Van het oostelijk oorlogsterreln. NEDEELAND. VARIA. Telegrammen Tan heden. Nederland. voor vrouwen en kinderen. Een genaturaliseerd Engelschman, vroeger Duitsch consul te Sunderland is van hoogverraad be schuldigd en voor de rechtbank te Londen ter dood veroordeeld. Wanneer dit vonnis in appèl wordt be vestigd, zal de Engelsche minister van binnenlandsche zaken pogingen aanwenden om het te veranderen in dwangarbeid of gevangenisstraf. De Russische „Rowoje Wremja" meldt, dat uit de collecties van het Ossolinskinmuseam te Lemberg 1034 schilderijen, 24000 etsen, 5000 autografen en een aantal kostbare voorwerpen naar Petrograd zijn overgebracht. niet zal geschieden de storting van den vierden termijn zou spr. zich niet verzetten tegen het leeningsbedrag van 275 millioen. Madr groote bedenking had hij te1 gen den duur der leening, want door het heffen van opcenten over een reeks van 15 jaren zal er niets te recht komen van sociale hervormingen, althans zul len deze aanmerkelijk vertraagd worden. Tegenover minister Treub's ontwerp verdedigde spr. het denkbeeld eener oorlogsheffing ineens, waarvan duizenden in den lande voorstander zijn en dat dan ook niet zulk eene groot agitatie in het land zou heb ben verwekt als het ontwerp heeft gedaan. Spr. trad voorts in een weerlegging van de tegen Het Fransche pMement is telegrafisch voor een dat denkbeeld aangevoerde bezwaren, welke z. i. abso eendaagsche zitting, te Parijs bijeengeroepen. De par- lementszitting zal 22 December plaats vindien. EEN UITING VAN DjANKBAARHEID. Mevrouw de gravin Amim Boitzenburg, uit Boit- zenburg, in Brandenburg, die gisteren een bezoek heeft gebracht aan Maastricht en aan het graf van naar zoon op de algemeene begraafplaats aldaar, heeft, schrijft de N. Rott. Crt., een belangrijke gift overhandigd aan een der leden van het Burgerlijk Armbestuur als beheerder van het gesticht Calvari- ënberg. Deze gift, een bewijs van waardeering voor de verzorging van haar zoon, die in het begin van Augustus na kort verblijf in dit ziekenhuis aan een zware verwonding is overleden, bood zij mede aan uit naam van haar echtgenoot, graaf Amim Boitzen uuig, den leider van het Duitsche Roode Kruis in be,gië, die thans te Brussel verblijf houdt. F. N. Z. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van den Algemeenen Nederlandschen Zui- velbond deed de secretaris verschillende mededeelin- geu over de werkzaamheid in de afgeloopen maan den. In de plaats van den heer F. E. Posthuma, die we gens zijn benoeming tot Minister van Landbouw als oestuurslid bedankt had, werd gekozen de heer B. v. d. Burg te Wageningen; de heer Tj. Kuperus te Leeuwarden werd als bestuurslid herkozen. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van het bestuur, om het personeel van het secretariaat uit te breiden met een Nederlandsch landbouwkundige op een aanvangssalaris van 1500. De begrooting van den F. N. Z. werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op 21,500, en van die van het technisch bureau van den F. N. Z. op 8300 in ontvangsten en uitgaven. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN TE BERGEN OP ZOOM. Van c'eu Minister van Binnenlandsche Zaken is, naar het Hbld meldt, in antwoord op het request van den Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom in zake den toestand in het vluchtelingenkamp aldaar, het vofgen- de schrijven ontvangen: „Ik acht het begrijpelijk, dat de Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom belang stelt in de wijze, waarop de Belgische vluchtelingen in die gemeente verzorgd wor den" Van Regeeringswege intusschen, geldt het hier een zaak, waaromtrent ik slechts instructies heb te ge ven aan den regeerings-commissaris, en den burge meester luut niet van overwegenden aard zijn. Aan het slot zijner rede ried hij den minister aan om, indien de leening succes heeft, waaraan hij niet twijfelt, opnieuw contact te zoeken met den volksgeest. De heer T y d e m a n (V.