YARIA. NEDERLAND. departementen, waarvoor een crediet van ongeveer een milliard was toegestaan. De vermindering der inkomsten zal waarschijnlijk 100 millioen bedragen. Minister Carcano verklaarde verder, dat de begrooting 19151916 een saldo te goed aanwees van ongeveer 46 millioen; hij was van meening, dat men een solide evenwicht door sparen en vereenvoudigingen in het bestuur kon waarbor gen. Er waren credieten tot een bedrag van 222 mil lioen voor openbare werken toegestaan, om voor de teruggekeerde landverhuizers en de werkloozen te knnen zorgen. De minister wees daarna op den uit stekenden toestand der deposito- en spaarkassen ai besloot, met de hoop uit te spreken, dat allen in broe derlijke eendracht er toe zouden medewerken, om de regeering de noodige middelen te verschaffen, om haar plichten jegens het vaderland te kunnen vervul len- De rede van den minister werd met levendigen bij val begroet. „LUCHTDRUKVERWONDINGEN." Een eigenaardig soort wonden, waarmee de militaire arts in dezen oorlog kennismaakt, zou men luchtdruk verwonding kunnen noemen. Het komt herhaaldelijk voor, dat iemand, die zich in de nabijheid bevind van een losbarstende granaat, niet door een of ander pro jectiel wordt getroffen, doch de werking toch onder vindt, doordat uit neus en mond rijkelijk bloed stroomt. Dit is het gevolg van de drukking der lucht, door de losbarsting van de granaat teweeggebracht. De bloe ding kan, bij tusschenpoozen natuurlijk, wel 14 dagen duren. De luchtdruk heeft in zoo'n geval de bloedva ten gescheurd, of ook, de patiënt heeft nitrosegassen ingeademd. Zoo'n granaat-explosie kan ook ernstige storingen in het zenuwstelsel teweegbrengen. De patiënten wa ren dan door den schok op den grond geworpen,.zon der ook maar eenig uiterlijk letsel op te loopen. De aandoening der zenuwen kunnen hallucinaties en zelfs wel zware toevallen, van die 15 minuten en langer du ren, veroorzaken j Een zeer merkwaardig geval is dat een soldaat, die door een granaat in den nek werd getroffen. Hi] werd absoluut niet gewond, doch van stonde af aan was hij gedoemd het hoofd geheel naar vorm gebogen te hooiden, met de kin tegen de borst. Het is hem on mogelijk, het hoofd te bewegen, terwijl een Röntgen opname toch toonde, dat er aan de wervelkolom mets mankeert. EEN DOOI-MACHINE. Het „barre winterseizoen" laat zich gelukkig nog niet van zijn barste zijde kennen, en de meteorologen heb ben goeclen hoop, dat de arme soldaten, daarginds oi de velden en in ae bosschen, niet al te zeer door d< koude zullen worden geplaagd. Mocht echter een strenge vorst de wateren doen stijven en de aarde dom verkillen, dan zullen de veldheeren hun „dooi-machi- nes" aan het werk moeten zetten, die naar wij verne men, in de verschillende vechtende legers reeds zijn ïn- gevoerd, of anders in den maak zijn. De dooi-machine is een vinding der gouddelvers van Aljaska, het Noordelijkste Noord-Westhoekje van Noord-Amerika, waar de grond gedurmde het grootste gedeelte van het jaaf eenige meters diep stijf is vastge vroren. Dunne buizen wordm 3 a 4 meter diep in de aarde geboord. Deze buizen hebben aan hun onder einde opzij gaatjes en wordm bij het boveneinde ver bonden met de slpng van em stoomketel. Op deze wijze ontdooit mm de aarde door middel van stoom. GEBREK AAN GENEESMIDDELEN. Er heerscht in Engeland gebrek aan geneesmid delen. De Britsche Medische en Pharmaceutische Vereeniging heeft zich thans ter beschikking der Regeering gesteld, om door een doelmatig samen werken te trachten den nood te lenigen. Het Prince of Wales-Fonds, dat thans een 100.000 pond bedraagt, zorgt voor de gratis-levering van medicamenten en verbandstoffen. Dit is des te noodzakelijker