische kust door de vloot der bondgenoo ten. Het moorddadige vuur scheen gericht op de vooruitgeschoven linies en had blijkbaar ten doel een voorwaartsche beweging van de Duitschers in de richting Nieuwpoort te beletten. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Officieel werd, zooals we in een deel onzer vorige oplaag meldden, gisteren uit het Duitsche groote ïoofdkwartier geseind Uit Oost-Pruisen zijn geen nieuwe berichten ont vangen. In Noord-Polen hebben onze troepen nauwe voe ling met de Russen, die in sterk bevestigde stellin gen ten oosten van de Miazga stand houden. Om Lowitsj wordt de strijd voortgezet. In Zuid-Polen grepen de Oostenrijksch-Hongaar sche troepen, met de onze vereenigd, opnieuw en met succes de Russen aan. In Parijs werd gisteren bekend gemaaktVan het Russische front wordt bericht, dat de Duitsche aan vallen zijn afgewezen. Lodz is ontruimd om strate gische redenen. In Galicie hebben de Oostenrijkers, blijkbaar ver sterkt door Duitsche troepen, het offensief tegen den Russischen linkervleugel hervat. Dp ONTRUIMING VAN LODZ. Uit Petrograd meldt men: Een officieel Duitsch communiqué zegt, dat de Russen bij de ontruiming van Lodz aanzienlijke ver liezen zouden hebben geleden. Het vertrouwen dat deze mededeeling verdient blijkt uit het feit, dat de Russische troepen zich uit Lodz terugtrokken tegen middernacht den 6en December, terwijl de Duit schers gedurende vijftien uur onbewegelijk bleven voor onze ledige loopgraven en niet verder dorsten. Bij de aanvallen hadden zij meer dan tienduizend man verloren Eerst om drie uur namiddags den 6en waren de Duitschers zoo ver te constateeren dat zij- niemand tegenover zich hadden. Hierna trokken zij de stad binnen. Bij onze positieverandering in de omgeving van Lodz verloren wij geen enkel soldaat. Wij voerden deze manoeuvre uit .nadat wij hadden vastgesteld, dat de Duitschers van eiken verderen aanval daar afza gen, zoodat onze beweging plaats vond geheel afge scheiden van eenigen aandrang door den vijand. OOSTENRIJKSCHE PROCLAMATIES IN SERVIë. Het Oostendijksch-Hongaarsche legercommando in Servië heeft twee proclamaties uitgevaardigd, zoo meldt men uit Boedapest: In de eerste wordt het dragen van wapenen streng verboden; alle wapens en ammunitie moeten bij het dichtstbijzijnde militaire commando worden ingele verd. De tweede proclamatie beveelt, dat met het oog op de omstandigheid dat Servische soldaten in burger- kleeding zich onder de terugkeerende bewoners der dorpen mengden, en op Oostenrijksch-Hongaarsche soldaten schoten, alle voor den dienst geschikte Ser viërs van 16 tot 60 jaren zich bij het dichtstbijzijnde militaire commando moeten aanmelden; het verzui men dezer aanmelding wordt met den dood gestraft. GENERAAL BEIJERS. Volgens een officieel rapport dat te Pretoria ont vangen is, heeft generaal Beijers een commando on der Conroy Stead Vrijdag in het district Lindsey achtergelaten, en is zelf met vijftig man vertrokken in de richting van Wondeipop nabij Kroonstad, meldt Reuter. Hij is den spoorweg overgestoken en in noordwestelijke richting verder getrokken naar het Kaapstad-district. Den 7en December ontmoette com mandant Sarei Dutoit, Beijers 15 mijlen ten zuiden van Bothaville. De opstandelingen splitsten zich in twee afdeelingen, waarvan de eene ter sterfte van dertig man onder generaal Beijers naar Klerkstroom vluchtte, doch vervolgd werd. Dien dag stak de troe penmacht van de Unie de Vaal over en stootte den volgenden dag op de rebellen in de buurt van Klerk- stroom nabij de samenvloeiing van Zandspruit met de Vaal. Een scherp gevecht ontstond, dat een kwar tier duurde. Tijdens het gevecht trachtte generaa Beijers met eenige anderen de rivier over te steken, waarbij zij echter beschoten werden. Men zag Beijers van het paard vallen. Hij wist echter een ander paard bij den staart te grijpen, dat naar den Vrijstaatschen kant terugzwom. Op korten afstand van den oever zag men Beijers met den stroom meesleepen, terwijl lij om hulp riep en trachtte boven water te blijven. Spoedig echter verdween hij. Waarschijnlijk was hij reeds vroeger gewond. Zijn kijker en revolver zijn gevonden, evenals zijn paard, dat doodgeschoten was. Aan de zijde der regeeringtroepen zijn geen verlie zen geleden. Al het mogelijke wordt gedaan om Beijers lijk te vinden, maar de krachtige stroom bemoeilijkt dit zoe ken zeer. GENERAAL VON MOLTKE. Uit Berlijn wordt niet-officieel door het Wolff- bureau gemeld: De geneeskundige behandeling, die generaal von Vloltke te Homburg moest ondergaan, is afgeloopen; hij is hier teruggekeerd; zijn gezondheidstoestand is gelukkig veel verbeterd, maar