-L.) wilde, met den minis ter, aannemen, dat minstens een bedrag van 275 milli oen noodig is.' De positie der Nederl. Bank is sterk, maar men zorge dat die positie sterk blijve. Tot be houd van een gezonden financieelen toestand moet men op dit oogenblik nemen wat men krijgen kan, op dat men niet te spoedig een nieuw beroep op de offer vaardigheid zal behoeven te doen. Spr. ontwikkelde verschillende bedenkingen tegen het denkbeeld van eene heffing ineens zoowel met het oog op den omvang van het bedrag, als omdat voor hem een conditio sine qua non is, dat het geheele Ne- derlandsche volk in de lasten bijdraagt. Immers be houd onzer onafhankelijkheid is niet een belang van slechts een groep vermogenden. Uitstel der aflossing gedurende een paar jaren zou spreker betreuren. Met het dekkingsplan van den minister gedurende de eer ste drie jaren kan spr. zich vereenigen. Daarom moet er niet aan getornd worden. Ook met een rentevoet van 5 pCt. stemde spr. in. De leening moet z. i. slagen. De heer N i e rs t r a s z (V.L.) betuigde zijne instem ming met het ontwerp. Hij hoopte, dat het bedrag van 275 millioen te hoog zal blijken, maar gelooven doet hij dit niet Deze leening is een nationale zaak, waarvoor ieder Nederlander verplicht is het zijne bij te dragen. Heden voortzetting. Bij de regeling van werkzaamheden werd besloten heden ook avondzitting te houden en ook Vrijdag avond, indien het debat over 't leeningsontwerp dien dag 's middags niet eindigt. Nog werd besloten, te beginnen met de volgende week, ook des Maandags- mi-.idags, en Dinsdag- en Donderdagsavonds te ver gaderen, voor de behandeling der begrootings- hoofdstukken. UIT EG MOND AAN ZEE. Naar we vernemen is mevr. A. WisseJansen, aan wie door den Raad dezer gemeente tegen 1 Jan. wegens huwelijk ongevraagd eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres is verleend, van dit ontslag in beroep gegaan bij Gedep. Staten. UIT OUDKARSPEL. De afd. Langendijk van den Bond voor Staatspen- siouneering gaf gisteravono een prachtig geslaagden propaganda-avond ten locale van den heer A. Swa- ger. De zaal was eivol Opgevoerd werd het propa gandastuk „Oude Toon", waarna een blijspelletje weru gegeven. Ter gelegenheid van den verjaardag der eerste uitkeering waren de rentetrekkende ouden publiceerde: de gelden van het concert te bestemmen ten bate der Algemeene Armen. Hoewel het Comité wel tevreden is over het resul taat zijner bemoeiingen, kan het zich niet ontvein zen, dat het voor dit doel meer had verwacht. Het is thans genoodzaakt af te zien van 't voornemen de ar men met een extra-Kerstgave te verblijden. Het Comité zegt ten slotte aan allen die meege werkt hebben om dezen avond zoo uitnemend te doen slagen, zijn hartelijken dank. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. In de oude Ambachtsschool toeven nog ongeveer 80 vluchtelingen, waarvan 30 kinderen. Zoo nu en dan komen er, die ondergebracht waren in gezinnen, voor welke dit te bezwaarlijk begint te worden, terug in de schoolmet het vertrek naar België gaat het slecht. Wie meent, dat onder de vluchtelingen nu maar de rust der gelatenheid heerscht, vergist zich. Zoo onge veer den geheelen dag zijn ze bezig. Natuurlijk dra gen ze zorg voor het loopende werk, bed opmaken, schoonhouden der zalen, wasschen enz. Ieder heeft een bepaalde taak, waardoor orde en regel heerschen. De vrouwen houden zich behalve met het naaien van kleeren en het vermaken van oude voor haar zelf, ook bezig met het 'maken van kleedingstukken voor