gewor den, doordat de prijzen enorm zijn gestegen. Ten gevolge van het Turksche optreden wordt de opium- voorraad klein, naar men zegt, zoodat ook aan üit geneesmiddel gebrek zal komen. In Duitschland heerscht een ware geneesmiddelen- 001 KORTE BERICHTEN. Uit Rome wordt gemeld, dat het Duitsche gezant schap aldaar een aanklacht indiende tegen het caricature n-blad A sino wegens voortdu rende „aanvallen" op den Duitschen keizer. Volgens een telegram uit Tlflis zon de tsaar van Rusland daar gisteren aankomen. Een keizerlijk bezoek aan die plaats had in eeuwen niet plaats gehad. Uit Johannesburg seint men aan de Londen- sche D. TelegraphPiet G r o b 1 e r, lid van den Volksraad en aanvoerder van een rebellencommando is bij Rustenburg gevangengen omen; De Columbisehe minister van buitenlandsche heeft bevel gegeven, een station voor draad- 1 o o z e t e 1 e g r a t i e van groot vermogen, dat te Cartagena in bedrijf was, te ontmantelen, om dat men meende zekerheid te hebben, dat dit station gebruikt werd ten dienste van Duitsche oorlogs schepen in de Amerikaansche wateren. Twee militaire Duitsche treinen, beladen met pyroxiline en bommen zijn in het gouvernemen Kielce zijn in groote vaart op elkander g loopen, zoo wordt uit Petrograd gemeld. Beide treinen werden volkomen vernietigd en geen enke e van de begeleiders is er levend af gekomen. De ontploffing was zóó hevig, dat ze op een afs anc van meer dan 30 mijlen werd gehoord. —De toestand van den D 1 C* v, zer is aanmerkelijk verbeterd. De katarrh neem af en de temperatuur is normaal wordt officiee gemeld.^ Keizer van Oostenrijk heeft aartshertog Friedrich, den opperbevelhebber^ van het leger, tot vel d m a a r scha 1 k benoemd. Het Petrograder telegr. agentschap meldtEen Turksche afdeeling werd ontscheep te Bourmas; 23 man met paarden werden parresteerd zes wersten van Taroutivo, in het district Akkermam De Turken werden ontwapend en naar laroutivo ge— Rusland heeft geweigerd dra Kmtóflg doOT een wapenstilstand te gedenken omdat het Russisme Kerst feest op een anderen datum valt De andere W>rlog- voerende mogendheden hadden het verzoex val d Paus reeds zoo goed als ingewilligd. F Het Duitsche stoomschip Elspeth is door een En gelsch oorlogschip in den grond geboord terwijl met een lading steenkolen van Tsingtau naar kap L—Twee der Belgische geneesheeren, die in de ambu lances om Luik zijn werkzaam geweest en door ae Duitschers te Osnabrück werden gevangen gehouden zijn uit hun gevangenschap Ontslagen en aangesteld als geneesheer over een intemeeringskamp. Tijdens 'n reeks gevechten tusschen Engelsche en Turksche troepen aan de Tigris namen de Engelschen Masera en Koema, waarbij ongeveer 12ÜU hun in handen vielen. Officiéél wordt uit het Turksche hoofdkwartier gemeld dat 'n grensafdeeling in den Kaukasus ïaou- chrerd in het noorden van Olty bezette. De Turksche troepen aan de grens van Aserbeidsjan opereerende, rukten voort naar Samija Djihari in het oosten van 't vilajet Van. BUITENLAND. Uit verscheidene plaatsen in Zuid-Italië wordt een toenemende gisting onder de bevolking wegens de heerschende werkloosheid gemeld. Vooral in Apuliê is de toestand ernstig. Tal van arrestaties hadden plaats. Te Berlijn verneemt men via Kopenhagen dat de heer Caillanxte Rio dejaneiro is aan gekomen en officieel is ontvangen. Zijn opdracht is nauwere handelsbetrekkingen aap te knoopen met name met de levensmiddelen-industrie, welke tot dus ver met Duitschland in verbinding stond. Bijna het geheele complex gebouwen van de Thomas A. Edison's maatschappij, te West-Orange, Nieuw-Yersey, is gisternacht afgebrand. De schade wordt geschat op 121/E millioen gulden. Slechts het