is toch nog steeds van dien aard, dat hij voorloopig nog niet bij het leger te velde kan gaan. Men is voornemens hem een an dere functie te geven, zoodra zijn gezondheid dit veroorlooft. De waardigheid van chef van den gene ralen staf van het leger te velde is den Minister van Oorlog von Falkenhain, die de werkzaamheden daar aan verbonden gedurende de ongestelldheid van von Moltke ad interim heeft overgenomen, met behoud van zijn ministerieele functie, nu definitief opgedra gen. EEN VERKLARING VAN AFGEVAARDIGDE LIEBKNECHT. Het „Volk" bevat de verklaring van den Rijksdag afgevaardigde Liebknecht aan den Voorzitter van den Rijksdag, als toelichting van zijn stemmen tegen de oorlogscredieten. Dr. Liebknecht stemde tegen omdat deze oorlog niet is ontstoken ten bate van de welvaart van het Duitsche of van eenig ander volk. Van het standpunt der concurentie in de oorlogstoe rustingen heeft men te maken met een door de Duitsche en Oostenrijksche oorlogspartijen gemeenschappelijk in de duisternis van het haif-absolutisme en der gehei me diplomatie uitgelokten krijg om den tegenstanders vóór te zijn. Tevens is de oorlog een poging om de groeiende arbeidersbeweging te ontzenuwen en te ver pletteren. De oorlog is geen Duitsche verdedigingsoorlog. Zijn ïistorisch karakter en aanvankelijk verloop beletten vertrouwen te stellen in de bewering eener kapitalisti sche regeering, dat het doel waarvoor zij kredieten vraagt, de verdediging van het vaderland is. De ondersteuningskredieten bewillig ik met het voor behoud dat de gevraagdede som mij verre van voldoen de toeschijnt zoo vervolgt de verklaring. Niet minder gaarne stem ik voor alles wat het harde lot van onze broeders in het veld verlichten kan, evenals dat van de gewonden en zieken, met wie ik het diepste medelijden heb. Maar onder protest tegen den oorlog, tegen de genen die er voor verantwoordelijk zijg, en hem hebben teweeggebracht, tegen de kapitalistische oogmerken waarvoor hij wordt gébruikt, tegen de inlijvingsplan nen, tegen den inbreuk op de Belgische en Luxem- burgsche onzijdigheid, tegen de onbeperkte heerschap pij van het oorlogsrecht, tegen de maatschappelijke en politieke plichtsverzaking waaraan regeering en heer- schende klassen zich ook nog heden schuldig maken, stem ik tegen de verlangde oorlogskredieten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN KEIZER. Het Berlijnsche Wolff-bureau meldt: De Keizer kon ook gisteren het bed nog niet verla ten, maar was in staat het rapport van den chef van den generalen staf over den krijgstoestand in ont vangst te nemen. DE TOEKOMST VAN KIAUTSJOU. In den Landdag werd geïnterpelleerd in verband met het zenden van een ultimatum door Japan aan Duitschland. Men meende dat ten laatste Kiautsjau aan China zal moeten worden teruggeven. Voor de regeering antwoordde Kato, dat hij op het oogenblik niet in staat was toezeggingen te doen omtrent de toekomst van Kiauisjau, maar Japan gaf aan geen enkele mogendheid eenige belofte dienaan gaande. Het doel van het ultimatum was Duitschland ertoe te brengen Kiautsjau over te geven, zoodoende den vrede te verzekeren in het Oosten. Aan een restitutie na den krijg was niet gedacht, er werd ook in het ultimatum niet over gesproken. DE RECHTEN DER ONZIJDIOEN. Het bestuur van de Pan American Union besloot minister Bryan te verzoeken een commissie te be noemen bestaande uit negen van haar eigen leden, om te overwegen welke doelmatige stappen kunnen worden gedaan tot verzekering van de rechten der onzijdigen in het westelijk halfrond gedurende het Europeesch conflict, zoo meldt Reuter uit Was hington. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten van Duitsche zijde, zouden, be halve de Russische generaal Rennenkampf nog zes ge neraals van het Russische westerleger van hun com mando zijn ontheven. Naar verluidt werden zij door het ministerie van oorlog ter verantwoording opgeroe pen. Het Nobel-comité uit het Noorsche Storthing be sloot dit jaar geen- vredesprijs toe te kennen. De Duitsche Rijksdag zal op 2 Maart 1915 bij een komen om eerst in een zoogenaamde vrije commis sie, het budget voor 1915, dat als een zoogenaamd noodbudget bedoeld is, te bespreken. De Turksche autoriteiten te Smyrna hebben een Engelschen spion gevangen genomen, die als gewoon arbeider werk verrichtte aan een der fabrieken, piaar door zijn optreden argwaan had gewekt Het bleek dat hij de.Engelsche kapitein William Ray was. Volgens den correspondent te Sluis van 't Hbl., zijn de maatregelen die genomen worden voor de Bel gen die naar Nederland willen, zeer verscherpt ook AARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1