de kinderen van vluchtelingen, die in gezinnen hier ter stede zijn ondergebracht. Sedert eenigen tijd schillen de vluchtelingen dage lijks de aardappelen voor de spijsuitdeeling op de Baangracht- Een 16 zak hebben ze iederen dag voor haar (hun) rekening; ook maken ze groenten schoon. Doch hierbij blijft het niet. Ze zorgen ook voor het koken van het eten, dat in het Gasthuis geschiedt en voor het transport naar de Baangracht. Om vijf uur 's morgens zijn al een viertal mannetjes in de weer, om zich met de zorg voor het voedsel van dien dag te belasten. De maaltijd der vluchtelingen- zelf is de zelfde als de aan de Baangracht uitgereikte, ze koken dus ook voor zichzelf. Ieder is zeer verheugd in Alk- maar, waar men onder zoo ongunstige omstandighe- kwam, in letterlijken zin althans zijn eigen potje te kunnen koken, want zeer gaarne helpt men zooveel men kan. De stemming onder de In de Ambachtsschool ver toeven den is zeer opgewekt. „De feiten, waarop uwerzijds wederom de aandacht Van dagen uitgenoodigd, waarvan er 13 waren opge- wordt gevestigd, zijn mij volkomen bekend. Verschil lende voorzieningen zijn dan ook bereids getroffen, en, voor zooveel noodig, zal ik niet nalaten, nadere be velen aan de genoemde autoriteiten te verstrekken. „Het zal ongetwijfeld bevorderlijk zijn, aan het ves tigen van een goeden eindindruk, nopens de wijze waarop het vluchtelingenvraagstuk is opgelost, indien de Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom zou kunnen be sluiten, deze aangelegenheden niet meer binnen den kring zijner bemoeiingen te betrekken." BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. De discussie over hét leeningsontwerp werd gisteren voortgezet. De heer Vl iegen (S.D.A.P.begreep niet dat men zich verwonderen kan over het feit dat het ont werp agitatie heeft verwekt en over de vrees, dat de leening stagnatie zal veroorzaken in de sociale wetge ving. In ieder geval zal het noodige geld veel moei lijker zijn te vinden. De houding van den minister heeft spreker verwon derd. Hij had een wat meer genialen opzet verwacht. Speciaal de opcentenheiiiug is iets wat ook de laatste voorgangers van den minister wel hadden kunnen uit vinden. Het compromis bevreemdde spreker allerminst. Het beteekent slechts een uitstel van drie jaar zonder eenige beslissing. De regeling zal ook nu een verlam- menden invloed uitoefenen op den gang van zaken in den lande. Hij blijft daarom een heffing in eens aan bevelen. Spreker had een amendement ingediend om tnans reeds te besluiten, dat een aflossing der leening moet plaats hebben door een eenmalige heffing van vermo gens en inkomsten en wel voor 1 Mei 1918. Met het bedrag der leening kon spreker zich vereeni gen. Hij is het niet eens met hen, die zooveel mogelijk willen afwentelen op de gewone middelen. De voorgestelde rente van 5% is te hoog. Deze ren tevoet zal den rentestandaard in zijn geheel opvoeren. Spreker wil 4% voor de vrijwillige en 3 voor de ge dwongen leening, spr. betreurde de schrapping der successiebelasting opcenten. De heer van Vuur en (R.-K.) keurde de door den minister aangebrachte wijzigingen goed. Maar spr.'s grief is, dat de minister door het compromis is afgeweken van zijn oorspronkelijk stelsel en daarom verlangde hij, dat de minister geen stap verder zou gaan. In dit verband betoogde spreker, dat het voor stel van den heer Vliegen eigenlijk geen amendement, maar veeleer een anti-ontwerp is. Ook wenschte hij, dat de minister zich beslist zou verzetten tegen ver schuiving van de aflossing. Uitstel van de aflossing zou voor hem waarschijnlijk een reden kunnen zijn om tegen het ontwerp te stemmen. De heer Bos (V.