gebouwwaarin het laboratorium ge vestigd was, met de kostbare wetenschappelijke in richting, die onder toezicht van Edison staat, werd gered. In King's CountreyIerland, heeft het Veree- nigd Iersch Verbond (de partij van Redmond) bij een tusschentijdsche verkiezing de neder laag geleden, doordat een nationalist werd verkozen. EEN ENGELSCHMAN OVER DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN In de „Times" is opgenomen een rapport van het parlementslid sir Gilbert Parker, die op verzoek van het Amerikaansch Comité tot hulpverleening aan België naar Holland is geweest om een onderzoek in te stellen naar den toestand der vluchtelingen. Hij schrijft, dat Holland moedig heeft gedaan wat mogelijk is, maar het werk is meer dan het alleen kan volbrengen. Wij in Engeland moeten de reddinglijnen uitwer pen, wij moeten uitnoodigen en opzoeken en vervoe ren niet enkel, maar ontvangen de ballingen. Wij moeten op groote schaal de verscheping van vluchte lingen naar ons land organiseeren. Het is onze dui delijke plicht dit te doen." LUITENANT COBLIJN. Naar het Utr. Dbld. verdeemt, heeft luit. Coblijn ontslag genomen uit 's lands dienst en is hij naar Londen verbroken, om als vlieger dienst te nemen bij het Engelsche leger. STRENGE CENSUUR. Hoe streng de censuur in Duitschland op alle lec tuur uit ons land is, kan wel blijken uit het volgen de: arbeiders van Oldenzaal en elders, werkzaam in de textielfabrieken van naburige Duitsche plaatsen en binnen onze grenzen woonachtig, deelen mede, dat het hun vc boden is, boterham men in Nederlandsche couranten gewikkeld, mede te nemen over de grens. Deze arbeiders worden nu m de gelegenheid gesteld, in de fabrieken papier ter verpakking hunner boter hammen mede te nemen. Zijn niettemin hun eetwaren in bedoelde couranten gewikkeld, dan wordt dit pa pier aan de grens in beslag genomen. AFKEURENSWAARDIG. Onder de Belgische vluchtelingen te Vlissingen ko men er voor, die niet goed het mijn van het dijn kun nen onderscheiden, tenminste de politie heeft aangifte gekregen van diefstal door de Belgen van verschil lende hoeveelheden brandstof. Een andere hoogst afkeurenswaardige handeling is het verkoopen door de Belgen van het brood, dat hun als voedsel wordt verstrekt. Bij verschillende personen wordt dit, meldt de. N. Rott. Crtvoor bees ten voer verkocht en bij een melkhandelaar heeft de politie een handkar vol brooden aangetroffen, welk brood de handelaar van Belgen had gekocht. Ge tracht zal worden aan een en ander paal en perk te stellen. VARIA. Te Vlissingen breidt de typhus zich nog steeds on der de vluchtelingen uit, zij het ook langzaam. On der de vluchtelingen, die naar Hontenisse zijn gezon den, zijn ook 10 gevallen van typhus vastgesteld. BINNENLAND. Gamemgd Nieuws. TWEEDE KAMER. De discussie over het leeningsontwerp werd gisteren voortgezet. De heer T r o e 1 s t r a (S.D.A.P.) kwam op tegen het verwijt der Regeering aangaande het ver wekken van agitatie. De Regeering mag zich ook in deze tijden, niet beschouwen als alteenheerscheres. Het is niet alleen een partijzaak doch een zaak van alge meen belang, dat ae partijleiders den moed hebben, op het oogenblik dat zulks noodig Is, den Godsvrede op te zeggen en strijd te voeren op de wijze, waarop zij dat gewoon zijn. Door de gevoerde actie zijn noch de onafhankelijkheic van het land, noch het financieel aanzien van onzen Staat in gevaar gebracht, evenmin was het bedoeling een parlementaire crisis uit te lokken. De liefde kan echter niet van één kant komen. En nu heeft de Regeering gehandeld tegen eigen politieke overtuiging in, uit vrees, om in confl. te komen met de minderheid, met de Rechterzijde, op gevaar af, dat de