-D.) kwam op tegen de verwijten, door de regeering in hare memorie van antwoord ge richt tegen hen, die critiek oefenden. Ieder is nog be zield met den Augustus-geest, ieder wenscht nog de re- regeering getrouw te steunen in haar moeilijke taak, maar dit brengt volstrekt niet mee, dat het parlement zich zou moeten verlagen tot een formeele registratie van regeeringsvoorstellen. Neen, zoowel regeering als parlement behooren sterk te zijn. Spr. verdedigde de houding der Vrijz.- Dem. Partij De betooging, door haar op 29 November gehouden, was er een van hulde, dank en waardeering aan den minister van financiën, maar al die waardeering sluit niet uit het recht van critiek tegen het ontwen), dat men verkeerd achtte, en daarom achtte de Vnjz.-Dem. 1 artij het dan ook een onrechtvaardige handeling van minis ter Treub, dat deze naar aanleiding van die critiek de hand is gaan reiken aan de Standaard-groep, namens welke de heer Rutgers het woord voerde. I gezjndten. De kleeren-commissie moet nog begin Vervolgens betoogde spr. «dat het z.i. beter ware ge m hee{t hiennee een aanvangskapitaaltje ontvan wees.t, indien de regeering getracht tod m^ ge d spijsuitdeelingscommissie is reeds aan het lijk in de geldbehoefte te tarnen dan *clk en i„. een weibomen steun, werp Ejlter, nu dit niet is geschiei IptM umaf&A* handelt hiermede getal, en al Ssierdoo^dXmmfstefg^Tdah'ze.™gelijt, I overeenkomstig de bedoeling die voonnt, toen het komen. Een kleine tractatie was hen bereid. De afdeeling won 4 nieuwe leden. Besloten werd omstreeks half Januari een propa ganda-avond te houden te Zuid-Scharwoude, met het doel, daar een afdeeling te stichten. UIT OUDE NIEDORP. In de Dinsdag gehouden vergadering van het vee fonds alhier, werd de rekening goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 444.45. Ontvangen whs 3714.01, uigtegeven 3269.56. Als bestuurslid (taxateur) werd herkozen de heer Ab. Over. Als hulpcommissaris aan den Langereis werd benoemd de heer D. Kaag. In het afgeloopen jaar waren er van 115 veehouders verzekerd 823 runderen voor 169740, 18 runderen werden afgekeurd. De omslag bedroeg gedurende het jaar 1.30 pet., dit is gemiddeld 2,55 per rund. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTLR. No. 12471 f 400. No. 20652 f 100. KORTE BERICHTEN. „De Fiets" verneemt dat een kleine 900 gulden bijeengebracht is voor een gedenkteeken op het graf van den overleden renner Piet van Nek. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft giste ren overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Bre da, den 21-jarigen landbouwersknecht M. H. te Wouw, wegens doodslag gepleegd op Groenendijk, in den nacht van 10 op 11 Mei te wouw, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. STADNIEUWS. GESLAAGD. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen slaagde gisteren te Amsterdam mevr. J. van Siui- Lcguyt, alhier. VLEESCHVERKOOP. Maandagavond werden uit Anna-Paulowna aan het gemeente-slachthuis alhier aangevoerd 14 koeien en 20 varkens, behoorende tot een stal, waar mond en klauwzeer was uitgebroken. 14 door de ziekte aan getaste dieren werden te Anna-Paulowna afgemaakt en in een kuil begraven. De andere zijn hier in het abattoir geslacht en gisteren verkocht. Ze brachten ruim 2000 op. CONCERT TEN BATE VAN DE ALGEMEENE ARMEN. Men schrijft ons: Het Dames-Comité, hetwelk het concert der Belgen en militairen van den 27 November organiseerde, acht het gewenscht het volgende te publiceeren: Dank zij de welwillende medewerking en üe ruime inteekening heeft het Comité een saldo van 290,40. Aanvankelijk was deze som bestemd voor de „Al gemeene Armen". Het Comité heeft echter vernomen, dat gelden die aan de algemeene armen geschonden worden, volgens art. 16 van de nieuwe Armenwet ter hand gesteld moeten worden aan den Aimenraad ter stede, die tot taak heeft ze te verdeelen over a 11 e in stellingen van weldadigheid. Dit zou een zoodanige versnippering van het geld tengevolge hebben, dat het Comité meende langs dezen weg zeer zeker niet, het doel te bereiken, dat bet zich had voorgesteld. Inmiddels heeft het uitgezien naar een doelmatiger besteding der gelden, zoodat zij toch aan armen van alle gezindten ten goede zullen komen. Het Comité heeft nu besloten 190 te geven aan de nieuwe da- mes%ommissie hier ter stede, die zich ten doel stelt een kleerenmagazijn te stichten, waar alle liefdadig heidsinstellingen die kleeren uitdeden kunnen aan kloppen, en 100 aan dé Centrale Commissie van Spijsuitdeeling. Deze twee commissies, geboren uit den nood der tijden, geven een loffelijk beeld van sa menwerking tot leniging van nood van armen van De Nederlandsche Bond van koffiehuis-, res tauranthouders en slijters ontwikkelt in een adres zijn bezwaren tegen de voorgestelde heffing van opcenten I op de personeele belasting. De minister van Landbouw heeft, meldt de N. R. Crt., op een verzoek van de afdeeling Berkenwoude van den Bond van Kaasproducenten, om zoowel den uitvoer van ongecontroleerde als dien van gecontro leerde kaas toe te staan, gunstig beschikt. Onder de te St. Maartensdijk (Zeel.) verblijven de Belgische vluchtelingen is gebleken een Nederlan der te zijn, vroeger vrijwilliger in ons leger, maar 13 jaar geleden gedeserteerd en uitgeweken naar België. Hij is op transport gesteld naar Bergen op Zoom. In het kamp Gaasterland heeft een Belg een an der geïnterneerde zoo mishandeld, dat de laatste her senschudding kreeg en bewusteloos naar een hospitaal is overgebracht. De Kamers van koophandel en fabrieken te Vlaar- dingen Dordrecht, Utrecht en Heerenveen hebben zich bij den Ned.-Anti-Oorlograad aangesloten. Wie meent, dat de Kamerleden groote belang stelling toonen bij de behandeling van het ontwerp oorlogsleening, heeft het mis. Gisteren tijdens de rede van dr. Bos waren er maar 37 leden Gisteravond vertrokken van Utrecht twee geïnter neerde Belgische doktoren, met 26 minderen van het Roode Kruis, met den trein naar Vlissingen, om van daar met de mailboot van Zeeland naar Engeland over te steken. Vanuit Engeland gaan zij naar Calais en dan naar het front. In de gemeente Berkenwoude (Z.-H.) moeten meldt het Nws., de aanslagbiljetten 1914 hoofdelijken omslag nog aan de belastingschuldigen worden uitge reikt. De Gemeenteraad heeft echter het kohier „al" vastgesteld, en dus komt de zaak vóór 31 December hopelijk nog in orde. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. PETROGRAD, 10 Dec. (Hbld.). Rapport van den generalen staf. In de omgeving van Wlawa waren den 8sten December de gevechten minder hevig. Aan den linkerweichseloever gingen de Duitschers in den avond van 7 Dec. onder dek king van de duisternis over tot een gelijktijdig of fensief over het geheele front Ilof-Glafno, waarbij zij voortdurend hevige aanvallen deden met groo te troepen. Onze zoeklichten werkten zoodanig dat de vijand gedecimeerd werd en zich moest te rugtrekken. Den volgenden morgen werd de he vige strijd op het front Lowitzj Ilof voortgezet doch zonder succes voor den vijand. Er kwam geen wijziging in de actie in de omgeving van Petrokof. De strijd ten zuiden van Kralau wordt met hardnekkigheid voortgezet nu eens offensief dan weer defensief. De Duitschers hebben twee maal getracht ons front door te breken doch wer den met groote verliezen teruggeslagen. EEN SERVISCH SUCCES. ROME, 10 Dec. Officieel meldt het Servische Hoofdkwartier een volkomen overwinning van Ser vië op de Oostenrijkers. De steden Valjewo en U- zitze zijn op de Oostenrijkers hernomen, van wie twee legercorpsen volkomen uiteengeslagen