Staatspensionneering achterwege blijft en Tariefsher ziening haar intrede doet en met terzijdestelling van bij de jongste stembus uitgesproken volksovertuiging. En dit is de eigenlijke oorzaak der agitatie. Boven dien is het onjuist te meenen dat de Rechterzijde als zoodanig tegen een leening en tegen een heiling in eens zou zijn. Door uitstel van beslissing tot over drie jaar is al leen bereikt, dat de agitatie nog drie jaar zal worden voortgezet. De algemeene belasting-politiek blijft nu gedurende drie jaar aan de orde gesteld door de Re geering; wat getuigt van slecht politiek beleid. De S.D.A.P. zal dan ook in geen geval voor het ont werp kunnen stemmen, indien niet het amendement- Vliegen wordt aangenomen. Wordt dit wel aangeno men, dan zullen spr. en zijn partijgenooten overwegen of voorstemmen mogelijk is. De heer F o c k (U.-L.) zou voor het ontwerp te stem men, al had hij nog graag gezien, dat vóór 1918 niet werd afgelost. Met het amendement-Vliegen zal spre ker niet medegaan, daar dit zou strijden met het aan vaarden van het compromis. De rente achtte spr, hoog, doch hij zal er in berusten. De heer Monsté ver Loren A.-R.) legde zich bij het ontwerp neer nu de Regeering er in geslaagc is strijd over de belasting-politiek te vermijden. Met de denkbeelden om tot 1918 niet af te lossen en om nu reeds te besluiten tot een heffing in eens in 1918 kon spr. niet medegaan. De heer de Geer (C.H.) ging met het ontwerp mede. Hij ontkende dat er zoo groot verschil zou zijn tusschen een heffing in eens, verdeeld over verschillen de termijnen en een leening op korten termijn en be toogde dat dan, vooral op practische gronden, meer voor een leening dan voor een oorlogsschatting is te zeggen. Bovendien wordt 275 millioen niet straffe- oos afgenomen van het nationaal vermogen als voe dingsbron voor vele takken van volksbestaan. Spr. zou het liefst zien een heffing van opcenten op de inkomstenbelasting met een extra surtaxe op de in komsten uit vermogens. De heer M a r ch a n t (V.D.) verdedigde de hou ding der vrijzinnig-democratiscne partij. Vervolgens betoogde de heer Marchant uitvoerig, dat een oorlogsheffing ineens rechtvaardiger is dan een leening. De heer Nolens, (R.-K.) betoogde dat er voor de ,-k. partij geen groot principieel verschil bestaat in leenings- of heffings-quaestie, verklaarde dat zijn fractie met het ontwerp kon meegaan. Onjuist is, dat de wijzigingen in het ontwerp aangebracht naar den rechtschen kant gaan. In dit verband wees spreker op het wegvallen der opcenten op de invoerrechten, al is het onjuist, dat de rechterzijde alleen voor Indische be lastingen is. Sprefer gaf nog den minister in overwe ging of de rentevoet niet van 5 op 4)4 pet. ware vast te stellen. In 1917 kan overzien worden of de leening moet worden omgezet in een heffing. De minister van financiën, de heer T r e u b kreeg daarna het woord. Minister Treub betoogde, dat de regeering er geen oogenblik aan gedacht heeft, de vrijheid van critiek te beperken, maar critiek is volstrekt nog geen agitatie, en waneer men nu spreekt van een geschokt zenuwleven van ons volk in dezen tijd, dan is het te meer plicht van de partij lij ders, er voor te zorgen, dat de zenuw achtigheid van het volk niet nog grooter wordt door voorstellingen, alsof het ontwerp beoogt de zwakken het zwaarst te drukken. Dit is een opzweepen van de hartstochten. Spr. verdedigde het bedrag der leening. Ten aanzien van het denkbeeld van de heeren Bos en Patijn, n.l. om nog niet over te gaan tot consolideering van de vlotten de schuld, zei de mindat noch het beroep op Duitsch land, noch dat op Engeland opgaat. Ook daar is men dezer dagen tot consolidatie aer vlottende schuld