wer den. De Serviërs maakten een enormen voorraad buit en hebben bovendien 20.000 krijgsgevange nen gemaakt en 50 kanonnen veroverd. INGEZONDEN STUKKEN. ALKMAAR, 8 December 1914. Waarde Stadgenooten 1 De Commissie vopr het Sint-Nicolaasfeest aan de leerlingen der kostelooze scholen betuigt hierbij haren hartelijken dank voor de groote medewerking, haar door 'de burgerij ook dit jaar weer verleend. Wel mag de Commissie tevreden zijn! De opbrengst van de lijsten, was dit jaar zelfs iets meer aan het vorige jaar. Dank daarvoor aan allen, die ons steunden, dank ook aan degenen, die op zoo actieve wijze de commissie bij het inzamelen zijn behulpzaam geweest. Verder stelde de directeur der maatschappij „Alkmaar Packet" we der belangeloos een boot beschikbaar, waardoor een der mooiste deelen van het programma weer prachtig tot zijn recht kwam. De firma Jamin, van Rotterdam, schonk ons weer een heerlijke versnapering, in den vorm van zakjes speculaas, een stadgenoot verraste ons met ongeveer 750 reepen Korf's chocolade, de heer Englander gaf zakdoeken; een bakker verblijdde ons met honderd taaien. Het bestuur van het genootschap „Physica" gaf ons zijn projectie-lantaarn in bruikleen die weer welwillend door den amanuensis van de R. H. B. S. werd bediend. Van bevriende zijde werden wij in de gelegenheid gesteld den intocht van den Sint weer op zijn traditioneelen schimmel te doen plaats hebben. Het is de Commissie daarom een behoefte, allen, en niet het minst den goeden Sint en zijn dapperen Piet, van hare erkentelijkheid te doen blijken. De ondervon den sympathie weegt ruimschoots op tegen de moeite die wij ons hebben getroost. Het is voor ons een groo te voldoening, dat wij zooveel kinderen (en wellicht ook ouders) gelukkig hebben kunnen maken en hopen, dat een volgend jaar onze poging, om den verjaardag van den Kinderheilige tot een feestdag voor het arme schoolkind te maken, weer Uw volle instemming mag vinden. Namens de Commissie: T. KOOY, Voorzitter. J. J. T. KOOY, Voorzitter. J. A. KROONE, Secretaris. GEEN VERDAG MET ENGELAND. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Op last van de Nederlandsche regeering heeft Hr. Ms. gezant te Stockholm gelogenstraft het, in het Götenborg- sche Dagblad voor Handel en Scheepvaart ge zonden bericht, volgens hetwelk de Britsche re geering stappen zou hebben ondernomen bij de Nederlandsche regeering om een militair verde digend verdrag te sluiten. EEN GIFT VAN DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. De Koningin schonk aan het vrouwencomité voor het breien van bivakmutsen voor de soldaten 500. STEUN UIT DE KOLONIëN. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Curasao en Bo naire zonden verscheidene duizenden guldens voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité, tot leniging van den nood hier te lande. COMMISSARIS DER KONINGIN INNOORD-HOLLAND. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Naar we verne men heeft de burgemeester van Amsterdam, jhr. Roëll, gisteren aan het departement van binnen landsche zaken een conferentie gehad met Minis ter Cort van der Linden. Men brengt dit onder houd in verband met de vervulling van het ambt van Commissaris der Koningin in Noord-Hol land. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 18 Dec. Communiqué van gister avond elf uur. Geen enkel nieuw incident wordt gemeld. Alleen het vooruitrukken bij Parvillers en een aanval der Duitschers bij Tracy-le-Val die teruggeslagen werd. TREIN ONTSPOORD. VICc 10 Dec. (Tel.) Zondagavond 10 uur heeft fust ii C-mmentlich en Aken een ontzettend spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein be staande uit 40 wagens en waarin zich een dui zendtal soldaten bevonden, ontspoorde in volle* vaart. Vele wagens werden geheel verbrijzeld, andere schoven in elkaar, geen enkele bleef on beschadigd. Het aantal dooden en gewonden is niet met zekerheid vast te stellen, doch moet ze ker groot zijn. Het was een afschuwelijk gezicht De gewonden vulden verscheidene wagens en ik alleen telde 52 dooden. Alkmaar, 8 December 1914. Geachte Redactie. Gaarne zouden wij 't volgende naar aanleiding van 't ingezonden stuk van den heer Fenijn, in uw blad zien opgenomen. Bij voorbaat onzen dank. Nu komt dan ook nog de heer Fenijn achter den heer Cloeck aan verklaren, dat z. i. georganiseerde arbeiders met een werkloozenkas aan hun vereeni- ging verbonden, hooger eischen stellen aan 't leven dan op andere wijze georganiseerde arbeiders en wel op grond van 't hebben eener werkloozenkas. Nu weten wij zeer goed, dat de arbeider steeds door werkloosheid bedreigd wordt, maar wij weten ook, dat dit een gevolg is van de maatschappelijke wanverhoudingen, om welke reden wij ons hebben geplaatst op 't standpunt van den klassenstrijd. Wij hebaen ons dan ook georganiseerd, om door veree- nigmg een menschwaardiger bestaan van de bezit tende klasse af te dwingen, en zijn wars van het stre ven den klassestrijd te dempen. Alleen door het vestigen van sociale verhoudingen zal men op den duur de blijvende nadeelen van werk loosheid voor de arbeiders kunnen afwenden. Het is onmogelijk door een contributie van 10 cent per week in een werkloozenkas en dit wordt ook thans weder schitterend bewezen. Juist op aandringen van Minister Treub werd door verschillende gemeentebe sturen besloten de zes weken van 3 per week uit de gemeentekas, waar een bij een organisatie aangeslo ten arbeider met een werkloozenkas recht op had, te verlengen, terwijl het rijk en de verschillende ge meenten op grond van den noodtoestand zorgden voor de noodige vulling van de werkloozenkassen der respectievelijke vakvereenigingen. Hier begint de onbillijkheid, aangezien 't Rijk en de Gemeente dit niet kunnen doen zonder daarvoor het geld uit de zakken van alle burgers te halen. Het Rijk is ver plicht dit te doen ten behoeve van alle werkloozen. Toen Minister Treub naar aanleiding van de vragen van den heer Troelstra zei: Er zal geen honger wor den geleden in Nederland, toen gold'dat woord voor alle Nederlanders. Ons klassestandpunt zegt ons, dat wij dit voor alle arbeiders in Nederland moeten eischen. De arbeidende .klasse heeft allerminst deze wereldgruwel gewild, en het is teekenend, dat in alle landen, ondanks het gehuil van nationale eenheid, het de arbeidende klasse is, die het eerst staat voor de practische kennismaking met het woord gebrek. Be droevend is 't, dat Zaterdags werkloos geworden ar beiders Dinsdags om steun moeten aankloppen, al verzuimde de heer Fenijn te vermelden, dat zij het dan na een week pas krijgen. Dit is echter een gevolg van het feit, dat de arbeidende klasse steeds tekort heeft en beschamend is 't van den heer Fenijn, dat hij hierop smalend zinspeelt, van u, mijnheer Fenijn, hadden wij iets beters verwacht. De geheele berekening van den heer Fenijn, als zou een arbeider van een organisatie met werkloozen kas het minst kosten, vervalt, aangezien het door de gemeente en het Rijk verschafte geld, evenals het door de burgers aan 't comité verschafte geld, uit de zak ken van de bevolking komt. Nu zijn v6ij volstrekt niet van meening, dat een arbeider met werkloozenkas te ergebracht. opr. traa voorts m een weeiieg^mg \au ut 4-0 DovJio f>A nar- 1l11lf nipt Vflfl OVPTWPiTPn Cl £11 cl af Cl Z11I1. Aail het 810 mester. I uei CClölC Ullhcum^ waiuj Ji *n<l wAllrotnnti KaTzatiH prcrfii 1- I Fon L'loino frar+o+ip utna hpn hpTPÏH

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2