over gegaan. Zoo ook Denemarken en Zweden. Spr. berekende, dat het nationaal inkomen voor den oorlog met 15% is verminderd. Spr. trachtte aan te toonen, dat er zeer groote behoefte aan krediet zal ont staan om vele bedrijven op de been te houden of te brengen. Wat zou het gevolg zijn van een heffing ineens? Het overgroote deel van het Nederlandsche Kapi taal is belegd in reeele waarde, dat ziin bedrijven, die met geld van anderen werken. De ondernemingen, die tengevolge van den oorlog haar eigen kapitaal kwijt zijn, zullen veel moeilijker het bedrijfskapitaal kunnen leenen dan in normale omstandigheden. En die zou den worden getroffen door de heffing ineens. De par ticulier kan niet op dezelfde manier crediet krijgen als de Ned. Staat. In een tijd als deze van een ons is, zooals de wereld nog niet zag, zou het onverantwoordelijk zijn tot een heffing ineens over te gaan, hetzij nu, hetzij binnen weinige jaren, vooral de arbeider zullen daarvan het slachtoffer worden. In elk geval is van hem, Minister, zoolang als hij zijn plaats bekleedt, niet zulk een voor stel te verwachten, zelfs niet wanneer er een tijdelijke opleving zou komen na den oorlog. Hij zal het belang van het land niet opofferen aan zucht naar populari teit. Wil nu het volk de heffing in eens, zooals men zegt? Ja, „Het Volk" wil dat. Maar het Nederlandsche volk? Dat blijkt niet uit het houden van een paar meetings en het aannemen van een paar moties. De heer Van Haren Noman heeft allen, die in aanmerking kwamen voor de storting, opgewekt om een briefkaart te zenden aan den Minister van Financiën, waarin zij zouden zeggen, dat zij de heffing in eens willen. Wel nu, er zijn ongeveer 20,000 menschen die in aanmer king komen. Doch hoeveel briefkaarten kwamen er? Vier! Neemt men aan, dat slechts 1/ioo der willen den een kaart zond, dan zijn er nog maar 400 voor- standers Spr. verdedigde het rentelijke van 5%. Geen enkel ander land, behalve Engeland dat in oorlog is en nog 4% betaald, gaat lager dan 5%. Zoo heel groot zal de nadeelige invloed niet zijn, want er zal nog in lan gen tijd geen sprake zijn van een daling van den ren testand in het algemeen. Die Nederlandsche leening alleen zal dus niet veel invloed kunnen hebben en een blamage voor ons land is het zeer zeker niet dat het moet betalen wat een ander ook betaalt. Spr. verdedigde daarna uitvoerig de dekking. De Minister gaf daarna een financieele berekening waar uit hij de conclusie trekt, dat in de naaste toekomst 55 60 millioen moet worden gevonden boven de gewone uitgaven, waaronder b.v. voorkomen voor betere bewa pening 5 millioen, financieele nood der gemeenten 5 millioen, onderwijs 10 millioen (men roept: veel te weinig, hetgeen de Minister beaamt, opmerkende hoe zeer hij niet naar zich toerekent) spoorwegen 5 milli oen, Zuiderzee 2 millioen enz., enz., enz. 's Ministers algemeene belastingplannen zijn van den Raad van State terug, en zouden zonder den oorlogtoestand zijn ingediend einde Augustus. Is de oorlogstoestand in middels geweken, dan zal de indiening op het einde van de zitting 1915/1916 plaats hebben. Hij kondigt o.a. aan, dat daaronder een debietrecht op tabak zal zijn, een technische herziening van het tarief, een wij ziging van het personeel, van de zegelbelasting, een verplichte verzekering van alle onroerende goederen, van de grondbelasting enz. De herziening van he:: personeel zal o.a. kantoren en winkels daaruit doen verdwijnen. De zegelbelastingherziening bedoelt slechts ontduiking tegen te gaan, de opbrengst te be steden ten voordeele van invalieden. De herziening van de grondbelasting betreft voor al het „onge bouwd." Spr. dankte ten slotte voor den steun gekregen na de concessies. Het zou hem verheugen, wanneer deze wet, hoezeer dan ook aanvankelijk sterk aangevallen, nog ten slotte een echt nationale wet zal worden. (Vele bravo's). Dr. Bos repliceerde daarna. SCHAGER PAASCHTENTOONSTELLING. De vereeniging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstellingen*van vee te Schagen hield Donderdag aldaar hare algemeene jaarvergadering. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer J. Zijp te Wieringerwaard. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de vereeniging 349 leden telt. De ontvangsten hadden in het afgeloopen jaar 2615,305 bedragen, de uitgaven 1459,14°, alzoo een batig sal do van 1156,16. Het programma voor 1915 werd met een nieuw nummer aangevuld: de belangrijkste collectie voor werpen die niet rechtstreeks tot den landbouw in betrekking staan. Hiervoor werden drie medailles elk met 5 utachikbaar gesteld. Voor de jaarlijksche ver loting 1 tn, L .houdens goedkeuring der regeering, 25000 loten worden uitgegeven. In de plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren C. Waiboer Az., Wieringerwaard, J. B. Wilken, Nieuwe Niedorp, en P. Sevenhuizen, Warmenhuizen, allen niet herkies baar, werden gekozen de heeren G. Schoorl, Eenigen- burg, A. Brak, Zijpe en R. Kaan. Wieringerwaard. De commissie tot onderzoek van de rekening 1914 en de begrooting 1915 werd samengesteld uit de heeren C. Asjes, J. de Veer en P. Hopman, allen te Schagen. De begrooting over 1915 bedraagt aan ontvangsten 2615,30° en aan uitgaven 1459,14°. Daarna slui ting. SALARIS GEMEENTE-SECRETARIS. Blijkens een publicatie van Gedep. Staten, heeft de Koningin goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij het salaris van den ge- mente-secretaris van Callantsoog, den heer M. S. de Rijke, is verhoogd, ondanks dat de Raad dier gemeen te heeft verklaard, die verhooging onnoodig te vin den. UIT BERGEN. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen M. O. hoogere wiskunde (acte K 5) de heer H. B. Fijnenberg alhier. urr ZUID-SCHARWOUDE. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid gaf ten locale van A. Kist een goed geslaagd concert. Een herin neringsmedaille met begeleidend schrijven ontving de vereeniging van den Westfrieschen bond en werd door den voorzitter aan het vaandel gehecht. Ge noten de talrijke aanwezigen van de muziekniet minder was dit het geval met de opvoering van „Kleine manoeuvre's", waarin vooral mej. A. Deugr haar rol goed vertolkte. UIT OTERLEEK. Gisteravond traden de heeren Solzer en Hesseuit Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Sociëteit Onderling Vermaak op in de zaal van den heer A. de Vries alhier. Dat de heeren S. en H. als altijd het publiek volop deden genieten, behoeft niet te worden gemeldmaar dat het tevens dank baar gestemd was voor de Societeitsleden, die het waagden, de heeren uit A. over te laten komen, mag nog wel eens even worden gezegd. O. V. kan met voldoening zich nog lang dezen avond herinneren. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Abusievelijk hebben we gemeld, dat Ds. van Doom een beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Noord-Schar- woude had aangenomen. Deze predikant gaat naar Noordgouwe. UIT KOEDIJK. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk is herkozen tot diaken den Heer P. J. Stam en als Ouderling gekozen den. heer Jb. v. d. Sluis, in plaats van den heer Jn. de Groot die bedankt heeft. UIT OUDE-NIEDORP. Donderdagmiddag had in het café van den heer P. Bruin te Zijdewind de afslag plaats van de landerijen van wijlen den heer J. Stam. De boerenplaats liggen de in deze gemeente groot 17.25.22 H.A. werd ge kocht door den Heer D. Wijnker, alhier, voor 27736. De andere landerijen enz. liggend in deze gemeente en Harenkarspel, samen groot 10.04.50 H.A. werden door verschillende koopers gekocht voor 14504,00. Het totaal groot 27.29.72 H.A. bracht op 42240.00. Bij opbod stond het geheel op 39984.50. KORTE BERICHTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend, dat onder de gemeente Ede een vluchtoord voor de huisvesting van Belgische vluchtelingen in gereedheid wordt gebracht, en dat het bestuur van dat vlucntoord van 7 dezer af ter plaatse aanwezig is. Per stoomschip „Goentoer" is een zending klee ding uit Nederl.-Indië aangekomen voor het Kon. Nat. Steuncomité. Een tweede zending volgt per stoomschip „Ophir". Naar aan de Tel. wordt medegedeeld, is door de Haagsche politie wederom een opschrift van een film afgekeurd. Het gold een film van een reeks verwoeste dorpen in Noord-Frankrijk. De titel luidde: „Op het pad der beschaving, waar „die höchste Kultur" haar vruchten afwierp". Bij Kon. Besluit van 10 dezer is benoemd bij den Hoogen Raad der Nederlanden tot president, jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman, thans vice-presi dent van gemeld college; tot vice-president mr. A. M. B. Hanlo, thans raadsheer in gemeld college. Voor de rechtbank te Maastricht is 12 jaar ge vangenisstraf geëischt tegen een mijnwerker uit Her zog enrath, wegens het doodschieten op 16 Juni van E. Thiel te Kerkrade. STADNIEUm JUSTITIEELE HUISZOEKING. Door de justitie is hedenmorgen huiszoeking ge daan in de Harmonie alhier. Een 4-tal kisten met goe deren zijn in beslag genomen en naar de griffie der arrondissements-rechtbank vervoerd. Naar we verne men is het vermoeden van frauduleus bankroet gere zen de inbeslag genomen goederen zouden behoo- ren tot de 29 October in staat van faillissement ver klaarde N. V. Hotel-Maatschappij Kurhaus te Eg- mond een Zee. Hedenmiddag vertrokken mr. Ledeboer, rechter commissaris, mr. Hijmans, substituut-griffier van Ju stitie en mr. Dorbeck, courator in bovengenoemd faillissement, naar Egmond aan Zee. Daar werd, naar ons zoo juist wordt gemeld, een onuerzoek ingesteld in het pension „Altenburg". PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 13 December. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Evangelische Unie, Groote Kerk, avond 7 uur, Ds A. J. Werner, uit Deventer. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. Ver waal. Woensdagavond, 8 uur, Ds. de Pree. Remonstrantsche Kerk, 10.30 uur, Ds. de Regt. Evang. Luth. Kerk. 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 's avonds 7 uur, Ds. Westra. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Meijer, Bed. H. Avond maal. Avond, 5 uur, Ds. Meijer, H. Avondmaal en Dankzegging. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Uit den omtrek. Herv. Gem. te Oudorp, avond 6.30 uur, Ds. Mak kink van Alkmaar. Herv. Gem. te Akersloot, 9.30 uur, Ds. Klooster man van Alkmaar. Herv. Gem te Bergen, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, Ds. Knoop. Herv. Gem. te Heerhugowaard, 9.30 uur, Ds. Broe- kema. Herv. Gem. te Heilqp, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Herv. Gem. te Limmen, 9.30 uur, Ds Bosch. Herv.v Gem. te Koedijk, 9.30 uur, Ds. Vethake. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. A. J. Montijn van Haarlem. Herv Gem. te Oterleek, geen dienst. Herv. Gem. te Stompetoren, 9.30 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Driehuizen, 9.30 uur, Ds. Spaarga ren. Herv. Gem. te Scherm:rhom, 9.30 uur. Ds. Bart- stra te de Rijp. Geref Kerk, 9.30 uur, preeklezen. Broek op Langendijk. Herv. Kerk, 9.30 uur, Ds. J. P. Dijk, namiddags geen dienst

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2